jotigelings Vereen. „Immanuel0 te v.m, Besoijen trad Donderdag 20 Febr. des avonds om 7 uur ln de Ned. Herv. Keik aldaar op de WeiEerw. beer Ds. R Bartlema, Ned Herv. predikant te Zeist. Na een Inleidend woord hield ZEerw. zijne rede naar aanletding van Lucas 2 vers 49 laatste gedeelte. De gloedvolle rede werd met groote aan dacht door de aanwezigen gevolgd. Vliegterrein in de Langstraat? Men schrijft aan de Piov. Crt. uit Waalwijk dat een onderzoek wordt voorbereid of in de duinen Loon op Zand—Udenhout een vliegterrein zou kunnen worden ingesteld. 't Is toch nog geen 1 April 1 Verbetering le Zeine. Prae-advies van B. en W. ln ons advies van 22 Maart 1929 waarbij werd voorgesteld het bouwen van de 24 woningen, die thans het begin vormen van de Pastoor Kutjpers Straat, gaven wij te kennen, dat om een oritjurlijken toegang tot deze straat te kunnen verkrijgen, zou moeten worden overgegaan tot verbreeding van de Eerste Zeine. Om het plan tot de verbreeding te kunnen uitvoeren, moest evenwel de beschikking worden verkregen over eenige terreinsirooken, langs den weg gelegen. De ondcrnandelmgen, die hier omtrent met de eigenaars zijn gevoerd, hebben geleid tol het resui aai, dat deze zich oereid heooen verklaard de terreinsirooken aan de gemeente at ie Staan legen een vergoeding, berekeno op basis van f 3000 per H.A. of 1 0 30 per M3. Het over te dragen terrein i» in totaal groot ongeveer 2b00M2, zoo- dat de aarrkoopkosten zulten ocdragen 2800 x 10.30 1840 verhoogd met de kosten, op de overdraent val lende, samen ongeveer 1 900.—. De kosten van bestrating, rioleerlng, aanleg van trottoirs en beplanting met boomen, zijn door den gemeente- bouwkundige geraamd opl9t65 Met de kosten van aankoop zat dus het gcheele werk bedragen 110065 Het ligt in de bedoeling dcu weg te bestraten met de keten, die vit) komen bij de vernieuwing der QiOoic Straat en voorlooplg nog geen tegel troiioir te leggen, doch net voeipaa langs den weg te verharden met sintels. Voorlooplg moet dus worden ge rekend op de kosten van rioleerlng. die van het leggen van een trottoir band, ophoogzand en het planten van boomen. Deze voorloopige kosten zullen bedragen f 5405. Het tracé van den weg wordt dan gerect.ficeerd, zoo dat in het laatstelijk vastgesieide stratenplan is aangegeven Dit plan, benevens de begroottng van den gemeentebouwkundige en de met de grondeigenaren gevoerde Correspondentie zijn ler visie gelegd. Wij stellen U voor te besluiten a. Van diverse eigenaren aan te koopen ongeveer 2800 M3 grond aan de Eerste Zeine, tegen den prijs van f 0.30 per M3 b. Een crediet toe te staan van f 5405 voor de eerste kosten der Verbetering van den weg in de Eerste Zeine. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Ontwikkelings-avond. Wij vestigen de aandacht op den laatsten ontwikkelings-avond in dii seizoen, die a.s. Donderdag in de groote zaal der R.K Werkliedenver eeniging wordt gegeven en wel door den ZEerw. pater Fr. Wijnhoven, van de Assumptlonisten te Boxtel, met hei onderwerp: „De Pauselijke hulpactie voor het ongelukkige Rusland" (met lichtbeelden). Aanvang, 7'/« uur. T.A. V.E N.U. Deoperette-vereenigingT A.V.E N U. heeft thans besloten in s>udie te ne men de opera comique „Mascptte". Attractieavcnd Gezellig Samenzijn. Daar bij de laatste uitvoering van bovengenoemde tooneelvereeniging het bal hetwelk na atioop gegeven werd wat te kort geduurd had, heeft het bestuur gemeend goed te doen om de bezoekers daarom met Vastenavond (3 Miari) een attractie avond aan ie moeten bieden in de zaal van den heer P. van Daelen, alhier. Het eerste nummer van liet pro gramma zal dan zijn de opvoering van de mooie klucht, „Moppie, de ongeluksvogel", die zeer zeker bij eenieder in den smaak zal vallen. Daarna zal begonnen wórden met een gecostumeerd bal, waarbij twee mooie prijzen zullen worden uitge reikt aan de mooist verkleede heer en dame. Tevens zullen onder het dansen nog een viertal prijzen wor den uitgegeven, zoodat, daar ook voor prima muziek zorg gedragen is, de bezoekers wederom een genotvolle avor.d te wachten staat. De toegangsprijs is zoo laag moge. lijk gesteld zoodat dit voor niemand een beletsel kan zijn om dezen avond gezellig bij van Daelen door te bren gen, Boerenleenbank. Maandagavond werd ln het Patro. naatsgebouw te v.m. Baardwijk de jaarvergadering van de Boerenleen bank gehouden. In zijn openingswoord schilderde de Voorzitter de heer J. A. van Heijst den tegenwoordigen toestand van de landbouwers in het algemeen en gaf eenige nuttige wenken tol verheifirig van den boerenstand. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing door den Secretaris den heer W. v. d. Mee onveranderd goedgekeurd. Hierna bracht de Secretaris een keurig verzorgd jaarverslag uit waar aan wij het volgende ontieenen: Afdeeling Spaargelden. Saldo op 1 Jan. 19 9 f 54593 98 Ingelegd werd in 1929 33598 45 Terugbetaald in 1929 15.65 81 Saldo 1 Jan. 1930 730z6.62 Aan intrest werd bijaesenreven f 1836.79 en uitbetaald f 196 40. In de afd. trio's behaalden op dezen i Na de Wasch wedstrijd mej Jeanne van Eeten, Adr. Wijkmans en H. van Engelen onder zware concurrentie den 3on prijs met het trio „Mister Pork". Deze wedstrijden waren uitgeschre ven door de Kon. Harmonie St. Cecilia, heeft men vaak tast van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Verplaatst. Bij resolutie van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Maari a.s, verplaatst de rijksklerk L. den Dunnen van Waalwijk, inspectie naar Waalwijk, kantoor. Biljart wedstrijd. Maandag 1.1. speelde de eerste zes tallen der W. B. C. en Ha Ka Be een vrlendschappelijken wedstrijd in hei Cdlé van den heer A. v. Berkel met den yolgende uitslag: Ha Ka Be W. B. C. H. v. d. Griend 69 Fr. Schoelitz 100 C. Willemse 90 Fr. Saais lüu v. Boxtel 65 P. v. Meeuwen 100 G. v As 100 C. v. Bei kei 82 J. v. Loon 79 P. Dankaart 100 j. Leijiens 57 Chr. v. Berkel luO Bouiv opdracht. Aan den heer Jos van Huiten-Krol, aannemer alhier, is opgedragen he bouwen van een magazijn voor de ia. O. A. Donkers, en een woonhuis van den heer P. Maas, aan het Voor einde alhier. Benoeming, Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie is benoemd tot directeur van 't Post en Telegraalkamoor te Waalwijk, de heer J. J. Lavell, thans in gelijke functie ie Barneveld. 460 58 Afdeeling Voorschotten. Saldo per 1 jan. 1929 f 44272 54 Nieuwe voorschot, verleend f 5-00 Terugbet. f 6435.31 Saldo per 1 Jan. 1930 f 43037.23 Aan intrest van voorschotten wero ontvangen f 2308 34. Afdeeling Rekening Courant. Saldo van uitgaven per 1 Jan. 1929 1 26924 11 Saldo van ontvangsten per 1 Jan. 1929 f 19442 51 Uitgegeven weid over 1929 38987-05 Ontvangen 2i422.i9 Saldo van uitgaven per 1 Jan. 1930 37082.73 Saldo van ontvangsten per 1 Jan. 1930 12036 27 Aan intrest werd ontvangen f 1241.22 en uitgegeven f 275 91. De winst der boerenleenbank be droeg over 19^.9 f 130 74. Het reservefonds bedraagt thans f 5356 90. Mei algemeene stemmen werd be sloten om gedeelte voor de plaatselijke ataeellng van den Boeren oond beschikbaar ie stellen. Het afireaende lid van het bestuur de heer P ijpelaar en het aftredende lid van den raad van toezicht werden met groote meerdeiheid van stemmen herbenoemd. Aan het slot van de vergadering werd nog het woord gevoerd door den geestelijken adviseur den Z Eerw. Heer Adr. van Erp. die nog wees op het groote nut van den Boerenleen bank, dat zij ook over het afgeloopen jaar wederom had bewezen. Hij spoorde allen aan belang te stellen in alles wat het bestuur in het belang der leden doet. Hij bracht dank aan bestuur en raad van toezicht voor hetgeen zij geheel belangeloos voor de bank hebben gedaan, alsmede aan den Kassier den heer W. v. d. M;e voor diens accuraat beheer. Hierna sluiting. Aanbesteding. Bij de Maandag gehouden aanbe steding voor het verbouwen van de zaal van den heer J.': van Helvoirt, Puistraat alhier, (architect de heer Snijers uit Raamsdonksveer) werd ingeschreven als volgt: E Maas Waalwijk f 36'6 J. Kooien f 3601) P. A. Kramer Genderen t 3450 J. v. Laathoven R'veer f 3288 Gegund aan den laagsten Inschrijver. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree en Bossaerts, te Waalwijk, gehouden publieke aanbe- steding voor de uitbreiding van het pakhuis der firma J. Wildeman &Co., aan de Stationsstraat alhier. Gebrs. v. Williger burg Sprang f 2597 W. van Heescn Waalwijk f 2495 Zw. Trtff;rs Zn. Waalwijk I 2475 P. Fressen Drunen f 2435 P. A. Kramer Genderen f 2397 C. Timmermans Sprang f2386 M K'ijngeld Waalwijk 12200 Fa. Wed. A. Aarts Zonen Waalwijk f2136 Gegund aan den laagsten inschrijver. Bekroning, De heer H. van Engelen behaalde op den nationalen humorislenwedsirljd te Siandaardbuiten, waaraan 12 der beste humoristen uit het geheele Zuiden des lands deelnamen, met „Liefdes verklaring van Jan Sicffel" den 2en prijs. Met de voordracht „Krelis" behaalde hij tevens met groote meer derheid van stemmen den publieksprijs. Op den grooten nationalen komischen wedstrijd te Princenhage. gehr uden op 5 en 19 Jan en 9 en 23 Febren waaraan werd deelgenomen in de afd. solo's door 20 humoristen uit alle deelen van ons land, behaalde genoem de heer met „Hannes bij de dorps, harmonie" onder enorm zware con. currentie eveneens den 2en prijs. Zaterdag 1.1. speelde ln calé Htffman te Sprang V. B. C. lege», Volhouden. Uitslagen zijn als volgi H. Maaiers 57 G. Pullens 75 G. v Amerooij 75 D. Oversteeg 36 Stokkermana 39 N. Titffers 75 A. v. Eishout 68 N. de Jong 75 A de Jong 60 J Tnffers 75 J. de Krol 57 W. Itvffcts 75 356 411 Hoogste serie O Pullens 20 caramb. Het geheel stond niet op ie hoo* peil, toch wist V B C. zich vast op dt tweede plaats te nestelen. Zaterdag a.s. de laatste competitie wedstrijden Ons GenoegenB. J. C. 1 O. P. G —Volhouden. Nagekomen partij B. J. C. 2— Volhouden Anüié v. d. Wiel 75 J. Krol 51 „De Schrijfmachine Zaterdag j. hield de heer Cohen, hoofdvertegenwoordiger der A. E. G schrijfmachines te Amsterdam voord leerlingen der R.K Hoogere Handels schooi le Waalwijk een lezing mei lichtbeelden over hei onderwerp „Van erukorrel tot schiijfmacnine." ln het eerste gedeelte liet hij ons zien, op welke wijze het erts toi staaf-, T- en hoekijzer wordt verwerkt, in het tweede -gedeelte werd met be hulp van onderdeden en lantaarn plaatjes gedemonstreerd, hoe geleide lijk en onder voortdurendd controle de onderdeden van de A. E G. schrijf machine worden vervaardigd en ten slotte de geheele schrijfmachine wordi opgebouwd. De grootst toelaatbare fout de z g. Toleranz bedraagt tegen woordig een duizendste m.m, De spreker wees er echier tevens op, dat tot welken graad van vol komenheid de schrijfmachine ook moge worden opgevoerd, het instrument in verschillende gevallen het persoonlijke handschrift niet vervangen kan en dal dus de zorg voor een goede schrijf hand niet verwaailoosd mag worden, Na afloop betuigde de directeur, mede namens leeraren en leerlingen, den heer Cohen zijn hartelljksten dank voor de leertijke en zeer interessante voordracht. Uit de Dultsche schoenindustrie. De Vereinigte Schuhfabrieken Ber ners Wtssels Is voornemens in samen werking met „Esma" Schuhgesellschafi een O.m b.H. op te richten voor he gemeenschappelijk exploiteeren van schoGnënmdgBzijncn» Msbd Reeds opgenomen in een gedteite der vorige oplaag. Propaganda.vergadering Leerlooiers. Vrijdagavond hield de heer H Mul ders uit 's-Bosch, voorzitter van dt groep leerlooiers van den R.K.Fabrleks- arbètdersbond „St. Willebrordus" een propaganda rede voor de groep leer looiers in den R.K. Werkliedenbond. De opkomst, ook van de ongeor ganiseerden, was vrij goed. In kernachtige taal schetste spreker de ongunstige arbeidsvoorwaarden waaronder de leerlooiers, vooral le dezer plaatse werken en hoe zij het zelf in de hand hebben daarin verbe tering te brengen door zich in de organisatie krachtig aaneen te sluiten, de vakgroep looiers grooter en sterker te maken en aldus met meer kracht zich te kunnen doen gelden in den striid om het bestaan. Naar aanleiding van eenige vragen betrtffende de ziektewet omspon zich een heele discussie over dit onder werp. Alle vragers werden tot hun tevre- denheid door den heer Mulders be antwoord, waarna de voorzitter met dank aan den spreker sloot. Fusie van Tramwegmaahchappijen. Men schrijft uil Diunen aan hel D. v. N. B. Geiucnien. die steeds vasleren vorm aannemen, doen hier de ronde, dat dc Zuider Sioomttamwegmaaischappij, de riollandsche Buurtspoorwegen, de Mfijertjscne StooiMramwegmaatschap- pij en die van den Boscn—riclmona under één directie zullen worden gebracht. Benoeming. Bij besluit van den Commissaris der Koningin ln de provincie Noord- dradant d. d. 1 FeOtuarl 1930 ia oenoemd lol onbezoldigd veldwacniei aer gemeente Waalwijk de heei P. J. S Moot], onder-havenmeester dezer ge meente. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang), De heer M. van der Maas alhier. Rijkskleik ten kantore der Directe belastingen te Waalwijk, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd als zoodanig te Amsterdam. Het zoontje van E. alhier was jl. Maandagavond achier op een vracht auto geklommen en kwam, toen de auto in flinke vaart over den weg reed, daar at te vallen. Het venije kwam met zijn voorhoofd op de straat te recht en werd ernst.g gewond aan gezicht en hoofd opgenomen, waarna door den spoedig ontDoden geneesheer ür. Waerdenbuigh de eerste hulp werd verleend. Door den radio-handelaar A. v. Wijlen te Capelle zal in de bazar, welke a.s. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in de zalen van den Chr. Volksbond zal worden gehouden, een radio-ontvangtoestel worden geplaatst ter demonstratie. Een mooie attractie, waarvoor den heer v. W. dank toekomt. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden voor de eleclrificatie van voormalig Sprang Jl. Maandagavond had in de zaal van den heer Joh. v. Zwletering alhier, de aangekondigde uitvoering plaats ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan de. Koribalvereeniging N.E.O. alhier, voor donateurs en leden en verdere belangstellenden in de Korf balsport. Het programma dat een 8-tal num mers bevaite, werd door den heer H. van Engelen, humorist te Waalwijk, uitstekend afgewerkt. De humoristische voordrachten vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak. Er was flinke belangstelling. CAPELLE. Op uitnoodiging van de Ned. Herv.Jongelingsvereenlging „lmanuëi" zal a.s. Donderdagavond 7 uur in dt Ned. Herv. Keik alhter ais sprekei optreden Ds. A. Meijers uit Hoogeveen Over de plannen tot oprichting eener ctöjerafieve bakkerij hoort mer. nu de bekkers den broodprijs verlaagd hebben, niet meer spreken. RAAMSDONK. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag I Maart l930 des namiddags te zes uur. J. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting over 19^.9 is ver richt. 3. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke ver goeding, bedoeld in art. 101 der Lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1928. 4. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het voorschot op de voorschre ven gemeentelijke vergoeding voor 1930. 5. Adres van het bestuur der R.K. Meisjesschool te Raamsdonksveer tol het ontvangen van de benoodigde gelden voor aanschaffing van school banken. 6. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het percentage, bedoeld in art. 5 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1930-'3I. 7. Ontwerp-verordening tot Wijzi ging der verordening op de levering van electriciteit door het G.E.B. 8. Ontwerp-verordening tot wijzi ging van de verkeersverordening. 9. Benoeming lid van het Hoofd stembureau ter voorziening in de vacature van wijlen den heer E. C, de Wit. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging verzoek van P. J. Loonen om teruggaaf van een gedeelte van het door hem betaalde vergunningsrecht ingevolge de Drank wet. 11. Vaststelling suppletoir—kohier der straaibeiasung, dienst i929. 12. Ontweip-besluiien tot wijziging der gemeente-begrooting, diensten 1929 en 1930, en der bedrijfsbe- grooting, dienst l9z9. RAAMSDONKSVEER. Maandag morgen is aan den weg 't Omschoot een auto aangetroffen, waarvan de eigenaar onbekend is. De auto is nogal beschadigd en is in den nacht van Zondag op Maandag aldaar achter, gelaten. Veimoedciijk is de wagen in ooising bekomen met de ijzeren heining nabij den onbewaakten ovetwtgdaar die heining geheel vernield ts. Per soonlijke ongelukken zijn hoogsiwaar- schynlijk niet voorgevallen. De schooljeugd zat de auto wel klein krijgen, wanneer hij niet spoedig door den eigenaar gebaald woidt. Door de Tooneelvereeniging „St. Theresia" van den R. K- VtouwenDund wordt a. s. Zondag 2 Maart n.m. 6'/» uur in het Henrtcusgebouw opgevoeid net gecosmmeerd drama „De Zege praal des Kiutses" in 3 bediijven gevolgd door een apotheose. Tot onderwijzer aan de R K. Bijz. Jongensschool in de Ververstraat te 's Hertogenbosch is benoemd de heer A. L. 1. Stviisky uit deze gcmeenie. De vootjaarskeuring van spring- stieren zal voor deze gemeente woiden gehouden te Oosteihout op Vrijdag 14 Maart a.s. voormiddag 9 uur. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Gcnetaal oediaagt in deze gemeente 3^96. Door B. en W. zijn vergunningen vetleend voor 't bouwen van woningen aan P. Lodewtkus, Adr. M. blom en aan FaiO. DRUNEN. Dezer dagen kwamen enkele biljarlliethebbeis bijeen in calé M. v. d. Westen ter bespreking eener biljartclub waartoe werd besloten. Zij is aldaar opgericht, en draagt den naam, «Tot ons Vermaak" jl.O.V.), levens wo.dt bij deze gelegenheid nieuw materiaal aangeschaftalzoo kan iedereen komen proflieeren. ELSHOUT. Na afloop der pluim, veetentoonstelling had de verloiinj plaats onder politie toezicht, waarb\\ O prijzen werden beschikbaar ge steld. De eerste prijs zijnde (5 kippen en i haan) is ten deel gevallen aan den heer van Rooij tf* Drunen. NiiSUWb UIT HÜUÖAJÜN. Heusden, 25 Febr. 1930. De familie Wassen herdacht 20 Febr. het feit, dat hare zaak in uurwer ken etc. voor 100 jaren werd opgericht. De belangstelling door vrienden en kennissen betoond, was buitengewoon, terwijl het bestuur der Winkelier sver- eeniging naast zijn gelukwensch te vens een fraai geschenk kwam aan bieden. Vermelding verdient dat ge noemde firina steeds belast was mei de bediening en het onderhoud van het stadstoren-uurwerk en zulks tot ieders tevredenbeid. De debatingclub „St. Catharina' heeft tegen 4 Maart den hier bekenden voordrachtkunstenaar J. Boezer uit 's-Hage uitgenoodigd, zich in het ver- eenigingslokaal te doen hooren, welke uitnoodiging door hem is geaccepteerd, Onze stadgenoote mej. E. Maas is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan een der R.K. Meisjesscholen te Amster dam. Zondag hield de Eerw. heer Ds Huijgens in de Ned. Herv. Kerk voor een talrijke schare zijn afscheidsrede, die op allen indruk maakte. Hierna werd hem toegezongen Ps. 121 v. 4 e» nam dhr. J. Zonneveld als ouderling namens de gemeente het woord, om den scheidenden herder te huldigen, voor wat hij deed en tevens afscheid te ne men. Daarna werd het woord gevoerd door de Eerw. predikanten van der Horst en Kuiper, resp. uit Genderen en Dussen, en Ds. van der Vlugt uit Dru* nen, die met het consulentschap be- last is. Gezegd kan worden dat met Ds. Hutr gens een bemind predikant en hoog staand ingezetene de gemeente heel verlaten. Van de werf der fa. de Haan 4 Oerlemans, liep met succes te water &e' stalen sleepschip Ste. Therèse, gebouw voor dhr. Achille Pijl te Namêche, De afmetingen zijn 50 x 6.60 x 2.39 M., terwijl het laadvermogen 560 ton bedraagt en het modern ingerient vaartuig voorzien is van een ankerho» motor en pomp-installatie. Daarna v.erd voor een dito scnip voor Nederl. rekening? de kiel geleg

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6