Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f 1 m ROODE ROZEN. 1!L1 2VgégSf ij/jcrt-Koc/d J weer f I li FEUILLETON UlUMER UITGAVE: WAALWIJKffCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 8§. Telegr.-Adrea: ECHO. dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. ELSHOUT. Spoedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Februari, des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Mr. H. Loeff. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring door Gedeputeer de Staten der Gemeente-begrooting dienstjaar 1930. b. Vaststelling door Gedeputeer de Staten der Gemeente-rekening dienstjaar 1928. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meente-begrooting 1930. Naar aanleiding van enkele in de vorige vergadering genomen beslui ten zijn een 3-tal af- en overschrijvin gen noodzakelijk geworden, waarmee de Vtaavt zich kan vereenigen. 3. Bespreking brandweervoorzie ning met voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het aanleggen van 5 brandputten, waarvoor een crediet van 1500 wordt gevraagd. Dc voorzitter zegt, dat de brand weervoorziening in het college van B. en W. een ernstig punt van overwe ging heeft uitgemaakt, waarbij men tot de conclusie kwam, dat zoowel in de organisatie als in het materiaal der brandweer, waaronder vooral de brandputten zijn te verstaan, verbe tering noodzakelijk was. B. en W. hebben daarop het brand weercorps tot een bespreking op het gemeentehuis uitgenoodigd. Besloten werd ten behoeve van een betere or ganisatie voor het brandweerperso neel banden aan te schaffen, in ver schillende kleuren, naar gelang hun ne functies, welke banden om den arm worden gedragen, opdat men di rect zien kan wie er bij den brand iets te maken hebben. |een paar Wybert- tablettenZij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Een voornaam punt vormde echter den watertoestand in onze gemeente, die gerust een noodtoestand mag ge noemd worden. Vooral als in een dro gen zomer de slooten zonder water staan, is de brandweer geheel mach teloos en kan er niets tegen doen als. een groot aantal huizen een prooi der vlammen zou worden. Daarin moet verbetering komen door het aanleggen van arthetische putten op die punten waar geen wa ter uit de slooten zou zijn te halen. B. en W. verzochten toen aan de brandmeesters eens den toestand in de gemeente te gaan opnemen te sa men met B. en W. Vrijdag j.l. is men toen gezamenlijk de gemeente dooi'gegaan en heeft men nagegaan op welke punten men zoo goed als zeker kon rekenen dat al tijd water uit een naburig# sloot be schikbaar was en op welke punten 't aanbrengen van putten noodzakelijk was om zoodoende de geheele ge meente in geval van brand met wa ter te kunnen bereiken. Met het beschikbare brandweerma- teriaal kan een afstand bestreken worden van 100 Meter vanaf het punt waar het water aanwezig is. Wanneer men dus om de 200 M. de beschikking heeft hetzij over een put of een waterhoudenden sloot, dan zou men de geheele gemeente met water kunnen bereiken. Bij den rondgang door de gemeente werd de volgende oplossing de beste en goedkoopste geacht: gaande van Westelijke naar Oostelijke richting zou de eerste put aangelegd moeten worden in de buurt van het huis van Petrus v. Breugel; ongeveer 200 M. verder bij het Kapelletje heeft men de beschikking over de scheidings-i sloot, waarin altijd water staat; een zelfde afstand Oostwaarts ligt de sloot langs de steeg bij v. Herpt, waarin meestentijds water is en waar in men zekerheidshalve een ring zou kunnen plaatsen met deksel er op. Verder gaande heeft men de sloot bij Jan Muskens, waarin gewoonlijk ook water staat, doch dan is er ver derop in de gemeente geen goede ge legenheid meer om water te krijgen, tenzij uit het Wieltje bij het Kikvor- scheneind. Daarom zal het noodzake lijk zijn om dit verdere deel der ge meente op gelijke afstanden van ar thetische putten te voorzien, zoodat er een zal moeten komen in de buurt van de R.K. Kerk, bij v. Sluisveld, bij wethouder v. Herpt en bij Bart Vugts. In het geheel zouden dus 5 putten moeten worden aangelegd, waarvoor 1500.zal nöodig zijn, voor welk bedrag B. en W. voorstellen een geld- leening te sluiten, af te lossen in 15 jaar, zoodat deze uitgaaf jaarlijks maar met 100 plus rente op de be grooting drukt. In 1931 zal de toe stand voor de gemeente toch veel gun stiger worden door de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeen te. Op de begrooting stond reeds 300 voor aanschaffing van brandblusch- apparaten. Hiervan zullen er nog 3 in Oud-Heusden geplaatst worden, zoodat men in dat deel onzer gemeen te de beschikking heeft over 0 appa raten, want de brandspuit is daar ge heel onbruikbaar geworden. De heer Sprengers zou in overwe ging willen geven.,; om voor dat deel der gemeente een "overeenkomst met de brandweer van het naburige Heus- den aan te gaan, welke brandweer goed georganiseerd is. In dat geval zouden 4 brandbluschapparaten in Oud-Heusden genoeg zijn. De voorzitter zegt, dat het ook in de bedoeling lag aan Heusden te vra gen, om in geval van brand, aan stonds op verzoek der bewoners met de brandweer ter hulp te komen, dus niet te wachten tot zulks officieel door het gemeentebestuur wordt aange vraagd. De kosten zullen door de ge meente worden terugbetaald. Verder deelt de voorzitter op een vraag van den heer Sprengers mede, dat het de bedoeling is het aanleggen dezer putten publiek aan te besteden onder enkele deskundigen uit de om geving, en wel zoo spoedig mogelijk, daar het onverantwoordelijk zou zijn nog langer dezen gevaarlijken toe stand te bestendigen. De heer De Baay zegt, dat hij vori- gen zomer speciaal erop gelet heeft of er water stond in den sloot bij J. Muskens en bij v. Herpt, doch deze stond vaak geheel leeg. Met het leg gen van een ring zou hier niet veel te hereiken zijn, wel kan het goed on- derhouden van dien sloot een beetje j helpen. De voorzitter zegt toe, meer zorg aan bedoelde sloot te zullen laten be steden. Het was vorig jaar ook een zeldzaam drogen zomer. Spr. weet ook wei, dat de voorgestelde oplossing niet afdoende is, doch na verloop van tijd is het de bedoeling om overal putten te laten aanleggen. De Raad kan zich met algemeene stemmen met het voorstel van B. en W. vereenigen, waarna de vergade ring wordt gesloten. RAAMSDONK. Belasting-percentage verlaagd, van U/s op 1. Electriciteits-tarieven belangrijk ver minderd. van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Nu was de weg tusschen haar Rainer vrij. Zij wist, dat een mooie, verstandige vrouw met een vasten wil alles bij een man kon be reiken. Zijn eenige liefdesgeschiede nis lag ver genoeg achter hem om geen hinderpaal meer voor haar te zijn. Zuchtend vleide zij zich achterover in haar fauteuil en keek Rainer met kaar liefsten, zoeten glimlach aan. Maar deze glimlach, die voor vele mannen gevaarlijk had kunnen zijn, kad op graaf Rainer geen invloed. In mjn hart leefde een ander beeld, dat kern mooier en lieflijker scheen dan 'lat van alle andere vrouwen, en dat kern zelfs zijn vorige liefde, prinses Helene, deed vergeten. Zonder dat hij er zich bewust van was, was er een nieuwe liefde in zijn kart gekomen. Hij dacht aan Josta, terwijl hij Ger- 'inde aankeek. Dit gaf dien stralenden glans aan z\in blik, die haar de grootste ver pachtingen deed koesteren. „Ja, beste Rainer, je hebt gelijk. Ook ik voel, dat het leven mij nog veel veschuldigd is. Wel is dit gevoel eerst in de laatste maanden bij mij boven gekomen. Ik was reeds bijna afge stompt door mijn berusting. Eerst sinds jij mij met je teedere zorgen om geven hebt, heb ik weer nieuwe be langstelling in het leven gekregen. Je bent zulk een lieve, trouwe vriend voor me geworden, die al mijn geeste lijke interessen deelt. Rochus gaf slechts om paarden, sport en mis schien nog óm mooie vrouwen. Hij was eigenlijk maar een oppervlakkig mensch." Het deed Rainer onaangenaam aan, dat zij op die wijze van haar overle den echtgenoot sprak. Voor de eerste maal stond iets in haar hem tegen, al deed hij ook z'n best alles op haar on gelukkig huwelijk te schuiven. Graaf Rochus was wel geen fijne man ge weest, maar goed verstandig en warm voelend en ten slotte nam hij gravin Gerlinde tegen zichzelf in bescherming daar hij voelde, hoe veel bitterheid zich in haar ziel had opgehoopt en dat zij zich eens moest uitspreken. Na tuurlijk bemerkte hij niet, hoe ver zij met haar woorden ging en hij was te naïef om er in de verste verte ook maar aan te denken, dat de gravin bijzondere belangstelling voor hem kon bebben. „Ik heb Rochus nooit voor een op pervlakkig mensch gehouden. Ger linde. Misschien ben je een weinig ver bitterd. Je moet trachten te vergeten. En ik wil graag het mijne doen om je daarbij te helpen". Zij gaf een geheel verkeerde betee- Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 1 Maart 1930, des namiddags 6 uur. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Goedkeuringen van Ged. Staten van de raadsbesluiten tot het aangaan van een rekening courant en van een kas- geld-leening met de bank van Ned. ge meenten en tot verlenging van den ter mijn voor onbewoonbaarverklaring van woningen tot 6 maanden. Proces-verbaal van kasopname en verslagen van de Commissie tot we ring van schoolverzuim voor Raams- donksveer en -Dorp en van den Ned. Bond tot Bescherming van Zuigelin gen. Zullen ter visie worden gelegd. Een verzoekschrift van den Bos- schen Diocesanen werkliedenbond over volkshuisvesting en idem over personeele belasting in verband met de wijziging in het belastingsysteem worden in handen van B. en W. ge steld. Schrijven van de R.K. Vereenigiug van Hotel-, Café- en Restaurant-hou ders, genaamd „Ons Belang", waarin er op wordt gewezen dat in 1919 het sluitingsuur voor de café's in Raams- donk voor de wintermaanden is ge steld op 10 uur. De motieven die den Raad destijds tot dit besluit hebben geleid, bestaan thans naar 't oordeel van adressanten niet meer. Als een der bezwaren van dit vroege sluitings uur wordt aangegeven, dat reizigers, die met den laatsten trein meekom :n, geen logies meer kunnen zoeken en dus naar Geertruidenberg gaan, ten nadeele van de plaatselijke caféhou ders. Verzocht wordt het sluitings uur van 10 op 11 uur te brengen. Voorzitter. B. en W. meenen, dat er geen reden is om terug te* komen op het vroeger genomen besluit. De Jong. Waar het hier. betreft 'n speciaal belang voor den Middenstand waartoe ik zelf ook behoor, kan ik er niet zoo gemakkelijk toe overgaan dit adres terzijde te leggen dan de an dere leden. Als het werkelijk zoo is dat reizigers die met den laatsten trein meekomen hier geen onderdak meer kunnen vinden, dan vind ik dit voor de hotelhouders hier ter plaatse bezwaarlijk. Zij zitten er toch om hun brood te verdienen en het is voldoen de bekend dat de middenstand toch al genoeg te tobben heeft om het hoofd boven water te houden. In verband daarmede dus heelemaal niet om persoonlijke reden, zou ik in overweging willen geven deze men- schen terwille te zijn. Wanneer in de omliggende gemeenten ook om 10 uur gesloten werd, was het niet zoo erg, nu ziet men vooral 's Zondags veel menschen naar G'berg trekken. kenis aan zijn woorden. En met een glanzenden blik reikte zij hem haar hand. „Dank je, Rainer, jouw hulp neem ik gaarne aan." Niets vermoedend zei hij hartelijk: „En nog iemand zal je daarbij hel pen, Gerlinde". Ze keek hem verrast en vragend aan. „Wat bedoel je daarmee?" Met een gezicht vol vreugde richtte hij zich op. „Dat zul je nu hooren, Gerlinde. Ik zei je bij mijn binnenkomen immers al, dat ik het als een gunstig voortee ken beschouwde, dat je vandaag een feestelijke witte japon aan hebt en de rouw uit Ramberg verbannen is. Want op het kasteel Ramberg zal weer een nieuwe meesteres komen." Gerlinde voelde haar hart in haar keel kloppen. Zou zij zoo dicht bij de vervulling van haar wenschen zijn? Zij geloofde, dat zijn woorden op haar betrekking hadden. „Een meesteres?" stamelde zij ver ward. „Ja Gerlinde", zei hij, terwijl hij haar hand warm drukte, zoodat zij reeds innerlijk juichte, „ik heb me verloofd". Wanneer de bliksem voor haar in den grond was geslagen, zou zij niet meer verschrikt hebben kunnen zijn dan bij deze woorden. Als verlamd zat ze daar met een zeer bleek gezicht en haar oogen staarden hem glans loos, als verwezen aan. Haar uiterlijk viel Rainer niet zoo zeer op, daar hij dacht, dat zij bij- zonder verrast was. Eindelijk kwam er weer leven in haar gestalte. Zij trok haar hand uit de zijne en sprong op. „Neen neen, dat is niet waar", stootte zij uit met lippen, nog blee- ker dan haar gezicht. Graaf Rainer voelde zich nu toch onbehaaglijk. „Ik zie, dat je buiten jezelf van ver bazing bent, Gerlinde. Als een oude vrijgezel zich plotseling zijn plichten herinnert, verwonderen de menschen zich in den regel." j Gravin Gerlinde kon zich nog al tijd niet beheerschen. Zij keek hem met een wanhopigen blik aan. „Dat mag niet dat is toch onmo gelijk", kwam het over haar lippen. Zij wilde niet aan de waarheid van zijn woorden gelooven, omdat zij ge voelde die niet te kunnen verdragen. Nu schrok de graaf toch. Hij be greep, ofschoon hij de werkelijke oor zaak van haar schrik niet vermoedde. Hij dacht dat zij zoo wanhopig was, omdat zij nu in de noodzakelijkheid zou komen het weduwenhuis te be trekken. Hij wist, dat zij dat niet graag deed. Dikwijls genoeg had zij hem reeds gezegd, hoe zij daarvoor vreesde. „Ik zal het gevoel hebben, alsof de muren mij doen stikken. Ik ben niet aan kleine kamers gewend", had zij eens tot hem gezegd. En tot troost had hij haar toen geantwoord: „Jij zult wel tijd genoeg hebben om je aan de gedachte te gewennen, want voorloopig denk ik nog niet aan trou wen en voor dien tijd behoef je niet naar het weduwenhuis te gaan." Waarschijnlijk verontrustte haar nu de gedachte, dat dit spoedig zou gebeuren. Nu wel ook zijn blik op 't paarlensnoer om haar hals. Hij wist, dat het een familiestuk van de Ram- berg's was, en een onaangenaam ge voel overviel hem. „Ik ontneem haar door mijn huwe lijk veel, dat maakt haar zoo verdrie tig". Dat het haar offers zou kosten, daaraan had hij in het geheel niet ge dacht. En bijna kreeg hij het gevoel alsof hij iets slechts jegens haar deed en dit deed hem pijn. Maar hij ver moedde niet, wat hij haar in dit uur aandeed. Hij nam zich voor, met haar gevoelens rekening te houden. „Waarom mag dat niet, Gerlinde?" vroeg hij zacht. Zij zonk krachteloos in haar stoel en drukte haar kanten zakdoekje te gen haar mond. als wilde zij een angstkreet terugdringen. Op dit oogenblik wist zij eerst, hoezeer zij dezen man liefhad. Zij had hem zoo lief, dat zij er nauwelijks aan dacht, wat zij behalve hem tevens moest op geven. Maar zij worstelde wanhopig om haar zelfbeheersching terug te krijgen. Nu mocht hij niet vermoeden wat zij hem zooeven zoo graag had willen bekennen dat zij hem lief had. „Waarom? Mijn hemel ik ben zoo verrast zoo overmand ik meen ik geloof ik weet toch dat je prinses Helene liefhebt. stamelde zij, naar een verklaring voor haar gedrag zoekend. Hij schrikte, de aderen zwollen op zijn voorhoofd. Zijn oogen keken bijna dreigend. Wordt vervolgd. i 5 De Echo va x iüuu. het Zuiden, Waalwpsclie en Lanffstraatscle Courant Dit blad verachljnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rgk 1.40. Brieven, Ingesonden stokken, gelden, «na. franco te eenden aan den Uitgever. PrQs der AdvertsntiSn 20 cent per regelminimum 1.50. BQ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Ad verten tlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om nlterllJk 8 nar ln ona bealt aga. I 20

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1