di Toegewijd een Hendel» Industrie en Cemeentebelengen» f X%h2t ROODE R0ZE|i. ngdddbrabaud ftUILLtïÜil f.Beenwonden Kloosterbalsem DOOP. ERVARING vCMMER 21. WOENSDAG 12 Maart 1930. 53e JAARGANG. aam ren loot 4210 Dit blad TwacbVat WOENSDAG en BATBBDAG. Abomnementsprfls per 8"maanden 126. franco per poet door het geheele lijk 1.40. Brleyen, Ingeeonden stukken, gelden, «o*. franco te eenden aan dan Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. UITGAVE WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. TelafooB No. U. Tel«*r.-Adree: ECHO. Prfa der Adrertentlto 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrfldag dea morgens om uiterlijk aar In ona bealt eerste blad. BUITENLAND. De ramp in Frankrijk. Gedurende de opruimingswerkzaam heden te Maissac zijn onder de puln- hoopen heden weer elf slachtoffers gevonden, waardoor de doodenlijst tot 113 is gestegen. Te Montauban heeft men heden het negentiende slachtoffer geborgen. Voor Tarnet-Garonne be draagt het aantal dooden thans 186. In totaal zijn thans 250 lijken gevon den. De diensten, die voor de levens middelenvoorziening zorgdragen,func- ttoneeren thans geregeld. De minister van Volksgezondheid heelt een rondschrijven genent tot de prefecten der door de overstrooming geteisterde departementen, waarin hij de maatregelen aangeeft die direct genomen moeten worden om een epidemie, voornamelijk van typhus, te voorkomen. Vier ton desinfecteerende middelen zijn in allerijl naar de geteisterde ge bieden gezonden, ten einde het gevaar van epidemische ziekten te bestrijden. In oificteelen kring wordt de schade geraamd op 1500 mtllloen francs, ter- meer dan 7000 menschen dakloos zijn. De premier Tardieu heeft in een langdurig onderhoud met den minister van Financiën en Openbare Werken de plannen opgesteld tot hulpverlee ning aan de siaentoffcra der overstroo ming. Bij den Senaat is een voorstel in gediend, om een bedrag van 500 millloen francs ter beschikking ie stellen dat als basis zal dienen voor een fonds, waaruit leeningen op langen termijn tegen lage interest zullen worden verstrekt, om de slacht offers in staat te stellen hun huizen en fabrieken weder op te beuwen. Een pijnlijke quaestie, waarop voor het oogenbnk nog geen oplossing is gevonden, is wat er met de onder de puinhoopen verborgen lijken moet geschieden. Moeten zij aanstonds, wanneer zij zijn uitgegraven, ter aarde worden besteld, of moet worden ge wacht tot zij zijn geïdentificeerd? De meeste lijken zijn gruwelijk verminkt _ubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver en leveren gevaar op door hun snelle ontbinding. Anderzijds is het voor de achtergebleven betrekkingeu een droe vige gedachte dat zij nooit zullen weten waar het stoffelijk overschot hunner omgekomen familieleden werd gevonden en definitief ter ruste werd gelegd. William Howard Taft. De oud-president van de Vereenigde Staten William Howard Taft, is te Washington op 72 jarigen leeftijd over leden. In 1890 werd hij procureur-generaal van de Vereenigde Staten, in 1904 werd hij minister van oorlog. In 1908 volgde zijn verkiezing tot president der Vereenigde Siaten. In 1913 trad hij als zoodanig af. Afschaffing van de luxe-belasting in hotels en restaurants in België. In de Maandagmiddag gehouden wekelijksche bijeenkomst van de le den van het kabinet is besloten bij de behandeling van het voorstel tot hervorming van de fiscale wetgeving een wetsontwerp in te dienen, waar- Dij de zoogenaamde iuxe taxe op de hotel- en restaurant-iekening wordt afgeschaft. Dit besluit werd getroffen met het doel het vreemdelingenbezoex tijdens de jubelfeesten en ae wereld tentoonstellingen te Antwerpen en te Luik te bevorderen. De toestand in Britsch—lndië. Het eenige positieve nieuws na het ultimatum van Gandhi en het daarop ingekomen laconieke antwoord van den Brttschen onderkoning is, dat de voornaamste medewerker en helper van Gandhi Vallahbdai Patel in hechtenis is genomen, omdat hij op ruiende redevoeringen heeft gehouden. Wat zal men doen, wanneer Gandhi Woensdag zijn kruistocht voor de burgerlijke ongehoorzaamheid begint? Zal men het durven bestaan ook hem te arresteeren Engeland ziet zich wel in een zeer groote moeilijkheid gebracht, waarvan de oplossing met groote spanning tegemoet gezien wordt. BINNENLAND, Wijziging Drankwet. Thans is ingediend het reeds aan gekondigde wetsontwerp waarin wordt voorgesteld, het tijdstip waarop krach tens art. 66 der Drankwet vergunnin gen vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen op grond van art. 63, verleend aan vennootschappen, zede lijke lichamen of aan de besturen van deze, vervallen, één jaar te verschuiven en te bepalen op 1 Mei 1931. Dit voorstel is, zooals bekend is, een gevolg van het teit dat de ont worpen herziening van de Drankwet niet meer vóór 1 Mei a.s. haar beslag zal kunnen krijgen. Belangrijke opdrachten aan deNeder- landsche Scheepsbouw en Machine- industrie. Naar wij vernemen, heeft de Anglo Saxon Petroleum Co. wederom be langrijke orders bij de Nederlandsche industrie geplaatst. Door de maatschappij welke, zooals bekend, tot de Koninklijke Sheil-groep behoort, zijn in Nederland acht dubbel- schroef tankschepen van 450 voet lengte en 11.5000 ton draagvermogen, af te leveren voor einde 1931, besteld. Hiervan zullen de Nederlandsche Scheepsbouw Mij.,- Feyenoord en de van „De Echo van het Zuiden. doof HEDWIG COURTHS-MAHLER. 22. „Lieve Gerlinde, ik waardeer, dat je tot mij spreekt als tot een vriend. Ik dank je daarvoor, omdat het je een overwinning op jezelf heeft ge kost. Je had er je met een geluk- wensch kunnen afmaken." „Neen, daarvoor beschouw ik de vriendschap tusschen ons als iets moois," antwoordde zij, schijnbaar geroerd. Het was een te voorname en op rechte natuur, dan dat hij bij haar aan comediespel zou hebben gedacht. „O", ging zij voort, „dan heb je overhaast gehandeld. Nu kun je je vergissing weer goed maken. Het is nog niet te laat. Het is nog niet te laat. Het is beter een vergissing in te zien, dan twee levens te laten mis lukken." Hij schudde rustig zijn hoofd. „Je vergist je, Gerlinde, van over haast is bij mij geen sprake, het is hoog tijd voor mij om te trouwen, en het stond al lang l ij mij vast, dat Josta mijn vrouw zou worden. Ik houd zooveel van haar en ook zij draagt mij genoeg lieide toe, om in n harmonisch huwelijk met mij te kun nen leven." „Terwijl je een ander liefhebt? Je bedriegt je zelf," zei zij heesch van opwinding. Hij schudde glimlachend het hoofd. „ik kan je gerust stelien, Gerlinde. Dat, wat eens was, is voorbij, anders had ik Josta niet gevraagd. Sinds de groothertogin in haar huwelijk het geluk heeft gevonden, heeft ook mijn liefde voor een kalm gevoel plaats ge maakt. En het zal mijn jonge vrouw niet zwaar vallen in mijn hart de plaats in te nemen, die eens prinses Helene behoorde. En Josta is zoo lief je moet haar eerst maar eens lee- ren kennen, dan zul je me begrijpen". Een gloeiende, onverzoenlijke haat tegen haar gelukkige mededingster ontwaakte in Gerlinde's hart. „Ik ben bang voor je geluk", stootte zij uit. Ofschoon haar woorden hem on aangenaam aandeden, had bij hem toch het verlangen om gelukkig te worden en gelukkig te maken, de overhand. „Het zal beter afloopen dan je denkt, Gerlinde, en er is niets meer aan te veranderen. Onze verloving is publiek. De kennisgevingen zijn ver zonden. Jou wilde ik het persoonlijk meedeelen. Ook de hertog en de her togin hebben ons al gelukgewenscht. Het verlovingsfeest is op den vijf tienden Mei vastgesteld. De minister heeft verplichtingen tegenover de we reld en wenscht dit officieele feest. Ik zou je hartelijk willen verzoeken het bij te wonen." firma Van der Giessen, elk twee en P. Smit Co. en Burgerhout, ieder i schip vervaardigen. Een ongeveer gelijk aantal schepen is toegewezen aan de Engelsche werven, terwijl een schip gebouwd zal worden bij de Cantiere Navale Triestino te Mont- falcone. Deze schepen zullen allen worden uitgerust met twee 6-cylinder Werk spoor-motoren van ie samen 4000 P.K. van het enkelwerkende 4-tact systeem met voorcompressie, waarvan Weik spoor de patenten bezit. De motoren der bij de Engelsche werven en bij Burgerhout bestelde schepen, zullen op grond van lecentie- overeenkomsten, door deze maatschap pijen zelf worden gebouwd. De geheele bestelling vertegenwoor digt voor de Nederlandsche industrie een bedrag van tusschen f 15 millioen en f20 millioen. Het Russische graan. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Centraal Bureau dezer dagen besloten, geen Russische landbouw- artikelen meer aan te koopen, welke hier door het Handelsorgaan van de Sovjetrepubliek worden verhandeld. Men weet dat het Centraal Bureau de Coöp. Inkoopcentrale is van het grootste deel der coöperatieve Ned. organisaties op het gebied van den aankoop van landbouw-benoodigd- heden. Honderden dier aankoop— vereenigingen met een gezamenlijk ledental van tienduizenden boeren zijn er bij aangesloten. Een zeer groot deel van alle meststoffen en voederaitkelen, welke in Nederland worden gebruikt, worden door het Centraal Bureau ge- Thans is in een rondschrijven aan de leden medegedeeld, dat men geen orders wil aannemen op de Russtsehe voerartikelen, welke den laatsten tijd in belangrijke hoeveelheden worden aangevoerd. Het besiuur overweegt daarbij, dat de wijze, waarop de Sovjet zien luidens de berichten deze artikelen verschaft, stuitend is en het wenscht voorts ook niet de Sovjet aan inkomsten te helpen, welke den Russlschen boeren ten goede zouden moeten komen, doch die naar het schijnt worden gebruikt, om in andere landen van Europa onrust te zaaien en revo lutie voor te bereiden. De 22ste Jaarbeurs te Utrecht Dinsdag 11 Maart, werd de 22e Nederlandsche Jaarbeurs geopend met 1298 deelnemers, een zeer groot aantal, waarvan 886 uit Nederland, 157 uit Duitschland, 55 uit Engeland, 46 uit Frankrijk, 40 uit Amerika, 40 uit Oostenrijk, 27 uit Zwitserland, 25 uit België enz. Om kwart over tien arriveerden de koningin en de prins te Utrecht. Zij werden door den Raad van Beheer In. het jaarbeursrestaurant ontvangen en door den president, jhr. Fentener van Vlissingen verwelkomd, „Geen goud zoo goed' Daarna opende Hare Majesteit den nieuwen vleugel en maakte een omme gang. Om 12'/j uur keerde het hooge gezelschap naar Den Haag terug. De nieuwe vleugel bestaat uit een gebouw van vijf verdiepingen met een grondoppervlakte van 1664 M2. Het Eerste jaarbeursgebouw, in September 1921 voor het eerst in gebruik genomen is 76 M. lang, 37'/j M. hoog het bevat twee zalen begane gronds en heeft vijf verdiepingen. Netlo expositieruimte 5700 M2. De nieuwe vleugel is 30 M. lang, 37'/j breed en 25 M. hooghij bevat één zaal beganpgronds met een op pervlakte van 1600 M2 en heeft vijf verdiepingen. Netto expositieruimte 4300 M2. De semi permanente hal van steen opgetrokken hpeft een netto ex positieruimte alléén beganegronds groot 900 M2. „Ik Neen, dat kun je niet ver langen riep zij uit. „Waarom niet vroeg hij. „Wat moet ik bij een vroolijk feest doen Ik ben een treurende weduwe, niet meer," zei ze bitter. „Je hebt je rouwkleeren toch al afgelegd, Gerlinde. En je zei zooeven zelf, dat je rouw niet eens zoo diep was, als men zou meenen." Zij beet zich op de lippen. „Ja ja, maar je moet bedenken, dat ik in dit jaar een weinig men- schenschuw ben geworden. Vergeef me, dat ik niet vroolijk kan toestem men. Er is vandaag zooveel van het verleden in mij opgeroepen en ik voel me ook niet zeer wel. In elk geval kan ik je vandaag nog geen beslist antwoord geven, of ik kom. Ik heb toch nog tijd om een besluit te nemen." „Zeker, maar ik hoop, dat je ons dit plezier zult doen. En het zal goed voor je zijn, weer eens onder men schen te komen. Ik zal het prettig vinden, mijn verloofde aan mijn lieve vriendin voor testellen. Josta en haar vader verzoeken je ook om te komen. Ik heb Josta zooveel over je gespro ken, en ze hoopt, dat het haar geluk ken zal ook jouw vriendschap te ver werven. Wij zullen veel met je samen zijn, Gerlinde, haar vroolijk gezel schap zal je goed doen.1' Gravin Gerlinde kon hem niet langer over Josta hooren spreken. Met inspanning stond zij op en keer de hem haar bleeke gezicht toe- „Ik moet je wegsturen, lieve Rai- ner. Mijn hoofdpijn is veel erger ge worden. Morgen spreken we verder KERKNIEUWS. Mgr. Diepen 70 jaar. Heden herdenkt Mgr. Diepen, bis schop van 's Bosch zijn 70sten ver jaardag. Het geschenk wat 't dankbare diocees zijn beminden bisschop wil aanbieden is een som gelds ter nood zakelijke uitbreiding van het Klein— Vandaag ben ik daartoe niet meer in staat. Ik moet gaan rusten, en je zult alleen moeten eten. Goeden nacht. Hij keek haar vol warme deelne ming aan. „Je ziet er werkelijk- ziek uit, Ger linde, en ik heb je bovendien nog zoo lang met mijn gezelschap lastig ge vallen. Goeden nacht en beterschap". Hij kustte haar hand, die koud en zwaar in de zijne rustte. Toen de deur achter hem dichtge vallen wTas, zonk zij krachteloos in haar stoel. „Jij, jij, dat jij mij dat hebt kun nen aandoen", stootte zij uit en als in koortsachtige opwinding begroef zij haar gezicht in haar handen. „Waaom ben je aan mij voorbij ge gaan, Rainer? Als je dan toch zonder liefde trouwt, •waarom dan niet met mij? Dit jonge, onrijpe ding, zij zal je niet begrijpen, zooals ik dat zou hebben gedaan. En ik moet nu stil be rusten en Josta die plaats aan jouw zijde gunnen? Wat haat ik haar! Wat haat ik haarIk zou haar met mijn eigen handen kunnen dooden! Zij heeft mij arm, doodarm gemaakt, zoo j arm dat ik van smart en ellende om kom!" Al haar mooie toekomstdroomen i waren in duigen gevallen, maar haar 1 liefde voor Rainer was nog warmer, j nog dieper geworden en haar haat te gen Josta grooter. „Toch wil ik strijden om zijn liefde, trots alles. Nooit zal hij zijn geluk bij een ander dan bij mij vinden, nooit!" Als een gevangen roofdier sprong zij op en in haar oogen gloeide een ver terend vuur. Toen zij eindelijk haar kamenier schelde, zag zij er bleek en koud uit, en was zij eenige jaren ouder geworden. „Voelt mevrouw zich niet goed?" vroeg Hanna verschrikt. „Houd je mond totdat je iets ge vraagd wordt", beet de gravin haar toe. En zij rukte het parelsnoer zoo wild van haar hals, dat het brak en de paarlen over het tapijt rolden. Hanna raapte verschrikt de geval len paarlen op en terwijl zij ze in de casette borg, keek zij haar meesteres heimelijk aan. De japon, die zij vandaag voor het eerst had gedragen, wierp de gravin woedend op een stoel. „Neem ze weg! Ik wil ze niet meer zien! ze is afschuwelijk!" zei ze woe dend en schopte met haar voet ernaar. Hanna raapte het versmade klee- dingstuk op en nam het mee. Zij ken de haar meesteres en zij wist, dat zij in een zeer boos humeur was. En zij combineerde allerlei, de kleine, slim me kamenier. Dat de gravin niet, zoo als zij van plan was, met den graaf soupeerde, dat zij zoo vroeg ter ruste ging. Maar zij begreep het ten vol le, toen zij van graaf Rainers verlo ving hoorde. Gravin Gerlinde sliep dien nacht niet. Zij leed ondraaglijk zonder te kunnen weenen -en haar hart te ver lichten. En zij wenschte liever dood te zijn, dan zulke smarten te door staan. Wo De Echo van het Zuiden, faalwpscbe en Laigstraatsrfaf Courant In origin, doozen 45 en 65 cis. fWsJSCHAPpy VAN YÏQZEKERING OP HIT LEVM a Denk niet gering over beenwonden. Bij den last komt het gevaar, wanneer ze ntet zorgvuldig worden behandeld. Akkers Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akker s

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1