I 0 [A en gTCHDItXHtr ZUIJtH tvvkeue blad. provinciaal nieuws. LON CHANEY lite Bioscoop - Waal*. icb CD itie. 61. 0* KOMT a.s. ZONDAG Vo. ek op en 8* Iviseu AT ion) 30SC en tie I oerei oedei s, hui! itiën en 3.75' 2i Woensd. 12 Maart '30. 52e Jrg. Waalwijk, 11 Maart 1930. Raadhuisplannen. As Maandagmiddag len 2 uur zal ene vergadering van den gemeente— Lj worden gehouden, waar de Commissie voor de raadhuisplannen t[aar rapport nader zal toelichten. Fa. C. G v. d. Heijden. tiaar wij vernemen heeft eene ,eorganisatte plaats gehad, waardoor de scttoenfabriek van bovengenoemde jja welke eenigen tijd is stilgelegd vederom In werking zal worden «esteld onder den naam van Esperanto Schoenfabriek C O van der Heijden. Reproductie zal aanvankelijk 3 h 500 «aar bedragen terwijl speciaal het fijnere heerenwerk zal worden gefa briceerd. Autobusverkeer In het Land van Heusden en Altena. Onder den titel .Contact tusschen Waalwijk en 't Land van Heusden en Altena" begint mr. van Ommeren zijn jjfensief Het zal nog vervolgd worden en daarom zullen wij nog een of meer langademige artikelen afwachten en zien er voor ons aanleiding bestaat er op terug te komen. Dit artikel, dat beloofd was eerst na bet verschijnen van 't rapport in casu, maar dat blijkbaar Mr. van O., zoo In de pen gebrand heeft dat het er nu reeds uil moest, zegt, dat er o.m. zoo weinig van het station te Waalwijk ge- bruik gemaakt wordt, ook van keuringen van markten, drukt .voorts heel ons „Marktlijsije" af, geeft een aardigheid inzake de pluimveebeurs en aan bet adres van B. en Weenige on juistheden omtrent de markten en het bezoek, eenige cijfers die weinig of niets en andere die wel wat meer zeggen Waalwijk heeft voorts geen pracht- onderwijs, enz om tot de conclusie ie komen dat er bijzonder weinig contact iusschen Waalwijk en 't Land van Heusden Altena bestaat. Nu weten onze lezers reeds iets, mogelijk deelen wij nog wel wat na tiers mee en zullen we iets hebben recht te zettenin elk geval thans ontwijkt Mr. v. O., reeds wat het voor naamste was van ons betoog, waarover bet eigenlijk ging. Misschien raakt hij bet nog aan, we hopen het voor hem. Zwartbont—keuringen. Men schrijft ons uit het Land van Heusden en Altena: Verschillende fokvereenigingen van den Bond van Zwartbon fokkers hou den dit jaar lnterlocale keuringen aangezien de Zwartbontfokkers uit het Land van Heusden en Altena het ge makkelijkst deze kunnen houden1 te Heusden, meenen zij toch om belang Hellende toeschouwers te trekken deze keuring te Waalwijk te moeten houden temeer nog daar op vele markten in Waalwijk ontzettend veie boeren ko. men, terwijl In Heusden op dit gebied (welk wel!!) nooit iets ie doen is. Avond —ambachtsschool. Het voorloopig bestuur van de ver- eeniging tot stichting van een Am- bachts—avondschool in onze gemeente, hield Maandag eene vergadering ten taadhuize, waartoe was uisgenoodigd de heer Raats, directeur der Ambachts school te Tilburg en de heer Theo van Oeift, directeur der Gemeentelijke Teekenschool alhier Vandaag brengt het voorloopig be stuur een bezoek aan de Ambachts- Avondschool te Oss en voorts zal ook nog de Nijverheidsschool in Tilburg bezocht worden Ziekie—verzekering der Bouwvakpatroons. In 1921 hebben een aantal bouwvak patroons In onze gemeente een onder linge ziekteverzekering voor hun personeel opgericht welke uitstekend gefunctionneerd heeft, ondanks een zeer lage premieheffing. Doordat 1 Maart j.l de Ziektewet in werking is getreden moest deze onderlinge ziekteverzekering, evenals zoovele andere ziekenfondsen, worden opgeheven waartoe dfe 12 aangesloten bouwvak—patroons Vrijdagavond in vergadering bijeenkwamen. Het bleek dat, ondanks het geringe aantal aangesloten patroons en be buitengewoon lage premie (aan vankelljk f 12, later f 8 per f 1000 loon) de finantieele resultaten zeer gunstig waren geweest, want in de 9 jaren var. haar bestaan was er reeds een weerstandskas van m°er dan 1000 ontstaan, terwijl de uitkeerin- gen steeds zeer correct plaats vonden. Dit resteerend bedrag is thans onder be aangeslotenen verdeeld met reser veering van een gedeelte voor een uitstapje naar Antwerpen, Het valt zeer zeker te betreuren dat zoo'n billijke en goed functionneerende ziekte—verzekering moet worden op geheven. Een woord van hulde past aan den heer G. Hens die al die jaren de actieve en accurate secretaris penning meester was en 't fonds zoo uitstekend heeft beheerd. Naar wij vernemen zullen de bouwvak—patroons a.s. Donderdag avond wederom vergaderen om nader te beslissen bij welke ziekte—verzeke ring zij thans hun personeel zullen onderbrengen Rijwielpaden. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waal wijk is aan de Gemeentebesturen in het dis riet der Kamer de volgende circulaire verzonden Ia een vergadering onzer Kamer werd door een der leden de opmerking ge- maakt, dat het zoo jammer is. dat de paden, dte zich langs de verkeerswegen bevinden, niet als rijwielpad worden aangeduid met het kenteeken. voor geschreven bij de Motor- en Rijwieiwet. üit zou de veiligheid voor het verkeer met rijwielen zeer bevorderen Wanneer een langs den weg gelegen pad niet als rijwielpad is aangeduid, dan zal, wanneer dtt pad links van den weg ts gelegen ten opzichte van de richting, waarin de wielrijder zich beweegt, deze bij het tegenkomen van een voertuig, dat zich in tegenovergestelde richting beweegt, rechts van den verkeersweg moeten houden en dus den rijweg over moeten steken. Was het pad aangeduid als rijwielpad, dan zouden voor het pad de regels van het verkeer gelden, alsof het een afzonderlijke weg was. Dit geldt natuurlijk niet, wanneer aan weerszijden van den weg een fLUpad aanwezig ts, in welk geval het rechts houden echter geen moeilijkheid^ op levert. In het belang van de veiligheid van het verkeer meenen wij goed te doen Uwe aandacht op het bovenstaande te vestigen, met het verzoek, voor zoover dit voor de wegen in Uwe gemeente mogelijk is, de rijwielpaden of de als zoodanig gebruikte wegbermen te voorzien van de bij de wet voorge schreven aanduiding als rijwielpad. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. De man met de duizend gezichten De grootste karakterspeler v. h. witte doek De Louis Bouwmeester van de film De filmacteur met de grootste plastiek! met zijn geweldige film in de Zie de adv. a.s. Zaterdag 44226 R.K Lederbewerkersbond a/d. Baardwijk. Bovengenoemde afdeeling hield Maandagavond in het Patronaatsge bouw een Slgemeene vergadering welke zeer slecht bezocht was. Na opening door den voorzitter den heer Buijs werd medegedeeld dat zich voor de funciie van wijkbode 3 solli citanten hadden opgegeven, waaruit door het bestuur nader een keuze zou worden gedaan. Door den heer Passier, hoofdbe- staurslid, werden hierna eenige mede- deeliRgen gedaan betreffende de in Mei a s te Amsterdam te houden Bondsraadsvergadering. Hij adviseeri om van de afdeeling Baardwijk twee afgevaardigden daarheen te zenden. Vervolgens besprak de heer Passier nog de regeling der werkloosheids— uiikeeringen, waarin verschillende ver beteringen zijn aangebracht. Zoo zul len er voortaan slechts 2 in plaats van 3 wachidagen zijn v.m. Baardwijk en Besoijen zullen voortaan in de tweede inplaats van in de derde klas gerangschikt zijn, terwijl verder de feestdagen als Kers.mis, Nieuwjaar, enz. in het vervolg ook zullen wor den uitgekeerd. Zoo men ziet zijn dus verschillende bezwarende bepalingen, die door den malaise—lijd noodzakelijk waren ge worden, reeds vervallen of verlicht en zal men trachten nog meer verbetering in de regeling aan te brengen. Wil men voor uitkeering in aan merking komen, dan moeien de wet k- loozen zich direct bij de Arbeidsbeurs laten inschrijven, anders kunnen zij geen aanspraak op uitkeering maken. Nadat op deze uiteenzetting nog een köïte gedachjenwlsseling was gevolgd werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Lezing Oberammergau. In het Paironaatsgebouw der St. Clemensparochie gaf de Z Eerw. Heer pastoor v. Erp gisterenavond een lezing met lichtbeelden over Oberam mergau welke vrij goed bezocht was Na een korte inleiding, waarin hij eenige algemeene bijzonderheden van deze wereldvermaarde passiespelen vertelde, vertoonde spr. een reeks fraaie lichtbeelden waarin verschil lende scènes en hoofdpersonen uit deze spelen werden voorgesteld. Een en ander ging vergezeld van een duidelijke toelichting, zoodat de aanwezigen een goed idee kregen van deze aangrijpende uitbeelding van Christus lijden die om de 10 jaar in dat kleine Duitsche plaatsje wordt gegeven en die tienduizenden bezoe kers uit alle landen tot zich trekt. Aan het slot werden nog een aantal kiekjes van bezienswaardigheden uit verschillende landen op het doek gebracht die eveneens ieders bewon— dering afdwongen Collecte. De collecte voor 'f geschenk aan Mgr. Diepen heeft 11 Zondag opge bracht: in de parochie St. |ar, ruim f 100 parochie O. L. Vrouw f 70 parochie St Clemens f 100parochie Sr. Antonius 1 60 Langstraatsche Biljartbond. Zaterdag j.l. had te Drunen de prijsuitreiking plaats der dezen winter gespeelde competiile. De algemeene voorzitter opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom en gat daarna het woord aan den heer Jan Princen, secretaris. Na een kort overzicht bracht de secretaris een gedetailleerd verslag uir van de totaal—uilslagen, terwijl ook ieder speler afzonderlijk zijn persoon lijke resultaten kreeg te hooren. Een hartelijk applaus kreeg de heer Prin een in ontvangst te nemen voor het keurige verslag, dat tot in alle finesses accuraat was afgewerkt. Verder verzocht hij nog, de club K, N A., die zich wegens gebrek aan spelers moest terug trekken, het vol gende jaar weer in de competilie op te nemen, wanneer ze dan over vol. doende krachten zouden beschikken Hierna nam de secretaris persoonlijk afscheid van den bond. wegens zijn aanstaand vertrek naar Indië en sprak de hoop uit,, dai de Langsiraaische Biljaribond mag groeien en bloeien en dat hij hem r a 5 jaar terug zal vinden, als een der sterkste bonden van ons land. Hierna nam den heer Verhagen het woord, die in welgekozen woorden den heer Princen dank bracht voor het vele werk dat hij in het belang van den bond heeft gedaan. Hij wenschte hem een goede reis en een schitterende toekomst, terwijl hem een bedrag in geid werd aangeboden, waarvoor de heer Princen zich een tennisraket za! aanschaffen Ook bracht de heer Verhagen nog dar k aan den voorzitter den heer Fr Slaafs, voor zijn onvermoeiden ijver, waarmee hl de bondsbelangen steeds behartigd heeft. Hierna sloot de voorzitter de bijeen komst en dankte allen hartelijk voor hunne medewerking en hoopte, dat alien hef volgende jaar met nog meer vuur zouden strijden om de eere- kroon. Indien er nog andere vereenigingen zich voor den bond mochten interes seeren, kunnen zij al'ijd inlichtingen bikomen bij J. de Graaff, St. Anto- niusstraat 55 Waalwijk Verzet tegen de politie. Zondagavond hebben een paar bel hamels te v.m. Baardwijk de straat in opschudding gebracht. Zekere v. d. H. had zijn zwager V uit Vlijmen op bezoek en samen heeft men menig glaasje geledigd. Vermoe delijk onder den invloed van den drank heeft v. d. H. zekeren D. met een mes bedreigd. Gelukkig wist deze den aanrander, die herhaalde malen naar hem stak, doch hem slechts 'n kleine snede in zijn pantalon toe bracht, te ontwijken. Op straat stond de vechtlustige nog eenigen tijd te schreeuwen en te drei gen totdat het de aandacht van den juist passeerenden agent K. trok. Deze heeft hem naar huis gekregen en later geassisteerd door den agent H. proces-verbaal tegen hem opge maakt. Een mes werd toen niet meer in zijn bezit gevonden, wel werd een mes van zijn zwager V. in beslag ge nomen. Toen de heeren zich verder niet naar de orders van de agenten wilden schikken, wilden deze hen naar het politiebureau overbrengen, waartegen beiden zich heftig verzet ten. Er volgde een formeele vecht partij die een heele tijd duurde en heel wat volk op de been bracht. Beiden hebben kans gezien te ont snappen. Later zijn zij ten huize van v. d. H. verbaliseerd door den Inspec- I tcur en den Rijksveldwachter v. d. Gr. doch om bijzondere redenen heeft de politie het beter geoordeeld hen niet op te brengen. Zij zullen zich echter voor hun ver zet tegen de politie en het dreigen met een mes te verantwoorden heb ben. ir f f Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, Toen jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt te 's Hertogenbosch tot lid der Eerste Kamer werd gekozen, moest hij ontslag nemen ^ls lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, van welk college hij hitna 30 jaren deel had uitgemaakt. Uit de Staten heeft zich een commissie gevormd i met het doel jhr. mr. Van Sasse van i Ysselt een huldeblijk aan te bieden. Alle Statenleden zonderonderscheid van politieke richting verleenden hun medewerking en zoo kon jhr mr. Var. Sasse van Ysselt als herinnering een massief zilveren presenteerblad met het wapen der provincie en een op dracht versierd worden overhandigd Bij de aanbieding werden hartelijke, van groote waardeering getuigende toespraken gehouden door mr. P Lotff, den commissaris der Koningin en den heer W. Kipp. De heer Van Sasse van Ysselt aan vaardde met eenige hartelijke woorden van dank het blijk van waardeering en vriendschap. De Electriciteitsvoorziening der Noord-Brabantsche industrie. Door de R.K Werkgeversvereni ging in het Diocees 's Bosch en Breda zal op Woensdag 19 Maart a.s. in De Liedertafel „Souvenir des Mon— iagnards" te Tilburg eene algemeei e ledenvergadering worden gehouden. Voor deze vergadering werd de in 1924 uit de Noord—Brabantsche tamers van Koophandel ingestelde commissie tot onderzoek der Eiectrici- teits—tarieven in Noord—Brabant, uitgenoodigd een overzicht te geven van haar werkzaamheden, van de tot nu toe bereikte resultaten alsmede van de stappen die eventueel moeien worden gedaan om meer bevrediging over de tarieven onder de industrie- afnemers te brengen. De commissie heeft aan deze uitnoodiging gevolg ge geven. Gezien hei groote belang, dat de Brabantsche industrie heeft bij een goede en goedkoope electriciteits voorziening zullen ongetwijfeld vele industrieelen van hunne belangstelling doen blijken. Schoolarisendienst in Noord—Brabant. De afdeeling Noord—Brabant van de Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten is voornemens om in sa menwerking met de Vereeniging het Wit—Gele en het Groene Kruis en zoo mogelijk met steun van de pro vincie en de gem enten, over te gaan tot het oprichten van een schoolartsen dienst voor kringen van gemeenten in de provincie Noordbrabant. Daar in dezen samenwerking ge- wenschj is tusschen de gemeentebe sturen en de „Kruisverenigingen" eenerzijds en de schoolbesturen, onder wijzers en medici anderzijds en bij de Gezondheidscommissie te Boxtel de overtuiging vaststaat dat de be langstelling voor dit belangrijk en in- derdaad aciueeie onderwerp in breede kringen groot is. zal een bijeenkomst van terzake geïnteresseerden worden gehouden op 12 dezer te Bovtel, al waar de heer van der Meuten, bur gemeester van Terhtijden, tevens voorzitter van het voorloopig bestuur tot voorbereiding van een schooi- artsendienst voor kringen van gemeen ten in Noordbrabant, een lezlrg zal houden aangaande het nut en de werkwijze van een schoolarisendienst Keuring Nat. Mulitie. Te Waalwijk zullen de zittingen van den keuringsraad voor 1930 voor het geneeskundig onderzoek van de ingeschrevenen der lichting 1930 plaats vinden als volgt Op 7 April voor de gemeenten Drunen en Sprang-Capelleop 8 April voor de overigen uit de ge meente Sprang-Capelle en voor Waal wijk op 9 April voor de overigen uit de gemeente Waalwijkverder op 9 en 10 April voor de gemeente Loonopzand. Geldleenlng. Wij vestigen de aai-dacht op ach terstaande- annonce betrtff nde de uitgifte van f 625 000.— 8 pCL lt Hyp. 15 jarige ODHgauën in stukken van f 1000.— en f 500.—aan toonder met coupons per 1 Maart en 1 Sep tember, tot den koers van 100 pC'. Gesioien met goedkeuring van Z.Em. Kardinaal Dr A. Bertiam, Vorst-Bis- schop van Breslau, De Silezische provincie var. de Congregatie der E E. Z.Z van O L. Vrouw, provii ciaal—moederhuis te Breslau, wensch! ter consolideerirg van hypothecaire- en bankschulden een obiigatleleening aan te gaan groot f 625 000,— nominaal, Deze schulden werden gemaakt voor den bouw van het St Marien - Lyceum te Gleiwitz, bevattende o.a. groot iy ceum met pensionaat, huishoudschool, kweekschool voor onderwijzeressen, bewaarschool enz Er is zekerheid van f 1 560 000^— De leening is derhalve 2'/» maal ge dekt. Ambtsjubilé Burgemeester van Lanschot. Dinsdag herdacht Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Herto genbosch, zijn koperen ambtsjubilé. De belangstelling voor den popu- lairen Bosschen burgemeester was buitengewoon groot. Van den stadhuistoren, van den toren der Kathedrale basiliek, van openbare en talrijke particuliere ge bouwen hingen de vlaggen uit. Het stadhuis was rijk en voornaam ver sierd met prachtige tapijten en hooge palmen. In de deftige raadzaal prijk- ten tal van fraaie bloemstukken. Om twee uur werd de jubilaris met I zijn gezin ten «tadhuize ontvangen, I waarbij aan Vrouwe van Lanschot- van Meeuwen een heerlijk rozen- bouquet met linten in de Bossche kleuren werd aangeboden. In de raadzaal geleid werd de bur gemeester begroet door de leden van den gemeenteraad. Wethouder van Meerwijk hield de huldigingsrede, waarbij in herinnering werd gebracht de uitvoering der vele en groote wer ken, in moeilijke jaren door burge meester van Lanschot tot stand ge bracht. De stad werd uitgebreid met 60 H.A., wau-van de helft werd in genomen door den nieuwen woning bouw. Als huldeblijk werd door den ge meenteraad aangeboden een bronzen plaquette naar een ontwerp van den kunstenaar Falise, leeraar aan de Kon. School ter stede. De plaquette zal geplaatst worden aan de nieuwe veemarkt, welke mede door de groote stuwkracht van den jubilaris voor Den Bosch werd ver kregen. V De burgemeester dankte getroffen voor de hem gebrachte hulde en bracht eigen verdiensten tot een minimum terug, in de overtuiging der spreuk „Wat ik ben, ben ik door de genade van Jezus Christus". Bewogen dankte de jubilaris ook zijne echtgenoote voor de vele goede eigenschappen hem tot steun bij zijn verantwoordelijk ambt bewezen. Na deze plechtigheid volgde de huldiging door de talrijke ambtenaren der gemeente, waarbij het woord werd gevoerd door Mr. van der Marck, secretaris der gemeente, onder aan bieding van een bedrag door den jubilaris, voor de verfraaiing der stad bestemd. Ook namens de burgerij werd een belangrijke som gelds aangeboden voor een fonds tot stichting van een stand beeld voor den Bosschen meester in de oude schilderkunst Jeroen van Aeken, genoemd Jeronimus Bosch. I Dan volgde de receptie voor de burgerij. De geestelijkheid der stad, autoriteiten en notabelen, deputatie s van talrijke Bossche organisatie's, enz., kwamen den jubilariscomplimenteeren. Ook van buiten Den Bosch was de belangstelling zeer groot. Het Kon. Muziekkorps, voorheen van de Sigarenfabrieken van Goulmy en Baar, onder leiding van den heer Wierts bracht aan burgemeester van Lanschot een serenade. Verkeersongeval. De verkeersongevallen zijn den laatsten tijd wel aan de orde van den dag; haast in elk nummer van ons blad wordt er melding van gemaakt al kan er gelukkig steeds van een gnnstigen afloop worden gesproken. Het blijft gewoonlijk bij materieële schade, een enkel maal met minder ernstige persoonlijke kwetsuren. Laten we hopen dat de verbreeding van de Grootestraat, waaraan men thans druk bezig is, een gunstigen invloed hierop zal uitoefenen. Zaterdagmorgen kwamen ter hoogte van de garage der fa de Graaff en Co. een luxe au'o en een vrachtauto met elkaar in botsing. Tegelijkertijd dal de vrachtauto van den heer K. alhier den weg van de Zomerdijk afkwam en de Grootestraat wilde ir draaien kwam de auto van den heer B uit LoonopZand door de Grootestraat met het gevolg dat zij elkaar in de flank reden en heide wagens nogal averij opliepen. Zij werden in de garage der fa. de Graaff en Co. ter reparatie opgenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ned. Herv. Kerk Waa'wijk Donderdag 13 Maart 1930 des avonds te 8 uur precies zal de zesde lezing gehouden worden door den WelEerw, heer ds. D M. Blankhart, pred. der Ned. Herv Gem. te Hille- gersberg, Onderwerp„Levensverlargens". De lezing wordt gehouden in de kerkzaal en de entiée ts viij. Arm gebroken. Dinsdagmorgen had het zoontje van den heer H. de R., het ongeluk bij het spelen op de speelplaats bij de Eerw Broeders te vallen en z'n arm te bezeeren. Naar huis gezonden, bleek het nader dat het ventje zijn arm ge broken had, Motor en Rijwieiwet. De aandacht van belanghebbenden wordi er nogmaals op gevestigd, dat de rijbewijzen slechts twee jaren geldig zijn. Op elk rijbewijs staat aangegeven tot welken datum het geldig is Aanvraag formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar op alle gemeente secreta rie ëi in Noordbrabant en ter provin ciale griffie. Het politie—toezight op de gel digheid der rijbewijzen is in den laatsien tijd zeer scherp. Tegen velen is reeds procesverbaal opgemaakt. DRUNEN. In de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk alhier, hield j.l. Zondagavond 9 Maart, de heer Brunk- laus uit 's Hertogenbosch, zijn reeds aangekondigde causurie over 't Heilig land, verduidelijkt door een schitte rende serie lichtbeelden. Spreker had zijn voordracht inge kleed in den vorm van een vlot en gezellig reisverhaalhij liet het oude Palestina naast het nieuwe zien, vanaf de oude reismethoden der Aartsvaders tot den modernen spoorweg. Hij voerde zijn hoorders langs menig schoon natuurtafereel, maar legde vooral den nadruk op de heerschende zeden en gewoonten, landhouw, vee- ll) ID, 340 w.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5