BbEEII „ZESCENTO" GEMEENTERAAD. 22 Zaterdag 15 Maart 1930. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. LAND- EN TUINBOUW. WERK IN TUIN EN HOF. De vorming van jonge boomen. Bij jonge boomen moeten we zor- jj voor een gelijkmatige ontwikke lt, der gestel takken. Als de even- edigbeid in zwaarte zoek is, komt jje niet gemakkelijk terug. Verschil lende middelen staan ons ten dienste, ju een gelijkmatigen groei te bevor- jeren. De meeste invloed heeft lang (j kort laten der verlengenis. De sterkste worden steeds korter inge heid dan de zwakkere en als dan in jen zomer vroeger of korter ingene- ien wordt en op de zwakke tak wei- iig of niet, zal dat invloed hebben op sb groei. Het vormen van een nieuwe stage Bag dan alleen plaats hebben, als de ntwikkeling van beide armen van je hoogste, die in den vorigen zomer is gevormd, krachtig genoeg is. Als Bijv. de verlengtwijg van den stam «r sterk is, en de beide of een van vlak of schuinliggende snoeren, een nieuwe etage vormen slechts 31 c.M. of nog korter gebleven is, mogen we geen nieuwe etage aanleg gen en moet de koptak een paar sogen teruggesnoeid worden. Menig een kan daartoe niet besluiten, maar iet gevolg is, dat de boom in den top te zwaar wordt. Vergeet het spuiten niet. Door het zachte weer in Januari het voorjaarswerk wel zeer be- poedigd. Maar niet alleen het voor- aarswerk maar ook de ontwikkeling Ier boomen is zichtbaar geworden en m mag men toch werkelijk niet meer jachten met het spuiten van car- lolineum, wanneer men dat nog niet ;edaan heeft. Menige perzik en abri- ioos was in Januari.al een heel eind net de ontwikkeling van de knoppen, ten wachte niet langer meer. Vroeg groenten. Vroege erwten en tuinboonen. Ge plante erwten en boonen groeien wat bestendiger en dragen daardoor vlug jet dan gezaaide. Daarom worden de eerste rijen meestal tegen half Maart plantjes op het veld gebracht, n Februari gezaaid onder oud .zijn ze JL weken later op ge- wenschte grootte. Om een rij van M. te zaaien hebben we een ons erwten of peulenzaad noodig. Bij toorkiemen en uitplanten schieten we le slechtste plantjes uit, dus leggen w nu ruim een ons voor deze maat. Voor tuinboonen nemen we de hoe veelheid zaad een beetje grooter. Het voorkiemen gaat het best in den kou den bak. Na het spitten en gelijk har ken scheppen we een laagje van 4 c.M. af en leggen dat ter zijde. Nadat de grond weer is geëffend, wordt het zaad uitgelegd. Dat kan dicht opeen, maar niet zoo dicht, dat de grond er als het ware mee is afgedekt. De zaden moeten kunnen zwellen en een te dichte stand geeft spichtige plan ten. Na het uitstrooien, drukken we dicht aan en brengen er den grond weer overheen. Heeft men veel last van muizen, dan kan met het juist vochtige zaad even door wat droge menie roeren. S. Elke rooker, die kennis heeft gemaakt met „De kwaliteits-sigaar" is verrast door de werkelijk buiten gewone kwaliteit. „Zescent o" sigaren zijn overal verkiijgbaar in Vorsten landen en Sumatra. IETS FIJNS VOOR 6 CENT. HEUSDEN. Alle leden waren aanwezig, doch er was één vacature. I. Notulen der vorige vergadering. Deze waren in orde. II. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen waren Verslag over den toestand der ge meente over 1929 en van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Beide zullen ter visie worden gelegd. Verderdat de commissie tot wering van schoolverzuim hetzelfde bestuur had herkozen; procesverbaal van kas- opneming bij den Gem. Ontvanger en den administrateur van het Vleesch- keuringsbedrijf, waarbij alles in orde bleek te zijn; een tweetal besluiten van Ged. Staten, resp. behelzende goedkeu ring van de voorgestelde wijziging dei- rooilijn aan den hoek der Wijksche- straat, bij Bouwman, en van de wijzi ging der gemeente-begrooting over '29. E.e.a. werd voor kennisgeving aange nomen. Kennisgeving van den heer Mr. W. Ruitinga, waarin hij bericht, dat hij door vertrek naar Dokkum ophoudt Raadslid te zijn. Namens den Raad zei de Voorzitter genoemden Mr. Ruitinga dank voor wat hij deed in 't belang der gemeente j en wenschte hem in zijn nieuwe stand- i plaats bestendig welzijn toe. III. Onderzoek der geloofsbrieven van het benoemd verklaarde raadslid dhr. P. Maassen. Tot commissie van onderzoek wees de voorzitter aan de leden De Haan en De Mol en schorste de vergadering. Het lid De Mol rapporteerde na her opening, dat de stukken in orde bleken en adviseerde den heer P. Maassen toe te laten, wat men goedvond. IV. Verzoek der N.V. fabriek van melkproducten te Rotterdam, tot het verkrijgen van gemeentegrond in erf pacht. De voorzitter stelde voor het verzoek af te wijzen. Reeds vroeger had zij het zelfde gevraagd, doch was daarop te ruggekomen. Nu zou de fabriek geves tigd blijven in de v.m. conservenfabriek doch zij vroeg den grond voor twee ja ren met optie voor 30 jaren. De voorz. vreesde dat de grond ongebruikt zou blijven liggen en kwam er onverhoopt een andere aanvrager, dan zat men aan de N.V. vast. De Raad bleek het met hem eens en zoo werd het verzoek niet ingewilligd. V. Verzoek om ontheffing van ri ool-belasting. De heer van Horsen vroeg zulks voor zijn pand aan het Wilhelminaplein. Daar vrager in zijn recht was, werd hem ontheffing verleend. VI. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der regeling met Oudheusden over de toelating van kinderen op de openbare school alhier. In Oudheusden had men vernomen, dat die gemeente per jaar 20 per leer ling moest betalen, tegen de gemeente Herpt c.a. 15. De voorzitter had be reids machtiging van Ged. Staten uit billijkheidsoogpunt het verzoek toe te staan, waarmee de Raad; accoord ging. VII. Voorstel van B. en W. tot ver koop van straatlantaarns. De Directie der Gasfabriek had een bod gedaan van 8.50 per lantaarn, wat de voorzitter zeer acceptabel vond, temeer daar er geen vraag naar is en men dus niet zeker er van is, ze duur der te kunnen verkoopen. Hij stelde voor op het bod in te gaan, waarmee allen instemden. VIII. Vaststelling kohier rioolbelas ting 1930. Dit werd vastgesteld op 1004, on geveer 't bedrag van 't vorige jaar. IX. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van 10.000 tot dekking der kostdn van aanleg der straatverlichting en van de overdracht in beheer en onderhoud aan de Provin cie van den weg naar Herpt. We vernamen, dat voor 't eerste be- noodigd was 6810.20 en voor 't laat ste 3616; in totaal ,.0426.20. Het te kort van 426.20 kan genomen worden uit de gewone inkomsten, terwijl ge tracht zal worden 10.000 te leenen bij het college van godshuizen k 4^2 's jaars, met jaarlijksche aflossing van 500, voor ieder naar evenredigheid. B. en W. werden gemachtigd de lee ning aan te gaan. X. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting en der begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf over 1929. De voorzitter zette uiteen waarom dit noodig was. Door de hoogere markt prijzen van vette varkens, waren er be duidend minder uitgeslacht. Hierdoor bracht het keurloon 704.50 minder op dan de raming. Het bedrag van onbruikbaax-making van vleescli tengevolge van noodslachtingen had de begrooting overschreden met 116,585. De reiskosten hadden 22.50 meer be dragen. De onderhoudskosten van het laboratorium hadden 57.40 meer ge vraagd. Hierbij kwamen nog enkele on voorziene uitgaven, zoodat de vleesch- keuringsdienst in dezen kring een te kort boekte van 810.55, waarvan onze stad moet betalen 121.84. Verder moest de post gemeente-rei niging worden verhoogd met 59.95 (herstel vuilniswagen etc.) Ook de gemeente-begrooting wilde de voorzitter bezwaren met een post van 50 voor officieele ontvangsten, terwijl daarop tevens moeten compa- reeren de uitgaven der installatie voor straatverlichting. Eenstemmig keurde de raad e.e.a. goed. Hierna stelde de voorzitter de ge bruikelijke rondvraag. Het lid Metselaar wenschte inlichtin gen omtrent wat zou gebeuren met het pand Bouwman, hoek Wijkschestraat. De voorzitter zei, dat Bouwman het zelf zou restaureeren en dat er dan vol gens de nieuwe rooilijn verbetering dei- passage zou komen. Ook wenschte dhr. Metselaar te we ten, hoe de bevinding was van B. en W. met betrekking tot den waterafvoer en de rioleering der Ridderstraat. De voorzitter antwoordde dat de toe stand niet zoo erg was, als door vrager geschetst en hoopte dat met goeden wil der bewoners alles in den gewenschten toestand zou komen. Hierna sloot de voorzitter de vei-ga- dering, daar niemand verder het woord veidangde. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Nogmaals bl] de Raadhuis- plannen. In aansluiting op de twee ingezon den stukken, welke ik met veel ge noegen in Uw geacht blad van 8 dezer las, waag ik mij ook, enkele vragen te stellen, alsmede mijn opinie betreffende de Raadhuisplannen ken baar te maken. Wat zullen onze Heeren raadsleden besluiten, inzake de twee ontwerpen. nadat a.s. Maandag de commisssle van advies haar rapport nader zal hebben toegelicht De prijsvraag heeft na Inlevering van het plan Kropholler, den Raad- huishouw meer dan een jaar opgehou den 1 Want nu is er nog geen plan gekozen. Maar wat zal het resultaat zijn? Eén resultaat is bereiktWij kennen nu nader het eigen karakter der drie verschillende architecten. En daaruit is ons duidelp geworden, dat de geest waarin Klijnen bouwt, hoe knap deze architect moge zijn, ons nimmer zal bevredigen. De stijl van het plan-Kropholler heeft in onze - gemeente de meeste weerklank gevonden. Was onze smaak zoo slecht? Weet men wel wat een der zuiverste en eerlijkste kunstkritici van Holland, de onlangs gestorven Just Havelaar over Kropholler's bouwstijl heeft ge schreven .Dit is werk van zoo zuiver bouwkunstig begrip, zoo rechtscha pen en sober geconcipieerd, zoo ernstig van geest, zoo rijk van een voud, dat men er naar mijn meening, met niet genoeg aandacht op wtyzen kan. Men zie eens wat deze architect bereiken kan met 't rustig rhy hme van zijn zware bogen, met de fijne indeeling van zijn ramen in den muur, met de werking van het licht. Hier herleeft uit de middeleeuwen datgene, wat wij noodig hebben, wat ons innerlijk met dien grooten tijd verbindt, wat ons zeggen doet, dat Rubens een groot genie mag zijn, maar dat in de beeldende kunst niets liever is dan sommige fresco's van Angelico, dan zekere voortbreng selen van oud goihische sculp tuur, dan kleine portretjes van Bout, Memlinck of v. d. Wtyden. Dat is de geest van concentratie en Inner lijke stilte, die ons redden kaR uit de wildernis van het moderne leven, Dat is de strenge en verheven ernst van de Romaansche bouwkunst." Dat onze raad dan nog eens bezie dit rjjpe werk van Kropholler en van Moorsel, dit traditioneele, opnieuw doorleefde plan, dan zal ook by bun de vraag wel oprijzen: Waarom zijn al de sterke, algemeen menschelijke, groote uitdrukkingsmiddelen der bouw kunst door der: zoogenaamden moder. nen architect versmaad en verworpen Staan wty dan in onze dagen zoo an ders tegenover het leven, dat ook alles in onze architectuur, anders zal moe ten zijn dan voorheen Moet iedere herinnering aan cultuur, vormen uit het verleden soms worden uitgebannen? Is b.v. het zadeldak, het spitsboogvenster, den rondboog, Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. BOBBY'S SPEELGOEDBEESTJES. I. .Hè, hè", zuchtte Fox, „wat duurt lat vreeselijk langZoo meteen is 't helemaal donker in de kamer en i kunnen we ook niets meer door I'd sleutelgat zien." ..Laat mij er nu ook eens doorkij ken", vroeg Bèh, 't wit wollen schaap je on hij probeerde Fox op zij te du- «n, maar die snauwde hem af. Toen Moef Bèh maar waar hij was, want k\j "was een beetje bang voor Fox. Hij "os ook zoo'n zachtzinnig schaapje. ..'t Vorig jaar met Sinterklaas Wam jij bij ons, Bèh; weet je dat no6?" zei Ted, de bruine beer, die één s'ap oor had en een heeleboel haar kwijt was. »Nou, of ik!" riep Bè, „en wat was Bobby blij met meEn nu ben ik zoo 'reeselijk benieuwd wat voor vriend jes er vandaag weer bij zullen komen. Wat duurt het lang, wat duurt het lang!" ..Wordt je nu al ongeduldig? Eerst ID°et het heelemaal donker worden dan nog een heele poos en dan gaat jk kamerzon schijnen en dan komt Bobby pas met al z'n nieuwe speel led"! Dat wist Ted allemaal te ver ellen. Hij was de oudste van allen en ad al driemaal Sinterklaas meege maakt. ..Kamerzon!" bromde Fox; die uit ,n humeur was door 't lange wach ten, „zeg toch lamp, zoo heet het toch!" „Dat kan me niets schelen! Dat ding geeft licht en het hangt in de ka mer, dus is 't een kamei'zon!" Ted was een koppig beertje. „Hè toe, maak nou geen ruzie!" smeekte de zachtzinnige Bèh, terwijl hij angstig naar de twee druktema kers keek. Het was Sinterklaasavond en de 3 vriendjes stonden dicht bij elkaar in Bobby's speelgoedkast. Daar woon den ze al vele, vele maanden en eiken morgen haalde Bobby hen te voor schijn en speelde met hen. Dat was altijd heerlijk. Dan deden ze allerlei spelletjes. Het leukst was „dierentuintje". De stoelen waren dan de hokken en de beestjes stonden daar geduldig in, terwijl Bobby de dierentemmer voorstelde, of soms ook wel een bezoeker, die de wilde dieren eten kwam brengen. Ja, die heerlijke speeldagen. Dan was het o zoo jammer als Bobby's moeder riep: „Bobby, het is nu tijd om naar bed te gaan. Alles opbergen nu, hoor!". Want dan werden ze op gepakt en in de kast gezet, de deur ging dicht en op slot. Hu, wat was het dan donker! Al leen door het sleutelgat viel een streepje licht. Dan hoorden ze, hoe Bobby z'n nachtgebedje zei en hoe zijn moeder hem goedennacht kuste en dan werd alles stil. 't Was nu in die lange, donkere nachten, dat de speelgoedbeestjes exx al het andere speelgoed vriendschap sloten en daax-- door was het altijd erg gezellig in de groote kast. Dikwijls hadden ze zelfs des nachts groote bals. Dan danste bruine Ted met de magere tolzweep en Fox met de blokkendoos, die vaak van plezier openging en alle blokken verloor. Dan dansten ze tot ze te moe waren om weer naar hun gewone plaatsje terug te gaan en dat was heel leelijk van hen, want dan kreeg Bobby den volgenden dag een standje van zijn moeder, omdat hij zijn speelgoed zoo slordig had weggeborgen. Tweemaal in het jaar kwamen er weer een hee leboel nieuwe vriendjes bij: eens in den zomer als Bobby jarig was en ééns in den winter met Sinterklaas. Zoo was Bèh het vorige jaar door Sinterklaas in Bobby's schoentje ge legd en Fox je was een cadeau van Oom Kees toen Bobby drie jaar werd. Ted was de oudste; dien had Bob by van Opa en Oma gekregen, toen hij nog niet eens praten kon. Daarom was Ted wel een beetje de baas in de kast, maar dat hoorde ook zoo. Arme Ted had één slap oor, omdat Bobby, toen hij nog maar een heele kleine Bobby was, er altijd op gezogen had. Nu was hij daar natuurlijk veel te groot voor. En nu was het alweer Sinterklaas avond en iedereen in de speelgoedkast was even benieuwd naar de komende medebewoners, die de goede Sint dien avond aan Bobby zoxx brengen. Daar hij ongehoorzaam was, Kreeg hij aanstonds straf. Toen begon de les. Piet sprak: .Luister, kleine TruuSi Spel jij nu 't woord .auto* eens. (Netjes zitten, Ouust) Truusje spelt: „O—t—t—o* .Och!" riep Quus, .ze zeurt!" .Qustaaf"sprak de meester barsch, .Jij spreekt vóór je beurt. 'k Qeef jou straf en Poes er bij, Want die heeft gegaapt." .Piei!riep eensklapskleineTruus, „Kijk eens! Bello slaapt!" 't Werd een rommelige klas, Niemand had ontzag. Boos riep Piet „Loop naar de maan, Ik neem mijn ontslag! Zoek een anderen meester op, Want Tk blijf hier niet." Toen riep heel de klas: .Hoera! Leve meester Piet!" B. B. „OROOTE SCHOOL". Truusje, Ouusje, Bello, Poes, Pieter, van Oom Hein, Speelden samen „groote school", Piet zou „meester" zijn. „Kinderen, niet praten meer!" Sprak de meester streng. Kleine Truus werd o! zoo bang, Want Piet keek zoo „eng" Even was het waarlijk stil, Toen zei Bello: „Waf!" Oplossingen van de vorige week. I. IJzerhandelaar. II. verjaardag eindhoven roumenië januari arnhem arend rood den an 8- III. Honger is de beste saus. Nieuwe raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 19 let ters. 4-1-3-2-10-11-5-13-1-3 is een land in Europa. 6-7-8-9 is een getal. 9-16-12-13 beteekent hetzelfde als plicht. 5-1-17-18-19 niet scheef. 15-6-13 niet wild. 14-1-2-3 lichaamsdeel. 2. x medeklinker, telwoord. verkorte meisjesnaam, het gevraagde woord, vertelt ons wat er ge beurd is. voorzetsel, medeklinker. van boven naar beneden en van links naar rechts, ben ik iets, dat gebruikt wordt, als men gaat bouwen. 3. xxxxxxxx het gevraagde woord, xxxxxxx plaats in N.-Holland. xxxxxx meisjesnaam, xxxxx een hard voorwerp, xxxx geldstuk, xxx verkorte jongensnaam, xx voegwoord, x klinker. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een tractatle bij zekere feestdagen in de maand April. De kwadraat puzzle. Hierboven zien jullie een figuur bestaande uit verschillende kwadraten. Jullie weten toch immers dat een kwa draat een vierkant is, waarvan alle zij den precies even lang zijn? Er zijn er heel wat en ik weet bijna zeker, dal er onder de kinderen zullen zijn, die er een paar over het hoofd zien. Tel ze maar nauwkeurig. X X X X X X J

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5