tai VEI Smeer merk „De Beet' Is goed voor 't leer. w.s.c. welke oertypen van menschelijk bouwen zijn, voor onzen tijd nu volstrekt on bruikbaar en uitdrukkingloos gewor den Neen, maar al te goed weten Kropholler en van Moorsel, dat de bouwkunst met taaie snoeren aan de grootste tijden gebonden zit, en lief devol hebben zij deze sterke schoone bouwmotieven wederom in hun plan voor ons Raadhuis herteekend Ten volle accepteeren wij dan ook wat Ir. Q Knuttel Jr. in zijn bezonken werkje over Kropholler'» werk schrijft „Als geheel is deze architectuur verwant aan den Italiaansch-omaan- schen bouwtrant, zooals ook bij veel van Berlage's werk het geval is, maar allerminst mag dit als gedachtenlooze overname van oude vormen gelden. Het bewijst slechts dat er blijvende waarden zijn, geldig toen en nu, dat, bij ongezocht werk, overeenstemming moet ontstaan wanneer hel pro» bleem zelf niet noemenswaard ver anderd is door den tijd en dat de architect niet batig was om vormen toe te passen die reeds eeuwen lang juist bleken, dat niet Ijdeiheid hem dreef tot gewilde originaliteit." Onze raadsleden moeten inzien dat naast dit werkelijk innerlijk bezieid bouwwerk het experiment van Kiijnen alle karakter mist. Maar het plan Kropholler bevredigt de jury echter niet. De commissie wijdt dit o.a. ook aan de bezwaren die aan een prijsvraag zijn verbonden Dus als men in begin 1929 met Kropholler verder had overleg ge pleegd inplaats van een derde mede dinger in de prijsvraag te noodigen, hadden wij waarschijnlijk al tot ge heel Waalwijks instemming, de zeker heid, binnen korten tijd het zuivere bouwwerk van Kropholler en van Moorsel le zien verrijzen. Waarom dien Weg dan nu niet in geslagen Tot slot, met goede hoop op de beslissing dus groot vertrouwen op onzen raad, neem ik over, wat ook Ir. Knuttel aan het einde van zijn studie over Kropholler schrijft .Hier treft de toegewijde uitoefening van een vak ten dienste der gemeen schap door een zuiver voelend kunste naar die zijn weg niet gaat over de gemakkelijke paden wier richiing wis selt met de mode van den dag. Voor dit werk, ernstig en eerlijk, van een hoog begaaid architect, za» de belaagsteHing blijven, want de vraagstukken die het bouwwerk op lost zijn van blijvende beteekesis en de wijze der oplossing is die der schoonheid." Mijn hartelijken dank voor de plaat- siag. Ook een Waalwijker. Met hernieuwden ijver. Onder dit opschriit mochten wij dezer dagen het genoegen hebben een schrijven te ontvangen van den Zeer- Eerw. heer Kitslaar, Dioc. Adviseur van het Wit-Geie Kruis, dat wij wel de moeite waard achten in extenso over te nemen. ,Wat zit er overal een vooruit, gang in het werk van het Wit—Gele Kruis. Het Wit—Gele Kruis, dat in 1917 met een viertal vereenigingen begon, kan op dit oogenblik in zijn Diocesane Federatie reeds wijzen op 9l afdeelingen.Daa-r zijn afdeelin- gen bij, gelijk Eindhoven, met 17 verpleegsters, waar dus alle paro chies genieten van een actieve zie- kenverpleging en zuigelingenzorg. Het Jubelfeest in November bij gelegenheid van het ^'/j-jarig be staan van het Wit Gele Kruis was een schitterende openbaring van de kracht der W. G. Kruis-actie. De Bisschop sprak ons toe. Een Minister van Arbeid sprak ons toe. De Commissaris der Koningin verheugde zich, dat hij aan de plan ting van dezen boom had kunnen meewerken. De Wit—Gele Kruis actie groeit en bloeit aiom. Een onzer mooiste en meest ac tieve afdeelingen was jarenlang het ijverige en nijverige Waalwijk Daar zat fut en leven in de actie van Waalwijk. Tweemaal spraken wijze zoo gaarne toe. En nu? Ik hoor van meerdere zijden dat het iets slapper gaat, de vurigheid vermindert, daar is iets achteruit gegaan. Dat kan en mag niet in het mpoie Waalwijk, dat kranig voor ging in een voorbeeldige actie. Maar 't is tijdelijk o, ja Gij zult weer ijverig gaan gebruik maken van de nuttige instellingen van ziekenverpleging en zuigelin genzorg en gaarne de contributie betalen. Nieuwe bezieling, nieuwe bezie ling Het jaar 1930 worde een jaar van innige medewerking. Waalwijk, vooruit! (get.) J. KITSLAAR, Dioc. Adv. Wit—Gele Kruis. Welk een indruk moeten deze regels niet op ons maken, temeer nog nu wij weten, dat ze gevloeid zijn uit de pen van onzen grooten pionier en oprich ter, die nog steeds onverpoosd op de bres staat om met zijn bazuingeschal Katholiek Nederland te blij ven toeroe pen, zich aan te sluiten bij deze cha ritatieve vereeniging. Wij allen, die den ZeerEerw. heer Kitslaar kennen, weten met welk een enthousiasme hij bezield is en welk een groote stuwkracht er door zijn op timisme van hem uitgaat. Voegen wij hierbij de onschatbare diensten, welke het Wit Gele Kruis de lijdende menschheid bewijst, zou het dan te verwonderen zijn, wanneer we hier meedeelden dat ook geheel Katholiek Waalwijk lid was dezer mooie veree- niging. Wij betreuren het echter te moeten verklaren, dat wij verre van tevreden kunnen zijn over hetaantalleden.dat wij tot op heden hebben geboekt. Afgaande naar het getal R.K. ge zinnen, zou het van het bestuur geen overdreven verlangen zijn, enkele honderden ieden meer in haarleden- register te kunnen opnemen. Hoe komt het dat in onze vereeni g ng in het afgeloopen jaar. een ken tering is gekomen, terwijl toch overal in den lande de Wit Gele Kruis ver. in groei en bloei toenemen? Hoe komt het dat van onze Afd. Wijkkraamverpleging, die toch uitslui tend is opgericht ten bate van moeder en kind en alleen ten doel heeft hunne belangen op de best mogelijke wijze te behartigen, niet meer die hulp wordt gevraagd, die wij eertijds op zoo n ruime wijze mochten verleenen Kennen al onze moeders wel de volle beteekenis van het bestaan der Afd. Wijkkraamverpleging. Weten al onze moeders wel, dat behalve de eerste hulp, welke haar door geneesheer of vroedvrouw wordt verstrekt, het ook een groote noodza kelijkheid is, dat de verdere verpleging van moeder en kind in handen gege ven wordt van hen, die daarvoor een speciale opleiding hebben ontvangen Wie anders zult gij dan de verzor ging van U en LJw kind opdragen, dan aan onze gediplomeerde kraam verpleegsters en verzorgsters, die toch zoo vol toewijding hare patiënten verplegen. Door U voor deze verpleging tot ons te wenden, verzekert gij U niet alleen een goede behandeling, doch kunt gij er ook van overtuigdzijn.dat de verpleging op de meest accurate wijze plaats heeft. Katholiek Waalwijk, werkt dus mee, helpt ons in ons streven zooveel als mogelijk is op charitatief gebied tot stand te brengen. Gij toont hierdoor te beseffen de ontzaglijke waarde eener bloeiende Wit-Qele Kruis vereeniging, een ver eeniging, die op het gebied van wijk kraamverpleging en zuigelingenzorg en niet te vergeten ziekenverpleging, nog zoo oneindig meer kan doen. in dien zij maar kan rekenen op de me dewerking van geheel Katholiek Waal wijk. Katholieken van Waalwijk, laat 1930 voor ons een jaar zijn, waarin wij onze vereeniging trachten groot te maken. Laat het krachtig geluid van Pastoor Kitslaar geen ijdele klank zijn, doch toont door Uw daadwerkelijken steun dat dit geluid tot U is doorge drongen. Gij die nog geen lid zijt geeft U nog heden op als lid. De contributie bedraagt: f 1.50, f2.-. f2.50, f5.— of f 10.—per jaar, terwijl deze in maandelijksche termij nen kan worden betaald. Om het eenieder makkelijk te ma ken, hebben wij onze vereeniging ge splitst in vier wijken. In iedere wijk heeft zich een comité gevormd dat zich belast met het innen van contri butie en het aannemen van nieuwe leden, terwijl ook door dit comité alle gewenschfe inlichtingen worden ver strekt. Aan het hoofd dezer comité's staan Voor de parochie St. Jan Mevr, Hoffmans-v. d. Schoot, Grootestraat en Mej. Gragtmans, Grootestraat. Voor de parochie St. Antonius Mej. Hendriks, St. Antoniusstraat. Voor de parochie O. L. V. Onbev. Ontv.: Mej. Verwiel, Westeinde 3. Voor de parochie St. Clemens: C. Pullens-v. Gaaien, Laageind 76. Het Bestuur van 't Wlt-Ge'e Kruis mij voor eene M.U.LO. Inplaats van eene bijzondere school uitgesproken, ja zelfs in 't midden dezer plaats van ca. 5000 zielen. Mijne tegenstanders te dezer plaatse schijnen slecht op de hoogte te zijn van de tegenwoordige eischen aan gaande .moderne talen" in de schoen industrie e.a. en van wat meer aige meene ontwikkeling. Laat deze zelfde heeren kennis nemen van het inge zonden stuk uit Kaatshevel van 12 dezer, commentaar overbodig. Zeer gegronde redenen had ik te wijzen op kinderen die per rijwiel scholen bezoeken buiten onze plaats, trots tegenspraak bij deze discussies. Hieraan ben ik gewoon. Waart U en de plaatsvervangende Voorzitter in die dagen tegenwoordig geweest bij een gesprek van een paar hoogstaande personen en ondergeteekende, dan waren deze bemerkingen achterwege gebleven. Men had dan van niet te noemen handelingen op sexueel gebied gehoord bij kinderen van 10 en 12 jaar! Ik vraag mij af, waar moet heen De Rootnsch Katholieke kleine mid denstand verkeert voor die leeftijden door de vele goede en betrekkelijke goedkoope pensionaen voor beiderlei kunne én een oneindig gunstiger positie dan de Protestantsche. R. K ouders behoeven zich direct niet zóó ongerust te maken ah wij Protestan ten.- Ware de door mij gawenschte school hier ter plaatse, ongetwijfeld ware er meer toezicht. Ik gun van ganscher harte Waalwijk zijn diverse scholen, juichte zelfs de „Handels-en Vakschool" toe. Ten slotte spijt het mij, dat ik mij zedelijk verplicht achtte, in 't open baar op deze toestanden te moeten wijzen. Moge het eene waarschuwing voor de ouders zijn. Hiermedv basta Dank voor de plaatsruimte Hoogachtend UEd. dw. dr, A. M VERHEIjDEN Az. Raadslid van Sprang Capelle Capelle. Maart '30 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. Mijnheer, Ik las de opmerking aan mtyn adres In de „Echo" van 8 dezer uit het dag boek in uw blad van 11. Zaterdag In bewuste raadsvergadering^heb Ik BINNENLAND- Opening nieuwe groote schutsluis te IJmuiden. Door de Koningin op 29 April. De Koningin heeft zich bereid ver klaard, de nieuwe groote schutsluis te IJmuiden, die reeds den naam Noor- dersluis heeft gekregen, plechtig te openen. Als datum daarvoor is vastgesteld Dinsdag 29 April e.k. De Wieringermeerpolder. Men meldt ons, dat van den nieuwen Zuiderzeepolder reeds ongeveer 100 H. A. droog ligt. Er wordt al met de fiets op gereden, en er is een voetbalterrein op afgezet. De weg AntwerpenRotterdam. Naar aanleiding van het van Neder- landsche zijde gebleken plan om den internationelen autoweg Rotterdam RoosendaalAntwerpen op Neder- landsch grondgebied te verbeteren en te herstellen, hebben Belgische ambte naren onlangs, volgens de N.R.Crt., het traject Antwerpen—-CapelleEsschen RoosendaalKruislandDinteloord Willemsdorp per auto afgelegd. Zij constateerden dat de weg Antwer penWillemsdorp naar hun oordeel korter en beter was over Bergen op Zoom, dan over Roosendaal. Dezer da gen komen belangrijke werken op den weg AntwerpenEsschen tusschen Ca pelle en Esschen in aanbesteding. Rokin-Vraagstuk Amsterdam. Het voorstel Ter Haar om over te gaan tot demping van 't Rokin van Dam tot Spui. Hierbij staakten de stemmen, 22 vóór, 22 tegen. j De nieuwe stemming zal plaats heb ben in een volgende vergadering. Dadelijk hierop kwam dr. Vos, die de beslissende stem zou hebben uitge bracht. Tegen stemde de S.D.A.P. behalve de heeren Ossendorp, Gulden en Wouden- berg, de R.K. behalve de heer Peters, mej. Katz, de heeren Baas, Douwes en mr. Rutgers. GEMENGD NIEUWS. De autohandelaar J. de Graaf, wonende aan den Rotterdamscheweg te Delft, bemerkte gisteravond om streeks 9 uur, toen hij met zijn gezin j in de huiskamer zat, dat zijn beide honden onrustig werden. Hij hoorde 1 gestommel in de nevens zijn woning gelegen garage en ging daarheen. Bij het licht der maan zag bij daarin twee personen, vanwie hij er één her kende. Terwijl hij nog in de deur opening stond, werd hem toegeroepen .Sta of ik schiet", tegelijkertijd klonk een schot, waarvan de kogel op onge veer 5 c.M. van het hoofd van De G in den deurpost sloeg. De G. ging weer naar zijn woning en liet door zijn huisgenooten via de buren, de politie waarschuwen, terwijl hij zelf een wakend oog bleef houden op de garage en trachtte de inbrekers te beletten te ontsnappen. Toen de politie ter plaatse kwam, bleken de beide personen kans te hebben gezien, door het forceeren van een zijdeur, de vlucht te nemen, waarbij zij nog over een 2 M. hoogen muur zijn geklom men. Men meent, dat de bezoekers goed op de hoogte waren met de situatie en zij er blijkbaar op gerekend had den, dat de heer De G. afwezig zou zijn, zooaH gewoonlijk des Zondags avonds. Zaterdagavond tegen schemer donker, toen een man, belast methet toezicht op een onbewoond huis in de Prins Hendrikstraat te Arnhem, aldaar verscheen om te zien, of alles in orde was, bemerkte hij, dat er in die woning was ingebroken. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie en vernam van de buren, dat deze in den loop van den voormiddag geklop in de woning hadden gehoord. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een zware brandkast uit een achter, kamer inde gang was gebracht en aan de achterzijde geheel was opengesne den. De inhoud bestaande uit papie ren, lag over den grond verspreid. De kamers van het onbewoonde huis waren alle geïnspecteerd, doch daarin was zeer weinig aanwezig. De dader heeft zich op kiaarlichten dag aan de achterzijde van het huis door vernie ling van een glasruit toegang verschaft en is na achterlating van het gebrui kelijke .visitekaartje" weer langs dien weg vertrokken- Op zijn M'ddeleeuwsch. De vleeschhouwer Kirchberger moest voor de schepenreclubank In zijn woonplaats Linz verschijnen, wegens een optreden, dat in zijn barbaarsch- heid aan de „duistere" middeleeuwen deed denken aldus het Vad Het was hem opgevallen, dat zijn vrouw al later thuis kwam, hij kreeg het ver moeden dat het niet in orde was, maar kon er geen bewijs voor krijgen. De jaloersche vleeschhouwer nam nu zijn toevlucht tot een radicaal middel. Hij nam zijn vrouw een zeer pijnlijk verhoor af, dat lederen beulsknecht tot eere gestrekt zou hebben. Hij gooide n I. de vrouw, die haar onschuld staande hield, op een bed, boeide haar en snoerde haar aan het ledikant vas', zooals eertijds de ketters op de pijn. bank werden gebonden. Om het ge schreeuw der mishandelde ie smoren, stopte hij haar een prop in den mond. Na deze voorbereidselen ging de vleeschhouwer voor de gebondene staan, begon zijn mes te slijpen en dreigde haar: Ik iaat je nog 5 minuten tijd, dan snij ik je je strot door; dood maken zal ik je niet. maar ik zal je zoo toetakelen, dat je er je heele leven aan zal denken. Meer dan een kwarüet duurde de marteling van de weerlooze vrouw toen nam de folteraar den knevel uit haar mond en deaime vrouw bekende alies, wat haar jiioer- sche echtgenoot wenschte hooren, om maar haar leven te redden De moorddadig aangelegde vleesch houwer is tot een jaar zwaren kerker veroordeeld. In de Duilsche stad Ebern is de opbrengst van de gemeente bosschen van dien aard, dat er geen gemeente lijke belasting wordt geheven. Iedere inwoner kan zelfs een bepaalde hoe veelheid brandstof afhalen en een jaarlijksche toelage krijgen van f 60 Öe Zweedsche Post-spaatbanken berichten in hun verslag over 1929, dat door de Zweedsche burgetij over 1929 ongeveer 40 millioen gulden meer is gestort dan in 1928 d.i. een vermeerdering van 27 pCt. Over 1927 en 1928 was de vermeerdering van j deposito's slechts 8 pCt. Het aantal sigaretten dai de Ver, j Staten in 1929 gefabriceerd hebben, is 1 wederom toegenomen. Het totaal aantal clgaretten bedraagt dus «bijna 120 milliard per jaar. Dit geeft dus op een bevolking van plm. 120 millioen zielen 1000 clgaretten per jaar en per inwoner kinderen enz. meegerekend. Het aantal sigaretten over 1928 bedraagt 65 milliard. In vergelijking met 1928 zijn er dit jaar ruim 13 milliard meer of 12 pCt. De moord te Bennekom. Omtrent het onderzoek der justitie inzake den moord te Bennekom deelt het „Hbld." nog mede, dat de aanwij zingen tegen den verdachte j. H. onlangs Chiqui EN, ievre! Mar EMDEN, Heeren m 5, Tele WSC diti der kust genmidda joop uit gejubeld WSC-gele< de groc plaats he d af. >s half aanhangt de w ilt aanvan I zeer zijn versterkt door het vinden van P resten van verbrande kledingstukken PflCll bij zijn woning te Ede. Het had de aandacht van de buren van verdachte getrokken dat daags na den moord de rook uit den schoon steen van H.'s woning een afschuwe lijken stank verspreidde welke aandt lucht van verbrande kleedingstoffen herinnerde. Naar aanleiding van daar over door de buren afgelegde verkla ringen is een onderzoek ingesteldin een hoop asch bij de woning werden inderdaad eenige stukjes halfverbrande kleedingstof gevonden. Deze resten worden thans aan een onderzoek onderworpen. Gisteren is in de Staatsm| Maurits te Lutterade de gehuwd: mijnwerker Houben, uit Geulle. ondei afvallend gesteente geraakt en bedol ven. Men heeft hem weien te bevrijden, Hij werd met verwondingen aan den rug naar het Fransche klooster I: Sittard overgebracht. Zijn toestand i) bedenkelijk, daar de ruggegraat getrof fen is. Gisteravond is de 22-jarige schippersknecht H. Klunder, die voer op het beurtschip van Zwolle naai Groningen, la Assen van het schip In de Drentsche Hoofdvaart gevallen ei verdronken Bij 'i tramstation te 's Heerenberg waren dezer dagen eenige jongens aan het spelen met een paar olievaten dit op de laadbrug lagen. De 5 jarig: A K. is toen door een vallend val ernstig getroffen en gisteren aan dt gevolgen overleden. Gistermiddag is le Heiningende 60 jarige P. Reijnders, die zeer dool is. bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij opgenomen Hij heef! een hersenschudding gekregen en zijn toesland Is ernstig. Gistermorgen 10 uur is de lei dekker D. v. K. uit 's Hertogenboscli die werkzaam was op het dak van de katholieke kerk aan de Hoefstraat I: Tilburg van 19 meter hoogte gevallen Hij is enkele minuten na zijn val overleden. Gisteren is de caféhouder A, Denkers te Etrdhoven van den (rap van zijn woning gevallen Hij kreeg een ernstige hersenschudding en Is vannacht overleden. Op een boerderij in den omtrek van 't dorp Delsberg in de Berr.er Jura werd 'n boerenechtpaar dood gevonden, De vreeselijk verminkte lijken lagen op de keldertrap. Het echtpaar had een driejarig nichtje bij zich in huis, dat men In bed vond. De misdaad moet reeds verleden Donderdag zijn gepleegd. De daders zijn waarschijnlijk een landlooper en diens vrouw. Het 3 jarig zoontje van den heer H. wonende Celiebroerstraat te Delfi is Maandag in een emmer kokend water gevallen. De kleine werd naar hei Hlppolylus ziekenhuis vervoerd, waar het gisterei is overleden. tn ,B,1 is a.s trijgt bezot toys. Deze i't kamp nden BA ile wedst uur, terr 'B.3 gaat Ische Boys Jl s a.s. is thuiswt Je vereen: op bezot sterk el spannenr speelt ti -woonlijk Zondag z trden om ivoor de au belang ten, daar legenstanc competiti iaats wo: It drie. 12 uur sp litie tegei: hebben ontmoet en pannende 1 K< S wfegitudd N.E wedstrijd [O.N.A. u tt Oostein RECH' De groote strijd in Oosterhout. W.S.C. morgen Kampioen Wat een spanning heerscht er we der in de WSC gelederen en niet zonder redenen. Immers morgen ral in Oosterhout definitief de beslisslrg vallen of WSC dan wel TSC al! kampioen zal eindigen. Beide tegen standers hebben de race voor dt eerste plaats met zulk succes volge houden. dat juist in dezen iaatsten, door beide vereenigingen nog te spe len competitie wedstrijd, tevens de beslissing omtrent het kampioenschap zal vallen. Wel staaf TSC er iets gunstige' voor dan WSC dit vanwege het ge lijke spel der zwarthemden tegen RWB doch in een dergelijke ontmoeting- waarin de zenuwen eveneens een beduidende rol spelen, is vooraf geen enkele conclusie te trekken. Zeer zeker is TSC, met haar groote dosis enthou siasme en forsch spel, een niet te onderschatten tegenstander, doch a» WSC zich hierdoor niet van de w|! laat brengen, zijn wij nog zoo angstig niet gestemd. Er zal morgen van de WSC spelers ontzettend veel gevergd worden, omreden alléén bij een over winning de titel behaald kan worden- terwijl bij een gelijk spel TSC me' het kampioenschap gaat strijken. De WSC-spelers zijn vol goeden moedeene nadere aanwijzing <j' aanmoediging voor dezen wedstrijd- waarvan zoo ontzettend veel afhang' voor de vereeniging zelve, behoeven wij de spelers niet meer te geven, H zullen hiervoor zelf wel zor Dronken I C koe ti Bosch itn geze van wallen o de toch ader den lenjes ree wg en daarna tiers tui: keien. lang, eei rgens ove we ngerecht «P voor tbevesligh vetdedii v, Den as. Ver gerecht J vonnis Ie Oudhe 'dachte sti 'Bosch t- 3 Augustu hem bes veroora door sch 'dachte i üld tot I 1 hechten! •onnis i AD Be Heer 0. VE -k{n harl "igstetlin ffboorte Waalwijj 'faagi Slag AN 00S'

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6