jf [PU MUM m k KEUNEN-NALINGRÉ fieeonnlantswerlizaaniMin STER-TABAK STER JES in BOERENJONGENS BOERENMEISJES II II m I I I I III In 22. Zaterdag 15 Maart 1930. 53e Jrg. DERDE BLAD. „Ik ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carriere is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indië verkrijg baar is, blijft er niets mter te wenschen over." TABAK MAAKT VRIENDEN levert 'in 26 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Maart 1930. 0e wijziging der Gasvoor- zienlng te Waalwijk. I. De voliooing der werkzaamheden, die den inbouw van huisgasdrukregu. laieurs hebben medegebracht, nadert Itaar einde en daarmede is een nieuw tijdperk In de gasvoorziening ten onzent ingeluid. Op iederen gasmeter, dus vóór ieder gasverbruiksioestel en iedere lantaarn tal dan een regelaar zijn geplaatst. Velen zullen zuchtend de gasfitters hebben binnengelaten om aan den Saameter te arbeiden, met al het on jerief daaraan voor de bewoners ver- bonden. En menigmaal moest na eenige da- jtn opnieuw worden nagesteld. omdai de gastoevoer nog geringer bleek te iljn dan te voren. Al deze narigheden zullen na enkele dagen voorbij zijn en naar we hopen, ook z|jn vergeten. Mocht er nadien een enkeling zijn, die nog klachten heeit over gas, van welken aard ook, een briefje, tele foontje of boodschap aan het kantoor tn het euvel wordt ten spoedigste verholpen. Ook wanneer de klacht la wijten is aan een slecht comfoor. fornuis, lamp, haard of geyser. meestal tal uw installateur ot een filter van de Qasfabriek in korten tijd veibete ring kunnen brengen. De drukregulateurs zijn met eenig wantrouwen ontvangen en tijdens den Inbouw is daarin met of zonder reden geen verbetering gekomen. Een uit- tenzetting omtrent de werking der toestelletjes zal daarin aliicht een ommekeer ten goede kunnen te weeg brengen, te meer waar de regulateurs rijn aangebracht, in de allereerste Plaats ten nutte van de gasverbrui bora, o.a. doordat deze in staat wor den gesteld om het gas met de hoogst mogelijke graad van nuttigheid te ge hruiken. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat het gas, wil het door de buisleidingen kunnen worden voort gesiuwd, onder een bepaalden druk moet worden gebracht. Deze druk is mede noodig om het gas in de ver- «uiksapparaten comforen, geysers, lampen enz. nuttig werk te laten ver- lichten. Nu is in Waalwijk het buizennet reer eng bemeten, zoodat de gasdruk ian de uiteinden in de Gemeente veel 'e wenschen overlaat. Om overal een voldoenden druk te nebben, moest deze vanuit de fabriek Worden verhoogd. Doch dit heefi noodzakelijk tot gevolg, een groote d'ukverhooging in de naaste omge 'ing. Op zich zelf zou dit geen bezwaar doch de wisseling van den druk i°u zich nog sterker dan te voren Poen gevoelen. En juist de groote ^schommelingen moeten worden 'Dorkomen, Oat werkje wordt nu automalisch Jhricht door de drukregulateurs. Iedere •lOKwisseling in het hoofdbuizennet Wordt door de regulateurs opgevangen n grootendeels onschadelijk gemaakt, de drukstooten voor het ontste- *en en dooven van de straatverlich nI wovden veel minder merkbaar. J~e regeling van den druk, die J*8er op de Qasfabriek voor alle ruikers tegelijk geschiedde Is nu 'Plaatst naar de woningen en de gelijkheid geschapen om den druk Vin 5ere Huisleiding. onafhankelijk tn h a'stan(t tusschèn de woning 4ib Qasfabr,(* 'e regelen m. a. w. en de Kloosterweg kunnen juist den z ifden gastoevoer bekomen als de bewoners van de Stationsstraat. Behoeft het nog wel naderen uitleg, dat dit een„beteekenend voordeel is voor onze gasverbruikers?-We zulten een volgenden keer nagaan, waarin de voordeeien van een gelijkmatigen flinken gasdruk beslaan om dan tevens te wijzen op enkele speciale voordee- len die de toepassing van huisdruk regelaars hebben mogelijk gemaakt. De Waterschapstoestanden in onze gemeente. Woensdagmiddag werd in de achter zaal van Hotel Verwiei een bijeenkomst gehouden van belanghebbenden by de Waterschapstoestanden in onze ge meente. De vergadering was bijeen geroepen door Ir. Kiügers uit Tilburg, adjunct landbouwconsulent van het Rijks bureau voor ontwatering, en was hoofdzakelijk een uitvloeisel van de actie der heeren Kleikx en Nieuwkoop die, zooals men voor eenigen tijd in ons blad heeft kunnen lezen, een plan hadden ontworpen om in verschillende h.i, verkeerde waterstaatstoestanden verbetering te brengen. Ter vergadering waren vertegen woordigd de besturen van den Binnen- en Buitenpoider van Baardwijk, van den Binnenpoldef van Waalwijk, van den Buitenpolder van Waaiwyk en van den Binnenpolder van Besoyen (de Buitenpolder van Besoyen was niei vertegenwoordigd). Verder waren aan wezig vertegenwoordigers der Gezond heidscommissie en Kamer van Koop handel, terwijl het gemeentebestuur door den Burgemeester en Wethouder Eibers was vertegenwoordigd. Alvorens een aanvang te maken met de onderlinge gedachtenwissellng, gat Ir. Kiügers een korte uiteenzetting van netgeen aan deze vergadering was vooraf gegaan. Hoe de heeren Klerkx en Nieuwkoop hem eenigen tijd ge leden zijn oordeel hadden gevraagd over een opzet door hen gemaakt, waardoor zy meenden verbetering in den waterschapstoestand te bereiken en vooral de opslibbirg van de haven te voorkomen. Spr. achtte 'tonnoodig over deze plannen nog verder uit te wyden, waar in enkele artikelen ver scnenen in „De Echo" een en ander uitvoerig en duideiyk is uiteengezet, zoodat hy mag aannemen dat de aan wezigen voldoende zijn vooibereid. Ofschoon het Rijksbureau in het algemeen geen adviezen aan particu lieren verstrekt en spr. wiens ambts gebied ongeveer 3 provincies bestrijkt niet naar werk behoeft te zoeken, neeft hij toch gemeend de opzet der heeren Klerkx en Nieuwkoop niet naast zich te moeten neerleggen, omdat hier bleek, dat uit de streek zelf de drang kwam om verbetering in be staande toestanden aan te brengen, en vooral omdat wellicht meerdere instellingen en peisonen met de onder havige kwestie zouden zyn gediend en het dus een algemeen belang ge acht zou kunnen worden. Teneinde dit laatste te onderzoeken heeft spr. deze byeenkomst georgani seerd, dan kan een en ander eens nader bekeken worden en de bezwaren en wenschen van de belanghebbenden naar voren worden gebracht. Mocht eventueel biyken dat de hier aanwezige belanghebbenden zelf niets voor ver betering voelen en over den bestaanden toestand content zyn, dan bestaat er geen reden om hierop verder in te gaan en zal dit de eerste en laatste oyeenkomst over deze aangelegenheid zyn. Lag het aanvankelijk niet in zijn bedoeling zich met de leiding dezer bijeenkomst te belasten, op verzoek der initiatiefnemers heeit hy taetvour zitterschap op ztch genomen en als zoodanig heet hy allen hartelijk wei kom, in het bijzonder den Ede<achtb. heer Burgemeester, wien hy ook dank zegt voor zijn toegezegde medewerking Ook brengt hij dank aan de redactie van „De Echo van het Zuiden", die naar zijn oordeel op zoo uitnemende wyze den toestand en de plannen tot verbetering heeft uiteengezet. Spr. wyst er op dat de waterstaats toestand van deze streek door alle tyden heen veel zorg heeft gebaard en herinnert aan de verschillende water- rampen die deze streek geteisterd heb ben. Een nieuwe periode trad in bij de verlegging van de Nieuwe Maas mond. Het Oude Maasje bleet wel evenals vroeger, onderhevig aan de werking van eb en vloed, doch daarby zou zich in de toekomst ook doen gelden de invloed van hooger opper— in dit geval Maaswater. Het gevolg is geweest dat op tal van plaatsen, ook in Waalwijk, bemalingsinrichiingen zyn opgericht. Thans staan we weer aan 't begin van een nieuw tijdperk, nu de land bouwwetenschap de noodzakeiykheid heeft ingezien van een lagen waterstaat ook in de wintermaanden en men algemeen streeft naar het watervrij houden der landerijen. Dit streven wordt ook bevorderd door 't opgerichte Waterschap Het Zuider Afwaterings kanaal. Spr. wijst ln dit verband ook op de plannen die er bestaan om de Beneden Donge af te sluiten, een werk waarmee een millioen gemoeid zou zyn, waar tegen echter van sommige zyden be zwaar wordt gemaakt, wijl men vreest hierdoor hoogere waterstanden op op wijn en op brandewijn op wijn en op brandewijn van Likeurstokerij Opgericht 1816. HE US DEN. Filiaal te Waaiwyk: E. VERDURMEN-BOTERMANS Stationsstraat No. 50. Verder zegt spr. dat het idee waar over de Kamer van Koophandel zijn oordeel gevraagd heeft, nl. de afsluiting van het Oude Maasje, aller steun ver dient en zyn voile instemming heeft omdat, zooals uit de gepubliceerde artikelen gebleken is, de opslibbing der haven van Waalwijk, waaraan een groot scheepvaart— en industrieel belang verbonden is, moeilijk anders kan worden voorkomen. Het idee dat de heer Klerkx en Nieuwkoop zich hadden voorgesteld is, zooals nader is betoogd, niet goed te verwezeniyken. Afgezien of deze afsluiting al of niet zal tot stand komen meent spr, dat er een oplossing gevonden zal moeten worden om de vervuiling der po derslooten, die vaak van ernstigen aard biykt te zyn, te voorkomen. De beer v. d. Velden, inspecteur der Volksgezondheid te Breda heeft zich reeds bereid verklaard zoo noodig van advies te dienen. Komende tot de kwestie van ont watering of water—toevoer der pol ders zegt spr. dat men onderscheid moet maken tusschen de binnen- en buitenpolders. De bulten—polders zullen zoolang omtrent de afsluiting nog geen beslis sing is genomen wel niet meer water- vry komen, tenzy men over ging tot kadeverhooging en het oprichten van bemalingen, doch dat zou veel te kost baar zyn en geheel overbodig als later de afsluiting van het Oude Maasje tot stand zou komen. Voor de binnen—polders echler zouden belangryke voordeelen door samenwerking zijn te bereiken. Thans is de waterstand in den winter vaak te hoog terwyi er in den zomer wa tergebrek is, vooral ten Zuiden van den spoorweg, tengevolge van de wa teronttrekking door het Drongelsche kanaal. in dit verband kan dan ook ter sprake komen wat met de Loint zou kunnen gebeuren waarby het door de heeren Klerkx en Nieuwkoop aange geven systeem in overweging geao- men kan worden. Nog even wii spr. er de aandacht op vestigen dat door afsluiting van het Oude Maasje de verversching van water in den polder zou worden op geheven en het dan de vraag zal wor den of de toestand van het water dan niet van dien aard zai zyn dat de overheid zich genoodzaakt ziet de fa brieken of instellingen die de vervul ting veroorzaken te verplichten vrij kostbare Installaties te bouwen. Dtt ter demonstratie dat by de onderhavige kwestie veler belang gemoeid is en dus samenwerking moet worden be. tracht. De minder gunstige toestand in den landbouw mogen de animo en het enthousiasme om groote werken te ondernemen niet laten ontbreken Men moet juist alle middelen aan wenden om die crisis te bezweren. Na nog hulde te hebben gebracht aan de heeren Klerkx en Nieuwkoop voor het door hen genomen initiatief, waarvoor werkelijk dutf noodig is noodigt hy de aanwezigen uit thans ronduit hun meening over een ander te zeggen. Achtereenvolgens geven dan de verschillende waterschapsb°sfuren hun meening weer, welke wy met het oog op de uitgebreidheid der discussies en duidelijkheidshalve, zooveel moge lijk zullen samenvatten. Namens den binnen- en buitenpoi der van Baardwijk betoogen de heeren van Heyst en Schilders dat men er bezwaar in ziet door de Loint meet water te gaan toevoeren, daar dit tot gevolg zai hebben dat vaak de lande- ryen gelegen tusschen den spoorweg en de straat onder water zouden too- pen en hierdoor veel zouden lijden. Over het algemeen noemen zij den toestand onder Baardwijk heel goed en verwachten van het voorgtstelde plan geen gunstige resultaten. Sinds het kanaal gegraven Is, is er veel ver betering ingetreden, alleen ondervindt men eenigen last van kwelwater in een gedeelte van den buitenpolder en werd aanvankelijk het water uit de landeryen ten Zuiden van den spoor weg geabsorbeerd doordat de water stand in het kanaal Ie laag was. doch sinds men op verzoek het peil in het kanaal tot 1 80 M. heeft veihoogd, is dif laatste ondervangen, tenzij men een zeer drogen zomer heeft. Ook over verontreiniging der slooten wordt in den Baardwtjkschen polder niet geklaagd. Wel is eenigen lijd ge door de heul bij Treffers in den pol der gekomen, doch dat schijnt weer verholpen te zijn. Dit polderbestuui voelt er dus niet veel voor om mede te werken aan verbeteringen waarvan bet geen nut verwacht. Het moet reeds betalen aan het Waterschap „Het Zut derafwateringskanaai" waatby hetgeen belang heeft. De inzichten van de besturen van Binnenen Buitenpolder van Waai wyk werden in hoofdzaak weergegeven door de heeren Hcffmans en v. Loon. Over het algemeen hoort men ook in deze polders weinig klachien. doch er zyn altyd toestanden waarin ver betering wenschelijk was en dan zijr. deze besturen gaarne bereid hieraan mede te werken. By afsluiting van het Oude Maasje zou men ook een heel andere toestand kunnen krijgen. Nu de Loint reeds voor een groot gedeelte gerioleerü is, hoort men niet zooveel klachten meer over veront reiniging, hetgeen ook door de afge vaardigden van de Gezondheidscom missie wordt beaamd, en vaak zyn de klagers zelf de schuld. Zou men op sommige punten de Loint nog verder rioleeren dan was aeze kwestie wel geheel van de baan. Verder zou men het zeer toejuichen als de buitenpolder vry van water gehouden kan worden. De afgevaardigden van den binnen polder van Ëesoijen wijzen er op da> deze polder lager is gelegen dan dt andere zoodat zy niet in de Waal- wijksche Haven kunnen afvoeren. Waar zouden zy dus met het water moeten biyven als het plan tot door strooming van de Loint uitgevoerd werd. Nu gaat het water den buiten- polder in en zoo naar het kanaal Staat de buitenpolder onder water dan zouden de landeryen in den binnen polder ondetloopen. Waar dit bestuur in de voorgestelde plannen geen ver betering ziet, is het niet voornemens hieraan mede te werken. De heer O. v. Hutten, gemeente- bouwkundige, mede ter vergadering aanwezig toont nog met enkele voor beelden aan hoede vervuiling van dt Loint vaak door de ingelanden zeltin de hand is gewerkl. Wijlen wethouder Ph, Timmermans heeft alles in hei werk gesteld om de Loint in een beteren toestand te ktijgenjf 1400 is toen voor schoonmaken uitgegeven, doch iedereen was het er over'eens dat het weggegooid geld was, want de ingelanden zelf wttken zoo weinig mede dat de Loint weer spoedig vol lag. Wat de waterafvoer in den bui tenpoider betreft, dit zou naar zyn meening zeer bevorderd worden ais men de slooten beter in orde hield doch als men ziet hoe de slooten er hier vaak bij liggen vergeleken bij andere streken, dan verwonder! hei niet dat de waterafvoer te wenschen over laat. De Edelachtb. heer Moonen zeg' gaarne zijn medewerking ie hebben beloofd om verbeteringen aan te bren gen die aan den aigemeenen toestand ten goede zouden komen, doch dan moet de behoeite daaraan nog wat meer uit de kringen der belanghtbben den naar voren komen. Er is door den inspecteur der Volksgezondheid een onderzoek ingesteld by de haven en de heulen alhier om na te gaan in hoeverre er voor de gemeente aanlei ding zou bestaan in verband met de waterverontreiniging in te grijpen, doch de inspecteur achite den toestand van dien aard dat ingrijpen niet noodig was. Wat dit betreft heeit de gemeente dus geen belang by het plan der heeren Kletkx en Nieuwkoop. De heer Nieuwkoop zegt mei belang stelling de besprekingen te hebben gevolgd en daaruit moet hij conclu- deeren dat alle waterschapsbesturen met wenschen naar voren zijn geko men, ook al acht men over't algemeen den toestand niet direct slecht. Het is echter niet de vraag of de toestand slecht is, maar of hij beter kan zijn. Spr, somt dan nog eens de verschil lende bezwaren op die hier door de polde besturen zyn naar voren ge bracht, die hij persoonlijk heeit waar genomen en die hij links en rechts heeft opgevangen. Als de verschillende polderbesturen van Oroot Waaiwyk de handen eens ineen wilden slaan om samen naar de beste en goed koopste oplossing van deze talryke bezwaren te zoeken, dan zou er vee) bereikt kunnen worden. Het beste zou zyn daartoe een commissie in te stellen. De heer van Liempt zegt dat de waterstaatstoestanden in den Binnen polder van Waalwijk als volgt kunnen worden samengevat. De bodem helt van Zuid naar Noord met een vry groot verval. Het water stroomt af naar den Buitenpolder door drie heulen onder de Grootestraat. Over het alge meen heeft de Binnenp< Ider geen behoefte aan water. Het meest Zuide- iyke deel, het laagste dus, is nagenoeg geheel grasland, het Noordeiyke in hoofdzaak bouwland. Door toeneming der ontginningen in de terreinen ten Zuiden van Waaiwyk gelegen, komt het in langdurige regen perioden voor dat zooveel water naar den Binnenpolder afstroomt, dat de heulen naar den Buitenpolder 't water nauweiyks kunnen verzetten. Treft de groote wateraanvoer binnen samen met een hoogen waterstand buiten, dan heeft de afstrooming van binnenpolder- KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Siratumsche Dijk 2 A, Telephoon 3717. den en verdrinkt het land in het Zuidelijk deel van den Binnenpolder, zooals dat enkete jaren geleden zich heeft voorgedaan. De buitenpolder heeit door lagere ligging te ontvangen de lossing van «ten binnenpolder. Deze los&tng vindt plaats door de Loint en door ae drie neulen. Deze staan tchter ook in ver- Otndtng met het gemeenietiool en de lossingen van industriewater. Het oinnenpolder—water komt daarom in verontreinigden toestand in den Buiten polder. Voor den Buitenpolder bestaat dus het bezwaar le. dat by Westeisiorm wordt giTiundeeid dooi benedenwater, 2e. dat bij verontreinigd water ontvangt uit den binnenpolder, Voor den Bin nenpolder beslaat bet bezwaar dat de tossing van zijn water afhankelijk is van den waterstand ln den Buiten poider. Deze toestanden zyn natuuriyk zoo bekend dat daaraan reeds meermalen aandacht is geschonken. Zoo heeft net Waterschap de Binnen polder van Waalwijk destijds te kennen gegeven bij de opneming van het Waterschap Het Zuideraiwaterings— kanaal, dat de Binnenpolder alleen aan belang had bij de oprichting van net centrale waterschap, wanneer daar mee kon worden verkregen dat de waterlossing onafhankelijk werd ge maakt van den Buitenpoider. Gedacht werd daarby dat het water in den oinnenpolder ten Zuiden van den spoorweg door de spoorslooten zou kunnen worden afgeleid naar het Zuideraiwateringskanaal, terwijl voor net water lusscnen den spoot weg en de Qrootestraat, dat door fabrttks— en rioolwater wordt verontreinigd, nog een andere wijze van afvoer zou moeten worden gevonden. Om den buitenpoider te vrywaren van het verontreinigde Binnenpolder- water is reeds vroeger gedacht aan een riool te leggen aan den butienleen van den Wintcrdyk, waarop de drie htulen onder de Giootesiraat zouden aangesloten worden. Dit riool kan dan al het binnenpoldeiwater afvoeren naar de haven, terwijl eventueel door be maling de lossing ook bij hoogen stand in de haven zou zijn te ver zekeren. Voor het inundatie—vrij maken van den Buitenpolder is de eenige oplos- sirg bet afsluiten van den mond van het Oude Maatje, wat voor dezen polder zou metbicngen de noodzake lijkheid den polder voortaan le bema len. Dit zou echter geen bezwaar meer opieveten wanneer het binnenpolder- waler niet meer zou lossen op den buitenpolder. Nu de plannen voor de wijziging van de functie van het Zuideralwateringskanaal en die voor de afsluiting van het Oude Maasje nog in vooibereiding zyn, is bet de vraag of het thans de tijd is nog weiken te maken om onalhankeüjk van de hiervoor bedotlde plannen, de gewenschte verbetering te veikrygen. Deze vraag moet naar spr. meening door de Ingelanden der Waterschappen worden beantwoord. Speciaal voor deze vraag wordt binnen enkele weken een vergadering van de Ingelanden van den Buiten polder gehouden. Wat de mogelijkheid betreft van een doorspnlng van de Loint met water dat wordt afgetapt van het Zuider— afwateringskanaal, ziet spr. niet in dat daarmee veei nut Is te stichten omdat de Loint grootendeels is gerioleerd, gelegen is in het laagste gedeelte van de Binnenpolder, en dus de hooger gelegen gronden niet van water kan voorzien. Uit de verdere besprekingen die hierop volgen blijkt wet dat alle aan wezigen van meening zijn dat de heer v. Liempt den toestand juist heeft bel cht. De Voorzitter, de beer Kiügersacht het 't beste eerst het resultaat af te te wachten van de vergadering van ingelanden die het Polderbestuur van Waaiwyk zich voorstelt te houden opdat men dan een uitspraak van alle belanghebbenden heeft welke verbete ringen men eventueel wenscheiyk acht. Hy heeft verder uit de besprekingen kunnen constateeren dat allen Waalwijk zich bereid heeft verklaard tot mede werking om veibetertngen te verkrijgen doch de polderbesturen van Baardwyk en Besoijen hebben gemeend hiervan te moeien afzien. Hij wil deze be sturen echter in overweging geven om alsnog Xoverwegen welk standpunt en zal innemen. Het gaat niet aan om, als er inderdaad verbeteringen noodig zijn, zich aan de kosten hier van te onttrekken, men moet meer biyk geven van sociaal voelen in dft geval zou het bezwaar dat de polders

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9