Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Xtfrês#, tOODE ROZEN. i m l !ii| ^SU uitgaaf/ ftUILLElürt DOORERVAmm flor. 'Uvi! ypltfMER 25. WOENSDAG 26 MAART 1930. 53e JAARGANG. i j Dit blad varachijnt WOENSDAG an ZATERDAG, Atxmnementsprt) a per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk L40. Brieven, Ingesonden stokken, gelden, ms franco te «enden aan dan Uttgerer. UITGAVE s WAALWIJKPOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefr.-Adres: ECHO. Telefoon No. U. Prga der AdTertentiAn 20 cent per regel; wiiTitmum i.öo. Bfl contract flink rabat. Reclame» 40 cent per regeL Ad verten tlbn moeten Woensdag en Vrijdag de» morgen» om al ter lijk 8 «ar in ons beslt ■la. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De Handelsconventte. Wij plegen niet al te veel plaats in te ruimen aan verslagen over wereld conferenties e.d., maar zooals onze lezers zullen hebben opgemerkt, heb ben wij meer dan gewone aandacht geschonken aan de Douane-conleren- tie, die te Genève, onder schitterende leiding van den heer Colijn is gehou den. En dit wel omdat die conferentie en hare resultaten van'zoo eminent belang kunnen zijn voor ons land, ook speciaal voor de industrieën dezer streek. En al dreigde ze meermalen te mis takken en al is het resultaat veel min der dan men gaarne zou zien, een be gin is gemaakt en dat is al veel waard. Het is ook niet gemakkelijk om van verstokte protectionisten vrijhande laars te maken, ook al zou zulks bij algeheele deelname voor Europa van bet grootste belang zijn. Men moet wel weten dat vele Europeesche kegrootingen drijven op de inkomsten lit de douane-tarieven. Hoet dit zij, It conventie is, onder een ongekende ovatie aan Colijn beëindigd met de wlgende resultaten:, ie staten worden in twee catego rieën verdeeld. De eerste en meest- omvangrijke omvat de staten, die ge woon zijn in hun handelsverdragen net andere staten een gedeelte van kin tarieven te consolideeren. In de tweede categorie waartoe Herland behoort zijn die stalen mdergebracht, die niet, of slechts bij uitzondering, handelsverdragen met Itpalingen omtrent douane-tarieven ifleggen. Behalve Nederland behoo- n tot deze categorieEngeland, Por tugal, Denemarken en Noorwegen. De eerste groep, dus die der pro- Monistische staten, verbindt zich ta hoofdzaak vanaf heden en voorloo- fig tot 1 April 1931 geen gebruik te maken van het recht van opzegging de handelsverdragen, met andere wdrag-sluitende staten afgesloten. Wat de autonomie of niet-geconsoli- herde rechten aangaat, is deze groep 'iet gebonden deze te laten op het huidige niveau, noch is zij verplicht lieuvve rechten uit te stellen, doch zij W er mee accoord, met andere sta- steeds Wybert-tableüen i meenemen, zoo gauw y hebt U kou gevat, lastig -zijn de gevolgen. Tan „De Echo van het Zuiden." ten, die zich door deze -tferhooging be nadeeld gevoelen, te onderhandelen, om zoo mogelijk het verstoorde even wicht te herstellen. Het is een der grootste verdiensten der conventie, dat de staten voortaan beloven tot op zekere hoogte rekening te zullen houden met de belangen van andere staten. Leiden die onderhandelingen bin nen twee maanden niet tot een bevre digend resultaat, dan kan de staat die zich benadeeld gevoelt, de conventie opzeggen, hetzij aan alle staten, hetzij aan den staat, die oorzaak is van deze opzegging. Mitsdien kan iedereen de conventie opzeggen en met den vinger wijzen naar den staat, die de schuld van deze opzegging draagt, hetgeen naar men verwacht, remmend zal werken op besluiten inzake tarie.s- verhoogingen. Op deze verplichting tot onderhandelen is een uitzondering toegelaten voor dringende omstandig heden en voor vervolgingen, die krachtens een wetsbepaling plaats hebben, zooals de Loi van Cadenas in Frankrijk. Deze uitzondering belet echter niet, dat een staat, die zich door deze verhooging benadeeld ge voelt, de conventie kan opzeggen. De staten der eerste groep verbin den zich verder om indien mogelijk, 20 dagen van tevoren aan de overige verdragsluitende staten hun tariefs- verhoogingen mede te deelen in ieder geval op het oogenblik, waarop de maatregelen worden gepubliceerd. De groep, waartoe Nederland be hoort, verbindt zich, tijdens de con ventie de bestaande protectionistische tarieven niet te verhoogen en geen nieuwe protectionistische rechten in te stellen. Bij verhooging van fiscale rechten kunnen de leden niet tot on derhandelen worden uitgenoodigd door staten, die zich daardoor bena deeld gevoelen, maar wel kan in dat geval de benadeelde partij de conven tie opzeggen. Wat de in- en uitvoerverboden be- door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Barones Rittberg kon den Zondag Huwelijks afwachten. Ten eerste ver achtte zij haar jongens, twee of fi leren, die in een andere stad in gar den lagen, en verder verwachtte I graaf Rainer en gravin Gerlinde tafel. T°en het eindelijk Zondag was ge iden, verheugde zij zich boven- a'e. Maar de strafpreek hield zij °ch tot graaf Rainer midden tus- c en haar hartelijke gelukwenschen. "ten slotte zeide zij: ana §raaf eigenlijk had ik heel we plannen met u gehad." »Ja, mijn vrouw had zelf een oogje §e\vorpen. Ik geloof zelfs, dat ze wilde laten scheiden. Ik ben blij, v !l door uw verloving het drama n 'nderd hebt", schertste hij op ge- gelijken toon. l0'n.fjar Dieti, wat ben je weer onge- lach dwaas", zei de barones half ik boos. „Neen, neen, graaf, heel andere plannen met u." „En mag ik die niet weten?" vroeg graaf Rainer glimlachend. Zij keek naar Gravin Gerlinde, die door haar zoons en eenige jongelui 't hof werd gemaakt. „Neen, neen, dat zeg ik u niet meer, dat blijft mijn geheim. Maar ik hoop, dat u heel gelukkig zult worden." Het kasteel Rittberg was veel klei ner dan Ramberg en lang niet zoo kostbaar ingericht. Maar er heerschte zulk een gezellige toon en de verhou ding tusschen de vier bewoners was zoo innig goed, dat men er altijd in 'n prettige stemming kwam. Aan tafel ging het ook zeer gezel lig toe. Zelfs gravin Gerlinde vergat haar smart een oogenblik en lachte om de plagerijen tusschen de barones en haar twee zonen. Toen na tafel de heeren op de ver anda in de zon een sigaar rookten en de jongelui in de tuin waren, zaten de barones en de gravin een oogen blik met elkaar alleen in de kamer. Toen zei de barones: „Wat zei u wel van de plotselinge verloving van uw neef?" De gravin had zich al lang op die vraag voorbereid. Zij trok een schalksch gezicht. „Nu kan ik het u wel vertellen, lie ve barones: ik heb dat al lang zien aankomen. Ik ben immers de vertrou welinge van mijn neef en in den laat- sten tijd had hij veel over zijn verloof de gesproken." De barones was verbluft. „Maar vertelde u mij niet van een liefdesgeschiedenis met een zeer aanzienlijke dame?' treft, verbinden de staten zich, den status quo te handhaven, in afwach ting van de inwerkingtreding van de Conventie-Colijn tot algeheele af schaffing der in- en- uitvoerverboden. Vaardigt een staat toch een nieuw in- en uitvoerverbod uit, dan kan de be nadeelde partij hem tot onderhande len uitnoodigen, en wordt geen bevre digend resultaat bereikt, dan kan zij het verdrag opzeggen. De opzegging door een staat geeft allen anderen staten in beginsel het recht te vragen, dat zij van de verplichtingen der con ventie ontslagen worden. De verplichting voor de eerste groep van staten, de bestaande han delsverdragen niet op te zeggen, sluit niet uit, dat deze tijdens den duur der conventie door andere worden ver vangen, doch vloeien daaruit tariefs- verhoogingen voort, dan kan weer de staat die zich benadeeld gevoelt eischen, dat wordt onderhandeld om het evenwicht te herstellen; terwijl hij de conventie kan opzeggen als geen voldoening wordt verkregen. Deze laatste bepaling is vooral be doeld om aan de wenschen van sta ten als Nederland, tegemoet te komen. Om, de ineenstorting van dit ver drag nog eenigszins tegen te houden is verder bepaald, dat wanneer een staat gebruik maakt van het recht van opzegging, ie re staat een con sultatie van alle verdragsluitende sta ten kan aanvragen, waarbij over het lot der conventie wordt beslist. De secretaris-generaal beslist, of en wan neer deze conferentie kan bijeenko men. De staten verbinden zich verder de conventie in een geest van loyale sa menwerking toe te passen en zich te onthouden van alle maatregelen, die ten doel hebben de verplichtingen te ontduiken. De termijn voor teekening blijft tot 15 April open en de ratifica tie-oorkonden moeten vóór 1 Novem ber zijn gedeponeerd. Tusschen 1 en 15 November komen de staten nog maals bijeen om de lijst van staten vast te stellen, van wier toetreding de inwerkingtreding der conventie zal worden afhankelijk gesteld. Tevens zal dan de datum van inwerkingtre ding worden bepaald. Behoudens op zegging twee maanden vóór het einde van de periode van een jaar, blijft de conventie voor een nieuwe periode van 6 maanden van kracht, en zoo vervol gens. Gravin Gerlinde keek verschrikt om. „Stil, stil. Spreek u daar niet van, mijn lieve barones. Daarvan mag nie mand iets vermoeden. Dat is immers ook al lang geleden al heeft mijn neef het ook nog niet heelemaal ver geten. Onder ons gezegd, ik ben eigen lijk wel wat bezorgd over het geluk van het jonge paar en ik heb dat mijn neef ook niet verzwegen. Wij zijn zulke goede oprechte vrienden, dat ik het voor mijn plicht hield. Het ver schil in leeftijd is ook wel wat groot". De barones kon zich niet genoeg verwonderen over de kalmte van de gravin. „Dan heb ik me toch wat in gebeeld, toen ik dacht, dat ze erg op graaf Rainer gesteld was", dacht zij. En hardop vroeg zij: „Hoe oud is zijn verloofde?" „Eén en twintig jaar." „Hm, ja, dat is 'n groot verschil. Maar graaf Rainer is wel een man om zulk een jong wezen aan zich te bin den en gelukkig te maken. En dat hoop ik nu maar van ganscher harte, nu hij éénmaal met haar verloofd is". De heeren kwamen nu binnen, waardoor het gesprek gestoord werd. Gedurende den terugkeer naar huis in de schemering, waren graaf Rainer en gravin Gerlinde zeer stil. Zij wacht te steeds op het woord van den graaf, die haar zou vragen op het kasteel te blijven wonen. Dien morgen had zij graaf Rainer bij zich geroepen en tot hem gezegd: „Lieve neef, ik wil je de familie-ju- weelen teruggeven. Het zou mogelijk kunnen ziin. dat ie ze ie br BINNENLAND. Nederlandsche R.K. Journalistenvereeniging. J aarvergadering. Minister Verschuur aan de lunch. De Nederlandsche R.Kè Journalis tenvereeniging zal op Zondag 13 April a.s. haar jaarvergadering hou den in „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. De vergadering begint om kwart over elven precies. Bedoeling is de ge heele agenda af te werken voor de lunch, om 2 uur, waartoe het bestuur den oud-secretaris der Vereeniging, minister mr. T. J. Verschuur, had uitgenoodigd, die deze uitnoodiging gaarne heeft aanvaard. Een schadevergoeding van 35 mille gevraagd. Naar de Tilb. Crt. verneemt, is door Weglau, oud traject-directeur van de T.B.B.M. te Tilburg, een eisch tot scha deloosstelling ingediend tegen de „Til- burgsche Post". De beleediging wordt door W. en zijn raadslieden op niet minder dan 35000.getaxeerd. In het begin van de maand April zal deze zaak dienen voor de Arr. Rechtbank te Breda. 't Dreigend conflict in de Mijnstreek. De rijksbemiddelaar, oud-minister Aalberse, zal Dinsdag naar Heerlen gaan, om te trachten in het dreigende of gedeeltelijk wilde geven. Hier, neem die casette en vergelijk den inhoud met deze opgave. Je zult alles in orde vinden". Ze had dit gedaan om hem aan het spreken te krijgen over de toekomstige woningkwestie. Ook graaf Rainer had het wensche- lijk gevonden met haar daarover te spreken. Maar toen ze hem met haar bleek gezicht de kostbaarheden over gaf, kon hij weer de juiste woorden niet vinden. Met een paar vriendelijke woorden van dank had hij de casette genomen en was naar zijn kamer ge gaan. Met brandende oogen had zij hem nagestaard. Waarom zegt hij niet, dat ik op het kasteel kan blijven? had zij gedacht. Hij zal toch werkelijk niet van mij verlangen, dat ik naar het weduwen- huis vertrek? En ook nu dacht zij weer daaraan. Met een smartelijken, weemoedigen blik keek zij hem aan. Hij bemerkte het niet. Zijn oogen keken in de verte. Wie zochten zij daar? Zij zuchtte diep. Hij schrok op. „Ik ben een slecht cavelier. Beknor me maar, Gerlinde, dat ik je zoo verveeld heb." „Dat heb je niet, ik was ook in ge dachten. Laat je niet storen. Wij zijn genoeg met elkaar vertrouwd om ook te kunnen zwijgen." Hij bracht haar hand aan zijn lip pen. „Je bent een prachtige vrouw, Ger linde. In jouw gezelschap heeft men altijd het gevoel, dat men begrepen conflict in de bouwvakken in de Mijnstreek de partijen tot elkaar te brengen. In verband met de komst van den rijksbemiddelaar heeft de R.K. Bond van Bouwvakarbeiders de tegen Maandag aangekondigde staking op de ammoniakfabriek te Lutterade voor een week uitgesteld. Discontoverlaging te Amsterdam. De Nederlandsche Bank heeft voor de zooveelste maal haar disconto met Vs pCt. verlaagd. Daarmede zijn wy dan op het wel zeer lage niveau van 3 pCt. aangeland, hetgeen ongeveer de hellt is van verleden jaar om dezen tijd, toen het disconto nog 5^2 pCt. deed. Men zou dus kunnen zeggen dat de conjunctuuromslag niet in alle stilte aan het officieele wisseltarief is voorbijgegaan! Vergeleken met het vorige jaar is de rentestand bij de Nederlandsche Bank nu als volgt: 24 Mrt. '30. 25 Mrt. '29. Wissel-disconto 3 51/» Promessendisconto 31h 6 Beleening van effecten 4 6 Beleening van goederen 4 6 Voorschotten in rekeningcourant 4 7 Wij wijzen er nog op, dat de ta riefverlaging van gisteren bij de Ne derlandsche Bank alleen de disconto tarieven betrof. De rente voor belee- aing van effecten, beleening van goe deren en op voorschotten in rekening- conrant bleef gehandhaafd op 4 pCt. De moordzaak Lans. Na de Officier van Justitie, mr. De Visser, is thans ook de verdachte in de moordzaak-Lans, de 40-jarige pro curatiehouder G. J. v. O., in hooger beroep gegaan, van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarby hij wegens doodslag en verduistering tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Twee nieuwe Spoorbruggen. Naar wij vernemen zullen de Neder landsche Spoorwegen naar alle waar schijnlijkheid in den loop van diljaar »og overgaan tot den bouw van een weede spoorbrug over de Waal bij Zaitbommel. De brug, die naast de oestaande wordt gemonteerd, krijgt elf •versranningen. De kosten zijn op f 2 400 000 geraamd. zwijgen bekoorlijker kan zijn dan het aardigste gebabbel?" Zij lachte een weinig nerveus. „Dat noem ik gracieus verbieden om te spreken plaagde zij. Maar er klonk een kleine geprikkeldheid in haar woorden. „Tot straf moet je met me praten, Gerlinde". „Nu, dan wil ik probeeren of ik evengoed met je praten als zwijgen kan", zei ze. En zij kon het. Zij wist hem door haar geestige gesprekken steeds weer Ie boeien. Met groote gemakkelijkheid ging zy op de moeilijkste onderwerpen in, of schoon haar kennis niet zoo groot was als het oppervlakkig zou schij nen. Maar zij wist met de schatten van haar geest te woekeren, waarbij haar gemakkelijke manier van zich uit te drukken haar goed te pas kwam. Zoo had zij op haar neef dikwijls een groote bekoring uitgeoefend en nu deed ze dat meer dan ooit. En smartelijk werd ze zich bewust, hoeveel ze voor hem had kunnen zijn. Nu had hij zoo'n onbeduidend ding aan zijn zijde gekozen. Dat meende zij tenminste, en daardoor voelde zij haar nederlaag dubbel zwaar. Het was een nederlaag zonder eenigen wapenroem, die zij, naar zij dacht, met wat energie en voorzichtigheid had kunnen ver hinderen. Wordt vervolgd. I I failwyksthe mi kiptraatsclie I -1 i UnW i y li

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1