GEMEENTERAAD waalwijk. De Raadhuisplannen, voorstel van B. en W. om den heer jlnen een nieuw ontwerp te doen vervaardigen aangenomen. No. 26. Zaterd. 29 Mrt. '30. 62e Jrg. VIERDE BLAD. „hare vergadering van den raad fenreente op Vrijdag 28 Maart „,m 7 uur. jjjjiiier de Edelachtb. heer E. "i de heer H. Donkers, de publieke tribune zijn vele stellenden aanwezig. notulen der vonge vergadering onveranderd goedgekeurd. idNDE ORDE: Ingekomen stukken. Van de Woningbouwvereniging idwijk" en van de Besoijensche ««bouwvereniging alhier fi)ag over 1929 en balans per 31 ier 1929. Van den Bosschen Diocesanen tliedenbond te Tilburg: Verzoek om, bij de herziening van ieentelijk belastingstelsel in ver- de nieuwe wet op de finanti- ierhouding tusschen het Rijk en [ineenten, rekening te houden met van de groote gezinnen; fezoek om te bevorderen het ver- ja in eigen bezit van een woning arbeiders. Van den Directeur van den R. K. lelbaren Handelsavondcursus, al- tslag over 1929. Proces-verbaal van opneming van ld en kas van dèn gemeente-ont- gehouden op 10 Maart 1930. Van Gedeputeerde Staten: «Jkeuring raadsbesluit van 28 Fe- tot aankoop van strookjes ij langs de Eerste Zeine. èdeeling, dat bij K.B. van 21 Fe- ari 1930 nr. 66 is goedgekeurd het Isbesluit van 27 December 1929 tot Belling eener verordening op de ig van schoolgeld voor 't gewoon [onderwijs en voor het uitgebreid (onderwijs. wat de adressen onder b. il wordt op voorstel van B. en bloten deze te behandelen zoo verordening regelende de me belastingheffing voor onze eente aan de orde komt. andere stukken worden voor lisgeving aangenomen. Van verschillende bewoonsters den Kloosterweg alhier: irzoek om op den Kloosterweg Verlichting aan ie brengen, in ver- i met de toenemende onveiligheid If wegen. Van verschillende ingezetenen itnieuwd veraoek tot uitbreiding Iraatverlichtfng in de Eerste Zeine. lorzitter. Het gemeentebestuur in over,weging beide verzoeken kennisgeving aan te nemen. Schijfdel. In verband hiermede ik even het volgende willen Zofcaals U weet zijn en wor- rbij den Watertoren ver izen gebouwd. Door den 'r lichtbedrii ven was wel gsga |r5" (Hat deze panden zouden i^nsjBbiten, doch zou dat niet >kt i^Kunnen worden In een gw zijnd huis zijn de elec- S W^Bngen reeds aangebracht, net daar niet komt heb- r.iets aan en moeten ze uilampen koopen n. Uw vraag staat slechts verband met hetgeen is. Er Is een verzoek ge- e electrische leiding zoover ken hetgeen in welwillen- glng is genomen en mede t zoo mogelijk nog in den dit jaar zou getracht worden tot zoover door te trekken, gaat thans onmogelijk daar het er'bestaande net in de St. Antonius cen* parochie niet voldoende capaciteit or heeft om ook die veraf gelegen huizen R nog van stroom le voorzien. Er zal vat» dus een nieuwe kabel, vermoedelijk vk een ondergrondsche moeten worden -1 gelegd, of een nieuw transformator \«bouw moeten worden geplaatst. Zoo k toestand thans is kan de stroom Het tot die panden gelevetd worden Oat kan misschien voor enkele men schen vervelend zijn maar het kan niet landers en zij kunnen toch gas krijgen, lus ze behoeven geen petroleum te jtoken. We hebben met den aanleg van gas- de nuttige ervaring etijke verzoeke te sPoedi8 °P heeft de gem? moet inSaan p\en gemaakt, (4por alien a -^chijnd" /genomen '•^Weekend hebben zullen Voorzit r afnemen. Zij JL. Daar twijfel ik ook niet vv id en^pzullen echter nog moeten lot het net van voldoende is. anders kan het niet. ten8- Zouden die enkele licht- tneer van zooveel Invloed zijn l jet net dan niet meer van vol gde capaciteit is Of zouden anders ;en noodleiding die menschen fii f zoo lang te helpen zijn. Met een beetje goeden wil za! er wel iets op te vinden zijn. "Voorzitter. De goede wil is bij ons rol Ird ■ng moet feente eenmaal de fZn wordt er nog lang nomen. .../'De menschen die dit wel aanwezig, maar de afstand is te groot, zoodat daar geen voldoende stroom kan gebracht worden. Smolders. Momenteel is de capici feit van het net in de St. Antonius- narochie reeds onvoldoende. Wanneer de iabrieken draaien heeft men nu aan het einde der ieidlng al zeer slecht licht. Als we die leiding nog 1000 M zouden moeten doortrekken dan kan men. zich indenken dat over zoo'n afstand de stroomafval zoo groot is dat men aan het eind haast geen licht zal hebben. v. Schljndel. Als 's avonds die fa brieken niet werken dan zal men toch ook wet voldoende stroom hebben. Smolders. Maar dan zouden de menschen 's winters eerst 2'/a uur het donker moeten zitten. v. d. Waerden. In de adressen wordt allereerst gevraagd om een straatverlichting voor den Kloosterweg. Persoonlijk voel ik hier veel voor. Ik heb al ijd betreurd dat destijds, toen ik niet aanwezig was, is besloten om dien weg slechts spaarzaam te verlichten. Met het oog op'de veilig heid, niet alleen in den zin van gevaar voor aanrandingen, zooais in 't adres bedoeld wordt, doch ook voor de verkeersveiligheid met het drukke autoverkeer langs den Watertoren achtte Ik een betere straatverlichting aldaar gewenscht en zou ik willen voorstellen daar enkele lantaarns bij te plaatsen. Op dezelfde gronden zou ik ook willen voldoen aan het verzoek tot uitbreiding der straatverlichting in de Eerste Zeine. Nu staat er aan het begin van den weg vanaf het station een lantaarn en een bij het klooster en verder niets. De menschen die verderop wonen hebben daar niets aan. Het licht van de lantaarn langs den Parallelweg is meer misleidend dan gemakkelijk en daardoor loopt men altijd gevaar in den sloot te loopen, over de karresporen te vallen of tegen een paal op te loopen. De verplaatsing van het lichtpunt bij het station naar den ingarg der v. Cooih straat heeft in de verlichting van de Eerste Zeine weinig verbetering ge bracht. Ook hier zou ik dus een paar licht punten willen doen bijplaatsen. v. d. Geld. ik moet beamen hetgeen de heer v. d. Waerden over de 1ste Zeine gezegd heeft. Het is er een onhoudbare toestand en als hij er een voorste! van maakt daar meer licht punten te plaatsen, wil ik dat gaarne steunen. Voorzitter. Het is zeer gemakkelijk en verleidelijk om aan al dergelijke verzoeken gevolg te geven, doch de geldkwestie roept ons op sommige momenten een „hall" toe. Ook moeten we de const quenlies niet uit het oog verliezen. Als we voor deze wegen de verlichting gaan uitbreiden, dan kunnen we verwachten dat straks ook de heer Roxs nog eens op verlichting van den Winterdijk terug zal komen en ook van de 2e en 3e Zeine en andere afgelegen wegen dergelijke verzoeken zullen in komen. Smolders. Als de raad meent op deze verzoeken te moeten ingaan, mag hij de const quenties wel goed overwegen. Er zijn reeds meer aanvragen om ver lichting van afgelegen uithoeken inge komen, die wij reeds terzijde hadden gelegd, doch bij inwilliging van deze verzoeken zullen spoedig die andere aanvragers ook weer komen. In vergelijking met andere gemeenten maakt Waalwijk, wat de verlichting van zijn afgelegen wegen betreft, geen slecht figuur. Vele gemeenten gaan eerst dan tot aansluiting van dergeliike wegen aan het lichtnet over als blijkt dat de leiding rendabel is te maken. Die maatstaf wordt hier niet eens aan gelegd. Er is hier geen sprake van dat de verschillende uitbreidingen van gas- en electriclleit- en waterleidingen die hier zijn uitgevoerd rendabel zijn. Zelfs de dicht bebouwde Putstraat is de eerste 4 5 jaar nog niet rendabel en toch hebben wij er niet tegen opgezien daar de eleciriciteiisleiding aan te brengen. Wat de kosten betreft deze zijn op ongeveer f40per jaar voorlederen gaslantaarn en op f 55 per jaar'voor iederen elec>rtciteitslan!aarn te ramen, v. d, Waerden. Dat valt me niet tegen. Wanneer we dan aan beide verzoeken voldoen en op iederen weg 2 lantaarns bij plaatsen kost dat de gemeente s'echts 4 x f 40 of f 160. per jaar. Wat is dat bedrag voor eer gemeente als Waalwijk, als we eens zien welk een winsten de bedrijven maken. Vergeleken bij andere dingen die we hier doen zijn dat maar peul schilletjes- Die menschen zijn toch evengoed Ingezetenen van Groot Waal wijk al wonen ze wat achteraf. Smolders. U wilt met mijn cijfers aantoonen, dat het zoo'n goedkoope zijn. Als we dan om de 70 M. een lantaarn plaatsen, dat is nog 20 Meter meer dan in de straat, dan zouden er minstens een 10 tal' lichtpunten bij moeten komen en dat kost per jaar heel wat meer dan U becijfert. v. d, Waerden, Dan zou ik het voorstel willen doen om op beide wegen om de 10C M. een lantaarn te plaatsen, v. Loon. Ik wil graag gelooven dat het voor die menschen een gemak zou zijn, doch wat het gevaar voor het verkeer betreft dit acht ik niet van zooveel belang. Mij dunkt dat we dergelijke kwesties beter aan het beleid van B. en W. over kunnen laten. Het gaat toch niet aan dat ieder raadslid de belangen gaat bepleiten van enkele menschen. het krijgt zoo'n persoonlijk karakter. Het is zooals door den Voorzitter en den heer Smolders reeds is opgemerktWe kunnen op die manier wel aan den gang blijven, ik kan er mij in princiep niet mee vereenigen dat de raad zonder de me dewerking van B. en W. of van de gascommissie, die toch den toestand bet best kennen, dergelijke verzoeken gaat inwilligen. De heer v. d. Waerden wil toch zijn voorstel handhaven, waarin hij door de heeren Pullens, v. d. Geld en RuXs gesteund wordt. In omvraag gebracht worden beide voorstellen van den heer v. d. Waerden (een tot uitbreiding verlichting Kloos terstraat en idem van de Eerste Zeint) aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren v. d. Waer den, Ruxs, Lotff, Pullens, v. Uriel, v. d. Odd, Kiijn en v. Schljndel. Tegen de heeren v. Loon, Verwiel, Smolders en Eibers v. Schljndel. Mag ik nog eens terug komen op hetgeen ik over de elee trische aansluiting van de woningen bij den Watertoren heb gezegd. Voorzitter. Dat was niet aan de orde en trouwens zijn btide adressen thans afgehandeld, dus kunnen we er niet meer op terugkomen. v. Schijrdel. Dan zal ik er een an dere keer wel eens op terugkomen. Smolders. Ik wil in verband met dit genomen besluit v. Schljndel. U kunt daarop ook niet meer terugkomen. Voorzitter. De leiding dezer verga dering berust bij mij, niet bij U. De heer Smolders had het woord. Smoiders. De raad besloot om aan die verzoeken te voldoen en dus zal dat ook uitgevoerd moeten worden Doch om later onaangenaamheden te voorkomen, wil ik er liever direct op wijzen dat de uitvoering van dit werk niet zoo gauw zal kunnen geschieden Verschillende omvangrijke werkzaam heden in de Grootestraat, Parallelweg Kerkpad enz. hebben den voorrang en zuilen dus eerst gereed moeter zijn. 2. Voorstel tot goedkeuring van de rekening 1929 van het Oud-Mannenhuis te Baardwijk. Woidt tut-dgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging der politie verordening in verband met de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten. 4. Voorstel tot het bepalen der aan de bijzondere scholen uit te keeren be dragen wegens voorschot op de vergoe ding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 over 1930, alsmede van de defini tieve vergoeding over 1928. Volgens voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorstel om de houten woning aan de Haven voor afbraak te verkoo- pnn. Op voorstel van B. en W. werdt hiertoe beslo'en. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het deelnemen in de kosten der in- en uitwendige restaura tie van de Kerk der N. H. Gemeente aan de Haven. Voorzitter. We hadden dit punt op de agenda geplaatst, omdat we meen den dat wij op onze vragen aan het kerkbestuur gericht, tijdig voldoende inlichtingen zouden hebben ontvangen Deze zijn echter van dien aard dat wi ons gedrongen gevoelen eerst nog een conferentie te houden met den archi tect, met deze restauratie belast, en daarom stellen we voor dit punt thans van de agenda af te voeren. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel inzake de verdere ont wikkeling der plannen voor een nieuw raadhuis. (Zooals onze lezers uit het prae ad vies van B. en W., afgedrukt in ons vorig nummer, hebben kunnen lezen stelt dit college voor om den heer Klijnen te verzoeken een nieuw ont werp te maken, waarbij met de ver schillende bezwaren der Commissie van advies zal zijn rekening te houden en eerst dan eventueel de definitieve opdracht te verleenen. Pullens. Met zeer veel belangstelling heb ik kennis genomen van het prae advies van B. en W., doch moet het tot mijn spijt getuigen: dit prae-advies heeft mij niet bevredigd. Bij het lezen hiervan, vroeg ik mij af, welke motie' ven hebben bij het samenstellen hier van hij B. en W. ten grondslag gelegen om een voorstel te doen, zooals in dit advies is vervat. Keeren wij eens terug naar den tijd dat het ontwerp Kropholler voor het eerst voor ons oog ontrold werd, hoe enthousiast waren wij niet over dit ge niaal stuk werk. Ik geloof niet te veel te zeggen, of toen reeds was het meerendeel der raadsleden de richting Kropholler toe gedaan. Later ontvingen wij het plan Kleynen, een architect, die niet door ons was aangezocht, doch door de door ons benoemde advies-commissie werd dit plan betreft, geloof ik wel de ge dachten van de meeste raadsleden ken baar te hebben gemaakt, wanneer ik hier zeg, dat dit plan Kleynen den le den wel het minst bevallig was. Alvorens echter in deze een beslissing te nemen, had de raad het wenschelijk geoordeeld, een commissie van deskun digen te benoemen, die tot taak had, de drie plannen (want ook van architect Valk was een ontwerp ingekomen) te onderzoeken, en hierover te zijner tijd rapport uit te brengen. Deze commissie heeft dan ook inmiddels een schriftelijk rapport uitgebracht en dit nog eens na der mondeling toegelicht. Thans is het aan den Raad te beslis sen, of ze wederom de beide architec ten Kropholler en Kleynen zullen ver zoeken een nieuw plan te maken, waar door wij naar alle waarschijnlijkheid weder voor hetzelfde feit komen te staan, of dat deze aan de hand van het rapport en de verder te haren dienste staande gegevens in beginsel zullen be sluiten, een der architecten voor het te bouwen raadhuis aan te wijzen, of nog maals een schetsontwerp te laten indie- geschiedents is maar U vergeet rtattr, de Kloosterweg een afstand van 450 M en in de le ZHne een afstand van voorgesteld, mede te laten dingen naar naar schatting 350 M. nog onveilich j den bouw van een nieuw raadhuis. Wat nen. Bezien wij eerst het rapport over het plan Kropholler, dan valt het mij op, dat de bezwaren in het plan Kropholler hoofdzakelijk gevonden worden in de groepeering der gebouwen en het te weinig sprekend uitkomen der repre sentatieve onderdeelen, waardoor te 7 eer wordt gemist het karakter van een raadhuis. Ook is door de commissie ge zegd, dat Kropholler met de indeeling onpractisch is te werk gegaan. Mag hier echter wel van een fout gesproken wor den en zijn hier mogelijk van de zijde der opdrachtgevers vingerwijzingen ge geven waardoor hem thans fouten wor den aangerekend. Verder kent de commissie daarte genover aan het plan groote verdiensten toe en wordt erkend, dat dit werk in aesthetisch oogpunt voornaam en rus tig is. Wat het plan Kleynen betreft, is het hoofdzakelijk het interieur, wat de com missie aantrekt. Van aesthetischen kant bezien, vindt zij het werk origineel, doch veel te grillig. Dat het origineel is, wil ik aannemen, doch dit houdt m.i. niet in, dat het daardoor mooi is. In dit geval heeft het origineele voor ons dan ook geen waarde. Ook van de dakcon structie wordt gezégd, dat deze het plan onrustig maakt en het representatieve karakter schade doet. Niettegenstaande deze fouten, vindt de commissie plattegrond en situatie goed en de afWerking doordacht. Ongewijzigd zou volgens de commis sie ook dit plan niet te aanvaarden zijn, doch geeft zij als haar meening te ken nen, dat het bij omwerking en vereen voudiging de beste verwachtingen wet tigt. De reden hiervoor worden m.i. hoofdzakelijk gevonden in het interi eur, doch wanneer men weet, dat beide ontwerpen geheel moeten worden om gewerkt (wat practisch zal neerkomen op het maken van geheel nieuwe ont werpen) dan begrijp ik niet, waarom juist aan den heer Kleynen de voorkeur gegeven wordt. Bezien wij eens even de prestaties van beide architecten en hoe over hun bouwwerken geoordeeld wordt. Van ar chitect Kropholler weten wij, dat hij een architect is met 'n naam, zoo groot als wellicht weinigen hebben gehad of zullen krijgen. Heeft hij deze vermaard heid verworven door zijn onpractische en oneconomische bekwaamheden, of was zijn scheppende geest zoo groot en wist hij zooveel schoons te wrochten, dat niet alleen in Nederland, doch ook ver buiten onze landsgrenzen, zooals in Duitschland, Frankrijk en Engeland met groote lof wordt gesproken over dezen senialen bouwmeester. Dat hij een bouwmeester is met een Europeesche vermaardheid, zal ons wel niet verwonderen, wanneer ik hier en kele der vele groote werken noem, die door hem in de grootste plaatsen van ons land zijn gebouwd. Zoo heeft hij o.m. gebouwd het Lin naeushof te Amsterdam, bestaande uit kerk, school, pastorie en een geheel huizencomplex. Deze opdracht was hem niet geworden, zoo de Gemeenteraad van Amsterdam het advies der Com missie, die deze ontwerpen afkeurde had opgevolgd. Deze Raad gaf ondanks de afkeuring, toch aan Kropholler de opdracht. Over deze bouwwerken wordt thans met groote lof gesproken en we ten zelfs de buitenlandsche critici over de architectonische waarde en schoon heid dezer gebouwen zich niet voldoen de te uiten. Dat trouwens niet altijd de1 raad van een adviescommissie wordt opgevolgd bewijst wel den bouw van de nieuwe Beurs te Amsterdam. Hier was het on danks de prijsvraag, aan een leek te danken, dat Dr. Berlage den bouw werd opgedragen (dus tegen het advies der theoretici in). Dit was in 1897. Weer leek was het Amsterdamsche raadslid H. Polak, door wiens toedoen Dr. Ber lage het gebouw der Diamantbewerkers bouwde. Laat mij thans verder gaan met 't opsommen van enkele der groo te werken van Kropholler: Het Linnaeushof te Amsterdam, be staande uit kerk, school, pastorie en een geheel huizencomplex. Het St. Rosa-klooster te Amsterdam De St. Paschalis-kerk met pastorie te den Haag. Meisjesschool te Rotterdam (Mathe- nesserdijk). De Anthonius Abtkerk te Rotterdam (biina voltooid). Het bankgebouw der Firma Mees Zn., Rotterdam (in aanbouw). Jongensschool te Rotterdam. Meisjesschool te Amsterdam. Kerk te Beverwijk. Het Zomerhuis „de Zuidhoek" te Zandvoort. De kerk te Bornerbroek O. De arbeiderswijk te Noordwijker- hout. Het bijna voltooide Raadhuis te Noordwijkerhout. Het Zusterhuis te Heerlen. De kerk te Ursem. De kerk te Tilligte O. St. Rita-kerk te Amsterdam Het huis Hagen, aan de Korte Poten, den Haag. Landhuis te Wassenaar. Landhuis te Laren. Gemeentegebouwen te Alkmaar en het hem pas opgedragen werkDe ab dij van Egmond. (pl.m. 4 mill. Gld.). Ik noemde zooeven het bankgebouw van de fa. Mees te Rotterdam. Wij heb ben hiervan de foto gezien in De Echo van het Zuiden; hoe rustig doet ons de ze bouw aan, vergeleken bij het school gebouw met de m.i. afschuwelijke dak constructie. Ik noemde ook de kerk te Beverwijk. Waren het niet enkele der meest be kwame architecten uit ons land, die, toen later de geheele kerk voltooid zou worden, een dringend beroep deden op het Kerkbestuur, om toch vooral ook de oltooiing hiervan aan Kropholler op te dragen. Ditzelfde gold ook voor de Paschaliskerk te den Haag en werd in dit adres uitdrukking gegeven aan het gevoelen dat dit kerkgebouw van St. Paschalis een zeer belangrijk voorbeeld van onze huidige Nederlandsche archi tectuur is. Dit laatste las ik nog dezer dagen in een bouwkundig tijdschrift. Verder noemde ik het biina voltooide raadhuis te Noordwijkerhout. Het is mij bekend, dat deze Burgemeester slechts één roep heeft over zijn monu mentaal gebouw en met groote waar deering spreekt over bouwmeester Kropholler. Vermelden wij hierbij nog de kroon op zijn werken, n.l. het hem pas opge dragen wTerk „De Abdij van Egmond", een werk van ongeveer 4.000.000. Zou Kropholler dan niet onze archi tect zijn bij uitnemendheid, om ons een monument te scheppen, dat ons alles zins bevredigen zal, een bouwwerk met een omgeving, die wij als een oase be schouwen in dezen jachtenden tijd, een omgeving, op welker plaats onze ge dachten tot rust komen en ons oog ge streeld wordt bij het aanschouwen van dit kunstgewrocht. Al de groote werken waarvan ik er enkele genoemd heb, en waaronder Bankgebouw, Scholen, Kloosters, Raad huis en niet te vergeten, het ontzagge lijke werk „De Abdij van Egmond", zouden hem toch niet opgedragen zijn, wanneer er aan zijn practische en eco nomische bekwaamheden getwijfeld wrerd. Laat ons thans nagaan, welke bouwwerken voor architect Kleynen getuigenis kunnen afleggen, van wat hij tot heden gebouwd heeft. Zonder op de capaciteiten van Kleynen iets te wil len afdingen, mag hier toch gezegd worden, dat wij buiten zijn Klooster met twee scholen aan den Schenkweg te den Haag, alsmede een gevel voor een huis te Heerlen, geen werk van omvang kunnen aanwijzen. Van een der scholen hebben wij een foto kunnen zien in De Echo van het Zuiden. Alsnog is mij medegedeeld dat dooi den heer Klijnen een stratenplan voor de gemeente Heerlen is ontworpen, en een huis te Delft. Verder heeft hij me de gedongen naar de prijsvraag voor een stadhuis te Enschede dat hij even wel niet heeft gekregen en voor het ge bouw voor beeldende kunsten te Am sterdam, waarvoor hij den derden prijs bekwam. Het komt mij voor, dat de heer Klij nen bezig is zich een weg te banen. Dat in groote steden, waar mooie ge bouwen te over ziin, het te billijken is dat deze architecten kansen gegeven worden, hun fantastische ideeën uit te werken, kan ik mij indenken, doch mo gen wij hier in Waalwijk, die mogelijk eens in de 200 k 300 jaren in de gele genheid worden gesteld een monument te stichten, en dan nog slechts in den vorm van een raadhuis, de kans beloo- pen in een mislukking of ongunstigen uitval in de architectuur van zoo'n bouwwerk. En verder dringt ons de vraag op, hoe staan Waalwij ks' ingezetenen in het brandpunt dezer raadhuis-kwestie Maandenlang bleven ze rustig en was het alsof zij zich niet interesseerden voor deze zaak, maar plotseling kwam deze kwestie weer aan de orde, of allen ontwaakten en legden een belangstel ling aan den dag, zoo groot, als wel licht nooit is getoond. Ik geloof dan ook niet te overdrijven, wanneer ik hier zeg, dat mnstens 75 van Waalwiik's burgerij zich schaart achter architect Kropholler. Zegt ons dat niets? Hebben zij ons niet naar deze raadzaal afge vaardigd om hunne belangen te behar tigen en is het dan niet onze ernstige plicht hiermede rekenng te houden, te meer nog, waar wij weten, dat zij staan achter een bouwmeester, die zijn sporen in Holland, ja zelfs in Europa ruim ver diend heeft. Ik heb al deze feiten gememoreerd en uiteengezet, omdat ik wéhsch, dat onze gemeente weet, op welke gronden het uitbrengen van mijn stem gebaseerd is. Op grond van al deze feiten is het mij dan ook onmogelük, mijn stem aan Uw voorstel te geven. Hiertegenover wensch ik echter een ander voorstel in om vraag gebracht te zien, namelijk: Dat in beginsel besloten wordt aan den heer Kropholler de opdracht voor het bouwen van een raadhuis toe te kennen. v. Loon. Ik geloof als de debatten in die richting moeten gaan, die de heer Pullens aangeeft, dan krijgen wij een discussie zonder eind daar heb ben we in het plaatse'ijk blad reeds een voorproefje van gehad. Op def eerste plaats wil ik zeggen dat ik on mogelijk met het voorstel" van den heer Pullens kan meegaan, omdat zulks zeer inconsequent zou zijn ten opzichte van ons vroeger genomen besluit. Aangezien wij ons niet tot oordeelen bevoegd achtten, hebben wij een commissie van advies be noemd. Wanneer wij nu het advies dier commissie in den wind slaan, geven we ons zelf het brevet, dat we intusschen meer deskundig geworden zijn. De commissie heeft het plan Klijnen beter bevonden dan de andere plannen, doch het voorstel van B. en W. is niet om de opdracht nu reeds aan Klijnen te geven, doch dezen een nieuw ontwerp te laten maken. Met dit voorstel kan ik mij goed vereeni gen. Waarom zouden we thans reeds onze keuze op Kropholler bepalen als we het verbeterde ontwerp Klijnen nog niet kennen. Eerst als we van dit nieuwe ontwerp hebben kennis geno men, kunnen we een beslissing nemen of we de opdracht aan Klijnen of Kropholler zullen geven, Het gaat toch niet aan om eerst met de commissie van advies in zee te gaan en reeds bij de eerste gelegenheid zich van haar oordeel niets aantrekken. Daarmede maken we een raar figuur naar buiten v. d Geld. Ik zou den heer van Loon willen vragen of hij zich niet meer herinnert de debatten die destijds tusschen den heer Timmermans en den Voorzitter zijn gevoerd over hef instellen van zoo'n commissie. De voorzitter meende dat de raad zich aan de commissie zou vastleggen, doch de heer Timmermans wees er met nadruk op, dat de commissie slechts van advies zou hebben te die nen, doch de raad zelf de beslissing in handen zou houden. Ook de com missie heeft te kennen gegeven, dat iet haar betrekkelijk onverschillig was aan welken architect de raad de op dracht wilde verleenen, zij zou aan elk plan gaarne haar medewerking alijven verleenen. Wat het voorstel van B. en W. jetreft, heeft dit college wel goed de- consequentie van haar voorstel door dacht Laten we aannemen, dat de raad zou goedkeuren aan Klijnen op te dragen een nieuw ontwerp in te dienen en ook dit nieuwe ontwerp zou ons niet bevallen dan zijn we weer f 1000.kwijt en zijn over 3 maanden nog veel verder van huis want men kan toch welbegrijpen.dat Kropholler er zich dan niet meer vooi leenen zal, de opdracht dan nog te aanvaarden. v. Schijndel. De heer v. Loon heeft in zijn rede den indruk gewekf als zou de commissie zich beleedigd ge voelen als wij haar advies niet op volgden. Wij hebben deze commissie toch ingesteld om ons van advies te dienen en kunnen verder zelf ons standpunt bepalen. Ik kan niet be grijpen, waarom de commissie zich zou beleedigd voelen onverschillig aan welken architect wij de opdracht zou den geven. v. d. Waerden. Alvorens te zeggen wat ik mij naar aanleiding van deze kwestie had voorgenomen te zeggen, zou ik eerst even op het gesprokene door den beer v. d. Geld willen in gaan. De commissie heeft inderdaau gezegd, dat beide bouwmeesters be- kwaam zijn en in staat om in samen werking met de commissie en ont werp te leveren, dat ons beter zal voldoen. De commissie heeft in hare bijeenkomst met den raad breedvoerig de vóór- en nadeelen der plannen uiteengezet, maar is toen ook tot de conclusie gekomen, dat de meest juiste oplossing was, dat den heer Klijnen opdracht werd gegeven en nieuw ont werp te maken en dat het beter was aan een van beide architecten, Klijnen of Kropholler, de opdracht te geven dan deze beide begaafde bouwmeesters tegen elkaar te laten werken. Op zeer sterke gronden kwam deze commissie unaniem tot haar advies om Klijnen als architect te nemen. Om nu tot mijn betoog te komen, wil ik allereerst vooropstellen, dat ik nog steeds tegenstander ben van het besteden van meer gel dar, strikt noodzakelijk is voor een nieuw Raadhuis, waartoe deze Raad reeds eenigen tijd besloten heeft. De opzet van deze zaak is mij, ge zien den toestand van deze gemeente, te grootsch, maar ook dit schijnt voor geen wijziging meer vatbaar te zijn. Rekening houdende met dit feit is het mij toch niet geheel onverschillig hoe deze kwestie zal worden opgelost met name: wie of dit Raadhuis zal bouwen. Gaan wij de ontwikkeling van dr Raadhuisplannen in het kort na, dnr< is de Raad begonnen met de wensche lijkheid uit te spreken, dat architec ten van verschillende richting, ont werpen zouden maken naar hun daar voor verstrekte gegevens. Uitgenoodigd werden 3 architecten, die blykens de uitvoering der op dracht inderdaad tot geheel verschil lende scholen gerekend moeten wor den. Volkomen logisch kwam toen bezwaar naar voren, dat de Raadsle - den op dit terrein niet voldoende des kundig zijn, om die ontwerpen te be oordeelen. Hieraan werd tegemoet ge komen door het benoemen van ee; l commissie van deskundigen van be kende bekwaamheid ter beoordeelin der ontwerpen en ter voorlichting va; i den Raad. Die Commissie bestond uit een pro - fessor der Technischet HoogeschooL 2 kunstcritici en een architect, kwan i tot een unaniem advies, welk advie f zij in een samenkomst met den Raa l zaakkundig en m.i. volkomen motl - veerde. Deze motiveering werd verkort ij» „De Echo van het Zuiden" gepbli ceerd en tevens werden daarin schei - sen naar de ontwerpen der 3 architec icho van het Zuiden 0 Pil •Vaan dat men i Éf,i om Wo'di goedyrkt-u'd.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 13