Een Tïsé "LJ Voor den luie- en Landbouw. Bierlaaqh-tfam der Heijden Marktberichten Draagt uwe DRQKWERK-QRDEBS in Tervolg™ Gevraagd ten afgedrukt. Deze publicatie gaf aanleiding tot een serie van anonyme stukken, die, waar de schrijver(s) zich schuil hiel den, van twijfelachtige waarde zijn. Verblijdend was dan ook, dat ook en kele bevoegde beoordeelaars hunne meening ten beste gaven in behoorlijk gedocumenteerde, geteekende stuk ken, die zich aansluiten bij het advies der Commissie en de zaak, waarom 't hier gaat, van alle kanten belichten. Beide inzenders hebben toch van de bouwkunst een speciale studie ge maakt en zijn ook wettelijk bevoegd om in kunstgeschiedenis les te geven: Zij kennen bovendien Waalwijk, wat zijn wezen en geschiedenis betreft, door en door. Blijkens hun prae-advies sluiten ook B. en W. zich aan bij het oordeel van de Commissie, hetgeen m.i. het eenig juiste standpunt is. Of de architect Klijnen noch een schetsteekening zal maken of direct de opdracht zal krijgen, is een kwes tie van later zorg. Het lijkt mij vol doende als hij de opdracht eventueel uitvoert in overleg met de Commissie en het College van B. en W. Van verdere beschouwingen wil ik voorhands afzien in het vertrouwen, dat de Raad zich in dezen wel met 't advies van B. en W. zal vereenigen, als zijnde de veiligste weg, om tot. 'n goed resultaat te komen. Üe heer Puiiens wti in verband inet bet gesprokene door de heeren van Loon en y. d. Waerden nog op ver schillende punten uit zijn uitvoerig betoog de aandacht vestigen, o. a. op het gevaar voor kleinere gemeenten om zien te leenen voor experimenten van moderne bouwkunstenaarsop den bouw van de beurs te Amsierdam in afwijking van het advies der schoon heidscommissie. De raad mag de ver antwoordelijkheid in zoo'n gewichtige zaak niet op de schouders der com missieleden afschuiven. Zij zijn door de burgerij afgevaardigd en kennen 'i best de opinie der ingezetenen. De houding, welke ae heer v. d. Waerden in deze aanneemt, bevreemdt mij ten eenenmAe. De heer v. d. Waerden heefi steeds trachien te be wijzen dat hij den geest van Waal— wij lts ingezetenen kende. Indien dit weikelijK steeds uitingen zijn geweest, die utt zijn hart opwelden, en hieraan twijfel ik persoonlijk niet, dan is mij de houding, die ae heer v. d. Waer den thans aanneemi, werkelijk een raadsel. Hij toont hierdoor de men talueit onzer gemeerde niet te kennen of zou ik hieruit moeten concludeeren, dat hij hier belangen voorstaat, dte lijnrecht in strijd zijn met de gevoels uitingen, die hij toch steeds op een openhartige wijze voor onze gemeente heeft geopenbaard. v. d. Oetd. De heer v. d. Waerden heefi in ztjn betoog de uitspraak van twee Waaiwijksche deskundigen aan genaaid. Nu moet ik U toen even mijn ervaring verteilen met den heer Tn, v. Deift, zulks met verlof van hem zelf. Toen de heer v. Delft Zondag avond bij me was, heb ik hem gevraagd hoe zijn standpunt te rijmen was met zijn vroegere meaning. Nu bleek hij geheel voor het plan Kujnen te zijn terwijl hij eenigen tijd geleden zcit den heer Kropholler mede uitgenoo- digd had om ook voor Waalwijk eens een nieuw raadhuis te ontwerpen omdat hij toen zoo'n bewonderaar van diens werk was. Hij heefi me toen geaniwooid dat hij dit ook nu nog was. Maar hoe rijmt dat dan. Welke waarde moet man dan hechten aan zijn advies Hij gaf me verlof om dit hier naar voren te brengen. v. d. Waerden. Dat van Delft een bewonderaar van Kropholler Is weten wij ook wel en daarom vinden wij het des te sterker dat hij met het advies der commissie meegaat, is dal zoo'n wonder dat men later een pian onder hei oog krijgt, dat na voorlich ting van hoogst deskundige zijde, beier geschikt lijkt, ik geei direct toe dat Kropholler een grooi aicnuect is. Dat heb tk ook gezien op de lezing die hij hier in Waalwijk gehouden heeft, maar Klijnen is volgens de commissie eveneens een groot architect. Dat hij misschien nog niet op zooveel bouwwerken kan wijzen als Kropholler zegt met veel, dat kan een kwestie van leeftijd zijn. De argumenten door den heer van Imbeeck aangehaald acht ik zeer sterk en het doet mij dan ook genoegen dat B. en W. zich ook aan 't advies van de commissie hebben gehouden, welke commissie toch was ingesteld, omdat we ons zelf in deze zaken niet tot oordeelen bevoegd achtten. v. Driel. Ik vermoed dat de op dracht aan alle architecten wel gelijk luidend zal zijn geweest, doch dan krijg ik den indruk dat Kropholler het best heeft ingezien wat men in Waalwijk verwachtte en dit plan hier de meeste instemming heett gehad. Ik acht Kropholler daarom meer de aangewezen architect om een verbe terd plan te maken dan Klijnen, om dat in zijn plan wel het meeste aan wezig was wat den ingezetenen aan staat. Nu de winkels welke Kropholler volgens onze eerste instructies in zijn plan ter weerszijde van het plein had geprojecteerd moeten vervallen, zou ik het idee naar voren willen brengen om daar Markthallen te doen aan brengen met overkapping, waar de marktkooplieden bij slecht weer hun waar droog kunnen uitstallen. Voorzitter. Dit laatste acht ik niet noodig. Op de grootste markten ziet men ook niet anders dan alle artikelen in kramen of onder den blooten hemel uitgestald.' Smolders, 't Is vooral naar aanleiding van het uitvoerig pleidooi van den heer Pullens dat ik ook iets in het midden wilde brengen. Reeds een paar jaar is deze zaak aanhangig en vooral het laatste jaar is bijna tn eike vertrouwe iijke bespreking door B. en W. mede- deelfng van den stand van zaken gedaan en in overleg met den raad neeft een en ander zich ontwikkeld. Het doet daarom zoo vreemd aan üat de heer Pullens thans met een geheel afwijkend voorstel komt. Hijzelf heefi nog voorgesteld de commissie uit te noodigen in een raadsvergadering haar standpunt uiteen te zetten. Waarom heeft de heer Pullens niet reeds veei eerder doen blijken dat hij omtrent de oekwaamheden der archttecien er ge- neel andere meeningen op na hield. Hij had dit pleidooi een jaar vroeger moeten houden, dan waren alle kosten en mhère overbodig geweest. Eerst moest* er in opdracht van den raad, (dus ook van den heer Pullens, een commissie van advies benoemd worden en nu gaat hij een pleidooi houden geheel in strijd met dit advies. Roxs. Wanneer we aan den heer Klijnen de opdracht zouden geven, zouden we geheel afwijken van het idee vroeger door het Dag. Bestuur zelf geopperd. Er was immers gezegd dat de huurders van de winkelpanden die moesten worden afgebroken, de voor keur zouden hebben bij het huren van de winkels die bij het nieuwe raad huis geprojecteerd waren. Bij hei plan Klijnen vervalt dat idee geheel en vraag ik me af wat er dan van deze winkeliers moet worden. Niet zoo ge makkelijk zullen zij in het centrum een winkel vinden en ais ze verderop moe ten, zal er hun zaak veel onderiijden. Wij dienen hiermede wei rekening te houden. Verder vraag ik me af of deze teekeningen niet ie groolsch, te over weldigend zijn. Zou onze gemeente in staat zijn deze groote kosten te beta len zonder te zwaar op de belastingen te drukken. Met deze twee zaken mag wel rekening worden gehouden. Voorzitter. Onze raadhuisplannen staan in het brandpunt der openbare belangstelling. Dit juich ik ten zeerste toe. Die belangstelling is gebleken uit de artikelen in „De Echo" alle ge sprekken onder de ingezetenen waren van het raadhuispian doordesemd en ook de groote belangstelling vanavond op de publieke tribune wijst daarop Dat vind ik gelukkig, het geeft biyk van gezonden burgerzin, maar 't vraag- siuk eischt een koel hoofd en een za kelijke behandeling. De twee voornaamete zijden van het vraagstuk wil ik hier nog eens even naar voren brengen. De indeeling van het raadhuis, de verlichting en alles wat met de practi- sche bruikbaarheid samenhangt is voor het gemeentebestuur en allen die in dat gebouw moeten werken hoofdzaak Het uitwendige is bijzaak. Voor de ingezetenen daarentegen is het utt wendige de voornaamste factor. De raadsleden dienen beide kanten van het vraagstuk te bezien en te belichten. Wanneer een architect begint een plan te ontwerpen vangt hij aan met de indeeling van het gebouw ernstig te bestudeeren en uit te werken en daarna gaat hij het buiten aanzicht ontwerpen gebaseerd op deze indeeling Nu is het een feit, dat net plan Klijnen, wat indeehng betreft, ver boven dc andere plannen staat dus ook boven dat van Kropholler. De gangen o, a zijn bij Kiopholler zeer srnai eu zoo slecht verlicht, dat den geheelen dag kunstlicht moet branden. Dit zou al zeer onpractisch zijn. Dan is er nog een gevoelskwestie in hef geding. Zooals men weet is uit den boezem van den raad, tegen B. en W. in, het voorstel gekomen een advies commissie te benoemen omdat de raad zich ondeskundig achtte. En wanneer de raad nu, zooals door de heeren van Loon en v. d. Waerden reeds is betoogd, tegen het advies der commissie indirect aan Kropholler de opdracht zou geven, dan stelde hij zich wat deskundtgheio betreft boven deze deskundigen van naam die een reputatie te verliezer, hebben. Dit vind ik jammer, of, om een plaatselijke uitdrukking te bezigen „eigengereid". Ik heb by de eerste bijeenkomst de eommissie er reeds op gewezen dat de raad de beslissing aan zich hield dus alleen hun advies veriangde. waarmede ze het volkomen eens waren. Maar nu moet men deze besprekingen nog niet beschouwen als het eindstadium, he> is nog maar het eerste contact. Ons advies is n.l. om Klijnen te verzoeker nog eens een pian te maken, doch wij verbinden ons nog tot niets. Waarom wii men nu reeds een beslissing gaar •nemen rechtstreeks tegen het advies der commissie in. De heer v. d. Geld zegt wel, dat wij ons niet aan die Commissie verhon den hebben, dat is zeker waar. De Raad heeft, als het er op aan komt, te beslissen, doch moreel zijn we wel eenigszins verplicht om het advies, waarom wij als ondeskundigen die commissie gevraagd hebben, op te volgen. Wij hadden ons de oplossing van het vraagstuk als volgt gedacht: Wij meenden te moeten vasthouden aan het idee om een groot plein vrij te houden, doch hebben een tusschen- weg gevonden, om alsnog een café ter plaatse aan te brengen. Het be schikbare terrein is 57 M. breed, ter wijl het plan Klijnen een frontbreede heeft van 47 M. Nu meenen wij, als Klijnen het nieuw te maken ontwerp 4 M. inkrimpt en aan den Oostcl ijken kant tegen het pand van Bierlaagh aan bouwt, dan houden wij aan den Westkant nog 14 Meters over en zou men daar nog een café kunnen bou wen in dezelfde lijn als het Raadhuis met een frontbreedte van 10 Meter, terwijl er dan nog een weg van 4 M. overblijft om de achterliggende ge bouwen te bereiken. B. en W. hebben gemeend zulks te moeten doen eerstens ten opzichte van den heer Snijders, die het café voor 8 jaar gehuurd had en tweedens, om dat er op een markt nu eenmaal een volkscafé aanwezig moet zijn. Voorts j me-enen B. en W. uit het oorspronke- j lijke plan te moeten lichten het on derbrengen van de belastingkantoren in het nieuwe Raadhuis. Wij hadden vroeger gedacht dat het aan de monu mentaliteit ten goede zou komen, doch waar de architecten deze belas tingkantoren toch in aparte gebou wen hadden ondergebracht, vervalt dit motief. De heer Roxs heeft gezegd, dat we moesten denken aan de winke liers, die door de afbraak der winkels in hun zaak benadeeld zouden kun nen worden. Dit bezwaar achten wij niet zoo groot. De heer v. Mil stelt er geen prijs op nog met zijn winkel door te gaan en de beide andere za ken hebben in die paar jaar die nog voor de uitvoering der plannen zullen verloopen, nog alle tijd om naar een anderen winkel uit te zien. Door den heer Pulles is nog de in druk gewekt alsof wij aan Krophol ler niet al die gegevens zouden heli ben verstrekt die aan Klijnen waren gegeven, waardoor de indeeling bij Kropholler niet zoo goed zou zijn uit gevallen. Dat zou van onzen kant zeer oneerlijk zijn en hieraan hebben wij ons in het geheel niet schuldig ge maakt. Zij hebben precies dezelfde gegevens ontvangen. Nu heeft de heer v. d. Geld nog op gemerkt dat de kans bestaat dat, als wij Klijnen zouden opdragen een nieuw ontwerp te maken, Kropholler dan later niet meer bereid zou zijn om het werk uit te voeren. Dat kan ik niet gelooven. Veeleer zou ik den ken, dat Kropholler het vreemd zou vinden als wij, tegen het advies van de Commissie in, hem direct de op dracht gaven. Hij zal het integendeel zeer logisch vinden dat wij op advies van de Commissie door Klijnen nog eens een plan laten indienen en daar bij de mogelijkheid openlaten dat la ter, als dit nieuwe plan nog niet be vredigt, aan hem (Kr.) nog de op dracht kunnen geven. Ik hoop dat de Raad zich op het standpunt van B. en W. zal plaatsen en met hun voor stel accoord kan gaan. De heer Pullens kan de zienswijze van den heer v. d. Waerden en van den Voorzitter niet deelen. Voor hem hebben de bestaande bouwwerken van Kropholler en hetgeen over hem ge schreven en vertelt wordt, veel waar de. Z.i. is het uiterlijk de hoofdzaak want ieder bekwaam architect kan zijn interieur aan de ei sche n aanpas sen, doch in zijn uiterlijke stijl kan hij zich niet verloochenen. Een mo dern bouwwerk kan men een oogen- blik mooi vinden, maar men is er gauw op moegekeken. Een Raadhuis dient na 300 jaar nog de bewonde ring af te dwingen. De Voorzitter wil toegeven dat hij persoonlijk het plan Kropholler, zoo als het daar ligt, ook liever ziet dan dat van Klijnen, doch hij verlaat zich in deze op de hoogstaande commissie van advies, temeer waar er momen teel toch nog geen definitieve beslis sing behoeft te worden genomen. De heer v. Loon geeft eveneens toe, dat de bouwwerken van Kropholler van rustige, devote stijl zijn, daarom zijn het hoofdzakelijk mistieke bouw werken, als kerken, kloosters, scho len, enz. Als de commissie aan een an der ontwerp de voorkeur meent te moeten geven, dan bestaan daarvoor natuurlijk sterke motieven. De beste breister laat wel eens een steek val len. Het zou zeer inconsequent zijn, indien men een ander architect geen kans zou geven, omdat die nog niet zooveel bouwwerken heeft daarge- steld. Spr. vindt het de veiligste weg, de Commissie haar werk te laten volein digen, dan kan men bij het nieuwe plan Klijnen nog overleggen aan wie men de opdracht zal geven. Hij kan ook niet gelooven, dat Kropholler dit den Raad kwalijk zal nemen. Welk bezwaar kan er dan nog zijn het voor stel van B. en W. aan te nemen, be houdens eenige geldelijke offertjes, dat bij dit bouwwerk geen gewicht in de schaal leggen. Hij acht 't voorstel Pullens in strijd met het vroeger in genomen standpunt en met het ge zond verstand. Het lijkt wel of men bang is, dat het volgend ontwerp van Klijnen wel in den smaak zal vallen. De heer v. d. Waerden meent, dat de heer Pullens zich te veel door het uiter lijke laat leiden, terwijl men toch op de eerste plaats de doelmatigheid in het oog moet houden voor een gebouw, waar in het hart der gemeente klopt. Een le klas architect zal zich dus op de eerste plaats op de practische bruikbaarheid toeleggen en dat heeft de commissie in het plan Klijnen zeer gewaardeerd. Het zal dezen bekwamen architect niet moei lijk vallen het uiterlijke ook meer naar onzen smaak te wijzigen door meer rust ook in het linkergedeelte van den gevel te brengen. Laat de Raad nu niet plotseling wij zer worden dan onze hoogst deskundige Commissie. Ook wil de heer v. d. Waerden nog even terugkomen op een der voorbeel den door den heer Pulles aangehaald, n.l. de Beurs te Amsterdam, die buiten het advies der schoonheidscommissie om aan Berlage was opgedragen. Zou er wel ooit meer stof over een bouwkundig experiment zjjn opgewaaid dan over deze beurs van Berlage, die door ieder een om het hardst uitgekreten en afge kamd is, omdat men de stijl afschuwe lijk vond. En hoe is het later gegaan: Berlage heeft er een wereldreputatie door verworven en ze wordt thans in binnen- en buitenland om het meest ge roemd. Verschillende leden voeren hierna nog het woord over deze kwestie, doch waar het meerendeels slechts herhalin gen zijn van wat ze hierboven betoogden, kunnen wij de verdere vermelding ge voeglijk achterwege laten. De heeren Pullens en v. d. Geld blijven op hun standpunt staan, dat het aanbe veling verdient de opdracht aan Krop holler te verstrekken, terwijl de heeren v. Loon en v. d. Waerden verklaren nog geen enkel doorslaand bezwaar te hebben gehoord om eerst het nieuwe plan van Klijnen af te wachten en daarna een be slissing te nemen. Als zeer ernstig bezwaar brengen de heeren Pullens en v. d. Geld naar voren, dat zij zeker meenen te weten, dat Krop holler later niet meer bereid zal zfjn de opdracht te aanvaarden. Hiervan is den voorzitter evenwel niets bekend en het komt hem ook zeer on waarschijnlijk voor. De Voorzitter meent van de heer v. d. Geld tijdens de discussies een inter- rumptie te hebben opgevangen, waarbij hij een toespeling maakt, als zou spr. vroeger liefst aan architect Valk zonder meer de opdracht hebben gegeven. Hij weet wel, dat men dergelijke praatjes heeft uitgestrooid, doch wil hier even pertinent verklaren, dat dit niet waar is. Genoemde architect had spr. zelf aan geboden een ontwerp te maken, waar naast we dan ook een ander architect hadden kunnen uitnoodigen een plan te ontwerpen. Spr. staat geheel vrij tegen over den heer Valk, zooals tegenover elk ander architect en vindt het niet pret tig, ja zeer ongepast van den heer v. d. Geld hierop nog even ie moeten zin spelen. Hierna wordt het voorstel van den heer Pullens om de opdracht reeds thans aan Kropholler te geven, in omvraag ge bracht als zijnde van de verste strek king. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren v. Schjjndel en v. d. Geld. Dit voorstel wordt met 75 stem men verworpen. Vóór stemden de heeren Loeff, Pul lens, v. d. Geld, Kljjn en v. Schijndel. Tegen de heeren v. Loon, v. d. Waer den, Verwiel, Roxs, v. Driel, Smolders en Eibers. De heer v. Driel motiveerde zijn tegen stemmen met te verklaren dat hij nog geen definitieve opdracht aan Krophol ler wilde geven, doch hem voorloopig een verbeterd ontwerp wou laten inzen den. De heer Roxs had liefst beide archi tecten een nieuw ontwerp laten maken. Het voorstel van B. en W. hierna in omvraag gebracht wordt met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren v. Loon, v. d. Waerden, Roxs, Verwiel. Loeff, Klijn, Smolders en Eibers. Tegen de heeren Pullens, v. Driel, v. d. Geld en van Schijndel. Hierna gaat de raad over in geheime zitting waarin de voorzitter nog, eenige mededeelingen wenschte te doen. (Ongecorrigeerd) PROVINCIAAL NIEUWS. De Stem van den Reus. De kracht luidspreker die Donder dag onze gemeente bezocht om uit reclame-oogount demor shades te geven voor de bekende Philips-radio-fabrie- ken moest wegens den vastentijd onze plaats weer stilzwijgend ver laten. De belangstelling hiervoor was ze'r groot en het heefi menigeen teleur gesteld dat niet gedemonstreerd kon worden Het iigt in de bedoeling der N V. Philips-fabriekers om na Paschen deze nogmaals te ondernemen. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmette lijke ziekten is den laatsten lijd in onze gemeente opvallend groot. N 1 Januari j I. hebben zich reeds 16 gevallen, meest van Roodvonk, som mige van DiphtheHlis, voorgedaan. Behouden een geval van Diphtheritis met doodelijkeri efljop dragen de ziekten geen ernstig karakter. Rijkste'efoon. WAALWIJK. Nieuwe aansluitingen No. 141. A. H. Mulders—Sars, Electrische Smederij en Radiohandel No. 149 A. J Verstijnen—Mulders, Handel in Wijnen, Likeuren, Gedistil leerd en Bieren. No. 195. A. W. van de Sandt, Mr. van Cooihsiraat. No. 201. Gebr. Dumoulin, Leder- ftakkenfabriek „Gedeha", Agentuur en Commissiehandel. No 202. R. Hofman, Technisch Ambtenaar bg den Prov. Waterstaat Vervallen No. 130. A Sanders, Eerste Waal- wljksche Melkinrichting. No. 200. W. v. d. Heijden—van Delft in verfwaren en vernissen. Nieuwe aansluitingen 's-GRAVENMOER. No. 10. L. M. Louwet, Timmerman- aannemer. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. No. 8. J. Sneep, mede directeur N.V. Meelfabriek v/h A L. Sneep Co. LOON-OP-ZAND. No. 20 J. van Roosmalen, Auto- garage Hoogensteenweg A 442. No. 21. C F. Mutsaers, aannemer. No. 22. L A Moonenvan Gooi, Handel in Leder en Fournituren. VRIJHOEVE-CAPELLE. No. 3 S Rempt Zadelmakerij, Bedden en Matrassen. Stcffoerderij. WASPIK. No. 31. H. van Berkel en Zn., Lierenfabrikant en Moloren. No. 32. Firma J, A. Dekkers en Zr., Koperslagerij. No. 33. Fr. Verschuren en Zonen, Electriciteit, Koperslagerij. No. 34. Jac. v. d Broek, Metselaar, Machinale Brei—inrichting. Uit de buitenlandsche industrie. De overeenkomst tusschen Dulisch- iand en O rstenrgk met betrekking tot de ophtff ng der tariefbinding voor schoenen beneden 600 gram is bei derzijds geteekerd Zoodra nu ook de Duttsche Rijksdag en het Oostenrljk- «che parlement die overeenkomst be krachtigt (wat een kwestie van enkele dagen is), kan het verhoogde Duitsche tarief voor die schoensoort ook in werking treden. V. v, d. S. j Ba*a heeft fe Chicago in de Ver. Staten van N.—Amerika 5 wirkHs met den eenheidsprijs van 3.95 doilar ge opend. De brug bij Ketzersveer Met de werkzaamhi den voor den onderbouw van de le bouwen brug over de Bergscbe Maas bij Keizersvetr kort, dank zij den gunstigen winter, welke alleen hooge waterstanden in November en December met zich bracht, regelmatig worden voortgegaan. Voor het zuidelijke landhoofd is de ontgraving en deonlkadlng, waatbinnen het werk moet worden gemaakt, gereed en zyn de palen van gewapend beton van de fundeering Ingeheid. Voor de beide rivierpyiers zijn rondgaande ijzeren damwandkuipen ingeheid Hier binnen moet eerst de grond werden ontgraven, hetgeen bij den zuidelijken ptjter door middel van een grijper onder water thans is geschied. Men is hier thans met het helen van palen van gewapend beton voor de fundee ring begonnen. Aan den ijzeren bovenbouw wordt in de fabrieken regelmatig voortge- werkt. Het is de bedoeling de drie bruggen van 90 Meter overspanning een voor een nagenoeg geheel gereed op te stellen op een aan het water gelegen terrein van de Firma Pennen Banduin le Dordrecht, en daarna per schip raar Keizersveer te vervoeren en daar op den onderbouw te stellen. Het terrein langs het waier van deze B ma wordt hiervoor thans in gereed heid gebracht. Als bijzonderheid willen wij er nog op wijzen, dat hier evenals bij den sluizenbouw te ijmuiden het nieuwe systeem „Hoesch* wordt ioe gepast n.l. een van stalen damward voor den brugpljler gemaakte kuip, waarin, nadat deze isleeggekompt.de betonfundeering voor den pijler wordt gemaakt Wij vernamen, dat ook voor bet bouwen der nieuwe Maasbrug en van de schutsluis iri het Bosscheveld te Maastricht 2500 ton stalen öarowand „Hoesch" werd besteld. Hsgz. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Wilhelmus J. J. A. z. v. Jacobus Th. Mahieu en Joanna A. Le vens. Maria T. d.v. Petrus H. v. d. Houdt en Catharina A. v. Hooff. Petrus J. z.v. Petrus van Delft en Ma ria A. Leijtens. Johanna fyf. T. d.v. Martinus Pullens en Johanna Hees- been. Overlijden: Klaas Langhout 72 j. echtgen. van Jansje Bruggeman. Ebe W. Treffers 79 jaar wedr. van Maria Cornelia Wilhelm. Ondertrouwd: Leonardus v. Willi- genburg 29 jaar wonende te Spr an g- Capelle en Cornelia Kruif 26 jaar wo nende te Waalwijk. GetrouwdGeene. Ingekomen: Hugo Morich v. Ring- leben (D.) Hendrik G. v. d. Peijl van Apeldoorn. Nicolaas B. Steijn van Kaatsheuvel. Johanna Adri- aanse (wed. J. Bominaar) van Raven- stéin. Alphonsus G. P. Roxs van Amsterdam. Adriana J. Spijkers van Tilburg. Vertrokken: K. R. Hartmann naar Plauen (D.) Franz Borsutzki naar Vught. Fritz Ulenhut naar Han nover (D.) Marinus J. Pennings naar Gilze-Reijen. Cornelia M. v. Sprang naar Tilburg. Augustinus J. Mahieu naar Loonopzand. Peter Wilbrink naar Buurmalsen. RAAMSDONK. Van 15 t.m. 21 Maart 1930. Geboorten: P. A. d.v. J. A. Winter- mans-Schipperen. C. A. J. z.v. P. J. van Onzenoort-van Strien. M. Th. Th. d.v. A. M. Bink-de Wit. P. C. z.v. P. C. Zijlmans-v. Strien. Overlijden: M. G. Bus, oud 5 jaar. Ja. M. Braat, oud 81 jaar. H. A. Kanters, oud 1 jaar. C. de Rooij, oud 66 jaar. J. van Beusekom, oud 89 jaar. BINNENLAND. De 1 Mei—dag. Het Tweeds Kamerlid van Zadcllv ff heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld 1. Is het mogelijk, dat aan hen, die onder de wapenen zijn en die daartoe het verzoek doen. de gelegenheid worde gegeven, den lsten Mei als feestdag te vieren 2. Zoo ja, is de minister danh(,j de nooüige maatregelen te waardoor het mogelijk wordt militairen, dte dit verzoeken <jtn' van 1 Mei Verlof ktggen, Cra Meifeest der arbeiders te kunnen vieren? 1 De spoorwegvrachten voor het v» van aarddppelen. Op vragtn van het Tweede lid Bakker 1. Is de minister bekend mei noodtoestand in den akkeiboaw ten gevuige van de onmogelijk!^ den atzei van den nog aanwe» grooten vooriaad akkerbouwpttiC! van den oogst 1929 2, Zoo ja, !s de minister bi mede om den afzet van akketbi producten te bevorderen, na ppl, overleg met de directie der N4 lanüscne Spoorwegen, binnen kortst mogeitjken lijd een belan», reductie op de spoor vrachten vWl vervoer van akkernouwpioducitj te voeren heeti da minister van Walm geantwoord: 1. Deze vraag, wordt bevesi» beantwoord. Medegedeeld kan worden, hei vetctschle overleg met oe„,, der Ncderiandsche Spoorwegen wtj de bunengewone omstandigheden sloten is, een reductie op de ij wegvrachten voor het verroti aaid-ppcten te verieenen van 50 zoo spoedig mogeigk ingaainit eindigende l5 juni. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 5—6'/2 uur. Gymnai voor de aspiranten B G.V. Zciterdag 8 uur. Luxor Bios» „Maciste, de banneling". Zaterdag 9 uur repetitie Lie „Oetening en Vetmaak*. Zondag 12 u. Repetitie Lieden „Oefening en Vermaak", MusisSae Zondag 12 uur. Repetitie Lel ratel „Tot Bloei der Toonkunst', Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Blo» „Het brandmerk", „Een sentatin avontuur." Zondag 6 en 8'/2 uur, LuxorBiosb „Macisie, de banneling". Waalwijk, 26 Mil, Varkens f 25 i 30 Eieren 5-6 ct. eert ervaring en een vertrouwen «an 50 jaren; een inrichting van Jen modernen ttjd, waarborgend PRIMA WERK aan BiLLijKtN PR1J S. WaaLWIJKsCüe STOOJlUKUÉI ANTÜUN TiELEi ADVEKTENTiëN. Heden ontsliep in volle vrede, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, dg Heer AREND WILLEM WENDTE, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Waalwijk. A W. Wendle Reilh. Zaltbommel. J F. Wendte M. P. Wendte-Lablans en Kinderen, Waalwijk. j. v. Kempen Wendle J. L. v. Kempen en Kinderen. Waalwijk 28 Maart 1930 tegen 1 Mei a s. Adres: HOTEL V ERWiEL, WAALWIJK. Engelsche Mestvorken, merk Ooievaar f2.25 Tuinhekken gesmeed staal 45, 55 65, 75 ce: t enz. Tuinscht ff els «an f0 45 tot f150 Tuinharken 18. 24 30, 30. 42 cent. Blanke Spaden f 1.40 Brabaritsche Spaden (gesmeed) f 1 65 Botten (eesmeëd) garantie f 1 80. KINDERSCHOPPEN. WIEOVORKJES PLANTENSCHOPjES en POOTSTOrW^ SPINAZIE—MESSEN, Snoeischaren f0 75, 1.00 1 50 1.75 en 2 25 met grnG?n,'e Heggescharpn. met garantie 12 00 i SNOEIMESSEN, BOO.VZAGEN, RUPSENSCHAREN. BOOMBEITELS, GRASSCHAREN. 1 Schoppenstelen. Sch fMstelen, Tuinharkstelen 30 cent. BLOEMSTOKKEN 90 '00 120 135 150 165 180 c/m. 15 18 22 25 28 32 36 cent KIPPENGAAS, HONDENGAAS. ASPHALT GEGALVANISEERDE en GELAKTE g eters aan het bekende an meest vertrouwde adres in dB Langstraat: 44352 a, d. Markt 261. ft

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 14