Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ÜOODE ROZEfl. l MMjV Alle iKiiiiiitmrlHiiMu ISïawtJ FEUILLETOfl HEEREN-BAAl jUMMER 26. ZATERDAG 29 MAART 1930. 53e JAARGANG. rtfT M i| I 1" "H" i j Ia:-:! Dit blad TOraeb$iit WOENSDAG m SATBBDAG, Abonaexnentsprfl a per S maanden 1.26. franco por poet door bet geboete rflk 1.40. Brleren, Ingesonden stobben, gelden, ons. franco te eenden aan den Uitgever. JJITGAVBt WAALWIJKfiOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telcfooa No. Sf. T«l«fr.-Adres: ICHO. Prfa der Advertantlta: 20 cent per regel; min*».™ 1.60. Bfl contract flink rabat. Reclame* 40 cent per regel. Adver ten tien moeten Woensdag en Vrfldag doe morgen* om «ltarlfk 9 w in on* bealt «3a. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. RAPPORT van de Commissie, benoemd door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant, ter adviseering aan Ge deputeerde Staten inzake de oplossing van het autobus- vraagstuk in het Land van Heusden en Altena. Wij ontleenen daaraan het volgen de: In de Commissie zijn met betrek king tot de instelling van autobuslij nen twee stroomingen te onderken nen. De eene wenscht slechts lijnen, waarvan te voren met grond kan wor den verwacht, dat zij aan de onder nemers geen schadepost zullen ople veren. De andere daarentegen wenscht lijnen, die geacht kunnen worden in het oeconomisch belang der streek te zijn, ook al is te voorzien dat de ex ploitatie aan de ondernemers verlies zal geven; volgens hen moeten nutti ge, maar toch niet rendabele lijnen geldelijk gesteund worden door de provincie en de belanghebbende ge meenten. Met deze laatste mecaing kon mcli de eerste strooming niet vereenigen, daar zij niets verwacht van ook maar eenigszins voldoende subsidiën van provincie en gemeenten. De Commissie is in haar geheel van oordeel dat de twee bestaande lijnen, n.I. de lijn SleeuwijkDussenHeus den's Bosch en de lijn Woudrichem —Heusden's Bosch moeten worden gehandhaafd, echter zoodanig aange vuld, dat de lijn over den Maasdijk niet haar eindpunt te Woudrichem, maar te Sleeuwijk moet hebben, waar de veerdienst naar Gorinchem om 't half uur plaats heeft, terwijl aldaar des winters ook vroeger in de mor genuren en gedurende het geheele jaar, later in de avonduren wordt overgezet. De doorverbinding van Woudrichem naar Sleeuwijk is ook wenschelijk met het oog op de bewo ners van den Oudendijk, Zandsteeg en Merwedijk, gelegen onder de ge meente Woudrichem, terwijl er als 't ware een ringlijn voor het Land van van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Heusden en Altena door in het leven wordt geroepen. Deze door-verbinding is vooral van belang voor personen, uit de gemeen ten Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijs wijk en Woudrichem, die Sleeuwijk, Werkendam en Almkerk willen be zoeken, en voor hen uit laatstgenoem de gemeenten, die zich naar een der gemeenten aan den Hoogen Maasdijk moeten begeven. Het verlengstuk Woudrichem- Sleeuwijk, ter lengte van 3.5 K.M., zal ook aan den eventueelen autobus dienst stellig geen schade opleveren. Het traject Sleeuwijk-Werkendam, eventueel te rijden door een geconces- sioneerden dienst 's Hertogenbosch HeusdenDussenSleeuwijk, werd door de Commissie wenschelijk ge acht. De opmerking van een paar leden, dat de dienst op dit traject bewezen had niet rendabel te zijn voor een autobusonderneming, werd weerlegd met de opmerking dat een richtige ex ploitatie daarvan geen verliezen zal geven, hetgeen echter door meerdere leden ten sterkste werd betwijfeld. De ter vergadering als lid der com missie aanwezige inspecteur der pos terijen en telegrafie te Dordrecht, zegde voor dit traject het postvervoer per autobus toe, hetgeen den conces sionarissen jaarlijks 800 geeft. Ook wordt wenschelijk geacht een autobusdienst SleeuwijkDordrecht en wel zoodra het veer bij den Kop van het Land in exploitatie zal zijn gebracht. Evenzeer werd de wenschelijkheid door de Commissie uitgesproken van een autobusverbinding van de Lang straat met het Land van Heusden en Altena. Algemeen was men van oordeel dat een vroegdienst op Maandag voor de markt in Gorinchem van Genderen BabyloniënbroekDussenHank NieuwendijkSleeuwijk zeer ge- wenscht is en eveneens op Woensdag voor de markt te 's Hertogenbosch 'n vroegdienst van NieuwendijkDussen BabyloniënbroekHeusden—'s- Bosch. Wat de exploitatie v. buslijnen be treft, is de Comm. van meening, dat zulks zooveel mogelijk in één hand be hoort te zijn en wenscht daarom dat alle lijnen in het Land van Heusden 27. 's Avonds na het souper zetten zij hun gesprek nog voort en bleven ze 'ang te zamen. En toen graaf Rainer eindelijk afscheid van haar nam, zei hii vol bewondering: ..Je bent een toovenares, Gerlinde. Als men met jou aan het praten komt vergeet men alles om zich heen. Je hebt me weer een paar heerlijke uren verschaft. Ik kan me Ramberg zon der jou heelemaal niet denken." Zij keek hem met een bijzonderen hlik aan en hoopte, dat hij verder *°u gaan. Maar hjj kuste slechts haar hand en wenschte haar goeden nacht. Toen was zij alleen. Den volgenden morgen vond graaf Rainer in den postzak een brief van broeder Henning en een van Josta. Zij schreef: Lieve Rainer! Hartelijk dank voor je lieven brief prachtige rozen. Ze kwamen -heelemaal bedauwd en frisch aan en staan in mijn kamer. Heerlijk geu ren ze. Je vraagt me, of ik al jan de ge dachte gewend ben gerarkt, >'»t rit mijn oom Rainer mijn -loofde ge worden is? Eerlijk gezegd ik kan het steeds niet begrijpen. Wanneer ik 's morgens wakker wordt, vraag ik me af, of alles een droom is geweest. En verder vraag je me, of ik spijt heb, dat ik je mijn woord heb gege ven. Neen ik heb geen spijt. Je bent immers zoo lief voor me. Ik hen alleen bang dat ik te onbeduidend voor je ben en de plaats naast jou, als meesteres van Ramberg, niet tot je volle tevredenheid kan bekleeden. Je zult wel veel geduld moeten hebben, want ik stel me sommige dingen heel moeilijk voor. Ofschoon ik voor papa het huishouden goed gevoerd heb en zijn huis volgens zijn positie heb ver tegenwoordigd, is het toch veel moei lijker de plichten van een meesteres op Ramberg te vervullen. En nu heb ik je voor vandaag niets meer te berichten. Ik moet nog heel veel voorbereidingen maken voor het verlovingsfeest. Alle genoodigden hebben aangenomen. Papa laat je har telijk groeten. Groet gravin Gerlinde voor me. Zeg haar, dat ik het prettig vind, dat zij onze uitnoodiging heeft aangenomen en dat ik mij verheug haar spoedig te leeren kennen. Ik groet je hartelijk, lieve Rainer. Tot weerziens, je JOSTA. Zijn oogen straalden. „Ik groet je hartelijk, lieve Rainer", las hij nog eens. En hij hoorde daarbij Josta'; en Altena behoudens de lijn Gorin chemGeertruidenherg en Bomme- lerwaard-Woudrichem, voortaan wor den geëxploiteerd óf door een naam- looze vennootschap, óf door een soort van fusie van de bestaande onderne mingen. De Commissie is van oordeel dat op geen enkele lijn aan meer dan één onderneming concessie behoort te worden gegeven en ook dat van be staande hoofdlijnen geen gedeelten door andere concessionarissen worden bereden omdat dan de oude toestand blijft bestaan, n.I zich nauwelijks kunnende bedruipen of met verlies rijdende ondernemingen, hetgeen hoogst ongewenscht is, zoowel voor het reizend publiek als voor de ex ploitanten. De Commissie is van oordeel dat vervoerverboden als zijnde onge wenscht, behooren te verdwijnen en in het bijzonder geldt dit voor het ver bod Vlijmen's Bosch, hetwelk van toepassing is op de bussen uit het Land van Heusden en Altena. Het aantal wagens dat door een naamlooze vennootschap of door ge fusioneerde exploitanten op de lijnen 's Hertogenbosch-Heusden-Woudri- chem-Sleeuwijk en 's Bosch-Heusden- Dussen-Sleeuwijk behoort te worden voorgeschreven, bedraagt 8 met inbe grip van reservebinson. Tegen verlenging der concessie aan de A.T.O. welke concessie is verleend stem. Het schrijven was eigenlijk in het geheel geen liefdesbrief, het klonk bijna minder hartelijk dan de brieven die zij soms aan oom Rainer had ge schreven. En toch was hij er blij mee en drukte het papier aan zyn lippen. Hij moest er zelf om lachen. „Als een verliefde gymnasiast", dacht hij. Glimlachend vouwde hij den brief toe. Hij wilde hem dadelijk beantwoorden en in de broeikassen de mooiste roo- de rozen voor haar uitkiezen. Toen opende hij snel den brief van zijn broeder. Lieve broeder! Kun je je begrijpen welke oogen ik opgezet heb, toen ik de mededeeling van je verloving las? Ik had bijna de hoop opgegeven, dat je nog eens het huwelijksjuk op je zoudt nemen. En nu komt je besluit toch erg snel en verrassend. Maar het meest verbaas ik me er over, dat je de kleine Josta als vrouw hebt gekozen. Ik zie in ge dachten een meisje voor me, lang en hoekig, met twee bengelende vlech ten, die ik me heelemaal niet als slot- vrouw op Ramberg en als opvolgster van de mooie Gerlinde kan voorstel len. Het is ook al veel jaren geleden sinds ik Josta von Waldow gezien heb. Toen was ze absoluut geen schoonheid en wanneer ik haar naast mijn lieven broeder zie, die door moe der natuur zoo goed bedacht is, moet ik mijn hoofd schudden. Maar een kennis van mij, die den vorigen win ter in de residentie was en wien ik van je verloving vertelde, sprak met groote geestdrift van haar en zei, dat voor het traject Gorinchem-Sleeuwijk -Geertruidenherg, bestaat geen enkel bezwaar, en integendeel acht de com missie deze concessie zeer wensche lijk. Van groot nut zouden de dien sten op dit traject zijn, wanneer deze voor scholieren van den Nieuwendijk ■en De Kil zóó geregeld werden, dat zij in verband met den aanvang en het eindigen der lessen van de scho len te Gorinchem. daarvan gebruik konden maken. De Inspecteur der Posterijen en Te legrafie te 's Bosch deelde mede, dat de posterijen van bestaande autobus diensten in het Land van Heusden en Altena gebruik zouden kunnen ma ken, indien de bussen op de door de posterijen aan te geven tijden vertrok ken van en aankwamen te Sleeuwijk en 's Hertogenbosch. Voor het postvervoer vanuit 's Her togenbosch naar Aalburg, Wijk en Veen en naar Genderen, Eethen, Drongelen en Meeuwen en terug zou door het Rijk per jaar betaald kun nen worden 645.terwijl voor het vervoer vanuit Gorinchem naar Wou drichem, Rijswijk en Andel en van Sleeuwijk naar Almkerk en Dussen (en terug) wel iets meer zou kunnen worden betaald, doch met juistheid was dat bedrag niet op te geven. Voor het postvervoer per autobus van Sleeuwijk naar Werkendam zou per jaar 800.kunnen worden gegeven. De Commissie wenscht verder, dat de dienstregeling zoodanig wordt sa mengesteld, dat de bussen van en naar Sleeuwijk in de richting van Woudrichem en in die van Dussen niet gelijktijdig vertrekken of aanko men en dat als regel een tusschen- ruimte bestaat van één tot anderhalf uur. Wanneer toch beide onderne mingen gelijktijdig of ongeveer gelijk tijdig b.v. van Sleeuwijk vertrekken, zullen de passagiers van Sleeuwijk naar Heusden en verder, de kortste route nemen, d.i. over den Maasdijk, dus tot schade van den dienst door 't binnenland. De commissie is van oordeel, dat by de vaststelling der dienstregeling gezorgd moet worden, dat de autobus ondernemer, die de concessie ver krijgt op het traject Sleeuwijk-Wou- drichem-Heusden-'s Bosch, Woudri chem als halte voor doorgaand ver keer beschouwt, waar niet gewacht ze een bijzondere schoonheid was ge worden. Dat moet dan ook wel zijn anders had jij je schroom voor het huwrelijk niet overwonnen. Ik kom natuurlijk op jullie verlo vingsfeest, om jullie persoonlijk ge luk te wenschen en mij een plaatsje in het hart van mijn schoonzusje te verzekeren. Want als ze jou trouwt, moet ze mij er wel op den koop toe bijnemen, daar is niets aan te doen. Wij twee hooren bij elkaar nietwaar, daar kan je huwelijk toch niets aan veranderen Wanneer je nu op Ramberg een huisvrouw krijgt, kom ik vaak bij jullie. Het eerste jaar van je verblijf op het kasteel hebben we weinig aan elkaar gehad. Eenmaal ben jij een oogenblik in Berlijn geweest en toen ik een korte poos op Ramberg gelo geerd heb, heb ik er me, om je de waarheid te zeggen, niet goed thuis gevoeld. Ik kan het je nu wel zeggen Rainer Gerlinde werkte drukkend op mij. Misschien waren het haar rouwkleeren. Ik had in haar nabij heid steeds het gevoel alsof mijn lach zou besterven. Nu gaat Gerlinde naar het weduwenhuis en zal Josta op Ram berg het bewind voeren. Die kan tenminste hartelijk lachen, dat weet ik nog. En ik hoop met haar op Ram berg menig duet te kunnen lachen. En nu als slot mijn innigste broe derlijke - wenschen, Rainer. Moge je huwelijk als een langen, oneindig ge- lukkigen dag zijn en je alles brengen, wat je wenscht. Al het andere zeg ik je persoonlijk. Waarschijnlijk kom ik op den avond van d#»n vf>prfion ECHTE FRIESCHE 20'50 ct per ons mag worden op aankomst en vertrek aldaar der veerboot naar Gorinchem, zulks ten einde geen vertraging te brengen in den dienst. Voorts acht de commissie het wen schelijk, dat op het traject Heusden- 's Bosch in z.g.n. schooldiensten steeds wordt gereden met ten minste 2 bus sen, waarvan 1 uitsluitend voor scho lieren bestemd, uitgezonderd op va- cantiedagen. Als middel om de hoofdlijnen n.I. SleeuwijkW oudrichemHeusden 's-Bosch en Sleeuwijk-Dussen-Heusden -'s Bosch zoo rendabel mogelijk te doen zijn, komt het der Commissie voor dat den exploitanten toegestaan moet worden de thans bestaande tarieven met 10% te verhoogen, welke op waarts mogen worden afgerond op veelvouden van 5 cent, terwijl het laagste tarief niet minder behoort te zijn dan 10 cent. De Commissie acht het voorts wen schelijk, dat de concessie voor de ex ploitatie van de lijnen verleend wordt aan personen uit de streek, zulks met het oog op de faciliteiten, die eene on derneming uit de streek tegenover 't publiek toestaat en die redelijkerwijs niet zijn te verwachten van een on dernemer van buiten b.v. het vervoer van rijwielen, enz. Tenslotte meent de Commissie dat KANTOREN: T 1 L B U R Q Zomerstraat 1 B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Siratumsche Dijk 2 A. Telephoon 3717. Mei. Ik kan toch op Ramberg logee- ren In elk geval telegrafeer ik je, dan kun je je rijtuig sturen. Tot weerziens oude jongen Ik groet je hartelijk. Je Henning. Glimlachend vouwde graaf Rainer den brief dicht. O ja, Henning en Josta zouden goed met elkaar kunnen opschieten. En dat verheugde hem, want hij had zijn tien jaar jongeren broeder innig lief, en zij begrepen el kaar goed, ofschoon hun karakters zoo verschillend waren. Henning zon nig, levenslustig, overmoedig, hij ern stig en stil. Na het ontbijt beantwoordde Rai ner de beide brieven en liet daarna zijn rijpaard zadelen. Toen hij door het park reed, zag hij bij het wedu wenhuis Heilmann en een paar arbei ders. Toen Heilmann den graaf zag, trad hij op hem toe. „Er moeten een paar kamers op nieuw behangen worden, mijnheer. Misschien wilt U eens zien?" Graaf Rainer sprong van zijn paard en trad met Heilmann het huis bin nen. Het was geheel gereed en inge richt met mooie meubelen uit het be gin van de vorige eeuw. Zoo lang bestond het weduwenhuis al. Graaf Rainer gaf Heilmann de op dracht om te zorgen, dat alles in de puntjes gereed zou komen. „Wilt u het behangsel uitzoeken, mijnheer, of zal ik de gravin de sta len zenden?" De Echo van hef Zuiden, liiUyksclif en Langstraatsck 1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1