H. KOLSTEREN-LAGARDE Hoeden en Petten H. VERHULST, ■■■■llllllllllllllElllllflllllllllllllflBIIIBBIli IN: Grootestraat, WAALWIJK. Telefoon 13S. 'fi I I Tabak, IBHll! teeren van" Middeleeuwsche Kunst. Tenslotte nog dit: Het instellen van een deskundige Commissie ATan advies is zeer juist ge weest, d.w.z. ter voorlichting en a .1 vi seering in alle mogelijke bijzonderhe den, die zich bij een dergelijke mate rie kunnen voordoen. Maar tenslotte dient men te bedenken, dat het Raad huis niet gebouwd wordt voor die commissie v. A., noch voor een enke len deskundige ten onzent, maar voor ons allen, ingezetenen van Waalwijk, die er hun belaslingpenningen voor geofferd hebben. Het door den Raad in te nemen standpunt bij de eindbeslissing, dient dan ook m.i. vóór alles dit te zijn: te doen wat het meerendeel der gemeen tenaren wenscht. Ir. C. van der HOEVEN. Mijnheer de Redacteur, Ik geloof dat het ingezonden stuk op punten van Drs. van Imbeeck het tegen deel zal bereikt hebben van hetgeen hij en z'n paar medestanders er van ver wachtten. Wat heeft 't ook voor doel z'n rokje zoo om te keeren. Iedereen kent uit lezing en geschrift de gelief koosde stijl van Drs. van Imbeeck. Iedereen weet dat de heer Drs. v. I. juist de man is, die van stijl „Klijnen" niets moet hebben en tevens dat hij van „dezen stijl" ook niets weet. Daarom had hij goed gedaan met te blijven bij „zijn stijl" waar hij wel wat van weet en veel, en zich niet ten plei- ziere van anderen moeten, wagen aan hetgeen voor hem is een „gevaarlijk experiment". Dat is geen publieke voor lichting maar... heel wat anders. Te vens is 't ook niet erg mannelijk en eerlijk. Met dank. Eén van de zooveel procent die er niets van meten. Mijnheer de Redacteur, Men heeft de laatste weken in onze gemeente gedemonstreerd in hoe 'n korten tijd,iets wat jaren en jaren noodig heeft om er te komen, kan wor den afgetakeld. Ik bedoel het rooien der boomen in de Groote Straat. Dat is bijzonder vlug in z'n werk gegaan, ze waren er in 'n ommezien uit, maar nu zitten wij met de gaten en 't stof Met alle respect voor de activiteit ge loof ik toch dat men beter gedaan had, de boomen mét den voortgang van het straatwerk, geleidelijk te rooien, ten minste als het de bedoeling is dit zoo te laten liggen! Dan kunnen we er wel een jaar goed meé zijn en de toestand, speciaal voor de winkeliers, is zoo on- houdbaai'i met dat droge witte zand. Het stof vliegt den geheelen dag rond. Deze week met dien wind was het ver schrikkelijk. Bij een collega-winkelier zag ik de taartjes en koekjes in de eta lage vol stof en zoo is het in iedere zaak. Ook op straat is de toestand toch zoo niet te handhaven voor wandelaars en vreemdelingen. Enfin, ik hoop dat men er iets op zal kunnen vinden, want zoo gaat het toch niet. Geleidelijk voortgang was de weg geweest, maar dat is nu te laat! Laat men het dan op andere wijze zooveel mogelijk trachten te verhelpen. Met dank. EEN BELANGHEBBENDE. De RK. Middenstand Men schrijft ons Wanneer ooit, dan is wel zeker het tegenwoordig tijdsbestek getuige van een geprononceerd uitspreken van de beginselen, waarnaar het indivudu zijn godsdienstig en economisch bestaan behoort te richten. Neutraliteit bestaat niet meer. Degenen, die dezelfde zedelijk- godsdienstige en sociaal-economische beginselen zijn toegedaan of aileen sociaaleconomische beginselen erop na houden, sluiten zich hecht aaneen. Het is een verschijnsel, waarmede men terdege rekening heeft te houden, dat de groepen, die de zedelijk-gods- dienstige beginselen verwerpen, een voudig er naar streven hun ideeën aan de anderen op te leggen. De groepen, die wij bedoelen zijn onder te bren gen in twee groote categorieën, aan de eene zijde zij, die een ongebreidelde zucht naar bezit voorstaan aan de andere zijde zij, die den privaten eigendom wenschen aan te tasten. Dit hebben beiden gemeen een afschuw van den godsdienst, diep zij op de meest krachtdadige wijze bestrijden. In Rusland wil men den godsdienst eenvoudig uitroeien, in Mexico heb ben de katholieken aan wreede ver- volgingen blootgestaan, in Frankrijk missen de katholieken vrijheid van onderwijs, in Elsas—Lotharingen wer den de katholieken in hun beginselen aangetast, bij resoluties moet bijna steeds de godsdienst het ontgelden. kleine groep een veel grootere groep terroriseert, omdat de meerderheid tegenover de organisatie der minder heid geen tegen organisatie kon stellen. Zijn echter de goede elemen ten wel georganiseerd, dan zien we dergelijke pogingen mislukken, getuige in ons land de revolutiepoging 1918. Het is derhalve een dringende eisch voor de katholieken zich katholiek te organiseeren. Mocht eertijds organi satie goed en nuttig zijn, thans is het een plicht geworden. De geestelijke overheid dringt met klem daarop aan. Zij doet dit bij herhaling op de meest krachtige wijze. R.K. Middenstanders, Uw plaats is in de R.K. Midaenstandsvereeniging. Indien gij prijs stelt op handhaving der katholieke beginselen, moogt gij niet langer afzijdig blijven, Wat wil de R.K. Middenstandsver- eeniging Zij wil en moet op zedelijk-gods- dienstig terrein hare leden bijbrengen een klare en grondige kennis van wat den middenstander als katholiek be taamt in zijn privaat, zoowel als in maatschappelijk en economisch leven. Zij wil haar leden doen kennen de 1 oorzaken en mogelijke gevolgen der huidige sociaal economische mis standen en maatschappelijke beroe ringen en hun daarnevens aangeven de middelen, wier toepassing in de gegeven omstandigheden kan leiden tot handhaving en versterking der eigen sociaal—economische positie. Zij wil haar leden doen kennen en beoefenen den plicht van rechtvaar digheid en liefde in het zakenleven. De vereeniging strijdt dus voor handhaving van Uw hoogste goed: Uw godsdienst en godsdienstige be ginselen en daarnaast behartigt zij op afdoende wijze Uw maatschappelijke belangen. Welk offer, R.K. Middenstander, wordt van U geëischt om mede te werken aan de organisatie, die Uw godsdienst beschermt en Uw maat- schappelijke positie verbetert? Het offer is gering. De vereeniging vraagt van U een halfjaarlijksche contributie van f 3,75 en bovendien, waar een vakgroep bestaat, een bijdrage voor de vakgroep zelf. Wat doet de vereeniging daarvoor? Eik lid wordt opgenomen in het ledenboek. Alle georganiseerde R.K. Middenstanders komen daarin voor. Het boek wordt jaarlijks o.a. gezon den aan alle besturen van R.K reken- plichtige lichamen (kloosters, schooi en armbesturen enz.), waarbij het ver zoek met den R.K. georganiseerden Middenstand zooveel mogelijk reke ning te houden bij het opdragen van werkzaamheden en het doen van leveranties. Wekelijks wordt gratis thuis be zorgd „de Middenstandskrant*. De leden en uitsluitend zij kunnen I deelen in de Middenstandsonderlinge, de groote bedrijfsvereeniging tot uit voering der Ziektewet. Het S.A.N.T O.S. fonds (Steun aan Nederlandsche Tuberculose onbemid delde standgenooten) neemt gestadig in beteekenis toe. Het keert jaarlijks reeds uit van 10 tot 15 duizend gul den aan onbemiddelde standgenooten en hunne gezinnen. De leden kunnen deelnemen aan en profiteeren van het contract door de vereeniging afgesloten voor brand- assurantie. De voordeelen die hieruit voortvloeien betalen dubbel en dwars Uw contributie terug. De vereeniging heeft een eigen incassobureau. Zij beheert en houdt in stand R.K. Middelbare Handelsavondscholen en leidt op voor examens en diploma's, inde daad een groot belang voor den Middenstander en zijn kinderen. Wat blijft er dus over van het sprookje dat de contributie van de R.K. Middenstandsvereeniging hoog is. Niets immers. Gij hebt slechts van haar instellingen te profiteeren om Uw geld weer terug te ontvangen. De vereeniging bedelt niet om Uw lidmaatschap, maar het was haar plicht op deze zaken even te wijzen, aan den middenstander overlatende of hij den stap naar het lidmaatschap kan „wagen". Duizenden en duizenden hebben dien stap reeds gedaan Reeds meer dan 40 000 middenstanders zijn in de Nederlandsche kern-organisaties aaneengesloten. Eiken dag worden vraagstukken aan de orde gesteld (denk maar eens aan de tallooze wetten en wetsont werpen, het groot—winkelbedrijf, huur, koopsystemen, afbetalingssystemen- cadeax stelsel enz.) die van belang zijn voor den middenstand. Ze moe- ten bestuurd worden. Uw belangen moeten verdedigd worden. Kunt Gij dat alleen? Hebt Gij er tijd voor? Samen kunnen wij het wel. De R.K. Middenstandsorganisatie is prima ge oriënteerd. Zij staat in nauw contact met de regeering door haar vertegen woordiging in den middenstandsraad. De rijksmiddenstandsdienst is aan de organisatie te danken. De successen der Middenstandsvereenigingen. Is de gevraagde contributie dus te hoog voor hetgeen de vereeniging U biedt. Immers neen. De vereeniging komt werkelijk niet aan Uw deur vragen of U lid wordt. Zelf moet U thans het besluit nemen of U wilt toetreden tot de katholieke organisatie, Uw organisatie. SPORT. VOETBAL. H E.C H EC. 1-Vlissingen. I De loting van de wedstrijden om den NV/B Beker is ditmaal eens goed voor HEC uitgevallen. Niet alleen dat HEC een thuiswedstrijd heeft, maar ook het feit dat tegen een tweede klasser uit een andere afdeeling ge speeid moet worden maakt den wed strijd voor HEC belangrijker. Hoewel HEC tot heden nog niet tegen Vlis singen gespeeld heeft zal de laatste hier toch nog wel bekend zijn van vroeger toen zij tegen Quick speelde. Als we echter moeten opgeven wie van belde momenteel de sterkste is, zouden wij, gezien de beide rangiijst jes, niets anders kunnen zeggen dan dat wij de ploegen aan elkaar ge waagd achten. Door het terrein voordeel zou HEC er dan Iets beter voor staan, maar daartegen over staat dat HEC moet winnen om in een volgende ronde uit te komen, terwijl Vlissingen slechts een gelijk spel hiervoor behoeft te bewerken. Dat deze wedstrijd niets met een vriendsch gemeen heeft, komt vooral omdat elke vereeniging gaarne den wedstrijd wint om zoodoende kans te hebben dat zij tegen een sterker elftal kan spelen. De winnaar van dezen wedstrijd wordt n.I. in de derde ronde geplaatst, waarin de eerste klassers spelen en het is de wensch van ieder lager elftal om een eerste klasser te kunnen be strijden. De spelers zullen het nut hiervan ook wei inzien, en zich Zondag a.s daarom geheel geven. Wanneer onze voorhoede zoo op schot is, als bij de vorige wedstrijden gelooven wij wel dat HEC kans heeft om te winnen daar het achtertrio, met aanvoerder v. d Schans aan het hoofd wel zal zorgen dat niet te veel tegenpunten gemaakt worden. Om het sportlievend publiek aan te raden dezen wedstrijd by te wonen, zal na bovenstaande wel onnoodig zijn, zeker wanneer het weer wil medewerken. Aanvang half drie. R. W.B. W.B.— Good-Luck 5-0. Wanneer de elftallen in het veld verschijnen blijkt dat Good Luck vol ledig is en de thuisclub een invaller heeft. De eerste aanvallen zijn voor den Berg, maar worden de harde schoten van den linksbuiten door onzen keeper gehouden. RWB dient hierop van repliek en wordt by een aanval de bal door den middenvoor in het net gedeponeerd, wat hy eenige minuten later nog eens herhaalt Rust komt met 3—0. De tweede helft geeft een zelfde beeld Good Luck werkt hard om den achterstand te verkleinen doch niets wil gelukken. Verschillende schoten worden gekeerd door paal en bovenlat. Afgaande op den uitslag zou men een zeer eentonigen wedstrijd ver moeden, doch het was een vlugge en spannende partij van het begin tot het einde. Good Luck had zeker eenige tegenpunten verdiend. A s Zondag werd vastgesteld ZIGO —RWB Wanneer er flink wordt ge werkt kan ook deze wedstryd gewon nen worden. WAALWIJK. JULIANA. Zondag a.s. komt Good—Luck uit Geertruidenberg een competitiewed strijd spelen tegen Juliana. Good-Luck beschikt ook over een stevig Elftal dat het verschillende sterke tegenstan ders ook dit seizoen lastig heeft ge maakt. Juliana kon het ook in het begin van de competitie in Geertrui- denberg tot een overwinning brengen en is er alle reden voor GL om te trachten revanche te nemen, het belooft dan ook nog een spannende wedstryd te worden. Daar het de laatste thuiswed strijd is welke Juliana speelt verwach ten wij dat vele sportliefhebbers deze ontmoeting zullen bijwonen. Aanvang half drie Om 12 uur speelt Juliana 2 voor de competitie tegen Z H.C 2 uit Oss ook dit belooft nog een flinke wed. stryd te worden voor onze reserves. Juliana 3 moet naar R.W.B 3 De oefenwedstrijd van het Nederlandsch elftal. Op het Sparta-terrein te Rotterdam speelde het Nederlandsch elftal, dat Zondag 6 April tegen de Italianen in strijd tegen een westeiyk elftal. Men had de goede gedachte gehad eenige duizenden schoolkinderen dezen wed stryd gratis te laten bijwonen wat natuurlijk door de jeugd ten zeerste op prijs werd gesteld De Rotterdam- sche burgemeester gaf weer van zyn belangstelling blijk. Het Nederlandsche elftal toonde zich verreweg het sterkste, Vooral de voor hoede, die zes doelpunten maakte, heeit goed voldaan, niettegenstaande de westelijke achterhoede Qrax-Ver- metten-De Bruin, van zeer goede kwaliteit was v. d Broek (P S. V was hier de doorzetter en scoorde drie van de zes goals In de halfünie was Koois de man, die ver boven zijn partners uitstak en in de achterhoede was Van Kol goed maar Denis was finaal uit vorm. Als geheel kreeg men den indruk dat het elftal zich spaarde en opvallend voor zichtig speelde. Met rust was de siand 2 - 0 voor de nationale ploeg door doelpunten van Van den Broek. Na rust schoot v.d Broek tegen den paai waarna Tap doelpuntte (3 0 Viergever (Sparta) maakte hier een tegenpunt, waarna v. d. Broek het vierde doelpunt scoorde. Landaal en De Kreek brachten tenslotte den eindstand op 6-1. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. GEMENGD NIEUWS. Drama te Antwerpen Dinsdagvoormiddag werd een fa briek aan de Clarenstraat te Antwer pen in opschudding gebracht door een bioedtg liefdesdrama, dat zich op verrassend snelle wijze afspeelde. Het was even na tien uur, toen zich bij den portier der fabriek een man vervoegde, van ongeveer 25 jaar, die per rywiel reed, en vroeg om hei werkmeisje Jostfine Weiremans te mo gen spieken. Daar de jonge man kalm was en niets een drama deed ver moeden, werd het meisje telefonisch beneden geroepen naar de binnen plaats, waar de jongen haar afwach te Beiden naderden elkander als goede bekenden. Zij spraken ongeveer een tiental minuten onder de oogen van den portier en een hoofdopzichter. Eensklaps hoorden de twee bedien den 'n knal alsof een autoband sprong. Dat was ook hun eerste vermoeden, maar onmiddellijk daarop zagen zij het meisje wankelen en neervallen, terwijl de jongen, die met haar sprak een revolver, klein model browning, tegen den rechterslaap drukte en den haan overhaalde. Enkele werklieden zagen ook den jongen op den grond storten. De hoofdopzichter zag nog hoe de man trachtte op te staan, den revolver, die op den grot d gevallen was, greep en weer op zijn hoofd richtte, waarna hij opnieuw neerviel, om niet meer op te staan. De toestand van het meisje is ernstig. Drie brandweerlieden omgekomen Gisteravond reed op den straatweg van Weenen naar Schwecht een motor- ry wiel met drie personen op een hooi wagen in. Door de groote snelheid sloeg de motor met zijspan om en werden de drie inzittenden, aile brand weerlieden, op slag gedood. Naar den begeleider van den hooiwagen, welke niet verlicht was, wordt door de politie gezocht. Overstroomingen in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld is te Leningrad tengevolge van den sterken storm de Newa buiten haar oevers getreden.Tabyke fabrieken staan geheel onder water. Twee booten met groepen arbeiders sloegen op de Newa om. Een andere groep arbeiders van onge veer 50 man, dreef op een ijsschots af en kon tot nu toe niet gered worden. De marine heeft bevel ontvangen de bevo king tegen de overstrooming te beschermen. Mijnongeluk tn West-Virginia. Twaalf my'nwerkers zijn gedood bij een ontploffing, die gistermorgen in de Crownmijn naby Fairmont plaats heeft gevonden. Sombere naklanken van een oorlogsdrama. De herinnering aan een tragedie roepen door hes berichï in de Daily Telegraph*, dat op 3 April op het kerkhof van GJIinghatn hei stoff lijk oyerschot mei militaire eer za! worden bijgezet van een oificier en 57 leden der bemanning van een Engelsch oorlogsschip, dat in den oorlog werd to! zinken gebracht. Op 18 September J9l8, acht weken dus voor den wapenstilstar d was het schip in de haven van Dover, het centrum der toenmalige Kanaalver dediging. in brand geraakt. Daar er gevaar bestond voor een ontplolfing, die enorme verwoestingen ten gevolge zou hebben gehad, werd bevel gegeven het schip te torpedeeren. Dit ge schied^e en van de 303 ieden der bemanning vonden er meer dan honderd den dood. In 1926 werd het schip naar de oppervlakte gebracht en landinwaarts gesleept. In den loop der bergings- werkzaamheden werd een deel van de lijken der omgekomen mannen gevonden en aan de marine autori teiten ter beschikking gesteld. Het teveel aan vrouwen. Het overschot aan vrouwen in de landen van Europa is niet pus na den oorlog ontstaan, maar had reeds bij het begin der 20e eeuw in de meeste landen een aanmerkelijken omvang, aldus het Vad. In de landen welke aan den oorlog hadden deel genomen, steeg het de laatste 25 jaar zeer in de overige staten echter is het aan het afnemen. In Denemarken kwamen in 1900 op 1000 mannen nog 1060 vrouwen voor, in 1925 nog maar 1051. Ook in Zweden daalde het vrouwenoverschot het ging van 1050 op 1037 terug. Nog grooter is de daling in Noorwegen, waar 25 jaar geleden op 1000 mannen 1095 vrouwen waren, tegen in 1925 nog maar 1054. Nederland had al voor den oorlog een betrekkelijk klein over schothet bedroeg l0i7 en is nu tot 1013 gedaald. In de landen welke aan den oorlog hebben deelgenomen, is de verhouding aldus Rusland stijging van 1Ü25 op 1110 Duitschland stijging van 1029 op 1067, Frankrijk zelis stijging van 1022 op 1110. In Servië waar voor den oorlog de mannen de sterkste partij waren (er waren op 1000 mannen slechts 936 vrouwen) is nu een sterk overschot van vrouwen n.I. 1039. Eenzelfde verschijnsel heeft de oorlog in Bulgarije verwekt, daar waren in 1900 95u vrouwen op 1000 mannen en is nu al 'n klein overschot. Griekenland had in i 900 op 1000 mannen slechts 920 vrouwen, nu 1013. In Groot-Britannië is het overschot aan vrouwen toegenomen van 1067 op 1094, in België van 1017 op 1033. De Ver. Staten intusschen hebben nog immer een overschot aan mannen daar zijn 961 vrouwen op 1000 man nen. Ergerlijke dierenmishandeling. De politie te Apeldoorn heeft een treurig geval van dierenmishandeling geconstateerd. Door den ondernemer B. N. uit Barneveld werd een lading van 89 nuchtere kalveren per auto van de markt te Purmererid naar de ex- portsiagery der fi ma Zendijk te Oist vervoerd. Deze 89 kaiveren waren alle in de uit twee verdiepingen bestaan- den auto geladen. Ter hoogte van het pompstation der gemeentewaterleiding aan den Amersfoortsche Straatweg te Apeldoorn bezweek de vloer van de bovenverdieping. De ongelukkige die ren die daar stonden, vielen op de gelijkvloer&che verdieping iusschen hun soortgenooten. De politie kreeg hiervan kennis en spoedde zich naar de plaats van het ongeval. Onder politietoezicht werd de wagen gedeel- teiyk ontladen, en niet minder dan elf dieren werden dood uit den wagen gehaald. Zij werden per politieauto naar het abattoir vervoeid. Tegen den vervoerder werd proces verbaal op gemaakt. üe totale oppervlakte van beide verdiepingen te zamen bedroeg niet meer dan 16 vierkanten meter, zoodat op lederen vierkanten meier ongeveer vijf a zes kalveren waren samengeperst. De aanblik van de doode en ge wonde dieren was verschrikkelijk. De niet gedoode dieren moesten in drie veewagens, waarvan aile beschikbare ruimte noodig was, verder worden vervoerd. Het berouw van den dief. Te St. Antonius-Brecht had men ten nadeele van een diamanthandelaar voor meer dan 200 000 fr. edelsteenen en een som van 15.000 fr. gestolen. Zondagnacht werd aan het huis van het slachtoffer gebeld. De diamant handelaar ging openen en stond voor een kerel die hem een pakje over handigde. Tot zijn groote verwonde ring stelde hy vast dat dit laatste de gestolen diamanten en het geld bevatte. Adverteert In een blad dat gelezen wordt.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6