itiiiKnyti tm lloor allen die Sukkelen Voorburg Zoete Millenbrandewijn HEDNEN-HALINGBË STER-TABAK £1 de Boni-v Bulten n ^oonc^e me^ versc^^en^e ^ee^en Sineer merk „De Deer Is goed voor 't leer. derde blad. ifr, Betrekt Uw No. 26- Zaterd. 29 Mrt. '30. 52e Jrg. utobusverkeer in't Land van Heusden en Altena. Contact met Waalwijk. Waar in deze streek het Autobus- vraagstuk in het Land van Heusüen ett Aitena druk wordt besproken, en met zeer veel belangstelling wordt „volgd het schrijven van Mr, van 'ommeren in 't Nieuwsblad van Heus- j(a en ook in „De Echo van het Zui- 1 en waar Z.E. mij beleefd ver- t een en ander nog eens na te le en er op terug te komen, daar fllj iii. gaarne aan dat verzoek vol- temeer, waar bij my vaststaat, jat Mr. van Ommeren in zijne kwali- j(it als statenlid, naar zijn beste we lja de belangen van de streek wil lenen. Hoewel ik het met Mr. van Omme- iea over Waterschapsaangelegenhe- len, in het bijzonder over net Noor- Afwateringsknaal, volkomen eens ten, waar Z.E. de 70%, die tegen de iprichting daarvan waren, op krani- ie wijze heeft verdedigd, mag ik U oorstellen, dit onderwerp nog eens Ie behandelen in 't Nieuwsblad van Heusden en „De Echo van het Zui- iea", daar nu blijkt, dat de kosten veel hooger komen dan aanvankelijk gedacht werd; in de hoop, dat de voorstanders er van ook met duide- iike uiteenzettingen komen zullen. Eveneens moeten wy uw streven toejuichen voor een brug over de Nieuwe Merwede in den Biesbosch, waarvan U een groot voorstander is. Wat het schrijven aangaat over de aitobusdiensten, het contact dat er bestaat of niet bestaat tusschen Waal- ijjk en omgeving met het Land van Beusden en Altena, daarin verschil len wij veel van meening en we kun- aen niet beter doen, dan die ieder van In kant te belichten. De heer v. Ommeren zegt, twee iutobuslijnen, die een ringlijn vor men, n.l. 's Bosch-Heusden-Woudri- them-Sleeuwijk en 's Bosch-Heusden- Dussen-Sleeuwijk, twee ondernemers, ieder een lijn, d.i. verkeer genoeg. De ondernemers zorgen voor voldoende en flink materiaal op den weg en moe ien kunnen bestaan. Welke zekerheid kan de heer Van Ommeren deze ondernemers geven lie zich vooraf groote uitgaven moe ten getroosten. Bij my moet op den argrond treden, waarmee kunnen it de belangen van de streek, met hare bevolking dienen. Het Land van faden en Altena is van oudsher 'n goede landstreek, in de geschiedenis voldoende bekend, de bevolking be. slaat hoofdzakelijk uit landbouwers, teehouders, fruittelers en in de toe- lomst ook tuinbouw en bloembollen teelt, De bevolking is ijverig en zit in ie toekomst met een massa geteelde vruchten, die eiken dag weg moeten nar de veiling en naar groote plaat sen, Welk verkeer is er, welke veeren ijn er in den vroegen morgen over torcum, noch over Geertruidenberg, alles in de rust. Hoeveel vrachten fruit en groen ten zijn er in 1929 niet gereden laar Utrecht en Amsterdam door de firma Kolf te Sleeuwijk en levert het ian niet een ontzaggelijk bezwaar op dat men afhangt van het veer te fauwyk, en is het dan niet noodza kelijk een goede brug over de Nieu we Merwede in den Biesbosch, dat ®en in korten tijd te Dordrecht is. Is het dan wonder, dat Mr. v. Om meren zegt: het bezoek naar Gorcum «temt af. Een onvoldoende gelegenheid cn buitengewoon jammer, dat het Wes 'elijk gedeelte van deze streek daar in de dupe is. Stelt U voor, de firma Kolf te Sleeuwijk heeft een kleine op pervlakte in een kas met 9000 sla planten staan, teelt 1930, ongeveer voor verkoop goed einde Maart. Ne men we aan, niet het meeste, dat elke daplant opbrengt 10 cent, is 900. 's dat niet een prachtopbrengst om te boginnen en daarna weer boontjes! Het Oostelijk gedeelte heeft een ffoot afzetgebied naar het Zuiden uaar Waalwijk, Kaatsheuvel, 'l'ilburg. Eindhoven, uit Veen, Wijk, Aalburg, Eenderen, Eethen, Babyloniënbroek, Meeuwen, Drongelen. Wanneer men in den vroegen mor Po tusschen 1 en 3 uur gaat van Waalwijk naar Drongelen, dan komt men tegen gemiddeld per dag 25 kar ntjes, geladen met fruit en aardap Pelen, die niet langer dan 7 minuten vertraging ondervinden voor den over tocht Bergsche Maas. Wat een voor vecht zulk een veer te Drongelen daarvoor we alle krachten destijds nebben ingespannen. Mogen we aannemen, dat ieder ge adeld heeft geladen 10 mud, dat mud wordt, even later komen nog vrachtauto's, dus op 300 mud per a8 naag men veilig rekenen. Zao ie vert de Klei 1800 mud in de week ge. "foi'ende de geheele zomercampagne. e aardappelen worden weggevoerd Ult de Klei uit het Oostelijk gedeelte We hopen in de toekomst nog meer karretjes te zien in de veerpont te r°ngelen en dat de eigenaars hier mede een behoorlijk bestaan vinden zien. Mij dunkt, dat lijkt al vast eenigszins op contact tusschen beide streken, die zoo op elkaar zijn aange wezen. Gaarne wil ik zoo de geheele revue passeeren. In het volgend gedeelte meer contact met Waalwijk, de bloembollenteelt, de coöperatieve zui velfabrieken in deze streek, enz. VAN CAMPEN. Wordt vervolgd. geschiedenis van het kuiken in het ei Grootestraat Telefoon 109. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 Maart 1930. „In die pijp vanjou schuilt tooverkracht. Telkens als Jij een pijp rookt, voel ik mij opgewekt en vroolijk." „Dat ligt niet aan mijn pijp, ma?r .aan tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." TABAK MAAKT VRIENDEN Premiemarkt. De eerste premiemarkt is een goed succes geweest. Er waren ruim 100 beesten, van prima kwaliteit aan de lijn; er waren veel kooplui en dus de handel vlot. Het bezoek was zeer druk, ook uit de Klei, n'en déplaise Mr v. Ommeren, Men schatte het aantal bezoekers van die zijde op een paar honderd. We zagen o.a. een bus met een 20—tal passagiers uit Dussen. Speciaal Sprang-Capelle toont veel belangstelling In onze jaarmarkten, zoowel door aanvoer als bezoek. Ook de overige marktkramers deden goede zaken. Uitgekeerde premlën ter veemarkt van 27 Maart 1930, Prem ën van 1 2.50. C. Kortier te Waalwijk, A C Groen veld te 's Qravemoer, A Vos te Sprang" j. Vos te Sprang. S. Vos te Waalwijk Q. M. v. d. Kolk te Oenderen. A. J Bel te Eethen, O j. W. Brandei horst te Eeihen, Th. van Loon te Waalwijk, P. Ros te Sprang—Capelle, F van Loon te Waalwijk, T. van Baardwijk ie Sprang, J. van Baardwijk te Sprang, A. J. Vurhoeven te Sprang—Capelle. J. van Bavel te Waalwijk. P. van Daelen te Waalwijk, A. van Huiten te Waalwijk (2 premiëa), C Snijders te Capelle—Heistraat, J. van Loon te Waalwijk, A. van Veldhoven te Waal wijk (2 premië W. Schilders te Waalwijk, H. van Huiten te Waalwijk, P. Klerkx te Waalwijk, C. Kierkx te Waalwijk, M. van Drongelen te Waal wijk en J Brok te Nieuwkuijk. Totaal bedrag 170. Aangevoerd werden ruim 100 stuks rundveeverder een aantal paaiden, biggen en ander klein vee. De handel was zeer levendig. In tegenstelling met de markten van het vorige jaar, toen er vetl vee werd aangevoerd hoofdzakelijk om voor een premie in aanmerking te komen, werd thans werkelijk te verhandelen vee aangevoerd, dit ten gevolge van den door de commissie genomen maatregel om matktgeld te hiff-n (t 0 25 per stuk rundvee). Dit in aanmerking genomen, was de aanvoer goed. De inzet van de veemarkten in 1930 is dan ook werkelijk, naar het oordeel der Marktcommissie, een succes te noemen. Concours—hlppique. Het programma voor het groot concours—hlpp'qae op 2en Paaschdag omvat de volgende afdeelingen 1Concours Eenspannen, lype land- bouwpaard. 2. Concours luxe—eenspannen. 3. Springconcours E. 4. Concours voor het beste rijpaard. 5. Concours Tweespannen. 6 Barrière springen. Er worden in totaal behalve beker, medailles en kunstvoorwerpen uitge loofd f 1200 aan geldprijzen. De belangstelling voor dit concours is in sportkringen zeer groot, waar het 't eerste concours van 't jaar is en waar hieraan vet bonden is 'iconcours van de Ned. Ver. van Springruiters. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLF.EDING. de leden van den R.K. Vrouwenbond over de missie van Brazil Het bezoek was groot, doen veel aandacht was er bij de meesten, te ootdeelen naar het lawaai dat de dames maakten, voot de lezing niet. Spreker schetste, ondersteund door keuitge lichtbeelden, achtereenvolgens de ontdekking van Brazilië in hei jaar 1500 door de Porlugeezen, de reis dei missionarissen naar dezen rijken wijn gaard des Heeren, waar evenals in zoovele missiegebieden de oogst rijp is, maar arbeiders ontbreken. Wy zagen verschillende mooie kiekjes uit de hoofdstad Rio de Janeiro, met haar prachtige gebouwen en ongtëvenaard schitterenden luinaanhg. maar ook siaal jes van bittere armoede in de dorpen, waar de menseden zeer ver spreid wonen en het dus uiteraard voor den missionaris vaak moeilijk werken is. Door de cosmopottusche bevolking van Brazilië wordt voor namelijk geleefd van den verbouw en den handel in kolfi j, suikerriet, bananen, ananas, enz., waarvan verschillende platen een duidelijk beeld gaven. Aan het slot vertoonde de Eerw. pater nog verschillende missieposten met hunne kerken, scholen, patronaten, enz., en verzocht een gebed voor de missie van Brazilië, opdat de Heer ook hier weiklieden zende voor Zijnen wijn gaard. Kapelaan Sanders dankte den Eerw. spreker voor zijn keurige lezing. Het koortje van den Vrouwenbond bracht voor den aanvang der lezing op verdienstelijke wijze eenige liederen ten gthoore. Liedertafel Oefen'ng en Vermaak'. Naar wij vernemen is besloten, ter herdenking van het 70-jirig bestaan der Liederiafel „Oefening en Vermaak" alhier, groote Muziekfeesten in onze gemeente te organiseeren op 15, 16 en 17 Augustus a.s. Een lijst van eere.comilé leden werd opgemaakt en ook de uitnoodigingen voor het uitvoerend comt vastgesteld. De installatie dezer commissie zal zoo spoedig mogelijk geschieden. Autobus verbindingen. Mr. van Ommeren te Heusden ver volgt nog steeds zijn artikelen—reeks over bovenstaand onderwerp endaar- mee zijn actie tegen een lijn met Waalwijk en tegen Waalwijk zeif. Hij heelt natuurlijk ook daaraan vast ge houden in de openbare zitting van Ged Staten terzake. Dat gaan we thans nog maar voorbij, want er komt nog meer. Alleen du „Mr. van Ommeren heeft sinds aan Ged Staten een schrijven gericht, waarin hij om zegt dat het adres der Kamer van Koophandel over deze zaak en in ons vorig nummer in fxtenso afge drukt, zijn grond niet vindt in een besluit der Kamer, doch slechts kan worden aangemerkt als een meenings- uiting der opsttllers." Hoewel onnoodig, hebben wij ter plaatse geïnformeerd, en daar natuurlijk de bevestiging gekregen, dat deze nieuwe beschuldig ng van eiken grond is ontbloot. Meer woorden zullen wij er niet aan verspillen. en van Alle Likeurstoker ij NEUSDEN. orders worden franco geleverd. huls J. A Zilveren Medaille. J. van Heiist. C. Snijders, café de Korenbeurs. Mr. van Ommeren, Heusden. R.K. Vrouwenbond. Woensdagavond gal de ZeerEerw. an Erp O.C. een lezing voor Waalwijksche Pluimveevereeniging. Voor de leden van de Waalwijksche Pluimveevereeniging hield de heer J. Roelants uit 's Bosch een lezing met lichtbeelden in de zaal van den heer A. v. d. Pluijm. De voorzitter, de heer H. Stokwiel- der, sprak een woord van welkom in het bijzonder tot den heer Roelants en zeide het zeer op prijs te stellen, dat de spreker zijn reeds vorig jaar gedane be lofte hier een lezing te houden, thans kwam inlossén. De heer Roelants is een genoegzaam bekende en beroemde per soonlijkheid op het gebied der Pluim veeteelt, zoodat de hoorders van een keurige lezing verzekerd kunnen zijn. Vervolgens geeft hij het woord aan den spreker. Deze begon er op te wijzen, dat de pluimveeteelt een sport is, welke be oefend wordt door alle standen. Men vindt er aangename afwisseling en nut tig tijdverdrijf in. Spreker behandeld# nu de wording»- diverse stadia van ontwikkeling aan. Daarna werden de verschillende ras sen met hunne kenmerkende eigen schappen besproken en liet spreker we derom met verschillende lichtbeelden zien hoe een goede leghen gebouwd moet zijn, daarana nog diverse goede raadgevingen voor de a.s. fokke rij vastknoopende. Vervolgens kregen de hokken hun beurt, goede huisvesting is voor ons pluimvee van minstens even groote waarde als de voedering. Hij beschreef hierbij de eischen waaraan een moder ne kooi wat grootte en inrichting be treft moet voldoen. Na de pauze kwam er nog een groote serie lichtbeelden van de diverse kip- penrassen, waarbij vooral op de groote verscheidenheid in kleuren gewezen werd. Het was een zeer gezellige en leerza me avond voor de leden der Waalw. Pluimveevereeniging die door 'n dank baar applaus van hun voldoening over het gehoorde en geziene blijk gaven. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter werd de vergadering geslo- Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten. In hotel De Twee Kolommen hield de vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten Donderdagavond baar jaarvergadering, welke door alle leden bezocht was. Door den secretaris der vereeniging den heer Smarius werd een keurig ver zorgd jaarverslag uitgebracht. Besloten werd het bestuur dat tot dusver uit 3 leden bestond tot 4 leden uit te breiden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren j C. Spapens, B Timmer mans—Verschure, Jos. Klijberg enjos. Pulles. De heer H. Donkers, die in het vorig bestuur zitting had, wenschte zich niet meer beschikbaar te stellen Als nieuw lid der vereeniging werd aangenomen de N.V. Van Haren's Schoenfabrieken alhier. Met een gezellig souper werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Bedrijfsautohouders. Vanwege den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, disirici Noordbrabant—Midden, was Donder dagavond een vergadering belegd in „Musis", toegankelijk voor alle bediijfs autohouders in de Langstraat en omgeving. Vermoedelijk doordat deze bijeen komst niet voldoende was voorbereid en het werk van dezen steeds groeien den landeltjken bond nier mogelijk nog te weinig bekendheid geniet, was de opkomst zeer gering, zoodat men moest besluiten deze vergadering tot naderen daium uit te stellen. Ook zal men dan te voren meer de aandacht vestigen op de voordeden die de bond bereikt heeft en nog bereiken kan. De enkele aanwezigen werden door de organisators zou goed mogelijk met bet streven van den Bond van Bedrijts autohouders op de hoogte gebracht, welke bond gedurende zijn bestaan bewezen heeft veel in het belang der leden te kunnen bereiken. Om enkele punten aan te halen waarop zijn actie is gerichtwegen verbetering, tarieven op de veren over groote rivieren, de wegenwet, wegen belasting, motoren rljwielwet, goed koope en practische verzekering, re ductie op de prijzen van smeerolie, Oiandbluschapparaten, veibandirom— mels, enz., technLche en juridische voorlichting, gratis ge ïil. technisch orgaan enz. enz Het actieve bonds— en districts bestuur vertrouwt dat de houders van bedrijfsauto's in deze streek ook hun belang zullen inzien en de volgende vergadering zich >n een drukker bezoek zal mogen verheugen. Waaiwijks Belang. A'gemeene vergadering op Maandag 31 Maart 1930 des avonds 8'/* uur de Achterzaal van Hotel Verwiei. Aan de orde Opening en notulen. Jaarverslag van den Secretaris. Verkiezing van drie bestuursleden Perioditke aftreding der heeren M. A. van Liempt, B. Timmer mans—Verschure, Jud. Timmer mans Phzn, Mededeelingen en plannen. R ndvraag en sluiting. Wij vertrouwen dat velert, als naar gewoonte deze vergadering zullen hijwonen Behalve de gewone huis houdelijke zaken zijn verschillende belangrijke mededeelingen te doen en ook de leden zullen zeker zaken naar voren hebben te brengen, die 't alge meen belang onzer gemeente raken. Daarom trouw ter vergadering op Maandagavond. Algemeen Groene Kruis. Aleemeene vergadering op Maandag 31 Maart 1930. des avonds 8 uur in het Wijkgebouw. Agenda Opening door den voorzitter. Notulen van de vorige vergadering. Behandeling van de ingekomen voorstellen tot wijziging der Sta tuten. Ingekomen zijn voorstellen van den heer Muijs, de heeren L Hartog en andere onderteeke naars, terwijl ook het bestuur met een algen voorstel komt met Verstopping of moeilijken, tragen en onreg.lmatigen Stoelgang zijn JYlijnhardi's Laxcertabietten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn- Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. 4. Bespreking Huisverzorging. 5 Rondvraag en sluiting. In verband met deze zeer belangrijke agenda verwacht het bestuur tiouwe opkomst. Kerkdienst Ned. Herv. Kerk v m. besoijen. Zondagmiddag om 2 uur hoopt voor te gaan Ds, v. d. Vlucht uit Drunen. Christel. School Waalwijk. Op 1 April a.s, zal het 10 jaar geit den zijn, dat de Christel School •e Waalwijk (vooim. Besoijen) geopend werd. Volkszangdag. Begin Juli zal wederom den jaar- lijkscnen voikszar gdag in onze ge meente gehouden wotden. De heer van Kempen hetft zich wttr bereid veiklaard zich met de leiding te belasten, terwijl op de scholen de uit ie voeren nummeis zullen worden ingestudeerd. Drs. G. de Vries. Van 7 11 April komen een groot aanial Viaamsche studenten in ver schillende hoogescholen van ons land een zoogenaamden Dieiscnen leergang volgen. De siudenlen in de economie volgen verschillende colleges aan de K K. Handelshoogtschooi te Tilburg. Voor hen treedt om. als sprtker op de heer Drs O J. de Vries, directeur der R K. Hoogere Handelsschool alhier en Lector a d R.K. Handtishooge school ie Tilburg, met het onderwerp „De voedselvoorziening in Nedeiiand, in verband met den sterken groei der bevolking." fubileum. 1 April a s zal het 25 jaar geleden zijn dat mej Oeert. van Lisseidorp— van der Bijt benotmd werd tot schoon maakster—concteige op de Gemeente lijke TeekeiiSchooi. Waar zij ai die jaren met ijver en nauwgezetheid haar plicht deed tn voor leeraren en leerlingen zeer dienstvaaidig was, zal hit haar zeker niet aan blijken van belangstelling onibieken. Verloren voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn op Zaterdag 29 Maart 1930 inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen, en wel des na middags tusschen 6 en 8 uur. Een lederen handschoen, een gummi- zeil. een gouden damesring, een broche waarin twee toto's, een portemonnaie, een boodschappenzak, een doublé armband, eenig kindergoed een geld- siuk. een portemonnaie met inhoud, een duimstok, een beursje met inhoud, een doublé kind.raimbandje, een kln- derhandschoen, een ting met diverse sleutels, een gouden heeienrirg, een sleuteltje meik Dora, een rljwitliascf je, een bus benzine, een parapluie. een sleuiel, een paar gummischoenen, een Ijz ren scnrotfsltuiel, een beursje in houdende een zilveren rozenkrans, een handbeschermer, een kinderkousje, een portemonnaie met inhoud, een dames- portemonnaie met inhoud, acht stukjes leder voor schoenen, twee sleutels, een levende parkiet, een jongenspet. een heerenhandschoen, een j<is, een lap katoen, een klnderschoenije, een paar kinderkousen, een vulpotlood, een ijzeren dop van auto, een mandje, een portefeuille met inhoud, een slcuttl, een beur-je met twee rozenkransen, een R. K. Kerkboek, een gouden damesring. in 1. 2. 3. 4. 5 1. 2. 3. Prov. Noorübrabuntsihe Vertemging Het Groene Kruis. De algemeene ledenvergadering van de Provinciale Noordbrabantsche Ver eeniging Het Groene Kiuls is te Breda gehouoen, waaibij van de 22 atdee- lirigen er 17 vertegenwooidigd waren. De voorzitter constateerde, dat in het afgeloopen jaar met groot succes moederen bakercursussen werden gehouden, terwijl een nieuw consultatie bureau voor zuigelingen werd opgericht ie Almkeik dat in een groote behotfte blijkt te voorzien van een groot deel van het Land van Altena en dan ook druk bezocht wordt In de commissie voor fyziëne van het kind werden de aftreoende leden dr Hoek te B< x ei en D. Smits te 's Gravemoer herkozen en in de vaca ture, ontslaan door het vertrek van mevrouw Plantinga, werd gekozen de heer J. J R-yer te Klein Dongen. De voorzitter dr. Hoek dar kle mevr, Plantinga voor het buitengewoon vele, dat zij voor de vereeniging het ft gedaan. Op zijn voorstel werd zij benoemd tot lid van verdienste van de vereeniging. DRUNEN. In de school alhier had de sluiting plaats van den iwee-jarigen Tuinbouwcursus, welke gegeven werd door de heeren J. P. v. Rooij, hoofd der school alhier en de heer Jac. v. Esch, tuinbouwkundige te Vucht. Daar de Rijkstuinbouw-consulent, bericht lil III sfss»-*W4$: HII J

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9