Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IOODE ROZEN. wm. li IfitraSS FEUILLETON GEMEENTERAAD. AIMER 29. WOENSDAG 9 APRIL 1930. 53e JAARGANG. Dit blad verschuilt WOENSDAG en SATERDAG, Abannementsprfl a per 8 maanden 126. rranco per post door het geheels rflk f 1.40. Brieven, Ingebonden stokken, gelden, «ia, franco te eenden aan dam Uitgever. UITGAVE t WAALWIJKPOHE STOOMDBÜKKEEIJ ANTOON TLELEN. Telefoon No, SA Telegr.-Adres: ECHO. Prfs der Advertentlên 20 cent per regel; mlinlmsm 1.60. BS contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdverteuüSn moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om nlterlSk 9 nsr lm ons beslt sta, dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 4 April '30, des namiddags icn 2 uur. Voorzitter de edelachtb. heer J. iiianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering widen na een kleine opmerking van ie heeren Sassen en De Kroon vast- {csteld. Aan de orde: 1. Onderzoek geloofsbrieven en installatie van den heer J. A. G. Waalwijk. Nadat door een commissie uit den Raad de geloofsbrieven zijn onder zocht en in orde bevonden, legt de r Waalwijk in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschre ven' eeden af. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming en spreekt de top uit dat hij in samenwerking met 4tandere raadsleden zijn beste krach ten zal geven aan de belangen der pneente. 2. Mededeeling proces-verbaal van «opname over het le kwartaal 1930. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 3. Wijziging begrooting stedelijke Godshuizen, dienst 1930. Deze wijziging betreft den aankoop van twee lighallen voor het Gasthuis wordt zonder opmerking goedge- brd. 4. Wijziging gemeentebegrooting lienst 1929 en' 1930. Naar door den Voorzitter wordt medegedeeld zullen B. en W. trachten van de opbrengst der Canadaboomen üt jaar de straten zooveel mogelijk Ie verbeteren. Overigens wordt de voorgestelde wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Aanbieding gemeenteverslagen. Verslag volkshuisvesting over 1929. Zal voor de leden ter inzage wor- ta gelegd. 6. Vaststelling percentage ge meentelijke inkomstenbelasting 1930- yan „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Spoedig namen Josta en haar vader U1 gravin Gerlinde afscheid, terwijl ''J haar verzochten, den avond met ainer op het Freulekasteeltje te ko- doorbrengen. De gravin aciep- Eainer begeleidde zijn verloofde en "aar vader. »Nu josta, hoe bevalt Gerlinde je?" roeg hij op den terugweg. „Is zij niet charmante vrouw?" Het liefst had Josta haar verloofde oezegd, dat zij in de gravin iets on- "Slaurbaars vond. Maar zij kon het C Hij zyn blij stralende oogen. "f'j is heel mooi, verstandig en le! zei ze. vader onHerschrijf ik", zei haar ■En het verheugt me, dat jullie da- Uk vriendschap hebt gesloten", 1*^ 8raaf Rainer verder. „Op Ram- e zullen wij veel op elkander aan- liezen zijn. Ik moet je nog een groet Met algemeene steijimen wordt op voorstel van B. en W. besloten het percentage van het vorige dienstjaar te handhaven. Op een vraag van den heer Sassen in welke verhouding de gemeente zou komen bij de finantieele regeling tusschen Rijk en Gemeente, ant woordt de voorzitter, dat zulks thans j nog niet is vast gesteld. Hij heeft alle hoop dat het er voor deze gemeente iets beter op zal worden, doch waar schuwt er voor de verwachtingen hier omtrent niet al te hoog te stellen. 7. Benoeming leden en plaatsver vangende leden van het stembureau. Tot voorzitter wordt ambtshalve benoemd de burgemeester, tot leden de heeren de Kroon en Timmermans, tot plaatsvervangende leden de hee ren v. d. Loo en Waalwijk. 8. Aanvragen voor aankoop ter rein van: a. A. de Jong; b. P. Rijken; c. N.V. Overijselsche Hypotheek bank. Over dit punt wordt eerst in ge heime vergadering van gedachten ge wisseld. Nadat de openbare vergadering weer heropend is, zegt de voorzitter dat de heer A. de Jong een stukje grond wenscht te koopen gelegen achter de Koestr., breed 7 M. en lang 20 M. Spr. merkt hierbij op, dat ach ter het gevraagde perceel nog een stukje grond is gelegen, dat door adressant goed voor tuin achter zijn huis zou kunnen gebezigd worden. Wanneer de gemeente alleen het ge vraagde voorste gedeelte verkoopt, blijft zij zitten met dit achterste stuk, dat dan zoo goed als geen waarde meer heeft. B. en W. stellen daarom voor aan A. de Jong te berichten, dat de Raad wel genegen is het gevraag de perceel te verkoopen, mits hij ook het achterste stuk er bij neemt. Den prijs stellen B. en W. voor te bepalen op 3.per M2. voor het voorste en 1.per M2. voor het achterste ge deelte. De Raad gaat met deze voorstellen accoord. Door den heer P. Rijken wordt ge vraagd een strook grond van 250 300 M2. van een terrein gelegen ach ter de Koestraat. Dit terrein heeft de gemeente momenteel nog slechts in erfpacht, doch verwacht mag worden dat de gemeente hierover spoedig de overbrengen. Zij kent je niet, maar is zeer verlangend, kennis te maken. Zij kunnen niet op ons verlovingsfeest komen, maar bij de bruiloft zullen ze zeker niet ontbreken." Josta glimlachte. „Baron Rittberg is me goed bevallen, toen ik van den winter met hem kennis maakte. Men moet lachen om zijn gezellige, na tuurlijke manieren." „Ja, de Rittberg's zijn aardige men- schen, alle vier. Je zult ze ook erg sympathiek vinden, en we zullen wel veel met elkaar omgaan. Zoo heel erg stil zul je het op Ramberg niet vin den". Zij zag hem met haar lieve, donke re oogen glimlachend aan. En het liefst had hij haar in zijn armen ge nomen en gekust. „Het is mij vast en zeker niet stil, Rainer, die zorg behoef je niet te hebben. Ik heb Zij stokte en werd rood. „Ik heb jou immers", had zij wil len zeggen. Maar nu eindigde zij: „Ik heb Gerlinde en jou immers. Veel menschen heb ik niet noodig. Ik kan zelfs langen tijd heelemaal alleen zijn zonder me te vervelen." „Dan ben je zeker in het beste ge zelschap", zei Rainer op warmen toon. Zij lachte een weinig verward. „Je moet me geen complimenten maken. Dan kom je me zoo vreemd voor. Vroeger deed je dat nooit. Inte gendeel: je hebt mij dikwijls beknord omdat ik allerlei onzin deed en sprak. Hij nam haar hand teeder tusschen volle beschikking zal hebben. Er is over de erfpacht-kwestie reeds heel wat te doen geweest, reeds heel wat conferenties heeft de Voorzitter hier over in Den Haag gevoerd om deze terreinen in het bezit van de gemeen te te krijgen. Eindelijk zullen thans, naar spr. verwacht, deze bemoeiingen met succes beloond worden. Wordt besloten de aanvrage van den heer P. Rijken tot een volgende vergadering aan te houden. Aan de N.V. Overijselsche Hypo theekbank zal het erfpachtsrecht ver kocht worden van een perceel gele gen achter het pand vroeger bewoond door den lieer Sassen. 9. Behandeling van besprekingen der vorige vergadering betreffende: a. Salaris gemeente-personeel; b. Presentiegeld leden van den Raad; c. Schoolartsendienst. Naar aanleiding van een verzoek van Werelds om salaris-verhooging werd in de vorige vergadering de aandacht gevestigd op de salarissen van andere ambtenaren die naar som mige leden meenden, ook wel herzie ning behoefden. Nadien is door B. en W. bij andere gemeenten geïnfor meerd welke salarissen daar zooal ge geven worden. Daarbij is gebleken, dat de salarissen in deze gemeente hierbij ongunstig afsl en en een ver hooging alleszins gemotiveerd zou zijn. Ook het salaris van veldwachter v. Oirschot zouden B. en W. willen verhoogen. In een schrijven van den commissaris der Koningin wordt ook hierop aangedrongen. Het komt B. en W. echter niet gewenscht voor de verhoogingen reeds thans toe te ken nen. Zij stellen voor bij de behande ling der begrooting hierop nader te rug te komen, anders zou het even wicht tusschen de ontvangsten en uit gaven op het loopende dienstjaar zeer worden verbroken, hetgeen zeer veel onaangenaamheden kan meebrengen. De heer Timmermans zegt, zich wel met dit voorstel te kunnen ver eenigen als hij er zeker van kan zijn, dat de salarisherzieningen niet op de lange baan geschoven worden. De Voorzitter merkt op, dat dit geenszins de bedoeling van B. en W. is, zij zijn niet minder dan de Raad overtuigd, dat salarisverhooging alles zins gewettigd is. De heer Sassen is van meening, dat het aantal ambtenaren waarmee men j hier zit te kijken, veel te groot is, I waardoor men allen moeilijk een be- hoorlijk bestaan kan verzekeren. Hij 1 zou alles ipeer in een hand willen brengen, dan kan men de ambtenaren beter salarieeren. De Voorzitter is het met deze ziens wijze geheel eens. Hij wil in dit ver band even wijzen op een couranten artikel, waarin van die bekende goed- koope critiek op het beleid van het Gemeentebestuur wordt uitgeoefend. Ifi een bedoeld artikel werd beweerd dat in Geertruidenberg zoo ontzettend veel ambtenaren zouden zijn. Spr. heeft zich de moeite gegeven eens te controleeren of het genoemde aantal juist was, doch al rekende hij de schoonmaakster en den vuil-ophaler erbij, dan kan hij nog niet aan het getal komen. Met dergelijk goedkoop gedoe kan men wel de zaak belache lijk maken maar geen enkel gemeen tebelang wordt er mee gediend. Ook de heer Timmermans voelt thans veel voor centralisatie. Hij geeft toe dat hij zelf vroeger er toe heeft medegewerkt dat er veel ambtenaren zijn gekomen. Men leefde toen echter onder geheel andere omstandigheden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. In de vorige vergadering is verder door den heer Sassen de opmerking gemaakt dat het presentiegeld voor de leden van den raad hier zoo laag is, dat het voor sommigen een beletsel innigen blik aan. „Nu is het anders, Josta. Je bent toch al lang een jonge dame, en je doet en zegt geen onzin meer. Hoe kan ik je dan beknorren!" zei hij half ernstig, half schertsend. Een schalkschen lach speelde om haar mond. Voor een oogenblik was zij weer de oude vroolijke Josta. „Doe je het nu niet meer?" „Zeker niet". „Dat is eigenlijk jammer". „Waarom?" „Ik liet me zoo graag door je be knorren. Dat was bijna prettiger dan wanneer andere menschen me prezen. „Dat zou me kunnen verleiden, nu ook nog eens op je te knorren." De minister had glimlachend toe geluisterd. „Wacht maar af, Josta. In het hu welijk wordt er dikwijls geknord, aan beide kanten, ook in het gelukkigste huwelijk. Dat zal bij jullie ook wel zoo zijn. Je zult dus nog wel je zin krijgen". Josta was blij dat het gesprek van gravin Gerlinde was afgeleid. Daar zij Rainer niet eerlijk haar meening kon zeggen, wilde zij er liever in het geheel niet over spreken. Maar zij voelde dat het niet aangenaam zou zijn, Gerlinde eiken dag op Ramberg te zien. Zij was in stilte den bouw meester van het weduwenhuis dank baar. Nu behoefde zij tenminste niet met haar onder éen dak te wonen. Toen het rijtuig voor het kasteel stilhield, vroeg Rainer: „Mag ik jul lie nog een uurtje gezelschap hou wilde blijven; zij liet het echter niet duidelijk blijken. Zij zeide slechts vriendelijk „Je kunt thee blijven drinken, Rai ner. En we kunnen wel een heel uur babbelen; papa neemt nu eiken mid dag vrij, omdat hij weet, dat ik niet lang meer bij hem ben." „Natuurlijk blijf ik gaarne, zoolang ik niet stoor." „Je stoort nooit." „Ik dacht, dat je misschien nog veel te doen had voor morgen. En vanavond heb je ook gasten, al zijn het maar Gerlinde, Henning en ik". „O, vanavond zijn we onder ons, daarvoor heb ik niets te doen. Voor 3 personen meer gedekt, dat is alles. En morgen vroeg krijg ik hulp. Tante Maria, een nicht van mama, komt morgen. Ze zal de huishouding voor papa waarnemen en mij deze weken met mijn uitzet helpen." „O, dat is prettig. Dan behoef ik me ook niet zulke heftige verwijten te maken, dat ik je van papa afneem. „Die verwijten behoef je je in geen geval te maken, beste Rainer", zei de minister. „Maar ik moet bekennen, dat ik het prettig vind, tante Maria in huis te hebben. Zij is een zeer sympathieke vrouw." Zij waren intusschen Josta's klein salon, dat geheel den - stempel van haar persoonlijkheid droeg, binnenge treden en namen plaats, terwijl de be diende de Engelsche theetafel binnen schoof. Rainer keek ontroerd in de kamer rond. Overal stonden vazen met bloemen rozen van Ramberg kan zijn ter vergadering te komen. De Voorzitter was het hiermede ge heel eens. Vroeger bedroeg dit 3.— per vergadering, doch in een overdre ven bezuinigingsbui bracht de raad dit terug op 1.50, wat z.i. veel te laag is. Hij zou het op minstens 3. willen terugbrengen. De heer Sassen merkt op dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen een verhooging voor te stellen, hij heeft er alleen op willen wijzen dat het lage presentiegeld voor een raads lid-werknemer, die een halven dag verletten moet, een bezwaar kan zijn. Wordt besloten deze aangelegen heid eveneens aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. De Voorzitter zegt dat B. en W. naar aanleiding van een bespreking in de vorige vergadering over een schoolartsendienst met de commissie van schooltoezicht over deze kwestie hebben gesproken. Hoezeer men ook van meening was dat een provincia len schoolartsendienst nuttig werk zou verrichten, achtte men de kosten hieraan verbonden, voor een gemeen te als Geertruidenberg te hoog. Men heeft toen overwogen of deze aangele genheid niet plaatselijk te regelen was, door, zij het dan ook voorloopig, den plaatselijken geneesheer te ver zoeken, nu en dan de scholen te be zoeken. Besloten wordt dat B. en W. nader met dokter Jaspers hierover zullen onderhandelen. 10. Ingekomen stukken. Schrijven van den Nederl. Zwem- bond omtrent zwemonderricht aan schoolgaande kinderen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van het Nat. Comité tot bestrijding van alcohol-verbruik, hou dende verzoek het aantal vergunnin gen in de gemeente te beperken. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Bosschen Dioc. Werkl. Bond inzake heffing van per- soneele belasting en schoolgeld. Wordt besloten dit adres aan te houden tot nadere gegevens over de financieeleverhouding tusschen Rijk en Gemeente ten dienste staan. Schrijven van genoemden Werkl. Bond betreffende de Volkshuisves ting, waarin vooral wordt aangedron gen op het invoeren eener egeling ner iederen dag gezonden had. Zij werden schijnbaar goed verzorgd en bloeiden en geurden alsof ze juist af gesneden waren. Josta had den bediende weggezon den en schonk zelf thee. Voor haar vader deed ze suiker erin, Rainer reikte ze het kopje zonder iets erbij. „Ik weet, dat je ze zoo drinkt. Maar deze toast mag ik je aanbieden", zei ze met ongedwongen zekerheid van de vrouw van de wereld en toch op meisjesachtige wijze. Hij bediende zich en kuste haar hand. En een warm gevoel van geluk doorstroomde hem, nu hij eraan dacht dat zij hem spoedig eiken dag thee zou schenken. Hij keek naar haar slanke, edelgevorm.de handen, die een beeldhouwer verrukt zouden hebben. Ook de minister liet zich met welbe hagen door zijn dochtertje verwen nen. Zoo zaten zij tot zes uur te zamen. Toen werd Josta even weggeroepen. Zoodra de beide heeren alleen waren, zei de minister: „Bij de gelukwenschen, die ik ont vangen heb, bevond zich ook een schrijven van groothertogin Helene, dat van een bloemstuk voor Josta vergezeld ging. Ik heb den brief apart gehouden om je hem te toonen. Hier is hij." Hij nam een kaart uit zijn porte feuille, die met een kroontje versierd was en reikte ze Rainer toe. Rainer nam ze aan. En terwijl hij den minister kalm en ernstig aanzag zeide hij: Nalwyksrlf en Langstraatsclie Courant, 7Gn Ti

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1