imniKT in LUXÖR-BIOSCOOP. HOORT ZZ I E2 T 1 lil No. 29. Woensd. 9 April '30. 52e Jig. TWEEDE BLAD. Aotobusverkeer in het Land van Heusden en Altena en contact met Waalwijk. 11. Nog versch ligt ons in't geheugen de jaarmarkt te Waalwijk op 27 Maart j.l.veel vee was aangevoerd en vele kramen uitgestald. Uit den geheelen omtrek zag men bezoekers, zelfs uit Den Haag, 's Bosch, Woudrichem Ook uit de klei waren er veel tegenwoor dig; 't geheel kenmerkte zich door levendigen handel. We zullen hopen, dat Waalwijk zijn zelfde peil mag be reiken, zooals voor ongeveer 20 jaar geleden, toen geen markt in den om trek door Belgische kooplieden zoo druk werd bezocht ais Waalwijk, waar bijna alle kalfvee door hen werd ge- kocht, dat uit de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena werd aange voerd. Mr. van Ommeren zegt: er zijn te Waalwijk wel mooie schoien, maar een burgerschool enz. is er niet, maar wanneer er te Waalwijk onderwijs wordt gegeven, dat van dien aard is, dat de leerlingen in de 4e klas kunnen komen van de Burgerschool, dan zegt dit veel voor de omgeving, waar men voor weinig kosten het onderwijs kan volgen. Het wordt slechts gevolgd door 10 leerlingen uit de Klei, zegt Mr. v. Ommeren. Dat is weinig zegt hij. Is dat verstandig gesproken We komen terug op de zuigelingen. Even na de mobilisatie stond te Heus den op het podium in Concordia mej. Suze Qroeneweg, iid der Tweede Ka mer. 't Was aardig van H E. om zich de moeite te getroosten om te Heusden een rede uit te spreken. Buitengewoon woordenrijk was H E, en zij schetste Noord-Brabant als het donkere Zuiden en in 't bijzonder wei het Land van Heusden en Altena en de Langstraat In Noord-Brabant werd zeer veei gedronken, zelfs zoo, dat het sterfte cijfer van de kinderen onder 't jaar er een reuzeninvloed van had. In Heus den bedroeg dit 20°/0, In Waalwijk 22°/0 en Drunen bracnt het tot 24° 0 We mogen aannemen, dat H E. over. dreef, omdat ze dat bijna met alles deed en later ook erkende, toen men haar van antwoord diende en zei, dat men haar dan slecht had ingelicht. Toch is het sterftecijfer in Noord- Brabant hoog. De zuigelingenbureaux zijn in ieder geval voorbeeldige inrich tingen en laat het dan een enkeling zijn, die uit de Klei naar Waalwijk gaat naar zoo'n bureau, dan is dit ge woonweg te betreuren. De Maatschap pij moet kunnen bouwen op het toe komstige geslacht, moet een volk wor den, dat in ontwikkeling en beschaving bij geen volk ten achter staat en waar van kracht kan uitgaan, een volk, dat door zijn beschaving isert menschlie vend te zijn. Wanneer er verbinding was met Waalwijk en de Klei, zou men er eer der toe besluiten naar Waalwijk te gaan. De bloembollenteelt wordt dit jaar in West Noord Brabant op groote schaal begonnen, te Fijnaart, Dintelooid en omgeving, waar voor 4 ton geld in den grond zit. Het zal de moeite waard zijn daar binnenkort eens te gaan kij ken, in uw eigen provincie. Voorna- melijk zijn geplant: William Pit, Mr. v. d. Hoef, Copland, Ci'y of Haarlem, La Reijne, Con Cardinaai. Wanneer er eenige landbouwers zijn, die belang stellen in deze teelt, dan zal heel gaarne een praclisch onderlegd spreker komen en van voorlichting dienen. In Lisse en Hillegorn besteedt men voor den grond voor de bloembollenteelt van 10 tot 25 duizend gulden per H A Wanneer dit In 'i Land van Heusden en Altena met succes kan worden toe gepast, dan kregen wij ook een groote waardevermeerdering van den grond en groote verzendingen en zou er veel door het weinige verkeer lijden, door slechts eene richting, van het Oosten naar het Westen. In deze richting vindt men het dubbele aantal booten langs den Maasdijk en in Zuid Noordelijke richting is niets te vinden. We hebben in het Land van Heus den en Altena 2 coöperatieve zuivel fabrieken, aan den Nleuwendijk en te Genderen, en plaatsen daar nog naast de zuivelfabriek te Capelle. Wanneer morgen deze fabrieken ophielden melk te ontvangen, dan zou men verbaasd staan, hoeveel minder men voor de melk kreeg, dan was concurrentie uit gesloten en had de handelaar het zeg. gingsrecht alleen. Nooit hebben de veehouders een "eter besluit kunnen nemen, dan voor gezamenlijke rekening op te richten een coöperatieve zuivelfabriek Al deze drie fabrieken werken uitstekend en wedijveren met elkaar en leven op "rlendschappelpen voet. Met Gende- 'en ben ik 't beste bekend en daarvan •ran ik zeggen dat de fabriek de laatste Mren erg is uitgebreid en thans steeds me"{ on*vangt uit Gelderland, h Poederooijen, Aalst, Nederhemert, well, Bruchem, Kerkwijk, Hurwenen, Kossum en Hedel. Hoe meer melk, hoe meer voordeel en hoe lager het onkos- encijfer. We hebben het door de toe ame van de melk zoover kunnen rengen dat we mee van 't meest kunnen uitbetalen van de fabrieken in Nederland. Er zijn altijd nog enkele veehouders, die hun melk om de een of andere reden niet te Genderen wen- schen te leveren, maar dezen hebben zoo doende door ons toch een groot voor deel en verlangen uiibetaald te worden naar deh maatstaf van Genderen Er zijn naluurlijk nog zeer veel goed wer kende coöperatieve zuivelfabrieken en ik spoor bij deze de leden aan, zet uw schouders onder uw eigen zaak, want er kan veel meer voor u gedaan worden dan alleen uw melk te ver werken, Wanneer er meer verkeer was, bleef niemand van de vergadering meer thuis. Volgend gedeelte over het rijden der A T O. en N A.B.O. Wordt vervolgd. VAN CAMPEN PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 April 1930. Bezoekt de Jaarmarkt te Waal wijk Donderdag 10 April a.s. I 70-jarig bestaan der Liedertafel „Oefening en Vermaak". Maandagavond kwamen de heeren bijeen, aangezocht door het bestuur der Liedertafel .Oefening en Vermaak" om met dit bestuur het comité te formeeren voor de organisatie der feestelijkheden bij het a.s. 70 jarig bestaan der oudste zangvereeniging onzer gemeente. De heer A. C. van der Heijden heette de aanwezigen hartelijk welkom en na eenige besprekingen, kon men zich unantm vereenigen met het in de voorloopige besprekingen naar voren gekomen idee om op 15, 16 en 17 Augustus groote Muziekfeesten te organisecren. Bepaald werd verder dat slechts 20 gezelschappen aan deze feesten zullen kunnen deelnemen en dat onder deze een totaal van f 560 aan geldprijzen zai worden verloot, waaronder f 125 als eerste prijs, terwijl iedere vereeniging in elk geval een prijs trekt. Voorts zullen in die dagen nog tal van andere feestelijkheden op het programma komen, zoodat deelnemende gezelschappen en bezoekers een paar mooie feestdagen te wachten staan, Een lijst van personen, die zullen worden uitgenoodigd om in het eere comité zttting te nemen, werd opge steld. Voorts werd het comité verdeeld in verschillende commissies, die ieder op haar terrein zoodra mogelijk voor stellen aan de aigemeene vergadering zal voorleggen. De verdeeling is als voigt A. C. v. d. Heijden, Algem. voorzitter. Ad. van Iersel, Algem. Secretaris. Comité voor 't Muziekfeest. A. C. van der Heijden A. van Iersel Jac. Sars H. Driessen Comité voor de feestelijkheden. Jan Tielen Jos. Verwiel Hendr. van Heijst Comité voor Reclame. Henri Hoffmans Arnoud Verwiel L. Knepflé Comité van Ontvangst M. A. van Liempt Henri Aarts P. van Ree Comité van Finantiën. J. van Heesbeen. A. van de Meijdenberg Ad. van lersei Nieuwe Schoenfabriek. Naar wij vernemen is door den heer C. de Raoij Nleuwenhuijzen te Sprang Capelle aangekocht het Oostelijk ge legen fabrieksgebouw der schoen fabriek voorheen fa. C. G. van der Heijden alhier. De bedoeling is hierin voornamelijk sport-schoeisel te fabriceeren. In het daarnaast gelegen fabrieksgebouw (de oude leerfabriek) blijft de Esperanto- schoenfabriek voorheen fa. C. G. v. d. Heijden gevestigd. Concours Hippique. Gouden Medaille, j. C. Spapens, Waalwijk. Zilveren Medaille. C. R. Waalwijk. Tannerie de France, Straatsburg. Bifz. Vrijw. Landstorm. Een propaganda—vergadering zal gehouden worden van de afdeelingen Waalwijk, Baardwijk en Besoljen van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, op Donderdag 10 April 1930, des avonds om half acht, in de zaal! van den R K. Werkliedenbond alhier: Op deze vergadering zal het woord worden gevoerd door den reserve le luitenant A. B. Rabou, plaatselijk leider van den bijzonderen vrijwilligen landstorm te 's-Hertogenbosch. Tevens zullen bij deze gelegenheid worden uitgereikt de gedenkalbums van den landstormdag in den Haag, terwijl eveneens zal worden gesproken over een te houden onderlingen schiet wedstrijd van de drie plaatselijke afdeelingen in September a.s. HOORT en ZIET wat wij U deze week brengen. ons nieuw BIOSCOOP-ORGEL. ons buitengewoon Bespreekt lllm-program. nu reeds plaatsen. R.K. Werkliedenvereniging. De jaarvergadering van de R.K. Werk liedenvereniging op Maandag 7 April was zeer slecht bezocht. De Voorzitter opent de vergadering en drukt zijn spijt uit over de geringe opkomst. Er moest, zoo zegt hij meer belangstelling zijn voor een vergade ring als deze, waar inzicht wordt ge geven in den toestand van de ver eeniging. De notulen der voorgaande aige meene vergadering worden voorge lezen en goedgekeurd. Aan de orde jaarverslag van den Secretaris. Het aantal leden bedroeg 31 Dec. 1929 686 leden; 31 Dec. 1928 698, dus een vermindering van 12. In plaats van den heer P. van Brunschot werd als bestuurslid ge kozen de heer P. Keider. Er werden 4 aigemeene vergade ringen gehouden en 37 bestuurs vergaderingen. In het jaarverslag werd vervolgens gememoreerd wat op deze aigemeene vergaderingen behandeld is. Op 16 Juni werd hier de gewestelijke encycliekmeeting gehouden die zeer goed gtslaagd mag heeten. De voorzitter, de heer F. Passier, herdacht het 25 jarig lidmaatschap der R.K. Vakbeweging, waarvoor hij ge huldigd werd. De deelname aan den Katholieken dag te Tilburg was al zeer pover. Tenslotte wordt gememoreerd het uitstekend geslaagde St. Nicolaasfeest. De speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht bracht op f 122.— op brengst vrijwillige contributie f221.45. Voorts wordt besproken de jaar- iijksche feestdag met aigemeene H. Communie, de ontwikkeling der ieden en de neven instellingen. Het doktersfonds telde 1459 leden tegen 1504 't vorige jaar. Aan specia listische hulp werd 12000, aan verios. kundige f 520, aan apotheker f3392 04 betaald. Nog geen samenwerking kon ver kregen worden met plaatselijke medici of specialiteiten, evenmin als met de ziekenhuizen. Het Ziekenfonds telde 381 leden tegen 417 in 1928 Uitgekeerd werd f3370 15, tandheelkundige hulp f 55,-, ziekenverpleging til 1.25. Uit het steunfonds werd f 1239.40 betaald, dat is 100 pCt. meer dan in 1928 VEEKOOPERS1 Komt ter Waal- wijksche Premiemarkt Donder dag a.s. Het Ziekenfonds bezit f 9377.62, het steunfonds f 3551.43, is totaal f 12929 05. De steenkolen-vereeniging had 361 leden tegen 377 in '28. De verkoop bedroeg 8509 H.L. tegen 8075 in '28. De propaganda-club heeft opge houden te bestaan. De jeugd-afdeeiing bedraagt pim. 30 leden. Dit moest veel grooter zijn. Bij de Centrale Volksbank werd totaal ingelegd f 12090.98 Uitbetaald 19600. Het aantal polissen van „Concordia" bedraagt 175. De „Volkskrant" mag hier niet op grooten vooruitgang bogen. De harmonie en tooneelvereeniging mogen zich in grooten bloei en be langstelling verheugen. Gememoreerd werden het succes op 't concours te Oosterbeek, de tal van concerten, enz. Voorts werd 't grootsche feest bij het 12'/a jarig bestaan der tooneelvereeni ging herdacht. Ten slotte worden de arbeiders aangespoord zich te organiseeren, speciaal de schoenmakers, waarbij verwezen wordt wat andere vakken door een goede en krachtige organi satie verkregen hebben. Onder dankzegging aan den functio naris goedgekeurd. Jaarverslag van den Penningmeester. Voor de Bondskas sluit de finantieele rekening met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 4089 53, waaronder een batig saldo van 129 90 De rekening van de exploitatie van het café en gtbouw sluit aan inkomsten en uitgaven rnet een bedrag van 16533.67 waarin begrepen een batig saldo van f 356 05. Onder dankbetuiging gearresteerd. De heer Ant. v. Drunen brengt namens de Conti öle commissle verslag uit en concludeert dat alles keurig in orde is bevonden. Hij stelt voor den penningmeester met een woord van dank te dechargeeren. De begrootingen voor 1930, sluitend met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 4032 92 voor de Bonds kas enf6650 00 voor exploitatie Gebouw en café worden eveneens goedgekeurd. Bestuursverkiezing wegensperiodleke aftreding van de heeren F. Passier en A. Stokwielder en ter voorziening in de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer F. Bataille. De aftredenden worden herkozen en ter voorziening in de vacature gekozen de heer G. van Assen. De Voorzitter noodigt den gekozene uit aan de bestuurstafel en spreekt de hoop uit. dat hij een Ijverig bestuurslid voor de vereeniging zal zijn. Verkiezing van een Voorzitter. De heer Passier wordt met groote meerderheid herkozen. Hij brengt dank aan de leden voor hei in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat hij de dagen die hem nog resten veel in het belang van de ver eeniging zal mogen werkzaam zijn. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mee, dat overal in alle plaatsen met veel succes actie gevoerd wordt voor den verkoop van steenen, planken en balken ten bate van den bouw van het nieuwe sanato rium van Herwonnen Levenskracht. Spr. zet uiteen de noodzakelijkheid van ruimen steun en verzoekt de aanwezigen die zich de moeite willen getroosten aan den verkoop mee te werken, zich op te geven, dan kan in samenwerking met het Plaatselijk Comité een en ander spoedig ter hand genomen worden. Een 4 tal leden gaven zich hiervoor op. De Eerw. Adviseur doet daarna eenige mededeelingen betreffende de bedevaart naar Elshout. die dit jaar den 2en Zondag in Mei zal plaats hebben. De bedoeling is iets vroeger te vertrekken, uiterlijk half zes. Kwart voor zeven H. Mis in Elshout, waar onder aigemeene H. Communie der deelnemers. 8 uur vertrek uit Elshout. Z.Eerw. vertrouwt dat de orde even goed zal zijn ais 't vorig jaar. De Harmonie zal hare medewerking ver- leenen, terwijl tijdens de heen- en terugreis eenige liedjes, welke aan de deelnemers zullen verstrekt worden, gezongen worden. Het bestuur wil kleine insignes aanschaften, die aan de deelnemers worden verkocht a 5 cent. De opbrengst is voor dekking der kosten. Het insigne strekt tevens als bewijs van deelneming. Door den Voorzitter wordt nog een propagandawoord gesproken voor het arbeidersdsgblad „De Volkskrant" dat nog veel te weinig gelezen wordt. Hij spreekt de hoop uit dat veler, zich zullen abonneeren. Bij de rondvraag vraagt het lid Ant. v. Drunen om Zaterdags het café wat vroeger te openen, b.v. 6 uur, waarop de Voorzitter antwoordt dat rekening gehouden moet worden met de werk zaamheden van den concierge. Echter zal het bestuur dit graag in overweging nemen. De vergadering wordt daarna met den christelijken groet gesloten. Jongenskoor. Gisteren werd bfl ge'egenheid der plechtige H. Communie in de parochie, kerk van St Jan gedurende de H.Mis en onder het Lof door een knapenkoor uit de leerlingen der St. Petrusschool een aantal misgezangen, Gregoriaan- sche lofzangen en andere liederen uitgevo rd onder leiding van Br. Can. didus, aan het orgel begeleid door Br. Delphinus. Gezien den korten tijd van voorbereiding viel de uitvoering dezer gezangen zeer te roemen. Er blijft altijd een groote jbekoring uitgaan van zulk een koor van klare jongens stemmen. En bij deze gelegenheid hebben we het gemis aan een geschoold knapen koor weer eens te meer gevoeld. Dit was reeds schoon maar veel zou nog kunnen verbeterd worden bij een regelmatige oefening. Dan zou men ook meerstemmige gezangen, die, mits zuiver en beschaafd gezongen, bij knapenkoren zoo heerlijk kunnen klinken, kunnen uitvoeren. Bij broeder Candidus is de leiding in goede han den. Wij hopen van harte dat deze eerste proef voor hem een aansporing moge zijn het knapenkoor in stand te houden en zijn prestaties op te voeren. Alle parochianen zouden hem daar voor dankbaar zijn. Bond van Bedrijfsautohoaders. Vanwege bovengenoemden bond district Noordbrabant—Midden, werd Maandagavond wederom een propa ganda—avond gehouden in „Musis Kon de eerste bijeenkomst voor eenige dagen niet doorgaan wegens te geringe belangstelling, thans was de opkomst, hoewel niet druk, toch heel wat beter. Een 35—tal bezitters van bedrijfsauto's was aanwezig. De heer Beerenborg, hoofdagent, zette in een duidelijk betoog de tot standkoming, den groei, het streven, de resultaten en de voordeelen van den bond uiteen. Dat er ook in de Langstraat voor den Bond heel wat te doen is, heeft spr. ondervonden nu hQ dezer dagen de wegen eens in oogen- schouw heeft genomen. Hij heeft ze zeiden slechter aangetroffen als hier op verschillende plaatsen bet geval was. Dat de Bond met zijne actie veel bereiken Jcan toont spr. met verschil lende voorbeelden aan. Hij wijst er op hoe de minister uit de wegenbelasting ruim 3 millloen meer ontvangt dan hem toekomt. Dat geld diende ook aan de wegen ten goede te komen en niet alleen in Holland maar evengoed in het Zuiden. Het wegenplan zou in 15 jaar worden uitgevoerd, doch op tal van plaatsen Is de toestand van dien aard dat niet zoo lang gewacht kan worden. Ofschoon de bond ook vele directe geldelijke voordeelen aan de leden biedt, blijft de actie van den bond in hoofdzaak gericht op verbetering van deh toestand voor de bedrijfsauto houders in het algemeen. De heer Polman, lid van het hoofd bestuur, zegt dat het bestuur verschil lende verkeersgrieven in de Langstraat en omgeving reeds kent, doch zou gaarne zien dat de vergadering zelf met deze grieven naar voren komt en aangeeft wat tot verbetering der wegen diende te geschieden. Door de aanwezigen worden hierna verschillende grieven en verkeers- belemmeringen naar voren gebracht, terwfll ook door den heer Beerenborg nog op tal van punten de aandacht wordt gevestigd. Zoo komt o.m. ter sprake de slechte toestand van den weg van Waalwijk naar Tilburg, de Grootestraat in Waalwijk met het ernstige verkeers obstakel de stoomtram, verschillende spoorwegovergangen, het uitlaten van stoom en rook door de trams, en andere verkeers—hinder door de tram veroorzaakt, de slechte verbinding naar de nieuwe brug te Keizersveer en tal van andere grieven. Door het bestuur wordt toegezegd naar al deze grieven een deskundig onderzoek te zullen laten instellen door een der ingenieurs van den technischen dienst van den bond. Nog wordt besproken op welk ter rein de bond nog meer werkzaam is, o.a. de actie tegen de A.T.O., die den expediteurs vaak een oneerlijke con currentie aandoet. De geringe contributie van f 15.— per jaar kan tenslotte ieder lid gemak kelijk terugverdienen door de voor deelen die de bond biedt bij het sluiten van autoverzekeringen, door het gratis verstrekken van triptieken, door gratis rechtskundigen bijstand, door gratis technische adviezen, door gratis toe zending van een gtïllustreerd weekblad waarin tal van belangrijke onderwerpen worden behandeld De gezonde finan tieele toestand van den bond blijkt wel uit het reserve—kapitaal van ruim f 100.000 dat zich thans reeds gevormd heeft. De voorzitter zegt dat uit de gehou den gedachtenwisseling wel gebleken is dat de bond ook hier veel nuttig werk zal kunnen verrichten. Hij hoopt dat velen zich als lid zullen aanmelden. Wie zulks niet aanstonds wenscht te doen kan zich nader opgeven bij den secretaris van dit district den heer v. Casteren, Korvelscheweg 78, Tilburg. Met een dankwoord wordt hierna de vergadering gesloten. Gegund. Naar wij vernemen is de levering van 38 500 trottoirtegels, benoodigd voor de Noordzijde Grootestraat, een gedeelte der Putstraat en 100 M in den Kerkpad, opgedragen aan de firma Grotius te Gorinchem en de levering van 276.000 Zweedsch graniet—keien voor de vernieuwing Grootestraat en voor den aanleg van 100 M. weg in den Kerkpad aan de Bazalimaatschappij te Rotterdam. Ook is door de Gemeente op de Jaarbeuis te Utrecht een partij wegen- teer aangekocht voor de bewerking der Putstraat. Straatverbetering. De verbetering der Grootestraat en wat daaraan vastzit, is thans in vollen gang. Aan de Zuidzijde is men druk bezig met het versmallen der trottoirs terwijl de waterbedrijven Maandag begonnen zijn met het leggen der 6 duims buizen naar het hoekeinde, later tot de Mr. van Coothstraat. Nadat aan de Markt een splitsing is Ingebracht gaat men nu in de richting v.m. Baard wijk, terwijl de tegelbestraling der trottoirs aan de Noordzijde dit werk geregeld zal volgen. Met deze buisverruiming zal dan in den .waterdruk in de Grootestraat, speciaal in v.m. Baardwijk, in een lang gevoelde behoefte zijn voorzien. De keien die voor een nieuwe be strating van den rijweg der Groote straat zijn aangeschaft, zijn van een mooien vorm en schitterende kwaliteit. Ongeval. Maandagmorgen had de kleermaker Korthout, werkzaam op de kleermakerij van den heer A. v. d. Ven alhier het ongeluk met z'n rechter wijsvinger tusschen de machine te geraken, waar door de nagel wtyd afgerukt en de vingertop ernstig gekwetst. Bezoekt de groote Premiemarkt te Waalwijk. Baldadigheid. Gisterennacht is uit baldadigheid de kop van de groote bioemenzuil staande in het plantsoen bij het Station afgestooten en op het voetstuk ge vallen waardoor kop en voetstuk be schadigd zijn. De politie weet nog niet wie hier zijn (hun) vernielzucht heeft (hebben) botgevierd. Diefstal. Vermoedelijk in den nacht van Vrij dag op Zaterdag zijn uit het perceel in de Schippersmljn alhier dat voor rekening van den heer G. J. Wage- makers tot een schoenfabriek wordt

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5