Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN. li f! FEÜSLLETO GEMEENTERAAD. iaiBUifiiUHIiyiiMliiSiiiiftifft wm ([IMMER 31 WOENSDAG 16 APRIL 1930. 53e JAARGANG. Dit blad yerach^nt WOON8DAO en KATBHDAG, Abannementsprfla per S maanden 1-25. Franco per poet door bat geheel* rtjk 1.40. Brieven, Ingeaonden atvkken, gelden, na franco t* Benden aan dan Uitgever. PTTGAYjS i WAALWIJKgOHÏÏ STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Teiafoo* No. Si. Tebsffr.-Ad*®*: KCHO. Prfa das? Advertentlën 20 cent per regal; mtrahnmn 1.50, Bf contract flink rabat. Beclamo* 40 cent per regel. AdvertentüSu moeten Woensdag en Vrijdag den morgen* om sltcrlfk 0 «mr ln ona bealt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 11 April 1930, nam. 3 uur. Voorz. de Edelachtb. heer Snijders. Afwezig de heer Herman. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De Voorz. zegt op de publieke tri bune den plaatselijken geneesheer te hebben opgemerkt, wiens belangstel ling vermoedelijk zal uitgaan naar punt 6 der agenda, namenlijk: Vast stelling gemeenschappelijke regeling betreffende het aanstellen eener vroedvrouw voor de gemeenten Dlis sen en Almkerk. Ten einde diens tijd niet te veel in beslag te nemen, wil spr. voorstellen allereerst punt 6 der agenda te behandelen, waarmede de Raad accoord gaat. De Voorzitter wijst er op, dat deze kwestie reeds verschillende keeren in den Raad behandeld is, zoodat hij 't onnoodig vindt, hierover nog verder uit te wijden. De finantieele toestand Ier gemeente laat niet toe een vroed vrouw voor Dussen alleen aan te stel len, zulks zou de gemeente 1200. kosten. Daarom is samenwerking ge zocht met de gemeente Almkerk en is door de besturen van beide gemeen ten een gemeenschappelijke regeling ontworpen, welke thans aan den Raad ter goedkeuring wordt voorgelegd. In deze gemeenschappelijke regeling welke hierna wordt voorgelezen, wordt ondermeer bepaald, dat de jaar wedde 800 zal bedragen, waarvan door iedere gemeente de helft wordt betaald. De benoeming en het ontslag der vroedvrouw geschieden door de beide gemeenteraden, die ook de in structie vaststellen. De vroedvrouw zal niet verder dan anderhalve kilo meter van de gemeenschappelijke grens van beide gemeenten verwij derd mogen wonen. Verder wordt voorgelezen deze regeling aan te gaan voor den tijd van 3 jaar, ingaande 1 Juli a.s. Waar deze regeling is ont- van „De Echo van het Zuiden." - door hedwig COURTHS-MAHLER. 32. Haar gezichi was vertrokken, haar b[en gloeiden. Liefde ea haat ver- urden haar ziel, maar slechts de aat was echt. Haar liefde was niet |e|n en opofferend zooals echte liefde Is' oe van haar onstuimige gedach- dhrnd^011'' zij op en schelde den be- »Is de graai' al terug?" tpi'r eiX' mevrouw> de graaf heeft ge- 6 "neei'd, dat hij om 7 uur met 8 aat Henning komt." "Hoed, breng de thee", beval zij. v„n'e? bediende bracht de thee, waar- herlinde haastig dronk. Een blik ha erl ^eneHaanschen spiegel zeide ?,,ai' oe bleek en afgemat zij eruit ZaN- Zij schrok. on'iv'k ,nioe^ balm worden om zonder k' T..lnë mi.in doel te Bereiken. Zul- oiopt hederft de schoonheid. En ik win ziin om te kunnen over- '"nen, dacht zij. L,.1'1 yeg®f zich naar haar kleedka- 'fefter "r'aab wilde zij zichzelf over- kritisch bezag zij zich steeds worpen conform de uitspraken van den Raad, meent de Voorzitter, dat de Raad wel hiermede accoord zal gaan en adviseert namens B. en W. tot goedkeuring. Van Drunen. Is het wel noodig een datum van ingang te bepalen? Kan deze regeling niet ingaan met ingang van den datum der benoeming van de vroedvrouw? Voorzitter. Dit is geen bezwaar, wij zullen deze wijziging in de regeling aanbrengen. Van Drunen. Ook de bepaling waar zij moet komen wonen acht ik niet goed omschreven. Want de vroed vrouw zou nu wel in Hank of Nieu- wendijk kunnen gaan wonen. Voorzitter. Dat zal zij naar onze meening niet doen. Wij veronderstel len dat zij op de Korn zal gaan wo nen. Maar de vraag is nog oi' ze daar een geschikt kosthuis zou kunnen vinden. Zou ze daarin niet slagen, dan moeten wij haar altijd nog eenige speling laten. Daarom meenen wij niet uitdrukkelijk te mogen bepalen, dat zij op de Korn zou moeten wonen. Laat ons dan de redactie zoodanig wijzigen, dat er staat bij voorkeur op de Korn, Srneenk. Ik vind een proefneming van 3 jaar nog al lang. Bevalt de vroedvouw ons niet dan zitten wij er pjinstens 3 jaar mee. Voorzitter. De regeling tusschen de gemeenten wordt wel voor 3 jaar aan gegaan, doch de benoeming wordt an ders geregeld. Middelkoop. Wanneer later bij de nieuwe financieele verhouding tus schen Rijk en gemeente, onze gem. er beter voor komt te staan, kunnen we misschien wel een vroedvrouw voor Dussen alleen bekostigen. Voorzitter. Laat ons beginnen met deze regeling, dan kunnen wij later nog zien. Het kost ons nu in 3 jaar maar evenveel dan het ons in 1 jaar gekost zou hebben wanneer we een vroedvrouw voor Dussen alleen zou den aanstellen. Met algemeene stemmen wordt hierna de ontwerp-regeling behou dens de 2 voornoemde wijzigingen, goedgekeurd. De instructies voor de vroedvrouw, welke hierna worden voorgelezen, worden eveneens met algemeene stem men goedgekeurd, conform het opge- moest driemaal veranderd worden, voor zij tevreden was. Met Josta's zware vlechten te wedijveren was moeilijk. Maar zij was nog mooi. Zij kon naast Josta staan. Maar hoe lang nog, dan begon zij te verminderen. Haar mooiste jaren had zij aan de zijde van een man doorgebracht, dien zij niet liefhad en dien zij door haar grillen gekweld had. Graaf Rochus had wer kelijk, zooals baron Rittberg" het zoo juist gezegd had, niets te lachen ge had in zijn huwelijk met de mooie Gerlinde. Maar daaraan dacht zij niet. Zij dacht er slechts aan, wat haar ont broken had. Zij beeldde zich in dat zij haar jeugd verspeeld had. En de ge dachte dat haar mededingster tien jaar jonger was dan zij, pijnigde haar steeds weer. Angstig zocht zij op haar gezicht de eerste sporen van den ouderdom. Ge lukkig nog was er niets te ontdek ken. Nog was haar teint frisch, waren haar trekken glad. Slechts om den mond hadden de laatste dagen een scherpen trek achtergelaten en in de ooghoeken waren kleine rimpeltjes. Die moest Hanna door massage weer verdrijven. o Graaf Rainer had zijn broeder Hen ning van het station gehaald en de begroeting was zeer hartelijk en innig geweest. Arm in arm gingen zij, ter wijl graaf Henning vroolijk praatte, op het rijtuig toe. Zijn oppasser, die tevens zijn kamerdienaar was, gaf graaf Henning zijn bevelen voor de bagage, en toen reden de broeders weg maakte ontwerp. 1. Ingekomen stukken. Eenige brieven van Gedeputeerde Staten betreffende gemeente-begroo ting en -rekening worden voor kennis geving aangenomen, of ter verdere afdoening in handen van B. en W. gesteld. Verslag der werkzaamheden van de Landarbeidersstichting te Dussen over '29. Hieruit blijkt, dat het ver lies bedroeg 225.68', te dekken zoo mogelijk uit de reserve-rekening. Het verslag zal ter inzage worden gelegd. Schrijven van de Politievereeniging Samenwerking, houdende mededee- ling, dat als houder van politiehond is aangewezen S. de Bie, rijksveldwach ter te Meeuwen. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Naar aanlei ding van de opmerking van den heer Smeenk in de vorige vergadering, dat deze commissie nog moest worden aangevuld, deelt de commissie mede, dat zij voltallig is. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat met mede werking van een ambtenaar van het Bureau voor Verificatie, de boeken en bescheiden met het aanwezige kas geld tweemaal zijp gecontroleerd. De eerste maal blecw een verschil van 587.73r' te bestaan, welk bedrag te en voor zij het vermoedden, hield het rijtuig voor het paleis Ramberg stil. „Als je klaar bent met verkleeden, kom je naar me toe, Henning. Dan kunnen we nog een kwartiertje pra ten. Wij hebben elkaar nog veel te zeggen", zei graaf Rainer. „Dat geloof ik ook, Rainer. Ik zal me haasten. Maar zeg eens, kan ik zoo maar laat op den avond bij je aanstaande vrouw in huis vallen, zonder vooraf een bezoek te hebben gemaakt?" vroeg Henning glim lachend. Vol welgevallen keek Rainer hem aan. Hij was een sympathiek, manne lijke verschijning. De beide broeders geleken op elkaar, graaf Henning's gelaat was alleen jonger en zonniger. Het leven had er nog geen sporen op achtergelaten. „Ja zeker, Henning. Ten eerste ken je mijn meisje en haar vader al sinds jaren en ten tweede zijn wij nu toch van één familie. Bovendien gaat Ger linde mee. Misschien ga je haar dade lijk even begroeten, nadat je je ver kleed hebt. Maar houdt je niet te lang op, dan hebben wij nog wat aan el kaar." „Natuurlijk! Je weet immers, Ger linde en ik hebben elkander niet veel te zeggen. Wij zijn om zoo te zeggen antipoden." „Dat begrijp ik niet, Henning, zij is toch zoo'n charmante vrouw." „Hm, wel mogelijk. Maar mijn smaak niet. Dus tot straks, oudje". Graaf Henning verliet zijn broeder en begaf zich naar zijn kamers. Ter wijl hij zich verkleedde, floot hij ver genoegd de nieuwste Berlijnsche lied- veel in kas was. Bij nader onderzoek bleek dat nog een bedrag van 373.63 reeds was geboekt, maar nog moest betaald worden, terwijl van het overi ge verschil de oorzaak niet kon wor den nagegaan. Na dien is de kas nog eens opgenomen, namenlijk op 27 Maart, en toen bleek dat er een nega tief saldo van 0.31 was. Beide rapporten zijn opgezonden aan de Gedeputeerde Staten. Schrijven van het comité tegen het alcoholisme, waarin op beperking van het aantal vergunningen wordt aan gedrongen. De Voorzitter zegt, dat het schrij ven ter inzage zal worden gelegd, doch dat B. en W. niet voornemens zijn een voorstel tot beperking te doen. Smeenk. Ik meen dat er in Dussen wel eenige beperking zou mogen wror- den toegepast. Voorzitter. We zijn in Dussen aan het maximum en kunnen dus geen nieuwe vergunningen meer geven. Op het oogenblilc is er echter geen voorstel hieromtrent aan de orde. Het adres zal ter inzage worden gelegd, en ieder raadslid kan dan desge- wenscht in de volgende vergadering met een voorstel komen. Van Drunen. Hoe zit het met het geven van verlof? Voox-zitter. Dit wordt door B. en W. haast altijd gegeven als het ge vraagd wordt. Wij meenen dit eerder in de hand te moeten werken als te beperken. Wij hebben liever met pu blieke lokalen te doen dan met geslo ten huizen waar stilletjes getapt wordt. Vooral in kleine gemeenten, waar onvoldoende politietoezicht is, is dit laatste zeer ongewenscht. Van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond zijn de bekende cir culaires ontvangen over de heffing v. personeele belasting en schoolgeld, speciaal voor de groote gezinnen, en over het bevorderen van het verkrij gen eener eigen woning door de arbei ders. Wat het eerste betreft, stelt de Voorzitter voor dit in handen van B. en W. te stellen, die daarmede bij de nieuwe belasting zooveel mogelijk zul len rekening houden. Wat de kwestie volkshuisvesting betreft, meent de Voorzitter dat de financieele toestand der gemeente niet toelaat, hiervoor iets te doen. fn „Ziezoo, Grober, maak me nu maar netjes. Uniform natuurlijk. Aha - ligt al klaar. Patent!" Spoedig was hij gereed. Nog een blik in den spiegel en toen begaf de knappe eerste luitenant zich naar de kamers van gravin Gerlinde. Hij had laten vragen, of hij haar mocht ko men begroeten, en zij had hem laten zeggen, dat zij er zich zeer op ver heugde. Zij was reeds in avondtoilet en droeg een geheel witte, los neervallen de, zijden japon met lagen hals en korte mouwen. De stof viel in mooie lijnen langs haar prachtige gestalte en zij zag er heerlijk uit in dit ele gante kleed, dat, hoewel eenvoudig, zeer kostbaar was. Als eenig sieraad droeg zij om den fraaien hals een paarlensnoer. Graaf Henning keek getroffen naar de schitterende verschijning. Gerlinde verscheen hem nu iets aangenamer en menschelijker dan in haar impo- neerende rouwjapon. Hij kuste haar galant en ridderlijk de hand, terwijl hij voor haar boog. „Ik verheug me, je weer te zien, lieve neef", zei de gravin, schijnbaer goed gestemd. Het was haar niet ont gaan, dat haar verschijning een die pen indruk op hem maakte, en dal verheugde haar. „Het genoegen is aan mij, Gerlinde. Wij hebben elkaar sinds lang niet ge zien." „Jammer genoeg. Je hebt ons zoo weinig bezocht. Hoe het je gaat, be hoef ik je niet te vragen. Je ziet er uit als het lachende leven zelf. Zoodra de gravin begon te spreken, i|fijiajgft^gMii|fi||ytfHUÉ deze gemeente bestaat een landarbei dersstichting, die nog al wat gedaan heeft en de gemeente ondervindt veel last om de rente en aflossingen bin nen te krijgen. Wordt besloten een en ander aan B. en W. over te laten. 2. Vaststelling kohier hondenbe lasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van ll64. 3. Benoeming vdn een lid der schat tingscommissie voor de Inkomstenbe lasting. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer v. d. Koppel worden door B. en W. voorgesteld: No. 1 Adr. van Veldhoven en No. 2 A. van Vught. Uitgebracht worden op den heer A. v. Vught 7 en op Adr. v. Veldhoven 3 stemmen, zoodat de heer v. Vught is benoemd. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering de opmerking is gemaakt dat de vacature in het bestuur der landarbeidersstichting niet was aan gevuld. Hij kan thans mededeelen dat B. en W. den heer van Netten be noemd hebben als opvolger van den heer van Steen en den heer W. de Graaf als opvolger van den heer v. d. Koppel. 4. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer Inkomstenbelasting. Wordt, evenals vorig jaar, vastge steld op 2,2. 5. Vergoeding ex art. 72 der L. O. Wet 1920. De Voorzitter zegt dat door 't R.K. Kerkbestuur te Dussen is verzocht be- noodigde gelden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van 1 twee persoons- en 6 een-persoonsbanken, voor de school te Dussen, wegens uit breiding van het aantal leerlingen. Wordt besloten het gevraagde cre- diet te verleenen. D& Voorzitter zegt dat nog is inge komen de vaststelling der gemeente rekening 1928 op een totaal aan in komsten van 72002.61, aan uitgaven van 75266.12, dus met een nadeelig slot van 3263.51 op den gewonen dienst. Op den kapitaaldienst is een voor- deelig saldo van 4872.73. Verder deelt de Voorzitter nog mee dat, naar aanleiding van ontvangen klachten, aan de school in den Pol- zag, hoe koud haar oogen waren en dat zij aan de vriendelijke woorden geen deel namen. En de kille klank van haar stem verwekte opnieuw zijn antipathie. Hij had weer het gevoel, dat zij zich anders gaf dan zij was en dat er iets als valschheid in haar we zen lag. Het stralende, lichte in haar verschijning had hem een oogenblik bedrogen. Nu zag hij, dat zij nog de zelfde Gerlinde was, voor wie hij nooit warm kon voelen. „Wanneer ik hetzelfde van jou zou zeggen, zou het banaal klinken. En daarvoor moet men oppassen tegen over een geestige vrouw als jij. Ik kan echter geen woord vinden, dat vol doende uitdrukt, welken indruk je verschijning zooeven op mij gemaakt heeft. Ik verheug me ook, dat je geen zwart meer draagt. Ik geloof werke lijk: mooier dan in dit wit kun je er niet uitzien", zei hij, zoo vriendelijk als zijn antipathie het toeliet. Zij glimlachte een koele, offici- eele glimlach. Zij had al lang bemerkt dat Henning niet veel voor haar voel de en het lag niet in haar karakter om sympathie te vragen, als het haar om een of andere reden niet wensche- lijk scheen. „Je hebt in Berlijn geleerd compli menten te maken, neef". „Slechts daar, waar ze op hun plaats zijn. Gaat het je goed, Ger linde?" „Dank je. Men moet tevreden zijn en bescheidenheid leeren." „Dat klinkt veel te berustend voor een mooie vrouw, en ik geloof bij jou niet aan die berusting." .Waarom niet?" vroeg zij met fon- o van het Zuiden, Iwpsche en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1