Fa. A. v. d-Wee-Cools der, een ijzeren afsluithek moet wor den geplaatst en een bestrating aan gebracht. Ook zouden B. en W. een muur die altijd vochtig is, moeten be timmeren. De bedoeling is dat de schoolkinderen voortaan binnen het hek op de plaats blijven. Bij de rondvraag vraagt de heer v. "Drunen of er goed de hand wordt ge houden aan de vastgestelde verorde ning op het verwijderen van rupsen nesten. De Voorzitter zegt dat hij er goed op heeft doen letten en de menschen gewaarschuwd heeft; hij is er niet voor ze direct voor de rechtbank te dagen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. HERPT. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 10 April des avonds 7 uur. Deze vergadering stond onder lei ding van den burgemeester H. van Eggelen, secretaris F. van Liempt, terwijl alle raadsleden aanwezig waren. Ook een talrijk publiek gaf blijken van belangstelling. Na opening doet de voorzitter voor lezing der notulen van de vorige ver gadering welke onveranderd worden goedgekeurd. 1. Voorstel van B. en W. inzake de electrificatie der gemeente. De Voorzitter deelt mede eerst zelf een onderhoud gehad te hebben met heeren van de PNEM, uit welk onder- houd voortgesproten is een onderhoud van B. en W. met de directie van de PNEM. Door B. en W. wordt aan den Raad het volgende voorstel van de PNEM voorgelezen Naar aanleiding van de bespreking, welke wij met den EdelAchtbaren heer Burgemeester hebben gehad hebben wij de eer U te berichten dat onze Maatschappij genegen is in Uwe ge meente een bovengrondsch laagspan ningsdistributienet te bouwen. De electriciteit zal over dit net aan de aan te sluiten perceelen recht streeks door ons worden geleverd, dus zonder tusschenkomst van de ge meente. Het net met transformatorslation wordt door onze Maatschappij onder houden en blijft geheel ons eigendom De gemeente zal voor den bouw van bedoeld transformatorhuisje een gunstig gelegen terrein aan ons moe ten overdragen. Voor zoover de perceelen der In woners langs het geprojecteerde liggen worden de aansluitingen voor onze rekening gemaakt, indien de aansluit- leiding niet langer is dan 10 Meter op eigen terrein, Bedraagt de lengte meer dan 10 Meter dan zal voor een licht- aanslutting voor eiken Meter buiten leiding boven 6 Meter een prijs van 25 cent per Meter en voor eiken M. binnenleiding boven de 4 Meter een prijs van 75 cent per M. in rekening worden gebracht. Voor krachtaanslui- tingen zijn deze bedragen respectie velijk 50 ets en f 2.25 per Meter. De installatie binnen de woningen komt geheel voor rekening van de verbruikers. Een bepaald aantai KWU wordt tegen 45 ct. geleverd en de boven deze afgenomen KWU tegen 25 cent per KWU. Wij zijn genegen op dit net een straatverlichtingsaanleg aan te brengen voor rekening en in onderhoud bij de gemeente. De kosten van aanleg gerekend op 10 lantaarns zijn f 1000, De electriciteit voor de straatver lichting zal worden geleverd tegen het navolgend tarief De eerste 60 KWU per jaar en per lantaarn 45 ct. per KWU. Alle volgende KWU per jaar en per lan taarn 15 ct. per KWU De gemeente moet in elk kalender jaar voor de straatverlichting 'n afname garandeeren van 600 KWU 45 ct per KWU. 2 Behalve deze garantie voor de straatverlichting moet ons door de Gemeente eene jaarlijksche totale af name in de op het geprojecteerde net aangesloten perceelen van 3500 KWU worden gegarandeerd tegen het vastgestelde tarief voor uitsluitend verlichtingsdoeleinden, dit is 45 cent per KWU. 3. Moet de gemeente ons een be drag van f 6500 bijdragen in de kos ten van den bouw en den aanleg van het laagspanningsnet buiten en behalve hetgeen zij verschuldigd is voor den straatsverlichtingsaanleg. Naar aanleiding van dit schrijven meenden B. en W. dat de garantie voor de straatverlichting overdreven hoog was, een afname van 3500 KWU werd niet onbillijk geacht daar men vermoedelijk 70 aansluitingen zou krijgen wat met een gemiddelde van 50 KWU voor onze gemeente niet ge vaarlijk geacht werd, Het bedrag van i 6500 konden B. en W. minder goed beoordeelen waar om zij deskundig advies inwonnen bij den directeur der lichtbedrljven te 's Bosch, die dit bedrag in verband met de kostenberekening niet over- dreven achtte. Daarbij komt ook de afdeeling Lut- telherpt. Uit billijkheidsoogpunt dient ook de gemeente Hedikhuizen een evenredig aandeel in deze kosten te vergoeden, een bedrag evenredig aan de bevo king die van Herpt en Luttelherpt er aan deelneemt en was offcieus ter oore gekomen dat Hedikhuizen hier tegen geen bezwaren had. Wat de straatverlichting betreft, de gemeente Eishout heeft 26 lantaarns, net verkeer door de gemeente is er drukker dan in Herps, hier zouden er 10 geplaatst moeten worden, Moet men in Eishout voor 26 ianfaars 700 KWU afnemen, 600 in Herpt voor 10 lan taarns werd overdreven geacht. Naav aanleiding van een onderhoud hieromtrent kwam een nader voorstel, men was bereid de garantiestelling van 600 op 300 te brengen de bijdrage van f 6500 diende echter op f 7000 gebracht te worden. Deze nadere eischen werden niet onbillijk geacht. B. en W. meenden dat zij voor de gemeente aannemelijk wa ren en stelden daarom voor daarop in te gaan. Na eenige discussie betreffende de garantie, hef plaatsen der lantaarns enz. werd het voorstel van jB. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Van Herpt meent de tolk van den raad te zijn, misschien van de heele ge meente wanneer hij B. en W. bedankt voor de moeite die zij in deze gedaan hebben en die zij met zulken gunsti- ge n uitslag zien bekroond. 2. De vermenigvuldigingsfactor der gemeentelijke inkomstenbelasting diens'jaar 1930—31 wordt vastgesteld op 5'/j- 1 Mei 1931 zal Herpt veran derd zijn in een Eldorado en zal de belasting er buitengewoon verminderd worden. 3. Wijziging begrooting voor 1929 betreft port-, schrijf- en bureaukosten vermeerderd met f 112 62'/, inzake aanschaffing schrijfmachine noodig voor het dossiersstelsel. Post drukwerken verhoogd met f 12 97. Kastje voor dossiers waar schrijf machine opstaat met f 69 57'/a- welke posten uit andere kunnen bestreden worden. Vergoeding krachtens art. 101 L. O. was geraamd op t 700 doch is f 286 83 hooger wat verband houdt met de vermeerdering der leerlingen. Op het Vleeschkeuringsbedrijf is in 1929 een verlies geleden van f 800 daar er minder varkens uitgehald zijn, wat voor Herpt een kosten geeft van f 14.42. 4. Voorstel van B, en W tot het aangaan van een kasgeidleening, en het aangaan van eer» rekening-courant overeenkomst met de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten tot een maximum van f2000. 5. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1^28. De exploitatiekosten der werkelijke uitgaven over 1928 voor 102 leerlin gen bedroegen f 759 68 wat is f7 43 per leerling. Er is geen bezwaar de werkelijke uiigaven te vergoeden het voorschot was f 6 moet dan bijbetaaid worden f 1.43. 6. Voorste! van B en W. tot toe kenning van een voorschot op de ver goeding bedoeld in art. 101 der L O wei >920 voor 1930. wordt genomen 80 pCt. van f 743 of wel f 550 7. Benoeming var: een lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature A Buijs jzn in overleg met het burgerlijk arm bestuur is een voordracht opgemaakt van J. M. Buijs Azn. en M. A J van Bokhoven, welke eerste met 6 stem men en 1 blanco wordt gekozen. 8. Mededeeiing van ingekomen stukken. H.H. Ged, Staten, goedkeuring wij. ziging gemeente—begrooling 1929, idem 1930. Bericht van kasopname op 12 Maart waaruit bleek dat alles in orde was. Het verslag van den toestand der gemeente wordt aangeboden en voor de leden ter inzage gelegd. De gemeente Hedikhuizen heefteen verordening ingediend voor het aan deel der kosten van de bijzondere school voor de kinderen die uit onze gemeente die school bezoeken. Zij meenden dat de wet op het LO. Herpt daartoe verplicht, Herpt meent echter van niet, deze is tegen een vordering over de laatste 5 jaren over het laatste jaar zou billijk zijn. B. en W. hebben in deze adviezen ingewonnen, die lulden dat de wet niet verplicht. Nu begint Hedikhuizen uit een ander vaatje te tappen. Door Hedikhuizen moet aan Herpt betaald worden een aandeel in de bouwkosten der bijzon dere school krachtens art. 86 L. O. Zij betalen nu niet, doch zeggen wat jullie krijgt wordt in mindering ge bracht van wat wij krijgen. Herpt krijgt f238 81, zij declareeren f 273.33 zoodat zij nog willen hebben f 34.52. B. sn W. hebben deze zaak over wogen en meenen dat zij zich een dergelijke handelwijze niet moeten laten welgevallen en stellen voor deze gelden in rechten in te vorderen, hier voor machtiging te vragen aan H H Ged. Staten en rechtskundig advies in te winnen waartoe wordt besloten. Daar niemand iets meer in het mid den heeft te brengen sloot dt voor zitter de vergadering. BUITENLAND. Engelsche betastingen. Met de Engelsche financiën zie! het er niet zoo rooskleurig uit. ioplaats van een overschot, zooals begroot was, is er een tekort van 42'/4 miil. pond. Dat heeft minister S owden gevon den door verhooging der inkomsten belasting en successie—rechten. Hij haait eerst 16 miilioen uit de benzine» belasting en de rest uit de genoemde verhoogingen. De safeguarding—rechten zullen niet worden verlengd en dus automatisch sfloopen op de data, die in de be trtffande wetsontwerpen waren neer gelegd. Deze zijn als volgt: kant op 1 juli a.s messen, lederwerk, garen handschoenen en gaskousjes 22 Dec a.s.pakpapier 1 Mei 1931 aardewerk 19 April 1932knoopen 28 April 1933 emaillewerk 13 juni 1933. De beweging in Britsch—lndië. Er hebben groote betoogingen in Bombay plaats gehad, met tal van arrestaties. De toestand wordt steeds ernstiger. Allen op naar 't pracht- concours te Waalwijk op 2en Paaschdag. BINNENLAND. Muur van tarieven om Duitschland. Naar de Directie van den Land bouw mededeelt, vestigt de Rijkstand bouwconsuleni te Berlijn er de aan dacht op, dat in den loop der vorige maand door een aantal leden van den Rijksdag, voormannen van het „boe renfront" een aantal voorstellen bij den Rijksdag aanhangig is gemaakt, welke bijna alle tie; strekking hebben, aanmerkelijke verhooging van invoer rechten op land en tuinbouwproduc len. Tot de voorstellers behooren ook de heeren Schieie en Treviranus: door de opneming van deze beide heeren in het nieuwe Rijksministerie hebben die voorstellen zeer aan beteekenis ge wonnen. Eenige dier voorstellen waren nog vóór den kabinetscrisis door den Rijks dag afgedaan, n.l. die welke betrek king hadden op het invoerrecht op graan en meel, het vestigen van een maismonopolie en de besteding der baten welke dat monopolie zal afwer pen. hef invoerrecht op zemelen, sui ker en aardappelen. De nog niet behandelde voorstellen waarvan de behandeling echter zeer binnenkort moet worden verwacht; betreffen o.a. verhooging van het au tonome invoerrecht van eieren van pluimvee van 6 tot 30 Mark per 100 Kg., met de bepaling dat dit recht niet bij handelsverdragen verlaagd mag worden. Verhooging van het invoerrecht op aardappelmeel van 16 tot 18 Mark. dat voor dextrine bereid uit aard appelmeel van 18 tot 36 mark per 100 Kg.; aan den Rijksminister van Voe ding en Landbouw machtiging te ver- ieenen. voor erwren een zoodanig in voerrecht vast te stellen als noodig is om een toonenden erwtenprijs te ver- zkeren idem, om voor varkens en varkens vieesch zoodanige invoerrechten vast te stellen als noodig zijn om een ge middelden jaarprijs te Berlijn te ver zekeren, voor varkens van de klasse C van tenminste 75 Mark per 50 Kg. de Rijksregeering te verzoeken on verwijld nieuwe onderhandelingen met Finland te openen, teneinde los te komen van de verdragstarieven voor boter en kaas, in het Duitsch-Finsche verdrag vastgelegd de Rijksregeering te verzoeken on verwijld onderhandelingen te openen met die staten in de handelsverdragen waarmede o.a. tarieven voor aard appelen, voortbrengselen van de fruit en groentenieelt, zuivelproducten, eieren, zijn vastgelegd, teneinde los te komen van die tarieven en, in geval van nood, die verdragen op te zeggen. Voorts hebben genoemde Rijksdag leden. thans ministers en ruim 50 andere, d.d. 25 Maart j.l. bij den Rijksdag het voorstel aanhangig ge maakt de overeenkomst van Geréde inzake een wapenstilstand op tarief- gebied niet aan te nemen. De kali—verschepingen. In Antwerpsche handelskringen heerscht zekere ongerustheid omtrent de kalikwestie, daar de jongste be richten uit Puijs blijken te bevestigen, dat de Socié Commerciale des Po tasses d'Alsace niet geneigd zou zijn Antwerpen het monopolie der kaliver schepingen te verzekeren en toch nog een deei van den uitvoer over Rot terdam zal leiden. Het doel van de nieuwe reis van burgemeester van Cauwelaert naar Parijs zou wel dege Üjk zijn, dit monopolie schriftelijk te zien verzekeren, in welk geval de stad Antwerpen bereid zou gevonden wor den nieuwe kali—installaties op te richten, bestemd om aan de S C.P A. te worden verhuurd. Deze installaties zouden dertig miliioen francs kosten. De pastvluchten naar Indië. Naar wij vernemen, heeft de En gelsche regeering in haar brief aan de Nederlandsche regeering inzake de hervatting van de postvluchten op Nederlandsch—Indië met ingang van I October, aan haar toestemming vier voorwaarden verbonden. Van 1 Oct. af wordt de gevraagde toestemming verleend me! dien ver stande, dat de dienst zou worden stopgezet, zoodra de toestand der luchtvaartterreinen door zwaren regen val dit noodzakelijk mocht maken. Verlangd wordt een wederkeerige toestemming van Nederlandsche zijde voor het gebruik van de Nederlandsch Indische vliegvelden door Britsche vliegtuigen op de lijn naar Australië Intern vervoer van passagiers of goederen in Britsch—lndië wordt niet toegestaan. Luchtpost, bestemd voor plaatsen in Britsch—lndië, moet op de uitreis te Karatsjl op de terugreis in een nader te bepalen plaats in Burma worden afgegeven. Vrouwen niet benoembaar tot Burgemeester. In het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, dat in 1923 onder hei ministerschap van den heer Ruys de Beerenbrouck werd ingediend, kwam een bepaimg voor, waardoor de be noembaarheid van vrouwen tot het ambt van burgemeester en van ge meentesecrelaris werd mogelijk ge maakt. Minister Kan handhaafde in zijn gewijzigd ontwerp deze bepaling Thans zal, naar wij vernemen, minister Ruys bij de Memorie van Antwoord, die spoedig te wachten is, deze be paling terugnemen. Aan het burge meesterschap meent de minister, stellen vooral de leiding der gemeente politie, het oppeibevel bij brand enz. eischen, waaraan in den regel een vrouw niet voidoet. Holland op zijn malst De Nederlandsche vereeniging, die de belangen behartigt van onze zoo sierk bedreigde molens, zocht aanra king met de vereeniging .De Vlaamsche Molen" ennatuurlijk met een Franschen brief, Dr. ir. Stan Leurs gaf, volgens „Het Vaderland" een antwoord, dat met den volgenden striemenden slotzin eindigde; Tot onze spijt kunnen wij op dit schrijven niet reageeren, daar het in eene voor ons totaal onverstaanbare taal is opgesteld. U zoudt ons ten zeerste verplichten met in het Neder landsch even te willen schrijven, waarover er eigenlijk sprake is. Dal antwoord is een ware verkwik king. Wanneer zullen we toch eindelijk eens ophouden, ons tegenover onze Vlaamsche broeders misdadig belache iijk te maken Vlagvertoon. Naar Aneta verneemt heeft het opper- besiuur zich in principe vereetiigd met het reisplan van het Ned Indisch eskader, dat van September tot De cember een officieel bezoek zal brengen aan Australië en aan NieuwZeeland. Het smaldeel zal waarschijnlijk bestaan uit een kruiser van het iype Java en twee moderne jagers type De Ruyier. Het commando zal worden gevoerd door den Schout—bij—nacht C C. Kaijser. De KR.O. Naar de Ms'o. verneemt, is de K.R.O.- stichling is het bezit gekomen van het gebouw der Katholieke Vereeniging te Hilversum, gelegen bij de St. Vitus— kerk, Emmastraat 52. Het ligt in de bedoeling in de naaste toekomst alle uitzendingen van daar te doen geschieden Directie en kantoor blijven te Am sterdam. Daar er aan het gebouw te Hilver sum eenige veranderingen moeten geschieden, zal voorloopig alleen van de groote zaai worden gebruik gemaakt door het volledig orkest onder leiding van den heer Gerritsen. Met deze zaal, welke eene opper vlakte van ongeveer 300 vierkante meter beslaat, hoopt men de volgende week gereed te komen. Geen fusie van de R.K. V.P. mei de R.K S.P. Zondag werd te Utrecht het buiten, gewoon congres der R.K Volkspartfi gehouden, om te beslissen over d? voorsteilen tot fusie met de R K Staats partij, zooals deze door de meerderheid van het Pariijbestuur waren aanvaard. Voorzitter was Mr. Pius Arts. Uit een na da bijeenkomst uitge geven communiqué blijkt, dat het resultaat der besprekingen was een verwerping van het fustevoorstel met slechts één stem voor. Mat groote meerderheid van stem men werd besloten niet verder te onderhandelen met de R K. Staats- par ij over terugkeer, daar gebleken is, dat met het streven, vastgelegd in het beginsel- en partijorogram der R K. Volkspartij, niet voldoende re kening wordt gehouden, terwijl dit zelfs niet bereikt zal worden door eventueel te stichten studieclubs, in landelijk verband te organiseeien. Aan de partijleiding werd opdracht gegeven een krachtige actie te ont plooien voor de punten, vastgelegd in de programs der R K V P. Door de vergadering wordt in afkeurenden zin gesproken over diverse moties van afkeuring tegen het ziftend Partijbe stuur der R.K.V.P., in enkele afdeeün- gen aangenomen. De meerderheid van het Partijbestuur, die het voorstel tot fusie had verdedigd, trok uit het gevallen besluit de con clusie, dat zij op het volgend congres haar mandaat ter beschikking zou stellen. Het volgend congres zal zeer binnen kort worden gehouden. KERKNIEUWS. Mgr. f. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht. De Vicaris—capitularis van het Aartsbisdom Utrecht, pastoor J. H. G. Jansen, is benoemd tot Aartsbisschop van Uirecht. Vrijwel even onverwacht als het overlijden van Mgr. v. d. Wetering z.gis ten slotte ook de nieuwe be noeming gekomen. Enkele dagen ge leden liep in de pers nog een bericht, dat de benoeming nog iang kon uit blijven, Vermoedelijk ztlfs nog wel enkele maanden. Gelukkig, de tijd was dringend, is deze verwachting niet beantwoord. Integendeel, het Aartsbisschoppelijk Paleis aan de Maliebaan te Uirecht heeft thans, nu het er het minst op bedacht behoefde te zijn, een nieuwen bewoner gekregen in Mgr. Jansen. Monseigneur Jansen is geboren in 1868 te Leeuwarden. Zijn eerste oplei ding genoot hij te Rolduc en vervolgens studeerde hij aan de Seminaria van Culemborg en Rijsenburg Op 15 Aug. 1893 werd hij tot priester gewijd. Hij was als kapelaan en assistent achter eenvolgens werkzaam te Heeg, Sneek en aan de St. Walburgs—parochie te Arnhem In 1899 werd kapelaan Jansen be noemd tot professor aan het Groot- Seminarie te Rijsenburg, welke functie hij vervulde tot 1908. In 1909 werd hij benoemd tot pastoor te 't Goy bij Schalkwijk, Korten tijd later werd hij pastoer te Harlingen en in 1918 pastoor van de 0 L Vrouwe—parochie aan de Biltstraa! te Utrecht. In 1921 werd hij kanunnik van hei Metropolilaan Kapittel van Utrecht en in 1929 verliet hij de O, L Vrouwe- parochie omdat hij benoemd was lot pastoor van de H Hartkerk te Oudwijk eveneens te U rtcht. In het najaar van het vorige jaar werd hij benoemd tot deken van de stad Urrecht en in October j.l naden dood van wijlen den Aartsbisschop van Utrecht. Mgr v. d. Wetering, nam hij als vicariscapitularis de loopende zaken van het aartsbisdom waar. De nieuwe Aartsbisschop is hel 'yPe van den echten herder in de Neder- iandsche priesterschap met zijn een voud, goedhartigheid zonder aansteliertj en die eigenschappen van ons taaien nuchter ras, welke in onze klooster lingen, missionnarissen en den clerus zulk een practisch en bewonderens waardig apostolaat voortbrengen, Ook nietKatholieken, die in h£' Uirechtsche een goede herinnering bewaren van den omgang van Mgr- Jsnsen, verzwegen hun ingenomenheid niet met de keuze, van welke zij be vestigden, da! zij den verdraagzame geest van wijlen Mgr. v. d. Wetering zal voortzetten. Aldus ook zijn opvolger. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a —SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2