niHHiiT mm r I TWEEDE BLAD, GEMEENTER AAD HEUSDEN. Raadsvergadering 14 April. De Raad was voltallig. Aan de orde kwam Punt IBeëediging van het nieuw ge- lozen raadslid, dhr. P. Maassen. Na den heer Maassen de gebruikelij ke eeden te hebben afgenomen, sprak je voorzitter hem toe, uitte een geluk- jensch met zijn benoeming en hoopte jat het nieuwe lid, die komt als opvol van Mr. Ruitinga, nog zeer vele ja ren dezen in 't belang der gemeente in diens goede kwaliteiten zal mogen ver engen. De heer Maassen, den Voorzitter ink brengend voor zijn hartelijke in stallatie, gaf de toezegging zich niet onbetuigd te zullen laten. Punt IINotulen der vorige vergade- Na voorlezing werden deze ongewy- zigd goedgekeurd. Punt III: Mededeeling van ingekomen stukken. De voorzitter las voor een paar he sluiten van Ged. Staten, goedkeurende (e besluiten tot wijziging der gemeente- legrootingen over 1929 en 1930 en der begrooting van den vleeschkeurings- dienst over 1929, alsmede een behel- zende de goedkeuring tot het aangaan eener geldleening van 10.000 hij het college der Godshuizen alhier. Verder een brief van de N.V. Fabriek tan Melkproducten te Rotterdam, ver zoekende dat de raad op zijn in de vo- vergadering genomen besluit zou lerugkomen, zij dit dan ook eenigszins «ewijzigd. De voorzitter deelde mede, dat hij Ie N.V. in kennis had gesteld van het bedoelde besluit, waarop een nieuw verzoek was ingekomen. De N.V. heeft .1. slechts voor 2 jaren van de firma Wagenberg-Festen een gedeelte der T.m. conservenfabriek kunnen inhuren cn zal daarom genoodzaakt worden lot bouwen, zoodat het in de vorige ver- jadering geuitte bezwaar slechts denk beeldig bestaat. B, en W. hebben hierop geantwoord bereid te zijn den raad een nieuw voor stel te doen, n.l. het bedoelde stuk grond voor 2 jaar in erfpacht te willen verhuren met optie voor 30 jaren van Jen kant der N.V., doch dat gedurende iien eersten termijn de gemeente zich let recht voorbehoudt van opzegging met een termijn van 3 maanden. Ie N.V. antwoordde hierop, aecoord te kunnen gaan, zoo zij voor 3 jaren ton huren, mits de pachtsom zou ver minderd worden met het bedrag der buur van het stuk grond dat thans in gebruik is bij de firma Prinsen en Van Halder te Haarsteeg. Na nog eene verduidelijking door den voorzitter werd het verzoek der N.V. met algemeene stemmen aangenomen. Daarna las de voorzitter voor een cir culaire der Nationale Commissie tegen alcoholisme, domicilie kiezende te Utrecht. Deze commissie wenscht, dat de Raad van zijn recht gebruik zal maken om bet aantal vergunningen te beperken etc., daar daartoe thans de kans be staat, terwijl men die gedurende de eer ste vijf jaren niet meer krijgt. B. en W. waren van meening, dat het voor deze gemeente het beste was, niet op genoemd verzoek in te gaan, wat de voorzitter even met gegevens toelichtte, waarom hij voorstelde, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, wat algemeene instemming vond. Punt IVVaststelling van den ver menigvuldigingsfactor voor de gemeen- Olijke inkomstenbelasting. De voorzitter zei, dat die factor thans bedraagt 1,5, doch met het oog op bui tengewone uitgaven, als aflossing van schuld enz., waardoor zeker 2000 ®eer noodig is, een verhooging tot 1.8 noodzakelijk is geworden. Het lid de Mol was het niet met hem eens, want al zei de voorz. dat de ver hoging slechts 20 bedroeg, dat velen ndks aardig zouden merken, waarop de voorzitter in 't kort toelichtte, hoe in ®1 de belaasting zullen worden ge neven, dat het bezwaar van het lid de ™°1 dan toch hoogstens voor één jaar nou gelden en dat de omstandigheden de verhooging geboden, waarna de met alg.- stemmen het voorstel oc.n ueze Voegue er aan 7 dat adviezen van dergelijke personen in den regel kostbaar waren, waarop de Raad de wijziging met algemeene stemmen toestond. Bij de rondvraag merkte het lid Stap op, dat vaak auto's het Kerkstraatje in reden met het gevolg, dat ze vastliepen met de lastige gevolgen daarvan en vroeg te trachten zulks te voorkomen. De voorzitter antwoordde hierop, dat aan den ingang bij de Wittebroodstraat een duidelijk zichtbaar waarschuwings bord stond met het verbod van inrij den. Het lid Stap meende, dat het niet af doend was. Wethouder Verhoeven maakte er at tent op, dat er een bepaald model waar schuwingsbord in den handel is, bij autobestuurders algemeen bekend en vroeg of het niet mogelijk was er zoo een te laten aanbrengen. De voorzitter zegde toe te zullen in- formeeren en er veel voor te voelen, mits die borden niet te duur bleken. Daar niemand verder het woord ver langde, sloot de voorzitter de vergade ring. Raad P B. en W. goed vond, hoewel de jToorzitter nog! de gelegenheid had aan- Keboden nog eens a tête reposée over ret voorstel na te denken. Punt V: Wijziging der gemeentebe- »ooting 1930.' t De voorzitter wenscht er een post op brengen van 200 voor de verande ren en verbeteringen der stadsuit- fnSen aan de Herptsche en Oudheus- "ensche poorten. Verder moest er een post opkomen ''.an f 277 als verplichte bijdrage aan e gemeente 's Bosch, voor een leerling 'e aldaar het gymnasium bezoekt en felijk nog een post van 740 voor veis" en verblijfkosten en voorlichting ^ens de declaratie's van den deskun- 'Re, die de gemeente voorlichtte met liking tot de electrificatie der stad. (jr et Hd Metselaar vond dit laatste be ug zeer hoog, wat de voorzitter be- Denkt 11| d I g aan uwe ADVERTENTIE voor het PAASCHNUMMER. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 April 1930, Concours—Hippique. De inschrijvingen voor het Groot- Concours-Hippique op 2en Paaschdag te Waalwijk, zijn zeer talrijk. Tot Maandagavond hadden reeds ingeschreven In de afdeelingen tuigpaarden 10, best gaand rijpaard 15. groot Spring, concours 30, Barrière springen 20 deel nemers. En dan te weten, dat de in schrijving eerst Woensdagavond sluit. Het belooft niet aiieen de grootste deelname te zijn die we hier tot dus verre gehad hebben, maar ook de beste ruiters uit den lande zullen in 't par cours verschijnen. We noemen o. a. de officieren Ritmeester en Kapitein de Kruyff, Luitenant van Voort van Zijp, Luitenaut Portheine, Luitenant Vlieiander. Van de burgerruitersde dames Mathes uit Nijmegen en Pauptit uit Scheveningen, de heeren Gescher, Stevens, e.a. Het bestuur heeft besloten voor de huishoudens eene zeer gunstige rege ling te maken, n.l. om de kinderen beneden 12 jaar op alle rangen half geld te laten betaienaizoo f 1.50, f 1.20, f 0,75 en f0 40. Na afloop van het Concours hippique biedt Waalwijks Belang een concert aan op de Markt te geven door de harmonie „St. Crispljn." Gouden Medaille. N.V. Lederiabrlek voorheen Van Ier- sel Witlox Co., Waalwijk. Verguld Zilveren Medaille. jan Verwiel—de Greeff, Waalwijk. ■Zilveren Medaille. Dr. L., Waalwijk. Notaris A. Schaap, Waalwijk Tonny Verbunt, Tilburg. Prachtig geschenk. Aan het nieuwe priesterkoor van de St. Antoniuskerk zijn 3 prachtige ge brandschilderde ramen aangebracht, waarop voorstellingen uit het leven van den grooten Volksheilige den H. Antonius. Deze drie prachtige ramen zijn nog een geschenk aan de kerk van wijlen den Z.Eerw. Heer Kuijpers, stichter van deze parochie. Het nieuw gebouwde gedeelte zal met de Paaschdagen in gebruik ge nomen worden. Liedertafel Oefening en Vermaak A.s. Zondag (len Paaschdag) zal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" een Volksmatinée geven. (Toegang vrij). Hierop zal worden uitgevoerd „Hakon Jarl" van Reinecke, het pracht werk, waarmee de Liedertafel reeds zulk groot succes oogstte. Het accom pagnement van dit moeilijke werk is in handen van den heer Gijs Knepflé, terwijl de solo-partijen van Thora, Hakon, Olaf en Bergthor resp. zullen gezongen worden door Mej. Dina Slaats en de heeren Tom Burmanje, Joh. Burmanje en Piet van Ree. Onnoodig te zeggen dat het publiek een genotvolle morgen staat te wach- ten. Wegens den langen duur van dit werk zal stipt 12uur begonnen worden. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de be stuurders collatoren van het Hendrik Nannes en Catrijn Epes—Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar de beurs wenschen te dingen zullen zich, onder overleg ging van een geboorte acte en met opgave van genoten onderwijs vóór Mei as. schriftelijk moeten aanmelden bij Ds. J. Vink te Bolsward. Zij 2en Paaschdag (uitgaansdag) Groot Concours-Hippique te Waalwijk. dienen den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt op 10 April 1930. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. R. K. Lederbewerkers. Maandagavond hield de groep Leder bewerkers van den R.K. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders „St Willebrordus",afdeeIing Waalwijk, hare jaarvergadering in den R.K. Gilden bond. De opkomst was slecht. De Voorzitter, de heer F. Passier, opende de vergadering en wilde uit de matige opkomst der leden naar deze jaarvergadering de conclusie trekken dat de leden vertrouwden dat het er met de vereenigingszaken goed bijstond Door den Secretaris, den heer Stok- wielder, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de Secretaris een keurig verzorgd jaarverslag uit waar aan wij ontleenen dat het ledental met 15 verminderde en van 366 op 351 leden kwam. Door overlijden ontvielen 9 leden, door vrijwillige uittreding 19 door vertrek of overgang naar andere organisatie 12. door royement 1, totaal verlies 41 leden, waartegenover slechts een aanwinst van 26 leden stond. Verder werden gememoreerd de ge„ houden algemeene- en bestuursverga deringen, de actie om de iooiers meer georganiseerd te krijgen, de mislukte pogingen om ook in Waalwijk het collectief contract met de fabrikanten af te sluiten, enz. Herinnerd werd aan het dubbel jubileum van den voorzitter den heer F. Passier. Het aantal werkloozen varieerde het geheele jaar tusschen 10 en 20. Aan gezien de meeste hiervan wei geen werk meer zullen krijgen kan gezegd worden dat er zoo goed als geen werkloosheid is geweest. In totaal is aan dezen uitgekeerd f2998.25 plus f 525 25 gemeentesteun. Met een opwekking aan allen om propaganda voor de organisatie te maken en vooral ook de jeugd hierin onder te brengen eindigde het jaar verslag dat onder applaus door de vergadering werd goedgekeurd. Uit het finantieel jaarverslag dat eveneens door den heer Stokwielder werd uitgebracht bleek dat de inkom sten in totaal bedr .egen f 9810 28. Hieronder was een bedrag van f 9319 65 contributie—opbrengst door de man nelijke- en van f 320.54 door de vrou welijke leden. Aan bondscontributie was afgedra gen f 9037.14 de afdeelings—uitgaven beiiepen f 589 18 zoodat de totaal uitgaven bedragen f 9626.32. Batig saldo f 183 96, Het bezit der afdeeling op 1 Jan. j.l. bedroeg f 127957. De voorzitter wijst er op dat de toestand der afdeelingskas bijzonder gunstig genoemd kan worden. Wegens verhindering van den heer de Jong wordt door den heer A. Ver hoeven medegedeeld dat de commissie van onderzoek de boeken en beschei den in orde heeft bevonden en geadvi seerd tot goedkeuring. Onder applaus ging de vergadering hiermee accoord. De voorzitter doet hierna verschil lende mededeeiingen voor diverse vereenigingsaangelegenheden. Allereerst over het collectief con tract. Zooals door den secretaris reeds in zijn verslag is gememoreerd, aldus de voorzitter, is het nog niet gelukt ook in Waalwflk het contract met de pa troons af te sluiten. Hier, in het harije der schoenindustrie, kunnen we geen stap verder komen. Er zijn verschil lende goedwillende patroons doch alles stuit op een paar schoenfabrikan ten af. Dankbaar worden enkele gunstige bepalingen aanvaard, zooals de uit- keering van 70 pCt. bij werkloosheid die hier gegeven worden. Het bestuur had echter liever de arbeidsvoorwaar den zwart op wit geregeld, zoodat de arbeiders meer zekerheid hadden. Zoolang het nog zoo ioopt zal het bestuur niet te hard van stapel loopen en er van af zien om, zooals elders moest gebeuren, maatregelen toe te passen om het contract ingevoerd te krijgen. Het bestuur zal in deze actief blijven, want op andere plaatsen maken de patroons vaak bezwaar het contract te teekenen zoolang de Waalwijksche patroons het nog niet gedaan hebben De voorzitter zet verder nog uiteen dat de loopende contracten op andere plaatsen tegen 1 April j.l. zouden moe ten zijn opgezegd, doch van patroons zijde is zulks niet geschied en ook van de zijde van den bond meende men niet tot opzegging te moeten overgaan, zoo dat deze contracten stilzwijgend weer voor een jaar doorloopen. Geijverd zal worden, om, waar zulks niet zou geschieden, de stipte naleving van de verschillende bepalingen te ver langen. Spr. wekte allen op propagan da te blijven maken om de organisatie te versterken. om oö'k ue organisatie te krijgen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Eerst dan kan men ook voor de toekomst van goede arbeidsvoorwaarden verzekerd blijven. Men ziet nu hoe gemakkelijk de ouderen aan de deur worden gezet en door jongeren vervangen. Spr. be grijpt niet dat nog zoovele ouders hun kinderen buiten de organisatie laten. Hij zou hen willen vragenGunt gij uw kinderen later geen beter bestaan dan ge zelf gehad hebt? Men dient ook te beseffen dat er nog hoogere belangen op het spel staan. Dat de strijd tusschen geloof en onge loof zal worden uitgestreden op het ter rein der vakorganisaties. In 1918 heeft men kunnen zien wat een hechte ka tholieke en christelijke organisatie ver mag. Tegen het roode gevaar moet men steeds waakzaam blijven. Spr. beveelt verder de actie voor de nieuwe gebouwen van Herwonnen Le venskracht bij allen aan. Als men ziet wat deze mooie instelling der R.K. ar beidersbeweging doet voor die jonge levens die worstelen met den dood, dan zal men gaarne dit werk steunen. Het bestuur heeft in deze reeds een voor beeld gesteld, door uit de afdeelingskas twee „balken" (samen 5) te nemen. De lezing van de „Volkskrant" wordt hierna door spr. ten zeerste aanbevo len. Dit katholieke arbeidersblad is voor de organisatie van het grootste belang en heeft dus recht op aller steun. Tenslotte wijst de voorzitter er op dat het bestuur het beter geoordeeld heeft de periodieke bestuursverkiezing ditmaal achterwege te laten, gezien de moeilijkheid die er bestaat liefhebbers voor deze functies te vinden. Het zit tend bestuur is bereid gevonden om aan te blijven. De vergadering geeft hiermede door applaus haar instemming te kennen. Met een opwekking tot medeleven met en propaganda voor de organisatie -werd de vergadering hierna door den voorzitter gesloten. St. Clemens Ziekenfonds. Door het in werking treden der nieuwe Ziektewet moet het St. Clemens- Ziekenionds te v.m. Baardwijk, dat meer dan een kwart eeuw bestond en steeds uitnemend heeft voldaan, ook verdwijnen. In de Maandagavond gehouden druk bezochte ledenvergadering van dit Ziekenfonds werd besloten van het reserve-kapitaal van omstreeks 5'/3 mille een uitkeering te doen van f25 aan ieder mannelijk lid boven l8jaar en van f 20 aan ieder vrouwelijk lid. De commissie die de boeken had gecontroleerd, adviseerde verder om aan het bestuur, dat al die jaren het vele werk geheel belangeloos en met veel toewijding had verricht een be drag van f200 totaal beschikbaar te stellen. Toen door een der aanwezigen, zeer tot misnoegen der overigen, hiertegen bezwaren werden geopperd, wenschte het bestuur dit douceurtje niet meer te accepteeren. De verga, dering drong nog aan dat het ten minste nog flOÜ zou accepteeren, doch het bestuur wilde zich ten slotte geen hooger bedrag dan f50 toege wezen te zien, waarin de vergadering moest berusten. Voor den K.R.O, werd door allen nog een kleine bijdrage gestort. en gat ctaarna tjci woont aan uëii n< M. Schoofs, voorzitter van den Lang- straatschen Kruisboogbond D.E.S.V., die in gloedvolle bewoordingen de le den van, den Bond opwekte, om dezen middag te toonen, dat zij waren ware leden, ware broeders van den bond. Daarna loste de heer A. Steenbergen, als schenker van den lsten Korpsprijs, het eerste schot en werd met het schie ten begonnen. Niettegenstaande het zeer slechte weder werd er met zeer veel animo geschoten. De uitslag was als volgt: Korpsprijzen le zestallen: le prijs Nooit Gedacht, Waalwijk, 87 p.; 2e pr. Rozenjacht, Vlijmen, 85 p„ 3e pr. De Eendracht, Waalwijk, 84 p.; 4e pr. De Transvaalsche Boeren, Nieuwkuijk, 84 punten. Korpsprijzen 2e zestallen: le prijs Nooit Gedacht, Waalwijk, 84 p.; 2e pr. De Transvaalsche Boeren, Nieuwkuijk, 65 p.; 3e pr. De Eendracht, Waalwijk, 63 punten. Personeele zestal prijzen: le pr. De Transvaalsche Boeren, Nieuwkuijk, 69 p.; 2e pr. Nooit Gedacht, Waalwijk, 67 p.; 3e pr. Rozenjacht, Vlijmen, 67 p. Personeele prijzen: le pr. F. Fitters, Herpt, 21 p.; 2e pr. A. Hombergen, Waalwijk, 21 p. Draagmedaille voor den hoogsten korpsschutter. werd behaald door Adr. Verhoeven te Herpt met 17 punten. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt door den voorzitter van den Langstraatschen Kruisboogbond, die tevens dank bracht aan de jeugdige vereeniging „De Hei debloem voor de goede regeling bij deze opening. De heer L. Kroot bracht nog dank aan „De Heidebloem" in het bijzonder aan den voorzitter, voor de regeling van dezen dag en sprak de hoop uit, dat de jeugdige Kruisboogschutters van „De Heidebloem" op de concoursen nog vele successen mogen behalen. Zeer groote deelname van de beste ruiters. In 't Springnum- mer meer dan 30 deelnemers. De Paaschdagen leenen zich bizonder voor lectuurons blad blijft drie dagen in handen; zorgt dat uw adres er NIET ONTBREEKT. Raadhuis—kwestie In verband met het verzoek der vijl raadsleden aan den burgemeester toi het beleggen eener spoedeischende vergadering naar aanleiding der stem ming in de laatste gemeenteraads zitting, vernemen wij dat aan dit ver zoek niet zai worden voldaan Vermoedelijk zal bovenstaande aan gelegenheid nu wel ter sprake komen in de openbare gemeenteraadsvergade ring op Vrijdag 25 April a s. Biljartwedstrijd. De jl. Zaterdag gespeelde Biljart wedstrijd tusschen „Ons Genoegen en „Amusement" in café 't Vosje, had den volgenden uitslag Amusement Ons Genoegen J. de Reus B.v.d. Linden Trots De Vaan C. Verhagen Verhagen 100 100 49 100 93 83 525 W. Pullens Jos. Slaats M. Pulleds F. de Vries L, v. d. Geld M. v. Mierlo 86 64 100 44 100 100 494 Hoogste serie Amusement De Vaan 25. Hoogste serie Ons Genoegen Jos. Slaats 24. Opening nieuwe banen van „De Heidebloem". Zondag 13 April had de opening plaats van de ni euwe banen van boven genoemd gezelschap. De voorzitter, «dhr. A. Kerkhof, sprak een welkomstwoi )rd tot de aanwezigen, waarin hij dank bracht voor de spon taniteit, waarmee de uitnoodiging aan vaard was, om bij de officieele opening der banen van „Di i Heidebloem" tegen woordig te zijn. Dt i voorzitter wenschte Vervolgens spoorde hij tot aller me- hen verder een <g,enoegelijken middag i J Het Noorderafwateringskanaal. Ged. Staten hebben benoemd tot voorzitter van het waterschap Het Noorderafwateringskanaal den heer D. v, Buuren Dzn. te Meeuwen en tot lid den heer A. Snoek Wzn. te Gorinchem. Rookt niet in autobussen. in de afgeloopen week zijn door de provinciale verkeerscontrole wederom processen—verbaal opgemaakt tegen personen, die zich met een brandende sigaar of pijp in een autobus bevon den. Waarschuwingen worden niet meer gegeven. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw houdt a.s. Dinsdag middag een algemeene vergadering te Zevenbergen, waarin haar voorzitter, de heer P. M. Sneep, een inleiding zai houden over: De crisistoestand In den landbouw, de wijze van actie- voering ter verkrijging van regeerings- steun en de middelen, welke zouden kunnen bijdragen om aan dezen crisis het hoofd te bieden en hem te over winnen. Verder zal ir. Mansholt, inspecteur van den bultenlandschen landbouw— voorlichtingsdienst, spreken overDe landbouwcrisis en de afzet naar het buitenland. Vastgesteld zal worden een advies, te zenden aan het Kon. Ned. Landbouw- Comité overeen urgentie—program ter overlegging aan de regeering. Concessie verleend. Bij besluit van 9 April is door Ged. Staten dezer provincie aan de N.V. A.L.A D, te Meeuwen vergunning ver leend voor den tijd van 2 jaar voor de instandhouding van een autobus dienst op het traject Den Bosch— Heusden—Sleeuwijk en aan de N.V, Onderneming te Wijk en Aalburg voor hetzelfde tijdvak voor een autobus- dienst op het traject Den Bosch— Heusden—Woudrichem. De overweg in Den Bosch. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Hertogenbosch en Omstreken is het gemeentebestuur van Den Bosch gewezen op den toe stand aan den Vlijmenschen overweg, waarover 't verkeer gaat naar de Lang- straat en 't Land van Heusden en Aitena. Als men bedenkt dat deze overweg van 'smorgens 6 tot'savonds 10 uur ongeveer de helft van den tijd gesloten is. dan is verbetering zeker gewenscht en moeten pogingen in het werk worden gesteld om daartoe te geraken. De B. B. N. Naar aanleiding van de besprekin gen in de vorige week alhier gehou den propaganda—vergadering van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, waarbij op verschillende verkeers—toestanden In deze streek werd gewezen heeft dezer dagen van wege den B. B. N. een inspectie-tocht d >or deze omgeving plaats gehad Kinderen op alle rangen half geld. If Ijl [jll li

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5