I Nieuws uit Kaatsheuvel, Marktberichten. I 'ill N V Hotel De Twee Kolommen Maandag 9 uur Groot Feesthal in Musis Sacrum. van de door riolen en fabrieken ver- j ontreinigde watergangen te verzeke- j ren. l De verkiezing van een definitief be stuur voor het Zuiderafwateringska naal laat nog steeds op zich wachten, zoodat plannen tot het wijzigen van de waterlossig nog niet zoo spoedig aan de orde zullen komen. De plan nen tot afsluiting van het Oude Maas je blijken nog in het eerste stadium van voorbereiding te zijn. Het hier voor bedoelde denkbeeld van eenige Waalwijksche ingezetenen ten aan zien van de waterverversching, werd besproken in een bijeenkomst, welke onder leiding stond van Ir. Krugers van het Rijksbureau voor ontwatering en waarbij tegenwoordig waren o.a. de Waterschappen van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen. Deze bespreking heeft echter niet een zoodanig resultaat opgeleverd, dat dit van beslissenden invloed zou kunnen zijn voor de oplossing der vraagpunten door de ingelanden ge steld. Het uitstel van de behandeling van deze vraagpunten in een ingelanden vergadering, heeft dan ook niet de door ons verwachte nieuwe gezichts punten geopend, zoodat wij meenen goed te doen de bespreking daarvan niet langer uit te stellen en dez> aan de orde te stellen in een afzonderlijk daarvoor te beleggen ingelandenver gadering. Wat het eerste punt betreft, verla ging van het waterpeil in den polder, meenen wij dat aan redelijke verlan gens ten aanzien daarvan kan worden voldaan en dat daaraan in het afge- loopen jaar ook reeds voldaan is, be houdens het bezwaar dat de polder bij hooge stormvloeden kan geinun- deerd worden, met de daaraan ver bonden nadeelen voor den droogte toestand der graslanden. Door een verbetering aan de Hooi gracht-sluis komt practisch, bij vloed in de haven, geen water meer door de sluis binnen, terwijl bij ebbe steeds water kan worden geloosd, zoodat de polder practisch droog kan worden gehouden. Buiten het bezwaar van de inunda tie door stormvloed, is ten aanzien van het waterpeil dan ook naar onze meening niets te verbeteren. Als tweede punt wordt gevraagd of het niet mogelijk is het verontreinig de binnenpolderwater op andere wij ze af te voeren, zoo, dat hel niet meer komt in onzen Buitenpolder. De mogelijkheid hiervan is reeds vroeger onder het oog gezien. Gedacht is n.l. aan een riool aan den binnen- teen van den Winterdijk, waarin de lossingen van den Binnenpolder, door de Putsteegheul, de Pastoorscheheul en de Emmikhovensche heul, zouden worden opgevangen om te worden af gevoerd naar de haven, zoodat de Bui tenpolder voortaan zou hebben te voorzien alleen in het afvoeren van hemelwater. De vragen die zich hierbij voordoen zijn deze: le. is het redelijk zich een vrij belangrijke uitgaaf te getroosten om dit werk tot stand te brengen bij de wetenschap, dat in den polder nog nooit eenige schade is voorgekomen waarvan kon worden aangetoond dat zij werd veroorzaakt door dit veront reinigd water, en 2e. is het wel raad zaam kosten te maken voor een cen traal riool, wetende dat in uitzicht is een wijziging in de regeling van de waterlossing van den Binnenpolder, waardoor deze zal worden gericht op het Zuiderafwateringskanaal en daar naast niet onmogelijk is afsluiting te eeniger tijd van den mond van het Oude Maasje, waardoor, komt deze afsluiting tot stand, de uitgaaf voor het centraal riool mogelijk geheel nutteloos zou zijn geweest. Wij zijn van meening dat de water verontreiniging niet van dien aard is dat door spuiing met vloedwater uit de haven in de warme en droge zo mermaanden, niet een bevredigende toestand zou zijn te verkrijgen. Wat ons zeer verontreinigd water lijkt, blijkt door de dieren anders te worden beoordeeld. Men laat zich in zijn oor deel ten aanzien van de mate van ver ontreiniging en de schadelijkheid dikwijls geheel beinvloeden door den soms onaangenamen geur. Wij mee nen ten aanzien van de kwestie van waterverontreiniging, voor zoover de landbouw daarbij is betrokken, te mo gen verwijzen naar de voordracht, ge houden door Ir. S. L. Louwes, Voor zitter van het Nederl. Genootschap voor Landbouwwetenschap, gehou den op den Waterverontreinigingsdag op 11 Mei 1929 te Utrecht, gehouden op initiatief van de Nederlandsche Heidemaatschappij. (Tijdschrift der Nederl. Heidemaatschappij, 41e Jrg. 7e aflevering 1929). Deze deskundige in landbouwza ken komt daarbij tot de conclusie dat van drinkwaterbezwaar voor het vee slechts hoogst zelden zal kunnen worden gesproken, een conclusie die in zooverre overeenstemt met onze ervaring ten aanzien van onzen pol der, dat ons geen enkel geval bekend is, dat schade zou zijn veroorzaakt door het in onzen polder stroomende verontreinigde water. De vraag of het redelijk is kostbare werken te maken om het instroomen van verontreinigd water te beletten, meenen wij, alleen reeds op grond van bovenstaande conclusie, ontken nend te moeten beantwoorden. Wat ons betreft resteert dan de vraag of iets zou kunnen worden ge daan ter voorkoming van inundatie van den polder door benedenwater door stormvloed. Afsluiting van den mond van het Oude Maasje zou in eens alle Langstraatsche polders wa- tervrij maken. Of de plannen voor deze afsluiting, die men wenscht voor te bereiden, zullen worden verwezen lijkt, valt thans nog niet te zeggen. Met een flinke verhooging der kaden om den polder zouden echter de meeste stormvloeden wel kunnen worden gekeerd. Wij zijn van meening, dat het na deel van de inundatie door storm vloed ten aanzien van den cultuur toestand van den polder niet te hoog moet worden aangeslagen. De inun daties komen slechts voor in de win termaanden, terwijl de uitlaatsluizen van zoodanige capaciteit zijn, dat de polder na inundatie weer vrij spoe dig droog komt. Als een bezwaar van den tegenwoordigen toestand moet worden erkend dat met het oog op inundatiegevaar bemestingswerk zaamheden in de wintermaanden niet kunnen plaats vinden. Wanneer in den boezem van uwe vergadering echter het denkbeeld van een verhooging der kaden steun zou vinden, zijn wij gaarne bereid een plan met kostenbegrooting te doen ontwerpen en dit nader ter beoordee ling aan de ingelandenvergadering voor te leggen. 't Dag. Bestuur v. h. Waterschap De Buitenpolder van Waalwijk, H. P. J. HOFFMANS, Voorz. VAN LIEMPT, Secr. Overdekte tribune met meer dan 800 zitplaatsen. Mijngas. Door de Staatsmijnen was aan de ejemeente 's Bosch het uitsluitend recht toegekend tot levering van gas aan de gemeenten in de Langstraat. Zooals bekend hebben B. en W. van Waal wijk tegen toekenning van bedoeld uitsluitend recht bij den Minister van Waterstaat bezwaren ingediend. In verband hiermede verzocht de directie ter Staatsmijnen een onderhoud met vertegenwoordigers onzer gemeente, ten einde de vraag onder het oog te zien, op welke wijze aan de bezwaren van de gemeente Waalwijk zou kunnen worden tegemoet gekomen. Bedoeld onderhoud heeft op 1 April j.l plaats gehad en heeft tot algeheele overeenstemming geleid. Het bereikte resultaat kan als volgt worden samengevat, dat: 1 de gemeente 's Bosch afstand doet van het uitsluitend recht tot le vering van gas aan de gemeente in de Langstraat en 2 de directie der Staatsmijnen zich bereid veiklaart het tarief voor levering van gas te verlagen en wel met ll4 cent per M3 voor de e°rste 6 miilioen M3. met cent Per M3 voor het 7e mibioen en met 10 cent per M3 voor alle volgende M3. Geslaagd De heer M C. v. d. Ven alhier, slaagde te Haarlem voor het voor- ex unen voor Ana yst, afgenomen ioor de Nederlandsche Chemische Vereeniging. Kerkdienst Ned. Herv. Kerk te v.m Besoijen. Zondagmiddag 2 uur Ds. Mühlnic- kel 2en Paaschdag geen dienst. Commissie van 7o°zichi op hei Lager Onderwijs. In de gisteravond ten raadhulze ge houden jaarvergadering van bovenge noemde commissie werden verschil lende zaken besproken op het L. O betrekking hebbende en werd het jaarverslag opgemaakt ter inzending aan den gemeenteraad. Kring Waalwijk van de Diocesane Federatie IVit—Gele Kruis. Op Woensdag 23 April a s. des avonds ten 6 uur zal in de achterzaal van Hotel Verwiel een vergadering gehouden worden van de afdeelingen van het Wit—Gele Kruis behoorende tot den kring Waalwijk van de Dio cesarte Federatie van het Wit—Gele Kruis. De kring Waalwijk omvai de vol gende afdeelingen Drunen, Dussen, Elshout, Geertrui- denberg. Haarsteeg. Made, Nieuwkuijk, Raamsdonksveer, Vlijmen, Waalwijk, Waspik, Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe, Zevenbergschen Hoek. Concessie—aanvrage voor de Klei. Door de Holl. Buurispootweg Mij. wordt concessie aangevraagd voor een autobuslijn op het traject: Waal wijk Drunen Heusden Eethen— Waalwijk Concertgebouw 's Bosch. Wij vestigen de aandacht oo voren- staande aankondiging betrtff -nde de varieé-voorstelling op Tweeden Paaschdag in 'i Concertgebouw te Zeer groote deelname van de beste ruiters. In 't Springnum- mer meer dan 40 deelnemers. j 's Bosch onder leiding van Lou Bandy en Paul Ostra. Er worden middag en avondvoor- stellingen gegeven Vanaf dien dag zijn in 'I Concert, gebouw aangebracht 400 bekleede theaterfauteuils., hetgeen door de trouwe bezoekers van dezen schouw burg zeker op prijs zal worden ge steld. <De Amerikaansche invoerrechitn op huiden, leer en schoenen De Conference Commissie van beide kamers heeft de volgande invoerrech ten, zooals oorspronkelijk door het Hoogerhuis verworpen, weer inge voerd: huiden 10 petieder 12'/a pet., schoenen 20 pCt. Beheer goederen Herv Gemeenten Het prov. college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde Gemeenten in Noord—Brabant, heeft nu ds. W. van Deursen te Ravenstein om ge. zondheidsredenen als secretaris is af. getreden, in diens plaats tot voorioo. pig secretaris aangesteld den beer M. van der Schans, burgemeester te Andtl (N.-Br) Simplex brengt tets nieuws. In ons land met zijn vochtig klimaat gaat een rijwiel, dat niet zorgvuldig onderhouden wordt, er spoedig on ooglijk uitzien men heeft getracht dit te voorkomen door het stuur met ceiluhïd te overtrekken en de overige nikkelen deelen zwart te maken het rijwiel ziet er echter daardoor zeer somber uit, een glimmend staat veel vroolijker. De Simplexfabrieken brengen thans een rijwitl in den handel, waarvan de nikkelen deelen verchroomd en daardoor tegen roest beschermd zijn De chroomhuid kan door de groote hardheid geen krassen krijgen, blijft altijd glimmend en behoeft nimmer gepoetst te worden. Inderdaad een uitkomst voor ben die ook bij slecht weer van hun rijwiel gebruik wenschen te maken en weinig tijd hebben voor poetsen. De geïllustreerde prijscourant welke wij ontvingen, vertelt er meer van. SPRANG-CAPELLE (T.m. Sprang). A s. Zondag des nam. tegen twee uur hoopt In de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds A. v Willigen van Capelle. Openbare Geloofsbelij denis. In de Geflif Kerk alhier hoopt a s Zondag des avonds zes uur op te treden Ds Spier van Dussen, CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a s Zondag des morgers half tien en des avonds 6 uur rn Maandag dav des morgens half tien op ie treden Ds. A. v. Wil ligen. s Door den Rijksontvanger zal voor het afhalen der weggeldkaarten zitdag worden gehouden op Donderdag 24 April a.s. op het gemeente huis te Vrij hoeve—Capelle van 9—12 uur en van 2—4 utir en te Capelle in het gy nnas- Siekl kaal der O L. School In de Kom op Maandag 28 dezer van 9- 1 uur van 2—4 uur. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv, gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. 11 De heer Q Bax. ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is in gelijke betrekking benoemd te Wormer. Hoe noode wij dezen bekwamen ambtenaar, die zich door tact, ijver en toewijding bij degenen met wie hij samenwerkte en de bevolking heeft weten bemind te maken zien vertrekken, zoo gunnen wij hem deze promotie van harte en hopen dat het hem in zfln nieuwen werkkring in alle opzichten naar wensch moge gaan. t/ Na j.l. Zondag morgen In zijn ambt bevestigd te zijn door Prof. Dr. T. Hoekstra uit Kampen, verbond Ds. J. Snoek, die vorige week onze ge meente verliet, zich des middags in de Ger. Kerk te Puttershoek aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie naar aanleiding van Exodus 420 b. WASPIK. Voor het examen voor de Modevakschool zijn geslaagdAf- deeling Lingerie de damesH. Bie- mans, C. Akkermans G Akkermans. J Rekkers C van Boxel, M. Schroot, M Kamp, M. de Ruijter, C. de Bont J. Sanders, J R<>ff<. E Konings. N de Geus. R. Borstlap, j, v. d. Hoe ven. J Rozenbrand, E. Blom, T. van Dongen en M. Verhagen Voor afdeeling costum ire de dames H. van Oazenoort, B Zwaans, C. v. Hooren, T. Kleijs, P. Kuijten, J Nollen, M. Poppelier, A. Klaassen, P. van Ttlburg, J. v d. Dussen, C van Dommelen en W. voor de Poorte Op Maandag 21 en Dinsdag 22 April zal in een der lokalen der R.K. Bijzondere Meisjesschool de tentoon stelling worden gehouden van stukken, terwijl bavendten op 21 April a s. de verloting zal worden gehouden, waar van de opbrengst ten bate der Missie is. 's-HERTOOENBOSCH. De rijks- waterstaat heeft gisteren aanbesteed 't maken van rijwielpaden van cement- beton langs den rijksweg Tilburg Breda Voor het eerste perceel heelt het laag9t Ingeschreven de N V Aann. en Wegenbouw Mij, Tilburg, met 1 82 900 voor het tweede oerceel j Reek Oldenzaal met f 82,869. voor de massa de N V Gebrs. Hoyinck, Oldenzaal met f 170 883. WOUORICHEM De Raad heeft het vermentgvuldtgingscljfer voor de Gem, Inkomstenbelasting voor 't belastingjaar 1930/1931 vastgesteld op f.85. Vorig jaar 1 9. Op voorstel van B en W werd besloten aan de Kroon te verzoeken het maximum—aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein met ingang van 1 januari 1931 te bepalen op 6. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 19 April '30. Van de werf der fa De Haan en Oerlemans werd met succes te water gelaten het stalen sleepschip: .Car lien", voor rekening van dhr. Coiste te Rotterdam. Bij een laadvermogen van 750 ton zijn de hoofdafmetingen 60 M bij 8 00 M., bij 2 26 M Het schip bevat voorkajuit, roef, drie laad ruimen, terwijl een ankediermotor is opgesteld voor 't snelht ff n der ankers Tevens werd de kiel gelegd vooreen 1350 tons groot Rhein Herne-kan. schip. Aan de Autobusondernemlngen Alad" en „Onderneming" is door Ged. Staten wederom voor 2 jaren conces sie verleend. Gevraagd wordt die 2- jarige in een 5 jarige concessie te veranderen, waarvoor adhaesle betuiprt wordt door de Statenleden uit'het Land van Heusden en Altena, benevens de daaronder ressorteerende Burge_ meesters, alsmede die van Herpt, hI dtkhuizen en Vlijmen. De heer A. v. Oenderen zal 20 April a s 25 jaren werkzaam zijn ter drukkerij van de fa. Veerman, welke feest 19 April zal worden herdacht, Toen schipper v. H. Dinsdag met zQn motor te Vtanen was, trof zijn 20-jarige dochter het ongeluk, dat door een staaldraad het linkerbeen boven den enkel werd afgerukt en van hel rechterbeen de voorvoet. De ongeluk, kige werd direct naar een kliniek In Uirecht vervoerd Den 2den Paaschdag vangt in „Concordia" het le gedeelte aan van het nationaal solisten concours, uitge schreven door de Heusdensche Fan fare. Het tweede gedeelte zal plaals hebben Zaterdag d a v. Ook de slager C. Kuljsten eta leerde prachtvee o a. een ös (3e prijs, winnaar 's Bosch) van circa 1050 pond, afkomstig van den veehandelaar Jac! Viguurs fe 's Bosch. Waalwijk, 18 April 1930, Varkens f15 - f 24 Eieren 5-6 ct. Kinderen op alle rangen half geld. Klokkenwijding. Het fraaie klokkenstel dat onzen HoogEerw. Herder op zijn gouden priesterjubilé wordt aangeboden, zal deze week in onze gemeente arriveeren. De klokken zullen voor in de kerk wor- den opgesteld, hangende in klokken- stoelen, waar ze door Z. D. H. Mgr. i Arn. Diepen zullen worden gewijd. Deze plechtige wijding zal op den 2en Paaschdag geschieden. Mgr. Diepen ar riveert te dien einde om pl.m. half 4 te Kaatsheuvel. De Bisschop zal niet door Vaartstr. en Verl. Hoofdstraat, doch door Tram laan, Gasthuisstraat, Markt, Peperstr., Hoofdstraat, naar de pastorie geleid worden. De verwelkoming zal plaats hebben op den driesprong Gasthuisstr. Telefoonstraat, die meer ruimte biedt dan de Verl. Hoofdstraat. Bij de eerste begroeting zal het woord gevoerd wor den door onzen Weled. Achtb. heer Burgemeester van Besouw, namens de Burgerij, door den Weled. heer M. A. v. d. Wee, namens de vereeniging K. B. en door den Weled. heer Jan de Bondt namens de parochianen. De beide har monieën zullen aldaar dan gezamenlijk een marsch spelen, terwijl de liedertafel Bel Canto vóór de pastorie het koor werk „Tu es Petrus" van Haller, met begeleiding van koper zal uitvoeren. Daarna zal Mgr. zich in de pastorie verkleeden, waarna terstond de wijding der klokken in de kerk volgt. Waar de intocht beslist 'n massa volk op de been zal brengen, wordt het publiek verzocht zich stipt aan de wenken van de politie betreffende het i verkeer te houden. Zaak-uitbreiding. Tegelijk met de opening der Paasch- etalages van de slagers opende de fa. H. P. Dekkers-v. d. Vliet alhier, op Woensdagavond zijn ruim uitgebreide en geheel gerestaureerde zaak. 't Is reeds ten derde male binnen weinige jaren, dat de firma Dekkers zich ge noodzaakt zag uitbreiding aan haar winkelzaak te geven. Wat echter deze firma ons thans laat zien, overtreft alle verwachtingen, 't Geheele voorpand is thans één winkel met ter rechterzijde een ruim 30 Meter lange room, waarin honderden kachels, cuisinieres, haar den, fornuizen en alle andere denk bare aanverwante artikelen in de rijk ste keuze en uitgebreidste sorteering, keurig en smaakvol staan geëtaleerd. Voor 'n sortiment huishoudelijke ar tikelen tot den keuken-inventaris be- hoorend, in alle denkbare modellen en kwaliteiten is het linker winkelpand ingericht met voor in de etalage de af deeling sanitairen, volgens de nieuw ste eischen des tijds. Een schat van bloemen gaf het geheel een keurig aanzien. We wenschen de firma Dekkers in de toekomst 'n debiet geëvenredigd met den durf waarmede deze zaak is aangepakt. Veel liefhebberij. Voor de betrekking van chauffeur monteur van den Gemeentelijken Op haaldienst meldden zich niet minder dan 39 sollicitanten aan. Onze slagers. Dat onze slagers in den verren om trek 'n goeden naam hebben is bekend. Aan kwaliteit wordt hier 'n stuk vee geslacht dat in vergelijking met veel andere plaatsen ver uitblinkt. Met de Paaschweek steekt echter 't gilde z'n beste beentje voor. We waren in de ge legenheid de ter dood veroordeelde runderbeestjes te zien rondtippelen op haar doodenwandeling. Er waren exem plaren bij die volgens 't waagbriefje de 2000 pond benaderden. In ruwe schat ting is deze week alleen in onze plaats ter dood geleid: pl.m. 13200 pond rund-, pl.m. 1000 pond kalfs- en 10.000 pond levend varkensvleesch. 't Kan dus Pa- schen worden! 't Was 'n treurig kil regenweertje dat onze slagers troffen op de groote reclame campagne die de Paaschweek dit jaar voor hen zijn moest. Ons sla- gersgilde heeft getoond iets aan te dur ven en iets aan te kunnen. Maandag werd er reeds gepronkt met 't fijne vee, dat met de komende Paaschdagen in den vorm van runderhaas, biefstuk, picandeau of wat dies meer zij, onze maaltijden het Paaschaspect zou geven Wat onze beenhouwers lieten zien, was o mte watertanden. Meerdere die ren waren aangekocht die in levend gewicht de 2000 pond dicht nabij kwa men. Om 'n voorbeeld te noemen; de firma Span en Maas leidde 'n beestje rond van meer dan 1900 pond, be kroond als fijnst gemeste koe met den ten prijs op de veetentoonstelling te 's Bosch en den 2en prijs te Breda, ge mest door den bekenden veehouder Broekhorst uit Goes. Doch ook de an dere firma's hadden, zoo al niet be kroonde dieren, dan toch beestjes met kwantiteit ponden gewicht en kwali teit in gehalte. Was de aanblik van de levende dieren om onze bewondering te trekken, de Paaschetalages Woens dagavond geopend, overtroffen alle wat we tot heden zagen. Keurig lagen de luculleswaren ge- etaleerd bij de firma's Kamp, de Vries en Michielse. Verrassend was de aan blik die de zaken als Span, Hesselmans, Maas, Merkx, v. d. Ven en Verhiel bo den; interessant de schitterende origi- neele etalage die de firma Put had uit gevoerd. Menig moedertje moet gewa tertand hebben bij 't aanschouwen var zooveel heerlijks, waarvan haar huis gezin pond ponds gewijs berekend'» heel gewicht toekwam, doch wier beurs mogelijk niet in evenredigheid is maar met de begeerte ook haren disch van die fijne Paaschgaven te voorzien. We hopen echter èn voor haar èn voor ons slagersgild, dat ieder van het hem toe gedachte deel met smaak moge profi teered 'Hondenkeuring. Dinsdag had alhier bij het gemeente huis de verplichte hondenkeuring voor de trekhondenwet plaats. In totaal Wer den uit Kaatsheuvel voorgeleid 67 hon den. Goedgekeurd werden 37 honden, voorwaardelijk goedgekeurd 25 honden, afgekeurd 5 honden. Voetbal. De Kaatsheuvelsche Boys speelden Zondag j.l. een competitiewedstrijd te gen Baardwijk, voor de le klasse B.V.B- De wedstrijd stond onder leiding van den heer van Raamsdonk. Het spel gm8 in wisselend overwicht van een der par tijen voorbij. De Boys maakten reeds in de eerste vijf minuten een doelpunt doch daar bleef het bij. Voor 'n stort bui w-erd 5 minuten geschuild. Baard wijk was nadien sterker en forceer® den gelijkmaker. Ook na de thee was Baardwijk sterker. De laatste tien nuten waren voor de Boys, die reeds dachten te winnen, toen v. Raamsdon inrukken blies, 5 minuten naar denzlB der Boys te vroeg, waartegen na den wedstrijd geprotesteerd werd. Duivensport De Combinatie van postduiven^ eenigingen, gevestigd bij den heer a' van Dun, opende Zondag j-1- haar vliegseizoen met een vlucht voor oude duiven vanuit Wouw. De uitslag was- i I I 1 I ij'! t y/

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10