De Ambachtsavondschool. Restauratie Groote Kerk. Adres Pullens e.a. over de stemming in de vorige vergadering. ZATERDAG 26 APRIL 1930. avondschool te verkiezen VIERDe BLAD. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 April 930, des namiddags 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer E. C. J. Moonen, burgemeester dezer gemeente, Afwezig de heeren Donkers, van Loon en Smoldersde laatste met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid. De heer Pullens zegt in de notulen te hebben opgemerkt, dat hij zou hebben voorgesteld een definitieve opdracht aan den heer Kropholler te geven. Dit is niet juist. Door hem was voorgesteld in beginsel te beslui, ten aan den heer Kropholler de op dracht te verleenen. Hij zou dit gaarne gewijzigd willen zien. De Voorzitter merkt op dat de heer Pullens een gedeelte uit 't betoog van den Voorzitter aanhaalt. Het voorstel van den heer Pullens staat elders in de notulen precies weergegeven zoo als hij het had geformuleerd. Al zou dus de uitlating van den Voorzitter foutief zijn geweest, dan behoeven de notulen, die 't gesprokene hebben weer te geven, toch niet gewijzigd te worden. De heer Roxs merkt nog op er In de vorige vergadering op gewezen te hebben dat "hij liefst door beide architecten een nieuw plan zou hebben laten indienen, als 't niet zoo veel geld zou kosten. Dit staat niet in zijn geheel in de notulen vermeld. De Voorzitter zegt zich deze uit lating nog te herinneren en de notulen hiermede te zullen aanvullen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht, ver zoek inzake beperking van het aantal vergunningen, Voorzitter. Wij meenen dat op dit verzoek niet moet worden ingegaan en we den toestand moeten laten zoolas hij thans is. Aangenomen. b. Van de vereeniging .Ons Am- bachtsondefwjjs" voor Waalwijk en omgeving, alhier, verzoek tot het nemen van een beginselbesluit ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet, Van der Waerden. Gaarne zou ik hierover nog enkele inlichtingen willen hebben P Waarom is in de eerste instantie niet het advies gevraagd van den directeur der Avondteekenschool, noch dat van den directeur en oud-direc teur der Avondambachtsschool te Oss. Waarom is speciaal de directeur der Ambachtsschool te Tilburg uitgenoo- digd, terwijl aan die school in de avonduren het handvak niet beoefend wordt. 2. Waarom isopdeconstitueerende vergadering de directeur der gemeen telijke Avondteekenschool wederom niet uitgenoodigd, waarom deze plaat selijke bij uitstek deskundige wederom niet uitgenoodigd, terwijl hij toch onze Avondteekenschool tot ongeken- den bloei bracht 3. Waarom zijn op die eerste vergadering ook belangrijke aanne mers-timmerlieden zooals de heeren Aarts en van Hulten-Krol niet uitge noodigd welke menschen uit de in dustrie zijn toen uitgenoodigd Welk systeem is bij het verzenden van uitnoodigingen gevogld 4. Ongerust ben ik dan ookeenigs- zins over de teekenschool, zooals die momenteel werkt en bloeit. Hebben B. en W. zich met voldoende waar borgen omgeven, dat die geheel intact blijft en dus slechts aangevuld wordt met de onderwijsvakken, waaraan be hoefte bestaat, zoodat directeur en leeraren der Avondteekenschool met een gerust hart kunnen overgaan en hunne beproefde krachten kunnen blij ven wijden aan het door hen met toe wijding gegeven onderwijs. 5. Is in dit verband ook gewaakt tegen salarisvermindering der in func tie zijnde ambtenaren en ook van de schoonmaakster, waarvan het salaris in de vorige vergadering van f 100. °P f125.per cursus is gebracht. (Ik meen uit de toelichting gezien te heb ben, dat hiervoor slechts f100,is uitgetrokken). Voorzitter. Op Uw vraag waarom wij den dlrecleur der teekenschool bij de eerste besprekingen niet hebben uitgenoodigd, kan ik U antwoorden dat wij daarvoor geen bepaalde redenen hebben gehad. Toen de kwestie van n ambachtsavondschool in 't college van B. en W. ter sprake kwam, meen den we het beste te doen om voor 't voorloopig bestuur dat deze aangele genheid moest voorbereiden vakmen- schen te nemen. Wij hebben zooveel mogelijk alle vakken uitgenoodigd en niemand ex- pressüijk gepasseerd, ook de heer van Oeift ntet. Wei is de heer van Delft tegenwoordig geweest bij de zuiver technische bespreking, waar o.b. ook de directeur der ambachtschool te Tilburg aanwezig was. Dat niet de directeur van de Avond- ambachtschool .te Oss, en wei de di recteur der Tiiöurgsche school was uitgenoodigd, heelt de volgende oor zaak. Wij hadden aan den directeur te Oss een schrijven om inlichtingen ge richt, doch kregen hierop geen ant woord. Ook tot 't gemeentebestuur van Oss richtten wij 'n zelfde schrijven, doch ook hierop ontvingen wij geen antwoord. Toen wij ons tot de Tilburgsche school om inlichtingen wendden, was men hiertoe aanstonds bereid. Later kregen we pas bericht uit Oss en daarop is 't voorloopig comité met den Heer v. Delft naar Oss geweest om aldaar de eenigste avond-ambachts school in Nederland in oogenschouw te nemen. Men kreeg van 't onderwijs aldaar een buitengewoon goede indruk. Ook in Tilburg, waar 't comité 'n kijkje is gaan nemen, heeft men in gunstige indruk opgedaan. Ik moeter dus nogmaals opwijzen, dat niemand expres gepasseerd is en dat wij de commissie zoo goed mogelijk met de zaak hebben op de hoogte gesteld. Wat 't salaris van de schoonmaakster betreft, kan natuurlijk in de nieuwe regeling met de pas gewijzigde ver goeding rekening worden gehouden. Wat uw bezorgdheid voor de tegen woordige teekenschool betreft, kan ik U hier op wijzen, dat de teekenschool in de avond-ambachtschool zal wor den opgenomen. Van de verdere adviezen zal 't afhangen, hoeveel er van de thans voor 't teekenonderwijs beschikbare uren moet worden afge nomen. In de vakken waarin op de nieuwe avondschool geen practisch onderwijs zal worden gegeven, zooals schoenenteekenen en schilderen, zal wel geen verandering komen, doch voor de andere vakken, als timmeren en smeden, zal van't teekenonderwijs eenigé tijd moeten worden afgenomen voor de practische lessen, 't Teeken onderwijs en 't practisch onderwijs zal hier hand in hand moeten gaan. In tegenwoordigheid van de com missie en de directeur van de Til burgsche school heb ik nog de vraag gesteld wat het beste zou zijn een teekenschool, waar uitsluitend teeken onderwijs wordt gegeven of 'n ambachts avondschool, waar theoretisch en prac tisch onderwijs wordt gegeven. Allen hebben toen gezegd dat ze dit laatste het beste vonden aan teekerien alleen hebben de jongens niet genoeg, zij moeten ook practisch hun vak leeren en dat kan bij de tegenwoordige me chaniseering der bedrijven in de werk plaats vaak niet meer geschieden. v. d. Waerden. U zegt dat niemand expres gepasseerd is, maar toch blijf ik het betreuren, dat niet vanaf het begin de directeur der teekenschool bij de besprekingen is uitgenoodigd. Hij had toch zeer waardevolle adviezen kunnen geven. Ook vind ik het eigen aardig dat bekende aannemers niet zijn uitgenoodigd, can had men bij de samenstelling der commissie meer keus gehad. Wat het practisch werken op 'n avondschool betreft, vrees ik, dat niet altijd veel lust hiervoor aan wezig zal zijn. Wanneer men overdag in fabrieken of werkplaatsen zijn werk heeft gedaan, dan zal men er vaak niet veel voor voelen om 's avonds weer dat zelfde werk te gaan beoefe nen. Men voelt dat als 'n verlenging van den arbeidsdag. Met teekenen is dat heel wat anders, dat doet men liever en men krijgt door dit onder richt een beteren kijk op hetgeen men in de practijk te doen heeft. In 't begin heb ik deze bezwaren niet zoo ingezien, maar nu stel ik mij van 'n avondambachtsschool niet veel voor en lijkt het mij beter te wachten, tot we 'n dagambachtsschool kunnen krij gen. Bovendien is men in Oss rondge leid door den tegenwoordigen directeur. Naar ik hoorde was de oud-directeur niet zoo enthousiast. Ook de heer v. Delft ziet niet veel heil in de op te richten avond-ambachtschool. De secre taris der ambachtschool te Tilburg, de heer Merks, was evenmin vol ver trouwen voor een avondschool. Hij was voorzichtig in zijn uitlatingen doch gaf te verstaan, dat een dagschool boven een was. Voorzitter. Ik geloof dat de heer v. d. Waerden wel wat donker tegen deze avond-ambachtschool aankijkt. Hij heeft zich te eenzijdig laten inlich ten. Zijn bezwaren zijn precies dezelfde als door den heer v. Delft naar voren zijn gebracht. De ervaring heeftechter geleerd dat op een avondschool goed wordt gewerkt. Het voorloopig bestuur dat o.m. bestaat uit 4 vak menschen en de heer J. Tielen als voorzitter, was buitengewoon tevreden over hetgeen ze elders hadden gezien en verno men. Alleen de heer v. Delft was en bleef er in beginsel tegen. Het werk dat de leerlingen 's avonds moeten doen is gewoonlijk geheel wat anders dan hun dagtaak. Een timmer man leert er bijv. een deur geheel gereedmaken, terwijl hij overdag een machine bedient of machinaal ver vaardigde onderdeelen in elkaar zet. Wanneer we zouden wachten tot we een dagschool konden krijgen, zouden we kunnen blijven wachten. Ik heb de ervaring in Den Haag opgedaan dat de minister niet zoo scheutig is. Aan een dagschool bestaat hier trouwens geen groote behoefte Op een dagschool kunnen alleen die kinderen gaan wier ouders niet op de verdiensten dier kinderen zitten te wachten. Dezeiken kunnen thans nog gemakkelijk de ambachtsscholen te "s Bosch en Tilburg bezoeken, doch op een avond-ambachtsschool kunnen ook de kinderen die overdag in be trekking zijn, zich theoretisch en practisch bekwamen. Pullens. Het betoog van den heer v. d. Waerden bevreemdt mij ten zeerste. Hij geeft o.a. uiting van zijn bezorgdheid voor de leeraren. Die vrees is m.i. zeer voo: harig en trou wens is dat hier bijzaak, waar het hier gaat om zoo'n groot algemeen belang, waarvoor de heer v. d. Waer den vroeger zeil zoozeer geijverd heeft. Wij dienen alle middelen aan te grijpen om tot de stichting dezer school te komen. Ook heeft de heer v. d. Waerden gezegd dat hij bang is dat men niet voor practisch avond onderwijs zal voelen als rnen den heelen dag reeds in fabriek of werk- plaais heeft gearbeid, maar hoe ver klaart hij dan de groote deelname aan de avondcursussen aan zijn eigen school, welke deelname juist zeer gunstig bij die van de dagschool afsteekt? sik zie dit bezwaar dus in het geheel niet in. Door den heer Pullens wordt hierna nog gewezen op art. 25 der Nijver heidsonderwijswet, dat z. i. de moge lijkheid biedt om 75 pCt. inplaats van 70 pCt. der netto kosten van het rijk te ontvangen. Waar hierdoor de kos ten voor de gemeente weer 5 pCt. la ger worden, zou hij willen vragen om 75 pCt. De Voorzitter doet uitvoerige mede- deelingen over zijn bevindingen, op gedaan op de conferenties hier en in Den Haag. Wanneer op de omschre ven basis de subsidie van het rijk ver kregen kan worden, dan mag men al heel blij zijn Het vcorstei van B. en W. om be doeld beginsel-besluit te nemen, wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. c. Besluit van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, waarbij goedkeu ring wordt geweigerd voor het uit breidingsplan, vastgesteld in de ver gadering van 3 Mei 1929. Voorzitter. Het is ongeveer een jaar geleden dat dit plan is vastgesteld en nu wordt door Ged. Staten de goed keuring geweigerd. Hierover heb ik ter provinciale griffie en met den in specteur der volksgezondheid al heel wat gepraat, doch ik heb niet veel succes kunnen bereiken. Toch zijn we met die weigering een stap verder ge komen, omdat zij nu aangeven op welke gronden de goedkeuring gewei gerd wordt. Op de teekeningen moet nl. worden aangegeven de bestemming der gronden in de toekomst, bijv. of in de straten open of gesloten bebou wing zal komen, welke soort woningen er gebouwd zullen worden enz. Wan neer we aan deze formaliteit voldoen, zullen Ged. Staten er verder hunne goedkeuring wel aan verleenen v. Schijndel. Had men dit van te voren niet kunnen weten Voorzitter. We hebben dit opgesteld In overleg met den waarnemend inspec teur der volksgezondheid. Die meende dat het zoo in orde was en dat zijn opvolger het eveneens zou goedkeuren, doch dat is anders uitgekomen Pullens. Wanneer het plan nu wordt herzien zooals Ged. Staten verlangen, kan er dan later nooit meer van worden afgeweken zonder in conflict met Ged. Staten te komen? Voorzitter. Wanneer we maar een maal de goedkeuring van Ged. Staten hebben, dan geloof ik dat we nog voldoende vrijheid van beweging be houden om kleine wijzigingen aan te brengen. Wordt besloten de noodige aantee keningen in het plan aan te brengen. d. Verificatierapport van de admi nistratie van den gemeente-ontvanger. e. Alsvoren van de adminlstratiën der Licht- en Waterleidingbedrijven en van de Gemeentewerken. f. Verslag der Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter zegt dat de heer van Driel in de vorige vergadering de kwestie van beveiliging voor brandge vaar van hét archief ter sprake heeft gebracht. Dit groote gevaar hebben B. en W. altijd ingezien en daartoe bepaald in de instructies voor de politie dat deze in geval van brand vóór alles het archief moet redden. Verder zijn er snetblusschers opgehangen. Nu ervan den raad uit op deze aangelegenheid gewezen wordt wenschen B. en W. de verantwoordelijkheid hiervan niet lan ger alleen te dragen. Zij stellen thans voor aan de achter zijde van het raadhuis een ijzeren trap te laten aanbrengen uitkomend op het archief en inplaats van de tegenwoor dige deur aan de Zuidzijde een ijzeren deur aan de Noordzijde aan te bren gen. De kosten van een en ander zijn geraamd op f 175. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2. Aanbieding van het gemeente verslag en van het verslag inzake de volkshuisvesting. v. d. Waerden. Het heeft mijne aandacht getrokken, dat over de Gezondheidscommissie in het ge meenteverslag niets vermeld wordt. Een opsomming van eventueele be langrijke werkzaamheden door die Commissie verricht, zou m.i. in het gemeenteverslag dienen opgenomen te worden. Kunnen B. en W. daar omtrent nadere inlichtingen geven Voorzitter. De Gezondheidscommis- brengt een eigen jaarverslag uit sie dat aan Ged. Staten wordt opgezon den. Het gemeenteverslag is een for maliteit uit den ouden tijd, waarvan weinig nota genomen wordt. Het zal vermoedelijk in zijn tegenwoordigen vorm wel opgeheven worden, v. d. Waerden. Het is mij opevallen, dat in het ver slag van den directeur der Avond teekenschool in een 9 tal punten met klem van redenen betoogd wordt, dat de toestand der iocalitelten en verdere inrichting der school in het geheel niet meet aan de wet voldoen. Zullen direct de noodige maatregelen genomen wor den, om, indien de daar geschetste toestand op waarheid berust, daarin afdoende verbetering te doen brengen Voorzitter. Met het oog op de uit breiding voor de avond-ambacntsschool is ter plaatse de toestand metdeskun digen opgenomen en is een geheel ruim bouwplan opgemaakt waarbij die bezwaren zoo goed mogelijk zijn on dervangen. v. d. Waerden. Naar aanleiding van het verslag over de Volkshuisvesting zou ik even deze vraag willen stellen Hebben alle gemeentewoningen in onze Gemeente waterleiding? en hoe staat het met de andere woningen. Beschikt de Gemeente over middelen om huiseigenaren te dwingen te zor gen voor behoorlijke watervoorziening door aansluiting aan de waterleiding in het belang der volksgezondheid. Een ander punt, dat ik gaarne onder de aandacht van B. en W. zou willen brengen is het lage joodgehalte van het waterleidingwater. Dit lage jood gehalte wordt van medische zijde als een der oorzaken beschouwd der z.g. struma (kropziekte), In dit ver band verwijs ik naar de door den Gezondheidsraad uitgegeven brochure .Onderzoek naar het voorkomen van struma in Nederland en de oor zaken daarvan". Eerste Mededeeling der Struma-vergadering, welke brochure geheel aan dit onderwerp gewijd is Op blz. 43 wordt gezegd „Ook deze nieuwe onderzoekingen rechtvaardigen het aan een samen werking tusschen schildkliervergroo ting en jodiumgebrek te denken", en op blz. 59 is te zien, dat het Waal- wijksche waterleidingwater o.a. met Eindhoven en Tilburg een zeer laag joodgehalte gemeen heeft. Het is mij bekend, dat Eindhoven dit bezwaar ondervangen heeft door een installatie, die het jodiumgehalte tot de ge wenschte hoogte opvoert. De vraag is nu m.i. gerechtigd, of het niet op den weg van B. en W. ligt om deze zaak eens met de ge zondheidscommissie/en met de plaatse lijke geneesheeren onder 't oog te zien en te overwegen of en hoe het voorbeeld van Eindhoven dient na gevolgd te worden. Voorzitter. Ik geloof niet, dat er in de kom der gemeente nog woningen worden aangetroffen, die niet bij de waterleiding zijn aangesloten. De ge meente kan de eigenaars niet dwingen, zoolang een andere waterbron aan wezig is die aan de eischen der hy giene voldoet. Een enkele woning die wat ver van de leiding af ligt is nog niet aangesloten, meestal boerenwonin gen. Bij nieuwbouw wordt aansluiting steeds verplichtend gesteld. Bij boeren die melk verkoopen of bij andere handelaars in levensmiddelen staat het water onder toezicht van den keuringsdienst van waren. Wanneer de gemeente het water zou laten keuren, zou het een dure geschiedenis worden daar voor onderzoek een bedrag van f 25 per monster verschuldigd is. Wat het laag jodium-gehalte van het water uit onze waterleiding betreft, zulks was B. 8c W. bekend. Dit water wordt regelmatig ter keuring opge zonden. Op een vraag of dit laag jodium-gehalte het noodig maakte in te grijpen heeft men ons geantwoord' dat zulks niet noodig was. Ik heb hierover ook met den heer v. d. Vel den gesproken, die mij mededeelde, dat toevoeging van jodium aan het leidingwater een kostbare geschiedenis was. Ik wil echter gaarne nog eens nadere inlichtingen over deze kwestie inwinnen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Mr. v. Cooth- straat. Aangenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verweer in rechten tegen de vordering dar N.V. Kon. StoomschoenenfabrieR A. H. van Schijndel, inzake watervervuiling. Na een kleine toelichting hierom trent door den voorzitter, wordt dit voorstel aangenomen. 5. Voorstel inzake de restauratie van de Groote Kerk. De heer Roxs merkt op, dat het kerkbestuur heeft goedgevonden, dat aan de gemeente een deel van het terrein voor de kerk wordt overge- dragen. De bestaande muur zal dan worden afgebroken en verplaatst, welke kosten f900.— zullen bedragen, die geheel voor rekening van de gemeente zouden komen. Dat acht spr. onbillijk. De gemeente draagt reeds 15 pCt. of f18000.in de restauratiekosten bij en nu komt hierbij nog die f 900, die geheel voor de gemeente komen. Spr. zou dit laatste bedrag in de totale begrooting willen opgenomen zien, zoodat rijk, provincie, gemeente en kerk hierin ieder het overeengekomen percentage betaalt. De Voorzitter zegt dat het kerkbe stuur geen verdere concessies zal wenschen te doen en dat hij ook den indruk heeft dat dit kerkbestuur niet meer doen kan. Wanneer de gemeente nu weer eens over die f900.— zou beginnen, zou er zeker van de geheele restauratie niets kunnen komen, het geen zeer te betreuren zou zijn. Die f900.voor een nieuwe munr staan geheel buiten de restauratie en kunnen dus niet in de totaal-begrooting opge nomen worden. De heer Roxs zegt zich dan wel met het voorstel te kunnen vereenigen. Mei algemeene stemmen wordt dit hierna aangenomen. 6. Voorstel tot het huren van een leslokaal ten behoeve van de R.K. Bljz. Meisjesschool in de St. Crispijn- straai. De Voorzitter zegt dat na den bouw der school de wettelijke voor schriften zoodanig gewijzigd ,zijn dat het aantal leerlingen per onderwijzer in een klas kleiner is geworden waar door aan die school momenteel een lokaal te kort komt. Het zal nog wei enkele jaren duren eer er een zesde leerkracnt komt en dan zal de school moeten worden uitgebreid. Intusschen is de beste oplossing een lokaal ie huren. De raad gaat met het voorstel accoorü. 7. Voorstel inzake eigendomsover dracht van terreinstrooken aan den Parallelweg. Conform prae-advies van B. en W. afgedrukt in dit nummer wordt be sloten. 8. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Maart 1930 tot wijziging der politieverordening (ver voer van lijders aan besmettelijke ziekten). Deze intrekking blijkt noodig, aan gezien Ged. Staten van oordeel zijn dat deze bepaling niet in de politie verordening thuis behoort, maar bij den burgemeester. 9. Verzoek van C. W. Pullens en 4 andere leden van den raad, tot het houden van een spoedeischende ver gadering. Voorzitter. Vermits door het college van Burgemeester en Wethouders, na ontvangst van het adres van de heeren Pullens c.s., geen verder bindende stap pen behoefden te worden gedaan ter uitvoering van het besluit van den Raad van 28 Maart 1930, was het niet noodig eene vergadering als spoed- eischend bijeen te roepen, noch ook eene vergadering vóór het tijdstip, waarop de Raad normaal vergadert. Indien het kennisnemen van de in zichten van den Raad over het adres spoedeischend ware geweest, zou door mij zonder twijfel dienovereenkomstig zijn gehandeld. Art. 52 van de Gemeentewet schrijft omtrent het nemen van een besluit van den Raad voor: „Over alle zaken wordt mondeling en bij hoofdelijke oproeping gestemd, doch bij het doen van keuzen of voor drachten van personen, bij besloten en ongeteekende briefjes." Alvorens over te gaan tot behande ling van het adres van de heeren Pul lens c.s., wil ik den leden van den Raad de vraag1 voorleggen, hoe door het stel len van een of meer namen op een stembriefje uitsluitsel te krijgen zou zijn geweest over de voorstellen, welke reeds geformuleerd waren of althans in uitzicht waren gesteld. Deze waren: le. Verzoek aan Ir. Klijnen om een nieuw ontwerp-plan te maken; (vpor- stel B. en W.) 2e. Opdracht aan arch. Kropholler; (voorstel Pullens) 3e. Verzoek aan de architecten Klij- De Echo van het Zuiden Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 15