Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN- lil m FEUILLETON R DOOR, EBV&RISCi rSTF.Pre Co;, ik. NUMMER 39. WOENSDAG 14 MEI 1930. 53e JAARGANG. Dit blad rereehVat WOHNSDAG m 3SATDBDAU. Brieven, Ingeaonden atakton, gelde», «si?, franco te Madam aan In Uitwar. Atxxnnementsprfa per 8 maanden 1.26. franco per poet door bat geheel* rflk 1.49. rruGAYBi WAALWIJK80HE STOOMDBJJKKERIJ ANTOON TIELEN. Telafooa No. Sf. ToI—nr.-Adreo: JKCHO. Prfc ifiar Adrertentiin 20 «ent par regel; mtrvtmam f 1.69. Bf contract flink rabat. Beclamee 40 cent per regeL AdvertentSiBn moeten Woensdag en Yifdag dea morgens om ulteriyk I aar in pos baadt *41*. DIT NUMMER BESTAAT KIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Vrijdag 9 Mei 1930 des namiddags ten 6 ure. Voorzitter de Edelachtb. heer burge meester. Afwezig de heeren Ruitenberg en Verschuren. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed geopend 1 heeft, wor den de notulen der vorige vergadering voorgelezen. De heer Rijken merkt op dat in de vorige vergadering besloten is een stuk van 50 M. van den weg in Waspik— Boven voor proef te bewerken met kolengruis. Dit staat echter niet in de notulen wei de hoeveelheid pis die zou worden aangekocht. De Voorzitter zegt zich niet juist te kunnen herinneren wat er toen gezegd i:, het komt hem echter zeer onwaar schijnlijk voor dat men vooruit bepaalt over hoeveel Meter lengte men een proef zal nemen daar men dit tevoren niet juist zeggen kan. Het is meer voor de hand liggend dat men het kwantum kolengruis bepaalt dat voor proef zal worden aangekocht. De heer Rijken acht dit zeer juist doch meent dat de voorzitter dit in de vorige vergadering had moeten uit maken. By hem staat het vast dat niet het kwantum maar de lengte is be paald. De heer Vloemans weet zich goed te herinneren dat besloten is een schuitje kolengruis van 50 a 60 M3 voor proef aan te schaffen. De Voorzitter vraagt de raadsleden af of zy de notulen wenschen te doen veranderen. Slechts twee leden verklaren zich voor veranderen, twee bleven buiten stemming wyi zij zich het besprokene van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 40. Graaf Henning zat stil naast zijn broeder, en zijn oogen Hingen bran dend onrustig aan Josta's gelaat. Hij wilde den volgenden dag reeds vroeg «aar Berlijn terugkeeren en moest daarom reeds dien avond van Josta afscheid nemen, Ofschoon het hem moeilijk viel, wist hij, dat het zeer goed was, dat hij haar nu uit het oog verloor. Hij. voelde, dat hij eerst z'n kalmte moest herwinnen, voor hij baar weder mocht ontmoeten. Dat zou bij de trouwplechtigheid zijn en in dien tijd moesten zijn gevoelens voor baar in broederlijke teederheid ver anderd zijn. Zijn liefde voor Rainer hem kracht geven, want hij zou 2ijn broeder voor niets ter wereld wil- 'en bedroeven. Van deze voornemens bezield, nam hij afscheid. Eerst van jonkvrouw von Seydlitz en den minis ter. Toen wendde hij zich tot Josta. 2ijn jong gezicht werd bleek, en hij moest zijn ontroering onderdrukken, 'oen zij hem met haar lieven glimlach baar hand reikte. Hij bracht die aan Z'jn lippen en toen hij zich weder op- niet meer herinnerden, terwijl vijf leden tegen veranderen waren, zoodat de notulen ongewijzigd bleven. Aan de orde 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter zegt dat hij voortaan zooais is toegezegd de raadsleden ver schillende mededeelingen zal doen over aangelegenheden de gemeente betref fende en die gewooniyk door B. en W. behandeld worden. Hy kan thans me- dedeelen dat de belastingen over 1928/1929 meer hebben opgebracht dan de raming was en wel Personeele belasting: Opbrengst van 50 opcenten f 2039.95 Raming f 1650.— Meer opbrengt f 389.95 Inkomsten—belasting Opbr. (hefflngsperct. 7) f 37106 01 Raming f 35000.— Meer opbrengst f 2106.01 Totaal meer—opbrengst f 2495.96 Het kohier voor schoolgeld 1930 1931 beloopt een bedrag van f 1455. Met het oog op de nieuwe belasting regeling heeft de gemeente aan Qed. Staten een opgave moeten doen van hetgeen de drie laatste jaren door de gemeente aan politie, onderwijs en armenzorg is betaald. Deze bedra gen beioopen tesamen voor politie f 13521.39, voor onderwijs f 25024 40 en voor armenzorg f 10723.36, Van dit laatste bedrag ontving de gemeente nog een provinciale subsidie terug van f 2920. Op het oogenblik zijn nog twee krankzinnigen—verplegingen voor rekening der gemeente. De levering en het ryden van ko lengruis is bij inschryving gegund. Op een advertentie in de Komeet hebben de volgende vermakeiykheden zich voer de kermis aangemeld: Draaimolen, luchtschommel, bios coop, kindergiybaan, schiettent, speel- goedkraam, - gebakkraam, suikerkraam en hoepla. De kosten der nieuw geplante boo- richtte, beet hij zijn tanden op elkaar. Niets ontging gravin Gerlinde. Haar oogen beloerden graaf Henning en Josta en toen ze zijn ontroerde trek ken zag, dacht zij, dat het jammer was, dat zij nu reeds moesten schei den. Waren zij langer bij elkaar ge bleven, dan had zij heel wat naar haar wenschen kunnen regelen. Gravin Gerlinde had nu reeds de gebeurtenissen in een andere richting kunnen sturen en het huwelijk tus- schen Rainer en Josta verhinderen. Nu moest zij met het heden wel te vreden zijn. Doch zij zeide tot zich zelf ook huwelijken kunnen weer verbroken worden, en ik zal niet rus ten voor Rainer mij toebehoort op de één of andere manier. Josta zeide intusschen op hartelij ken toon tot graaf Henning: Wat jammer, beste Henning, dat je vacantie maar zoo kort is. Ik laat je met leedwezen gaan". Hij poogde te schertsen. Je hebt Rainer immers en zult me niet missen. Och Rainer gaat morgen toch ook met Gerlinde naar Ramberg. Niet waar, Rainer? Ik moet, Josta. De plicht roept, antwoordde deze lachend. De gedachte, dat Rainer nu ook weer heenging, kalmeerde Henning. Maar hij gaf zich daarvan geen re kenschap. Maar we zien elkaar spoedig te rug, beste Henning, zei Josta op war men toon, tot ziens dan. Vaarwel Josta tot weerziens! Henning's oogen gleden nog één maal langs Josta's bekoorlijke ver men bedroegen f 389, het bleek wen- scheiyk hierom een afrastering te maken welke f 45 kosten mede bracht. Het grasgewas heeft f 212 opgebracht. Het effectenbezit der gemeente be draagt f 12509. De Voorzitter houdt zich aanbevolen om meerdere inlichtingen te verstrek ken indien de raad zulks wenscht en zal het zelfs op prijs stellen indien de leden hierdoor hun belangstelling doen biyken. De heer Brokx informeert naar de kosten van den wegwerker. De voorzitter zegt dat hiervoor in 1929 f855.— is betaald. De heer Rijken vraagt of de voor zitter kan opgeven de totale kosten van de boombeplanting, dus ook met inbegrip van het dichten der gaten na het rooien der boomen. De voorzitter zegt dat door van Dongen 16S boompjes zyn geplant voor f 389. De afrasteringen daar om heen zuilen met het arbeidsloon mee onge veer f59,— gekost hebben. Wat ver der aan het dichtmaken der gaten enz. is uitgegeven jil hy nader onderzoe- schijning. Als ik haar weerzie, wil ik heel kalm zijn, dacht hij bij zichzelf. Ik wil. Ook graaf Rainer nam nu met een handkus van zijn verloofde afscheid. Graaf Henning keek naar hen. Als ik gewild had, zou ik Josta als afscheid op den mond hebben kunnen kussen, dacht hij. Bij die gedachte sloot hij een oogenblik de oogen, als duizelde hij. En hij dacht aan dien anderen, dien broederlijken kus. Neen, broe derlijk had hij haar rooden mond nu niet kunnen kussen. Maar hij was verheugd, dat Rainer het in zijn bij zijn ook niet gedaan had, hij had het niet kunnen aanzien. Graaf Rainer zag Josta nog eenmaal voor hij den volgenden dag naar Ram berg terugkeerde. Ook gravin Gerlin de maakte nog een afscheidsbezoek op het Freule-kasteeltje. Zij over laadde Josta weder met vriendelijk heden en herhaalde telkens, hoezeer zij zich op den tijd verheugde, dat Josta op Ramberg zou wonen. Graaf Rainer kon, ofschoon hij met Gerlinde te zamen was, nog een oogenblik met Josta alleen zijn. Hij vroeg haar of zij bijzondere wenschen had met betrekking tot de kamers, die zij op Ramberg zou bewonen. Josta wenschte, dat er niets aan veranderd zou worden. Als ik zelf op Ramberg ben, zal ik er voor zorgen, dat mijn kamers iets persoonlijks krijgen. Het zal waarschijnlijk wel om kleinigheden gaan, Rainer. Ik weet, dat men het beste doet, zulke oude vertrekken in hun oorspronkelijken toestand te la ken en opgeven. De opbrengst der gerooide boomen bedroeg f 1361.— De heer Rijken vindt het onbillijk dat de opbrengst der gerooide boo men moet belegd worden terwyl de nu te maken kosten uit de gewone middelen moeten worden gehaald en geeft in overweging te trachten by Qed. Staten gedaan te krygen dat de kosten zoowel van de nieuwe boom beplanting als van het in orde brengen van den weg uit de opbrengst der oude boomen mag bestreden worden De voorzitter zegt toe het te zullen probeeren. Schrijven van den commissaris der Koningin dat wegens vertrek van Dr. Both tot lid der gezondheidscommissie is benoemd Dr. P. J. Kohier te Capelle. Het verslag van den toestand der gemeente zal ter visie worden ge legd. 2. Beëediging Armmeester. De nieuw benoemde Armmeester legt in handen van den voorzitter den by de wet voorgeschreven eed af. Voorzitter: ik wensch U van harte geluk met Uwe benoeming en dank U voor het vele goede dat gy voor de armen gedaan hebt Ik hoop dat ge nog tang deze functie zult kunnen waarnemen. Schryven van Qed. Staten dat zij het zeer op prys zouden stellen indien de gemeente zich ook als lid van den brandweerbond opgaf. VoorzitterIndertijd voelde de raad niet veel voor aansluiting, is hy nu misschien van andere gedachten. De contributie bedraagt f 10,— per jaar. Brokx: Onze brandweer is goed georganiseerd daar mag iedereen naar komen kijken, daarom venden we toen niet noodig aan te sluiten. VioemansIk acht het ook niet noodig. Voorzitter* Er gaan steeds meer stemmen op om meer samenwerking tusschen de brandweren te krijgen niet alleen in een landelljken of pro vincialen bond maar ook verschillende bij elkaar gelegen gemeenten vormen ten. Hij kliste haar hancl. Ik ben blij, dat wij hierin de zelfde meening hebben, Josta. En ik denk dat je tevreden zult zijn. De ka mers van de vrouwe van Ramberg zijn de mooiste van het heele kasteel. Josta keek hem vragend aan. Die kamers zijn tot nu toe altijd door Gerlinde bewoond, nietwaar? Ja, Gerlinde woont er nog in, maar zij verhuist dadelijk na onze aankomst op Ramberg naar het We- duwenhuis, opdat alles voor jou in orde gemaakt kan worden. Wij zien elkaar voor onze bruiloft niet weer, mijn lieve Josta. Wanneer je nog iets mocht wenschen, moet je me dat maar schriftelijk meedeelen. Zul je dat doen? Hij nam bij deze vraag haar heide handen en keek haar smeekend aan. Zij werd onrustig. In zijn blik tag iets, dat zij niet kon verklaren, dat haar opwond en haar met verlangen vervulde. Oen als ze niét had ge hoord, dat hij een andere vrouw lief had, hoe gelukkig had zij dan kunnen zijn! Zij had er dan wellicht nooit ió!s van gemerkt en zich kunnen inbeel den, dat Rainer's teederheid uit een dieper gevoel voortkwam. Maar nu wist zij maar al te goed, dat hij slechts vaderlijk voor haar voelde. Zij dwong zich rustig te blijven en slaagde erin, hem kalm aan te zien. Toen liet hij snel, als ontmoedigd, haar handen weder los. Neen er leefde nog altijd niets in haar hart, dat zijn eigen gevoelens voor haar nabijkwam. Zoo dacht bij, terwijl hij zich tot geduld aanspoorde. een kring, zooals men thans ook in Waalwijk overwogen heeft. Brokx; Een dergeiyke samenwer king tusschen naburige gemeenten om elkaar te helpen in geval van nood vind ik zeer goed, voor aansluiting by den bond voel ik niet veel. Qeen der leden biykt aansluiting noodig te achten en wordt besloten niet tot toe treding over te gaan. 3. Adressen van den Diocesanen Werkliedenbond inzake den bouw van arbeiderswoningen en wijziging der verordening personeele belasting en schoolgeld. De voorzitter doet voorlezing van het adres inzake volkshuisvesting en van de uitvoerige memorie van toe lichting, waarin speciaal de wensche* lijkheid wordt betoogd om de arbei ders in de gelegenheid te stellen in het bezit van een eigen woning te komen. Vloemans: Ik vind dit heel mooi doch er is hier nog nimmer een der gelijke aanvrage ingekomen. BrokxIk denk dat er voor de ge meente veel risico aan verbonden is. Veronderstel eens dat zoo'n arbeider ziek of werkloos wordt, dan zou by zijn rente en aflossing niet kunnen betalen. Voorzitter; Volgens mij draagt de gemeente zoo goed als geen risico. Zij behoudt immers altijd het hypo theekrecht. Voor het geval van ziekte brengt bovendien de nieuwe ziektewet uitkomst. Brokx: Ik vind het idee overigens ook heel mooi, maar ook voor de arbeiders zit er risico aan vast, die moet zoo noodig kunnen trekken naar een plaats waar Industrie geves tigd is, waar hy werk kan vinden. RijkenDe burgemeester van Dus- sen klaagt er in de raadsvergadering ook al over dat de rente en aflossin gen zoo slecht op tyd binnen waren te krygen. De voorzitter zet nader uileen hoe in verschillende gemeenten dit vraag stuk is opgelost en zegt hiervoor wel iets te voelen. En hij vermoedde in het geheel niet, hoeveel béter het geweest zou zijn, wanneer hij zich deze schijnbare kalmte en rustige gelatenheid niet af gedwongen had. Vóór zij nog een woord meer kon den wisselen, kwam mevrouw von Seydlitz uit het naaste vertrek en zij waren niet meer alleen tot het oogen blik van het afscheid. Op het freulekasteeltje kon men nu rustig aan den uitzet van Josta werken. Groote feesten zouden er niet meer plaats vinden. Het seizoen was al lang ten einde en vele families uit de residentie waren reeds naar hun landgoederen vertrokken. De minister kreeg het nu ook iets rustiger en kon zijn tijd aan zijn dochter besteden. Met jonkvrouw von Seydlitz kon hij het bijzonder goed vinden. Maar het werd hem toch treurig te moede bij de gedachte, dat hij zijn Josta zoo spoedig zon moeten afstaan. Hij had haar zoo lief, alsof ze zijn eigen dochter was. Van Ramberg kwamen eiken dag versche bloemen en het waren steeds roode rozen, die graaf Rainer zijn meisje zond. En telkenmale waren zij van een paar hartelijke woorden ver gezeld. Maar geen van die woorden verrieden Josta, hoezeer hij haar lief had, hoe zijn liefde en verlangen steeds grooter werden. Josta wist niet, hoeveel andere, op hartstochtelijken toon geschreven briefjes hij iederen dag verscheurde. .Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, "^aalwüksche en Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1