Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEfl. tt ssmsS£ FEUILLETON DIMMER 41. WOENSDAG 21 MEI 1930. 58e JAARGANG. Dit blad Yeraehg&t WOENSDAG ca ZATERDAG. Brieven. Ingebonden Btutken, gelden, ml franco te sends® urn dam Uitgever. Abonnementsprijs per S maanden 1.25. franco per poet door bet geheels rflk 1.40. UITGAVE I WAALWIJK80HB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Teïefoo* No. 8ft- Tel«gr.-AdrM: KCHO. Prfe jler Ad verten tlSn 20 cent per regel; mtintmnm 1.60. Bf contract flini rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentifa moeten Woensdag en Vr^dag dea morgen* om nlterlflk ser ln ons healt Kl*. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD OVER DE FINANTIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTE WAALWIJK ONDER DE NIEUWE WET. li. Ie. Aan het slot van de beschou wing in ons vorig nummer is in de be rekening van de minimum-üitkeering die onze gemeente per inwoner uit 't gemeentefonds zal ontvangen, een storende cijferfout geslopen. Deze uitkeering bedraagt n.l. niet 65% van 143.658.42, doch 65% van ƒ130.354.20 of ƒ84.730.23, zoodat on ze gemeente in totaal als minimum uitkering uit het gemeente-fonds kan rekenen op: a 3000.— b 84730.23 Totaal 87730.23 2e. Als tweede voorname bron van inkomsten komt de personeele belas ting aan de orde. Indien de gemeente noch aan de klassen-indeeling, noch aan de tarieven der personeele iets zou veranderen en enkel de 27 pro vinciale opcenten niet in haar heffing zou begrijpen, zou de personeele be lasting opleveren (berekend naar de opbrengst over 1929): totale hoofdsom 28417.15 0.10 of 20 rijksopeenten 3581.80 50 opcenten gemeente 14208.56 80 rijksopeenten op paar den en motorrijtuigen 1868.37 Totaal Af voor kwade posten 48075.88 1075.88 Netto opbrengst 47000. 3e. Volgens art. 20 der nieuwe wet keert het Rijk 3/4e van de zuive- van „De Echo van het Zuiden." re opbrengst der hoofdsom van de grondbelasting aan de gemeente uit. Dat 3/4e bedraagt voor onze gemeen te 16.600.De thans door de gemeente geheven opcenten op de hoofdsom der grondbelasting blijven naast deze uitkeering gehandhaafd. 4e. De gemeente kan 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelas ting heffen. Deze 50 opcenten zouden in onze gemeente opbrengen netto ƒ4500.—. 5e. De gemeente kan een woonfo- rensbelasting heffen (zie art. 26 dei- wet). Aangezien wij het niet waar schijnlijk achten dat onze gemeente tot heffing eener dergelijke belasting zal overgaan, taxeeren wij de op brengst dezer belasting op „nihil". 6e. Bij gemeente-verordening kan worden bepaald dat onze gemeente voor de gemeente-fondsbelasting niet in de eerste klasse, doch in de 2e of 3e klasse zal worden ingedeeld. Bij indeeling in de 2e klasse wordt het inkomen van eiken belastingschuld!- ge met 100.bij indeeling in de 3e klasse met 200.verhoogd. Het gevolg van indeeling in de 2e of 3e klasse 'zal zijn dat een gehuwde met een belastbaar inkomen van resp. 700.— (2e kl.) en 600.— (3e kl.) en een ongehuwde met een belastbaar inkomen van resp. 600.en 500 reeds ƒ1.aan hoofdsom in de fondsbelasting moeten betalen. Wordt bij gemeente-verordening omtrent de ze klassen-indeeling niets bepaald, dan wordt onze gemeente geacht tc zijn ingedeeld in de le klasse en be gint de heffing der fondsbelasting voor een gehuwde bij een belastbaar inkomen (na kinderaftrek) van 800, voor een ongehuwde bij een belast baar inkomen van 700. Het gevolg van indeeling in de 2e of 3e klasse is verder zooals boven reeds werd opgemerkt dat het wer kelijke inkomen van eiken belasting schuldige met resp. 100/of 200 wordt verhoogd voor de berekening der belasting. In art. 19 der wet nu is bepaald dat hetgeen de gemeente-fondsbelasting tengevolge van rangschikking in de 2e of 3e klasse méér opbrengt dan zij bij rangschikking der gemeente in de Ie klasse zou hebben opgebracht, rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd. Nemen we het o.i. niet- waarschijnlijke geval dat onze ge meente bij verordening in de 3e klas se zou worden ingedeeld, dan zou door de ingezetenen onzer gemeente, die de bovengeschatte 90.000.— aan fondsbelasting voor het Rijk moeten opbrengen, naar schatting pl.m. 12.500.meer aan fondsbelasting moeten worden betaald, welke 12500 aan de gemeente komen. Ook zou bij indeeling in de 3e klasse door pl.m. 330 belastingplichtigen, die bij indee ling in de le klasse belastingvrij blij ven, aan fondsbelasting naar schat ting pl.m. 1000.moeten worden betaald. Bij indeeling in de 2e klasse door HEDWIG COURTHS-MAHLER. ■12. Al voelde hij zich door de nieuwe l'etde, die in hem ontwaakt was, ook n°g zoo jong, al stroomde zijn bloed ook nog zoo bruischend door zijn ade- 'on Josta zou niet aan die jeugd Relooven. De zeventien jaren, die tus- Schen hen stonden, zouden zich slechts '"'dubbelen in haar oogen. Voor haar Was hij te oud te oud! Én 't diepst 'often hem wel Gerlinde's woor- !n: "Als je jong waart, zooals je °er Henning!" En: Ik hoop, dat e' nooit een groote hartstocht voor c°n ander in haar ontwaakt!" U Gerlinde had haar woorden wel fj°ed gekozen! Ze kwelden en pijnig en hem, een heimelijke angst beving ejn. die hem niet meer los zou laten. Had hij zelf zijn broeder niet om z'jn.jeugd benijd? Hij streek zich het haar van 't voor- °ofd en haalde diep adem. „Weg "et die gedachten", zei hij tot zich- c en tot Gerlinde zeide hij "Misschien heb je gelijk met je ver ledens, Gerlinde. Ik zelf heb reeds 1 wijls zoo gedacht. Ik moet je eer lijk zeggen: als ik geweten had, hoe dit nieuwe gevoel voor Josta mij zou veranderen, had ik haar misschien niet aan mij gebonden. Maar nu is het geschied en moet ik wachten wat het lot mij brengt. Nu kan ik me niet meer terugtrekken. Al deed ik het ook om de nobelste, onbaatzuchtigste re- nenen je weet wat de wereld van een verbroken verloving zegt en dat de vrouw daarbij steeds het slechts af is. En één ding moet je geloo- ven: Josta's geluk zal mij altijd boven het mijne gaan. Mocht haar hart voor een ander opengaan ik zou alleen aan haar denken en haar met al de kracht die in mij is helpen. Maar nu, nu is haar hart nog vrij en ik kan hopen, dat het zich eenmaal tot mij zal wenden. Ik dank je in ieder geval voor je oprechtheid en eerlijkheid Gerlinde. Dat ik je zoo zonder eenig voorbehoud in mijn hart liet lezen, is mijn dank." Hij zeide dit alles zoo rustig als hij kon. En zijn hart was zoo zwaar. Gerlinde had door haar woorden zijn onzekerheid nog versterkt. Hij wist, dat hij nu tegenover Josta, uit vrees van haar te verschrikken, nog veel terughoudender zou zijn. Wan neer zij van zijn hartstocht zou terug schrikken in angst en vrees, dat zou hij niet kunnen verdragen. Hij moest afwachten afwachten tot zij zelf tot hem kwam. Gravin Gerlinde had een overwin ning behaald, grooter dan zij die ver moedde. Maar toch keek zij somber voor zich uit en haar hart stond dui zend pijnen uit bij de bekentenis van Rainer's groote liefde voor Josta. Graaf Rainer had geen lust meer kunnen deze bedragen geschat wor den op pl.m. 5625.en 375. Deze 375.worden dan opgebracht door pl.m. 250 belastingplichtigen, die bij indeeling in de le klasse vrij blij ven. De hoofdsom der fondsbeiasting wordt door ons dan ook geschat ais volgt: Bij indeeling in de eerste klasse op 90000 (geheel voor 't gem.-fonds). Bij indeeling in de tweede klasse op 96.000 90.000 voor het fonds, 6000 voor de gemeente). Bij indeeling in de derde klasse op 103.500 90.000 voor het fonds, 13.500 voor de gemeente). Uit deze 6e inkomstenbron zal de gemeente dan ook naar onze schat ting bruto-inaximum pl.m. 13.500 kunnen putten. Na aftrek der kwade posten schatten wij de netto-op brengst dezer bron op 12.825 (3e klasse) resp. 5700 (2e klasse). 7e. De gemeente is bevoegd op centen te heffen op de hoofdsom der fondsbelasting en wel tot een maxi mum van 80, mits het aantal opcen ten niet hooger zij dan het aantal op centen geheven van de hoofdsom dei- grondbelasting op de gebouwde eigen dommen. Het maximum-aantal op centen is derhalve 80. Zou onze gemeente bij verordening worden ingedeeld in de 3e klasse, dan leveren deze 80 opcenten naar onze schatting bruto op 80% 103.500. is ƒ82.800.—. Bij indeeling in de 2e kl.: 80% 96.000.— is ƒ76.800.— Bij indeeling in de le kl. 80% 90.000.— is ƒ72.000.— Deze bruto-bedragen zullen wegens kwade posten met pl.m. 5% moeten worden verminderd en gesteld op resp. ƒ78.660.—, 72.960.— en 68.400.—. De maximum-opbrengst van alle mogelijke nieuwe bronnen van in komsten taxeeren wij derhalve als volgt le. Uitkeering uit het gemeente-fonds 87730.23 2e. Maximum-opbrengst personeele belasting =fc 47000. 3e. Opbrengst v. 3/4 der som grondbelasting 16600. 4e. 50 opcenten Vermo gensbelasting =t 4500.— 5e. Woonforensenbelasting P. M. 6e. Indeeling der gemeen te voor de fondsbelas ting in de 3e klasse 12825. 7e. 80 opcenten op de fondsbelasting =t 78660. Totaal maximum te heffen 247315.23 Tot dekking van het ver lies was noodig 179700. verder te praten. Een oogenblili hield hij het gesprek nog gaande. Toen trok hij zich in zijn kamers terug. En de gravin ging nog eens als een laatste afscheid door haar vertrekken. Den volgenden avond zou zij zich voor het eerst in het Weduwenhuis ter ruste begeven. Zij kwam zich voor als een verstootene, een bannelinge. En de haat en de nijd tegen Josta verstikten bijna haar hart. Spoedig zou die haar intocht als meesteres hier houden! Maar gelukkig zou ze hier niet wor den. Haar wraak zou daarvoor zor gen. En er was slechts één mogelijk heid, die Josta voor haar wraak zou beschermen, in welk geval zij vrijwil lig van Rainer afstand zou doen, in dien zij haar hart aan een ander zou schenken. De dag van Josta's huwelijk was gekomen. Met stillen angst en toch met een schuw verlangen had zij dien dag tegemoet gezien. Rainer's portret stond nu op haar schrijftafel, en wanneer zij in haar dagboek schreef, keek zij hem telkens aan en dan was het haar, alsof zij al les, wat zij neerschreef, aan hem biechtte. „Wanneer ik vóór hem mocht ster ven, dan kan hij dit dagboek lezen, dan moet hij weten, hoe ik hem heb liefgehad, dan behoef ik mij niet voor mijn liefde te schamen", schreef zij op den dag vóór haar huwelijk in het boek. En toen haar koffer voor de hu welijksreis gepakt werd, legde zij het dagboek met Rainer's portret in een kistje en legde het in den koffer. Zij wilde er op reis niet van scheiden. Op den dag van het huwelijk kwa men met de gasten ook de bruidegom met gravin Gerlinde aan. Zij was hem in de laatste weken als vertrouwelinge bijna onontbeerlijk geworden, zoo had zij in haar denken en voelen weten binnen te dringen. De gravirfwist nu ook zeer goed met hoeveel onrust hij zijn huwelijk met Josta tegemoet zag. Ook baron Rittberg met zijn ge malin waren onder de gasten en Rai ner had hen verzocht in zijn paleis te Ramberg te willen logeeren. Zij had den het aangenomen. De baron zou getuige zijn bij het huwelijk. De levendige, vroolijke barones kon nauwelijks den tijd afwachten, dat zij met Josta zou kenis maken. Dit ge schiedde op den avond vóór het hu welijk. De barones was dadelijk vuur en vlam voor de jonge bruid en sprak haar bewondering tegen haar man uit toen ze op Ramberg waren terugge keerd. „Dieti, je hebt gelijk, ze is nog mooier dan gravin Gerlinde. Mis schien is zij niet zoo vorstelijk. Maar daarvoor is ze te jong en te beschei den bij al haar nobelen trots. Maar haar oogen zijn zoo lief en zoo warm en 't haar, Dieti, 't haar! Neen, zulk een pracht. Weet je, dat moet ik eens bekijken als het los is. Zoo iets prachtigs bestaat er nauwelijks. Als ze op Ramberg woont, loop ik eens op het kleeduur bij haar aan en zeg haar eerlijk, dat ik haar mooie haar kom bewonderen". „Kalm, kalm, LisetjeBij die haarparade mag je mij meenemen". „Maar Dieti de gedachte!" „Wat zou dat nu? Ik ben toch een ongevaarlijke oude man en zie toch ook graag iets moois. En graaf Rai ner zal me toch wel niet dadelijk op zoodat kan worden vol staan met 67615.— minder te heffen dan maximum zou zijn toegelaten. Bij den Raad onzer gemeente berust de taak te beslissen, op welke van de onder 2e, 4e, 6e en 7e genoemde cijfers deze ƒ67615.— geheel of gedeeltelijk zullen worden gekort. Wij willen hier volstaan met het geven van enkele cijfers en op merkingen Rangschikking van de gemeente Waalwijk in de 2e klasse voor de fondsbelasting levert voor onze ge meente een mindere opbrengst aan fondsbelasting en opcenten van =fc 12750.Rangschikking in de le klasse kost wederom 10250. Het rangschikken van Groot-Waal wijk in de 5e klasse voor de perso neele belasting doet de boven-becij- ferde opbrengst der personeele be lasting xan ƒ47000.— naar globale schatting verminderen met pl.m. 8000.(hoofdsom pl.m. ƒ5000. opcenten pl.m. ƒ3000. Rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid dat de meerder heid van den Raad niet is te vinden voor heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, hetgeen 4500.verlies zou betee- kenen. de kromme sabel uitdagen, als ik het losse haar van zijn jonge vrouw be wonder? Of ben je jaloersch, Lisetje? De barones lachte. „Dan wordt het tijd daarvoor, oud je. Ik ben niet eens jaloersch geweest, toen je nog een ranke, slanke jongen was Nu verlies ik mijn zielrust hee- lemaal niet meer. Het spek, dat je ge stalte zoo mollig omgeeft, is een veili ge isoleerlaag tusschen jou en het vrouwelijk geslacht". De baron schaterde. „Dieti, lach niet zoo luid. Hiernaast zijn de vertrekken van gravin Ger linde, je stoort haar misschien bij het inslapen". „Och ja, we zijn niet thuis", zei de baron met gedempte stem. Zijn vrouw legde haar japon voor den volgenden dag gereed en haalde uit een doos een paar zeer kleine ele gante schoentjes te voorschijn. P baron zag ze juist, toen hij nog een laatsten rondgang door de kamer deed. „Ei, Lisetje, zijn dat de feestschoen- tjes voor morgen? Echte liliputters- schoentjes. En natuurlijk kan je daar bij alleen maar spinragdunne kousen aantrekken. Nu, je zult wel doodmoe zijn morgenavond Je bent onverbe terlijk, Lisetje!" Maar terwijl hij de ze woorden uitsprak, nam de baron de kleine schoentjes van zijn vrouw op en bekeek ze opmerkzaam en aan zijn stralende blikken kon men zien, hoe trotsch hij op die kleine voetjes van zijn vrouw was. Zij lachte een weinig verlegen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, IVaalwyfesclie en Langslraatsclie Courant, m

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1