1 Bij Haaruitval F a. A. v. d.Wee-CooIs nu zal min of meer drukken op het (derwijs. De Voorzitter ziet het erge hiervan |et in, doch wil het wel aanhouden ior een volgende vergadering om te wat er nog aan te doen zou kun- jei) zijn, waartoe wordt besloten, gij de rondvraag deelt hef lid Buijs M, Adr.zn mede de vorige week vergadering meegemaakt te hebben den polder waar hij had gehoord It de notulen, dat daar het afgraven m den dwarspad was besproken. Op een vraag van den voorzitter den polder deelde deze mede dat fc weg nog op den legger staat en deze geen toestemming kon geven afgraven tot dat het toezicht berust j B, en W. Nu zou hij willen weten die weg afgegraven mocht worden, of neen. De Voorzitter zegt dat deze kwestie j den raad geweest is en dat B. en I, geen bezwaren hadden dezen weg [an den legger af te voeren. Dat besluit ,js toen genomen op voorwaarde dat kosten zouden komen ten laste van polderbestuur, doch dit heeft niets in zich laten hooren en de zaak is jven zitten. Moet de werkelijke toestand overeen- emmen met den wetteiijken dan had niet aan gegraven mogen worden; [erover is een brief aan den eigenaar lertreder geschreven, doch die heeft e zaak laten rusten, ook vanhetpol- ierderbestuur is nooit eenig antwoord fluord. Er is gehandeld in strijd met tl reglement, doch de voorzitter neent van te goedertrouw. Buijs heeft er niets op tegen dat er [gegraven is omdat de pad er toch maar uor evenveel lag, maar als alle men- then zoo maar aan het afgraven gaan i wegen af gaan sluiten dan wordt tl een aardige toestand, v, d. Broek meent dat er maatregelen jen genomen moeten worden en dat eigenaar zal moeten betalen, het is rkeerd zoo iets toe te staan. De Voorzitter vindt het goed als die ilalen wil. v. d. Broek zag gaarne den oor ronkelijken toestand terug. De Voorzitter vindt het niet erg be- efd van het polderbestuur dat dit el geantwoord heeft, doch we heb in den voorzitter er van in ons mid- en, die zal toch nu wel wat zeggen, v. Herpt zegt dat, nu hij gevraagd lordt iets te zeggen door den Voorz. al wel te willen doen, anders had hij (er deze kwestie gezwegen, de leden len wel begrijpen waarom hij heeft ertijd een schrijven gezien gericht au den eigenaar, waarin deze aange land werd binnen 14 dagen alles in Ito ouden toestand te brengen, dit Mde hij zijn polderbestuur mede en tewp is besloten een afwachtende «ding aan te nemen, meer wil hij ill zeggen. Den voorzitter, die nog nadere in- ttllngen wenschte, werd door Van itrpt medegedeeld dat deze wel met in Burgemeester persoonlijk deze «ak wil bespreken maar niet in den aad, waarop de burgemeester zeide zullen overwegen wat B. en W. te ten staat. Hierop volgde sluiting. door de Rijnlandcommissie en de Fransche militaire autoriteiten opge steld program moeten worden geregeld. Ter uitvoering van dit program zullen alle Fransche troepen de derde Rijnlandzórie den 30en juni hebben verlaten, Het einde der bezetting zal dien dag officieel worden bekend gemaakt, Het Fransche ministerie van oorlog heeft bevel gegeven op 20 Mei te beginnen met het uitvoeren van de ontruimingsmaatregelen. Mussolini dreigt. Vanaf het balcon van het Vecchio- paleis te Florence heeft Mussolini voor een enorme menigte, die hem herhaaldelijk door toejuichingen on derbrak, een groote en belangrijke redevoering gehouden. Na te hebben gesproken over de binnenlandsche vijanden, die niet openlijk durven op te treden en over de buitenlandsche vijanden van het fascistische regiem, wees Mussolini er met nadruk op. dat het onlangs opgestelde Italiaansche vioolbouw-pro gram, ton voor ton, zal worden uitge voerd. Ondanks alle hinderpalen zullen 29 nieuwe schepen op stapel worden gezet. Men heeft ons gevraagd, aldus ver volgde Mussolini, wat men te verstaan heeft onder de temperatuur van he Italiaansche volk. 't Antwoord hierop is, dat er aan gene zijde van de grens partijen en groepen zijn, die het fa- cistische Italië willen isoleeren. Wi wachten tot zij de grens zullen over komen, dan zullen zij de Zwarthem- den op hun plaats vinden en deze zullen ingrijpen met nog nimmer aan schouwde geestdrift. Gij zult de revue zien van het machtige Italiaansche leger. Ik ben het, die dat gewild heeft, want woorden zijn zeer schoone dingen, doch geweren, mitrailleurs, kanonnen, oorlogsschepen en vliegtui gen zijn nog veel schoonere dingen. Het machtig bewapende fascistische Italië stelt ieder voor het alternatief óf kostbare vriendschap, óf ernstige vijandschap De groote vijand van 't facisme is de vrijmetselarij BINNENLAND. BUITENLAND. De zeppelin-reis naar Amerika. De Qraf Zeppelin is Zondagmiddag 5.20 opgestegen voor de reis naar W-Amerika. De passagiers kwamen 't middags in het Kurgartenhotel jzen, waar zij door kapitein von tiler en dr. Badt toegesproken 'trden. Om 13 minuten over 5 gaf kapitein Amann het commando „Luchtschip tttsch*. Bij het vertrek was het Mstil en de weersvooruitzichten den verderen tocht zijn zeer M, hoewel gedurende het eerste Mte van de reis tegenwind te 'wachten is. Iet luchtschip kwam Maandagmid- 38 omstreeks 4 uur te Sevilla aan en Uinsdagmorgen de reis naar "nambuco voortzetten. Qe duur van de reis naar Pernatn- wordt op 45 a 48 uur geschat, dan voor de reis tot Rio de nog 24 komen. "el ligt in de bedoeling, dat het Wschlp op 8 of 9 Juni te Friedrichs- "i zal terugkeeren, zoodat de ge- ie reis ruim 3 weken zal duren. Het luchtschip is voor 2 3 millioen verzekerd, terwijl voor de be- Unitig een verzekering van 1.5 mil- 'Cl1 mark is gesloten. einde der Rijnland-bezetting. Ministerpresident Tardieu heeft gi3- '®lddag den Duitschen gezant von i h n -den ^ranschen gedelegeerde Rijnlandcommissie Girard, den «ster van buitenlandsche zaken "d en generaal Guillaumat. den "bevelhebber van het bezettings- r ontvangen. Fransche premier bevestigde °ivr den Duitschen gezant, dat at roung-plan Zaterdag van kracht ifrlo ,orden' de Fransche regeering, bnkomstlg haar verklaringen in Parlement, bevel heeft gegeven 'uimen 29ne V3" het Ri^nland te )e v8r,egenwoordigers van Frank- HdfH ,.u't8c'1'and hebben bovendien L oeeling gedaan van de verschei- kwesties, welke de ontruiming "Irefi 6,1 die overeenkomstig het De zendtijdverdeeling. Het algemeen bestuur van de AVRO kwam Zaterdag in 'n spoedvergadering bijeen, ter bespreking van den toe stand, geschapen door de verdeeling van den zendtijd door den Minister van Waterstaat. Het voornaamste besluit dat werd genomen was het afvaardigen van twee bestuursleden naar buitenlandsche om- I roeporganisaties, teneinde reeds inge leide besprekingen te voltooien, die zouden kunnen leiden tot de mogelijk held van de AVRO om toch haar stem te laten hooren op de dagen die verloren gingen. Verder werd besloten een Centraal Comité voor AVRO actie in te stellen dat zich zal bezig houden met 't geven van raad en bijstand aan de talrijke lokale actie-comité's, die reeds zijn opgericht en die plaatselijke vergade ringen beramen. De vergadering besloot een buiten gewone algemeene ledenvergadering te houden op a.s. Zaterdag 24 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam des namiddags 3 uur. Voorts werd besloten de diverse lokale acties op een nader te bepalen dag te doen volgen door 'n grootschen nationalen actiedag in Den Haag. De vergadering sprak haar diepe verontwaardiging uit over de door den minister genomen beslissing, die zij kenschetst als een overweldiging door politieke machthebbers. De vergadering besloot van dit oogenblik af een ononderbroken strijd te zullen voeren voor het ongedaan maken van het schandelijk zendtijds besluitdan wel om te geraken tot zendlijdverruiming door inlijving in den omroepband van de 1071 M golf naast de 298 en 1875 M. golf. of door aanvaarding van het AVRO—Gleich— wellenplan. Zij besloot voorts om onmiddellijke afdoening te eischen van de regeering I van de hangende verzoeken tot den bouw van een eigen zender of een eigen zendersy3teem. Het instituut van het zgn. algemeene programma te verzorgen behalve door de AVRO ook door de groepsomroepen achtte zij een schromelijke miskenning van 't karakter der AVRO programma's die algemeen waren en zijn en niet door nog algemeener programma's kunnen worden vervangen. Maandagavond heeft de heer W. Vogt voor de microfoon medege deeld, dat blijkens de resultaten van heden gehouden besprekingen en onderhandelingen met de directies van buitenlandsche stations de kans zeer sterk gerezen is, dat de AVRO wanneer de nieuwe zendtijdverdeeling van kracht wordt, op die dagen, dat zij in Nederland niet gehoord kan worden, toch via een buitenlandsch station haar stem zal doen klinken. De heer Vogt kon om redenen van technischen aard het station niet nader aanduiden. Hij deelde voorts mede, dat geen enkele mogelijkheid niet onderzocht is doch dat zelfs al klinkt dit eenigs- zins fantastisch in overweging werd genomen op het nieuwe amusements schip, dat bij Scheveningen buitengaats zal worden gestationeerd, een eigen zender op te richten. Philips gaat gramaphoonplaten maken. Naar wij vernemen zal het Philips- concern zich in de nabije toekomst gaan toeleggen op de fabricatie van gramofoonplaten volgens een bijzonder systeem. Bestaande uit een soort papier- cellulose, zullen de platen buigzaam en onbreekbaar zijn. Een en ander zal j geschieden volgens patenten van den Duitschen industrieel Heinrich Küchen- meister. Een omvangrijke verkoops organisatie onder leiding van den heer Smit der Ned. Ultrafoonmaatsch. is in voorbereiding. Moddergolf vaagt een dorp weg. Uit de flank van den vulkaan Telamaja (Kedoe, Semarangsche) is een zware modderstroom te voorschijn gekomen, die de berghelling is afge daald en het inheemsche dorpje Lika- san in Midden Java geheel met den grond heeft gelijk gemaakt. Vijf en veertig inwoners werden gedood. Slechts een vijftal slaagde er in aan den verschrikkelljken stroom te ont komen. De weg nabij Salatiga werd over 'n afstand van zeven mijl geheel vernield. Vele bruggen op dit traject zijn bezweken. Op het oogenblik dat wij dit sijnen, zijn reddingsbrigades met den grootsten spoed onderweg naar de plaats van de ramp. (Aneta) In aansluiting op 't telegram omtrent het te voorschijn komen van 'n zwaren modderstroom uit de flank van den vulcaan Telemaja wordt medegedeeld dat zich gisteravond tijdens'n heftigen stortregen door middel van hevig gerommel een modderstroom aankon, digde, afkomstig van de Noordelijke helling van den vulkaan Telemaja De stroom bereikte en volgde de Kali Likasan. Van kampong Likasan, be hoorende tot de dessa Keboemen, tellende 300 inwoners, werden in totaal 47 personen gedood. Heden ochtend werden drie levenden aange troffen, waaronder twee kinderen die met hun moeder een schuilplaats hadden gezocht in een padikist. De modderstroom stortte zich, met het water van de rivier vermengd, over den straatweg Banjobiroe Salatiga in de Rawah Bening, waar hij is dood- geloopen. Vele bruggen werden ver nield en ongeveer 100 stuks vee gedood, terwijl 42 huizen werden verwoest. Het reddingswerk is in vollen gang, doch is een uiterst moeilijke taak wegens de dikte van den modder. Er zijn eerst vijf Ipen geborgen, van de anderen is echter nog geen spoor te bekennen. De overlevenden slaan versufd en met stomme berusting het tr?u?ig schouw spel gade. De Belgen ondernemen een aanval, geen succes. Nog een aanval, maar Denis is weer op zijn post. De Hollanders vallen nu weer aan. Het spel Is geweldig spannend. Een gevaarlijke aanval op het Belgische doel duurt enkele minuten, maar wordt dan omgezet in een tegenaanval. Bas tin krijgt een corner te nemen, de bal gaat naar de overzijde. Landaal trapt op doel, en nauwelijks kan de Bie den j bal uit het doel houdeneen corner, zonder succes. Het spel blijft nu op en neer gaan. De partijen blijken even sterk. Even later is v. d. Broek gevaarlijk voor het doel der tegenpartij, maar het komt niet tot een doelpunt. Dan maakt de Kreek het de Belgen nog eens lastig. De bal komt nog eenmaal voor Holland's doel en wordt met een ver schot naar voren gegooid. Dan een enthousiaste aanval van Holland. Landaal schiet naar v. d. Broek, die tusschen de Belgische backs prachtig werkt en een niet te houden schot lost. 0-1. Holland juicht 1 Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust blijft de bal eerst weer in het midden. Nederland heeft nu den wind, die niet erg sterk is, tegen. Het spe! gaat heen en weer. De Belgen krijgen wel een kans, maar Voorhoof schijnt niet al te best in vorm te zijn. VanderBauwhede schiet flink, maar ruim een Meter over de lat. Bastin kogelt in doel, maar op 't nippertje weet v. d. Meulen hem er uit te hou den. Onze middenlinie is nu kalmer en meer verdedigend. De Belgen blij ven aanvallen. Denis stuurt de midden linie weer meer naar voren. De Belgen brengen den bal op en Voorhoof lost een schot en via het hoofd van een van onze mannen be landt de bal in ons doel 1-1. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groei- krachtig. GEMENGD NIEUWS. Nederlander in België vermoord. Op den Steenweg van Schaerbeek naar Helmet is Vrijdagmorgen het lijk van den 30-jarigen J. Cools uit Gouda gevonden. Op het lijk werden ver schillende wonden van revolverschoten gevonden, zoodat aan misdaad gedacht wordt. De moord te Bennekom. Naar wij vernemen, heeft dezer da gen de politie-deskundige dr. W. F. Hesselink, zijn rapport in zake den moord te Bennekom bij den rechter commissaris ingediend. Het is te ver wachten dat binnen enkele dagen het vooronderzoek zal worden gesloten. Zeer waarschijnlijk zal nog vóór de vacantie, nl. begin Juli, de zaak voor de rechtbank behandeld worden. Postauto door roovers overvallen. Uit Ajaccio wordt gemeld, dat Zon dagmorgen 3 K.M. van Lopogna ver- wijderd een postautobus van Ajaccio door roovers is overvallen, die het begeleidend personeel doodden, de reizigers plunderden en de post roof den, waarna zij den auto in brand staken. De roovers wisten te ontkomen. De Belgen blijven aanvallen. Van. derBouwhede schiet, de bal wordt weggewerkt. Bastin neemt hem over, lost een schot in den uitersten hoek 2—1. VOETBAL. BELGIË—HOLLAND. De slechte „traditie" getrouw heeft Holland Zondag in de Scheldestad weer de vlag moeten strijken I Holland heeft beslist verdiend ver loren. In de tweede helft domineerden de Belgen, er moesten goals komen. Wat spel betreft heeft ons elftal geen slechte prestatie geleverd. In de eerste helft speelde Oranje stukken beter dan in Amsterdam tegen de Belgen. Later zakten ze geweldig af. Wanneer om ongeveer 4 20 uur de scheidrechter de elftallen in het veld blaast, blijkt dat in het Nederlandsch elftal in de plaats van Van Kol links back) de HBS—speler Vermetten mee speelt. Ook de Belgische keper Badjou is uitgevallen. In zijn plaats speelt de bekende De Bie. Ruim 28.000 toeschouwers zijn aan wezig, waaronder 8000 Hollanders. Reeds aanstonds na den aftrap val len de Hollanders fel aan, maar ook de Belgen laten zich niet onbetuigd. Na vijf minuten neemt Bastin een corner, die het Hollandsch doel wel even in gevaar brengt, doch geen suc ces heeft. Er zit nu reeds meer en thousiasme in het spel dan 14 dagen terug. Het gaat op en neer. en de bal raakt meerdere malen achter en uit. Landaal krijgt een mooie kans, geeft over aan v. d. Heyden, maar weer mislukt het. De bal is nu veelal op de Belgische helft, maar Tap houdt teveel van dribbelen. Kools trapt een keer mooi tegen dt n paai; maar de bal wordt weggewerkt. Een ver schot der Belgen werkt v. d. Meulen gemakkelijk weg. Het spel gaat nu \yeer heen en weer, en is enorm veef beter dan in Amsterdam. Landaal staat geregeld buitenspel Hooydonckx is niet te passeeren ap en Landaal probeeren het tever geefs. De Belgen ondernemen nog een mooien aanval, ongeveer na 20 minu ten spelens, maar de backs verplaat sen het spel Holland onderneemt dan een aanval, ook zonder succes, -andaal en Tap probeeren het even laterhet wordt voor de Belgen critiek. Zelfs twee tot driemaal. Nouwens redt e situatie. Weer komt de bal op onze ïelft. De middenlinie is buitengewoon op dreef. De Belgen zijn nu (na 25 min.) weer meer in den aanval, maar Holland lijkt ongenaakbaar. Verschillende aanvallen worden afgeslagen. Bij een aanval schiet de Kreek den bal in het Belgi sche doelmaar er was reeds gefloten voor buitenspel. Braine neemt een corner tegen ons, die weggewerkt wordt. Na den aftrap vallen de onzen weer aan, en we forceeren een corner, die door de Bie onschadelijk wordt ge maakt. De Belgen zijn nu beslist sterker. Het regent met stroomen. De bal blijft op en neer gaan. Onze rechterhelft weert zich schitterend. Er wordt meer dere malen op het Hollandsche doel geschoteneen corner is bijna zelfs noodlottig, maar wordt nog juist ge weerd. Na 28 minuten wisselen Tap en de Kreek van plaats. Tap staat dus nu midvoor. De Kreek rechtsbinnen. Landaal laat een klein kansje onbenut. De Belgen zitten nu weer op ons doel, maar de Hollanders werken weg. Bij een aanval van Holland maakt de Kreek een goal, die niet wordt toegekend. België krijgt een vrijen trap. Een mooie voorzet van v. d. Heijden kanjert de Kreek hard op doel, maar de Bie redt schitterend. Nu eens zijn het de Belgen, dan weer de Hollan ders die aanvallen. De Belgen maken handig gebruik van de buitenspelval. Onze middenlinie werkt nu bijna uit sluitend verdedigend. Bastin valt keer op keer aan en schiet veel. Even later lost v. d. Broek een ver schot maar niet scherp genoeg Kools doelpuntte bijna uit een vrijen trap. De Belgen werken den bal in een ommezien naar de Hollandsche helft. Het duurt niet lang want de Hollanders vallen nu weer aan. Nu volgt een corner op het Hollandsche doel, zonder succes. De Belgen vallen op het laatste moment nog aan. Bastin en VanderBauwhede spelen samenesn schot goal. 3-1. Niet lang daarna komt het einde en hebben wij verdiend verloren. VOETBAL. In de finale van den seriewedstrijd van j.l. Zondag te Kaatsheuvel be haalde onze club Juliana den tweeden prijs. Korfbal. Onze Korfbalclub NEO speelde j. 1 Zaterdagmiddag te Raamsdonk een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Korfbalvereeniging NOAD aldaar. Het was een mooie wedstrijd waarbij de partijen goed aan elkaar gewaagd bleken. Door NEO werd goed spel te zien gegeven en met 4—3 toonde onze club zich de meerdere. DUIVENSPORT. HEUSDEN. Zondag hield de postduivenvereen. „De Reisduif" gevestigd in Café van Delft een wedvlucht vanuit Compiègne De uitslag was als volgt. G. Sluijmers 1—2—4—6—7. T. Jansen 3. J. Verheij 5—10. G, van Balgooijen 8. P. Bouman 9—11, C Bas 12. DRUNEN. De Postduiven—vereeniging „De Postduif" hield Zondag een wedvlucht vanuit Pont Saint Maxsène afstand 320 K.M. De prijzen werden behaald 13—8—9 Gebr. van Ravensteijn- van Loon, 2 510 H. Bergmans— Vrijhoeven, 4 Gebr. Maas-van Oers, 6—7—11 A. van Loon-van Huiten, 12 W. Viveen. Scheerweg Gebr. Ravensteijn—van Loon. Ie Koningspoule dezelfde. 2e Kor* Kind doodgevallen. Het 21/, jarig jongetje P. F.J.de G., wonende aan den Noordwal te 's Gra- venhage was Zondag op bezoek bij zijn eveneens in die straat wonenden grootvader. In een onbewaakt oogen blik is het kind naar boven geklommen en uit een zeven meter hoog raam op straat gevallen. Het kind was onmid dellijk dood. Aanranding. Om half vier Zondagnacht fietste de 21-jarige T. P. v. d. H. uit Honselers- öijk op den Haagweg te Loosduinen. Hij is plotseling aangevallen door twee mannen, die hem met een mes staken in hals en gelaat. De aangevallene kon per fiets gaan naar het huls van dr. B. te Loosduinen, die de eerste hulp verleende. De aanvallers zijn onbekend gebleven. Men vermoedt, dat het een paar dronken personen waren, die ruzie wilden zoeken. Dertiental vrouwen onder gesteente bedolven. Uit Smyrna wordt gemeld, dat in de nabijheid der stad dertig vrouwen, die op de papavervelden werkzaam waren geweest, onder de puinhoopen van een instortenden toren, aan welks voet zij even waren gaan rusten, werden bedolven. Dertien vrouwen werden op slag gedood, terwijl acht vrouwen zwaar werden gewond. Volgens het in de streek heerschende bijgeloof werd de toren, die nog uit den Romeinschen tijd afkomstig was, door geesten bezocht. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 20 Mei '30. Zaterdagavond gaf de Heusden- sche fanfare haar eerste Zomerconcert op de kiosk. Te oordeelen naar dezen eersteling wachten ons in 't komend seizoen nog verscheidene heerlijke uitvoeringen, deze tenminste gaf ieder reden te over tot tevredenheid. De jaarlijksche bedevaart naar Brielle van de processie voor de Langstraat en aangrenzend gebied zal van onze stad uit per boot plaats hebben op Donderdag 5 Juni a.s. en wel des morgens om half vijf. Tot Voorzitter der pluim veever- eeniging in de vacature van Dijk, die naar elders vertrok, is gekozen de heer J. Buijs. Vermoedelijk krijgen we hier binnenkort Radio-distributie. Naar men ons mededeelt is de Fa. Alberts en Kluft voornemens zich daarmee te belasten. A.s. Zondagmorgen gaat de con gregatie van O.L. Vrouw in processie naar Elshout. De H. Mis, die zij bij wonen, zal gezongen worden door de afd. zangeressen. De heer F. v. Bladel herdenkt a.s. Zaterdag den dag, waarop hij voor l2'/i jaar hoofdman der Scherpschut- tersvereeniging „St. Blasius" werd, welk feit feestelijk zal worden herdacht. De nieuw te bouwen R.K. Jon gensschool wordt aanbesteed 26 Mei a.s. Te oordeelen naar de teekeningen wordt zij een waardig pendant van de nieuwe openbare, die in 1926 werd gebouwd. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. I ABONNEERT U OP EN ADVER TEERT IN DIT BLAD, HETWELK HET MEEST GELEZEN IS IN DE LANGSTRAAT. itn Ij 4/1 VI

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3