6i lil 1ETZÜ II i Woensdag 21 Mei '30. 52e Jrg. PrWEEDE BLAD. ibij 't NBOii stand i alle sn, no jstlng-voorstellen in de ini(jteDte Waalwijk inzake Icancieele verhouding ien rijk en gemeente. I. Prae-advies van B. en W. ifil tdag kort na 't verschijnen van *®orig nummer is rondgezonden voerig prae—advies van B. en t de üoodige staten aan de van den gemeenteraad terzake irstellen eener nieuwe belasting- in onze gemeente. 'wel door bovenvermelde omstan- andere bladen reeds in de inheid waren een en ander daar- ontleenen, meenen wij toch dat aangelegenheid te belangrijk is ADljmze lezers om ze toch niet In 1 op te nemen. Waalwijk, 16 Mei 1930. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. als bekend, is bij de Wet van iten, i 1929, Stbl, no. 388, tot stand iheidii en de herziening van de finan- itschei verhouding tusschen het Rijk en neenten en zijn bij die weto.m ligd de bepalingen der Gemeente betrekking hebbende op de be Kantd bek* der gemeenten tot het heffen ordei slastingen. lebitei e herziening van het gemeentelijk »rs, m ögstelsel is daardoor noodzake ten ei worden. .pte al erzijds toch is met ingang van i 1931 aan de gemeente de be- jdnieijijêid ontnomen tot heffing van aatselijke inkomstenbelasting, de ESLOjenbelassing, zooals we die thans inbegrepen en wordt hare lüÉgdheid tot het heffen van op- J op de hoofdsom der vermogens- |lrg beperkt tot 50, en anderzijds lHÏmen *e vervalierl de uitkeeringen, «7 rie gemeente tot heden krachtens rÜkiltvan 1897 van he* Rik genoot, de plaats hiervan krijgt de ge- iS16»ê eene uitkeering wegens jaarwed van den Burgemeester en den laris uit het ingevolge voormelde bilfigestelde z.g. „gemeentefonds" eene uitkeering per inwoner, is uit genoemd fonds de uitkeering van 75 pCt. var. rengsl. der grondbelasting, terwijl ng yan opcenten op deze be- mogelijk blijft de uitkeering van het geheele van de opbrengst der Personeele hgook hier blijft de bevoegd- lot het heffen van opcenten getast; de bevoegdheid tot het heffen ipcenten op de hoofdsom eener e door het Rijk te heffen belas- op het inkomen, genaamd ge- r p elondsbelasting, welke belasting het Rijk wordt gestort in het a bedoelde fonds de bevoegdheid lot het heffen len woonforensenbelasting. onze gemeente tengevolge van SBIftwe wet verliest en wat zij er in de plaats krijgt, is in de hierbij ie „Globale berekening" uitge- l Daarin zijn ook becijferd de [leele gevolgen onzer hierna vol- voorstellen, die van de nieuwe „.wke regeling een uitvloeisel zijn. ijliet hierna volgende zullen wij 'ishalve zooveel mogelijk van de e van de „globale berekening* maken. eene we n verft enno - Tl itsk es. rifi G. kringen uit het Gemeentefonds. als U uit de hiervoor bedoelde ile berekening" blijkt, wordt ten de gemeente verliest door verdwijnen van de gemeentelijke Mtenbelasting en de uitkeeringen m de wet van 1897, voor het Isle gedeelte gecompenseerd door iikeeringen welke de gemeente w art. 3 der nieuwe wet ontvangt Tflllkt bij art. 1 dier wet ingestelde Wik genaamd „gemeentefonds" waar- je middelen onder de gemeenten n verdeeld. fonds wordt in hoofdzaak gevoed we bronnen, t.w. Een nieuwe rijksinkomstenbelas- die genaamd is gemeentefonds- tóng. De progressie in het tarief belasting fs minder sterk dan die teande rijksinkemstenbelasting, is iels sterker dan die in het der gemeentelijke inkomsten- zooals die tn onze gemeente nog wordt geheyen (zie voor king van de tarieven der 'entelondsbelssting en der tegen- '%e Gem. Inkomstenbelasting de ifflen i*ên 3 van bijlage 2). 50 opcenten op de hoofdsom i'MKgeosbelasting. jv'j dit fonds ontvangt de gemeente P'lel uitkeeringen F 75 pCt. der jaarwedden van burgemeester en den Secretaris die jaarwedden geiden op J uari 1931, doch slechts tot een 'mum van f 3000 en een uitkeering per inwoner, 4ei?d naa* het aantal inwoners op .inuarl,. voorafgaande aan het uit- ®ngslljdvak. Het uitkeeringslijdvak 't van I Me! tot en met 30 April, or de berekening van deze uitkeering io de wet een formule opgenomen, Figesield uit verschillende factoren, formule, die vrij ingewikkeld is, d tot strekking dat, hoe lager het 'asibaar inkomen i3, volgens de «inkomstenbelasting over het belas ijaar 1927 1928, berekend per nge&lagene en per inwoner en hoe ger de uitgaven per inwoner voor politie, lager onderwijs en armenzorg volgens de gemeenterekeningen over de jaren 1926—1928, de uitkeering hooger wordt. Het bedrag, dat op de In de wet aangegeven wijze per inwoner wordt genoten, wordt vastgesteld op een periode van 5 jaren. De eerste periode is bepaald op 1 Mei 1931 1 Mei 1936. Nadat is vastgesteld hoeveel de uitkeering zou bedragen naar het aantai inwoners op 1 Januari 1927 op basis van de uitgaven voor politie, onderwijs en armenzorg, wordt het bedrag voor elk uitkeeringstijdvak omgerekend naar het aantal inwoners op 1 Januari van het uitkeeringstijdvak Na afloop van de eerste 5—jarige uitkeeringsperlode moet vcor de da volgende 5—jarige periode opnieuw de uitkeering worden berekend op basis van de uitgaven voor politie, onderwijs en armwezen over een andere jarenreeks dan voor de bereke ning van de eerste 5 jaren heeft gegolden. Hoeveel zal nu de uitkeering per inwoner volgens de hiervoor bedoelde formule voor deze gemeente bedragen Dit is thans nog niet te zeggen. Een der factoren voor de hiervoor aange duide uitkeeringsiormule is het totaal der uitgaven voor politie, onderwijs en armwezen in alle gemeenten van het rijk. Zoolang dat totaalcijfer niet bekend is kan de waarde van dezen factor voor onze gemeente niet worden nagegaan. Artikel 6 der Wet bepaalt echter, dat de uitkeering per inwoner niet lager zal zijn dan de uitkeering per inwoner onder de oude wet van 1897 en onder zekere voorwaarde ook niet lager dan 2 maal dat bedrag. Verder is bepaald, dat de uitkeering ook niet lager zal zijn dan 60 pCt en niet hooger dan 85 pCt. van de gemiddelde opbrengst aan die over de jaren 1926—1928 als onivangst in de gemeenterekening is verantwoord, verminderd met de opbrengst in hoofd som der Personeele belasting over 1928, Het percentage van 60 wordt verder verhoogd onder de in de wetopgeno men voorwaarden, maar kan onder geen enkele omstandigheid hooger stijgen d n 85. Dit artikel geeft dus een garantie voor een uitkeering waar van het bedrag thans wel kan worden bepaald. Wij hebben in onze bereke- hing daarom rekening gehouden met deze garantiebepaling. In de „globale berekening" is de uitkeering naar de garantiebepaiing becijferd op rond f85.134. Wij zijn van meening dat de uitkomst van de formule voor deze gemeente waarschijnlijk lager zal zijn dan hetgeen de gemeente krachtens de garantie - bepaling zal genieten, omdat juist in de jaren 1926, 1927 en 1928, waarnaar deze garantieuitkeering wordt berekend de opbrengst der G l.B zoo buiten gewoon Is meegevallen. Ten aanzien van de garantie—uitkeering verkeert onze gemeente dus voor de eerste vijf—jaMge uiikeeringsperiode in een gunstigen toestand Daaruit volgt echter dat voor de volgende vijfjarige periode moet worden rekening gehouden met de mogelijkheid van een lagere uit keering Zooais hiervoor reeds werd opge merkt, zal 75 pCt. der opbrengst van de Grondbelasting aan de gemeente worden uitgekeerd. Het bedrag dezer uitkeering becijferden wij inde „Globale berekening" op rond f 16106, Personeele belasting. Met betrekking tot deze belasting hebben de gemeenten groote bevoegd heden gekregen. Zij kunnen nl. bepa len, dat in plaats van het thans in de wet opgenomen vaste percentage van 10, dat geheven wordt van den grond slag huurwaarde, een ander vast per centage treedt of met Inachtneming van bepaalde regelen andere percentages treden, welke bij toeneming van de huurwaarde geleidelijk stijgen. M.a.w zij kunnen het tarief voor den grond slag huurwaarde verlagen of verhoogen, er kan zelfs een progressief tarief worden ingevoerd. Verder kunnen zij ook de belastingbedragen voor de andere 6 grondslagen door andere vervangen of bepalen, dat yan hen, die belastingplichtig zijn naar één of meer van de grondslagen mobilair, dienstboden, paarden, pleziervaartuigen en biljarten, geen belasting onderschei denlijk naar den 2n, 3n, 4n, 6n en7n grondslag zal worden geheven. Naar den eersten en vijfden grondslag, d.z. huurwaarde en motorrijtuigen, zal dus altijd, zij het dan ook naar andere maatstaven, belasting moeten worden geheven, Verder is den gemeenten de bevoegd heid gegeven om te bepalen in welke van de klassen, bij de Wet op de Personeele belasting ingesteld, de gemeente voor de heffing wordt inge deeld. Bij de nieuwe financieele regeling wordt de geheele opbrengst dezer belasting aan de gemeente uitgekeerd. Aangezien de opbrengst der Perso neele belasting niet aan de schomme lingen van het belastbaar inkomen onderhevig fs, zal deze bij hare beduidende opbrengst, naast de uit keering uit het z.g. gemeentefonds, een voorname en vooral stabiele bron van inkomsten vormen en die bij den tdestand, die voor de gemeente— financiën door de nieuwe verhoudings wet is in het leven geroepen, van groote waarde is. De regeling der tegenwoordige belasting dateert van 1896. Herhaaldelijk zijn daarin door de Staten—Generaal wijzigingen gebracht Aangenomen mag worden, van dezen vorm van belasting heffing, a! kleven daaraan bezwaren, dat deze door onze volksvertegen woordiging door de ingevoerde wijzi gingen zooveel mogelijk zijn wegge nomen. Naar onze meening zijn ook in onze gemeente niet zoodanige j toestanden dat op grond d2arvan t wijziging in de heffing van de perso neele belasting gemotiveerd zou zijn. Wij zijn dan ook van meening, dat de opbrengst dezer belasting zooveel mogelijk gelijk behoort te worden gehouden aan de tegenwoor dige hoofdsom, verhoogd met de daarop ten behoeve van de gemeente (50), de Provincie (27) en het Leenings- fonds (resp. 10 en 20) geheven opcenten. Meent ons College geen voorstellen te moeten doen om den druk der Personeele belasting door verandering der tarieven of het doen vervallen van enkele grondslagen te wijzigen, toch is het van meening, dat, niettegen staande een herclassificatie de opbrengst dezer belasting in nadeeligen zin zal beïnvloeden, gebruik behoort te worden gemaakt van de thans verkregen bevoegdheid met betrekking tot indee ling der gemeente of haar onderdeelen in een andere klasse. (Wordt vervolgd.) PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Mei 1930. Concert. Zondagavond om 8 uur gaf de har monie „St. Crispijn" een concert op de Markt, dat ondanks het koude weer toch de noodige beiangsteliing trok. Het verdiende deze belangstelling dan ook in eik opzicht, want er werd een uitstekend concert gegeven, getuigende vanden ambitie der leden en de activiteit van den directeur. Speciale nummers zullen we niet aanhalen, doch wel even noemen de nummers waarin de heer Jos, Korthout deed genieten van zijne piston-soii, nl. „Tolle Streiche" van E. Waldteufel, Een goed geslaagd concert, dat alleen beter weer verdiend had. Begin Juni zal de Kon. Harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel, namens Waalwijks Belang concerteeren. Zwemclub. De Waalwijksche Zwemvereeniging heeft j,l. Zaterdag hare poorten weder, om geopend en hoewel het weder niet bijzonder medewerkt om iedereen maar direct veel lust tot baden of zwemmen bij te brengen, wordt er toch reeds tamelijk gebruik van gemaakt. Het bestuur der Ver. wil echter voornamelijk nog eens wijzen op de groote lasten die op de vereeniging drukken vanwege onderhoud der in richting, wegen elc. en doet nogmaals een beroep op de leden om allen dit jaar bij eerste aanbieding de kwitantie te voldoen en vooral ook niet het lidmaatschap op te zeggen. Wanneer het weder vandaag of morgen eens plotseling omslaat en heerlijk warm wordt, zult gij er toch spijt van hebben en wederom lid willen worden, terwijl de Ver. er nu ten zeerste mede gebaat is dat de con tributies op tijd binnenkomen. Spe ciaal om de groote kosten te bestrij den, die het bestuur zich getroost heeft om den weg naar het bad ge schikt te maken, voor hen die dit per auto willen bezoeken, zal nog een beroep gedaan worden op die leden die daar het meest van kunnen profi- ieeren en twijfelen wij niet of deze heeren zuilen daarvoor gaarne eenigen steun .villen verleenen. Voor zeer velen in onze plaats is het toch zeer zeker eene buitengewone verbetering dat de Inrichting ook per auto is te bereiken. Vanzelfsprekend bespaart men dan voor het nemen van een bad heel wat tijd en voor hen die kinderen mee willen nemen is het eveneens al zeer geriefelijk. Proefveld in den Buitenpolder. In ons vorig nummer hebben we een en ander medegedeeld omtrent een proefveld in den Buitenpolder van 't Rijksbureau van ontwatering te Tilburg. Ter aanvulling daarvan deelt men ons nog mede De landerijen die voor proefvelden in aanmerking komen zullen voor ongeveer 6 jaar worden in beslag ge nomen. Gedurende al dien tijd zullen zij op alle mogelijke manieren gemest en behandeld worden om tot het meest gewenschte resultaat te komen. De indruk is nog altijd dat met de medewerking van eigenaars, huurders en Polderbesturen een prachtpolder te scheppen is, zooals er misschien in geheel Nederland geen betere is. Nog altijd schijnt het niet voldoende bekend dat in Tilburg een i?»)'fobureau ter af- en ontwatering is gesticht waar alle mogelijke adviezen gratis ver krijgbaar zijn en waar het 't gebied van afwatering betreft, wat hier het geval is, de kans op financieelen steun zeer groot is. WS.C.-Bal, Naar wij vernemen, zal op 2en Pinksterdag a s. in „Musis Sacrum" het jaariijksche W.S.G.— Bal gegeven worden. Aanrijdingen. In de Stationsstraat had gisteren namiddag een aanrijding plaats tus schen een auto van den heer T. en een wielrijder met gevolg dat het rij wiel ernstig beschadigd werd. De politie heeft het geval in onderzoek. In de Mr. v. Coothstraat had Maandagmorgen een aanrijding plaats tusschen twee fieters. Door verkeerd uitwijken van L. kwam deze in botsing met den slager de G., wiens fiets danig beschadigd werd, terwijl L. aan de hand werd verwond. Ongeval. Gistermorgen had in de Cartonnage- fabriekvande fa. J, Trimbach en Zn. 'n ongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De jeugdige werkman P. v. O. alhier had door onverzichtigheid het ongeluk met zijn rechterhand onder een stans- machine te geraken waardoor duim en wijsvinger zoodanig werden gekneusd dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stel len. Uitbreiding Lederfabriek. De Lederfabriek der N. V. P. van Loon Gzn. zal wederom worden uitge breid. Het werk is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de firma Wed A. Aarts en Zonen. H. M. de Konlngin.Moeder in Oisterwijk. Tot groote vreugde van de Oister- wijksche bevolking heeft H. M. de Koningin Moeder gedurende eenige dagen 't schoone oord van bosch en vennen tot haar vacantieverbüjf ver kozen. Ofschoon aan dit verblijf volgens uitdrukkelijk verlangen van H M. geen officieel karakter mocht worden gegeven heeft de Oisterwijksche bevolking toch niet nagelaten openlijk haar vreugde te doen blijken over dit hoog bezoek De schoone gemeente was dan ook gisteren in feeststemming. Van bijna ieder huis wapperde de nationale drie kleur en vele ingezetenen hadden zich met Oranje getooid. Met den trein van 11.13 kwam de hooge bezoekster met haar gevolg aan het station te Oister wijk aan, waar burgemeester J. Verwiel ter begroeting aanwezig was. Met een enkel woord betuigde de burgemeester aan H.M. de vreugde der bevolking over Haar bezoek, waarna door zijn dochtertje een mooie tuil bioemen aan de hoogvereerde Koningin- Moeder werd aangeboden. Allerminzaamst dankte H. M. voor deze attentie. Voor het station had zich een groote menigte verzameld, die H.M. hartelijk toejuichte. Onmiddellijk begaf zich de kleine stoet in open auto's door de bevlagde straten naar het fraai gelegen pension „Bosch eri Ven", dat gedurende deze dagen aan H.M. tot rustoord zal strekken. Het gevolg bestond o.m uit den particulier secretaris van H. M. de Koningin-Moeder, den heer Sixma baron van Heemstra, de Hofdames besse van Ittersum en besse Schimmelpen- r.inck van der Oye en de lectrice van H M. mej. J Reichhardt. Bi] den ingang van het hotel werden de koninklijke bezoekster en haar ge volg ontvangen door den president- commissaris der Mij, „Bosch en Ven", mr. G. Mutsaerts met zijn secretaris den heer L Bogaers en den directeur den heer R. Noliet. De dochtertjes der commissarissen de jongedames F. v. d. Aa, L. Bogaers en M. Knijpers brachten de Koningin Moeder hier een bloemenhulde. Inspectie Groot Verlofgangers. Door den Indeelingsdistrictscomman- flant te 's-Hertogenhosch is bepaald dat het onderzoek der verlofgangers van de lichtingen 1918 en 1921, welke dit jaar ingevolge Ministerieels beschik king van 11 April 1930 moet plaats hebben, in het Indeellngsdistrici 's Her togenbosch is bepaald als volgt Te Waalwijk cp 21 Juni voor de gemeenten Loon op-Zand, Sprang— Capelle en Waalwijk. Te Waspik op 18 Juni voor de ge meenten Raamsdonk, Waspik, Dussen en 's-Gravemoer. Te Drunen op 17 Juni voor de ge meenten Vlijmen, Wijkc.a,,Oudheusden, Drunen, Eethen. Hedikhuizen, Veen, Herpt, Heusden en Nieuwkuik. Te Made op 3 Juni voor de gemeen ten Hooge en Lage Zwaluwe, Made ca., Geertruidenberg en Terheijden. Nederlandich-Dultsch Credietverdrag. Dezer dagen hebben te 's-Graven- hage, namens de Nederlandsche en de Duitsche regeering, dr. J. A. Nederbragt, chef der directie van economische zaken, eenerzijds en de Duitsche gezant te Gravenhage en de heer H. Fiach, ministeriaidirigent te Berlijn, anderzijds, besprekingen gevoerd in verband met artikel 2 van het protocol, behoorende bij het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag van 26 November 1925, Daarbij werd overeengekomen, dat het invoerrecht op kabels zal worden verlaagd van Mk. 16 op Mk. 14.40 per 100 K.G., terwijl de kwestie van het holglaswerk zal blijven rusten tot na de sluiting van het handelsver drag met een derden staat, die daarbij belang heeft. Daar van Nederlandsch standpunt noch het eerste, noch het tweede be vredigend is, heeft de Duitsche regee ring er voorts in toegestemd, het invoerrecht op stroocarton te verlagen van Mk. 4 op Mk. 2.25 per 100 K.G. Voorts werd voor den invoer van Nederlandsche steenkolen in Duitsch- land een meer bevredigende regeling getroffen dan tot dusver gold". Wij vragen ons af of door samen werking van Federatie van Schoenfa brikantenbonden, van Kamers van Koophandel te Waalwijk, Tilburg. 's-Bosch e. m. a. ten deze voor den invoer van schoenen niet iets zou bereikt zijn geworden of nog kunnen worden. Ned. R.K. Huisvestlngs- Comité. In de algemeene vergadering van Kringafgevaardigden van het Ned. R K. Huisvestings comité Maandag te 's Hertogenbosch gehouden werd in de vacature den heer J. Pastoor, Den Bosch met algemeene stemmen gekozen tot secretaris de heer H. Wijffels, hoofd- redactaur van „Het Huisgezin", Den Bosch. ELSHOUT. Het was j.l. Zondag voor onze gemeente wederom een drukke dag. Talrijke Congregaties waren opgekomen om de Wonderbare Moeder te vereeren. Om 7 uur kwam de H. Familie van Nieuwkuljk, opgeluisterd door de har. monie. Door den Eerw. Heer Steuris, Directeur der H. Familie werd een H. Mis opgedragen, waarna onder leiding der muziek een bezoek werd gebracht aan de Kapel, alwaar de Eerw. Pater Canisius een predicatie hield, terwijl om 9 uur door den Pater een plechtige H, Mis werd opgedragen, Om 10 uur arriveerden met een extra tram de Congregatie uit Kaatsheuvel onder leiding van den HoogEerw. Heer Pasioor Völker, en den Eerw. Heer Hoekx, waarna door den Eerw. Heer Kempenaars om 11 uur een plechtige H. Mis werd gecelebreerd. Om half drie oefening voor de Congrenisten. Om 3 uur kwamen deCongreganisten uit de St. Antoniusparochie van Waal wijk bij de Kapel, waarna de pelgrims uit de St, Clemensparochie van Waal wijk eveneens een bezoek brachten aan de Kapel. Ook kwamen per extra tram, de Congreganisten uit Waalwijk St. Jan, ter bijwoning van een plechtig Lof, hetwelk door de Zangeressen werd gezongen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Kapel. Bij de Kapel werd een predicatie gehouden door den Eerw. Heer Wen- neri, en door den Eerw. Heer Kempe naars, uit Elshoui, thans te Heeswljk, die zijn eerste predicatie hield. Vervolgens werden verschillende liedjes gezongen en trok men naar de Kerk ter bijwoning van eert plechtig Lof, dat ook door de dames uit Waalwijk werd gezongen, waarmede de verschil lende plechtigheden waren geëindigd. Donderdag komende Congreganisten uit Nieuwkuljk, weke onder de H. Mts van 7 uur ter H. Tafel naderen. Om 10 uur plechtige Hoogmis. Ofschoon het weer niet gunstig was, werd onze parochie Dinsdag druk bezocht met pelgrims. Om 8 uur werd een H. Mis opgedragen voor de jongelingen uit Waalwijk, welke onder leiding der heeren geestelijken waren hiergekomen. Om half negen arriveerde de Congregatie uit Haar steeg, voor wie bij aankomst een plechtige solemneele H. Mis werd gecelebreerd. Ve'rvolgens werd geza menlijk een bezoek gebracht aan de kapel, alwaar door den Eerw. heer Wenneri uit Heeswijk een predicatie werd gehouden en enkele liederen gezongen. Om 10 uur kwamen talrijke studenten, Eerw. Paters en Eerw. Fraters van het St. Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel en werd door den Eerw. Rector van het Missiehuis een H. Mis opgedragen, geassisteerd door den Eerw. Pater Raaijmakers en den Eerw. Frater Bogmans als sub— en diaken. Het zangkoor der studenten voerde onder leiding van den Eerw, Frater v. d. IJssel de driestemmige Mis van Perosi uit, terwijl Pater Jacobi een predicatie hield. Om 2 uur werd de processie gehouden naar de kapel, alwaar door den Eerw, heer Wenneri een predicatie werd gehou den over de vereering der Wonder bare Moeder. Om 3 uur werd in de kerk een plechtig Lof gecelebreerd en wederom enkele liederen gezongen- Om zes uur werd de terugtocht aan. vaard. DRUNEN. Zondagmiddag werd door de R.K, Werkliedenvereeniging een vergadering gehouden in het Meisjes- Patronaat alwaar de Heer Hoogers uit 's Bosch, Kringpropagandist, zou spre ken over het Doktersfonds en trachtte hij deze vereeniging op te richten. De Voorzitter heette allen welkom, vooral den heer Hoogers, welke daarna het woord verkreeg. Het is zegt spr. de bedoeling om in de R.K. Werkliedenvereeniging een eigen Doktersfonds ie krijgen n.l. een R.K. Fonds. Het princiep moet aller eerst een groote rol spelen, moeten wij het voor onze gezinnen het als een plicht opnemen ons te verzekeren, dat wanneer de Ziektewet de verplichte verzekering aanneemt, wij allen ook lid moeteij worden van een eikend Dokters- fonds. Spr. gaf verschillende feiten aan, waarom wij onze eigen zaak moeten steunen, met voorbeelden en woorden wekte spr. op om lid te worden van onze eigen afdofschoon er zich misschien kleine moeielijkheden zuilen voor doen, straks zal men zien dat het een nuttig werk is. Spr. gaf in over weging thuis de zaak eens goed te bespreken, waarna wij dan wel huis bezoek zullen doen, en trachten deze tot stand te brengen. Zijn wij met 20 gezinnen, dan is dit voidoende om tot qprichting over te gaan. Is de oprichting geschied voor 1 Juli dan blijven allen dezelfde rechten behouden, die ze hebben bij het reeds bestaande fonds van de Mij. tot be vordering van geneeskunde. Alle ar beiders die lid zijn van de Werklieden vereeniging kunnen lid worden, ook niet-leden tegen een kleine verhooging. De contributie zal bedragen 20 cent per persoon boven 16 jaar, en 5 cent per kind tot een maximum van drie kinderen, De verzekerden krijgen vrije dokters behandeling en apotheek, voor speci alistische hulp wordt vergoed 80 pCt. enz. enz. De ZeerEerw. adviseur sprak tevens een opwekkend woord tot toetreding, waarna de Voorzitter den spreker dankte voor zijn keurige uiteenzetting. Daarna werd besproken de Encycliek Meeting welke wordt gehouden op Zondag 1 Juni te Geertruidenberg— Raamsdonksveer. De Openluchtmeeting heeft plaats te 2 uur. De reiskosten worden gedeeltelijk vergoed. Staande de vergadering gaven ongeveer 20 leden zich op. Besloten werd het vaandel mede te nemen en de reis per trein te doen. Verder niets meer te behandelen, sloot de Voorzitter de vergadering met den gebruikelijken groet. Algemeene Jaarvergadering van het Ziekenfonds, onderafdeeling van de R.K. Werkliedenvereeniging St. Joseph. Zondagmorgen werd voor de levende en overleden leden, eere—leden en weldoeners een H. Mis opgedragen. In de maand Juni- zuilen wederom de donateursgelden worden opgehaald. Om 12 uur opende de Voorzitter H. Jehoel de vergadering, waarna de notuien werden voorgelezen en onver anderd werden goedgekeurd. Het ver slag is als volgt: Het ledental Ziekenfonds bedraagt 39 van de afdeeiing Doktersfonds 16. De inkomsten bedroegen aan contributie f464.86, contributie eere leden f43.75 rente en opgenomen geld van de spaarbank 1274.20, in kas op 1 April 1929 f51.31 is totaal f834.12. Uitgayen bedroegen aan 96 uitkeerin gen f 519 60, aan diverse uitgaven f 179.38 in totaal f698 98, blijf! in kas f135.14. Op de Boerenleenbank staat f 559 95, dus totaal aan bezittingen f 135,14 f559.95 f695.09 Bezit einde boekjaar 1929 1669 36 Voordeelig saldo f 25 73 Afdeeiing Doktersfonds Inkomsten f 140.31, uitgaven f110 56 blijft in kas f 29.75. Bezit einde boek jaar 1929 f51,44 bezii einde boekjaar 1930 f29.75. Nadeelig saldo f 21 69. Het verslag werd zonder opmerkingen goedgekeurd. Voorstel wijziging van uitkeering bij ongeval, nl. het volle verzekerd bedrag zijnde 2,3 of 4 gulden werd goedgekeurd De uitkeering kan voortaan geschieden by den Secr. Na nog enkele besprekingen van ondergeschikt belang werd de verga dering gesloten. NIEUWKULJK. Donderdag a.s. zal de Congregatie van O. L. Vr. onder leiding van haren Directeur den ZeerEerw. heer pastoor ter bedevaart gaan naar O. L. Vr. van Elshout. J.l. Zondag maakte de H. Familie deze bedevaart met opluistering der harmonie. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Onder groote belangstelling vierde het echtpaar Arnoldus van Zeist en Nieta Ramsiein j.l. Dinsdag hun gouden huwelijksfeest. Door de buurt was voor hun woning een prachtige etrepoort opgericht en mooie versieringen aangébracht. Het krasse echtpaar had van ver schillende zijden stoffelijke bewijzen van belangstelling in ontvangst te riemen in den vorm van bloemen en nuttige geschenken. Des avonds bracht het Muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" van -Capelle, Directeur dhr. Aib. Christ een serenade, wat de feestelijke stem ming op het Oosteinde alhier niet weinig verhoogde en door de familie zeer op prijs werd gesteld. Ook wij voegen onze felicitaties gaarne by de zeer vele die de jubila rissen, die beide 75 jaar oud zijn en zich in goede gezondheid mogen ver heugen, op dezen voor hun gedenk- waardigen dag in ontvangst mochten nemen en wenschen hun toe dat zij neg menig jaar in goede gezondheid mogen doorbrengen. Woensdagavond .wordt feestgevierd door de jeugd uit de buurt. SPRANG. Door slechten toestand van den schoorsteen ontstond een begin van brand by A. M. Door krachtig optreden der buren werd erger voorkomen. Belast ^met de telling van de statistiek van den landbouw voor 1930 de heer C. J. Kuisten. De heer H. Bogers, Voorziiter van de afd, van den Chr, Bouwvak arbeidersbond, heeft zyn benoeming tot bestuurslid van den Christ. Volks bond als zoodanig aangenomen. Andermaal is de melkprijs in onze gemeente verlaagd en thans ge bracht op 11 cent per Liter. VRIJH.-CAPELLE. De arbeider G. V. werkzaam op de Schoenfabriek van de firma Moonen alhier, geraakte Dinsdagmiddag zoodanig tusschen de hakkenschrooi machine met zyn hand, dat geneeskundige hulp door Dr. W. moest worden verstrekt. Dinsdagavond had op het kruis- 'punt aan het Bruggetje alhier een botsing plaats tusschen de dames Z. M. en M. v. A. welke met hunne rywielen in aanraking kwamen, be houdens materieele schade, liep dit ongeval echter goed af. Zy moesten nu te voet hun weg vervolgen. CAPELLE. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" zal tweeden Pinksterdag deel nemen aan het Nationaal Muziek- en Zangconcours te 's Gravemoer. De vereeniging zal uitkomen in de le afdeeiing. Verplicht nummer is „Les Clairons Du Ciié Jardin" Ouverture van Jan vanTright, terwijl ais eigen gekozen nummer zal worden uitgevoerd „Feest-Ouverture" van Sam Vlessing. De heer J. Huisman alhier, is in de gehouden vergadering vam stem gerechtigde ingelanden van het Water schap „Klein Waspik" benoemd tot poldermeester en heeft die benoeming aangenomen. V Tot bestuurslid van 't waterschap „Klein Waspik" is gekozen de heer J. Huijsman alhier. f'" Na openbreking van de beun werd ten nadeele van den visscher E. M. een hoeveelheid visch ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor, i/— Toen onze dorp3genoote mej. A. N. j.l. Zaterdagmiddag op de fiets door Waaiwyk kwam gereden, kwam zij te vallen met het ongelukkig gevolg t OEN

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5