B Programma der feestelijkheden te Kaatsheuvel. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN DEN HOOGEERW. HEER MGR. W. H. VöLKER, GEHEIM KAMERHEER VAN Z. H. DEN PAUS, PASTOOR DER PAROCHIE SINT JAN BAPTIST, TE KAATSHEUVEL, OP 22 MEI 1930. In dien tijde zeide Jezus tot Zijne leerlingen: „Mij is gegeven alle macht in den hemel en op aarde. Gaat dan en onderwijst alle volkeren, hen doo- pende in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, hen leerende onderhouden, alles wat ik U bevolen heb. En zie, ik ben met U al le dagen tot aan de voleinding der eeuwen. „Gij zijt Priester in eeuwig heid!" Onwillekeurig kwamen ons op den vooravond van het groote feest dat Kaatsheuvel gaat vieren, bovenstaan- heele leven is daarnaar gericht ge weest. Hij was een leeraar door woord en voorbeeld in de 3 jaren (18801883) dat hij als vice-prefect van 't Klein seminarie fungeerde; hij was leeraar in woord en voorbeeld in de 15 jaren (18831898) dat hij als ijverig kape laan werkzaam was in Geertruiden- berg en hij de vriend der parochianen en de vader der militairen was; hij was leeraar in woord en voorbeeld in de 3 jaren (18981901), dat hij Pastoor Dr. G. J. W. H. van Zinnicq Bcrgmann, als oudste kapelaan in de Par. van het H. Hart in den Noord- hoek te Tilburg terzijde stond; doch vooral was hij leeraar in woord en voorbeeld gedurende zijn bijna dertig jarig volijverig Pastoraat in Kaats heuvel (1901heden). Zijn levens schets zou een boekdeel vullen! trachten geheel zijn levensloop de revue te doen passeeren, zou een IÓ/17VE.PP YAH DE 3T BLR/1ARDU55CT001. IE KA/CTEUYEL ARCHITECT A.M Mgr. W. H. Volleer. de woorden van de H. Schrift in ge dacht. Duizenden Priesters hebben in zich reeds die woorden, waarmede onze Zaligmaker het H. Priesterschap instelde, in vervulling zien gaan; dui zenden hebben de zware taak door Christus hen opgelegd, op de schou ders genomen; duizenden zijn leera- rende, doopende en zonden vergeven de, door de wereld getreden, doch on der die duizenden is er één, wiens gouden Priesterjubilé we heden gaan vieren, die als geen ander de plichten van zijn roeping heeft vervuld; met al de opoffering en zelfverloochening van een krnchtmenschmet alle toe wijding en zorg van een vader-, met alle waardigheid en ernst van een ko ning; met alle goedheid en liefde van een Herder; met alle voorzichtigheid en tact van een raadsman; met den alles verterenden ijver van een pries ter. „Gaat en onderwijst"was het be vel van den Grooten Meester en Mgr. Volleer heeft een halve eeuw lang aan dat bevel gehoorzaamd, trots hinder paal, trots tegenstand, trots moeite en zweet. Steeds, altijd en overal! Hij was leeraar in de Catechismus, onbegonnen werk zijn. Slechts één woord kan zijn geheele leven, zijn ge- heele werk omsluiten, en dat is het woord, dat heden jubelend honderden malen zal herhaald worden, Mgr. Völ- ker in geheel zijn doen en laten leid de en karakteriseerde, dat is 't woord „Priester" Vijftig jaren „Priester". Vijftig jaren de bemiddelaar tus- schen God en zijn volk. Wel heeft Mgr. Völker in die halve eeuw de belofte van Christus in zich zien vervullen: Ik ben met U alle da gen, tot aan de voleinding der wereld. Gods ónmiskenbaren zegen heeft den jubilaris in zijn 50-jarig Priester schap nooit gemist. Gods onmiskenbare steun is steeds zijn deel geweest. En dankbaar erkent het eiken dag de grijze, toch nog le venskrachtige Herder, dat de goede God zijn arbeid, vruchtbaar gemaakt heeft. Als we alleen maar de allervoor naamste daden uit zijn pastoraat te Kaatsheuvel noemen, moeten we er kennen, hier met een krachtmensch te doen te hebben, die met een taaie waarin hij met ongekende tact en ijver de kleinen de waarheden wist hij te brengen voor goed begrip van den godsdienst en de beoefening van een Christelijken levenswandel. Leeraar op den predikstoel onder de machtige kerkgewelven, die inee- trilden op de golving van zijn mach tig geluid, dat nu vermanend, dan op wekkend, nu verontwaardigd, dan smeekend zijn parochianen tegen- li lonk. Leeraar in den biechtstoel, waar hij, God weet, hoeveel duizenden keeren, zielennood lenigde, raad en verma ning gaf, leeraar door zijn woord, doch bovenal leeraar door zijn voor beeld in het volle besef van het een voudig, doch ware spreekwoord: „Woorden wekken, voorbeelden trek ken". Mgr. Völker begreep beter als iemand dit spreekwoord en zijn ge- vasthoudende energie bezield, het scherp afgebakend doel voor oogen, zijn weg gegaan is, niet omziende naar 's wereld's moderne invloeden, doch alleen naar zijn doel: de heilig making van de zielen aan hem toever trouwd. Met dat doel voor oogen, zwoegde de HoogEerw. Jubilaris ongestoord voort, gesteund door God en gesterkt door diens onmisbaren zegen. Om zijne parochianen in den dienst van God te volmaken, bouwde hij den prachtigen tempel, het forsche bouw werk, dat onze gemeente siert, en dat geloovigen en ongèloovigen imponeert en een prachtig beeld geeft van Mgr. Vökers willen en kunnen. Naast dit machtig werk bouwde hij de in aanbouw zijnde pastorie af, ver grootte hij het Zusterklooster, breidde het Gasthuis uit, richtte een bewaar-* school op, bouwde een prachtig pa tronaat voor de mannelijke jeugd, zag andermaal een schitterende Zuster school gebouwd, bezorgde zijne paro chie het zoo lang gemiste bijzonder onderwijs voor jongens, door dit in de handen te leggen van de Eerw. Broeders van Liefde te Gent, is bezig voor deze communiteit een nieuw klooster te stichten, terwijl reeds een 2e jongensschool in de Telefoonstraat gebouwd is, een 2e meisjesschool in voorbereiding is en de plannen voor een nieuw Gasthuis reeds in bewer king zijn. De zieken- en armenzorg, de verple- ging van de ouden van dagen, zoowel j als de vorming van de schoolvrije jeugd, vindt in Mgr. Völker een on vermoeid bewonderaar. Van de St. Vincentiusvereeniging en de St. Elisabethsvereeniging was de jubilaris steeds de krachtige lei der, wars van elk vertoon naar het uiterlijke, slechts bezield met liefde voor hen die zijn steun behoefden. Aan de verbetering der volkshuis vesting werkte de jubilaris, die zoo I intens de nooden der bevolking ken de, krachtig mede. Hij stichtte een bloeiende spaarbank en was mede-op. richter van de zooveel weldaad doende vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Zijn Meisjescongregatie met pl.m. 600 leden, zijn H. Familie met pl.m 800 leden mogen onder de allergroot ste afdeelingen van het Bisdom -»e. teld worden. Voor de belangen en behoeften v.d Missie had Mgr. Völker steeds 'n open oog, getuige den finantieelen steun die onze parochie aan het Missieleven in het algemeen steeds verleent; <te„ tuige vooral het prachtige Missiehuis der Eerw. Paters der H. Familie, on- j der zijn pastoraat en in zijne parochie I gebouwd. Nog meerdere plannen rij. pen in zijn vruchtbaren en werkza- men geest en zoo God hem, wat wij hopen, nog jaren voor zijne parochie spaart, dan zullen we er getuigen van mogen zijn, dat hij voor het welzijn van Kaatsheuvel nog veel tot stand brengt. Aanvaard, Hoog Eerw. Jubilaris, bij uw Gouden Priesterfeest onfe beste wenschen als een blijk van warme ver- eering, en welverdiende hulde voor den Priesterarbeid van een halve eeuw. J. TUERLINGS. ZONDAG 25 MEI. Vriendelijk verzoek vandaag en morgen te vlaggen Des morgens van 68 uur algemeene H. Communie van alle volwassenen tot intentie van den Jubilaris. Om 2.30 uur n.m. feestelijk inluiden onzer nieuwe klokken overeenkomstig het lui-programma in het feestnummer van het Kerkklokje. Om 3.30 uur aanvang van den Optocht met Bloemen hulde bij het H. Hart. De stoet begeeft zich via de Peperstraat-Hoofdstraat SchoolstraatGasthuisstraatPeperstraat naar het Monument van het H. Hart, waar de bloemen worden aangeboden. Na afloop Lof met „Te Deum". MAANDAG 26 MEI. 's Morgens om 7 uur: H. Mis, bijzonder voor de kin deren. Onder deze H. Mis Algemeene Commu nie der kinderen, uit te reiken door den Hoog Eerw. Jubilaris. Kwart vóór tien: Afhalen van den HoogEerw. Jubila ris aan de Pastorie, en begeleiding naar de Kerk. Te tien uur: Plechtige Hoogmis van dankzegging, op te dragen door den HoogEerw. Jubilaris met assistentie van de ZeerEerw. Heeren Geestelij ken, die te Kaatsheuvel geboren zijn. Van 13 uur: Receptie in het Patronaat. Tijdens de receptie wordt afwisselend gezon gen door: het Jongenskoor v. h. Patronaat (nr. 1 en 5). de Dames-zangeressen der Mariavereeniging (nr. 2 en 6), liet Parochiaal Zangkoor (nr. 3 en 7). het Mannenkoor „Bel Canto" (nr. 4 en 8). Om 3 uur Huldiging door de meisjes van de St. Theresia- en de Mariascholen Om 4 uur: Huldiging door de jongens der Sint Jans en St. Bernardusscholen Om 6 uur: vóór de Pastorie Serenade doof de! Harmonie „A polio" Om 7 uur: Huldiging door de R.K. Gymnastiek- vereeniging K.G.V. Om 7.15 uur: eenige zangnummers van „Bel Canto", o.a. „Tu es Petrus" van M. Haller (4 st.). Om 8 uur: Serenade door de Harmonie Euphonia. Belasting-voorstellen in de gemeente Waalwijk inzake de iinancieeie verhouding tusschen rijk en gemeente. II Prae-advies van B. en W. (Vervolg.) Wij hebben hier op het oog die deelen der gemeente welke gevormd worden door de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen, die nog zijn ingedeeld in de 7e klasse, terwfll de oude gemeente Waalwijk in de 6a klasse is ondergebracht De indeeling van de oude gemeente Waalwijk in de 6a klasse achten wij juist, waarom door ons dan ook geen voorstel wordt gedaan, om dat gedeelte der gemeente in een andere klasse onder te brengen. Ook in Uwen Raad zijn destijds stemmen opgegaan om te bevorderen, dat voormelde deelen der gemeente voor deze belasting in de 6e klasse zouden worden ingedeeld. Daarvoor was toen en is o.i. ook thans nog alle reden, omdat de levensstandaard in die deelen der gemeente nagenoeg dezelfde is als in dat deel der gemeente, dat gevormd wordt door de oude gemeente Waalwijk. Het is ons bekend, dat het Rijk een algemeene herclassifi catie van gemeenten voor de Personeele belasting in voorbereiding had en dat het daarbij ook in de bedoeling lag voormelde deelen in de 6e klasse onder te brengen. Met het oog op de totstandkoming der Wet op de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten is deze aangelegen heid bij het Rijk toen blijven rusten. Wat wordt er eigenlijk bereikt met een indeeling van de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen in een hoogere klasse Er wordt door verkregen, dat de Personeele belasting in de geheele gemeente met denzelfden druk wordt geheven en dat aan den huldigen toestand, dat de belasting in het eene deel der gemeente zwaarder drukt dan in het andere gedeelte, een einde wordt gemaakt. Thans is de toestand zoo, dat men in de oude gemeente Waalwijk eerst naar den grondslag huurwaarde wordt aange slagen wanneer de belastbare huur waarde van het perceel meer bedraagt dan f 125, terwijl men in de overige deelen der gemeente reeds belasting moet gaan betalen zoodra die huur waarde hooger is dan f 100. Verder bedraagt de aftrek bedoeld in art. 13 der wet (d.i. het bedrag, waarmede de belastbare huurwaarde wordt ver minderd, alvorens daarop het helfings- percentage ad 10 pCt. toe te passen) in de 6e klasse f 120 en in de 7e klasse slechts f 95. Ook op den 2n grondslag (mobilair) oefent de rangschikking haar invloed uit. Wordt n.l. in de 6e klasse naar dezen grondslag eerst belasting geheven wanneer de huurwaarde hooger is dan f 155, In de 7e klasse valt men voor dezen grondslag reeds in de beslasting bij een huurwaarde van f 130. En tenslotte wordt ook nog de vermindering van de belasting voor voormelde grondslagen wegens daar voor in aanmerking komende kinderen door deze klasse—indeellng beïnvloe Wat tengevolge van deze herclassi ficatie de Personeele Belasting in totaal minder zal opbrengen is becijferd in de „globale berekening". Wanneer nu de Personeele belasting met denzelfden druk wordt geheven als thans, dl. dus hoofdsom, plus alle daarop momenteel geheven opcenten en de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen voor deze belasting ook worden ingedeeld in de 6e klasse zal, wil de gemeente over eenzelfde bedrag aan inkomsten kunnen beschikken als zij had vóór de totstandkoming der nieuwe regeling van de financieels verhouding, nog dekking moeten wor den gezocht voor een bedrag van rond f44824. Om dit bedrag te dekken kunnen de volgende hellingen worden inge voerd a. woonforensenbelasting b. opcenten op de vermogens belasting, en c. eventueele rangschikking in een der drie klassen van de gemeente— fondsbelasting en opcenten op deze belasting. Woonforensenbelasting. Deze belasting, die geheven kan worden van hen, die in de gemeente in een belastingjaar meer dan 90 malen nachtverblijf houden of er op meer dan 90 dagen een gemeubileerde woning beschikbaar houden, regelt zich naar den duur van het verblijf, naar de huurwaarde der gemeubileerde woning of naar andere bij de verorde ning vast te stellen grondslagen. Het bedrag der belasting mag echter niet onmiddellijk of middellijk afhankelijk zijn van het inkomen of van een c'eel van het Inkomen. Zij is dus niet meer te vergelijken met de tot dusver be staande belasting van woonforensen en de opbrengst zal, zoo zij iets opbrengt, voor deze gemeente uiterst gering zijn. De heffing heeft voor onze gemeente dus geen beteekenis. Opcenten Vermogensbelasting. Wat opcenten op de vermogens belasting betreft, deze zijn tot dusver in onze gemeente niet geheven. Heffing dezer opcenten bleef tot heden achter wege, omdat de opbrengst daarvan in verhouding tot de Q.I.B. gering was en op het bepalen van het vermenig- vuldigingscijfer voor de Q.I.B. dan ook geen beteekenenden invloed kon uitoefenen. Nu het bedrag dat de gemeente aan belasting naar het inkomen kan heffen beduidend is verminderd en de opbrengst van 50 opcenten op de vermogensbelasting nagenoeg g vertegenwoordigt van het bedrag, waarvoor dekking moet worden gezocht, meenen wij deze bron van inkomsten thans niet meer onaange- boord te mogen laten. Door het heffen van 50 opcenten op de vermogensbelasting, die volgens de becijfering, opgenomen in de globale berekening ongeveer f 5350 zullen opbrengen, wordt het bedrag waarvoor dekking is te zoeken ver minderd tot f 39474. Dit zal dus gevonden moeten uit de nieuw inge voerde Gemeentefondsbelasting (G.F.B) Zooals hiervoor reeds met een enkel woord werd opgemerkt, is dit een nieuwe door het Rijk ingevoerde belasting op het inkomen. Zij wordt door het Rijk geheven, de opbrengst wordt gestort in het z.g. gemeente fonds. üe middelen van dit fonds worden onder de gemeenten verdeeld, Door hare bestemming en htifingswijze zou men kunnen zeggen, dat zij inde plaats getreden is van de vroeger doo de gemeenten geheven plaatselijke inkomstenbelasting. Deze nieuwe be lasting onderscheidt zich echter van de vroegere plaatselijke inkomsten belasting hierdoor, dat het tarief voor het geheele rijk uniform is, in tegen stelling met de vervallen Q.I.B., waarbij iedere gemeente haar eigen helfings- tarief had. Verder was bij de oude Q.I.B. de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bijna in iedere ge meente verschillend en had iedere gemeente haar eigen aftrek voor kinderen. Ook hieraan is een einde gemaakt. Het tarief der nieuwe belasting begint n.l. voor alle gemeente, met uitzondering evenwel voor de drie grootste gemeenten, bij een inkomen van f800 voor gehuwden en bij f 700 voor ongehuwden. Daardoor is als het ware voor iedere gemeente een aftrek voor noodzakelijk levensonder houd ingevoerd van f800 resp. f200 Voor kinderen wordt voor alle ge meente de aftrek toegepast, zooals de R.l.B. die kent, zoodat op dit punt een uniforme regeling is verkregen, Door indeeling van de le wordt o.i. de normale heffing, door de wet bedoeld, verkregen, omdat ook het tarief der wet daarop is gebouwd en den gemeenten alleen de bevoegd held is gegeven om zich in de 2e oi 3e klasse te rangschikken teneinde zich daardoor meer middelen te ver schaffen. de fondsbelasting inde tengevolge van hare rang- in de 2e of 3e klasse I" meer opbrengt dan zij zon hebben opgebracht bij rangschikking In de le klasse, komt rechtstreek aan de gemeente ten goede. Volgen» opgemaakte proefkohieren, waarva recapitulatie—staten zijn opgemaaKi die voor de leden ter inzage ligüe zal deze belasting in onze gemeent opbrengen bij rangschikking in de le klasse rond in de 2e klasse rond 1 verschil f 6 481 in de 3e klasse rond J99°W, verschil f 13.165 Bij rangschikking In de 2e klass zou de gemeente dus te dezer za ontvangen f6481, welk cijfer zhii worden verhoogd tot f 131"5 indeeling in de 3e klasse. Om D« dan nog resteerende bedrag 'edek zouden bij indeeling in de 3e kia 26,3 opcenten op deze belas' j geheven moeten worden. Worat g gebruik gemaakt van de bevoegd om de gemeente in de 2e of 3e kla in te deelen, dan zullen 45,6 opeen geheven moeten worden. Wordt vervolgd Hetgeen gemeente schikking hoofdsom k SKI":

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6