EENIGE MEISJES. UEBKODP HIIHODT. Iff? Hr RECHTSZAKEN. DAGMEISJE Notaris A. SCHAAP gouden priesterfeest van Is het reeds een zeer groote bijzon derheid, dat een parochie het geluk heeft zijn pastoor als gouden priester- jubilaris te mogen begroetende ge meente Loonopzand heeft't ongekende voorrecht twee gouden priester—jubi larissen op één dag in haar midden te hebben. De parochie van St. Johannes Ont hoofding begroet haren zoo algemeen geachten pastoor, den ZeerEerw. heer Muré, heden als dengene, die sinds 50 jaar arbeidt in den Wijngaard des Heeren, waarvan 30 jaren in zijne parochie „Loon". Wij kennen de groote bescheiden- Tien jaren van zegenrijken arbeid heeft hij als geestelijke leider deze inrichting bestuurd. Juli 1900 was het Pastoraat te Loonopzand door het overlijden van Pastoor Panhuisen vacant geworden. Als zijn opvolger werd Rector Muré aangewezen, die sindsdien steeds aan het hoofd van deze parochie gestaan heeft. Onder zijn Pastoraat werden ge bouwd een nieuw klooster voor de Zusters van Schijndei, waaraan tevens een gasthuis, een pension en een te huis voor ouden van dagen verbonden is; een nieuwe jongens- en meisjes school ;1 een klooster voor de Fraters van Tilburg. En de kerk, te klein ge worden voor de zich steeds uitbrei dende parochie, werd door zijn zorgen op praclische wijze vergroot. Geen kosten worden door hem gespaard om den luister daarvan te vergrooten, den verborgen God onzer tabernakelen ter heid van den jubilaris, maar hij zal ons toch niet euvel duiden, dat wij heden een enkel woord wijden aan dit grootsch jubileum en aan zijn werken onder de zijnen. Ofschoon Utrechtenaar van geboorte (22 Mei 1856), genoot onze jubilaris zijn jeugdopleiding bij de E E Fraters in den Bosch. Na de gewone studie's aan het Klein en Grootseminarie van ons Bisdom voltooid te hebben, werd hij 22 Mei 1880, dus pas 24 jaar oud, in de Kathedraal van den Bosch Pries ter gewijd. Reeds kort na zijne wijding werd hij benoemd tot assistent teVelddriel. Hier heeft hij zijne eerste 3 Priester- Ierjaren doorgebracht, om daarna over geplaatst te worden naar Tilburg, waar hij benoemd werd tot kapelaan aan de vooral in dien tijd, uitgestrekte paro chie Korvel. Na zeven jaren van harden,"(onver- moeiden arbeid in deze drukke paro chie, werd kapelaan^ Muré naar Den Bosch geroepen, om het Rectoraat van .Reinier van Arkel" waar fe nemen. Geen wonder dat zich reeds lang een feest comité met eere-comité for meerde om dezen gedenkwaardigen dag naar waarde te vieren. Een grootsch feestprogram is saamgesteld, om de dagen van Zaterdag en Zondag feestelijk te herdenken. De inge zetenen hebben spontaan een som gelds bijeengebracht, een bedrag fenomenaal voor een parochie als deze. En de jubilaris bestemde dit voor een doei, wat hem weer zoo teekent,'n studie beurs ter opleiding van een priester uit de parochie". In dit schoone werk zal de herinnering aan zijn daden.aan zijn gouden priesterfeest in lengte van dagen blijven voortleven. Dank gebracht aan den jubilaris, dank aan God, die Loonopzand Pastoor Muré schonk, met de hoop, dat hij nog lang gespaard mogelblijven voor zijne parochie, om zijn zegenrijken arbeid lot het einde zijner dagen voort te zetten en met onze, hartelijkste ge- lukwenschen aan den gouden jubilaris en de jubileerende parochie. BUITENLAND. Amy fohnsan zoek Er bestaat eenige ongerustheid om trent het lot van Amy Johnson, omdat na het passeeren van haar toestel boven Bima niets meer van haar werd ver nomen. Het draadloos station te Koe- pang op Timor, dat telefonisch is aan sloten met Atamboea, bleef speciaal npen tot Donderdagavond 23 uur Java- 'H Het station meldde bij sluiting geen nieuws te hebben betreffende mei- Johnson. De Calmette—behandeling van zuigelingen. Het aantal der na het ondergaan van "e Calmette behandeling te Lübeck overleden zuigelingen bedraagt thans In de begrootings-commissie van "en rijksdag is heftige critiek op het gebeurde te Lübeck uitgeoefend. Er ziin twee deskundigenvan het Instituut pasteur, te Parijs, naar Lübeck ver trokken. De Graf Zeppelin in Zuid—Amerika PERNAMBUCO. De Graf Zeppelin heeft eenigen tijd boven het landings terrein gecirkeld. Om 18 30 uur plaatse lijke tijd was het luchtschip bezig te landen. Toen de Graf Zeppelin aan den horizont verscheen stroomden duizen den menschen de huizen uit, zoodat de straten zwart zagen. Honderden automobielen gingen naar het landings terrein. Het luchtschip vloog op 300 meter hoogte over de stad en haven. Uit Britsch—Indië. Bij den aanval op het zoutdepot fe Dharasana waaraan gisteren twee dui zend vrijwilligers deelnamen, is het tot bloedigé botsingen met de politie gekomen. Er vielen honderden gewon den. Meer dan 200 verzetplegers wer den gearresteerd. De regeering gaat strenger optreden. De Burgemeester van Berlijn De opper—president van 't Gerechts hof te Berlijn heeft Donderdag offi cieel het besluit bekend gemaakt, waarbij de eerste burgemeester Böss van zijn functie ontheven wordt. Vol gens de disciplinaire voorschriften gaat deze ontheffing gepaard met korting van zijn salaris met 50 pCt. De Duitsche Rljksweer. In de gister gehouden zitting van den rijksdag heeft de minister van rijksweer, Giöner bij de tweede lezing van de begrooting van zijn departe ment erop gewezen, dat in de buiten- landsche en ook zelfs in de Duitsche pers geruchten gecolporteerd worden over de aanvalsasplraties van Duitsch- land. Duitschland zoo verklaarde de mi nister, heeft echter een weermacht, die geen aanvalswapen is. Dit bewijst reeds een vergelijking van ons leger van 100 000 man met het Fransche leger dat een vredessterkte heeft van 1 miilioen en een mobilisatiesterkte van 9 650.000 man. De nieuwe chef van den Franschen generalen staf aldus vervolgde spreker dien wij in 1918 als een sterken, doch ridderlijken tegenstan der hebben leeren kennen, zal naar wij hopen, zijn autoriteit aanwenden om dergelijke onwaardige en hypocri tische verklaringen over het Duitsche „gevaar" te doen ophouden. Ondanks onze weerloosheid moet bij ons alles in het werk worden ge steld, ter voorkoming van iedere schending der neutraliteit en lederen gebiedsroof. i BINNENLAND. NIeuwkuiJk werden in den laten avond van 16 Maart 1.1. de ruiten Ingeslagen. De man vloog op dat schervencon— eert naar buiten, maar zag niemand. Verdacht van vernieling werd aan gehouden en moest terecht staan J. H. 19 jaar, boerenknecht te Viijtnen. Deze was in de cel in bewaring ge houden, bekende zijn misdrijf en werd den volgenden morgen weer losgela ten. Hij ontkende voor de rechtbank dat hij de ruiten had ingeslagen. Hij had bij de politie de schuld maar op zich genomen om uit de cel verlost te worden. Wie dan wel de ruiten had ingegooid Niemand wist het; de drank had allen van de wijs gebracht. Al'een herinnerde zich een der jongens, een afgewezen vrijer van de dochter van Henkens, dat hij tot de kameraden had gezegd„Kom laten we m'n schoonvader eens wel te rusten gaan wenscben". Wegens gebrek aan wet telijk bewijs werd verdachte J. H. vrijgesproken. Hoofdaalmoezenier. Naar de „Maasbode" verneemt, is binnenkort bij Kon. besluit het eervol ontslag per 1 Juli te verwachten van kolonel mgr. J. F. H. Evers, als hoofd aalmoezenier. Met ingang van dien datum Is de benoeming van majoor j. J. J. Noordman, thans aalmoezenier der 1ste militaire afdeeling, tot hoofd aalmoezenier tegemoet te zien. Piloot Evert van Dijk vliegt mee over den Oceaan. De piloot Evert van Dijk van de K. L. M. zal met Kingsford Smith, de Australische wereldvlieger, aan de groote Oceaanvlucht deelnemen. Het verkeer naar België. Met ingang van a s. Maandag zal de weg Roosendaal—Nispen—Esschen gedurende ongeveer drie weken we gens herstellingswerkzaamheden voor alle verkeer gesloten zijn. Het bestuur van den Bond van be drijfsautohouders in Nederland schrijft, dat gedurende dien tijd de volgende wegen de beste zijn voor het verkeer: Van Willemstad komende gaat de route over Roosendaal—Wouw—Ber gen op Zoom—Putte. Van den Moer- dijk komende of via Terheijden— Breda—Rijsbergen—Zundert, of via Klundert—Fijnaart—Kruisland—Wouw Berger, op Zoom—Putte. H Af. de Koningin.Moeder. Gisterenmiddag heeft de Oisterwijk- sche schooljeugd een grootsche hulde gebracht aan H. M. de Koningin- Moeder. H. M. verscheen op het bordes van hotel „Bosch en Ven" met aan Hare zijde eenige leden harer hofhouding de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en den burgemeester van Oisterwijk. Na het zingen van een welkomst lied boden het dochtertje van burge. meester Verwiel en het zoontje van den heer de Valk, gemeente-secretaris, resp. namens de Oisterwijksche meis jes en knapen, bloemen aan. Hierna werden eenige vaderland- sche liederen gezongen, waarop de uit 1200 kinderen bestaande stoet al defileerend vertrok. De talrijke Oisterwijkers, die zich voor het hotel hadden opgesteld juich ten de Hooge Gaste uitbundig toe. die deze spontaniteit met voortdurend handgewuif beantwoordde. Onmiddellijk na de kinderhulde be gaf de Koningin-Moeder zich per auto naar Heeze-Leende, alwaar het kasteel van baron Tuyl van Seroos- kerken bezocht werd. Hedenmiddag vertrekt H. M. naar haar zomerverblijf te Soestdijk. Een schoenfabriek te Heerlen. De raad van Heerlen kwam Woens dagmiddag in spoedeischende verga dering onder leiding van den loco burgemeester, den heer Schraeder, bij een. Na een geheime zitting werd be sloten B. en W. te machtigen tot ver koop aan M. Rodenburg te Aken van een gemeenteperceel gelegen aan den Voskuilenweg ter groote van pl.m. 2200 Mz. tegen een prijs van f 1 per M2. Een der voorwaarden is, dat koo- per gehouden is het gekochte uitslui tend en blijvend te bestemmen voor oprichting van een schoenfabriek en dit binnen één jsar na den datum van het passeeren der definitieve akte te bebouwen met een fabrieksgebouw, alsmede binnen denzelfden termijn daarin een schoenindustrie in werking te stellen. Wel te rusten Bij H Henkens, g.ondwerker le PROVINCIAAL NIEUWS^ jubileum. De heer Piet van der Schans alhier herdenkt heden Zaterdag 24 Mei den dag, dat hij gedurende 30 jaren in functie is bij de Firma van Gend Loos en Co. kantoor Waalwijk. T. B.C.-bestrijding. De T.B.C.-Commissie alhier heeft vergunning gekregen tot verkoop van bloempjes van het Prov. fonds voor uitzending van T.C.B.-patiënten. Dit fonds onder leiding van Dr. A. Kooien te Schijndei geeft een bijdrage voor patiënten welke geen steun van anderen hebben, waardoor het moge lijk wordt, ook deze patiënten te helpen. Ieder steune ook deze zoo nuttige instelling. R.K. Zangkoor. Woensdagavond hield het R.K. Zangkoor der parochie St. Jan hare jaarvergadering in hotel „de Twee Kolommen". Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, kwam een brief ter tafel van Rotte's Mannen koor met de mededeeling dat de behaalde prijs thans was overgemaakt en waarin dank werd gebracht voor de lankmoedige en bereidwillige hou ding ten deze betracht. Op 't verzoek van kapelaan Petrus de Bree tot bijdrage in 't orgelfonds, werd niet ingegaan. Besloten werd Woensdag a.s. een feestvergadering te houden bij den heer A. van der Pluijm en derepeti ties voortaan te beginnen des avonds ten half negen. De gemeenteraad van Rotterdam besloot tot den bouw van de nieuwe beurs volgens het ontwerp Staal en de plannen van het Beurscomité. Het lijkje van het vermiste meisje utt Rotterdam is in de Rotte drijvende gevonden. Misdaad is uitgesloten. Zaterdag 5—6'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Tropenkoorts". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De zwarte Salfier," „Het geheim der telefoniste". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak', Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 uur. Witte Bioscoop, „Tropenkoorts". Zondag 6 en 8'/2 uur, Luxor Bioscoop, „De zwarte Saffier", „Het geheim d e telefoniste". Voor direct gevraagd te Waalwijk EEN NET of voor dag en nacht. Waar zegt de Uitgever. Cartonnagefabriek J. Trimbach en Zn. Qrootestraat 347 Waalwijk VRAGEN 44618 voor directe indiensttreding Hoog loon en vast werk. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de Gemeente Waalwijk publiek verkoopen op VRIJDAG 30 MEI a.s., voorm. 11 uur. achter „d e Korenbeurs": Eene groote partij Lin- denhout (25 k o o p e n), afkomstig uit de Groote- DEN ZEEREERW. HEER E. A. A. M. MURé, PASTOOR DER PAROCHIE SINT JANS ONTHOOFDING TE LOON-OP-ZAND, OP 22 MEI 1930. dfSh Pastoor E. A. A. M. Muré. eere. I'irfdcflCsticht St. Gerlaehus met sch olen en Gasthuis, bediend door de Eerw. Zusters .der Conqrcgalic van Scliijndel. Pauselijken zegen. De Zeereerw. heer E. Muré, pastoor te Loon-op-Zan<l, ontving op zijn gou den priesterfeest een bijzonderen pau selijken zegen met het voorrecht, om ook bij gelegenheid zijner jubilé-mis den pause),ken zegen aan zijne paro chianen te geven. Jaarverslag N.V. Koninklijke Stooni- schoenenfabriek A. H. van Schijndei. Aan het verslag der Directie aan den Daad van Commissarissen der N.V. Ko ninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndei, Waalwijk, ontleenen wij het volgende: Het is ons aangenaam U te kunnen melden, dat ondanks de groote depres sie, die zich gedurende 1929 in nagenoeg alle takken van nijverheid heeft doen gevoelen, wij over de behaalde resulta ten niet ontevreden zijn. Dank zij ons fabrikaat, konden wij on ze verkoopsprijzen, welke' alleszins loo- nend zijn, handhaven, ondanks de ge weldige prijsverlagingen, welke aller- wege in de schoenenbranche zijn toege past. De verhooging van den post „Terrei nen, gebouwen, arbeiderswoningen, ma chines, enz." vindt zijn oorzaak in de uitbreiding en verbeteringen die in '29 hebben plaats gehad. De cijfers toonen aan, dat wij verdere uitbreiding hebben gegeven aan de ves tiging van eigen verkoop-detailzaken. Verder hebben wij overgenomen de groote fabrieksgebouwen, annex heeren huizen, arbeiderswoningen en uitge strekte bouwterreinen, die behoord heb ben aan de firma Wolfgang Sternefeld te Goch. De fabrieken, die wij geheel ge moderniseerd en van de allernieuwste machines etc. voorzien hebben, zijn in middels in bedrijf gesteld en kunnen thans een productie-capaciteit van 1000 paar per dag ontwikkelen. De voor korten tijd in werking getre den verhooging der Duitsche invoer rechten óp het artikel schoenen, heeft ons tot den aankoop van bedoelde fa briek doen besluiten, te meer daar onze omzet in Duitschland, gezien de goede reputatie die ons product ook aldaar geniet, constant stijgende was. Wij zijn van oordeel, dat binnen afzienbaren tijd de productie der Duitsche fabriek die der Hollandsche zal overtreffen. Het ligt in onze bedoeling de exploi tatie dezer fabrieken en de exploitatie der Duitsche detailzaken onder te bren gen in een intusschen gevormde Van Schijndei G.m.b.H. te Goch. De resulta ten, die deze G.m.b.H. zal afwerpen, ko men geheel ten goede aan onze Vennoot schap. De koopsom der nieuwe fabrieken, etc. alsmede die der nieuw aangekochte machines, werktuigen, etc., zijn reeds verwerkt in den post: „Deelname^ in andere ondernemingen". De Verlies- en Winstrekening geeft aan een winst van 175.899.79 Wij stellen U voor deze winst als volgt te verdeelen: Te bestemmen voor diverse afschrijvingen en reserveering 82.438.68 93.461.11 Hiervan te betalen: Aan houders van Gum. Pref. Winstd. aaiideelen 6% van 800.000. 48.000.— Resteert voor houders van ge wone aandeelen 45.401.11 Voor houders van Gum. Pref. Winstd. Aandeelen is dus beschikbaar 48.000.— Onverdeeld Dividendsaldo Ao. Po. 374.41 48.374.41 Zoodat bij een dividend van 6% (waarvan in Maart jl. reeds 3% werd betaalbaar gesteld) Weer als onverdeeld dendsaldo resteert 48.000.— Divi- 374.41 Voor houders van Gewone Aandeelen is beschikbaar f 45.461.11 Onverdeeld Dividend Saldo Ao. Po. 3.936.37 49.397.48 Zoodat bij een dividend van 6% of 48.000.— Als onverdeeld dividendsoldo resteert 1,397.48 Balans per 31 December 1929. Actief Terrein, Gebouwen, Machi nes, Arbeiderswoningen, enz. 300.000.— Debiteuren 632.335.18 Effecten 5.761.83 Kas en Kassiers 76.102.74 Voorraden grondstoffen en afgewerkt fabrikaat: Grondstoffen 304.888.23 Afgew. fabrikaat 103.051.45 Deelname in andere onder nemingen 407.939.68 982.139.38 Passief: Kapitaal: gewone aandeelen nog in portefeuille 6% cum. pref. winstd. nog in portefeuille 2.404.278.81 2.500.000.— 1.700.000.— 800.000.— 2.500.000.— 1.700.000.— 800.000.— 6% Obligatieleening 1927 476.000. Crediteuren: 110.506.92 Reserve 80.000. Reserve deelname in andere ondernemingen 40.000. Dividend gewone aandeelen no. 8 6% 48.000.— Dividend cum. pref. winstd. aandeelen 48.000. Onverdeeld dividendsaldo gewone aandeelen 1.397.48 Onverdeeld dividendsaldo cum. pref. Aandeelen 374.41 2.404.278.81 ZIE VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS DERDE BLAD. AGENDA'S. WAALWIJK. ADVERTENTIëN.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7