EC! VAN HET ZUIDEN ïfie STER-TABAK STER H. de Bont-v. Huiten DERDE BLAD. ,,^/aarom schud jij steeds van neen! neen! Meen je soms, dat het rooken van n pijp je niet zal bevallen T Rook dan eens een pijp Dan zul je ja! ja! knikken en van geen ophouden meer weten." TABAK MAAKT VRIENDEN /?Po^a-0J^ PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Mei 1930. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den laad der gemeente Waalwijk, te ouden op Vrijdag, 30 Mei 1930, des amiddags om 7 uur, ten raadhuize. Aan de orde 1, Ingekomen stukken, aVan de Commissie van Toe- icht op het Lager Onderwijs in de iemeente Waalwijk. Verslag omtrent n toestand van het lager onderwijs 1929. b. Van de Besoijensche Woning- ouwvereeniging. Exploitatierekening 529—1930 van het blok vsn 23 rbeiderswoningen. c. Van Gedeputeerde Staten. Be- uiten tot goedkeuring van 1. het raadsbesluit van 31 Mei 1929 tot aanvaarding in eigen- dom van stronken grond langs bet Kerkpad 2. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot verweer in eersten aan leg tegen den eisch in rechten, ingesteld door de N. V. Konin klijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier, inzake watervervuiling 3, het raadsbesluit van 25 April 1930 tot verkoop van een per ceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat aan A. J. M Oonincx 4. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot aanvaarding in eigen dom van strooken grond langs den Noorder-Parallelweg 5. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot aanvaarding in eigen dom van strooken grond aan de Noordzijde van de Groote straat. 3. Van de Liedertafel .Oefening 111 Vermaak" alhier. Aanvraag om subsidie van f 500,— voor de kring van het 70-jarig bestaan. Van de Vereeniging „Konin- taedag" alhier. Aanvraag om een foidie van f 150,voor de viering '!n het 10-jarig bestaan. Aanvragen om bouwterrein in e Mr. van Coothstraat. 2 Voorstel tot wijziging der ver lening op de heffing van slachthuis- hten. 3. Voorstel tot wijziging der ge ënte- en bedrijfsbegrootingen 1929. 4' Voorstel tot erkenning der rech- 1. die voor de eigenaren, die toe- gaven om de stoepen vóór jIjRv "n woning te verwijderen, voortvloei- En uit het hebben van die stoepen. Voorstel tot het beschikbaar :"en van een crediet voor het bou- Zateffen.van schuurtjes bij middenstands- dingen aan de St. Antoniusstraat Voorstel tot het beschikbaar 'tllen' van een crediet voor het bou- VüU' |tn van een gymnastieklokaal voor 'RK. Hoogere Handelsschool, jj Voorstel tot het beschikbaar "en van een crediet voor het aan- jopen van gascomforen voor munt er-installaties. Liedertaf el feesten. Dezer dagen kwam het comité der 'dertafelfeesten wederom bijeen en 1 de gehouden mededeelingen der ''schillende commissies bleek, dat 1 °P zijn terrein belangrijke vorderin- neeft gemaakt, zoowel wat betreft inschrijvingen, het eere—comité, regeling der feestelijkheden enz. Positieve berichten zijn er op 't gsnblik nog niet te geven, waar de sprangen meer voorloopig en huis elijk warenwel kunnen we dat 't er met het festival, de f^^cteerde feesten, de belangstel- schitterend voorstaat. ienst cheffl ber* 15 Mei is gepasseerd en daarmee komt de tijd, dat de kwitanties van „Waal- wijks Belang" wederom gepresenteerd worden. Wij vertrouwen natuurlijk, dat alle tegenwoordige leden hun klein offertje met liefde en pleizier zullen brengen, maar daarenboven dat degenen, die geen lid zijn, daartoe zullen willen j besluiten. Wat is toch eene bijdrage van f 2 als lid (f 3.50 als donateur) per jaar, voor eene vereeniging als deze, die zich bezig houdt met alles, j wat haars inziens kan strekken tot belang en voordeel der ingezetenen, Wie heeft gezorgd voor een zwem inrichting, een ijsclub in onze gemeente, wie zorgt voor concerten, feestelijk heden op Koninginnedag, enz. Wie stelt pogingen in 't werk om de Waal- wtjkers een goeden weg naarhunjont- spanningsgeiegenheid te bezorgen, wie organiseert een etalage-wedstrijd met vermindering der electrleiteits-prijzen, wie zorgt yoor bedeeling der armen en voor kinderfeestenwie zet mede de groote feesten der Liedertafei op touw. En zoo zouden we door kunnen gaan op verschillend gebied. Daarte genover wordt gevraagd denmoreelen en den financieelen steun van f2 of f 3,50 van alle Waalwijkers. Hoe krachtiger, vereeniging hoe beter, hoe meer leden, hoe belangrijker algemeene vergaderingen, waar men z'n stem over tal van onderwerpen kan doen hooren, belangrijke zaken aan snijden, die anders onder den koren, maat blijven. Steunt daarom „Waalwljks Belang*. Dr. Schaepman—Fonds Tien— Gulden—Plan". Het Comiié van Actie Rijkskieskring Den Bo3ch deelt mede, dat na één week reeds -meer dan honderd bijdra gen zijn ingekomen o.m. van Vlijmen. ZeerEerw. Heer L, v. Aken, pastoor f 12,— Mariapolder—Hank. ZEerw. Heer F. Willaert, Voorz. R.K. Kerkbest. f 10,— Waalwijk, R.K. Waalwljksche Gymnastiekvereeniging f 5.— Haarsteeg. G. G Klijn, Kas sier Boerenleenbank f 10. Waalwijk. A. C. Brans, R K. Zangkoor par. O. L. Vrouw f 10.— Waalwijk. N. v. Hoof, Zieken fonds f 10,— Aan de edele en milde gevers aller hartelijkst dank! Hun schitterend voorbeeld strekke tpt algemeene navolging Bedevaart. Ook de katholieke leerlingen der R.K. Hoogere Handelsschool hebben 1.1. Dinsdag hun bedevaart naar Elshout gehouden. Omstreeks 7 uur trok men onder leiding van directeur en leeraren te voet naar Elshout, waar door den Eerw. heer kapelaan Sanders, leeraar en mo derator de H. Mis werd opgedragen, terwijl eenige der leerlingen eenige mooie liederen zongen. Na afloop vereenigde men zich ge zamenlijk aan een vriendelijk aange boden ontbijt, terwijl daarna nog een bezoek werd gebracht aan 't bekende Maria—kapelletje van dit genadeoord. Opgewekt werd daarna de terugtocht aanvaard. Belasting— heffing. Naar wij vernemen, heeft de burge meester een rondschrijven gericht aan de raadsleden, waarin hij mededeelt, dat binnenkort kan worden tegemoet gezien het prae™ advies van B. en W. inzake de nieuwe schoolgeld—heffing en dat het in zijne bedoeling ligt, de gezamenlijks voorstellen inzake de reorgansatie van 'i belastingstelsel te behandelen in de raadsvergadering van Vrijdag 4 Juli a.s. Aanrijding. In de Grooiestraat, ter hoogte van de Markt, had gisteren een aanrijding plaats tusschen een motorrijder, af komstig van elders en den wielrijder den heer H. alhier, wiens rijw el ge havend werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ongeval. Het l'/a-jarig zoontje van J S. alhier stak eenigen tijd geleden zijn 4 jarig zusje met een schaar In het oog. Aanvankelijk dacht men dat het niets te beteekenen had, doch later moest het kind onder geneeskundige en spe cialistische behandeling gesteld worden. Het bleek dat de oogappel was ge kwetst. Indien zich geen ontsteking voordoet hoopt Dr. Düring te 's-Bosch het oog te behouden. Electrisch Licht. Nu de Woningbouw—vereeniging Baardwijk besloten heeft ook in bare woningen staande aan het Vooreinde electrisch licht te laten aanleggen, zal naar wij vernemen, zoo spoedig het personeel der bedrijven daartoe gele genheid heeft, ook in die straat het electrisch net worden doorgetrokken. Men zal daarvoor gebruik kunnen ma ken van het materiaal dat vrijkomt door het ombouwen van het net in,de St. Antoniusparochie. Grooiestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEËDING. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald a 10 cent per week. Benoemd. De heer A. Heesbeen uit Vlijmen, die als leerling van den heer Hoeben, inspecteur van politie alhier, het vorig jaar het politie—diploma van „St Mi- chael' behaalde is met ingang van 1 Juni* a.s. benoemd tot agent van politie te Qinneken. Gemeentelijke Electriciteitsbedrijven. Uit de onlangs verschenen notulen der najaarszitting van de Provinciale Staten drukken we hieronder af een door ons Stafenlid Van der Ven, burge meester van Vlijmen gehouden rede over overname door de P N.E.M. van gemeentelijke electriciteitsbedrijven en den stroomprijs ten plattelande. Wij leggen deze belangrijke rede onzen lezers voor om hen eens een duidelijk inzicht in deze materie, die niet van zoo eenvoudigen aard is, te geven. .Het lid Van der Ven verklaart, dat de meening, die onder een aantal voor aanstaande statenleden heerscht, van dien aard is, dat velen het oogenblik gekomen achten, dat het platteland een ernstig woord in het midden brengt. Dat woord is gesproken door de leden Panken, Baken, Beliën. Van der Schans en Gulden en spreker wil ook nog enkele punten recht zetten. Voigens het verslag zijn er doofde P.N.E.M. op het oogenblik overgeno men 78 gemeentelijke electriciteitsbe drijven. Interessant is nu het staatje, dat het verslag aanbiedt van de prijzen voor iicht en kracht, die het eerste bedrljfsjaar van de diverse distributie bedrijven zijn gevraagd en daarnaast de cijfers, die op het oogenblik door de P.N E M. voor den stroom worden berekend. De betrokken gemeenten, die hun bedrijven hebben overgegeven, moesten daartoe wel besluiten, omdat zij anders bij niet toeneming van den stroomafzet hun kosten niet konden dekken. De plattelandsgemeen- ten hebben op het oogenblik ongeveer f 2 miliioen aan leeningen ioopen van overgegeven bedrijven, waartegenover geen activa staan. Ieder begrijpt, dat het bod, dat de P. N. E. M. voor zulk een bedrijf heeft gedaan, ge- evenredlgd is geweest aan de uit- komsten, die de P.N.E M. er zich van voorstelde. De P.N.E.M. had natuurlijk de cflfers bij de hand van hetgeen er jaar ir, jaar uit werd verbruikt en op grond daarvan was het doodgemakke lijk, een rentabiUteifcberekening te maken. Maar wanneer zoo'n gemeente dan een bedrijf had van f 50 000 en dat over moest geven voor f 25,000, dan blijft zij toch maar zitten met een enorm bedrag aan schuld, waar niets tegenover staat. Nu kan het lid De Broekert wel zeggen, dat het platteland niet zulk een groote afneemsier is, doch dit zal toch wel voor een deel verdisconteerd zijn in de schuld van f 2 miliioen, die ais restant drukt op 80 gemeenten. Die f 2 miliioen moeten worden gedekt in den vorm van be lasting. Winst kan er niet meer ge maakt worden en rente en aflossing moeten toch ergens vandaan komen. De gemeenten blijven aansprakelijk voor die schulden. Wanneer men een gemeentelijk bedrijf voor zulk een lagen prijs overneemt is het vrij eenvoudig, het rendabel ie maken. Wanneer Vlij men haar bedrijf overgeeft aan de P.N.E M,, terwijl het een boekwaarde heeft van f 90.000 en de P.N E.M. heeft er maar f 40,000 voor over, natuurlijk op grond van haar rentabi- liteitsberekening, dan moet Vlijmen op korten termijn een schuld van f 50,000 aflossen, hetgeen natuurlijk leidt tot belastingverhooging. In die 78 plattelandsgemeenten, die de P.N.E.M. heeft overgenomen, vindt men op het oogenblik 20.800 aanslui tingen van klein industrie. De laagsie stroomprijs, die de klein-industrie in de overgenomen bedrijven betaalt, is 20 cent, maar de meesten betalen 25 cent. In Vlijmen, met een bedrijf dat te zwaar is belast met te hooge op richtingskosten, varieert de prijs van 15 tot 20 cent. Daaruit zal men toch wel kunnen concludeeren, dat de stroomprijs voor de bedrijven, die zijn overgenomen en waarvan de gemeen ten bovendien nog met een topbedrag van ongedekte schuld van pl.m. 40°/0 zitten te kijken, veel te hoog is. Ge meenten, die met een veel te duur bedrijf zitten, komen op een lageren prijs dan de P.N.E M. rekent voor bedrijven, die zij heeft overgenomen tot een bedrag variëerende van 25 tot 50°/o der boekwaarde. Het is „kaufmannisch" noodzakelijk, dat er extra afschrijvingen plaats heb ben en de Voorzitter heeft gememo reerd, dat er een reserve moet worden gevormd, maar dan moet spreker er toch de aandacht op vestigen, dat dit geslacht al de lasten draagt van de P.N.E M. en het latere geslacht al de lusten zal genieten. Wanneer die af schrijving in een snel tempo plaats heeft en er bovendien nog een reserve van eenige miilioenen wordt gevormd, dan brengt het tegenwoordige geslacht dit alles op in den vorm van te hoo gen stroomprijs. Dit vindt spreker een ernstig feit, waarop hij de aandacht van de vergadering toch wei even zou willen vestigen". Het doet goed te kunnen constatee- ren, dat er Statenleden zijn, die ter gelegen tijd opkomen voor de belan gen van het platteland. Het is dikwijls meer dan erg, hoe met de financieele belangen der gemeenten wordt omge sprongen bij overname der eiectrici- teits-netten en in verband daarmee met de tariefprijzen. Gelukkig dat daarop weer eens de aandacht is gevestigd door ons Staten lid den edelachtb. heer G. R. van de Ven. die op het terrein der eiecirici- teits-voorziening voor verlichting en kleinbedrijf steeds op zijn qtii-vive is, wat voor ons landbouw- en indus trieel—district van zeer groote betee- kenis is. De Ned. Hulden-%en Lederbeurzen. Dezer dagen had de jaariijksche al gemeene vergadering van de vereeni ging .De Nederiandsche huiden- en lederbeurzen" te Amsterdam plaats De voorzitter, de heer Verwoerd uit Amsterdam, wees in zijn openings woord op de zeer moeilijke tijden, speciaal voor buidenhandel en leder industrie. Vooral betreurde hij de as. heffing van hooge invoerrechten in Amerika. Het door den secretaris, mr. W. P. M van der Loo uit 's Gravenhage, uitgebracht jaarverslag over 1929 werd ongewijzigd goedgekeurd. Het bestuur werd ais volgt samen gesteld L. Verwoerd, Amsterdam, voorzitterA. Hart, Amsterdam Carl. Kaufmann, Rotterdam; L van der Pas, Rotterdam jos. de Pont, TilburgTh. S. Roes, Delft, penningm.L.J.Uyten- daal, Reyen en mr. W. P. M. van der Loo, 's Gravenhage, secretaris. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1929 alsmede de begrooting voor 1930 werden goed gekeurd. Aan de lijst van scheidslieden wer den toegevoegd de heeren Weyl te Oisterwijk, Fortuyn te Maastricht, Dan- neboom te Zwolle, Boers te Rotterdam en J Bak te Alkmaar. Besloten werd de volgende vergade ring wederom te Amsterdam te houden. Besprekingen hadden nog plaats over de verantwoordelijkheid van corn- missionnairs, over de runderhorzel— bestrijding waarbij aan deAmster- damsche Huidenclub hulde werd ge bracht voor de royale wijze, waarop deze tot dusverre de runderhorzelbe- strijdingscommissie had gesubsidieerd, ten aanzien waarvan echter gemeend werd, dat staatshulp noodzakelijk is, om tot een goed resultaat te komen zoomede over de denalureeringselschen door den fiscus gesteld voor huiden en zout. Hierna is dè vergadering gesloten. Schoenhandei. In de maand April 1930 werden ingevoerd 119.690 paar ad f 470.000 tegen 111.970 paar ad f 403.000 in April 1929. Van jan.—April 1930 507.733 paar ad f 1.834.000 tegen 477.591 paar ad f 1.852.000 Jan.—April 1929. In de maand April 1930 werden uitgevoerd 34942 paar ad f 210.000 tegen 39.994 paar ad f 244.000 in April 1929. jan.—April 1930 159.270 paar ad f945.000 tegen 155.715 paar ad f 1.000.100 Jan.—April 1929. Het Nationaal Muzieken Zang Concours te 's Gravemoer. Wij vernemen nog, dat het feest terrein van het concours op Hemel vaartsdag en 2en Pinksterdag, des avonds, ter opluistering van de te houden concerten zeer fraai zal worden verlicht met Philips-Schijnwerpers. dat op de mooie omgeving van het terrein een tooverachtig effect zal geven. Be halve een zeer geriefelijke consumptie tent, die overdekt is en zitplaatsen biedt voor verscheidene honderden personen, zal ook de bekende firma Hoefnagel uit Breda met haar poffertjes- bakkerij op het terrein aanwezig zijn, terwijl verder oliebollen, suikerwerken en gebak, visch, fruit en sigaren en cigaretten-tenten op het terrein komen, zoodat voor voldoende versnaperingen gezorgd is. Van Gorinchem, Woudrichem en alle plaatsen in het Land van Heusden en Altena, zoowel als van de Lang straat en de richting Breda wordt veel bezoek verwacht. Dagkaarten worden thans verkocht door diverse depöls in verschillende omliggende plaatsen. Op de feestdagen zullen deze kaarten, naar wij vernemen vermoedelijk niet worden vetkocht. ELSHOUT. Woensdag werd onze parochie bezocht door een processie uit Hernen. Reeds vroeg was er drukte in het dorp. Om 10 uur werd er voor deze pelgrims een plechtige H. Mis gecele breerd waarbij een bezoek werd ge bracht aan het Kapelletje, verschil lende Maria—liederen werden aange heven en een predicate gehouden om half 4 werd nog een Lof bijgewoond, waarna ze allen wederom huiswaarts keerden. Donderdagmorgen kwamen vanuit Nieuwkuik onder leiding van den ZeerEerw. heer Pastoor van Beek, de Congreganisten voor wie om 5 uur een H. Mis werd opgedragen waaronder allen ter H. Tafel naderden. Om half negen trok men zingende naar de kapel waar een predikatie werd gehouden. Na afloop trok de stoet zingende en biddende terug naar de kerk alwaar om 10 uur een plechtige H. Mis met assistentie werd opgedragen. Na het Evangelie hield de Z.Eerw. heer pastoor Willems een predicatie over de Won derbare Moeder. Na de H. Mis werd de zegen gegeven waarna de terugreis werd aanvaard. Ons werd medegedeeld dat a.s. Zondag 24 Mei de H. Missen zullen geschieden om 6, 7, half 9, half 10, half 11, half 12; alsdan komen de processies uit Vlijmen de H. Familie, de Concregatie uit Heusden onder lei ding van den HoogEerw. heer Deken en een processie uit Bokhoven. DRUNEN. Door de leden van den jongen Boerenstand is een excursie gemaakt per fiets, onder leiding van den WeiEerw. heer kapelaan Willems naar Boxtel, alwaar de pas nieuw ge bouwde Exportslagerij werd bezichtigd. Alles werd nauwkeurig bekeken, het welk! zeer interssant was, waarna de jongens dan ook zeer dankbaar we derom huiswaarts keerden. De groote Gymnastiekfeesten, waaraan ongeveer 700 personen zullen deelnemen, zullen dit jaar alhier ge houden worden, doch niet op 29 |uni zooals gemeld, maar op 22 Junidit zal geschieden op het prachtig gele gen terrein bij de Eerw. Broeders. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is de heer A. Verhoeven, onderwijzer aan de R.K. jongensschool alhier benoemd met 1 juli tot Hoofd onderwijzer te Nuland—Geffen aan de Kruisstraat. Woensdag werden in café Els hout de onderlinge bekerwedstrijden voortgezet. N.O.T, gevestigd in café Klerks, kwam uit tegen O.O.O. gevestigd in caté Elshout met den navolgenden uit slag: N.O.T. Hoogste serie Jac. de Munnik 74 p. 11 M. van Delft 75 11 |ac. v. d. Putten 40 4 P. Klerkx 49 13 H. Calis 75 13 H. Joosten 38 8 O O O. Hoogste serie F. v. d. Zanden 75 p. 14 M. v. d. Wiel 66 9 J Bergmans 75 12 L. v. d. Wiel 75 10 J. Dijkmans 42 12 M. Klerks 75 12 De eindwedstrijd wordt gehouden op Woensdag 28 Mei in café H. v. d. Westen. SPRANGCAPELLE (Van. Sprang). In de Ned. Herv. kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en de3 namiddags twee uur op te treden ds. Fokkema. A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. kerk alhier op te treden candidaat Bakker van Kempen. Mej. de Wed. Frings alhier had dezer dagen het ongeluk te komen vallen met het onge ukkige gevolg dat zij een arm brak. Met een auto moest zij riaar haar woning worden vervoerd. Door dr. Waerdenburg werd genees kundige hulp verleend. Door den Kerkraad der Geref. kerk alhier is besloten de gasverlich ting in het Kerkgebouw en de Pasto rie te doen vervangen door electrische verlichting. De aanleg hiervan is op gedragen aan dhr. J. van Wijlen. Men is thans druk bezig met den bouw van een transformatorhuisje voor de PNEM achter de Geref. kerk alhier. Naar wij vernemen zal dit binnen enkele weken gereed komen en zal alsdan stroom worden geleverd. SPRANG. De Chr. Gem. Zangver- eensging „Excelsior" zal 2en Pinkster- dag deelnemen aan het nationaal mu ziek- en zangconcours te 's Graven moer. De vereeniging zai uitkomen in de 2e afdeeling, met als verplicht nummer „'k Zal wei" van H. v.Nleu wenhoven en als vrijgekozen nummer „Heer, Waar Gij zijt woont de Vrede" van W. F. Kools. Door de Orgelcommissie werd aan den Kerkeraad der Gerei, kerk alhier rekening en verantwoording ge daan. Uit het verslag bleek, dat het orgel geheel was afbetaald en kon nog een restant van ongeveer f 40 aan de Kerkeraad worden ter hand gesteld. VRIjHOEVE-CAPELLE. Donder dagavond werd in de zaal van café J. Treffers alhier een gecombineerde ver gadering gehouden van de samenwer- kende arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf, welke druk bezocht was. Volgens de aan ons verstrekte opgaven, bedroeg in het le kwartaal 1930, In het district Raad van Arbeid Tilburg, het aantm aanvragen voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering 96, met een verzekerde weekrente van f 404. CAPELLE. Onze dorpsgenoote H. S. die in Waalwijk in een winkel haar ir.koopen ging doen, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat haar poriemonnaie, welke ze even op de toonbank liet liggen, verdwenen was. Naar we vernemen heeft de heer Kraak, thans ook bedankt als be stuurslid der Capeische IJsclub. DUSSEN. Heden viert Burgemeester J. J H Snijders, alhier zijn zilveren huwelijksfeest. Van het gemeente huis wappert de Nederiandsche drie kleur. Zondag zal de fanfare Wilhel- mina een serenade brengen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9