F a. A. v. d.Wee-Cools ten nadeele van de lagere inkomens. Op grond van deze overwegingen zijn wij tot de overtuiging gekomen, J dat door rangschikking in de le klasse de meest billijke lastenverdeeling wordt verkregen. Bij rangschikking in de le klasse krijgt de gemeente geen rechtstreeksche uitkeering van een gedeelte van de opbrengst der fondsbelasting en zal het hiervoor genoemde bedrag van f39.474 gevonden moeten worden uit het heffen van opcenten opgenoemde belasting. Volgens art. 243 (nieuw) der Gemeente wet mogen op de gemeentefondsbelas ting opcenten geheven worden tot eenzelfde getal, als het aantal opcenten bedraagt, dat in de gemeente geheven wordt op de hoofdsom van de grond belasting op de gebouwde eigendom men. Dit bedraagt in deze gemeente 80. Het is het maximum aantal dat geheven kan worden. Op de gemeente fondsbelasting kunnen derhalve ook maximum 80 opcenten geheven worden. Met betrekking tot de opcentenheffing bestaan 2 mogelijkheden; 1. het aantal opcenten is voor aile aanslagen gelijkwij zouden dan kunnen volstaan met het heffen van 45,6 opcenten 2. in de opcentenheffing kan een progressie worden gelegd. Wij meenen het heffen van progres sieve opcenten te moeten ontraden, omdat het tarief der gemeentefonds belasting toch reeds een sterkere progressie heeft dan het tarief der tegenwoordige G.I.B. (zie voor een vergelijking dezer tarieven de kolommen 2 en 3 van bijlage 2) en door de voorgestelde opcentenheffing op de vermogensbelasting de grootere inko mens toch reeds zwaarder worden belast. Om het effect van onze voorstellen te kunnen nagaan, volgen hier, naast bijlage 2, een paar voorbeelden, hoe voor lage Inkomens, vergeleken met de tegenwoordige heffingen, de belas tingdruk voor gehuwden met 2 kinderen zal zijn na aanvaarding van onze voorstellen. OUD. Inkomen G.I.B. Pers. Bel. opcenten Totaal 1000 1250 1500 9,50 16,15 26,55 9,38 10,19 14,02 18,58 26,34 40,52 NIEUW. ö.f.b. opcenten Pers. Bel. opcenten Totaal 1,45 8,34 13,10 9,38 10,19 14,02 10,73 18,53 27,12 Voor personeele belasting zijn de grondslagen huurwaarde en mobilair geschat. Rekening moet worden gehouden met nieuwe heffingen van Provincie en Rijk ais compensatie van het verlies door het afstaan van de opbrengst van belastingen dezer organen ten behoeve van de gemeente. Resumeerende stellen wij voor: 1. vast te stellen een verordening, waarbij de geheele gemeente voor de Personeele Belasting wordt ingedeeld in de 6e klasse; 2. vast te stellen een verordening tot wijziging der tarieven van de wet, regelende de Personeele belasting, voor den 4n en 5n grondslag (door deze verordening worden alleen de 80 op centen welke door het Rijk extra op deze grondslagen worden geheven, in de tarieven verwerkt); 3. vast te stellen een nieuwe ver ordening tot het heffen van opcenten op de Personeele belasting (de opcen ten, die ten behoeve der Provincie en ten behoeve van het Leeningsfonds tot heden werden geheven zijn in deze verordening gevoegd bij de 50 opcenten die reeds door de Gemeente werden geheven. Door vaststelling van de sub 2 en 3 bedoelde verordeningen wordt verkregen, dat de Personeele belasting, behoudens de vermindering door de gedeeltelijke herclassificatie, eenzelfde bedrag op zal brengen als thans 4. vast te stellen een verordening tot het heffen van 50 opcenten op de Vermogensbelasting 5. vast te stellen een verordening tot heffing van opcenten op de gemeen tefondsbelasting 6. de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting in te deelen in de le klasse. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advlezen. Gymnastieklokaal aan de Handelsschool. Door het bestuur der Hoogere Han delsschool is reeds eenigen tijd ge leden het verzoek tot ons gericht te bevorderen, dat bjj de sehool een gymnastieklokaal zou worden ge» bouwd. De lessen in de lichamelijke oefe ning worden thans gegeven in het gymnastieklokaal aan de openbare school. Dat dit lokaal zoover van de school verwijderd is, acht het School bestuur op zich zelf reeds een groot bezwaar, wat wij niet kunnen ontken nen. Het lokaal beantwoordt naar het oordeel van den betreffenden leeraar ook niet ten volle aan de eischen die daaraan voor het onderwijs in de lichamelijke oefening, zooals het voor deze school wordt gegeven, zijn te stellen, terwij! het lokaal al is het slechts enkele malen per jaar ook niet beschikbaar is, omdat het in ge bruik is voor keuringslokaal of inspec tielokaal voor den dienstplicht, voor stemlokaal e.d. wat moeilijkheden in de lessenverdeeling oplevert. Het bestuur verklaarde zich bereid tot het betalen van een op de stich- tingskosten gebaseerde huur en meen de te mogen verwachten dat het Rijk bereid zou zijn het subsidie voor de school te verhoogen met een evenre dig deel in de huur van het gymnas tieklokaal.^ Erkennende de bezwaren aan den bestaanden toestand verbonden en in aanmerking nemende de bereidverkla ring tot het betalen van een redelijke huur meenden wij de gevraagde mede werking niet te mogen onthouden en gaven wij den Gemeente-Bouwkundige opdracht tot het maken van een schetsontwerp en globale begrooting van een bij de school te stichten gymnastieklokaal. Dit schetsontwerp is door het schoolbestuur ter beoor deeling aan het Rijkstoezicht voorge legd dat na het aanbrengen van enkele kleine wijzigingen met het oniwerp accoord is gegaan en genoegen heeft genomen met het opnemen in de rekening van de school van een op basis van de siichtingskosten berekende huur. Bij de school is niet genoeg terrein beschikbaar voor het te bouwen gym nastieklokaal. Het wordt gewenscht geacht daartoe het terrein aan de Oostgrens te vergrooten met een strook van 38 x 14 Meter, eigendom van J. H. j. van Iersel, waardoor het geheele gemeente-terrein voor school en twee leeraren woningen 14 Meter dieper wordt, De strook van 38 Meter is niet voor de voile lengte voor het gymnastieklokaal noodig. Om echter een beter geheel te krijgen wordt het wenschelijk geacht het terrein over de volle breedte op gelijke diepte te brengen. Voor zoover het terrein niet noodig is voor het lokaal wordt het toegevoegd aan de tuinen achter de beide woningen, waarvan de huurders zich bereid hebben verklaard tot het betalen van een verhooging der huur met f 10,per jaar. De koopsom van het benoodigde terrein bedraagt f1995,—. De bouwkosten zijn door den Ge meente-Bouwkundige geraamd op rond f 14.500,-. Wij stellen U voor: 1, Van J. H. J. van Iersel te Waal wijk aan te koopen het hiervoor aan gegeven terrein voor f 1995,—. 2. Een crediet beschikbaar te stel len van f 14.500.—. Wij zuilen bij aanvaarding van ons voorstel na beëindiging van het werk als het totaal der siichtingskosten vast staat een nader voorstel doen tot het bepalen der voor het gymnastieklokaal te bedingen huur. Bevrrdereng gasverbruik. De Commissie voor de Gas- Elec- trlciteits- en Waterleidingbedrijven is van oordeel, dat een der middelen tot bevordering van het gasverbruik o.a. is het vervangen van de een-pits gascomforen bij de muntgasinstaliaties door twee pitscomforen. Voorloopige proeven met het uitge ven van deze laatste comforen hebben aangetoond dat de een-pits comforen, die veelal van een verouderd systeem zijn, een doelmatige toepassing van het gas in den weg staan en dat het daarom zoowel in het belang van het bedrijf ais in dat van de afnemers is, de ondoelmatige een-pitscomforen geleidelijk te vervangen door een moderner toestel. De Commissie is overtuigd, dat op deze wijze de gas- aflevering dermate zal toenemen, dat ondanks de hoogere lasten voor rente en afschrijving van de aankoopkosten van de nieuwe comforen, de finantieele resultaten zullen verbeteren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling slechts op bescheiden schaal tot het inruilen van oude een-pitscomforen over te gaan. Nu echter de voorloopige proeven het inzicht der Commissie hebben bevestigd en over tuigend hebben aangetoond dat door het beschikbaar stellen van betere toestellen het gasverbruik nog veel kan worden bevorderd, acht zij het wel gewenscht dat haar ten aanzien van het aankoopen en verstrekken van nieuwe comforen voldoende vrij heid wordt gelaten. Daartoe is noo dig, dat alsnog op den kapitaaldienst van de begrooting 1930 voor het gas bedrijf een bedrag van f 3000, a f 4000, voor dit doel wordt uitgetrokken. Na bespreking van de voorstellen der Commissie in onze vergadering hebben wij ons daarmede vereenigd en adviseeren wij U op de bedrljfs- begrooting 1930 alsnog een maximum- crediet van f4000,— uit te trekken voor het aankoopen van twee-pitsgas- comforen, te verstekken aan de daar voor in aanmerking komende munt- gasverbruikers. Verbetering Grootestraat. Om in de verbeteringswerken der Grootestraat de rijweg op de nood zakelijke breedte te kunnen brengen, was het noodig de trottoirs aan weers zijden van den rijweg smaller te maken. Daarmede sprak sterker dan voorheen de wenschelijkheid dat de stoeper. die nog voor tal van woningen intact werden gehouden, als hinderlijke obstakels voor het verkeer op het trottoir zouden verdwijnen. Wij hebben daarom, naar de vordering van het werk aan de trottoirs, de eigenaars van de stoepen verzocht deze in het belang van het verkeer af te staan als publieke weg. Zooals U reeds zal zijn gebleken, is over het algemeen ons verzoek welwillend ontvangen en is het overgroote deel der stoepen reeds opgeruimd, terwijl voor andere reeds toestemming tot verwijdering is gegeven. Bij enkele eigenaren heeft het geven van toestemming tot ver wijdering aanvankelijk bezwaar ont moet omdat deze niet gaarne verkre gen rechten prijs gaven. Gedacht werd hierbij o.a. aan het heffen van preca riorechten door de gemeente (rechten voor zonneschermen, reclameborden e.d.) of aan het verloren gaan van rechten die bij latere wijziging in de bestemming van het huis van waarde zouden kunnen zijn. Wjj zijn van meening, dat reeds de waardeering voor de medewerking die wij bij eigenaren der stoepen mochten ondervinden vordert, dat wij zoo weinig mogelijk te kort doen aan de verkregen rechten en wij hebben daarom gemeend goed te doen U voor te stellen ons te machtigen de betref fende eigenaren mede te deelen, dat wij voor de Gemeente erkennen dat toestemming is gegeven tot het ver wijderen der stoepen en het aan den openbaren verkeersweg toevoegen van de daardoor vrijkomende grondstrooken met voorbehoud overigens van de rechten die uiteet hebben der stoepen voortvloeiden. B. en W. stellen voor op advies van den directeur van 't slachthuis om het weeggeld te brengen van f 0.40 op f0.25. BUITENLAND. Tentoonstelling Luik. Zaterdag werd de Nederlandsche afdeeling op de Luiksche Tentoonstel ling geopend. Er werd gesproken door mr. dr. Frowein, minister Verschuur en den Belgischen minister van Handel. De Zeppelin. De Zeppelin is van Pernambuco naar Rio de Janeiro gevlogen en toen weer terug naar Pernambuco, van waaruit hij naar Havanna zal stevenen. Dan gaat het weer naar Duitschland, waar hij 9 juni hoopt te arriveeren. Mussolini aan het woord. Zaterdag was het de verjaardag van Italië's intrede in den oorlog en op grond daarvan mocht men verwachten dat Mussolini zijn redenaarsvuur weer hoog zou doen opvlammen. Dit was inderdaad zoo. Hij sprak op het Kathe draalplein te Milaan. Hij verzekerde dat zijn vorige redevoeringen te Flo rence en Livorno wel overdacht waren. Nu zeide hij, volgens een Exchange- telegram; dat Italië gereed moest zijn voor „alle verrassingen van morgen". Er waren menschen die nog altijd verlangden naar een minister van bui tenlandsche zaken en een eersten mi nister in den ouden stijl, die alleen spraken na banketten om den druk op hun maag te verlichten. Die menschen moeten beseffen dat Italië niet langer een ministerie was, maar onder een régime stond dat geboren was uit de „ontbinding van het parlementair knoeispel" en door den bloedigen strijd van de zwarthemden. „Wij zijn", vervolgde Mussolini, „voldoende inge licht over hetgeen men aan den anderen kant van de grens voorbereidt en over den geest die onze buren bezielt." Een separatistische beweging In West— Australië. Te Perth is gisteren een veldtocht geopend voor de afscheiding van den staat West—Australië van het Austra lische gemeenebest. Er heerschte veel geestdrift op een openbare bijeenkomst, onder voorzit ting van den eerste—minister Collier. Ook de Lord Mayor en vele parle mentsleden waren aanwezig en de vergadering nam een besluit aan ten gunste van een beweging om West— Australië tot afzonderlijk dominion te maken. Er werd op aangedrongen dat 1 het ministerie het volk de gelegenheid zou verschaffen om de zaak bij refe rendum uit te maken. Amy Johnson. De vliegster Amy Johnson is zooals wij meldden na rust genomen te heb ben vanochtend om half acht uit Port Darwin vertrokken en daarna te Daly Waters, ongeveer 320 mijlen ver der aangekomen om verder naar Aus tralië te vliegen. Indie's verzei tegen Engeland. Volgens berichten uit Rangoon heb ben de onlusten aldaar gistermiddag grooteren omvang aangenomen. Bij de verschillende botsingen zijn 10 personen gedood en meet dan 250 gewond, o.a. 2 Europeesche politie officieren en verscheidene kleurlingen. De winkels van de inlanders zijn ge sloten. De omnibussen werden door de menigte aangevallen en vernield. Militaire versterkingen zijn onderweg. Terwijl de onlusten aanvankelijk het gevolg van de staking waren, neemt men thans aan, dat ook politieke in vloeden aan het werk zijn. Men ver wacht, dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Te Gujergarhi werd een agent ge dood, Bij Wabala hebben 83 vrijwilligers vandaag opnieuw een aanval op het zout—depot ondernomen, 53 hunner werden gearresteerd, In de buurt van Ahmedabad stuitte een groote groep vrijwilligers bij haar terugkeer van een aanval op het zout- depot op bereden politie, die haar sommeerde het buitgemaakte zout terug te geven. Er volgde een botsing, waarbij 100 personen gewond werden, van wie 4 ernstig. Ook te Bombay is de toestand ern stiger geworden, zoodat de afkondiging van den staat van beleg wordt over wogen. BINNENLAND. R.K. Staatspartij. Vrijdag 1.1. werd een partijraads vergadering der R.K. Staatspartij ge houden. Mr. Goseling werd tot voor zitter gekozen. Verslag werd uitgebracht van de vernieuwde, doch mislukte pogingen met de R.K. Volkspartij. Zaterdag had de herdenking plaats van 't 50—jarig bestaan. Na eene plechtige II. Mis werd receptie ge houden. Des avonds werd een feest rede gehouden door Prof. dr. v. Rooy, dr. Nolens. De ant. rev. partij bij monde van Mr. de Wilde, de Chr, Hist, bij monde van Dr. Schokking boden gelukwenschen aan. Zendtijd—verdeeling. Minister Reijmer heeft andermaal geweigerd het bestuur der vereeniging „De Vrije Luistervink" te ontvangen. Deze heeft zich nu gewend tot den minister—president. De protestmeetingen over de zend- tfjdvetdeeling gaan overal in den iande verder; er worden hevige noten tegen- over minister Reijmer gekraakt. Een opmerking ten opzichte der Vara werd gemaakt, die we hier even aanstippen. Vroeger konden socialisten, enz. in de zuidelijke provincies geen zaal krijgen voor hunne propaganda, nu gaat men hen een viertal heele dagen vrijen toegang verschaffen in de huis gezinnen door den aether! Landbouwtelling 1930. Tusschen 20 Mei en 20 juni zal een landbouwtelling gehouden worden evenals dit ook is gebeurd in de jaren 1910 en 1921. De bedoeling hiervan is een zoo goed mogelijk beeld te krijgen van den land en tuinbouw in het algemeen. Het is te begrijpen, dat het vooral in den tegenwoordigen crisistijd, maar ook in andere tijden van veel belang is, dat de Regeering over.de noodige gegevens beschikt om zich bovenstaand beeld te kunnen vormen. Daarom is het te hopen, dat ieder, aan wien om inlichtingen gevraagd wordt naar zijn beste vermogen zal meewerken en de inlichtingen, die hem gevraagd worden zoo nauwkeurig mogelijk, zal ver schaffen. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de telling die zal plaats hebben, vol strekt niet in verband staat met be staande of nieuwe te heffen belastingen. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. - DRUNEN. J.I. Zaterdag had alhier een droevige plechtigheid plaats. Om 9 uur werd de uitvaart gehouden van den heer P. Elshout, die na eenige weken in het Gasthuis te hebben door gebracht j.l. Donderdag in den ouder dom van 22 jaren is overleden. Om kwart voor negen werd per auto de lijkkist herwaarts gebracht, om 9 uur werd door den ZEerw. Heer Pastoor een Requiem Mis opgedragen, waarbij een groote menigte vertegenwoordigd was. Na de absoute werd een H, Kruisweg gebeden, waarna de over ledene naar zijn laatste rustplaats werd gedragen. De stoet werd vooraf gegaan door de Harmonie „de Vol harding", waarvan de overledene een ijverig lid was, met omfloersd vaandel en Trom, Vervolgens zijn Patroons en geheel het Personeel van de Firma G. van Drunen, alwaar hij werkzaam was en zeer in aanzien. Door zijn medearbeiders werden iwee bloemkransen gedragen, geschonken door de Firma en Personeel, verder volgden de familie-leden en talrijke vrienden en kennissen onder de droeve tonen der muziek trok men naar bel Kerkhof. Allen waren ook diep onder den indruk bij het verlaten van den doodenakker, waar een zoo jongen veelbelovend zoon was ten grave gebracht. Hij ruste in vrede. ELSHOUT. Ofschoon het weer niet erg gunstig was, werd onze parochie j.l. Zondag toch druk bezocht dooi pelgrims uit verschillende plaatsen, Om half negen kwamen de Congre- ganisten onder leiding v. d. HoogEerw, heer Deken Wouters uit Heusden. BI aankomst werd door den ZEerw. hee pastoor Willems een welkomswoori gesproken, waarna door den HoogEerw heer Deken een Plechtige H. Mis wen opgedragen, terwijl het Dameskooi onder leiding van den heer Merks een 2 stemmige mis op lofwaardige wijze uitvoerde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de kapel, alwaar de Eem, Heer Wenneri een predicatie hield. Intusschen kwam de H. Familie Vlijmen, opgeluisterd door de Harmonie waarvoor om half 11 uur door Eerw. Heer Kapelaan Gründeman een Plechtige H. Mis werd opgedragei waarna een bezoek werd gebracht aai de kapel ter bijwoning eener Predicatie, Vervolgens kwam nog een Processie uit Bokhoven en Heeswijk. Om 12 uur werd door den Eerw. Heei Kempenaars een Plechtige H. Mis ge celebreerd. Na de H. Mis werd eei Processie gehouden naar de Kapel, Opgeluisterd door muziek, alwaatdt Eerw. Pater een predicatie hield; terugkomst in de kerk werd een i gezongen, begeleid door de Harmonie waarna een afscheidsoefening plaats had. Men deelt ons nog mede, dat a.s, Donderdag nog processie's komen, Aldan zal de dag worden begonnen met een algemeene H. Communie en komt de Werkliedenvereniging en de H. Familie van Baardwijk, de Con gregatie uit Vlijmen, de H. Familie uit Besojjen en het Patronaat uit Kaats heuvel, alsdan zullen de H. Missen geschieden om 6, 7, 8, 9,10'/« en ll'/v uur, terwijl de H. Mis van kwart over 10 zal worden gezongen door een versterkt koor, onder leiding van den Eerw. Pater van Vechel en om half 12 door het patronaat van Kaatsheuvel. Ons werd medegedeeld, dal de Harmonie van het jongenspatronaat zal deelnemen aan het groot Festival op Zondag 1 Juni te Haarsteeg te geven door de aldaar gevestigde Zangver- eeniging. CAPELLE. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Donderdag (Hemel vaartsdag) des morgens half tien op te treden Ds. A. van Willigen. De timmermansknecht J. R. alhier had het ongeluk met een beitel in zijn hand te steken, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Een vijftal scherpschutters en 'n vijftal schutters le klas van de aid. Sprang Capelle van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm hebben j Vrijdag onder leiding van hun com mandant, den heer P. van der Schans deelgenomen aan de Nationale Schiet wedstrijden te 's Gravenhage. Aan den ingeschrevene voof de mililielichting 1931 dezer gemeente den heer H. W. Visser is wege® broederdienst vrijstelling van den dien» verleend. Onze dorpsgenoot de heerA-M had een dezer dagen het ongeluk u het motorrijden te Giessen-Nieuwke» te vallen met het noodlottig gevolgd3 hij zijn been brak. Per auto werd slachtoffer huiswaarts vervoerd. Naar men ons mededeelt is de heer J. Kraak op zijn besluit tot be danken als bestuurslid der afd. Sprank Capelle e.o. van Volksonderwijs terug gekomen. Wij vernemen, dat onder bouwvakarbeiders in deze gefflee|L een staking dreigt uit te breken ooj de patroons niet willen voldoen

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2