DE E Gil ïi I IE' E ZDIDEN GEMEENTERAAD. No. 44. Zaterdag 31 Mei '30. 52e Jrg. VIERDE BLAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 30 Mei des avonds 7 uur. Voorzitter de edelachtb heer E. Moonen. Afwezig de heeren Donkers en van Loon. De notulen der vorige vergadering worden na het herstellen van een kleine vergissing waarop de heer v. d. Waerden de aandacht vestigde goed gekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a- Van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in de Gemeente Waalwijk. Verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs in 1929. v. d. Waerden. Naar aanleiding van .dit verslag zou ik willen vragen wat het standpunt is van B. en W. ten opzichte van de daarin genoemde be zwaren o.a. betreffende het straatrumoer voor de Openbare School en de wen- schelijkheid van het plaatsen van waarschuwingsborden. Ook heb ik met verwondering gezien dat de heer van Kempen, die zelf hoofd eener school is, lid van de commissie uit maakt. Zulks lijkt mij niet gewenscht. Rox. Ik sluit my geheel aan by de vragen van den heer v. d. Waerden en wil daar nog aan toevoegen het geen de commissie schrijft over de deur in de school der Eerw. Zusters te Besoyen, welke onmiddeliyk met de buitenlucht in verbinding staat en in de schooi vaak veel tocht veroor zaakt. Voorzitter, Er zyn door de commis sie een 5—tal punten naar voren ge bracht. Zooals de heeren weten is enkele jaren geleden ook in den raad gesproken over het gevaar door het verkeer bij het uitgaan van de scholen. Er is toen 't beste gevonden aan de besturen dier scholen te verzoeken de kinderen tot buiten de poort uitgeleide ie doen wijl anders de kinderen vaak zonder ergens acht op te slaan de straat op komen vliegen en ongeluk ken kunnen krygen. Nu kan men er ook toe over gaan, om waarschuwings borden te plaatsen maar ik zou toch in eik geval de bestaande maatregel willen handhaven. Wat de klacht over het straatrumoer betreft vraag ik my af of een ander plaveisel van zoo'n grooten invloed zou zijn dat het rumoer van auto's gedempt zou worden waar toch het meeste leven ontstaat door het toeteren van de auto's. Rox. Een paar jaar geleden is er al eens sprake geweest om de Station straat te verbeteren. Als hieraan over enkele jaren begonnen wordt zou misschien met het gedeelte voor de school speciaal rekening gehouden kunnen worden. Wat betreft het uit geleide doen van de kinderen door de onderwyzers, zulks gebeurt in v.m Besoyen ook op de Katholieke school maar niet op de Christelijke. Ik zou dit ook zeer gewenscht achten. Voorzitter. We kunnen het nog eens vragen, maar we kunnen ze niet dwingen. Het gevaar is daar ook niet zoo groot. Wat het verminderen van straatrumoer betreft, hieraan kunnen we bij de verbetering van de Stations, straat nog eens denken. Een ander punt in het verslag was de uniforme regeling van den vacantietijd. Daar is m i. heel veel voor te zeggen. Het is voor de ouders, vooral als ze met de vacantie willen uitgaan, prettiger dat de jongens en meisjes van elke school tegelijk vacantie hebben. Verder wordt in het verslag geadviseerd om vrijaf te geven op de verjaardagen van leden van het vorstelijk huis en wel een heele dag op.den verjaardag van H.M de Koningin en den namiddag op de andere verjaardagen. Een en ander zou dan in overleg met de inspectrice en de hoofden der scholen geregeld kun nen worden. Wat betreft de hinder van tocht in de 4e klas van de Meis jesschool te Besoijen, waar zich geen tochtportaal achter de deur bevindt, deze aangelegenheid zullen B. en W, nader behandelen en in de volgende vergadering advies uitbrengen. Dat de heer van Kempen lid der commissie is, is inderdaad theoretisch niet zuiver, doch waar de raad hemzelf benoemd heeft, gaat het niet aan hem te ontslaan en zou ik liever afwachten tot er een vacature komt. De raad kan zich met 't standpunt van den voorzitter omtrent de ver schillendeaangelegenheden vereenigen. b. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Exploitatierekening 1929—1930 van het blok van 23 arbeiderswoningen. De heer Rox zegt in die rekening een betrekkelijk groot tekort te hebben opgemerkt en vraagt of dit elk jaar voorkomt. De Voorzitter antwoordt dat de rijks- en gemeentebijdragen hierin nog niet zijn opgenomen. De rekening der bouwvereeniging is gewoonlijk ie der jaar in evenwicht. c. Van Gedeputeerde Staten. Be sluiten tot goedkeuring van 1. het raadsbesluit van 31 Mei 1929 tot aanvaarding in eigen, dom van strooken grond langs het Kerkpad 2. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot verweer in eersten aan leg tegen den eisch in rechten, ingesteld door de N. V. Konin klijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier, inzake watervervuilifig 3. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot verkoop van een per ceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat aan A. J. M. Oonincx 4. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot aanvaarding in eigen dom van strooken grond langs den Noorder-Parallelweg 5. het raadsbesluit van 25 April 1930 tot aanvaarding in eigen dom van strooken grond aan de Noordzijde van de Groote straat. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Van de Liedertafel .Oefening en Vermaak" alhier. Aanvraag om een subsidie van f 500,— voor de viering van het 70-jarig bestaan. Voorzitter. B. en W. meenen te moeten adviseeren de subsidie toe te staan in verband met de plaats die Oefening en Vermaak in onze ge meente inneemt en reeds 70 jaar lang heeft ingenomen. Wij hebben een rekening en verantwoording gehad waaruit bleek dat men slechts met een sterk beroep op particuliere medewer king de rekening sluitend kan maken. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. e Van de Vereeniging „Konin ginnedag" alhier. Aanvraag om een subsidie van f 150,voor de viering van het 10-jarig bestaan. Voorzitter. Hoewel deze vereeniging slechts 10 jaar bestaat, heeft ze toch zeker ons aller sympathie gekregen door de wijze waarop zij den verjaar dag van H. M. herdenkt. Om dat aan te moedigen en tevens om met dit breede gebaar mede te bevorderen dat tot een algemeene regeling voor de viering van Koninginnedag door heel de gemeente op één dag wordt geko men, hebben B. en W. gemeend te moeten adviseeren het gevraagde be drag beschikbaar te stellen. Pullens Ik sta zeer sympathiek tegenover het doel dat een dergelijke vereeniging beoogt, doch de wijze waarop de feestviering gehouden wordt is mij niet sympathiek. Ik vind deze te eenzijdig. Het doet mij goed te hooren dat B. en W. een prikkel willen stellen om deze vereeniging zoodanig te doen uitgroeien dat zij geheel Waalwijk omvat en wanneer dit voorop staat, wil ik er gaarne mijn goedkeuring aan geven. Voorzitter: Ik heb .met een van de bestuursleden gesproken die mij zijne medewerking in die richting heeft toegezegd en ook de voorzitter van Waalwijks Belang vond dat er wel een weg zou zijn te vinden om een vereeniging Koninginnedag te krijgen die voor de geheele gemeente zou werken. Ik wil er gaarne mijn schouders onder zetten om dit in de toekomst te bereiken. Rox Dat er iets gedaan wordt om te bereiken dat Konninginnedag door de geheele gemeente op één dag ge vierd wordt kan ik niet anders dan toejuchen, maar ik meende uit de woorden van den heer Pullens te moeten opmaken dat de vereeniging diende te worden opgedoekt en ge transporteerd naar Waalwijk. Daar ben ik pertinent tegen. De heer Pullens merkt op dat het geenszins zijn bedoeling is geweest dat de vereeniging in v.m. Besoyen zou moeten opdoeken, of worden overgegeven, maar dat het een ver eeniging moest worden die geheel Waalwijk omvat. De feestviering be hoeft niet alleen in het centrum te gebeuren doch men diende te over wegen op welke wijze men een en ander het best kan regelen opdat ook in de Antoniusparochie, in v.m. Baard wijk en v.m. Besoyen iedereen in de feestviering kan meeleven. Na nog eenige discussie gaat de raad met het voorstel accoord. f Aanvragen om bouwterrein in de Mr. van Coothstraat. Voorzitter. Daar is een heele roman aan verbonden. Er zijn twee liefhebbers, eigenlijk was er nog een derde maar die is ten slotte maar weggebleven. De heer Pulles meende destyds dat we den grondprijs voor dat laatste stuk in de Mr. van Coothstraat te hoog stelde, maar zooals hy ziet vechten ze er om. Pullens. Dat is nog geen bewys dat de prys niet hoog is. Het is de kwestie dat men geen ander geschikt terrein kan vinden. Voorzitter. By mij is geweest de heer van Helvoirt uit v.m. Baardwyk die zeide een stuk van 7'/2 M. ten Zuiden van de Vakschool van de ge meente te willen koopen. Ik heb hem toen gezegd dient Uwe aanvrage schrif- teiyk in dan zullen we verder zien, want op het oogenblik kan ik niet beoordeelen of het gevraagde aantal Meters kan worden toegestaan met het oog op de practische verkaveling van het beschikbare terrein, zijnde nog 28 Meter. De heer van Helvoirt schijnt gedacht te hebbea dat het voldoende was dat hy hierover met my gesproken had, want toen hij later nog eens by me kwam vertelde hy dat hy reeds naar den Notaris^was geweest over den aankoop van het terrein en naar een aannemer over de te bouwen woning. Intusschen was van den heer Spapens reeds een schrifteiyke aanvraag voor aankoop van het geheele terrein inge komen. Nu wil het mij voorkomen dat de heer van Helvoirt ais eerste aan vrager de meeste rechten heeft, al heeft hy ook de fout gemaakt dat hy zyn aanvrage niet schriftelijk heeft ingediend. De heer Spapens Is later gekomen, doch met een schrifteiyk verzoek. Eibers. Die had er met my ook reeds eer over gesproken en zal even goed als de heer v. Helvoirt gedacht hebben dat hy daarmede aan 't goede adres was. Voorzitter. Het is heel wat anders of men op het terrein van het concours- hippique met een wethouder hierover spreekt of men komt op de secretarie waar de burgemeester officieel zitting heeft, dit verzoek doen. Ik meen dat moreel de heer v. Helvoirt de voorrang heeft. Hy heeft zich ook bereid ver klaard het geheele stuk van de ge meente te koopen. Hy wil hierop 2 woningen bouwen van f 6000 per stuk dus f 12000 sa men, terwyi de heer Spapens er een dubbele woning von f 18000 op wil plaatsen in den geest als die van den heer Vrinten. Er is dus aan deze kwestie ook een zakeiyken kant of liever een gemeentebelang verbonden. Men kan van de meening uitgaan dat het algemeen belang het meest gediend is met woningen die het aanzien van de Mr. van Coothstraat verhoogen. De heer van Helvoirt had een type woning op het oog dat" ik voor de Mr, van Coothstraat niet op zijn plaats acht n.l. zooais de heer v. d. Hoven er een in de Baardwljksche straat heeft ge bouwd. Ik heb hem dart ook gezegd zich daarover met den gemeente- bouwkundige te verstaan die hem wel een beter type zou kunnen vertoonen, want het zit hem altijd niet in den prys of de grootte om een passend type woning te bouwen. Dat is dus een kwestie van ondergeschikt belang, want In de verkoopsvoorwaarden staat dat de woning moet voldoen aan door B. en W. te stellen eischen. Hiermede is de zaak dus van alle kanten door my uiteengezet en laat ik den raad hierover verder beslissen. De heer Pullens is het na de uit- uiteenzetting van den voorzitter geheel met dezen eens, waar hij zegt, dat, moreel gesproken, de heer v. Helvoirt als de eerste gegadigde moet worden beschouwd. Hij is er daarom voorden heer van Helvoirt het perceel te ver- koopen. De voorzitter wijst nog op de om standigheid, dat de heer Spapens fei telijk de eerste officieele aanvrager was De heer Eibers voegt hieraan nog toe dat men eerst bij schriftelijke ver klaring verhaal op iemand heeft. Eerst nadat hij in de courant van de aan vraag van den heer Spapens gelezen had, is de heer v. Helvoirt er nader op terug gekomen Al is hij het eerst erover komen praten, dan behoort z i. nog diegene, die het eerst'n officieele aanvraag indiende, de voorkeur te hebben, temeer waar de voorzitter hem zelf gezegd heeft, dat hij zijn aanvraag schriftelijk moest indienen De heer Pullens meent <dat men de kwestie van schrifteiyke behandeling hier niet moei uitspelen tegen den heer van Helvoirt, waar deze toch gemeend heeft dat de zaak in orde was, heigeen uit zijn verdere stappen duideiyk blijkt. De heer van Drlel vraagt zich af of men geen precedent schept door ditmaal een mondelinge aanvraag als officieel te beschouwen. De Voorzitter meent dat ieder geval op zichzelf beoordeeld moet worden en men de omstandigheden in 't oog moet houden. Wethouder Eibers zegt dat hy met het Inzicht van den Voorzitter wel accoord zou kunnen gaan, als in het college van B. en W. over deze eerste mondelinge aanvraag iets behandeld was. Indien deze aanvraag inderdaad zoo serieus was opgevat, had de Voorzitter allen tijd gehad in de ver gadering van B. en W. erover te spre ken, hetgeen echter niet gebeurd is voordat er een schrifteiyk verzoek van den heer Spapens in het college be handeld werd. Deze schriftelijke aan vraag is dus de eerste die bij B. en W. is ingekomen en spr. meent zich hieraan te moeten houden en zal stemmen voor de eerste schriftelijke aanvraag. De Voorzitter geeft toe vergeten te zijn in het college van B. en W. van dit onderhoud mededeeling te doen. Hy meent verder de feiten zoo objec tief mogeiyk te hebben weergegeven en zal de raad hierover verder laten beslissen. Na nog eenige discussie wordt den raadsleden afgevraagd of zij het terrein in zijn ,geheel aan den heer v. Hel voirt of aan den heer Spapens wen- schen te verkoopen. Het resultaat is dat 8 leden, nl. de heeren Rox, Klijn, Pullens, Loeff, Smolders, v. Schijndel, v.d. Waerden en v. Driel zich voor verkoop aan den heer v. Helvoirt uitspreken en 3 leden nl. de heeren Eibers, v. d. Geld en Verwiel voor den heer Spapens, zoo dat den heer v. Helvoirt het terrein is toegewezen. 2. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van slachthuis rechten. Conform het voorstel wordt,besloten. 3. Voorstel tot wijziging der ge meente. en bedrijfsbegrootingen 1929. Met algemeene stemmen aangeno men. 4. Voorstel tot erkenning der rech ten, die voor de eigenaren, die toe stemming gaven om de stoepen vóór hun woning te verwijderen, voortvloei den uit het hebben van die stoepen. Na een korte toelichting van den Voorzitter in den geest als in 't prae- advies, in ons vorig nummer afge drukt, is omschreven en eenige op merkingen en vragen van de leden wordt besloten de eigenaren die toe stemming geven tot het wegruimen der stoepen, dezelfde reehten te doen behouden die zij bij het bezit der stoepen zouden gehad hebben. Op een vraag van den heer van Driel, of dit besluit ook van te rugwerkende kracht wordt voor de eigenaars die vroeger jaren hun stoe pen ten behoeve der trottoirs lieten opruimen, zegt de voorzitter toe hier over, na onderzoek door B. en W. piae-advies te zullen uitbrengen. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het bou wen van schuurtjes bij middenstands woningen aan de St. Antoniusstraat. Voorzitter: Daar zijn een 4-tal woningen in de St. Antoniusstraat waarvan de huurprijs f6 50 bedraagt en die geen schuurtje hebben hetgeen de bewoners veel last veroorzaakt. In de bouwcommissie is hierover gespro ken, waarna deze ons met meerder heid van stemmen geadviseerd heeft aldaar schuurtjes aan te brengen waarvan de kosten ongeveer f350.— per stuk beloopen. Aan de bewoners is gevraagd of ze genegen waren met een huurverhooging van 50 cent ge noegen te nemen, alle vier hebben dit goedgevonden, doch het blijkt nu dat één der bewoners naar Schijndel gaat vertrekken,een ander naar Til burg, terwijl een derde reeds pogingen had aangewend om een eigen woning te koopen of te bouwen. Een bereid verklaring om meer huur te betalen is in zoo'n geval misleidend waarvan de gemeente de dupe kan worden, In het algemeen moet de gemeente af wijzend staan tegenover dergelijke aan vragen, tenzij men goede waarborgen eischt. Een huur van 6.50 is een grens voor zulke woningen. B. en W. hebben daarom gemeend de bewoners van die panden te moeten vragen of ze bereid waren te garandeeren dat ze er 5 jaar in zouden blijven wonen, tenzij het ge zinshoofd kwam te overlijden, diens werkkring naar elders werd verplaatst of andere dringende omstandigheden, ter beoordeeling van B. en W. Op die manier schept de gemeente zich meer zekerheid dat ze niet voor niets die kosten maakt. De heeren van Schijndel en Eibers merken op, dat de bouwcommissie ge adviseerd had om voorloopig 2 schuur tjes te bouwen, n..l. voor v. d. Meijden- berg en v. d. Heijden, die naast elkaar wonen, zoodat een dubbel schuurtje gezet kan worden, hetgeen in de kosten voordeeliger zal uitkomen. Met de an dere kon beter nog eens worden afge wacht. De voorzitter meent dat alle huurders van diezelfde woningen dezelfde rech ten hebben, zoodat men ook de andere de gelegenheid moet geven op dezelfde condities een schuurtje te krijgen. De kosten van een enkel schuurtje zullen niet veel hooger zijn dan de helft van een dubbel. De heer van der Waerden merkt op, dat als de menschen er na 5 jaar uit zouden trekken, zij nog lang niet de kosten van de schuurtjes door den hoo- geren huurprijs hebben betaald. De heer Eibers verklaart nader zijn standpunt in deze. De gemeente neemt z.i. een groot risico op zich. Een huur prijs van 7.voor deze woningen, plus 50 cent voor de Waterleiding, kan door een normaal gezin niet verwoond worden. Komen ze leeg te staan, dan blijft men er soms wekenlang mee zitten Bovendien schept men met de inwilli ging van dergelijke vei'zoeken een pre cedent. De heer van Schijndel merkt op, dat in dit geval geen precedent geschapen wordt, waar dit de eenige woningen zijn waar geen schuurtje aan gebouwd is. En het zijn overigens de meest aan trekkelijke woningen. De heer Eibers zegt dat aan de be woners van alle 8 woningen gevraagd is of zij een schuurtje wilden hebben tegen een verhooging van 50 cent en dat door 4 huurders geantwoord werd dat men biervan geen gebruik wenschte te maken,, terwijl 2 andere huurders uit die woningen gaan vertrekken. De heer v. Schijndel voegt hieraan toe, dat er twee huurders reeds een eigen schuurtje van over de 100. hadden geplaatst, anders zouden die er ook gaarne op in zijn gegaan. De heer van der Geld zegt dat deze mooie woningen altijd zeer gewild zijn, doch het gemis van een schuurtje wordt zeef gevoeld. Na nog eenige discussie wordt be sloten aan iederen huurder in bedoelde woningen de gelegenheid te geven 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het bou wen van een gymnastieklokaal voor de B.K. Hoogere Handelsschool. (Men zie hieromtrent het prae-ad- vies van B. en W. in ons vorig num mer afgedrukt). De heer v. d. Waerden meent, dat dit voorstel ruimte laat voor allerlei vragen, alvorens hierover goed te kunnen oordeelen. Zijn de bezwaren aan het bestaande lokaal zoo groot, dat de gemeente gerechtigd is tot zul ke groote kapitaalsuitgaven over te gaan? Welke jaarlijksche bezwaring van de gemeente-rekening door subsidie- verhooging zal hiervan het gevolg zijn? Is in het bedrag ook de algeheele outillage van het nieuwe gymnastiek lokaal begrepen of hoeveel zouden die kosten nog bedragen? Welk beroep zal er weer op de ge meentekas gedaan worden in eeniger- lei vorm? Zou inderdaad het be staande gymnastieklokaal ongeschikt zijn, dan is het ook niet geschikt voor de andere leerlingen, zooals van de Openbare School, de U.L.O.-school, de rijkscursussen en voor de R.K. W.G.V. Als de gemeente dus een nieuw lo kaal gaat bouwen, dan dient zij uit drukkelijk te bedingen, dat dit ook yoor de andere disponibel moet zijn. Ook komt het spr. voor, dat meer grond gekocht is dan noodig is en dat een prijs van bijna 2000.voor dien grond gevraagd, buitensporig hoog is te noemen. Met 500.of tweemaal de waarde van weiland, zou het be hoorlijk betaald zijn. De verhooging van huur met 10 per jaar voor het stuk tuin dat er bij de woning van directeur en leeraar komt, is ook veel te gering in verhou ding tot den prijs van dezen grond. Spr. zou deze kwestie willen aanhou den en nader advies van B. en W. hierover afwachten. De Voorzitter meent wel aanstonds de meeste vragen van den heer v. d. Waerden te kunnen beantwoorden. De rentelast voor deze groote uit gaaf bedraagt voor de gemeente nihil, waarmede tevens op zijn andere vraag, om ook de andere scholen en vereeni gingen gebruik van het nieuwe lokaal te laten maken, is geantwoord, want natuurlijk heeft de Handels school die rente en aflossing aan de gemeente vergoed door huurverhoo ging, alleen de beschikking over dat lokaal. De prijs die voor den grond ge vraagd wordt, vindt spr. ook abnor maal hoog, doch hij was niet lager te krijgen. Er is heel wat over te doen geweest, maar de heer J. v. Iersel stond hem voor geen lageren prijs af. Er is toen ook nog prijs gevraagd aan den heer A. van Iersel, wiens tuin met het achterste stuk aan het terrein der Handelsschool grenst. Ook daar zou dus een lokaal gebouwd kunnen worden met het front naar het Zui den. Die grond zou wel bijna de helft goedkooper geweest zijn, doch aan den bouw op het terrein van den heer J. van Iersel zijn verschillende voor- deelen verbonden, waarvan het voor naamste wel is, dat men de beschik king behoudt over een vierkant ter rein, terwijl anders aan het bestaan de vierkant een aangrenzend perceel dat er loodrecht op staat, wordt toe gevoegd. Om dezelfde reden wordt ook voor gesteld om meer grond te nemen dan voor het nieuwe lokaal noodig is, n.l. om een vierkant terrein te verkrijgen. Het overschietende wordt bij de tui- I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 11