Jongens en Meisjes II F a. A. v. d.Wee-Cools nen gevoegd, waarvoor een huurver- hooging zal gevraagd worden, die de kosten dekt, zoodat ook dit de ge meente niets kost. De gemeente-reke ning zal er dus niet door bezwaard worden. De heer v. d. Waerden is van dil laatste nog niet overtuigd. Hij rekent op de mogelijkheid dat de Handels school door die extra-uitgaven zijn be grooting niet sluitend kan krijgen en dan ligt het z.i. voor de hand, dat bij de gemeente om verhooging van sub sidie wordt aangeklopt. Men zal de Handelsschool niet met dat tekort kunnen laten zitten en op die manier zal dit nieuwe lokaal voor de gemeen te extra-lasten meebrengen. Ook blijft de heer v. d. Waerden bij zijn betoog dat, als het bestaande lokaal voor de leerlingen der Handels school niet geschikt meer is, zulks ook voor de andere gymnasten het geva is en daarom zou hij iedereen de ge legenheid willen geven in dat mooie, nieuwe lokaal, dat f 15,000 kost, te oefenen. De kosten komen spr. ook veel te hoog voor. Voor zoo'n bedrag bouwt men een prachtig dubbel huis in plaats van een lokaal. Hij zou de gemeente-bouwkundige een nieuw ontwerp tot ten hoogste f 10,000,laten maken. Spr. ziet ook niet in, waarom men den grond van den heer J. v. Ierse zou nemen als die van den heer A. v. Ierself700 goedkooper is. Men moet het niet duurder maken dan noodig is. Het is hem verder direct opgevallen, dat de berekening van de huurver- hooging met f 10 voor het stukje tuin, dat er bij komt te laag is om de rente en aflossing voor de gemeente te dek ken. Dit diende wel f .10 per jaar meer te zijn. De Voorzitter bespreekt hierna nog maals de verschillende bezwaren door den heer v. d. Waerden naar voren gebracht. Hij zegt meer vertrouwen in het bestuur der school te hebben dan de heer v. d. Waerden en er van over tuigd te zijn dat men deze aanvraag niet gedaan zou hebben ais men wist dat men de extra—kosten, waarvan het rijk reeds 70 pCt. voor zijn reke ning neemt, niet zou kunnen dragen. De voornaamste grief tegen het bestaande gymnastieklokaal in de Stationsstraat is niet de slechte inrich ting, doch de verre afstand van de school, wat hinderlijk en tijdroovend is. Betreffende het beding om ook andere gymnasten in dit lokaal toe te laten, merkt spr. nogmaals op dat de Handelsschool rente en aflossing geheel betaalt en daarmede dus het uitslui tend recht op het lokaal heeft. Dat zou toch met elke huurwoning ook zoo zijn. Dat het gebouw zoo duur wordt komt door de eischen die het rijk steit. Eerst was er door de gemeente- bouwkundige een goedkooper plan ontworpen, doch dat werd afgekeurd. De grondprijs is inderdaad vreeselijk hoog. Daar is heel wat over te doen geweest en daarover heeft 't gemeente bestuur zich genoeg geërgerd, doch daarvan is niets af te krijgen. Aanvankelijk vroeg hij zelfs nog meer. Doch al is de prijs f 700,hooger dan van het andere terrein meenen B. en W. hieraan toch om de gunstiger "ggtog de voorkeur te moeten geven. Het zou jammer zijn voor dat bedrag een dergelijk duur lokaal en de ge- heele situatie van de school te schaden. Wat de verhooging van den huur prijs voor het stukje tuin betreft is hef ook naar spr.'s meening billijk dat deze zoodanig geregeld wordt dat het de gemeente niets kost, anders zou hij er niet voor zijn meer grond te koopen dan voor de school noodig is. De Voorzitter meent hiermede de bezwaren van den heer v. d. Waerden voldoende te hebben weerlegd en zou liever niet tot de volgende vergadering uitstellen, omdat men het lokaal gaarne bij het begin van het nieuwe school jaar gereed wilde hebben, zoodat er haast bij is. De heer v. d. Geld zegt dat hem de inconsequente redeneering van den heer v. d. Waerden ten zeerste ver wonderd heeft. Hij vraagt dezen of hij het zou goedvinden als de gemeente tijdens zijn afwezigheid andere men- schen in zijn woning liet komen. De krenterige toon in de redeneering van den heer v. d. Waerden doet volgens spr. zeer onaangenaam aan. Dat hij dan ronduit zegt dat hij er tegen is. De heer van der Waerden herhaalt nogmaals zijn betoog, speciaal dat men zoo'n modern ingerichte gymnastiek zaal gedurende den tijd, dat zij niet gebruikt wordt, voor andere scholen, cursussen en vereenigingen beschikbaar moet stellen. De vergelijking met een huurhuis gaat z.i, mank, daar er wel meer uitstekende woningen, maar niet veel modern ingerichte gymnastiek zalen te vinden zijn en toch zijn deze bij de evolutie, die de lichamelijke opvoeding doormaakt, noodzakelijk. Dat zoo'n lokaal veeltijds ongebruikt staat, strijd z.i. tegen elk begrip van .efficiency", men haalt er niet het volle nuttige effect uit. Als een motief voor uitstel van dit punt wijst spr. nog op de mogelijkheid dat de heer J. van lersel, een Waal- wijker, die hier geboren en getogen is, alsnog van zijn burgerzin zal blijk geven en den prijs op een behoorlijk peil zal verlagen. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet over ijs van één nacht zijn ge gaan. Alles is beproefd om een lageren prijs te krijgen, maar tevergeefs. Het gemeentebestuur ondervindt veel meer dat de liefde voor de gemeente niet door de portemonnaie gaat. Nadat nog eenigen tijd over deze kwestie is beraadslaagd, waarbij zich geen nieuwe gezichtspunten openen, vraagt de Voorzitter of iemand het voorstel van den heer van der Waer den, tot uitstel van de behandeling van dit punt, wenscht te steunen. Geen der leden steunt dit voorstel. Evenmin vindt de heer van der Waer den steun met zijn voorstel om eerst te beslissen van wie de grond zal worden aangekocht. Hierna komt het voorstel van B. en W. in omvraag, dat met op een na algemeene stemmen wordt aange nomen alleen de heer van der Waer den stemde tegen. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aan- koopen van gascomforen voor munt meter-installaties (Zie prae-advies van B, en W, in ons vorig nummer). Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan het einde der agenda gekomen, zegt de voorzzitter nog een punt te wil len bespreken. Aan de Burg.. Smeele- laan heeft de gemeente een strook grond waarop reeds 2 huizen zijn ge bouwd. Die strook is zeer ondiep, zoo dat er maar juist een huis op kan staan. De grondprijs is opzettelijk laag gesteld om de menschen de gelegenheid te ge ven naast hun woning wat terrein voor een tuintje te kunnen koopen. Daaraan is echter een bezwaar verbonden, waar aan aanvankelijk niet gedacht is. De be woners houden veelal kippen en bij ge brek aan ruimte achter het huis tim mert men een kippenhok naast de wo ning, waardoor het aanzien dezer straat zeer zal worden geschaad. Nu hebben de kinderen van Huiten achter de strook gemeentegrond een stuk land liggen en deze hebben gevraagd of de gemeente dat niet wenscht te koopen. Zij vragen er 5000.— voor of onge veer 10.per strekkenden Meter. De gemeente vraagt voor haar terrein al daar 25 per strekkenden Meter. Het zou dus voor de koopers veel voordee- liger en ook veel aardiger zijn, als ze achter het huis een stukje konden bij- koopen tegen 10, in plaats van bezij den hun huis tegen 25.en ook het aanzien van de straat zou er door be vorderd worden. B. en W. meenen daarom te moeten voorstellen dat ter rein van de kinderen van Huiten aan te koopen. De heeren Loeff en Klijn vinden den prijs nogal hoog, hetgeen ook door B. en W .wordt beaamd, doch in aanmer king genomen dat men als gemeente al tijd meer moet betalen als men het noo dig heeft, is de prijs niet overdreven. Het stuk is 525 M. lang. De voorzitter, wil de beslissing over het voorstel wel aanhouden als de le den zich eerst ter plaatse eens willen oriënteeren. De heer Smolders meent dat men nu reeds gerust tot aankoop kan besluiten. Er wordt ter plaatse een veel betere si tuatie geschapen, zoowel voor de koo pers als voor het aanzien langs den weg. Momenteel is er weer een aanvrage voor een huurkoopwoning daar ter plaatse. Spr. zou het billijk vinden dat in den grondprijs ook het rente verlies, dat de gemeente op het ter rein lijdt, zoolang het nog onverkocht igt, is verdisconteerd. De heer v. d. Geid meent, dat het bouwterrein aldaar, door toevoeging van dat terrein, wel het dubbele waard wordt. Dat de kinderen v. Huï- ten er goed mee zijn is bijzaak, het gaat er maar over, wat in het belang der gemeente geacht moet worden. De heer Klijn doet nog het voorstel, dit punt uit te stellen, doch aangezien het door niemand wordt gesteund, komt het voorstel van B. en W. in stemming, dat met op één na alge meene stemmen wordt aangenomen. Alleen de heer Klijn stemde tegen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de directeur der waterleiding, naar aanleiding van de opmerking van den heer v. d. Waerden over jodiumtoe- voeging in het drinkwater, in verband met het voorkomen van struma, ge- informeerd heeft naar de kosten van een installatie en het toepassen dezer toevoeging. Deze kosten zijn uiterst gering, dus zouden geen bezwaar vor men, doch de directeur der Volksge zondheid geeft in overweging het rap port af te wachten dat binnenkort door de „Struma-commissie" zal wor den uitgebracht, of inderdaad jodium arm water in verband kan worden ge bracht met het voorkomen van Struma. Tot zoolang zouden B. en W. van verdere maatregelen willen afzien. De Baad gaat hiermede accoord. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd) VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Kerkkoor. In verband met ons bericht van 1.1 Zaterdag omtrent de vergadering van het Kerkkoor, verzoekt men ons, ten einde misverstand te voorkomen, mede te deelen, dat hier geen sprake was van het .orgelfonds* voor onze kerk maar van een orgelfonds voor het nieuwe muziek-conservatorium der R K. Leergangen te Tilburg, waarvoor de weleerw. heer Petrus de Bree ijvert. Autobusdiensten. Ged. Staten van Noordbrabant heb ben vergunning verleend aan A. Bouman te Wijk voor een auto busdienst SleeuwijkWoudrichem de N.V. Zuider Stoomtramweg Mij te Breda voor een autobusdienst van Geertruidenberg over Made en Ooster hout naar Breda. Weggeld Noordbrabant. De aandacht wordt erop gevestigc dat het nieuwe dienstjaar voor de provinciale weggeldbelasting 1 Meij.l is ingegaan. Wie van de provinciale wegen ge bruik maakt met een rijwiel of rij- o trekdier, heeft een rijkaart noodig. Zulk een rijkaart is te koop bij de ontvangers van de Rijks directe be lastingen. 't Is geraden, zich ten spoedigste van zulk een kaart te voorzien. Van ambtelijke zijde wordt ons medegedeeld, dat eerstdaags het toe zicht op de naleving der provinciale weggeldverordening scherp zal worden uitgeoefend. Van de bestaande belastingen is de Brabantsche weggeldbelasting op rij wielen zeker wel een van de meest hinderlijke. Er zijn al heel wat acties gevoerd, om deze-fiscale heffing afge schaft te krijgen, echter tot op heden zonder het gewenschte resultaat. Naar het ,N. v. h. Z." thans ter oore komt is het zoo goed ais zeker, dat met ingang van het vrlgend jaar de weggeldbelasting voor werklieden wielrijders een aanmerkelijke verlich ting zal ondergaan. Ongetwijfeld zal dit bericht in arbei derskringen met groote belangstelling worden ontvangen. Waarschuwingen. De Burgemeester van Baarle Nassau geeft een ieder in overweging, alvorens handelsrelatiën aan te knoopen met een zekeren Marijnen, voorgevende te Baarle—Nassau te wonen, doch in werkelijkheid woonachtig te Baerle— Hertog (B.), zich eerst om inlichtingen te wenden tot hem Burgemeester voor noemd. In Februari 1930 vervoegde zich in het Café van Lataster, gelegen aan de Hoofdstraat no. 3 te Kerkrade, een onbekenden Heer, omstreeks 50 jaar, met grijzen puntbaard en netjes gekleed. Hij verzocht om aldaar een koffer te plaatsen en verliet daarna deze in richting, zonder terug te keeren. Signalement van den koffer: bruin lederen koffer met twee druksluitingen, inhoudende 26 (van verschillende grootte en kleur) lederen dameshand- taschjes. De Commissaris van Politie te Kerk rade verzoekt inlichtingen en bericht. De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt belanghebben den uiterst voorzichtig te zijn bij het aangaan van relaties met Van Weer- den's Landeiijke Crediet- en Spaarbank of met de Van Weerden's Nieuwe Rotterdamsche Spaarbank, beheerder Van Weerden, gevestigd te Schiedam, Rotterdamsche Dijk 40b en vóór het aangaan van eenige overeenkomst de gestelde voorwaarden der kredietver- ieening goed te overwegen, ten einde zich teleurstellingen te besparen. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 5—6'/z uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Handen omhoog, hier is Eddie Polo". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Liefde in de wildernis". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 uur. Witte Bioscoop, „Handen omhoog, hier is Eddie Polo". Maandag 7 uur. Schietoefening van het Gilde St. Crispijn en Crispinianus. Maandag 8 uur. Witte Bioscoop, „Vreemde duivels", Maandag 8 uur, Luxor Bioscoop, „Liefde in de wildernis". LAND- EN TUINBOUW. Wat te doen met oude kippen Dat wordt in dezen tijd voor vele kippenhouders een vraag van beteeke- nis. Het is daarom wel eens goed, wanneer we die eens nader onder de oogen zien. Wat gebeurt er tegenwoordig met de meeste kippen, die versleten zijn. Wanneer men in Barneveld op de markt komt behoeft men niet veel meer te vragen. En zooals het in Barne- veld is, is het nog op zeer veie plaat sen in ons land. Ja, op de meeste plaatsen is het nog wel een beetje erger. Immers nog tal van rondtrek kende kooplui koopen voor een appel en een ei de oude kippen op, om ze voor goed geld weer te verkoopen. Natuurlek gunnen we die menschen ook hun broodje, waarom niet Maar als dat moet gaan ten koste van de bedrijfswinst op den pluimveestapel, dan kunnen we beter naar andere wegen uitzien, om van de oude kip pen af te komen, al kost het ons misschien wat meer moeite. Ze wor den dan meestal net bij ons aan huis afgehaald, wat de opkoopers wel doen, maar laten zich voor dat halen in den regel uitmuntend betalen. Hoe moet het dan wel? Heel een voudig. De eiermijn te Roermond wil ons hier een wegwijzer zijn. Op die eiermijn te Roermond worden n.l niet alleen de eieren verkocht maar ook de oude kippen worden daar geveild. En dat gaat prachtig. Trou wens uit mijn eigen omgeving weet ik ook, dat het verzenden van oude kippen naar een, zij het dan andere veiling, dat het verkoopen van kippen over een veiling waar een voldoend groote aanvoer is van slachtkippen een succes voor den kippenhouder is. Alleen, men veile niet alles door elkaar. Doet men dit toch, dan gaat het met de kippen ais met de onge sorteerde appels en peren en groenten. Men maakt er weinig of geen geld van. Daarom dienen ook de kippen gesorteerd in zware, middelbare en lichte. De kippen worden meestal per krat verkocht, waarin plm. 26 hoen ders een plaatsje hebben. Goede veilingen treft men o.a. te Amsterdam, Den Haag en Arnhem aan. Ik ver moed dat ook de Noord Nederlandsche en de Oostelijke verkooporganisatie van eieren wel zullen zorgen, dat de oude kippen tegen voordeelige prijzen geruimd worden. Maar met "het oude stelsel dat men ze voor wat of niets weggeeft aan den eersten den besten koopman, daarmede dient gebroken te worden. S SPORT. JULIANA. Zondag a.s. wordt op het Juliana- terrein een interessante wedstrijd ge speeld. Een sterk zomer-elftal van Wilhelmina, 's-Bosch komt een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Juliana. Daar het een zeer sterk elftal is, waarin verschillende spelers van Wilhelmina I, zal Juliana het niet gemakkelijk hebben, maar tegen sterke vereenigingen wordt gewoon lijk het beste spel vertoond. Het Wil- helmina-elftal is als volgt opgesteld: Doel: Fr. v. d. Mark. Achter: F. Mollen, C. v. Hoek. Midden: R. Gerritse, J. Paaymans, A. Gerritse. Voor: H. Paaymans, H. v. Schijn- del, J. de Rooij, Fr. Verschure, P. v. d. Heijden. Den voetballiefhebbers staat een spannendend wedstrijd te wachten. GEMENGD NIEUWS. In Schöneberg werd gisterenmid dag een brutale roofoverval uitgevoerd Terwijl een winkelierster in haar seuken bezig was, trad een jongeman den winkel binnen en opende het kasregister. Toen de winkelierster oeschoot, sloeg de roover met een hamer op haar los. Hoewel de winkelierster ernstig aan iet hoofd werd getroffen, weerde zij zich krachtig en riep luide om hulp De dader nam daarop de vlucht, doch liep op straat in de armen van een politieagent. Het bleek een 19-jarige jongen te zijn. die bij zijn ouders inwoont. De winkelierster moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. NV. W A A L W IJ K vragen voordeExpeditie-afdeeling van 14- Hoog loon. -15 jaar. 44684 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. De inen uitvoer van schoenwerk. De statistiek van voortbrenging en v«, bruik over 1928 toont aan, dat de productij 19.8 belangrijk is uitgegaan boven dievji 1927. Voor het district onzer Kamer bedroeg die in 1928 3.532.000 paren meteen waardt van f20 908.000 tegen resp. 3.176.000 en f 17.987.000 in 1927. De productie van de geheele Brabantsche schoennijverheid be. droeg 7.094 000 paren met een waarde van f 37.796.000, zoodat de Langstraatsche schoenfabrieken naar de waarde meer dan de helft van de Noordbrabantsche productie voor hare rekening namen. Het aantal ondernemingen met een productie van meer dan 1000 paren per jaar nam in het district met 9 toe, terwijl het in het overige deel van Noordbrabant met 1 afnam. Hoezeer de schoenindustrie een Noordbrabantsche nijverheid is, blijkt uit de productiecijfers, die voor het geheele land bedroegen 9.054.000 paren met een waarde van f43.971.000, waarvan, zooals gezegd, Noord brabant produceerde 7.094.000 paren met een waarde van f37.196.000. De uitvoer, die in 1928 niet onbelangrijk was toegenomen, nam in 1929 iets af. Voor lederen schoenwerk liep de export in Ij!} van 660.126 paren in 1928 terug tot 549.011 paren met een waarde van respectievelijk f3.863.563 en f3.337.681; ook van andere soorten sehoeisel verminderde de export; daartegenover vermeerderde, hoewel onbc' teekenend, de import. Tegenover den door verhoogde tarieven belemmerden uitvoer naar oude afzetgebie den worden geen pogingen onbeproefd ge laten om nieuwe markten te vinden en nam de uitvoer o.m. toe naar Denemarken, Nederlandsch Oost—Indië, België, Frank rijk, Zweden, Finland, Tsjecho-Slowakije, Egypte, Liberia, Irak, Ceylon, China, Curacao, Palestina, Suriname, IJsland e.a Als een der gevolgen van de uitvoer- belemmeringen door de tarievenpolitiek van andere landen memoreeren wij hiet het feit, dat een der grootste schoenfabrie ken in het district een gedeelte van haar bedrijf zal verplaatsen naar Duitschland. In den aanvang werd er op gewezen, dat door onze Regeering niets wordt gedaan om de industrie ook maar eenigermate tegemoet te komen om te kunnen verbeteren hare ongunstige positie op de internationale markt, waar zij door invoertarieven wordt gehandicapt en dat integendeel wordt voort gegaan de bedrijven, zij het voor op zich zelf prijzenswaardige doeleinden, te belasten. Als tegenstelling is er dan op te wijzen, hoe de overname van fabrieksgebouwenen terreinen door de firma, die een gedeelte van haar bedrijf naar Duitschland verplaatst, is bevorderd door een zeer belangrijke bij drage uit de openbare kas in de kosten van aankoop van fabrieksgebouwen met toebehooren, en de exploitatie is aangemoe digd door het verleenen van verstrekkende faciliteiten op belastinggebied. Wij treden natuurlijk niet in de beoordeeling van de doelmatigheid van den vorm, waarin daar deze industrie is tegemoet gekomen, doch hebben alleen de aandacht willen vestigen op het feit der tegemoetkoming. De uitvoer van Nederlandsch schoeisel naar Duitschland bedroeg in 1929 voor lederen schoenen 69.672 paren, voor een waarde van f556.883. Het reeds niet on beduidende invoerrecht op schoenen in Duitschland is intusschen ongeveer verdub beld, practisch neerkomend op absolute sluiting der grens. Zoo valt voor en na het buitenlandsche afzetgebied weg en zal de export tot een onbeduidend kwantum wor den gereduceerd, wanneer geen enkele tegenmaatregel kan worden genomen. Onder deze omstandigheden zijn voor het komende jaar grootere zorgen te voor zien en kunnen de verwachtingen voor bevredigende resultaten moeilijk hoog ge spannen zijn, tenzij, zoolang de export- bezwaren blijven aanhouden, een betere verhouding kan worden gebracht tusschen productie en consumptie in eigen land. Veel is hiervan niet te verwachten, wan neer men ziet, dat nauwelijks, door welke oorzaak ook, een fabriek ruim van orders is voorzien of direct reeds wordt gedacht aan uitbreiding en maar al te gemakkelijk terstond aan de uitbreidingsplannen uitvoe ring wordt gegeven. Wanneer later minder orders inkomen, wordt dan toch getracht de grootere productie te handhaven en worden orders aangenomen tegen prijzen gelijk aan of dikwijls nog ver beneden kostprijs. Ook hierin is een oorzaak te vinden voor de prijsverknoeiing, waarover ook reeds in het vorig jaaroverzicht werd geklaagd. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. -

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 12