Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i HEERENBAAI Hoeden en Petten H. VERHULST, Bij Examens NUMMER 44. ZATERDAG 31 MEI 1930. 53e JAARGANG. SITOAVBi WAALWIJKSOHE STOOMDBJJKKEBIJ ANTÖON TLELEN. T*l«rr.-Altree: KCMO. Telefoon No. S|. DIT NUMMER BESTAAT JUT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. Eenige cijfers en beschouwin gen omtrent het Lager Onderwijs in Waalwijk. De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het L. O., heeft ook dit jaar haar zorg besteed aan de samenstelling van statistieken betreffende het Lager Onderwijs in onze gemeente. Uit het lieden aan den Gemeenteraad aange boden verslag blijkt in de eerste plaats, dat het totaal aantal leerlingen van de scholen voor gewoon L. O. is toege nomen van 1463 op 31 Dec. 1928 tot 1501 op 31 Dec. 1929, welke ver meerdering ten goede kwam aan de R.K. Scholen en de Openbare School. Van de 1501 kinderen (alle verdere cflfers hebben betrekking op den toe stand van 31 Dec. 1929) bezochten 1284 de verschillende R. K, Scholen en wel a. jongensscholen. Broedetssehool A 229 leerl. B 228 Qrootestr. 58a (v.m. Besoyen) 76 Baardwijksche straat 124 657 leerl. b. Meisjesscholen. Qrootestr. 244 (St. Theresiasch.); 242 leerl. Crispijnstraat 170 Qrootestr. 58a (v.m. Besoyen) 75 Minister Loefstraat 48 140 627 leerl. Totaal aantal leerlingen op alle R.K. Lagere scholen 1284 leerlingen. De openbare School telde 118 leerl. waarvan 67 jongens en 51 meisjes; ie Christelijke School 99 leerl., waar van 48 jongens en 51 meisjes. Aan de R K. Jongensscholen waren werkzaam20 leerkrachten, aan de K. Meisjesscholen 19 en aan de Openbare en Christelijke School eik 3. Behalve de gewone vakken van mderwijs, waaronder bij de bijzondere scholen ook het Godsdienstonderwijs gerekend worden, wordt aan verschillende Waalwijksche Scholen in iparte cursussen gelegenheid gegeven '1 het aanleeren van vreemde talen. Over deze kwestieal of geen vreemde talen op de lagere Scholen, Is veel geschreven en verschil van Mening in dit punt is inderdaad zeer ped mogelijk. Voor een lagere school n een plattelandsgemeente of een lagere school met bijna uitsluitend i'beiderskinderen, die dikwijls op den »ag waarop ze 14 jaar worden van ichool gaan, acht ik het aanleeren van !en vreemde taal op de lagere school het algemeen onnoodig en daarbij, Iennis van de beginselen van een "eemde taal vervliegt zeer spoedig, "anneer het practlsche leven niet voor repassing, bevestiging en uitbreiding |a[j die kennis zorgt. De uren aan ilke lessen besteed, zijn vaak een l'gernis èn voor den onderwijzer èn !t gros der leerlingen, dat meestal "61 veel voelt voor het thuis leeren 'aiJ woordjes en spraakkunst of het 'aken van thema's, terwijl de kleine r°ep leerlingen, die wel prijs stelt P de kennis van een vreemde taal, °°r het groote getal onverschilligen hun vorderingen worden geremd, oor die kinderen, welke later naar f™ inrichting voor middelbaar onder- gaan, acht Ik het een voordeel, zij althans eenige kennis van één meer vreemde talen hebben ver erven, omdat de eerste klasse van n middelbare school voor jongelui le »et studeeren nog moeten leeren. vaak te zwaar is. Nu wordt er vooral in de laatste jaren in verschillende gemeenten ook propaganda gemaakt voor Esperanto—onderwijs, bestaande in het aanleeren van een kunstmatige hulptaal, welke het internationaal verkeer en de internationale samen werking zeer ten goede zouden kunnen komen. Voor iemand die reeds wat aan vreemde talen, vooral Fransch, heeft gedaan, is Esperanto gemakkelijk te leeren, maar voor dezulken is die hulptaal niet bestemd. Anderen hebben ook voor Esperanto dezelfde moeilijk heden bij het leeren van woordjes als bij het aanleeren van elke andere vreemde taal het geval is, de spraak kunst van het Esperanto is wel veel eenvoudiger dan die van Fransch ot Duitsch, maar dit ten deele schijnbaar voordeel (vergelijking van van elkaar verschillende spraakkunstige vormen in twee of meer talen verheldert het taal kundig inzicht) weegt m.i. niet op tegen de geringe waarde in de praktijk. Het zal ieder, die in het buitenland reist, wel opgevallen zijn, dat men nooit iets van Esperanto merkt, hetzij men stations, hotels, winkels, handels kantoren of wetenschappelijke inrich tingen bezoekt. De voorstanders in het buitenland moet men vooral zoeken in Tsjecho—Slowakije, Hongarije en Roemenië, waar sommige nationalis tische kringen aan den invloed Van het Duitsch trachten te ontkomen en overigens overtuigd zijn, dat kennis van de eigen taal van den vreemdeling niet kan worden gevraagd. Er zijn ook wel voorstanders van het Esperanto in Duitschiand en Frankrijk, maar de werkelijke beoefenaars maken er slechts een zeer gering deel van uit. In de laatste jaren wordt in die landen juist een veel grootere belangstelling dan vroeger aan den dag gelegd voor het aanleeren van de moderne talen zelfs richt men daarvoor speciale z.g. mo derne gymnasia en lycea op. Degenen, die b.v. Fransch als hun moedertaal spreken en daarnaast óf Duitsch óf Engelsch kennen, hebben waarlijk geen behoefte daarnaast nog Esperanto als een internationale taal te leeren en de drie moderne talen te bekwamen, ter wijl voor hen, die na het L. O. al dadelijk een werkkring zoeken, ook de R.K. Midd. Handelsavondcursus gele genheid biedt om één of meer vreemde talen te leeren. De Avondcursus wordt ook door R.K. meisjes bezocht, maar overigens ontbreekt voor die meisjes de toch door verschillende ouders gezochte gelegenheid voor het volgen van voortgezet dagonderwijs, hetzij aan een middelbare school, hetzij aan een R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs. Het is overigens opvallend, hoe weinig meisjes hier voortgezet dagonderwijs genieten. Van de 68 meisjes, die het vorig jaar de lagere scholen verlieten, gingen slechts 2 verder studeeren en wel op een Mid delbare school voor meisjes en 1 op 'n U.L.O.-school. Het cijfer wordt min der ongunstig door de vermelding dat nog 6 zich als leerlingen op den R.K. Handelsavondcursus Heten inschrijven. „gewone" menschen, in die landen. die reeds een wereldtaal als moeder taal spreken, hebben het Esperanto evenmin noodig, zoodat ik in afzien- baren tijd geen algemeene of zelfs uitgebreide toepassing van die kunst taal verwacht en den tijd en de kosten, noodig voor het aanleeren van die taal in onze scholen, niet verantwoord acht. Van de gelegenheid, aan verschil lende scholen in onze gemeente ge geven, om nog in een aparten cursus vreemde talen te leeren, wordt slechts zeer spaarzaam gebruik gemaaktde Broedersscholen hebben 2 Fransche cursussen met te zamen 23 leerlingen en 2 Duitsche, welke samen 10 leer lingen teilen, de Fransche cursus aan de R.K. Jongensschool in de Baard wijksche straat wordt door 5 jongens bezocht, de cursus Fransch van de St. Theresiaschool voor meisjes telt 14 leerlingen, de cursus Engelsch 6 leer lingen, de cursus Fransch in de Zusters- school van de Min. Loeffstraat wordt door 2 leerlingen bezocht. Aan de Openbare Lagere School alhier wordt aan 12 leerlingen buiten de schooluren Fransche les gegeven, ln onze geheele gemeente krijgen dus 56 leerlingen der lagere scholen Fran sche les, 10 leerlingen Duitsche les en 6 leerlingen Engelsche les. Dit getal is voor een gemeente als Waalwijk, met veel internationale betrekkingen, niet groot, maar van den anderen kant bestaat er voor de jongens ook de gelegenheid, zich op de U.L.O school van het Nut v. h. Algemeen en op de R.K. Hoogere Handelsschool in de Wordt de behoefte aan meer onder wijs dan de lagere school biedt, door het gros der ouders niet op prijs ge steld, of is het ontbreken van vervolg- inrichtingen voor R.K Dagonderwijs voor meisjes de oorzaak De cursussen aan sommige lagere scholen stellen een aantal R.K. meisjes wel ln de ge. legenheid, om althans eenige Fransche of Engelsche kennis op te doen, maar voor R.K. meisjes in onze gemeente bestaat zelfs geen gelegenheid op een katholieke inrichting dagonderwijs in de Duitsche taai te ontvangenIn dat opzicht staat Waalwijk, helaas, ten achter bij heel wat gemeenten van gelijk of kleiner zielental. Ook van de jongens gaat echter maar een zeer klein gedeelte verder studeerenvan de 73 jongens, die ln 1929 de lagere scholen verlieten, gin gen slechts 4 over naar een middelbare school, 4 naar een seminarie of mis sieschool 5 naar de school voor U.L.O en 1 naar een kweekschool voor onderwijzers. Ook gingen er nog 4 naar de Vakschool voor de Schoenindustrie te Drunen (de Rijksvakschool te Waal wijk neemt in den regel alleen jongelui op van 17 jarigen leeftijd en liefst na 3 jaar H.B.S.-onderwljs te hebben ge noten). Van de 55 jongens, die in 1929 na de L. S. al dadelijk de praktijk in gingen, werden 25 op een schoenfabriek ge plaatst, 3 op andere fabrieken. 22 kozen andere ambachten. Van de 68 meisjes die ln 1929 de lagere scholen verlie ten, gingen 2 studeeren, 17 kwamen op e#n naaischool, 22 werden in de huishouding geplaatst, 26 gingen op een fabriek werken en 1 kreeg een betrekking op een kantoor. Waar de statistiek in hef verslag der Commissie van Toezicht ten aanzien van het vervolg-dagonderwljs voor meisjes zeer ongunstig en voor jongens niet gunstig is, moet vffl den anderen kant gewezen worden óp de groote belangstelling voor avondonderwijs in onze gemeente. Van de 55 jongens, die in 1929 na het verlaten der Lagere School geen verder dagonderwijs, in weiken vorm ook, gingen volgen, lieten pl.m. 53 zich inschrijven op avond scholen11 op den R K. Middelbaren Handelsavondcursus, 3 op de vak. school en 38 op de teekenschool. Van de 49 meisjes, die op fabriek, in de huishouding of op een kantoor werden geplaatst, volgden 6 handelsonderwijs 13 vakschool-, i teekenschool- en 4 paironaatS'herhalingsonderwijs. De Nuts U.L.O.-school werd op 31 Dec. 1929 door 54 leerlingen (39 jon gens en 15 meisjes) bezocht. In den loop van 1929 hebben 3 leeilingen 't diploma A behaald. Van de 17 leer lingen, die in den loop van 1929 de school verlieten, ging een leerling naar een kweekschool, 10 naar kantoor of fabriek, 4 in de huishouding en 2 in den landbouw. In September werd de tiende schooi voor gewoon lager onderwijs geopend, en wel de R.K Jongensschool in de Baardwijksche straat. Hei eenyoudige, maar geriefelijk ingerichte schoolge bouw getuigt wederom van de warme belangstelling, welke ons Gemeentebe stuur het onderwijs in ai zijn ge- ledingen toedraagt. Waar onze normale kinderen hier op zeer goede of zelfs voortreffelijke wijze gehuisvest zijn, daar ontbreekt nog een school voor buitengewoon lager onderwijs, een school, waar de kinderen met zwakkere vermogens, die het gewone onderwijs niet kunnen volgen, zoo mogelijk ook nog tot nut tige menschen van onze maatschappij worden opgeleid. Naar de opvatting van den inspecteur voor Buitengewoon Lager Onderwijs zijn in ons land 1 '/a °/o van de kinderen van den leer plichtigen leeftijd geestelijk abnormaal; voor Waalwijk zou dit getal dus zijn pl.m. 23. Door samenwerking met een of meer andere gemeenten zou dus stichting van een dergelijke schooi alhier mogelijk zijn en van groot nut voor die kinderen, weike meer nog dan anderen, steun in hun jonge jaren noodig hebben, om zich iater in maat. schappelijk, en dikwijls ook in moreel opzicht staande te kunnen houden. Moge ook voor die kinderen spoedig een onderwijs-instituut ln onze ge meente worden opgericht. O, J. DE VRIES. Waalwijk, 27 Mei 1930. verschaft U ivoiketi vtui genot. Kapt. Borren moet terechtstaan. BINNENLAND. Nederlandsche Bank. In het jaarverslag der Nederlandsche Bank wordt medegedeeld, dat het ge zamenlijk bedrag van bankbiljetten, bankassignatien in rekening-courrant gemiddeld heeft bedragen i 838,214 885 tegen f846 850 500 in 1928-1929 Indien van den metaalvoorraad een bedrag wordt afgetrokken gelijkstaande met 40% van de opeischbare schuld als verplichte metaaldekking, dan blijkt dat gemiddeld een beschikbaar metaalsaldo overbleef van f 127.222.028 Naar de middencijfers berekend was 55.18% der opeischbare schuld door munt en muntmateriaal gedekt. Volgens de winst- en verliesreke ning beliepen de totale winsien f 19.76L254.18 waarvan in mindering kwam, onkosten ten beloope van 16 085 006.06 incl. afschrijving op gebouwen en meubelen en storting in het pensioenfonds, zoodat het geheele winstcijfer bedraagt f 10 676 248 12, welk bedrag volgens de daarvoor getelde bepalingen wordt verdeeld. Hel Corr. Bureau verneemt, dat kapl- tein A. FBorren, destijds comman dant van de troepen en het garnizoen van Cursgao, voor het Hoog Millitair Gerechtshof zal moeten terechtstaan, ter zake dat hij als bevelvoerend milf- tair commandant van de troepenmacht te Willemstad en als zoodanig ver antwoordelijk voor de veiligheid van het aldaar gelegen waterfort, verzuimd ueeft doeltreffende maatregelen ter be hoorlijke militaire bewaking en ver dediging van het fort te nemen. Ten gevolge van deze ernsiige nalatigheid, zoo luidt de tenlastelegging, heeft het fort in den avond van 8 juni 1929 onbewaakt en geheel open en onver- dedigd gelegen voor een onverhoed- schen vijandelijken overval, zoodat bet aan zijn, kapitein Borren's, schuld is te wijten geweest, dat dien avond een aanlal aan het Nederlandsch gezag onderworpen opstandelingen, onder wie zekere Urbina ais aanvoerder fun geerde, zich bij den bekenden overval van hei fort heeft kunnen meester maken. Het vooronderzoek moet reeds zijn aangevangen. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. tyaalwjjksclie en Langstraatsclie Courant* Dit blad verechfat WOENSDAG en ÏAT0SDAÖ, Brieven, Ingebonden «tukken, gelden, mA frsmo te »eixd«® «an dan Uitgever. Abonnementsprijs per S maanden 1.36. franco per post door bat geheels rQk 1.40. Prffl der AdvertantlSa: 20 Cent per regel; minlawn f 1.60. Bf contract fHn» rabat. Beclamee 40 cent per regel. AdvertentlCn moeten Woensdag en Vrijdag des morgeca om til ter IJ k 9 aar ln oaa beait «Ja. Midden in de drukke zaken Een momentje „blazen'gaan t Duid'lijk ziet-hij „DOUU/E EGBERTS" In de blauwe kringen slaan, t Prikkelt hem tot nieuwe daden, ft Geeft hem energie en kracht-, ft Heeft al héél veel zakenmenschen Op een nieuw idee gebracht. Clinqo Doorenbos ECHTE FRIESCHE 7 20*50 CT. PER ONS blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1