EECH0V4N HET ZUIDEN en !<3 .MADMOD" :r en. He ms N. DEN BOSCH SCH00RSTEEN= MANTELS Huiduitslag JK. IjhrpROVINCIAAL NIEUWS. I ft Waalwijk, 30 Mei 19.30. Jl. Liedertafelfeesten. jÊ poor de comissie van finantiën uit jjicomité tot viering van het70 jarig W >slaan der Liedertafel „Oefening en jrinaak" Waalwijk is aan een aantal jezetenen de volgende circulaire izonden Uit de plaatselijke pers zult u wel tds hebben vernomen, dat Waalwijk eh voorbereidt op een grootsch Iksfeest. Onze Liedertafel Oefening Vermaak viert n.l. haar 70 jarig staan en zij wil deze gelegenheid muiten om aan Waalwljks inwoners schitterend muziekfeest aan te den, dat zal gehouden worden op ió en 17 Augustus as. Het comité dat zich heeft belast l(t de uitvoering van de feestelijk— 'den, zal alles in het werk stellen van deze dagen ware gloriedagen maken voor Groot Waalwijk en het teeds in onderhandeling met ver tillende muziek- en zanggezelschap- van allereersten rang. jet Comité bedoelt met deze fees bheden voornamelijk de inwoners it aangename dagen te bezorgen, y jurende deze dagen zooveel mogelijk bliek uit de omgeving naar Waal- jk ie brengen en vooral 'n waardig Ideblijk te geven aan onze Liedertafel Deze toch heeft thans gedurende 70 •ïyra ons doen genieten van hare bitterende concerten, heeft den naam n Waalwijk hoog gehouden zoowel binnen- als buitenland, heeft steeds sar gestaan om feestdagen en plaat- ijke gebeurtenissen met hare con- den op te luisteren. Daarvoor dient haar zeker hulde bracht 1 Vil het comité in zijne plannen lat wensch slagen en deze dagen «n worden tot ware gloriedagen ior Waalwijk, dan heeft het daarvoor ooten finantieelen steun noodig. Naast de buitengewone sympathie het Comité van alle zijden met in plannen ondervindt, meent het op U een beroep te mogen doen. Het geldt hier een groot plaatselijk ilang, terwijl bovendien de uitgaven ler dan dubbel in Waalwijks zakken illen terugvloeien. Wl zijn er van overtuigd, dat U ld zult willen achterstaan bij de melen die reeds ondubbelzinnig jk hebben gegeven van hunne (langstelling met ons doel en even is een flink bedrag zult afzonderenvj I aan onze pogingen het succes te rokeren. meer U geeft hoe meer U van s kunt verwachten, want wij geven en >m te ms er lie ag ze 44. Zaterdag 31 Mei '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. de puntjes verzorgd. Maar waarom nog meer over deze nieuwe luxe inrichting uitgeweid men ga er zelf eens een kijkje nemen en wij twijfel er niet aan of ieder zal vol lof zijn over het keurige werk dat architect Bossaerts, aannemer Nieuwenhuizen te Sprang en de stoffeerders jos de Folter en de K. E. M. I. alhier hebben geleverd. Oprichting afdeeling Molenaarsen Graanhandelaarsbond. le Comiléleden stellen zich voor Knen enkele dagen even bij U aan 1 komen, teneinde uw bijdrage in (vangst te nemen. Indien ooit dan is thans een milde (e op zijn plaats't is voor allen. Vij vertrouwen dat de aangezochtén hunne belangstelling zullen doen (ken en deze grootsch opgerichte sten, die in den waren zin des lords echte „volksfeesten" zijn, waar i het publiek gratis wordt geboden die ook voor onze plaats van (beteekenis zullen worden, gaarne Initieel zullen steunen als zoovelen jp deden. Concert Euphonta programma van 't concert dat >n. Harmonie „Euphonia" op 15 juni a.s. op uitnoodiging «Waalwijks Belang zal geven, luidt volgt Vondel's Jubileummarsch, H. Drohm Zampa, Ouverture Herold Fantaisie sur l'Opera Martha Flotow Caprice sur une Thême Allemand J. Bekker Bewerkt naar verschillende compo nisten. '.Thema 7. Gounod Bach. 8. Wagner 1 Haydn 9. Mendelssohn i Mozart 10. Schuman Strauss 11. Brahms I f Verdi 12. Meljerbeer 13. Suppé Pauze. Cavalerie Légère, Ouverture F. v. Suppé Coquelicots et Bleuets, Valse A. Govaert Luna P. Linke Potpourri Populaire. Nieuwe Lunchroom. de verschillende modern Inge- bte zaken die onze gemeente de tste jaren, vooral in het centrum, ter is geworden, heeft zich weer in nieuwe, geheel naar de laatste tóien des tijds uitgevoerde inrlch- lig gevoegd, n.l. de nieuwe lunchroom, «ex banketwinkel van den heer J. Nulles Aarts nabij de markt. Het f-ormalige café „Suisse" is onder kwame leiding en naar ontwerp van n architect den heer Ed. Bossaerts ier, gemetamorfoseerd in een luxe, de nieuwste snufjes voorziene lichting. Stoffeering, meubileering, (ibrlseering, de glas-in-Iood ramen, es is in smaakvollen modernen stijl houden, Zoowel de etalages, de kas- a, de vitrines als de toonbank met ebouwde koek trommels zijn geheel i«lj en voldoen aan de hoogste gieoische eischen. Iets nieuws zijn de stijlvol uitge- erde boxen die een gezellig zitje den De verlichting is eveneens in iteit de in de achterzaal van Hotel Verwiel werd Donderdag (Hemelvaartsdag) des nam. 5 uur een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een kring „Langstraat" van den Bosschen Dloc. Molenaars- en Graanhandelaars- bond. De opkomst was niet groot, hetgeen naar het oordeel der vergadering wei zijn oorzaak zal hebben gevonden in het feit dat men niet gaarne op een Zondagmiddag naar een vergadering gaat bij zulk een fraai weer en terwijl er in de omgeving tal van festiviteiten werden gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer r. d. Reijdt uit Made die de aanwezigen hartelijk welkom heette en de hoop uitsprak dat deze vergadering, al had het bezoek dan grooter kunnen zijn, toch vruchtbaar zou zijn en men tot oprichting van een kring Langstraat zou kunnen ge raken. De Molenaarsbode die reeds 25 jaar bestaat, heeft een belangrijke reorganisatie ondergaan, waardoor ook de handelaars in graan, meel voeder, enz, als zijnde nauw aan het vak verwant, tot den Bond kunnen toetreden. Den laatsten tijd vooral is deze organisatie bloeiende en worden er verschillende afdeelingen opgericht, waartoe men nu ook in de Langstraat wil komen. Er bestaan reeds afdee lingen te Tilburg, Eindhoven, Veghel, Oss, Druten, Nijmegen en Helmond. Door den heer Sassen uit Geertrui- denberg, die als propagandist voor den molenaars- en graanhandelarenbond optreedt, wordt hierna in een korte toespraak, de noodzakelijkheid van organisatie ook voor den Middenstand uiteen gezet. Een treurig verschijnsel vindt spr. het dat zoovele midden standers zoo weinig besef en uitzicht schijnen te hebben in het algemeene wereldgebeuren en de maatschappelijke verhoudingen. Evengoed als andere standen heeft ook de middenstand recht van bestaan, is zelfs noodzakelijk in een gezonde samenleving. Dat gaan gelukkig ook de molenaars en graanhandelaars inzien, want telde men vroeger in dit diocees slechts een 50 a 60 tal leden, den laatsten tijd is dit geklommen tot 300 en het kan naar spr.'s overtuiging groeien tot 500 a 600. Wanneer men de organisatie zoo kan verstevigen en ook hier een bloeienden kring kan vestigen dan openen zich heel wat perspectieven, dan zou de bond heef wat voor zijn leden kunnen doen. Hierna ontwikkelt zich eenige dis cussie over de acties die door den bond gevoerd worden, over de con tributie de samenstelling van het be stuur, de maalloonen, de verhouding van de molenaars en handelaars tot de pakhuizen en maalderijen van den Boerenbond enz. Door aanwezigen uit het Land van Heusden en Altena wordt gevraagd, of ook andersdenkenden dezelfde rechten hebben als de R.K. leden, waarop de voorzitter antwoordt, dat de vereeniging wel op R.K. grondslag is gevestigd, doch dat voldoende ruimte is gelaten, dat ook andersdenkenden kunnen toetreden en dezelfde rechten hebben. Alleen het recht om zitting in het bestuur te nemen, is beperkt. De voorzitter wijst nog op de sue cessen, die het bestuur doorgeorgani seerd overleg met de boerenbonden wist te behalen. In verschillende gevallen is na over leg door plaatselijke afdeelingen van den boerenbond van de plannen tot oprichting eener eigen maalderij afge zien of heeft men de prijzen in over leg met beide partijen vastgesteld. De contributie bedraagt I 10 per jaar. Na een geanimeerde gedachtenwls seling wordt besloten tot oprichting van den kring Langstraat, waarvoor alle aanwezigen zich als lid opgaven Een voorloopig bestuur van 3 leden werd benoemd, dat later door een definitief bestuur van 5 leden zal ver vangen worden. Een bestuurslid van eiken kring zal tevens zitting krijgen in het hoofdbestuur, zoodat dit ten allen tijde met de afdeeling voeling houdt. Gekozen werden de heeren Dekkers Vryh,—Caippel, v. d. Westen, Drunen en van Gurp, Waspik. Nadat de heer Sassen nog een pro pagandistisch woord tot de vergade ring had gericht, werd deze ddttr den voorzitter met een hartelijk dankwoord gesloten. kaarten te voorzien. Zij die geen lid of donateur van W. S. C. zijn kunnen zich bij een der bestuursleden opgeven voor eventu- eele introductie. Roestelberg. Het bezoek aan onze mooie omge ving, met als centrum de Roestelberg, is met Hemelvaartsdag enorm druk geweest. Niet alleen honderden inge zetenen, doch zeer velen van buiten, o.a. gezelschappen uit Gorinchem trof men er aan. In de café's van v. Son en v. Euwijk kwam men handen te kort en ook in het café Steenbergen aan de Galgenwiel was het overdruk. Overal in de bosschen en de duinen heerschte een gezellige drukte, waar toe het prachtige weer niet weinig heeft meegewerkt. Kruisboogsport. Morgen, Zondagmiddag zal op de banen van het Kruisboogschuttersge zelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier, het 2e Bondsconcours gehouden worden van den Langstraatschen Kruis- boogbond „D.E.S.V.". Er zal door een 10-tal gezelschap pen uit den omtrek aan deelgenomen worden met ongeveer 20 zestallen. Aanvang 2 uur. Biljarten. Dinsdag 1.1. speelde in het café van den heer Jan Wingels de aldaar ge vestigde biljartclub H.K.B. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Amuse ment gevestigd bij dhr. C. Smolders, met den volgenden uitslag H. K Willem se v. Loon v. Boxtel v. Assetf Leijten v. d. Grind Totaal B. Amusement, Reus 100 Raak 100 Trots 100 v. d. Ven 100 v. Gooi 89 70 73 61 49 J.00 100 v. d. Linde 77 566 I T.B.C.-Collecte. collecte voor het prov. De collecte voor het prov. fonds voor uitzending T.B.C.-patiënten heeft opgebracht 1 97.35. W. S. C.-Bal. De vo«tbalvereeniging W.S.C. or. ganiseert voor hare leden, donateurs en verdere genoodigden op Maandag 2en Pinksterdag een groot bal in Musis Sacrum. Het behoeft geen betoog dit bal extra bij de dansliefhebbers aan te bevelen, daar de W. S. C -Bals bij allen voldoende bekend zijn, niet alleen om de prima muziek, maar tevens om de gezellige stemming die er heerscht. Ook ditmaal isal het dan ook niet aan belangstelling ontbreken en zouden wij eenieder a*nr aden «ich tijdig van 453 Biljarten. Hedenavond ten 8 uur komt in het café „Hof van Holland" bij C. Smolders de beroemde biljartspeler Soliën uit 'sGravenhage een wedstrijd spelen. Hij geeft op een partij van 500 car. 400 car. voor op zijn tegenstander. Na afloop 3 bandenspel. Een en ander geeft voor biljartlief hebbers volop te genieten en zal dus een bezoek wel de moeite waard zijn. M.C. Keuring. M.C. Keuring van merriën van 2 jaar en ouder en van hengsten met afstammelingen op Donderdag 26 Juni om 1.30 te Waalwijk en om 10 30 te Almkerk. Aangifte van paarden met opgave van naam, geboortejaar, volledig signalement en keuringsplaats tot 14 |uni bij G. J. W. Branderhorst te Eethen met betaling van 50 ct. per merrie, na dien tijd voor f 1. Tevens wordt bekend gemaakt dat tijdens de provinciale merriekeuring, die op 26 juni te Waalwijk om 8 30 wordt gehouden en waarvoor de aan gifte reeds heeft plaats gehad bij den heer Wagenaar te Heeswijk een com missie aanwezig zal zijn tot opname van paarden in het N.S.Tg. Dat na afloop hiervan om 10.30 een keuring van stamvaders met af stammelingen zal plaats hebben van tuigpaarden, volgens prov. bestedings plan. Dat om 11 uur een fokpaardendag wordt gehouden, waarbij uitgeloofd voor eenjarige merries ingeschreven in het N.S.Tg. v. 5 prijzen van f 10 voor merries met haar veulen inge schreven in het N.S.Tg. onverschillig welken leeftijd, 5 prijzen a f 10 aangifte gratis bij G. J. W. Brander- horst te Eethen tot 14 Juni. Concours-Hippique te Nijnsel. Gelet op het groote aantal inschrij vingen (Maandag-avond bedroeg dat getal reeds 110), voorzeker een getal, dat op geen enkele plaats bereikt wordt, belooft het op Zondag 1 Juni a.s. een interessante dag te worden op hippisch gebied te Nijnsel. (St. Oedenrode). Inschrijvingen uit alle deelen des lands zijn bij het Comité binnenge komen, waaronder verschillende uit de beste stallen van Nederland. Iets nieuws in deze omstreken is het groote springconcours, waarin behalve de in den regel jaarlijks terugkomende rijders thans ook zullen deelnemen een 10 tal officieren uit verschillende Regimenten Cavalerie en Artillerie. Het Comité heeft voor het welsla gen van het Concours de medewer king ingeroepen van een vooraanstaan de Jury op paardengebied, bestaande uit de WelEd. Gestr. heeren H. G. van Everdingen, Kapitein der Koninkl Marechaussée te Eindhoven, G. W. le Heux, Kapitein bij het Artillerie-Paar- dendepöt te Tilburg en G. P. de Kruijff. Ritmeester der Huzaren te 'sGravenhage voor de springconcour sen en het schoonste rijpaard, terwijl voor de landbouwpaarden en de luxe eenspannen als juryleden zullen optre den de heeren A. A. van Geioven te Tilburg, Dr. J. H. Picard, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te 's-Hertogenbosch en G. J. van Poppel te Gilze. Men kan er reeds nu van verzekerd zijn, dat bij gunstig weer het welslagen van dit concours is verzekerd. ELSHOUT. Donderdag, Hemel- vaartdag, is onze parochie nog zeer druk bezocht. Reeds smorgens in de vroegte kwamen velen uit de omgeving terwijl in den loop van den morgen de H. Mis werd opgedragen voor de H. Familie en R. K. Werkliedenver. uit Baardwijk met de Harmonie St. Jan, de congregatie uit Vlijmen, de H. Familie uit Besoijen en het Patronaat van Kaatsheuvel en diverse oefeningen werden gehouden. - Heden, Zaterdag, zal alhier de plechtige jaarlijksche omgang plaats hebben. De dag wordt begonnen met algemeene H. Communnie, ten 10 uur solemneele H. Mis, om 6 uur plechtig lof waaronder de processie wordt op gesteld, daarna vertrek met muziek naar de kapel, alwaar gezongen wordt en een predicatie gehouden. DRUNEN. De Harmonie van de Jongenscongregatie zal a. s. Zondag optrekken naar Haarsteeg ter bijwo ning van het festival hetwelk aldaar door de Zangvereeniging is georgani seerd. De kermis begint reeds te na deren en de verschillende amusements gelegenheden zetten hun beste beentje voor. Met de Pinksterdagen zal in het café „Buitenlust" bij H. v, Son tegen over het station een groot matinée gegeven worden, toegankelijk voor Heeren en Dames, alwaar zal mede werken de alom bekende „The Rovove Band" met muzikale cloun's en waarbij ook een karakterhumorist met ver schillende voordrachten zal uitkomen zoodat men zal kunnen genieten. Dinsdag zal er ook gelegenheid zijn tot dansen met keurige muziek. Door de harmonie der Jongens-Congregatie zal Dinsdagmorgen een matinée worden gegeven waarvoor een prachtig pro gramma is samengesteld. Bij Th. Els- hout zal door de Harmonie „De Volharding" voorde leden met hunne dames en verdere belangstellenden een uitvoering worden gegeven met mede werking der Harmonie en het Duo uit Tiel, dat met een schitterend pro gramma zal uitkomen, zoodat er overal en voor een ieder te genieten valt. k «M S Wüö «■WW «=«*11 SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv, Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. De arbeider A. G. alhier had dezer dagen het ongeluk zich op de fabriek zoodanig met een mes aan zijn pols te verwonden dat hij een diepe wonde bekwam. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die de wond heeft gehecht. SPRANG. De 14-jarige J. v. D. had het ongeluk van zijn fiets te vallen, waardoor hij zulke verwondingen op liep, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VRIJH.-CAPELLE. Woensdagmorgen had onder enorme belangstelling de uitvaart plaats van den heer C. Moonen. Als dragers fungeerden een 12-tal leden van h?t personeel der schoenfabriek van de firma A. Moonen. De lijkdienst werd verricht door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Enschot, Parochie Berk dijk. Ook daar was veel belangstelling. In de Geref. Kerk zal a.s. Zondag in den Dienst des Woords worden voorzien door het houden van lees- dienst. Door den Indeelings-districts- commandant te 's Hertogenbosch is bepaald, dat het onderzoek der verlof gangers van de lichtingen 1918 en 1921 uit onze gemeente zal plaats hebben te Waalwjjk op 21 Juni a.s. Belast met de telling voor de statistiek van den landbouw en vee teelt voor het jaar 1930 is de heerj. H. Gouda. Onze dorpsgenoot H. M., schip persknecht op de Waalwijksche Thor kreeg zoodanig bloedvergiftiging aan zijn hand, dat geneeskundige hulp moest worden verleend. CAPELLE. De Muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" maakte Donderdag morgen een muzikale wandeling naar de Nieuwevaart. Bij den heerj. Kraak, die dien dag zijn 12'/2-jarig huwelijks, feest herdacht, werd een aubade gebracht, welke attentie zeer op prjjs werd gesteld. s-GRAVEMOER. Het Nationaal Mu ziek- en Zangconcours met Hemel vaartsdag alhier gehouden, was druk bezocht. Er heerschte in het geheele dorp een gezellige drukte. Van de 18 deelnemende vereenigingen werd aan 2 een eerste prijs toegekend. Om 7 uur gaf de Sophia's Vereeniging van Loon- opzand een prachtig concert. Het comité kan met voldoening op dezen dag terugzien. LOONOPZAND. De blijde feeste- lijkheden waarmede hier het gouden Priesterfeest van onzen ZeerEerw. Heer Pastoor E. A. A. M. Muré is herdacht zijn voorbij gevlogen; de vroegere rust is hier weergekeerd en geeft gelegenheid het verloop der feestdagen nog eens te overzien. Op Donderdag 22 Mei 1.1. begon nen met algemeenen vlaggentooi van de huizen en kleurige straatversiering, het luiden der bekende klokken en feestelijken omgang door onze beide Harmoniëen kwam tot besluit een plechtig lof. Als een rustdag kwam daarop de .Vrijdag, die gevolgd werd door den eigenlijken grooten dag: Zaterdag 24 Mei. Plechtig werd de Jubilaris door een heelen feeststoet aan zijne pastorie afgehaald en naar de kerk geleid. Zijn weg ging, in den juisten zin van het woord, langs en over bloemen en opder bloemen door, want eene heele reeks lieve witte bruidjes, twee aan twee, meteen gespannen bloemenboog vormden een kleurigen tunnel waar de feesteling in de kerk door moest. Toen begon ongeveer half tien de solemneele Hoogmis opgedragen door den Jubilaris met assistentie. Deze was wel het glanspunt van het geheele feest, eene smaakvolle versierde kerk, slingers van groen en lange banen stof, geel en wit afhangend van het gewelf.In het Priesterkoor draperieën, langs de wanden een kleurig alles be dekkend vloerkleed, glinsterende kan delaars in velerlei metalen en kost bare bloemen, prachtige zijden pries tergewaden en een kleine wereld van licht van 'waskaarsen en electrische geleidingen. Misdienaars en koorkna pen. Zwart wit, rood, blauw, paars. In één woord, het smaakvol werk van den Man, die waarlijk den luister van Gods Huis steeds heeft liefgehad. Dat getuigde ook de feestredenaar, die als oud kapelaan alhier eene vergelijking maakte tusschen het kerkelijk leven in het Loonopzand van vóór jaren en de plaats van thans. Sprekend kwam daarbij uit het werkzame leven en de gezegende priesterarbeid van den jubilaris. Na het zingen der schoone Cantate „Pries terglorie" van L. A. Dobbelsteen was de morgenplechtigheid in de kerkten einde. En nu kwamen achtereenvol gens op het programma Receptie op de Pastorie, waarop zoowat de geheele parochie verscheeneen défilé of optocht van vele wagens, paarden, rijwielen en gezelschappen, waarin een aantal zeer aardige nummers waren, leuk bedacht en mooi uitgevoerd en verder muziek en muziek afwisselend gegeven door onze beide Harmoniën, En Zondag 25 Mei was gewijd aan de huldiging van den Jubilaris door de kinderen, eene hulde die dezen nog wel het meest naar den smaak was, de kinderen toch die zijn de toekomstAlles tesamen genomen het feest is prachtig geslaagd met be trekkelijk goed weer. Nog jaren na dezen zal dit gouden jubilé in herinnering hlijven. Moge onze hooggeachte Heer Pas toor er ook nog lang, zeer lang op terugzien. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. GEBOREN Adriana M. T. d. v. Jacobus H. Kerkhof en Antonetta B. Vugts. Johannes M. z, v. Bernardus Hornes en Petronella de Folter Antonius C. z. v. Wilhelmus J. Mosselveld en Alegonda F. van Veldhoven. ohannes W. z. v. Gerardus Timmermans en Adriana a! v. Vlijmen. HUWELIJKS-AANGIFTE: Cornelius T. A. Adriaanse 23 j. en Johanna L Couwen- berg 25 j. beiden wonende te Waalwijk. HUWELIJKEN Petrus A Pijnenborgh 25 j. wonende te Nieuwkuik en Anna M. v. d. Broek 29 j. wonende te Waalwijk OVERLIJDEN Geene. INGEKOMENFredrikus Kemperman en gezin van Menado N.O.I. Jacoba T. van Bijnen van Herpt r Carolus J. Hamburg van Keulen Margaretha Peters van Harmeien Johanna P. Wolf van Oss Machilinus J Bosch van Oss Antenetta H. M. Schilders van Loonopzand Catharina H. v. d. Staak van Den Haag. VERTROKKEN Bernardus G. J. Hamburg naar Dordrecht Johannes A. v. Haren en gezin naar Amsterdam Edwin Dapp naar Oberaag Zw. Sjoukelina H van Deelen naar Amerongen. RAAMSDONK. Van 17—23 Mei 1930. Geboren J. A. d.v. J. C. Verschuren-Luij- bregts. J. M. zv M. A. Wuijten-San- ner. J. A. zv P. J. Joore-van Meeu wen. Th. C. M. dv A. A. Schoenma- kers-Muskens. J. A. zv P. G. van den Kieboom-van Dongen. A. C. d.v. A. Tritten-Pellicaan. P. A. M. d.v. A. J. M. van Laarhoven-Rovers. Gehuwd J. J. Smits, oud 53 j. en J. Chr. Si- monis, oud 51 j. Th. Pelders, jm., oud 23 j. en A. H. van Strien, jd., oud 23 j. J. C. Dalmaijer, jm., oud 30 en C. Kommers, jd., oud 31 j. Overleden: G. J. Schipperen, oud 7 maanden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 30 Mei '30. Het zoontje van M. B., dat deze week op de, werf «een spijker in het oog kreeg, zal naar in 's Bosch is ge constateerd het blijvend moeten missen. Gedurende de vacature aan het postkantoor, ontstaan door 't a.s. ver trek van den Directeur, wordt met de waarneming belast de heer Klijn, amb tenaar der P. en T. te Amsterdam. Wasch de aangedane plaatsen met warm warer en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; bij vocht-afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. RECHTSZAKEN?"""" Mishandeling. P. L. v. W. chauffeur te Gendereii, was uit zijn humeur tegenover een agent van de P.N.E.M., die ten huize van verdachte de opdracht kwam vol brengen welke hem in dienstbetrekking gegeven was. Maar verdachte duldde hem noch in zijn huis, noch op zijn erf en sloeg en schold hem de straat op. De verontschuldiging van verdachte hield voor de rechtbank geen steek. Het O.M. eischte wegens mishande ling f 25 boete. Uitspraak f 15 boete subs 15 d. h 't Zal je gebeuren In Wijk kwam op 27 April de land bouwer Jan Kuijpers uit Heusden over den weg. toen hij werd aangesproken met de vraag„Ben jij dien" en met een werd hij bij de keel gegrepen. Kijk uit je oogenbromde de aan gesprokene. Je hebt abuis En dadelijk liet de andere er een klap op volgen. Jan had te doen met Jan G. een timmerman uit Wijk. Toen deze wegens demishandeling voormeld terecht stond, wist hij van niets en beriep zich op zijn dronken schap. Het O.M. wees er op, dat J. G. al meer mishandelingen op zijn kerfstok heeft, valsch toegebracht aileen uit vechtlust en zonder eenige aanleiding. De eisch luidde f 30 boete. De president waarschuwde verdachte ernstig voor de gevangenis. Uitspraak conform den eisch. SPORT. VOETBAL. H.E.C.—DONGEN. Zondag a.s. zal het eerste elftal van H.E.C, op het H.E.C.-terrein 'n vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen „Dongen I". een der beste elftallen der tweede klas afd, A. Reeds enkele keeren heeft HEC in Dongen gespeeld en moest het dan telkens toezien, dat Dongen met de overwinning ging strijken. We vermoe den dan ook wel dat Dongen sterker zal zijn dan HEC, maar daarom zal het voor HEC een mooie oefenwed strijd worden en wanneer we terrein voordeel en meerder enthousiasme in aanmerking nemen, dan zal HEC wel licht een gelijk spel kunnen bewerken. Aanvang half drie. KORFBALSPORT SPRANG. Op het terrein van NEO alhier werd Donderdagmiddag een comp.-wedstrijd gespeeld voor den B. K. B. tusschen NEÖ en BKC uit Breda, welke eindigde met 6—3 in het voordeel van NEO, GEMENGD NIEUWS. Kürten's misdadenregisler. Het onderzoek der politie in verband met de zaak van Peter Kürten heefi geleid tot de zekerheid, dat Kürten den overval in het Grafenberger Waid op 19 Mei en den overval op Gertrud Schulze op 25 Augustus 1929 heeft gepleegd. De belde aangevallen meis jes hebben hem met stelligheid als den dader herkend. De man heefl de gebeurtenissen, wat deze beide geval len betreft geheel gelijkluidend met de verklaringen der meisjes weerge geven en wel met talrijke bijzonder heden, die alleen de dader kon weten. Verder is met zekerheid aan te nemen, dat Kürten den moord op Maria Hahn op 11 Augustus 1929 in Papendell heeft begaan. Ook in dit geval is zijn schuld door een groot aantal bijzonderheden bewezen, welke aileen den dader bekend konden zijn. Vooral zijn nauwkeurige beschrijving van de schop, dien hij gebruikt haa voor het begraven van het lijk van Maria Hahn in het bosch van Papen dell, is bezwarend. Deze schop werd later niet ver van de plaats van den moord in een boschje verborgen gevonden. Ook Kürten's schuld inzake den moord op Gertrud Albermann kan als bewezen worden geacht. Mede gedeeld werd reeds dat het onderzoek van den schriftdeskundige dr. Schnei- kert het onweerlegbaar bewijs heeft gebracht, dat Kürten ook de schrijver der z. g. moordenaarsbrieven is. Alleen uit dien hoofde reeds valt aan zjjn schuld in het geval-Albermann niette twijfelen. Bovendien echter kloppen de talrijke details, die Kürten heeft medegedeeld met de feiten, zooals de moordcommissie die destijds heeft vastgesteld. Bij de confrontaties, welke tot dusver hebben plaats gehad, hebben zoowei vrouw Meurer als Karoline Herstrass, die hij destijds in den Dussel heefl geworpen, Kürten beslist herkend. Hij herkende ook zonder meer deze beide vrouwen als zijn slachtoffers en her haalde in haar tegenwoordigheid het verloop der gebeurtenissen. De hem door de getuigen gestelde vragen beantwoordde hij stellig en juist. Ook Heinrich Kornblum, die op 26 Au gustus 1929 in Lierenfeld met een mes werd gestoken, herkende Kürten bij de confrontatie. Laatstgenoemde verklaarde, dat Kornblum, wiens naam hij slechts uit de bladen kende, een der drie personen was, dien hij op 26 Augustus 1929 direct na elkaar bij een steekpartij in het wilde weg ge wond had. Vrouw Mantel en Anna Goldhausen, die op denzeifden dag door steken gewond werden, herkenden Kürten by de confrontatie echter niet omdat zij hem by de daad slechts vluchtig hadden gezien. Er zyn talrijke foto's van Kürten officieel gepubliceerd en de politie verzoekt allen personen, mannen, vrou wen en meisjes, die met den man in aanraking zqn gekomen of door hem mishandeld zyn, zich onverwijld aan te melden, in het belang van het verdere onderzoek. Kürten heeft ver scheiden overvallen op meisjes bekend waarvan de politie niets bekend was, omdat de slachtoffers hebben nagelaten direct aangifte bij de politie te doen. Met haar hulp zou het de politie mogeiyk geweest zyn Kürten reeds eer onschadeiyk te maken. In de buurt van haar woning aan den Zuidvliet te Leeuwarden is het 2'/ï jarige meisje Th. H. in een sleot geraakt en verdronken. Te Amersfoort is de 26-jarige arbeider G., afkomstig uit Sliedrecht en werkzaam bij het baggerwerk ter verdieping van de Eem, overboord gevallen en verdronken. Te Rosmalen, onder den rook van Den Bosch, is, gistermiddag on geveer 1 uur een hevige brand uitge broken.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9