DE tCHQVAN HET ZUIHN STER-TABAK STER H. de Bont-v. Huiten -.*1 ee' provinciaal nieuws. No. 46. Zaterdag 7 Juni '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. uur. uur. uur. mMh Een pijprooker, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder geweten!" Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit," en hij haalt nu de schade weer ia TABAK MAAKT VRIENDEN uei reiend. 1 WW] ve, Waalwijk, 6 Juni 1930. R K. Kiesvereeniging. De heer M van Loon, penning meester der R K. Kiesvereeniging, heeft wegens drukke werkzaamheden, als zoodanig t als bestuurslid bedankt. Hierdoor ontstaat een vacature in het bes'uur aan te vullen door de leden uit de parochie van St |an Baptist. Nieuwe belasting-heffing in de gemeente Waatwijk, Wij vestigen de aandacht op den in dit nummer voorkomenden staat, waarin eenieder kan nagaan, hoe bet nieuwe belastingstelsel zat werken voor zijnen aanslag, vergeleken met vroeger. Het is voor allen van groot belang. Matinèe Liedertafel. Op den 2en Pinksterdag zal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" oudergewoonte een Volksmatii.ée geven. Het programma luidt als volgt: 1. Lentezang Wlertz. met ba-ylon solo. 2. Schliess aut UIrich. 'met tenor solo. 3. Levensliedjes, te zingen door dhr. Tom Burmanje, 4. Die Ernie Jos Schwartz' 5 Lenz und Liebe Brandag met ba-yton-solo. Vooruitgang zij ons Doel". Wij lezen in de .Nieuwe Aoeldoorn. sche Courant" van Vrijdag 30 Mei „Onder de vele gezelschappen, die gisteren een bezoek aan Apeldoorn en omgeving bractiten. behoorde ook de G-m. Zangvereeniging „Voluit gang zij ons Doel" te Waalwijk, direc teur de heer J. H Nelis. Te twee uur maakten de dames en heereneen wandeling langs het Ko ninkiyk Paleis, waar bij de beelden groepen een pur liederen werden ge zongen. Nauwelijks klonk de zang over het cour, of Prinses Juliana kwam aangewandeld tot het groote bek even later gevolgd door H M de Koningin." Het koor besloot met het zingen van het .Wilhelmus", waarop Koningin en Prinses vriendelijk applaudtseerden Wij kunnen er nog bijvoegen dat door de vereeniging voor H. M. en de Prinses werden gezongen: Hymne aan den Nacht, Zijlmans. G ;bed om Vrede, Kolkman. W lhelmus. Men kan zich voorstellen welk een genot deze Vorstelijke belangstelling veroorzaakte in degelederen der Gem. Zangvereeniging en welke onvergefe lijke oogenblikken dit voor de leden geweest zijn. (Een bericht als bovenstaand kwam reeds Zaterdag in verschillende bladen voor, waarom wij 't Woensdag ook niet meer opnamen. Op uitdrukkelijk verzoek hebben we dat thans nog wel gedaan. Wanneer men echier in de toekomst zich de moeite niet geeft ons tijdig even te berichten en zulks had in dit geval den geheelen Vrijdag kun- ntn geschieden, dan wenschen wij geen Waalwljksche berichten meer op Ie nemen, na andere bladen, zoo dit vroeger of minstens tegelijk kan ge schieden. Red.). Gouden Bruiloft. In de Donderdagavond gehouden vergadering der bawoners der Putstraat werd een voorloopige commissie ge kozen tot regeling der eerste werk zaamheden en die tevens een nieuwe vergadering zal uitschrijven waarbij si Ie Puistraat—bewoners zullen wor een uiigenoodigd. Op deze vergadering zal dan levens een comi gekozen worden, dat de verdere werkzaamheden zal hebben te '«gelen. De voorloopige commissie bestaat uit de heeren v. d. Gnendt, Mande makers en Collaert. Harmonie „St. Crispijn'. Door de Harmonie „St. Crispijn" zal Zondag len Pinksterdag worden deelgenomen aan Je groote muziek feesten te Loon—op-Zand Verder vernemen wij, dat dhr. Nic. van Gorkum, voorziiter van bovenge noemd corps zijn ontslag heeft geno men ais voorzitter; zijn lidmaatschap voor de vereeniging blijft echter be houden. Familietwist. Woensdagmiddag hevfi fn de Pastoor Kuiperstraat alhier zekere W B bij zijn zwager C H. met een stuk hout een 5—tal ruiten alsmede het hout- wek in het raam vernield Oneenigheid in de familie schijnt aanleiding hiertoe te zijn geweest. De politie heeft proces—verbaal op gemaakt. Antiek geveltje behouden. Destij is werd in de vergadering van Waalwijks Belang door den heer Chr Klerkx er op gewezen dat het mooie antieke gevel je van het huis van den heer v. d. Dungen, in de Grootestraat nabij de Haven gevaar liep door ver bouwing te worden geschonden. Wtj vernemen thans dat de verbouwing zal worden uitgevoerd naar het door den bond „Heemschut" gewijzigde plan waardoor de oude stijl gehand tiaafd blijft en harmonieeren zal met de in de nabijheid gelegen groote oude kerk. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. Onderzoekingen betreffende streptokokken in verontreinigd water. In ons vorig nummer hebben we medegedeeld dat de heer Louwe Ko< ymans |r. heden zal promo«eeTen aan de Universiteit te Amsterdam op het proefschrift met bovenstaanden titel. Wij zijn in de gelegenheid onze iezers iets naders hieromtrent te ver tellen. In het proefschrift van den heer Louwe Kooymans worden de resultaten gepubliceerd van talrijke onderzoekin gen betrtffmde het voorkomen van streptokokken hoofdzakelijk in veront reinigd water. Onder streptokokken verstaat men in de bacteriologie klein organismen wier grootte maximaal i duizendste ge deelte van een millimeter bedraagt, zoodat zij alleen door een sterk ver grootende microscoop kunnen worden waargenomen. Hun naam danken zij aan hunne eigenaardige groeiwijze zij vertoonen zich bij zeer sterke vergroo ting, als een keten van kleine, ronde lichaampjes aan elkaar geschakeld als de kralen van een snoer. Older de vele soorten streptokok ken die de paan der wetenschap on derscheidt vindt men o.m. enkele der gevaarlijkste vijanden van den mensch. nl die soorten welke bij de tempera tuur van het menschelijk lichaam, ca 37°, hunne grootste groeikracht en sterkste vermenigvuldiging vertoonen Deze zijn verantwoordelijk te achten voor infektieziekten als roode koorts, longontsteking ed. In opene wonden geraakt kunnen zij in vele gevallen bloedvergiftiging veroorzaken, ook met doodelijken afl >op, zooals de kranten ons zoo dikwijls berichten. Drinkwater dat bij onderzoek blijkt streptokokken te bevatten, zal dus onvoorwaardelijk voor dat doel moeten afgekeurd wor den. Ofschoon de arbeid van den heer Louwe Koeynans zich ntet op me disch terrein beweegt, zijn toch de door hem verkregen resultaten zeer belangrijk te ach'en. waar deze een dieper inzicht verschaffen in de wijze waarop deze gevaarlijke organismen water van veler lei oorsprong kunnen besmetten. Ook de zelfreinigende werking van natuur water is in dit proefschrift aan een grondig onderzoek onderworpen, waardoor de rol van de protozi ën. de voornaamste streptokokken vernietigen de organismen, in een helder daglicht wordt gesteld. Voor publieke bad- en zweminrich tingen van eenlge uitgestrektheid en van natuur water voorzien, blijken die protozoën dus 'n zeei waardevolle hulp voor de ontsmetting van het water. In overdekte zwembassins die door hun kleineren omvang en drukker bezoek een grootere kans op infectie kunnen opleveren, zal men langs chemischen 1 weg desinfektte moeten toepassen. In een zijner stellingen formuleert de Heer Louwe Kooljmans den wensch dat dit wettelijk moet worden voorgeschreven. Intusschen bieden wij den jongen doctor met zijn geachte familie, onze hartelijke gelukwenschen met z'n pro- motie en z'n waardevol proefschrift. Falconkleeding. Verwijzende naar vorenstaande ad vertentie, wordt er de aandacht op gevestigd dat de alleenverkoop der Filcon Regenjassen voor Heeren, Da mes en Kinderen is opgedragen aan den heer Louis van Adelberg, Markt alhier. T Nieuwe zaak. De heer C. Nieuwkoop heeft in het pand G ootestraat' 149 een nieuwe speciaai-zaak geopend, de eerste op dit gebied in onze gemeente. n.I een winkel waar ui sluitend dames-hand- wetken en papfumerlta te verkrijgen zijn Op het gebied van dames-hand. werken vooral vindt men een O' ge evenaarde keuze, een groote verschei denheid van patronen, desgewensch ook speciale ontwerpen, alsmede allt- S'cff .n en materialen voor de vervaar diging er van M-n behoeft dus voor dergelijke benoodigdhedfn niet meer naar de soeciaal-zaken in de steden te gaan Ook de parfumerie.afdeeling is zeer uitgebreid en zoowel dames als heeren kunnen er alles op dit ge bied vinden als reukwaren, zeep, poeder, oême, enz. enz. De winkel ziet er smaakvol Hit, dank zij de goede zorgen van den heer W. Hens, die het interieur verzorgde Den ondernemer zij het beste succes toegewenscht. Muziekfeesten Loonopzand. Ter gelegenheid van haar 20 j irig bestaan organiseert de Kon. Erk. Har monie „Concordia" groote internatio nale muziekfeesten op 7, 8. 9, 14 en 15 Juni a s Een 35 tal gezelschappen nemen aan dit festival deel. Aan het programma ontleenen wij het volgende Zaterdag 7 Juni 4 uur officieele opening der feestelijkheden in de zaal der j .bileerende vereeniging door den Edelachtb. heer L. van Besouw, Burgemeester van Loonopzand, voor zitter van het Eere comité. Daarna concert door de Harmonie „Concordia" en de Liedertafel „Echo der Duiden". Na ifhop optocht naar het feest terrein, openstelling van het feestter rein en de kermesse d'E door den Voorzitter van het feestcomité, den h er J B. van Opstal. Te 6 uur concert door de jubilee- rende vereeniging en de Liedertafel „Echo der Duinen". De beide Pinksterdagen van 2-6 uur Festivaal en 's avonds fees'concert resp door Apollo en Euphoma van Kaatsheuvel. Zaterdag 14 Juni worden's middags te 3 uur groote kinderfeesten gehou den en w »rdt het avondconcert gege ven door de harmonie „Concordia" in samenwerking met de Chr. G:m Zang ver. Hallelujah van Besoijen. Zondag 15 Juni van 12 tot 6 uur Festival en om 8 uur sluitirgsconcert door het koninklijk Muziekcorps G >ul my Baar uit 's Bosch onder leiding van den heer J. Wierts. Op de concoursdag/en is er op het prachtige, lommerrijke, terrein rond het kasteel, een uitgebreide kermesse d'Eé. Het gastvrije Loonopzand, dat zoo uitstekend de kunst van feestvieren verstaat zal ongetwijfeld in deze dagen een stroom van vreemdelingen te ont vangen krijgen. jubileum Z S. M te Oosterhout. De Zutder Stoomtram Mij. bestond 11. Dinsdag 50 jaar en er is een grootsch feest gevierd te Oosterhout Een feest-comi met eere com! was opgericht en de minister van Waterstaat, mr. R ymer was bij de feestelijkheden tegenwoordig. De gasten gingen per ex'ra—tram van Breda naar Oosterhout en de auto riteiten werden ten raadhaize omvan gen door B. en W. der gemeente, waarna de burgemeester, ridder de van der Schuren, een begroetingsrede hield, welke werd beantwoord door minister R ymer. Van de daarop volgende receptie werd druk gebruik gemaakt. In hotel „Koppelpaarden" had ten slotte het noenmaal plaats, waaibij door verschillende genoodigden het woord werd gevoerd, ook door den minister. De ingezetenen vierden intusschen eveneens feest, het was overal ver sierd en zeer prent?» «t-mming. PAARDENFOKKERIJ. Land van Heusden en Altena. De verleden week gehouden keu ringen voor opname van merriën in het Nederlandsch tuigpaarden-stam- boek hadden voor het Land van Heus den en Altena en omgeving den vol genden uitslag: Waspik, 28 Mei: aangeboden 2, op genomen 2. Oberte, 3-jarige, zwart, V. Ebert 209 (pref.) van Gebr. J. en A. Smits te Waspik. Obona, 3-jarige, zwart, V. Justico 269, eig. A. A. A. Bink te Raamsdonk. Nieuwendijk, 28 Mei: aangeboden 3, opgenomen 3. Een 3-j. d.-bruin, V. Holand, 261, (pref.), eig. J. Snoek te Nieuwendijk. Otouri, 3-j. zwart, V. Stourist 265, eig. A. Tolenaars te Nieuwendijk. Een 8-j. Vos, V. Dublin 193, eig. C. de Bok te Nieuwendijk. Keizers Gulden Waard, 28 Mei: aangeboden 2, opgenomen 2. Orasa, 3-j. d-bruin, V. Ebi, eig. G. P. Kistemaker te Werkendam. Een 3-j. zwart, N. onbekend, eig. D. Middelkoop te Sleeuwijk. Almkerk, 28 Mei: aangeboden 2, opgenomen 2. Een 3-j. bruin, V. Caprivi 186, eig. A. Vink Czn. te Woudrichem. Een 3-j. br. bont, V. Stourist 265, eig. Gebr. Kolff te Almkerk. Meeuwen, 28 Mei: aangeboden 7, opgenomen 6. Ottolina, 3-j. zwart, V. Holand 261, (pref.), eig. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. Orata, 3-j. vos, V. Zwingli 48 (pref.) eig. alsvoor. Lietia, 6-j. zwart, V. Cicero 32 (pref.), eig. W. Straver Adr.zn. te Drongelen. Een 5-j. bruin, V. Custos 38 H., eig. L. A. v. Eeten te Andel. Een 10-j. vos, V. Banus 132, eig. G. v. d. Beek te Dussen. Omma, 3-j. zwart, V. Holand 261 (pref.) eig. J. Werther te Sprang. Heusden, 28 Mei: aangeboden 2, op genomen 2. Olganda, 3-j. zwart, V. Ebert 209 (pref.), eig. C. H. v. Everdingen te Heesbeen. Nola, 4-j. d. bruin, V. Holand 261 (pref.), eig. T. Mans te Wijk. SP RANG-C AP ELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des voor middags half uen en des namiddags twee uur en a.s. Maandag (2en Pinksterdag) des voor middags half tien, hoopt in de Ned Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fukkema. In de Geref Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags hall tien en des namiddags half zes op te treden Candidaat Wiersing van Kampen. Naar wij bij geruchten vernemen zou Dr. S. Waerdenburg alhier onze gemeente metterwoon gaan verlaten om zich elders te vestigen. Vergadering der Afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarbeldersbond op a.s. Dinsdag lO Juni des avonds hall acht in de zaal van den Chr. Volks bond. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen, 3 Ingekomen stukken, 4. Verslag gewes telijke vergadering. 5. Verkiezing af gevaardigden. 6 Rondvraag en Sluiting. Trouwe opkomst gewenscht. ^VRIjH CAPELLE. In de Geref Kerk hoopt a.s. Zondag des namiddags hall drie op te treden Ds. Hakman van Almkeik, des morgens half tien lees- dienst. Gedurende de bestaande vacature in de Geref. Kerk zal men trachten om de veertien dagen een predikant van elders te laten optreden. Uitgelokt door het mooie weet. gingen eenige vrienden met de tilbury een eindje toeren, maar tot hun spijt, nog maar kort van huis zijnde, brak de as, viel het gevaarte in duigen en kwam 't gezelschap op den grond terecht, behoudens materieele schade liep het ongeval echter goed af. De landbouwer H. kwam tot de minder aangename ontdekking dat een zijner beste varkens dood in den stal lag. Voor genoemden een belangrijke schadepost. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op 't hulp postkantoor te Vrijhoeve-Capelle werd gedurende de maand Mei in de Rijks postspaarbank ingelegd een som van 9539.21terugbetaald 4927.28. ^CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag, (len Pinksterdag) des morgens half tien en des avonds 6 uur en 2en Pinksterddag des morgens half tien op te treden Ds. A. v. Willigen. Gedurende de maand Mei werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd 8996.59 en terugbetaald 5649.01. Het aantal inlagen bedroeg 97, dat der terugbetalingen 27. /—Tot bestuurslid van de Coöp. Boe renleenbank alhier is herkozen de heer J. Huijsman en gekozen de heer G. A. S. de Bas, terwijl de heer G. voor de Poorte herkozen is als lid van den Raad van Toezicht. Door de onlangs opgerichte Coöp. Productie- en Consumptie-vereeniging „Ons Belang, Sprang-Capelle e. o." zal a.s. Donderdag 12 dezer, des avonds de eerste algem. ledenvergadering worden gehouden. Aanneming van nieuwe le den kan dien avond plaats hebben. Meende men, dat door de voor geschreven rupsenverdelging dit voor jaar de rupsen opgeruimd zouden zijn, thans blijkt, dat zich in diverse boom gaarden nog honderden van deze insec ten bevinden, zoodat het raadzaam is, wil men mislukking van den fruitoogst voorkomen, nogmaals de boomen en struiken aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. VIn onze gemeente circuleert mo menteel een adres, waarin geprotes teerd wordt tegen de zendtijdverdee- ling en waarop druk geteekend wordt. A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags 2 uur zal voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk optreden de heer Blijleven, godsdienstonderwijzer te Nieuwkoop. Gedurende de maand Mei 1930 werden ter gemeente-secretarie alhier voor den Vleeschkeuringsdienst aange geven 24 runderen, 45 varkens en 5 geiten. 's GRAVENMOER In de bestuurs vergadering van de afd. „Het Groene Kruis" werd Mej. H. v d. Kolk. thans tijdelijk als wijkverpleegster werkzaam, vast aangesteld als zoodanig, met in gang van 10 Juli a,s. RAAMSDONK Een 35 tal dames van den Huishoudcursus zullen a.s. Don derdag een plezierreisje maken per autobus naar Antwerpen en et de Wereldtentoonstelling bezoeken. De za op 2en Pinksterdag deelnemen aan het Concours Hipp'que te Gorinchem. Ter gemeente-secretarie igt ge durende veertien dagen ter inzage de lijst van inkwartieringsplichtingen. Door B en W. is vergunning verleend aan j. A Gommers tot het bouwen van een schuur achter zijn woning aan den Keizersöijk. RAAMSDONKSVEER. Door de Voet- balver „de Veersche Bi ys" zijn groote seriewedstrijden uitgeschoven, die zul. len worden gehouden op 9 |uni 2en Pinksterdag en op Zondag 15 Juni a.s. Op 2en Pinksterdag zullen de vol gende wedstrijden gespeeld worden van 12-1 uur Openingswedstrijd Veersche Boys Zilvermeeuwen van 1 15—2 15 uur Waspik I Be Ready van 2.30-3 30 uur Made I Good Luck II en van 3 45-4 45 uur T S C. II W.V O.I. Op Zondag 15 Juni van 1-2 uur de Demifinale; winnaar A. tegen winnaar B. van 2 15-3.15 uur: Veersche Boys— Vrijloter en van 3 30—5 uur: Winnaar A. en B. Vrijloter om len of 2en prijs. Zaterdag is op het Veer een huid gevonden. Inlichtingen veistrekt de gemeente—politie. Op 2en Pinksterdag gaat onze harmonie „St. Bavo" op concours naar Zalt—Bommel en wel in de vierde afdeeling. Wij wenschen het muziek korps veel succes. Aan H. J Staps is verlof verleend voor den verkoop uitsluitend van al cohol—vrijen drank in zijn winkel op het Sandoel. De vorige week stonden bij de plaatselijke arbeidsbeurs ingeschreven als werkloos 21 grondwerkers. HAARSTEEG. Het groot nationaal festival, uitgeschreven door de zang vereeniging „Vriendenkring", bij ge- tegenheid van haar eerste lustrum, op Zaterdag 31 Mei er. Zondag 1 juni, mag in alle opzichten uitmuntend geslaagd genoemd worden. Door zeer vele vereenigingen werd er aan deel genomen. Zaterdag werden de vereenigingen ontvangen in het clublokaal der zangvereeniging, terwijl Zondag de officieele ontvangst plaats had op het gemeentehuis. De gemeente—secretaris, de heer H. Couwenberg, heette namens den loco—burgemeester den heer M. v. d. Water, dte mede aanwezig was, allen hartelijk welkom en felicitee<de de feestvierende vereeniging, waarna de eerewijn werd aangeboden. De heer van Veluw, president der zangvereeniging, bracht op de eerste plaats dank aan het gemeentebestuur voor de ontvangst en verder voor de medewerking en steun die zij dezer dagen vooral op alle mogelijke wijzen hadden mogen ondervinden. Hij wilde van deze gelegenheid ook gaarne gebruik maken om allen te danken die hebben medegewerkt tot het tot stand komen van dit festival. Hierna voerde het woord de heer P. Prinsen, namens zijn vader den heer H Prinsen, die voorzitter is der harmonie „St. Cecilia" en tevens van den bo id van harmonbën in de Langstraat. Hij complimenteerde aller eerst de zangvereeniging namens deze beide vereenigingen en tevens het gemeentebestuur dat getoond heeft door deze ontvangst zoo'n gezonden breeden kijk op de zaken te hfbben. Vanaf de bordes van het gemeente huis sprak de Z Eerw heer pastoor de vereenigingen en talrijke btlang stellenden toe. In een meesterlijke rede zette hij de geschiedenis der muziek en zangkunst, door alle tijden heen, uiteen. Hij toonde aan, dot naar de mate de volkeren deze schoone kunst beoefenden naar die mate ook hunne beschaving steeg Hij sprak den wensch uit dat dit feest een prettig en aan genaam verloop mocht hebben, dat door geen enkelen wanklank gestoord zou worden. Onder leiding van den directeur der zangvereeniging, den heer M van Beurden, werd nu gezamenlijk uiige- voerd „Brabant Heil" van M J, H. Kessels. Hierna werd in -optocht afgemar- cheerd naar het feest errein alwaar onmiddellijk een aanvang gemaakt werd met de concerten. Afwisselend werd door de zang— en muziek— vereenigingen opgetreden en zeer vele mooie nummers werden ten gehoore gebracht, zoodat het talrijk aanwezige publiek volop heeft kunnen genieten. Daar er zeer veel deelnemende gezel schappen waren kon het concert, dat welwillend was aangeboden door de alom gunstig bekend staande fanfare „St Cecilia" uit Ammerzoden, eerst vrij laat aanvangen. Onder leiding van haar directeur, den heer P. Baselaar, werden de verschillende nummers schitterend uitgevoerd, waarnaar het publiek opgetogen luisterde, zoodat toen dit concert eindigde, er één roep over het terrein gtng, dat hel jammer was dat het reeds zoo laat was om huiswaarts te keeren. Het festival werd beëindigd met een schitterend vuurwerk. VLIJMEN. Maandag j I hield de R K. J. B een feestvergadering ter vaandelwijding in het parochiehuis De voorzitter de heer P Dekkers a "OOn heettP wpIknm U/pfh ran Pnxl

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9