I antwoorden dat het gemeentebestuur de nalatigen zal aanschrijven en hen er tevens op wijzen dat de Water leiding Mij. hare verplichtingen tegen over de gemeente Waspik niet is nagekomen, o a. door het buizennet niet door te trekken naar Waspik— Boven zooals was toegezegd. Verder dat er ernstige bezwaren zijn tegen de bestaande tarieven, die vooral in Waspik zwaar gevoeld worden, dat er niet voldoende gespuid wordt, enz. Echter moet spr. opmerken dat men thans te veel de schaduwzijde van de waterleiding gaat bekijken. Men moet ook den goeden kant bezien. In vele opzichten is zij ook een weldaad voor Waspik waarnaar vele gemeenten ver langend zouden uitzien. De heer Rijken zou in overweging willen geven in contact te komen met andere gemeenten die ten opzichte van de Waterleiding Mij. in hetzelfde schuitje varen. Men zou dan gezamen lijk eens met den Minister kunnen praten, want overal hoort men dezelfde grieven. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten de nalatigen aan te schrijven en den Minister op de ver schillende bezwaren te wijzen. Tegen stemde de heer Rekkers Bi] de rondvraag bespreekt de heer Rijken de reorganisatie der brandweer Hij is er nog niet gerust op dat aiies niet prima in orde is. Hij meent dat 't in verschillende deelen der gemeente nog niet genoeg bekend is waar men zich in geval van brand vervoegen moet. De voorzitter zegt dat alles goed geregeld is. Op een tiental plaatsen in de gemeente is het gepubliceerd Men kan toch niet huis aan huis de menschen gaan vertellen waar men zich bij brand vervoegen moet. Iedere brandmeester heeft een plaatje op de deur. De heer Rijken acht het nuttig de indeeling nog eens te publiceeren b.v door uit te bellen want de meeste menschen zijn er naar hij meent nog niet mee op de hoogte. De Voorzitter zegt toe hiervoor te zullen zorgdragen. De heer Pruysers vraagt nog of in verband met de werkzaamheden aan de Havenkade deze moet worden afgesloten hetgeen met het oog op den komenden oogsttijd zeer hinderlijk zal zijn. De voorzitter zegt dat de werkzaam heden 't verkeer niet zullen beiemmeren Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Men moet zijne advertenties plaatsen in een blad dat vee verspreid en ook gelezen wordt. BUITENLAND. Prins Karei te Boekarest. Prins Karei is Zaterdagavond piot seling te Boekarest teruggekeerd. Naar thans bekend wordt, heeft hij Parijs, waar hij den laatsten tijd vertoefde, reeds eenige dagen geleden verlaten en zich naar Müichen begeven. Van daar is hij Zaterdag met een Farman- vliegtuig naarKlausenburg vertrokken, waar hij 's middags Iaat aankwam. Na een oponthoud van twee uur is de prins naar Boekarest verder gereisd 's Avonds om 10 uur was hij daar Hij begaf zich onmiddellijk naar het kasteel Coirocenf. Manioe, de minister president, was van de aankomst van den prins, die niet incognito en met zijn eigen pa pieren reisde, op de hoogte. Hij deelde dit eerst aan prins Nicoiaas den broer van prins Karei mede, die wel van het voornemen van prins Karei wist, doch niet wanneer hij zou aankomen De Koningin-weduwe, Maria, die naar Duitschiand was ver trokken, bleef onkundig van de ge beurtenis. Een later bericht meldt Zondag kwamen Senaat en Kamer elk afzonderlijk in vergadering bijeen. Besloten werd tot intrekking der wet op den troonsafstand van prins Karei, waarna dit in een gecombineerde vergadering van beide huizen werd bekrachtigd. Zondag heeft Karei in de nationale vergadering den eed op de grondwet afgelegd. Toen koning Karei II zich aan het volk vertoonde, werd hij stormachtig toegejuicht. De kleine koning MIchaël wordi nu troon-opvolger. Prinses Helena, ge scheiden echtgenoote van koning Carol, blijf! met zijn opvoeding belast. Er heerscht blijkbaar in den lande groot enthusiasme. Moord op den Dutlschen gezant te Lissabon. De Duitsche gezant te Lissabon is Zaterdag door een zeeman uit Dantzig doodgeschoten. De dader van den aanslag is een aan vervolgingswaanzin-lijdenden zee man uil Dantzig, Plechowski genaamd. Zijn nationaliteit staat niet vast. Tijdens het verhoor heeft de dader verklaard, dat hij den gezant niet kende en hij had slechts door een aanslag op een hooggeplaatste autoriteit zich voor de doorstane achtervolgingen willen wre ken. In 1921 heeft hij te Lauenburg in Pommeren in een krankzinnigen, gesticht gezeten, waaruit hij ontvlucht is. Gebleken is dat de aanslag om 11 15 uur op de pier bij den „Köningsberg", die daar gemeerd ligt, gepleegd is. De gezant had juist een bezoek aan boord van dezen oorlogsbodem afgelegd, toen een onbekende eensklaps verscheidene revolverschoten op hem loste, met het gevolg, dat Von Baligand zwaar ge wond werd. De gezant werd, door twee schoten aan het hoofd getroffen, naar het ziekenhuis vervoerd. De dader kon gearresteerd worden. De Southern Cross. Wegens de heerschende tegenwinden is het onwaarschijnlijk, dat de Southern Cross vóór het einde dezer week nog op zijn tocht over den Oceaan za vertrekken. Zondagmorgen was alles voor het vertrek reeds gereed, doch wegens het slechte weer op den Oceaan werd besloten den tocht nog niet te wagen. NIEUWS UIT HEUSDEN. BINNENLAND- De reis van de Koningin en de Prinses naar Noorwegen. Men meldt ons, dat de Koningin en de Prinses in den namiddag van den 16den dezer te Rotterdam scheep zullen gaan aan boord van het stoom schip Batavier V en met dien bodem naar Bergen (Noorwegen) zullen reizen Van Bergen gaan de Koningin en de Prinses naar Finsen, waar zij zich voorstellen ongeveer veertien dagen te verblijven. Vervolgens zullen tochten worden gemaakt in het Noorsche gebergtede reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin De Koningin en de Prinses rekenen er op, vóór den verjaardag van de Koningin-Moeder in Nederland terug te zijn. De reis geschiedt in streng incognito. Twee leden van den Radioraad nemen hun ontslag. Naar de Standaard verneemt, hebben in verband met de beslissing van den minister tot verdeeling van den zend tijd, de leden van den Radioraad dr. Poslhuma, oud—minister van arbeid, en mr. A. Philips, oud—gezant der Nederlanden bij de Vereenigde Staten aan Hare Majesteit hun ontslagaanvrage als leden van den Radioraad ingediend. Over hun vervangers is nog geen beslissing genomen. Wat de Standaard als motief noemt is, naar men mededeelt, onjuist. Dr. Posthuma heeft bedankt wegens drukke bezigheden en mr. Philips heeft ge meend voor den Radioraad te moeten bedanken naar aanleiding van zijn benoeming tot commissaris van het Philipsconcern te Eindhoven. De Koninklijke in 1929. Het verslag der Koninklijke Neder landsche Mij. tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned. Indië dat gister verschenen is. wijst een saldo winst aan van f 126 47 millioen tegen vorig jaar f 103 36 millioen en eer verleden jaar f 101.97 millioen. Dein 1929 behaalde winst wordt slechts overtroffen door het winstsaldo van 1920, toen een bedrag van f 129 45 millioen ter beschikking stond. Bij een vergelijking met vorige jaren dient er echter op gewezen te worden dat het kapitaal geleidelijk vergroot is. In 1920 stond aan gewone aandeelen f 320 72 millioen uit. in 1928 f 414 70 millioen en f 503 62 millioen in 1929. In het afgeloopen jaar is. volgens ruwe berekening, dus circa 25 pCt. op het kapitaal verdiend of ongeveer evenveel als vorig jaar. Over 1920 was dit percentage gunstiger n.l. 40 pCt. welk percentage toen ook op de aandeelen werd uit gekeerd. Naar men weet, wordt over het afgeloopen jaar een onveranderd dividend van 24 pCt voorgesteld: Monument Dr. Cuypers. Op 't Munsterplein te Roermond is door Z. K. H. Prins Hendrik een mo nument onthuld van den grooten bouwmeester Dr. P. J. H. Cuypers. De Duitsche Kroonprins. De Duitsche kroonprins en kroon prinses hebben op huize Doorn bij hun vader, de zilveren bruiloft gevierd. Katholiekendag. Zondag en Maandag werd te Weert de 23e Limburgsche Katholiekendag gehouden. Plnksterdrukte. De drukte op Scheveningen, in Amsterdam enz. is op Tweeden Pink. sterdag enorm geweest. In 't Gooi was het ongekend. Er passeerden 13000 auto's en 26000 fietsen. Ook de vlieg velden Waalhaven en Schiphol werden zeer druk bezocht. Heusden, 10 |uni 1930. Het aantal pelgrims, dat Donderdag van hier per extra—boot naar Brielle ging, was dit jaar talrijker dan ge woonlijk Hun aantal bedroeg een goede 300. waarvan er 27 waren uit de stad. Ook vele heeren Geestelijken namen er aan deel, terwijl een muziekkorps ter opluistering de reis meemaakte. Na een zeldzaam prachtigen tocht was men 's avonds circa 10 uur hier terug, terwijl de meesten zich daarna van een expres—ttam konden bedie nen om verder huiswaarts te keeren. De R K. Bibliotheek is Zondag tot nader order gesloten, ten einde de voorhanden boeken eens na te zien, zoo noodig door nieuwe te vervangen. Op de hooigrasverpachting op de Waard aan de Maas waren de prijzen beduidend lager dan verleden jaarze bedroegen door elkaar niet eens de helft. Voor eerste kwaliteit werd be steed tot f 12, voor tweede tot f 10 per 1000 pond op struik. De R.K. Fanfare behaalde op het concours te Zaltbommel een 2en prijs in de Eerste Afdeeling. De Heer A. de Leeuw, lid van de Heusdensche Hengelsportvereen. behaalde Maandag op het nationaal vischconcours te Grave den len prijs, het lid D. de Kolff den 8sten. Zaterdag speelde hier D V.O. uit Sprang tegen Longa. De laatste wist te winnen met 4—1. Zondag hield de postduiven- vereen. „De Reisduif een wedvlucht vanuit Orleans. De prijzen werden behaald als volgt G. Verheij 1, 2, 3 en 6. Fr. Jansen 4 en J. Verharen 5. GEMENGD NIEUWS. Zaterdagavond omstreeks half negen gebeurden te Tilburg twee ern stige verkeersongelukken op eenige honderden meters afstands van elkaar. De auto van den heer V. kwam van den Korvelschen weg af en wilde de lange Schijfstraat inrijden juist op het moment, dat de 30 jarige wielrflder Ebbenhout, wonende Jan van Galen straat, uit de Trouwlaan komend ook de Lange Schijfstraat wilde inrijden met het noodlottig gevolg, dat laatst genoemde door den auto werd opge schept en eenige meters verder tegen den grond werd geslingerdmet een zware hersenschudding en vermoede lijk inwendige kneuzingen werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en door den G.G.D. naar het St. Elisa beths gasthuis overgebracht. Nauwelijks was dit ongeval gebeurd of de hulp van den G.G D. werd in geroepen om een verkeersongeval op den Korvelschen weg. Drie jongelie den waren per fiets in snelle vaart dien weg opgereden. Ter hoogte van de plaats waar voorheen de fabriek der fa. van Arendonk stond passeerden elkaar twee auto's. De drie jongelui wilden tusschen de wagens doorglip pen waarbij een hunner de 23 jarige J. Dellen wonende N. Goirlescheweg onder een der auto's terecht kwam De ongelukkige kreeg een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen. De toestand van beide slachtoffers laat zich ernstig aanzien. Gisterenmidag te omstreeks half vier is op den Rijksstraatweg tusschen Nijkerk en Putten een ernstig auto ongeluk voorgevallen. Een met groote snelheid uit de richting Putten komende auto reed, door tot dusverre onopge helderde oorzaak tegen een boom. De voor in den auto zittende heer en dame werden vreeselijk gewond, de twee achterinzittende s militairen uit het garnizoen Harderwijk, die vermoe delijk gevraagd hadden een eind mee te mogen rijden, zooals dat Zaterdags- herhaaldelijk gebeurt, werden eveneens ernstig gewond. Een hunner vloog door de kap van den auto. Alle vier per^ sonen werden bewusteloos aange troffen. Na voorloopig te zijn verbon den werden de slachtoffers in zeer ernstigen toestand naar Amersfoort ver voerd. Op den bestuurder werd een rijbe wijs ten name van W. S. v. d. Kroft te Rijswijk (Z.Hgevonden. De ge heel vernielde auto droeg het num mer H. 60141. De toestand der onge- lukkigen is op 't oogenblik nog ernstig. Negen dooden. Door het drinken van whisky, waar in methyl-alkohol zat. zijn te New- York (stad) in 24 uur negen menschen overleden. Auto tegen een huis. Als gevolg van te groote snelheid is een taxi bij de brug over de Kali Anak te Soerabaja tegen een woning aangereden, waardoor 5 personen ver wondingen hebben bekomen. De slacht offers zijn naar 't Centr. Burgerlijk Ziekenhuis alhier overgebracht. Twee hunner, een vrouw en een kind, zijn aan de bekomen verwondingen over leden. De chauffeur van de taxi is aangehouden. Doodvonnissen in Brltsch—Indië. Te Bombay zijn de eerste doodvon nissen uitgesproken in verband met de jongste onlusten. Vier personen, be schuldigd van moord op politieagenten tijdens de onlusten te Sjolapur, zijn ter dood veroordeeld. Ter dood gebracht en nog levend. In Estland bestaat de doodstraf nog. Wordt iemand hiertoe veroordeeld dan mag hij kiezen tusschen galg en gift beker. Onlangs koos de ter dood ver oordeelde moordenaar Sergei den beker met het aangenaam smakend vergift. Sergei was jong, gezond, 'n stoere kerel en ging niet dood. Wel was hij vrij ziek, maar na een paar dagen knapte hij op en nu zit hij weer in zijn cel. Want men weet niet goed wat men nu moet doen, men „zit" met het geval. Immers, de doodstraf is ten uit voer gebracht. En de rechters vragen zich af, of het niet ongeoorloofd is Sergei nog langer gevangen te houden Of moet de doodstraf nog eens ten uitvoer gebracht worden? Misschien leeft er In Estland nog wel een Salo mo, die het zaakje tot aller tevreden heid weet op te knappen. Verduistering van f65 000.— Voor den Kinderrechter en voor de Zesde Kamer der Rechtbank te Amster dam hebben Vrijdagmiddag twee straf zaken gediend, welke verband houden met het gebeurde op 9 Dec. van het vorig jaar, toen midden op dien dag een zestien jarige jongen werd binnen gebracht in een winkel aan het Konings plein te Amsterdam. Het jongmensch verklaarde dat hij, toen hij op zijn fiets reed door een auto was aangereden, waardoor hij geslipt was. Voorts vertelde hij dat hij een tasch met een geldswaarde van ruim f 65 000, toebehoorende aan een firma, in welken dienst hij als looper werkzaam was, bij de aanrijding was kwijtgeraakt. De politie wist hem echter al gauw de bekentenis te ontlokken, dat het heeie verhaal verzonnen was wel was hij door een auto aangereden, doch dit ongeval had hij met opzet veroorzaakt de tasch had hij tevoren afgegeven aan zijn oom, die in het complot was De kinderrechter heeft den jongen voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regeering en onder gezinsvoogdij gesteld, zoodat hij weer op vrije voeten komt. Tegen den oom, den 43 jarigen koopman P. v. D., werd 3 jaren geëlscht. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Lederindustrie. zc d< Zoolledtr, ht Het jaar 1929 zal degenen, die bij den t0 handel in huiden en de fabricage van leder ze zi; di IC tei of de en ADVERTEERT IN DIT BLAD. Indeeling naar Centra van de productie van Schoenwerk. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek betrokken zijn, nog lang heugen. Het de koersverloop der huidenprijzen, dat on. mogelijk was te voorzien (althans niet eet, daling van dezen omvang), heeft door velei rekening een leelijke streek gehaald. H was een jaar van een hevigen crisis, wel', vele groote en oude firma's op hun gron vesten deed wankelen. In ons land bracht men het er vrij goej ru af, in zooverre, dat belangrijke déconfiture be niet voorkwamen. Blijkbaar beschikte mei go hier over het noodige finantieele weerstands on vermogen. Doch in het buitenland, voora op Duitschiand, de Randstaten en den Balkai de volgde de eene débacle de andere op. Ta be van oude, aanzienlijke ondernemingen, zoo wel in de lederindustrie als in den huiden Lc handel, vielen aan den crisis ten offer. ge Wegens het bij uitstek international en karakter der huidenmarkt misten dez he catastrophale toestanden hun invloed nie de op ons land en de gevolgen daarvan werker uit nog steeds door. zo Tengevolge van de scherpe onderlin, concurrentie werden de lederprijzen spoedig door de dalende huidenprijzen de beinvloed, en het is duidelijk, dat zulks op de de in bewerking en ook op de nog in koop me zijnde huiden vaak een gevoelig verliei bracht. Zooals bekend maakt de waardt tee der ruwe huid een belangrijke factor ui ter voor den kostprijs van het leder. in Het prijsverloop der laatste jaren heel ne aangetoond, dat theorieën over de invloe da; den op het prijsverloop steeds falen. Di wo factoren, die de huidenmarkt beinvloeden de: zijn blijkbaar zoo veelvuldig en zoo sne me wisselend, dat niemand deze voldoende kaï vai overzien. Het koopen voor directe behoeft go< zou oogenschijnlijk de meest juiste method zot zijn, doch dit is technisch meestal nietdoq ooi te voeren. ma Hoewel de dalende lijn in Maart-Apri gec en in October door een vrij aanzienlijk sp< haussebeweging werd onderbroken, sloc zijl 1929 toch op de laagste prijzen van he jaar. Opmerkelijk is, dat prima soortei beter stand hielden dan inferieure waai Zoo werden in October nog vrij hoog prijzen voor winterharige Colon betaald, Hetzelfde verschijnsel doet zich bi Europeesche huiden voor. Voor betert soorten bedroeg de daling slechts 10 a 1! aar pCt., terwijl voor geringere herkomsten leg dalingen van 30 a 40 pCt. vielen te con- de ongunstige conjunctuur viel afzet van zoolleer niet bepaald Een bepaalde koopersstaking 1928, toen het hausse—gebou* begon te wankelen, gedurende 'n paar maan. voc den optrad, viel in 1929 niet waar te nemen. j,e| Bij zoolleer spreekt de kwaliteit, resp ver de eigenschappen van het product bij he' een verwerken en het dragen, een zeer groolt (,ra rol. Een gelukkig verschijnsel is, dat he jje(j Hollandsche zoolleder van zoodanige kwa liteit is, dat het buitenlandsche produel slechts moeilijk vasten voet kon krijgen, toei Ware zulks niet het geval, dan zou wegens de crisis-toestanden in het buitenlandende onbelaste import in Nederland zeker uil j„ naburige landen zoolleer op groote schaal uj,g zijn ingevoerd. van Het Hollandsche fabrikaat heeft ook in rao( het buitenland een uitstekende naam en ^a, het zou daar gemakkelijk de markt ver- ge]e overen, ware het niet, dat zoo goed als j- voor schoenen, de grenzen door invoer- tarieven nagenoeg gesloten zijn. De buiten- [jj landsche tarieven-politiek keert zich naar eV£| twee kanten tegen onze ledernijverheid, Z0Q Niet alleen wordt de export onmogelijk grQ( gemaakt, doch kan de buitenlandsche leder nijverheid, door hooge tarieven beschermd, *131 ook hoogere prijzen betalen voor de grond- stoffen, ten nadeele der Nederlandsche koopers. Sterk is dit euvel aan den dag getreden op de markt voor Javabuffelhuiden, een tien stateeren. Ondanks over den te klagen, zooals in lan art: led het sch wij I als vol en der CENTRA Waalwijk Kaatsheuvel Dongen Loonopzand (Zonder Kaatsheuvel) Sprang—Capelle Drunen 's-üravemoer, Haarsteeg Raamsdonk, Waspik, Totaal Langstraat(Gebied van de Kamer van Koop handel voor de Langstraat) Totaal Noord-Brabant Totaal Nederland xiooo Idem in 1919 Idem in 1917 In deze statistiek zijn voor 1927 en 1928 in tegenstelling met vroegere jaren alleen opgenomen de ondernemingen met een jaarprodetie van 5000 paar of meer. Over de jaren 1924— 26 is vermeld het aantal ondernemingen met een jaarproductie van ten minste 1000 paar. In 1928 werden in de ondernemingen met een jaarproductie tusschen 1000 en 5000 paar nog gepro duceerd in Waalwijk 39.000 paar, Kaatsheuvel 65.000 paar, Loonopzand 28.000 paar, Dongen 29.000 paar en Drunen 5000 paar. gori gere stan Sala mar prij: soor circt cieel land natu bein D deel hij stuk: I D Para n.l. het D zijn fingt hielc 97. M hoog ,B' liepe i ten 01 Vf 1924 1925 1926 1927 1928 Aantal ondern. Aantal paren X 1000 Waards X f 1000 Aantal ondern. Aantal paren Waards X f 1000 Aantal ondern. Aantal paren X 1000 Waarde X f 1000 Aantal ondern. Aantal paren X 1000 Waarde X f 1000 Aantal ondern. Aantal paren X1000 Waarde X f 1000 47 75 36 1.057 819 698 7.496 3.741 3.875 44 76 31 966 820 678 6.727 3.695 3.769 44 73 29 1.123 924 710 7.659 4.154 3.982 25* 38* 19* 1.022 924 761 7.046 4.243 4.204 29 41 19 1.112 1.024 849 7.869 4.919 5.036 18 17 11 159 142 95 825 596 598 17 16 11 160 131 84 863 524 531 "16 14 11 166 161 94 932 670 585 7* 162 932 6 189 1.111 10 48 216 10 41 188 9 38 182 j 17* 307 1.562 20 358 1.973 214 3.018 17.348 205 2.880 16.299 196 3.216 18.163 106* 3.176 17.987 115 3.532 20.908 288 5.768 28.974 274 5.675 28.315 259 6.402 31.745 159* 6.515 32.348 167 7.094 37.196 345 7.306 34.885 333 7.173 33.904 324 7.960 37.345 196* 8.146 38.010 206 9.054 43.761 383 533 4.929 6.860 51.044 45.309

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2