III! ■/■rr* üvji; DEN BOSCH MAGMEOWEDKEN BINNENLAND. R K. Handelshoogeschool. Op 30 Mei vergaderde le Tilburg de Raad van Toezicht der RK. Handels hoogeschool. In zijn openingswoord wees de voor zitter mr. A. baron van Wijnbergen op den zeer bevredigenden groei der R.K. Handelshoogeschool die thans na drie jaren, reeds 80 volledige ingeschreven studenten telt, een cijfer, dat de bij de oprichting bestaande verwachtingen belangrijk overtreft. Deze ontwikkeling der Hoogeechool brengt de noodzakelijkheid mede reeds onmiddellijk tol belangrijke uitbreiding der college zalen over te gaan. terwijl de tijdelijke huisvesting der bibliotheek door een dtfinitieve moet worden ver vangen. De aanbesteding dezer nieuwe gebouwen, die onder leiding van den architect ir. joseph Cuypers, worden opgericht, heeft intusschen reeds plaats gehad. Deze groei der Hoogeschool brengt een grootere verantwoordelijkheid voor het curatorium mede, niet het minst met betrekking tot de regeling der finaic ëa. De toename van het aantal studiejaien, heeft tengevolge groote uitgaven voor bezoldiging van nieuwe docenten en inrichting van nieuwe lokaliteiten, enz. die door de te ver wachten verdere stijging van het aantal studenten echter geenszins worden gecompenseerd. In dit verband vestigde de voorzitter de aandacht op het nog steeds uit blijven van een Rijkssubsidie voor de Tilburgsche Hoogeschool Uit een ter zake van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen sch ijven van 22 Mei 1930 blijkt dui delijk, dat de bezwaren tegen subsi- dieering niet bij de regeering liggen, doch bij de Tweede Kamer, die het destijds voorgestelde subsidie uitslui tend wegens het confessioneele karakter der instelling heeft verworpen, een besluit, hetwelk in strijd is te achten met den geest der Grondwet en niet overeen te brengen is met onze Onder- wijswetgeving die slechts onderscheidt openbaar en bijzonder onderwijs. Met klem zal het curatorium dan ook voor het verkrijgen van een rijkssub sidie blijven ijveren. Een beroep werd gedaan op de medewerking van de leden van den Rdad van Toezicht om het aantal ge meenten en particulieren, die finan- cieelen steun verleenen, belangrijk uit te breiden hetgeen voor de verdere ontwikkeling der Hoogeschool onmis baar is Nationaal muziek en zangconcours le 's Gravemoer. 2en Pinksterdag zeer goed geslaagd. Evenals op Hemelvaartsdag heeft 's-Gravemoer ook den 2en Pinksterdag mogen profiteeren van schitterend zomerweer, den grooten factor, waarvan het wel en wee van alle concoursen afhankelijk is. Want hoe goed ook de opzet van het concours moge zijn, blijft toch steeds het weder het groote risico, waardoor het feest een succes of een teleurstelling wordt. En dit risico geldt niet alleen de meerdere of mindere voldoening van de aan het Concours deelnemende vereenigingen of de liefhebbers van muziek en zang, doch in ernstiger mate de betrekkelijk hooge kosten, die moeten worden ge maakt om een Concours mogelijk te maken, de schaduwzijde van elk Con cours, die steeds als een zwart spook boven het hoofd van het Uitvoerend Comilé zweeft. Niettegenstaande het fraaie weer was de opkomst van het publiek belangrijk minder dan op Hemelvaartsdag, het geen wel te wijten zal zijn geweest aan de vele festiviteiten op andere plaatsen gehouden. Ofschoon dat min der gewenscht was voor de geldelijke resultaten heeft het aan het welslagen van het Concours en de feestelijke stemming geen kwaad gedaan. Het tegendeel mag eerder gezegd worden, want reeds bij den aanvrang bleek een zeer gezellige stemming onder het publiek te heerschen, die later op den middag en 's avonds nog aanmerkelijk vroolljker werd. Hierbij kwam nog dat de deelnemende muziek en zangver- eenigingen zeer goede muziek en zang te booren gaven, zoodat de liefhebbers hiervan volop konden genieten. Om 1 uur werden de besturen en directeuren der deelnemende vereeni gingen door het Uitvoerend Comité ontvangen en door den Voorzitter hartelijk welkom geheeten. Hij sprak daarbij zijn voldoening uit, dat een groot aantal vereenigingen naar het liefelijke rustige 's Gravemoer was gekomen om aan het Concours deel te nemen en hoopte dat iedere ver eenig'ng de resultaten zou bereiken, die zij zich had voorgesteld, doch in ieder geval aangename herinneringen aan 's G avemoer zou mede nemen. Hij deelde tevens mede. dat de vol gende heeren als leden der juiy zouden fugeeren de heer M. Egberts van Rotterdam, P. H. Kwakernaat van Breda, Henri van Nleuwenhoven van Breda. Deze heeren werden eveneens wel kom geheeten en voor hen de mede werking van alle aanwezigen bij de uitoefening van hun moeilijke taak ingeroepen. De Voorzitter van Roosendaal's Mannenkoor heeft hierop in zeer goed fëiilBLi De Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliersvereeni- gingen, gevestigd in Den Haag, heelt een eigen Bondsgebouw betrokken. Laan van Meerdervoort 848, waarvan we hierboven een foto geven. gekozen woorden zijn voldoening uit gesproken over de goede regelingen, die voor het Concours waren getroffen en in het bijzonder den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer Hart man hulde gebracht voor de uitsteken de wijze waarop hij de deelnemende vereenigingen in alles was behulpzaam geweest. Nadat de eerewijn was rondgediend en op een vlot en aangenaam verloop van den feestdag was gedronken nam het concours om 2 uur een aanvang. Behalve de in den feestgids aange geven vereenigingen nam ook nog het Mannenkoor „Oefening en Vermaak" van Rosmalen in de 3e Afdeeling aan het concours deel. De prijzen werden behaald als volgt 4e afdeeiing Fanfare, Kerkelijke Fanfare Mariapolder Hank (gem. Dussen) 265 punten 2e prijs. 4e afd. Mannenkoor. Gasteis Mannenkoor Oud- en Nieuw Gastel 1 08 punten le prijs 4e afd. Harmonie Gasteis Fanfare Oud Gastel 340 punten le prijs. 3e afd. Mannenkoor, Asaf 's Gravendeel 303 punten le prijs. Oefening en Vermaak, Rosmalen 251 punten 3e prijs. 3e afd. Harmonie St. Ontkommer. Steenbergen 334 punten le prijs. 2e afd. Mannenkoor Volharding in Toonkunst, Dongen 325 punten le prijs. 2e Afd. Gemengd Koor. De Lofstem, 's Bosch 338 p. le pr. Excelsior, Sprang 315 p. le pr. le Afd. Gemengd Koor. Roosendaal's Mannenkoor 284 p. 2e pr. le Afd Fanfare Kunst na Arbeid, 's Capelle 292 p. 2e pr. Bovendien werden nog de volgende prijzen toegekend Directeursprijs voor zang aan den heer W. Kuppens te Dongen. Directeursprijs voor muziek aan den heer Adr. Somers, Oud Gastel. Extraprljs voor het hoogst aantal punten aan Gasteis Fanfare te Oud- Gastel. Het geheele concours werd door het talrijke publiek met groote aandacht en genoegen gevolgd, slechts nu en dan onderbroken door het gejubel van de leden der vereeniging die er in waren geslaagd een hoogen prijs te behalen, waarbij verscheidene kranige directeuren op de schouders werden rondgedragen. Buitengewoon werd het publiek in vervoering gebracht door dé schitterende prestatie van de jongens van de Patronaatsharmonie „St Ont kommer" van Steenbergen, die onder de bekwame leiding van hunnen directeur de heer Jac. Steenbergen onder grooten bijval van alle aan wezigen met 334 punten den len prijs in de 3e afdeeling behaalden. Het deed aangenaam aan om te zien hoe deze groep jongelui onder de zorgen van den Weleerw heer kapelaan Merkel- bach van Enkhuizen en de uitstekende leiding van dtn directeur den hetr jac. Steenbergen de kur st tot een zoo hoog peil hebben kunnen opvoeren. Dat deze harmonie een groote toekomst staat te wachten behoeft geen betoog en zij zal zeker in korten tijd in de hoogere afdeelingen van zich doen spreken. De gemeente Steenbergen mag met recht trotsch zijn op hare kranige harmonie. Gasteis Mannenkoor leverde eveneens een schitterende prestatie door met 308 punten den len prijs in de 4e afdeeling te behalen. Nog overtreffen werden zij door Gasteis Fanfare, die met 340 punten den len prijs in de 4e afdeeling Harmonie verwierf en buitendien een exraprijs behaalde voor het hoogst aantal punten, terwijl haren bekwamen directeur den heer Somers den directeursprijs voor de beste directie werd toegekend. Oud—Gastel behaalde dus alle prijzen die uitge loofd waren, onder daverend gejuich van het publiek, dat zulk een omvang nam, dat de jury zich genoodzaakt zag het concours voor korten tijd te doen ophouden. A vorens huiswaarts te keeren bracht Gasteis Harmonie een serenade aan den heer Millenaar, voorzitter van Euterpe, oud directeur der Posterijen te Oud—Gastel, welke aardige attentie van de zijde van zijne vele Oud—Gastelsche vrienden zeer werd gewaardeerd. Het buitengewoon geslaagde con cours nam hiermede een einde. Zeer interessant was het geweest voor het talrijke publiek en de vele muziek liefhebbers, die veel hebben genoten. Des avonds had zich wederom een groote menigte op het feestterrein verzameld lot bijwoning van het con cert gegeven door de Kon. Harmonie van Oosterhout. Met de fraaie nieuwe tracforautobus van de Zuiderstoomtram arriveerde het gezelschap van 50 per sonen om 7 uur onder leiding van het bestuur en directeur te 's Grave moer, waar zij door het Uitvoerend Comité werden verwelkomd. Mooier zomeravond en fraaier omgeving was moeilijk denkbaar voor een avond concert en het was voor het talrijke publiek dat zich op het terrein had verzameld een genot om de heerlijke muziek te beluisteren. Onder aanhou denden bijval van het publiek werd het keurig verzorgd programma uit gevoerd op een wijze die alle lof verdient en waarop het bestuur der harmonie met recht trotsch mag zijn. Een woord van waardeering komt hier zeker toe aan deze prachtige organi satie en het schitterende werk van den bekwamen en sympathieken directeur den heer C Peels uit Breda, onder wiens leiding de Kon. Harmonie het e de Koninklijke Harmonie had doen hooren, daarbij den wensch uitspre kende, dat de Harmonie zich voort durend op een hoog peil zou weten te handhaven. Burgemeester Smits voegde hieraan toe, dat het hem groote voldoening had gegeven dat de Har monie op deze zeer welwillende wijze tot het welslagen van het door 's Gra vemoer gegeven concours had willen bijdragen, waaruit tevens blijkt de uit stekende gevoelens van kameraadschap tusschen de ingezetenen van Oosterhout en 's Gravemoer. De heer Kramer heeft daarna namens het Besturr van de Kon. Har- monte, Burgemeester Smits in een zeer sympathieke rede bedankt voor de hulde aan de Harmonie en Oosterhout in het algemeen gebracht. Hij getuinde hierbij hoe in moeilijke tijden „Eu terpe" blijk had gegeven van zijn be langstelling in de Kon Harmonie van Oosterhout. als gevolg waarvan deze ihans gaarne met „Ewterpe" had willen medewerken om dit concours te doen slagen i De Voorzitter van het uitvoerend comité heeft hierna nog in hartelijke bewoordingen het Bestuur der Kon Harmonie dank gezegd voor het kunstgenot dat deze alle aanwezigen had doen smaken en niet het minst voor de medewerking bij het concours ondervonden. Hij complimenteerde Onsterhout met het bezit van zijn kra nige Harmonie en bracht hulde aan haren bekwamen directeur den heer Peels. Nog lang werd gezellig nage praat alvorens deze gedenkwaardige avond ten einde liep, waaraan de Kon. Harmonie van Oos'erhout een zoo machtig slot had weten te geven. 's Gravemoer kan tevreden zijn Een zeer geslaagd concours wat de muziek- en zangkunst betreft, een gezell'g feest voor iedereen, die het bezocht. Geen enkele wanklank. Tot slot hier een woord van waar deering en hulde voor de Rijks- en Gemeentepolitie, die wederom blijk tn eft gegeven, dat zij met grooten tact de orde en goede stemming bij der gelijke groote samenkomsten var. het oubliek en het verkeer van auto's en fietsen dat daaraan verbonden is, weet te handhaven, zonder dat hare tegen woordigheid zelfs opvalt. X tot zulk een hoog peil heeft kunnen brengen. Na afloop van het bijzonder ge slaagde concert, waarvan het publiek zeer heeft genoten, vond de Edelachtb. Heer D. Smits, Burgemeester van 's Gravemoer en Eerevoorzitter van „Euterpe", die het concert met Me vrouw Smits had bijgewoond, dan ook aanleiding om in een zeer toepasse lijke rede zijn groote bewondering uit te spreken aan het Bestuur en den Directeur voor de schitterende Kunst, GEMENGD NIEUWS. Drie kinderen gedood te Boom. In de nabijheid van Boom(B) heeft Woensdagmiddag een vreeselijk onge luk plaats gehad. Bij den onbewaakten overweg aldaar bleven 3 kinderen van 6 tot 7 jaar wachten tot een goederentrein pepas- seerd was en staken toen over. Zij hadden echter niet opgemerkt, dat achter de goederentrein de snel trein Antwerpen—Luik naderde. Zij werden door de locomotief ge grepen. De machinist wist de trein spoedig tot staan te brengen, doch de kinderen werden geheel vermorzeld. Een 21 jarige vrouw die 't ongeluk zag gebeuren raakte bewusteloos en verkeert nog in ernstigen toestand. Vrouw verbrand. Donderdagmiddag had de heer Braatbaard wonende aan de Noorden- dijk te Dordrecht zijn huis verlaten. Zijn 74-jarige echtgenoote bleef alleen achter. Bij zijn terugkomst vond hij zijn vrouw in vlammen gehuld op den grond liggen. Buren op het ge rucht gewaarschuwd, en ook de brand weerkonden niettijdig behulpzaam zijn. Met zware brandwonden is de vrouw naar het Gemeenteziekenhuis overge bracht, waar zij aan haar verwondingen is overleden. Men denkt, dat de vrouw met een brandend gascomfoor in aanraking is geweest. Geheimzinnige moord op millionnalre Woensdagmiddag is te Praag een geheimzinnige moord gepleegd op de 63 jarige millionnaire Hermine Burger Haar echtgenoot vond haar bij zijn thuiskomst vastgebonden en gekneveld. Een onmiddellijk ontboden arts stelde na vergeefsche pogingen tot het op wekken van de levensgeesten vast, dat zij geworgd was. Mevrouw Burger was omstreeks elf uur van 't station naar huis gekomen, sinds welk tijdstip men niets meer in de woning gehoord heeft Enkele minuten voor de echtgenoot thuiskwam zag een dienstmeisje een elegant heer van ongeveer 45 jarigen leeftijd de woning verlaten. In 't huis bevonden zich schilderijen en edelsleenen ter waarde van ver scheidene millioenen kronen. Merk waardig is, dat niets vermist wordt Ook is onopgehelderd de vraag hoe de moordenaar het huis is kunnen binnen komen, aangezien alle sloten intact waren. Een scheepsbotsing bij Boston. De tankboot die na een aanvaring met het stoomschip „Fairfax" in brand gevlogen en verongelukt is, blijkt thans de „Pinthis" te zijn, een schip van 1100 ton, dat het eigendom was van de New England Oil R fining Company en met een lading petroleum op weg was van Fall River naar Boston. Gebleken is, dat totaal 47 personen bij de ramp zijn omgekomen, waaronder 16 leden van de bemanning der „Fair fax" en 11 passagiers, welke, verdwaasd door angst of door brandwonden, van boord zijn gesprongen en een verschrik- kelijken dood in de vlammenzee hebben gevonden. De kapitein en alle 19 leden ALLE ■(•I*]? MM*!* J efl I *4 T-1 van de bemanning der „Pinthis" zijn eveneens omgekomen. Door de vlammen op het voordek van de „Fairfax" smolt de radio-antenne waardoor het schip van elk middel om hulp in te roepen verstoken was. Eerst nadat de brand door de bemanningen met behulp van een aantal Amerikaan- sche matrozen, die als passagiers mee voeren, was gebluschl, kon de radio, installatie worden hersteld Eerst 3 uren later vond een zusterschip van de „Fairfax", dat de boot gevolgd was, het schip in den mist. Het lichaam van slechts een der omgekomenen is gevonden. Na het oogenblik van de botsing heeft men van de bemanning der tankboot niets meer gezien. Onder de omgekomen passagiers van de „Fairfax" bevonden zich vijf vrouwen en een klein meisje. Toen de botsing plaats vond, voer de „Fairfax' met halve kracht in den mist, op weg van B ston, dat zij twee uren van tevoren had verlaten, naar Norfolk. Door de botsing kreeg het tankschip een groot gat in den zijwand en zonk onmiddellijk. De „Fairfax" werd eveneens zwaar beschadigd, doch ver boven de waterlijn, zoodat er geen gevaar voor zinken bestond. Langen tijd scheen het echter, dat het schip door de vlammen, die het geheel om ringden, vernield zou worden. Regenproeven gelukt. Woensdagmorgen is de heer Veraart van Schiphol opgestegen teneinde de proeven tot kunstmatige verwekking van regen te herhalen. Tegen twaalf uur hadden wij den heer Veraart aan de telephoon waarbij hij ons in een kort onderhoud vertelde, dat hij met de groote driemotorige Fokker F 9, waarmee hij het experiment had onder nomen in de buurt van Marken tot 2500 M was gestegen waar het ijs is uiigeworpen op een wolkenlaag die op 600 a 1000 M. hoogte hing. De F 9 stond radiografisch met Waal haven en Schiphol in verbinding, die geregeld de positie opgaven. Twee militaire vliegtuigen van Soesterberg bemand met twee officieren en twee onderofficieren waren tegelijkertijd ge start om onder de F 9 vliegend de uitwerking van het experiment gade te slaan. De militaire piloten, die even voor den terugkeer van de F 9, op Schiphol geland waren, deelden als hun bevin ding mede, dat zij na het uitwerpen van het onderkodde ijs in een dichten motregen kwamen te vliegen welke zich vanaf Marken tot langs de kust van Muiden heeft voortgeplant. Aangezien geconstateerd is, dal het omstreeks dien tijd op andere plaatsen in dezen omtrek niet geregend heefi, is de kans groot, dat de neerslag het gevolg is geweest van de proefnemin gen. Ook de ruiten van de F 9 zelf die dadelijk na het uitwerpen van het ijs neerdaalde werden met dichte regen- druppels bedekt, welke bij aankomst op Schiphol nog niet waren verdwenen, Reporter vermoord te Chicago De bekende redacteur van de Chi cago Tribune Alfred Lingle, die zich voornamelijk met de crimineeie repor tage bezig hield, is op klaarlichten dag door een bende spiritus smokke laars in de straten van Chicago door een schot in het achterhoofd gedood. Lingle had zich tot taak gesteld achter de geheimen van de drank en splri- tus-smokkelaars te komen en stond daar bij op goeden voet met de politie. De bandieten hebben hem gedood uil vrees, dat hij onthullingen zou doen over de geheimen van de smokkel organisatie De Chicago Tribune heeft een be looning van 25000 dollar uitgeloofd voor het opsporen van den dader Slachtojfer van benzinedamp. Te Zaandam had Woensdagmorgen aan de fabriek 't Zwarte Kalf van de N V. Handel en Industrie voorheen Jan Schoemaker een droevig ongeval plaats, dat aan een der werklieden, den 29-jarlgen Jan van Putten het leven kostte. J Het ongeluk vond zijn oorzaak in het springen van 'n peilglas waardoor benzinedamp uitstroomde Bij de poging om de kraan dicht te draaien geraakte de arbeider van Putten bewusteloos. Zijn kamaraad Mantel had de tegen woordigheid van geest de ruiten stuk te slaan doch verloor daarna eveneens het bewustzijn. Bij hem gelukte het echter de levensgeesten op te wekken doch bij van Putten had dit helaas geen succes. Hij bleek reeds aan de gevolgen te zijn overleden. Van Putten laat een vrouw en een kind achter. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Ongelukken. Woensdagmiddag om half 3 wa'e" eenige kinderen aan het spelen tusscbe de tramrails aan de Brielschelaan te Rotterdam, toen een stoomtram naderde.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6