mm zuiden 57 or rs H. de Bont-v. Huiten DERDE BLAD. ROVINCIAAL NIEUWS. Liedertaf elfeesten. Naar wij vernemen was het aantal inschrijvingen voor de Qroote Muziek feesten op 15, 16 en 17 Aug. a.s. aan zienlijk grooter dan 't aantal gezelschap pen dat kan worden toegelaten, zoodat verschillende die te laat inschreven, moesten afvallen en overigens een uit stekende regeling is getroffen. Tal van prima gezelschappen némen deel, we noemen uit Kaatsheuvel, Loonopzand, Waspik, Drunen, Nieuwkuijk, Vlijmen, 'sBosch, Tilburg e. m. a. Zooals bekend, zal de Kon. Zang- vereeniging „Bosch Mannenkoor" on der leiding van P. Kallenbach dat zijne medewerking aan de feesten verleent, Zondagsmiddags op de Markt het fes tival openen en des avonds een groot concert geven dat den leden der Lie dertafel en genoodigden wordt aange boden. Oienzelfden avond een groot slui tingsconcert door 't bekende muziek corps van Goulmy en Baar. Het openingsconcert op Vrijdagavond is voor onze harmonie St. Crispijn, die dit welwillend aanbiedt aan de jubi- leerende vefeeniging. We deelden reeds vroeger mede dat de officieele huldiging Vrijdagmorgen, de officieele opening van het Muziek feest Vrijdagmiddag plaats heeft. Zaterdags krijgen we naast 't festi val een demonstratie der W.G V. en na afloop een taptoe door de gemeente. Zondags tot algemeen besluit een schitterend vuurwerk. En hiermee hebben we wederom 't voornaamste vermeldenswaardige mede gedeeld. Kermis. Nu de Waalwijksche kermis weer in 't verschiet komt, hoort men hier en daar reeds van de voorbereiding. De concertzaal „Musis Sacrum" zaf wederom uitsluitend als dansgelegen heid met een prima, strijkje geëxploi teerd worden door de Amsterdamsche Buffet Exploitatie-Maatschappij. In café restaurant „De Twee Kolom men" zullen o.m. optreden de bekende Holl. karakter-humorist, de heer Piet Leenhouts, die overal een enorm suc ces heeft, met mej. Henny van Gelde ren, Holl. soubrette, voorts Joanitta en Maupie, het revue- en voordrachtduo Maupie de Vries, exentrist-humorist, bovendien nog een strijkorkest van 5 personen. Congregatie par. St fan. A.s. Zondag ten half vijf zullen de aspirantleden der Congregatie van O. L. Vrouw in de parochie van St. Jan hare plechtige opdracht doen. De eereleden der Congregatie zullen daarbij tegenwoordig zijn. Waalwijks Belang. Het bestuur van Waalwijks Belang kan tevreden zijn met hare contributie- inning. Slechts enkelen meenden, zoo als te doen gebruikelijk, hun steun te moeten onthouden in de toekomst; daartegenover staat weer de aanwinst van een aantal leden, dat de bedankers gelukkig aanzienlijk overtreft. Wij vestigen de aandacht op het mooie concert, dat de Kon. Harmonie Euphonia a.s. Zondag komt geven. De naam van het gezelschap en het uit te voeren programma spreken voor zichzelf en doen met recht veel be langstelling verwachten. den stichter wijlen den Z.Eerw. heer pastoor Kuijpers gereed is. Velen zullen ook gaarne een steentje willen bijdragen tot geheelen afbouw dezer devotiekerk van den H. Antonius. Concert „Euphonia". Het programma van 't concert dat de Kon. Harmonie „Euphonia" op Zondag 15 juni a.s. op uitnoodiging van Waalwijks Belang zal geven, luidt als volgt; 1. Vondel's Jubileummarsch, H.Drohm 2. Zampa, Ouverture Herold 3. Fantaisie sur l'Opera Martha Flotow 4. Caprice sur une Thême Allemand J. Bekker Bewerkt naar verschillende compo nisten. 1. Thema 2. Bach. 3. Haydn 4. Mozart 5. Strauss 6. Verdi 7. Gounod 8. Wagner 9. Mendelssohn 10. Schuman 11. Brahms 12. Meljerbeer 13. Suppé Pauze. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEËDING St. Antoniusfeesten. Hedenmorgen 13 juni zijn de jaar lijksche St. Antonius-feesten begonnen met een plechtige Hoogmis. Des middags plechtig Lof en processie over 't kerkhof. Zoo zijn gedurende de noveen eiken dag plechtigheden bepaald die ongetwijfeld evenals ieder jaar duizenden pelgrims uit Noord-Brabant tot zich zullen trekken, temeer waar de uitbouw der kerk, een ideaal van Cavalerie Légère, Ouverture F. v. Suppé Coqueiicots et Bleuets, Valse A. Govaert Frau Luna P. Linke Potpourri Populaire. Verpachting der Domeingronden. De verpachting der domeinen, gis teren te Waspik in „de Ploeg" en he den alhier in „Musis" gehouden, heeft ongeveer 40-50pCt. minder opgebracht dan verleden jaar. Dit is zoo ongeveer de globale maat- j staf der lagere opbrengst. Eigenaardig i dat de toemaat in verhouding aanzien lijk meer opbrengt.. Dr. Schaepmanfonds in R.K.H. Opbrengst vierde week o.m. WaalwijkA. Kerkhof, R.K. Gra fische Bond f 5 Baardwijk: W. v. d. Mee,kassier Boerenleenbank f 10 Drunen W. v. d. Wiel, Voorzitter R.K. Werkliedenvereeniging f 10 Drunen Kassier Boerenleenbank f 10 Nieuwkuijk: R.K. Boerenbond f 10 Herpt: Kassier Boerenleenbank f 10 Waspik: Z.Eerw.heerH.Huybers, pastoor, Bijdrage Waspik f80 Onze mooie streek. Naar w]j vernemen zal binnenkort de schilder van Gulik voor een veer tiental dagen z'n intrek nemen in 't café „Gaigenwiel", om in de hei al hier te schilderen. In de maand Au gustus zullen andere families aldaar vertoeven om te genieten van deze mooie omgeving. Aanbesteding Bij de Dinsdag gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een huur koopwoning voor rekening der ge meente aan de Burgemeester Smeelelaan werd ingeschreven als volgt J. Kooien, Waalwijk f 4270,— J. Ligtvoet, Oosterhout f 4137, W. M. Kramer, Waalwijk, f4040,— A. M. v. d. Ven, Kaatsheuvel f3921,— Gebr. v. Wiliigenburg, Sprang f 3920,— Gegund aan den laagsten inschrijver. Molenaarsvereenlging. Vergadering van den kring Lang straat van den Bosschen Diocesanen Bond van Molenaars en Graanhande laren op a s. Zaterdag des nam. 6 uur in Hotel Verwiel, DoelInleiding van den voorzitter, besprekipg maalloonen en andere belangen. Verkiezing definitief bestuur. Groot Concours. Hippique op 19 funi a.s. te 's Hertogenbosch. Wederom zal er te 's Hertogenbosch een Concours—Hippique gehouden worden en wel op Donderdag 19 Juni a.s. Niet alleen zijn de inschrijvingen zeer talrijk, maar voor de beide spring- nummers treffen we ruiters aan van nationaien faam. Het le deel van dit Concours— Hippique begint 's morgens om half elf. Dan begint het springconcours voor paarden, die tot nu toe ten hoogste 2 eerste prijzen hebben ge wonnen. Tegelijk heeft de voorkeuring plaats van merriën ingeschreven in het Ned. Trek— en Tuigpaardenstam- boek. 's Middags om half twee wordt het grooie programma afgewerkt, be staande uit concours voor aangespan nen merriën, concours voor twee spannen en tandems, concours voor het schoonste rijpaard en tenslotte het groot nationaal springconcours, waar voor de groote zilveren Lohengrin— wisselbeker is uitgeloofd en dat zoo wel-om het parcours als om de kwali teit der deelnemers een evenement zal worden. Het concours heeft plaats op het Wiihelminaterrein achter het station, waar voor auto's en rijwielen eene goede bewaarplaats aanwezig ii. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Donderdag is de zitting van de Sta ten voortgezet. Besloten werd o m. tot een bijdrage van f230 over 1928 aan de gemeente Drunen, zijnde het bedrag, dat die gemeente over 1928 aan de vakschool voor schoenmakers meer heeft moeten bijdragen dan over 1920, toen de Nij- verheidsonderwijswet nog niet inwer king was. De rekening van de provinciale in. komsten en uitgaven over het dienst jaar 1928 werd goedgekeurd. De in komsten bedroegen f9,072,141, de uitgaven f 9 022,937. Voor 1930 is aan de Noordbrabant- sche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose toegekend een subsidie van f 5000 voor de gewone uitgaven, een bijdrage van f 2000 in de kosten van het districts-consultatiebureau te Eindhoven en een bijdrage van f 1000 in het te stichten verpleegfonds. Bij de behandeling van het voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een bijdrage, groot f 500 in de kosten van een te Óisterwijk te houden land stormdag, is verworpen, met 44 tegen 16 stemmen, een amendement van den heer Dane om f 1000 toe te staan. Het voorstel van Gedep. Staten is daarop aangenomen met 53 tegen 5 stemmen. Reisbureau. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie is aan het alhier opgerichte Assurantie-, Hypotheek- en Reisbureau, gevestigd Grootestraat 389, het agent schap voor het rayon Waalwijk— 's Bosch—Tilburg—Breda opgedragen van het wereldbekende Reisbureau Wagons-Lits/Cook. Uit de Schoen, en Lederindustrie. De nieuwe Burgemeester van Hedikhuizen. Men schrijft aan het Huisgezin uit Cuijk Met gemengde gevoelens vernam Cuijk het bericht van de benoeming van Weth. J. v. Heereveld tot Burge meester van Hedikhuizen Met vreugde wijl het voor den Edelachtb. Heer v. Heereveld een groote onderscheiding was, met weemoed omdat Cuijk nu een zijner beste bestuurders gaat missen. In de jaren dat burgemeester van Heereveld hier werkte, heeft hij veel tot stand gebracht. Verschillende jaren heeft hij hier actief deelgenomen aan het openbare leven heeft hij deel uitgemaakt van ons Raadscollege. Eerst als raadslid, later (vanaf 1919) als le wethouder, doch in beide functies zien we hem als 'n krachtig, energiek werker, die wist wat hij wilde, en die zonder te letten op de critiek, die ook hem niet bleef gespaard, het wist te bereiken ten algemeene nutte. Het dubbele ambt van raadslid en wethou der heeft hij vervuld in een der meest zorgvolle en moeilijkste jaren, die Cuijk gehad heeft. Zijn groote kennis van den ont wikkelingsgang dezer gemeente, die hij met hart en ziel was toegedaan, was vooral in die dagen een onuit puttelijke bron van voorlichting voor iedereen. Met bewonderenswaardige liefde en toewijding heeft hij zijn stoere werkkracht in dienst gesteld van de gemeente en gaf hij zich aan de be vordering van Cuijk's welvaart en vooruitgang. In den Raad vond zijn helder en logisch betoog vaak een aandachtig en belangstellend gehoor en niet zelden gaf zijn gezaghebbend woord den doorslag. Immer ging de Edelachtb. Heer v. Heereveld recht op een doel af, het oog uitsluitend ge richt op het algemeen belang. Behalve in verschillende Raadscom missies heeft de scheidende wethouder ook zitting in tal van sociale, politieke, godsdienstige en charitatieve vereent- gingen. Zijn vertrek beteekent voor Cuijk een gevoelig verlies. Moge het wethouder van Heereveld en zijn geachte familie in Hedikhuizen, waar zijn benoeming tot burgemeester hem de gelegenheid geeft om zijn onge ëvenaarde werkkracht, zijn energie en zijn sterken wil ten volle te ontplooien, wel gaan. Hieronder volgt een lijst van de verschillende functies, die wethouder van Heereveld in Cuijk, met zijn bloeiend vereenigingsleven, bekleedt. Hij is voorzitter van de R.K. Kies- vereeniging, voorzitter van de R K. Middenstandsvereeniging, voorzitter van den Bond van de Cuijksche Espe rantisten Vereeniging, voorzitter van de Handboogschutterij „Indiana" en voorzitter van de Maaskantsche Doe- lenbond. Voorts is hij bestuurslid van de Heilige stede en bestuurslid van den R K. Statenkieskring Grave. Hij is lid van het Kerkbestuur, van het bestuur der St. Vincentius—vereeniging, van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's Bosch, hoofd—ingeland var. het waterschap „De Maaskant", afge vaardigde van den Rijkskieskring 's Bosch en commissie der Kerkelijke Harmonie. Het vereenigingsleven is Burgemees ter van Heereveld dus niet vreemd gebleven. DRUNEN. A.s. Zondag, de laatste dag der kermis, zal bij den heer H. v. Son, Café „Buitenlust" bij het Station, wegens het groote succes dat de alom bekende heer Vogels uit 'sBosch met zijn The Rona Band behaald heeft in de afgeloopen week, wederom een uitvoering gegeven worden met dezelfde band en zal ook wederom een karakter humorist optreden met een varieerend programma. Door de harmonie De Volharding zal a.s. Zondag worden deelgenomen aan het groot nationaal festival te Loonopzand, gegeven door de Kon. Erk. Harmonie Concordia aldaar. ELSHOUT. Door de heeten Broexks te Tilburg en Th. v. Eggelen te Drunen werden alhier voor rekening der gemeente vijf nieuwe moderne brand putten gelegd, welke nog moesten worden geprobeerd. Dezer dagen arriveerde de motorbrandspuit uit Waalwijk, onder leiding van den opperbrandmeester G. v. Huiten, en werden proeven genomen op deze nieuwe putten. Hierbij waren tegen woordig burgemeester Loeff en beide wethouders, benevens verschillende belangstellenden ook van buiten de gemeente. Deze proeven slaagden uit stekend, zoowel wat den afstand betreft als de hoogte die met de waterstralen uit deze putten kan worden bereikt. De heeren Broexks en v Eggelen hebben met deze putten keurig werk geleverd. 's-BOSCH. Naar wij vernemen werd aan de N. V. Aann. Mij v/h firma Nollen te Den Haag door de N V. P. de Gruyler Zoon de bouw harer nieuwe fabrieken voor de somma van f 450.882 opgedragen. Deze fabrieken, geheel van beton opgetrokken, zullen dienen voor uit breiding van de bestaande Thee Cacao-, Chocolade- en Vermicelli fabrieken. Het fabriekscomplex van thans wordt door deze uitbreiding ruim verdubbeld en het geheel zal zoowel aan den Havenkant alsook aan de Orthenstraat een machtigen indruk maken. SPRANG—CAPELLE (Van. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags zes uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J Fokkema. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half zes op te treden Ds. Wachtels van den Berg van Vreeswijk. ^/VRIJHOEVE—CAPELLE. De Coöp. Productie en Consumptievereeniging „Ons Belang" Sprang—Capelle en omstreken houdt a.s. Donderdag 19 juni n.m. 71/, uur in het calé van L. van Dongen aan de Nieuwevaart een algemeene vergadering. Agenda 1 Opening, 2 Mededeeling, 3 Lezing Statuten, 4 Verkiezing Bestuur en Commissarissen, 5 Teekening leden- register, 6 Toetreding nieuwe leden, 7 Rondvraag en sluiting. Naar wij vernemen is aan de Chr. Schoolvereeniging alhier, de open bare school in de Nieuwstraat toege wezen. De vereeniging voor O. L. onderwijs is echter in hooger beroep gegaan. In de vacature P. Treffers is tot Secretaris van de Boerenleenbank be noemd de heer C- Vos, welke die be noeming heeft aangenomen. Zondag 15 Juni a s. hoopt in de Gerf, Kerk des morgens half tien en namiddags half drie op te treden een predikant uit Haarlem. Naar we vernemen zal de heer J. de Man, wonende te Willemstad in de schuur van H Stam alhier een wagenmakerij vestigen. De schuur zal voor dit doel verbouwd worden, welk werk is opgedragen aan de aannemers Kleinloog—van Oversteeg. VIn verband met de uitbreiding van het leerlingental zal aan de O L. School In de kom te Capelle, een lo kaal worden bijgebouwd. CAPELLE. J.l. Donderdag slaagde 48, Zaterdag 14 Juni '30. 52e Jrg. CHT. nono ba- rose, lm, kant CHT- vier- ge- de gerie met om, a at, :n, nu rjES, i met ge- leef- 10 ct. IQVEN Waalwijk, 13 Juni 1930. pacht der Staatsdomeingronden. de pachtprijzen bij de laatste achtingen algemeen zoo enorm aid zijn en mede met het oog op lerschende malaise in het boer.en- ijf, wordt het door de pachters staatsdomeingronden thans duh- zwaar gevoeld, dat zij voor eeni- reu geleden die gronden tegen de geldende hooge prijzen voor min- ti jaren hebben gepacht. ;venals elders in het land zijn deze iters ook in. deze streek er toe iijegaijn eene actie te voeren om de Regeering vermindering van |t te verkrijgen. r bespreking van de verdere stap- jlie in deze zouden kunnen wor- gedaan, waren de pachters van ^domeingronden van Well tot ersveer tegen Donderdagavond nr in „Musis" alhier bijeengeroe- zeer grooten getale hadden de iters aan dezen oproep, die van ïeeren J. Werther-Boogaarts te mg en P. de Waal te Wijk was tgaan, gehoor gegeven, evens merkten we o.m. op de sta lden, de heeren Mr. C. W. v. Om en uit Heusden en burgemeester Schans uit Andel, terwijl ook de Roggeveen, ontvanger der regis- le en domeinen alhier, aanwezig [et een kort welkomstwoord werd lijeenkomst door deh heer de Waal pend, die den heer Mr. v. Omme- verzocht zich verder met de lei- dezer vergadering te willen be ta, le heer v. Ommeren verklaarde gaarne beschikbaar te hebben ld 0111 te trachten deze zaak me lt een goede oplossing te brengen, gaf een uiteenzetting van de mo- sen waarop het verzoek tot pacht- ündering z. i. alleszins billijk was ithten. r. releveerde welke stappen reeds t hem en anderen in deze waren jan, zooals het bespreken met ka lleden, het zenden van een adres den minister. Dit 'adres zal ech- tioor een nieuw adres moeten wor- yervangen, aangezien gebleken is de inhoud van het stuk op som- punten niet volledig is en wijzi- behoeft. Hij adviseert een nieuw s aan den Minister van Finan te richten, waarin op een vermin- ug van 25% der pachtsom wordt gedrongen voor den nog re steer en termijn (voor de meesten nog 4 de landbouwvertegenwoordi- in de Kamer, onverschillig van ie partij, voor deze zaak te inte rnen, en ook aan de verschillen- boerenorganisaties in Noord-Bra- 1, Zeeland en Gelderland om steun et adres te verzoeken, e heer v. d. Schans beaamt ten het gesprokene door den heer i Ommeren en geeft hetzelfde ad- iHij wijst er nog op dat ook in het sten van Noord-Brabant 'n derge- aclie gevoerd wordt en dat daar commissie is benoemd, die onder lij of er termen aanwèzig zijn de citers der Staatsdomeingronden in pacht tegemoet te komen. Spr. weet of deze commissie hare werk- mheden ook tot deze streek zal breiden, doch heeft men daar suc- ton zal voor het geheelp land wel lijn getrokken worden, ontspint zich hierna 'n uitvoe- gedachtenwisseling, waaraan door aanwezigen wordt deelgenomen, 1 de beste indeeling van het ver over de manier, waarop aan de saties medewerking zal worden tgd, mondeling of schriftelijk, ie betaling der te maken kosten best acht men om geen 25% '"dering te vragen, doch alleen 'ci mindering van pacht te verzoe- hidien de minister dan bij on- k hoort, dat bij de laatste ver engen de prijzen wel 5060% waren, was het mogelijk dat de itoetkoming meer dan 25% zou [fin. t verzoek zal zoowel de gronden n 60 |orteerende onder het registratie- toor Waalwijk, als die onder het larer Itoor Werkendam omvatten. Van het plan dat geopperd werd oege ook ontheffing van de pacht te Jjgen, werd afgezien, daar men al- jueen hover bij lageren prijs de I. 9 jon den behield. Mr. v. Ommeren achtt e het verder ;t beste om de besturen der organi ses, Kamerleden, enz. persoonlijk bezoeken en hunne medewerking vragen, anderen ach then dit niet odig, vooral met het oog op de sten aan deze reizen verbonden. Met dit punt kwam de betaling der maken onkosten ter spx ake, dat een ar lastig onderwerp bl eek te zijn, arvoor moeilijk een goede oplos- g was te vinden. e heer v. Ommeren stelde voor, ieder die voor meer dan 100 per r gepacht had 2.zou storten, enkelen die voor minder dan lOfi voor n en OpC hadden gepacht, zouden 1.beta len. Nadat op een desbetreffende vraag was medegedeeld, dat er 240 pachters waren, achtten enkele aanwezigen 't te betalen bedrag nogal hoog; als deze bedragen tot resp. ƒ1.en ƒ0.50 werden teruggebracht, dan zouden de te maken onkosten ruimschoots ge dekt kunnen worden. Mr. van Ommeren, die zich inmil- dels bereid had verklaard om met de heeren v. d. Schans, de Waal en Wer- ther de verdere actie te leiden en de noodige bezoeken af te leggen, zeide dat het geenszins hun bedoeling was, geld te verdienen. Alles deed men be langeloos; men moest echter niet ver wachten, dat men ook de te maken onkosten uit eigen zak zou betalen. Hij achtte 2.per pachter niet te hoog, en toen na eenige discussie bleek, dat er nog enkele bezwaren door de vergadering werden geop perd, verklaarde hij zich niet meer beschikbaar te stellen voor deze actie, wanneer de belanghebbenden zelf zoo nauw op een paar kwartjes keken. Dit laatste gaf den doorslag, want aanstonds begaven bijna alle aanwe zigen zich naar het podium om de ge vraagde bijdrage te storten. Bij 1 de anderen, die niet aanwezig waren, zal per kwitantie hierover beschikt wor den. Aan het verslag der K. v. K. en F. voor het Land van Maas en Waal, gevestigd te Nijmegen, is het volgende ontleend Schoenfabrieken. De industrie was in het afgeloopen jaar goed van orders voorzien en kon daardoor veel pro- duceeren. De prijzen waren meer be vredigend dan in 1928, doordat de stijging van de huiden, en lederprijzen tot staan kwam en vervolgens een scherpe daling intrad. Door de alom opgetrokken hooge tolmuren was de export in 1929 niet van groote beteekenis. De werkloosheid in deze industrie was miniem, er was integendeel vraag naar geschoolde krachten. Het jaar 1929 was voor de schoenindustrie in het gebied der Kamer een bevredi gend jaar. Het z.g, Nijmeegsche schoen-cen trum, n.l. Nijmegen en omstreken, produceerde in het verslagjaar 722.000 paar schoenen of 8°/0 van de produc tie van het geheele land. Dit betee- kent en toename van de Nijmeegsche productie met ll°/0 of 71.000 paar. De lederfabriek Corn. Heyl A.G. te Worms verdiende over 1929 netto na afschrijvingen 245,476 Mk. (v. j. 207.000 Mk.$ die zonder dividend- uitkeering op nieuwe rekening over gaan. De Maschinenfabrik Moenus A,G. te Frankfort a.M. brengt de netro-winst van 38.840 mark op nieuwe rekening over, zoodat op het aandee lenkapitaal van 4.5 millioen mark geen dividend wordt uitgekeerd. De waarschijnlijk op drie na grootste schoenfabriek van Noord-Amerika.de Hamilton-Brown Shoe Company te St. Louis (V. St.) met 5 millioen dol lar kapitaal verkeert in betalingsmoei lijkheden. Zij schijnt een obligo van 3.360.000 dollar te hebben. De pro ductie der fabriek bedraagt 41.500 paar per dag. (De allergrootste Ame- rikaansche schoenfabriek, de Interna- tional Shoe Company maakt per dag 200.000 paardaarop volgt de Endicott Johnson Corp. in New York met 130.000 paar en als derde de Bown Shoe Co., ook te St. Louis mét 60.000 paar dagproductie.) De bij het Oostenrijksche parle ment ingediende tariefnovelle verhoogt het antonomerecht in post 287 voor schoenwerk van leder of met leder, ook in combinatie met fijnste stoffen, bij een gewicht per paar b) minder dan 900 gram op 450 goudkronen (tegen voorheen 300 goudkronen) in post 290 voor leestklaar schoen werk op 200 (voorheen 140) goudkro nen in post 259 voor rubberschoenen, ook in combinatie met fijnste stoffen op 300 (voorheen 130) kronen. C. Behrens' Alfelder Schubleis- tenfabriken A.G. te Alfeld a.d. Leine maakte over het boekjaar 1 Oct. 1928 tot 30 Sept. 1929 een verlies van 198.716 Mk. bij een aandeelenkapitaal van 1.200.000 Mk, en een reservefonds van 229.022 Mk DRUNEN. De verbouwing van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek ,,De Langstraat" is thans geheel gereed gekomen en is deze fabriek daardoor geworden een van de modernste en beste hygiënisch ingerichte boterfabriek uit de geheele omgeving. Nu de fabriek welhaast 25 jaar onder de bekwame en energieke lei ding van den heer Van Kessel voor de landbouwers uit deze en omlig gende gemeenten haar heilzaam werk heeft verricht, en geworden is een modelfabriek, is het ons aangenaam daarvan thans iets meer aan onze lezers te kunnen mededeelen. Het 300 M2 groote voorplein is bestraat met granietkeien zoodat de vracht wagens gemakkelijk tot het 19 M. breede bordes kunnen komen om daar de melk te lossen en te laden. De vloeren van de melkontvangst lokalen zijn, evenals van het bordes voorzien van ijzeren tegels terwijl de lambriseering is opgetrokken van roomkleurige tegels welke zijn afge zet met een roode bies wateenfrisch en tevens vroolijk aanzien geeft. De melkontvangstkamer geeft toegang tot het laboratorium, centrifuge- en karn- lokaal, Dit laatste is breeder uitge bouwd zoodat het toegang geeft tot het voorplein. Achter deze lokalen, die allen zeer hoog zijn opgetrokken en van overvloedige ventilatie zijn voorzien, bevinden zich weer aparte lokalen voor diverse machines, pom pen, stoomketels en een geisoleerde koelkamer. Boven de melkkamers be vinden zich, in een groote frissche ruimte, groote geemailleerde tanks waarin de melk bewaard wordt. In al deze genoemde lokalen be vinden zich naast groote stoom machines, pasteurs, centrifuges, karn- kneders, boterpers, water- en melk- pompen, een waterontijzeringstoestel benevens een complete koelinstallatie. Al deze machines zijn van de nieuwste vinding en maken het onnoodig dat het'personeel met de handen aan de bereide boter behoeft te komen. Voor de echte Hollandsche huisvrouw zou het een lust der oogen zijn deze fabriek eens te kunnen bezichtigen. Alles is er even kraakzindelijk. De machines glimmen als een spiegel, terwijl men van de vloeren wel pap kan eten, zoo voortdurend zuiver alles wordt gehouden. Een kijkje in het laboratorium deed ons zien dat van de melk aldoor proeven worden genomen om ver valsching tegen te werken en de zinde lijkheid te bevorderen. Hoeveel melk in deze fabriek ver werkt wordt 5 000.000 K.G. per jaar. Dagelijks wordt door 14 groote vrachtwagens bij de 480 aangesloten boeren de melk afgehaald. Bij het in ontvangst nemen der melk wordt deze oppervlakkig gekeurd op zindelijkheid, zuurtegraad en af wijking der gewone samenstelling. Heeft zulks plaats gehad, dan wordt de melk gewogen en nog eens be monsterd. De monsters worden op het laboratoium onderzocht en van de bevindingen wordt nauwkeurig aanteekening gehouden. Vermelding verdient vooral ook nog, dat alle machines die met de melkproducten in aanraking komen, iederen dag uit elkaar worden genomen, flink worden gewassen en daarna uitgestoomd. De directie is er steeds op uit het nieuwste en doelmatigste op zuivel gebied in toepassing te brengen waardoor het haar dan ook gelukt is een product te vervaardigen dat aan de spits staat en waarvoor ze dezer dagen van den Brabantschen Zuivel- bond het diploma mocht ontvangen, waarmede wij de directie gaarne feli- citeeren. Wij vernemen dat, nu de boter- prijs aanmerkelijk is gedaald, het ver bruik in deze streken belangrijk is toegenomen. Nu, wie de gelegenheid heeft gehad de bewerking in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Drunen gade te slaan en eenigszins bekend is met de buitengewone voe dingswaarde en lichte verteerbaarheid van Natuurboter, zal geen andert boter meer willen wijl natuurboter nu eenmaal niet is te vervangen. ELSHOUT. A. s. Zondag alge. meene Jaarvergadering van het „Wit- Gele Kruis" om ll'/2 uur in de zaal der Jongensconcregatiedaar er vele belangrijke punten te behandelen zijn wordt trouwe opkomst verwacht.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9