D£ ECHO VAN HET ZUIDEN. 'A No. 52. Zaterdag 28 Juni '30. 52c Jrg. TWEEDE BLAD. gewilligheid een bewijs van beter schap meenende te zien, dat nu alles in de toekomst beter met hem zou gaan en besloot daarom maar weder wel een beetje onnoozel, vind ik den zngtsten weg met hem in te slaan En zoo gebeurde het, dat, toen de ge M mfezt Iets omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven door J. van der Hammen Nicz. X. Ondanks de meest welwillende ver- maningén van den kerkeraad, die ver gadering op vergadering belegde, ver viel de schoolmeester, vermoedelijk wel gestijfd door de plaatselijke regee ring, allengs tot de grootste zotter nijen. Zoo had hij geheel in strijd niet zijnen werkkring in de maand Maart aangenomen eene vaart te gra ven voor de som van 3000 gulden, waarin hy van dien tijd af zoo geoc- cupeirt wierd, dat zijn gansche school in 't kort te niet begon te loopen, die hg dpor een jongeling, zelfs doe toen) nog een- kint zijnde, liet waar- nctncn- trctn urelk moylijk vaartgraven hg soo veel moylijkheden op zig heeft geladen, dat het schijnt hg nog in jaaren daar van niet zal ontslagen worden en daarover door deze en gene opt raadhuys gedagvaart word. Van nu af aan besloot de kerkeraad wat hardere maatregelen tegen den weerspannigen schoolmeester te ne men en in de eerste plaats diens grof ste buitensporigheden aan de gedepu teerden der classis, die weldra kerk en school zouden komen visiteren, be kend te maken. Maar onze Volkerts, ook niet dom en dit besluit vermoe tlende, zorgde als voorzanger wel op zijn post te zijn, toen de predikant den 17 April op de combinatie Hagoort moest prediken. Dit had hij verschei dene malen verzuimd, en nu hoopte de kerkeraad, in des schoolmeesters deputeerden van de classis van 's-Her togenbosch (dat waren: Cornells de Witt, predikant te Den Bosch, Dumon predikant te Heeswijk en Dinther, en Heuvel, predikant te Tilburg) zich den 23 Mei 1735 te Waalwijk bevon J den,- de kerkeraad het slechte gedrag van den koster veel vergoelijkte en veel ergerlijks liet rusten. Zelfs had den genoemde heeren, op verzoek van den predikant, de goedheid, de attes tatie van meester Jan maar te onder teekenen, onder voorbehoud evenwel, dat deze attestatie voorloopig in han- i den van den kerkeraad zou blijven be rusten, ten eynde die na verder blgke van zijn goed gedrag hem zeiven zou- den konnen ter hand stellen. Zoo kwam Jan Volkerts met een ernstige berisping vrij. Zoolang zijne attestatie onder den kerkeraad berustte, leidde onze ma gister een voorbeeldig leven en vervul de getrouw zijne plichten; maar niet zoodra had hij, op aanhoudend ver zoek, zijn kerkelijk getuigschrift van goed gedrag in handen, of 't lieve le ven begon opnieuw. Behalve dat hij op de combinatie Hagoort, waar de predikant den 17 Juli het H. Avond maal moest uitdeelen, weigerde voor te lezen en voor te zingen, nam hij ook de vrijheid in de volle herberg op Hagoort zijn predikant ugt te schel den, onder andere zeggende, doe hg, predikant, vuyl bestont, omdat hy met den kerkeraad zijn koster had aangeklaagt aan de visitatoren, zonder reden te geven. Later, wanneer Ds. van Rooyen \jeder den dienst op bovenge noemd gehucht moest waarnemen, verscheen hij daar wel ter predicatie, maar met opzet te laat en zat dan, tot Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. HET RAADSEL Ik zag, in een groote wereldstad Qebouwd op heuvelen, aan de oever van een stroom Hoe men op één der heuvels, een waterkraan geopend, had, Oat frissche water, dat spoelde al de straten schoon. ■n de oudheid waren onze Vad'ren Nog niet zoo dom, als menigmaal wordt betoogd. Die wisten reeds, dat vuil vergaderen De gezondheid der bewoners niet verhoogt. Vandaar zoo menig stad, in de oudheid reeds gevest Aan stroomend water ligt gebouwd, Opdat geen vuil en stank, de gezondheid daar verpest. Daar toen de hygiëne, reeds als iets kostbaars werd beschouwd. Mij dunkt Uw klacht wijst op zoo'n euvel De Vad'ren, benutten het stroomend water al Dat kwam gevloeid van gindsche heuvel, En voerde het vuil af naar de „Ratteval". Een stroompje slechts heeft daar z'n monding, Evenwijdig stroomend aan onze Grootestraat, Dat al het vuil meevoerde, doch ik beken volmondig Het nu vervuild daar ligt en half gedempt vergaat. Groot Waalwijk heet de plaats waar het ligt, En doen de bestuurders slechts hun plicht Door 't openen van de kraan, op gindschen heuvel, Verlost zijn wij van dit groote euvel. DE LOINT. groote ergernis van die gemeente, den predikant voortdurend strak, brutaal en uittartend aan te kijken. Onder al deze bedrijven liep het jaar 1735 ten einde: het jaar 1736 was ingetreden. Op Donderdag, den 2 Februari, moest de verpachting van de arme- en kerkelanden geschieden, voor vele dorpelingen een gewichtige gebeurtenis, die zich elke 2 jaren her haalde. Op den avond van dien dag het was tegelijk Maria-Lichtmis waren ten herberge van Antony Borg mans, regeerend schepen en gehuwd met Willemyna van Well, o.a. tegen woordig: Pieter de Gester, regeerend burgemeester; Antony Heermans An- toniszoon, drossaard van Baardwijk en van 1736 tot 30 April 1776 secreta ris van Waalwijk, gehuwd met Juf frouw Lina LeemansJan van Eek, ontvanger -en ouderling, en Dominicus van der Hammen, schepen, fijnschil der en organist; altemaal deftige in gezetenen en lidmaten der Gerefor meerde gemeente. Men meene niet, dat de boodschap \;an deze lieden was: tijdig naar huis gaan. Volstrekt niet. Des nachts om 12 uur was de herberg nog geheel gevuld -en er werd geklon ken en gedronken. Op dat late uur verscheen zoo waar onze schoolmees ter ook nog. Dat hij terdeeg aan Ba- chus had geofferd, bewezen zijne hoogroode kleur, zijne driftige geba ren en zijn luid klinkende stem. Hij was juist goed gestemd om ruzie te zoeken, te schelden en te schimpen. Na hier en daar wat steken onder wa- ter gegeven te hebben, begonnen zijne schimpscheuten een meer bepaald doel te treffen. Zoo had hij de aardig heid te zeggen: dat de predikant van Waalwijk, gisterenavond (Woensdag 1 Februari) gepredikt hebbende van den keizer te geven dat des keizers is en Gode dat Godes is, hier in wat te ver ging met te zeggen, dat er sommi ge waren, die Gode niet gaven dat Go- des is, als zij arme geldt, dat God toe behoort, niet betaalden. Dominicus van der Hammen, op deze woorden vuur vattende, zeide daarop: Wel, magister, de predikant mag de waarheid wel zeggen. Hierop antwoordde Jan Volkerts: WatyVatl Ik zegge u, dat de predi kant voorlede Woensdag leugens ver haalt heeft, en vroeg meteen: Gelooft gy dan al, wat de predikant op sloel zegtl Geen wonder, dat de verzamelde menigte over die enorme uitdrukkin gen verbaast opzag De meester voegde er daarop nog bij: Ja, legt het maar in kennis, ik zal het bewijzen dat hij leugens op stoel verhaalt heeft. Dominicus van der Hammen zeide daarop: Zoude ik dat den predikant morgen wel mogen zeggen, meestert Dan zal ik maken, dat hij het gauw weet. „Ik hebbe daar geen knegt toe van noode, ik zal 't hem zelfs wel zeggen", beet toen de koster den or ganist toe. Al deze betreurenswaardige zaken werden in den vorm van interro- gatoria - behandeld in de kerke- raadsvergadering van den 7 Februari. Tot lof van Ds. win Rooyen, wiens vredelievendheid en echt christelijken zin wij bewonderen, mag hier niet onvermeld blijven, dat deze op uiterst zachtzinnige wijze al te zacht, Wist iemand die ooit Waalwijk zag Dat zoo de Loint te stinken lag. Alleen in school heb ik geen last Daar is geen Loint staat bij mij vast MULO. Dat 's ook een raadsel van Oom Wim. Wie dat niet raadt vfnd ik niet slim, AI ziet Ge 't het niet, Ge ruikt het wel, Want heel de Loint stinkt als een belt. BERT. DE SLIMME FIDEL. <eek vol spanning naar zijn dobber Of die nog niet onderging, Rustig lag die nog op 't water Geen beweging in het ding! t Was als hadden al die visschen Jeelemaal geen honger meer k Geloof, dat ik een eindje verder Dacht Johan, maar eens probeer. .Kom Fidel", riep hij, we zullen Nog een eindje verder gaan, <ijk daarginder waar die boomen Aan den kant van 't water staan. ïn na enkele oogenblikken Zat Johan de visscher weer Steeds vol aandacht voor zijn dobber Ging die daar niet op en neer Neen 't was slechts de wind, die even 't Dobbertje in beweging bracht, "t Plekje is. sprak Johan, toch ook al Niet zoo goed als ik wel dacht. k Moet mijn snoer wat verder gooien Wel tot midden in de sloot, t Haakje moet wat dieper liggen Met een ander stukje brood. dunkt mij, met den schoolmeester wenschte gehandeld te zien; maar de leden van den kerkeraad waren hevig verontwaardigd en wilden van geen verschooning weten. Den 13 Februari moest onze koster, als beschuldigde, voor zijne rechters (den kerkeraad verschijnen, om op de articulen tot zijnen lasten ingebracht te antwoor den. Hij verscheen inderdaad, maar verzogt copy van deze articulen, om- me sig daarop te bedenken en ten tyde en dage ten naasten daarop te antwoorden. Die copie werd hem wer kelijk verleend en den 16 Februari thuis bezorgd; tevens werd hem aan gezegd zich voorloopig van het ge bruik van het H. Avondmaal te ont houden. Om het antwoord van Jan Volkerts te vernemen hij had een bedenkenstijd van 14 dagen gekregen werd den 1 Maart kerkeraadsver- gadering belegd en de koster geciteerd. Jan van Eek, ouderling, vroeg hem of hij nu gereed was om schriftelijk te antwoorden, waarop onze school meester zeide, dat hy den kerkeraad van Waalwijk niet erkende voor zijn competente regters en dat hy op die articulen niet wilde antwoorden, om dat de kerkeraad by hem voor zijn party gehouden wierd. Na wat tot bedaren gekomen te zijn, verzocht hij opnieuw een uitstel van 14 dagen, wat hem gegeven werd, nadat hij, onder herroeping zijher be- leedigende woorden, bekend had, dat de kerkeraad wèl zijne competente rechters waren. Den 15 Maart werd hij weder voor den kerkeraad geci teerd. Nu stond de ouderling Jan van der Ent hem te woord. Jan Volkerts echter antwoordde dezen, dat hy reeds zijn antwoord aan den predikant ge- insinueert hadde door Philippus Ver hagen, diaken, en dat zelfs schrifte lijk. Deze insinuatie was van den vol genden inhoud: Gy, Philippus Verhagen, diaken der kerke van Waalwijk, zult u vervoegen aan den persoon of ten huize van den Eerwaarden Heer C. van Roojen, pre dikant alhier te Waalwijk, en insinu- eeren zijn Eerwaarde uit naam en vanwege Jan Volkerts, koster en schoolmeester aldaar, dat die Eer waarde Heer gelieft te overwegen uit wat rapport en van wat man 1) (als by zijn Eerwaarde door eigen onder vinding altewel bekent) zijn Eerwaar de de beschuldiging, die attestatie- wijze volgens interrogatorien des we gens gehouden zijn, tegen hem, Jan Volkers, worden voortgebragt. Dat hy, Jan Volkers, wegens vredelievent- hijd en om verdere verwijdering en nog grotere oneenigheden, ja, proces sen van injurie voor te komen, die mogelijk zouden konnen geboren wor den, zou hy, Jan Volkerts, geconstrin- geert word op de voornoemde inter rogatorien, artikel voor artikel te moe ten antwoorden.. Dat hy, Jan Volkers, nogmaals uit vredelieventhijd en zelfs uit eerbiedighijd en respect voor den Eerwaarden Heer C. van Roojen, verzoekt, dat zijn Eerwaarde genoege gelieft te nemen met het betuigen en zeggen van hem, Jan Volkerts in ver- schijde gevallen gedaan, inzonderhijd op den 13 February en den 1 Meert daaraanvolgende voor den vollen ker keraad, zijnde in substantie dit vol gende: Ik, Jan Volkers, beken dat ik op Zoo, nu nog maar eens probeeren Stil Fidel, pas op, 'k heb beet, Maar opeens de jongen voelde, Dat hij naar beneden gleed. 't Water kwam hem tot de schouders Met de armen sloeg hij rond, Pakte met zijn hand een struikje Dat daar aan den oever stond. Angstig stond Fidel te blaffen Aan den kant der breede sloot, Was er niemand die kwam helpen, Nu zijn baasje was in nood Vloog'lijk dacht hijOch, wat heb ik Slecht toch op mijn baas gepast, En Johan Met beide voeten Zat hij in de modder vast. (Wordt vervolgd) VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 23 Juni. Bij z'n gewone wandeling constateerde Buurman dat bin nenkort twee muurtjes opgebouwd moeten worden, een bij de kerk van St- Jan en een bij de restau ratie der Ned. Herv. Kerk n.l. voor de verbreeding der straat. Hij vertrouwt dat béide kerkbesturen dat op zullen dragen aan de res pectieve architecten der kerken, opdat er één geheel komt met het gebouw zelf, anders wordt het misschien als een tang op een varken 24 Juni. Ben 't volkomen eens met het geen een vader—lid schreef over de Waalwflksche Bad- en Zwem inrichting. Het verstandig bestuur zal zeker met deze keurig ge stelde en juiste opmerkirgdn zoo veel mogelijk rekening houden. Ik zou er nog willen bijvoegenLaat nooit iemand op het diep voor hij een bewijs van bekwaamheid heeft afgelegd. 25 Juni. Verwondert me wel, dat er zoo weinig gesproken en geschre ven wordt na de publicatie van den vergelijkenden staat inzake nieuwe belastingen. Verwondert me niets dat de R.K. Werlieden- Vereeniging bijna voldaan is. Is het niet gek Waalwijk in de le en den Bosch in de 2e klas. Is dat noodig inkomens tot f 800,— geheel vrij. Ik vind dat voorstel overdreven democratisch, en de democraten zullen toch nog niet tevreden zijn. Nogmaals, Iaat men de kip die de eieren moet leggen niet gaan slachten en als algemeene belas ting-verlaging geannonceerd wordt, moeten allen profiteeren, de laagste Inkomens 't meest, de hoogere inkomens toch ook iets en zeker niet meer betalen. Dat is onverstandig en on-reëel! 26 Juni. Hoor niets van vordering onteigeningsplannen verbindings straat Mr. van Coothstraat—Sta tionsstraat. 't Is zoo dringend noodig. Is nu door onderling overleg niet veel meer te bereiken. Aiowie stelt nu eens een daad en neemt opnieuw het initiatief. Wie zou nu eens de minste wil len zijn, vroeg Buurman me. (Want dat is het toch eigenlijk maar). Ik weet 't niet, maar breng de vraag over. Oplossingen van de vorige week. 1 watersport amsterdam f tinaarloo emmerik ruurloo simon plet oom ra t 2 Verborgen diernamen 1. Ga je mee schaatsenrijden, Piet. 2. De dame en de heer vroegen ons den weg. 3. Dezen weg loopen we ze/den 4. Ik vind deze wol /ijner dan die 5. De man had zijn gereedscha pal ingepakt. dien tijd (te weten den 2 February) in dat gezelschap 2) geweest ben; dat er ook, by geval te pas komende, eenige redenen of disputeringen wegens het prediken van den voornoemden Eer waarden Heer C. van Roojen zijn ge sproken; dat het misschien konde ge beuren, dat ik, 't zy uit yver of drift, door haastighijd wel iets mogte ge zegd hebben, waarin de Eerwaarde Heer C. van Roojen misnoegen neemt, dat ik wel wenste, dat het niet was voorgevallen, schoon ik in mijn con sciëntie overtuigt ben niets uit kwaad- aardighijd, nog om zijn Eerwaarde te beleedigen, gezegt hebbe, of zoude acui zijn Eerwaarde zelfs in persoon mo gen zeggen. Dog vermits ik wel voor een gewoonte hebbe de geheele predi catie volgens mijn memorie uit te Een vriendelijk gezicht brengt overal licht. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 28 letters. 1—2—28 verkorte meisjesnaam 15 16 10—17 verkorte jongensnaam 20—18—21 meisjesnaam 24—23-22—11 kleur 9—27—6—26 hoofddeksel 8—4—7—17 ontkenning 25—5 beginwoord van een sprookje 13—14 komt van de kip 3-19—6-8 lichaamsdeel 1218 19 sprookjesfiguur 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een land in Europa, xxxxxxxxx land in Europa xxxxxxxx steltlooper xxxxxxx meisjesnaam xxxxxx kinderspel xxxxx ander woord voor ooievaar xxxx ontkenning xxx ander woord voor paard xx bevroren water medeklinker 3 Welk woord kan men uit onder staande letters vormen? boelvast. wijderdt i

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5