Ifreesl Deen Examen Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot GEMEENTERAAD. iili illII. i schrijven, of zoo er iets gepredikt word, dat my zeldzaam voorkomt, niet alleen te noteren, maar na het voorbeeld der Beroensers 3) te onder zoeken en te vragen of die zaken wel zoo zijn, en daarom wel de gewoonte hebbe om anderen na hunne gevoelens te vraagen, en dat uit zulk een yver voor de waarhijd en wel voor de ge- hyligde waarhijd, die alleen op den predikstoel behoort gebragt te wor den, deze geheele historie geboren is en maar met uitgekipte woorden zon der zin of samenhang zijn aangebragt 4), tegens mijir oogmerk en verzoek, want daar een noestige bie den ho ning uit zuigt, daar zuigt 'n vuile pad en onnutte spin haar fenijn uit. Eg- ter schoon onnosel in dit geval, vraag ik, Jan volkers, deswege van zijn Eer waarde vergeving, met verzoek, dat zijn Eerwaarde de verdere procedu- ren gelieft te staken en met deze be tuiging van my gelieft genoegen te ne men. Levert copie en rapporteert uw wedervaren. Actum Waalwijk 10 Meert 1736. (Geteekend)Jan Volkerts. Dat deze insinuatie door den pre dikant aan de kerkeraadsleden werd getoond en voorgelezen, spreekt van zelf; tevens zeide de predikant, dat hij als antwoord op die insinuatie door broeder Verhagen aan Jan Volkerts had doen weten, dat hij lich telijk met des schoolmeesters betui ging van leedwezen genoegen wilde nemen, indien de kerkeraad genoegen nam. Maar de kerkeraad nam geen genoegen, te minder, omdat de twee attestanten voorgenoemt (n.l. Pieter de Gester en Dominicus van der Ham men]daarin niet duyster voor valsche getuigen wierden uitgemaakt. Inte gendeel besloot de kerkeraad, nu de schoolmeester geen reden wilde ver staan en roekeloos zijn verkeerden weg bleef bewandelen, deze zaak in nadere overweging te nemen en het advies in te winnen van de heeren ge deputeerden, in welk besluit de pre dikant moest berusten. -m- Aanteekeningen. 1). Dat was Jan van der Ent, ouderling. 2). Pieter de Gester, Antonic Heermans Antz., Jan van Eek en Do minicus van der Hammen. 3). Beroëa of Berea was tijdens 'Jt leven van Christus eene stad in Mace donië en de bewoners werden Beroen sers genoemd. Aan hen bracht de apos tel Paulus het Christendom. Zie Han delingen der Apostelen 17 10 e. v. 4). Pieter de Gester en Dominicus van der Hammen waren de aanbren gers, daartoe aangespoord door hun bloedverwant Jan van der Ent, ouder ling. BUITENLAND. De Southern Cross. Na de landing heeft kapitein Kings- ford Smith meegedeeld, dat hijsnachts om ongeveer 3 uur 15 min, (Green- wich-tijd) op niet meer dan 100 mijl van het vuurschip van Kaap Race verwijderd was, maar ondanks her haalde uitzendingen van draadlooze vragen had het radio-station aldaar ze niet opgepikt, zoodat de bestuurder gedwongen was geweest langer dan 5 uur in den blinde in den mist heen en weer te vliegen. Om kwart voor elf kreeg hij eindelijk antwoord en kon de Southern Cross weer koers richten naar Harbour Grace. Om elf uur 40 zag de bestuurder het vliegtuig, dat hem den weg moest wijzen en 13 minuten later was de landing vlot verloopen. Oe geheele tocht heeft 30 uur en 28 minuten geduurd, maar de eigenlijke tocht over den Oceaan niet meer dan 22'/a uur. Na een goed uur rusten begonnen de vier mannen alweer met het inla den van benzine en het nazien van motor en schroef en het plan was tegen 4 uur door te vliegen naar New York. De eerste Oceaantocht van Oost naar West is in April 1928 met het Duitsche viegtuig Bremen volbracht met kapitein Kohl, den inmiddels overleden baron von Hühnefeld en den Ier Fitzmaurice aan boord. Naar Reuter uit Harbour Grace meldt, heeft Kingsford Smith verklaard, dat wanneer er niet zoo'n buitengewoon goede draadlooze installatie aan boord was geweest, hij en zijn makkers nooit uit den mist zouden zijn gekomen. Men had geschat, dat de voorraad benzine voldoende zou zijn voor 38 uur, maar door den tegenwind was er meer brandstof verbruikt, dan ver wacht was en toen de vliegers boven dien zoo lang in den mist moesten vliegen, moest men het plan om de kust van Maine te bereiken opgeven. Zooals men weet, had Kingsford Smith daar in ,de lucht willen bijvul len en dan rechtstreeks naar New- York door willen gaan. NEW YORK, 26 Juni. De Southern Cross is hier aangekomen. Afschaffing in- en uitvoerverboden. De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft aan den volkenbond getelegrafeerd dat de beide deelen van 't parlement hebben goedgevonden de ratificatie van de conventie Colijn inzake de afschaffing van de in en uitvoerver- boden, zoodat de volkenbond deze hebbend kan beschouwen. Helaas zal deze Tsjechische ratifi catie de inwerkingtreding van de con ventie op 1 Juli toch niet meer mogelijk maken, wegens de bekende weigering van Polen om voorloopig tot de ratificatie over te gaan. Werkloosheid in Duitschland. In Duitschland zijn op het oogen- biik 2.000.000 werkloozen, die de regeering voor een harer allermoeilijkste problemen stelt. De minister van Arbeid, Stegerwald zeide op een vergadering van de Alg. Vakvereenigingsfederaties te Berlijn, dat er maatregelen werden getroffen om spoedig werk te ver schaffen aan 150 000 werkloozen. voor- namelijk in de bouwvakken. En hij voegde er aan toe, dat de volgende maand de Rijksdag zou te beslissen hebben over de wijze om geld te krijgen teneinde nog een halfmillioen werkloozen te helpen. De minister voegde er aan toe, dat Duitsch and's twee millioen werkloozen de koop kracht van het land jaarlijks met vier tot vijf milliard mark verminderen. De kosten der Rijnland bezetting. Blijkens een officieele statistiek zal de bezetting van het Rijnland van den wapenstilstand tot 30 Juni 8.7 milliard mark beloopen. In dit bedrag zijn niet begrepen de rijksbijdragen voor het bezette gebied, noch de bijdragen voor culureele doeleinden. Wegens de strenge censuur, die in Bolivia wordt toegepast, is 't moeilijk een zuiver beeld van de aldaar heer- schende situatie te verkrijgen. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Belgische eeuwfeest-viering. In de Kamer kwam het Woensdag ochtend tot zeer heftige incidenten bij de bespreking van het buitengewone crediet, aangevraagd door de regeering ten einde de kosten van de eeuwfeest viering, die 6V2 millioen frank bedra gen, te kunnen dekken. De Vlaamsche nationalisten, mr. Leuridan en Ward Hermans, betoogden, dat het Vlaamsche volk aan de Belgi sche viering niet kan deelnemen. De gelijkheidsbelofte, door de regeering gedaan, is nog altijd niet ingelost en de revolutie van 1830 was slechts Fransch-imperialistisch maakwerk. Beide sprekers werden tot de orde geroepen, Ward Hermans, wegens veelvuldige interrupties, Leuridan om dat hij de eeuwfeestviering „een on zedelijke Belgische kermis en een zuiver militaire parade heette Minister president Jaspar, die herhaaldelijk aan zijn verontwaardiging lucht gaf, ver liet daarop de vergaderzaal. Leuridan. niettegenstaande hij tot de orde werd geroepen, onder groot tumult voort gaande, zeide, dat het wei degelijk een onzedelijk iets was de Gezelle- hulde in de 1930-feesten in te scha kelen en met militair vertoon te om ringen. Het eeuwfeest, dat nu gevierd wordt, riep hij uit, speelt zich af op een vuurberg. De Vlaamsche nationa listen zullen de uitbarsting wel weten te bevorderen. De Kamervoorzitter verklaarde, dat de redevoering van mr. Leuridan een der hatelijkste was ooit in deze Kamer gehoord en voegde er aan toe, dat parlement en land haar alleen met algemeen misprijzen kunnen beant woorden. Na tusschenkomst van den sociaal-democratischen oudminister Huysmans. die België een Europeesche noodzakelijkheid heette waar de leider der socialistische fractie, Van- dervelde, aan toevoegde, dat het ook een historische werkelijkheid is en na de bedreiging van den Waalschen katholiek Housiaux Ward Hermans uit de zaal te zullen gooien welke bedreiging echter niet werd uitgevoerd trad de kalmte weer in en kon het debat even na het middaguur worden geëindigd. Over het crediet zal later worden gestemd. Ernstige onlusten te La Paz. In verband met de revolutionnaire gisting, die reeds sedert geruimen tijd in Bolivia heerscht. is het te La Paz thans tot 'n bloedig incident gekomen. Een groote menigte organiseerde in de Boliviaansche hoofdstad een vijan dige demonstratie tegen generaal Kundt den opperbevelhebber van het leger. De troepen vuurden op de manifes tanten, met het gevolg dat 34 personen gedood en honderden gewond moeten zijn. Er zijn talrijke arrestaties verricht terwijl een groot aantal personen is gedeporteerd. Onder de bevolking van La Paz heerscht hevige verontwaardi ging, zoodat nieuwe botsingen niet uitgesloten moeten zijn. De lijken der bij de onlusten om 't leven gekomenen werden door de woedende bevolking in de straten der stad tentoongesteld. Volgens verdere berichten echter zou de revolutionnaire actie thans geheel den kop zijn ingedrukt' De leider dezer beweging, Hino Josa, zou de wijk naar Argentinië hebben genomen. BINNENLAND-, De draadnagelindustrie. Op de vragen van 't lid der Tweede Kamer, den heer Kortenhorst: 1. Is het den minister bekend, dat met ingang van 1 Juni te Helmond aan ongeveer 200 metaalbewerkers, werkzaam in de draadnagelindustrie ontslag is aangezegd en dat in dien industrietak ontslag van nog grooter omvang is te duchten? 2. Meent de minister niet, dat als oorzaak van den slechten toestand van deze industrie in de eerste plaats gedacht moet worden aan dumping? 3. Is de minister bereid ten spoe digste de noodige maatregelen te ne men, die er toe kunnen leiden, dat deze Nederlandsche industrietak voor ondergang wordt behoed heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord 1. Het is ondergeteekende bekend, dat op een der draadnagelfabrieken circa 200 arbeiders zijn ontslagenhem is niet gebleken, dat in de toekomst ontslag van grooter omvang te duch ten is. 2. Deze voor een belangrijk deel voor export werkende industrie onder vindt op de binnenlandsche en buiten- landsche markten zeer ernstige con currentie van buitenlandsche fabrieken. Eenige jaren geleden werd een in ternationale overeenkomst gesloten, die slechts ongeveer een jaar heeft bestaan pogingen tot vernieuwing van die over eenkomst zijn tot nu toe niet geslaagd. De daarmede verbonden strijd, leidt tot wederzijdsche prijsverlagingen. In hoeverre hierbij van dumping door strijdende partijen kan worden gespro ken, is bezwaarlijk vast te stellen. 3. Het is ondergeteekende niet ge bleken, dat deze industrie, die zich in de laatste jaren door moderniseering van het bedrijf krachtig versterkt heeft, aan gevaar voor ondergang zou bloot staan. Bij voortduring is de aandacht op deze industrie gevesttgd en in ver band met deze bijzondere omstandig heden is dan ook sedert geruimen tijd werktijdverlenging toegestaan. Voor het nemen van andere maat regelen acht ondergeteekende geen reden aanwezig. Het perceel op den Dam De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft op de vragen van Dr. v. d. Waerden geantwoord. 1. De ondergeteekende heeft kennis genomen van den disciplinairen maat regel, door den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft genomen ten opzichte van de ernstige baldadighe den, door studenten dier hoogeschool gepleegd in een gebouw dat niet alleen als historisch nationaal monument, maar ook als verblijf van het Hoofd van den Staat, van zulke handelingen de daders had moeten terughouden. 2 en 3. Zooals o.a. uit de geschie denis der totstandkoming van art. 69 der Hooger—onderwijswet blijkt, heb ben de disciplinaire maatregelen, waar op dit artikel ziet, ook betrekking op het openbaar optreden van de studen ten en kan de academische straf worden opgelegd, afgescheiden van de tusschenkomst van den strafrechter en onverminderd de door dezen op te leggen straf. De ondergeteekende bezit ten aan zien van de uitspraak van den Senaat der Technische Hoogeschool geen vernietigingsrecht. Wel zijn de in vraag 1 bedoelde studenten overeen komstig het tweede lid van art. 69 bij den ondergeteekende in hooger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afgeloopen, kunnen omtrent den afloop van dit beroep nog geen mededeelin- gen verstrekt worden. Gevangenisbevolking. De daling der gevangenisbevolking is niet gering. Dit blijkt uit de dezer dagen verschenen gevangenisstatistiek over ]928, aantoonend, dat van 1923 tot en met 1928 deze bevolking«terug- liep van 2500 tot 1760 of met onge veer 20°/0. Die teruggang hield, of schoon in eenigszins geringer mate in 1929 aan. Het zal geen bevreemding wekken, dat reeds geruchten in omloop zijn, welke spreken van plannen tot sluiting van een onzer groote gevangenissen. Uitvoer van eieren in Mei. Ons land heeft volgens de maand- statistiek van den uit-, in- én doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in Mei 9494 ton versche eieren, ter waarde van f 5.852.000 uitgevoerd, tegen 10.221 ton ter waarde van f 7.175.000 in Mei van het vorige jaar. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Donderdag 26 Juni 1930 des namiddags half vier. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Meyer. Afwezig de heeren Middelkoop, Rjjken, Timmermans en Sneep. Aan de orde: 1. Vaststelling der notulen der ver gadering van 22 Mei j.l. e notulen worden ongewiizi 2. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat er een schrijven is ingekomen van Ged. Sta ten, inhoudende de verdaging van de beslissing over het raadsbesluit tot opheffing van de openbare lagere school in de Heistraat te Capelle. Dit schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. Voorts is van Ged. Staten terug ontvangen de verordening regelende de verplichting tot aansluiting bij de waterleiding. Ged. Staten maken be zwaar tegen de ontheffingsmogelijk heden zooals die hierin geregeld zijn. B. en W. stellen voor dit aan te houden tot de volgende vergadering, opdat zij hierover bij andere gemeenten haar licht eens kunnen opsteken, v. d. Willigenburg. Ik zou er bij B. en W, op willen aandringen om zoo mogelijk aan de bepalingen vast te houden en de ontheffingsmogelijk heden open te laten, dat is ons toch bij de oprichting voorgehouden. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten schrijven dat de minister zou kunnen overgaan tot opzegging van de geld- ieening indien de gemeente niet aan hare verplichtingen voldoet. Adres van den heer G, Rekkers te Capelle om een tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken van de R.K. school te Waspik door zijn kinderen. Adressant vraagt een vergoeding van f 25 per jaar en per kind. Voorzitter. Men heeft het recht om een tegemoetkoming te vragen wanneer de schooi meer dan 4 K M. van de woonplaats verwijderd is. Adressant zou echter zijn kinderen naar de R,K. School te Berkdijk kunnen sturen, en deze is binnen afstand gelegen. B. en W. stellen daarom voor om afwijzend op dit verzoek te beschik ken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van 'n kasgeldleening groot f 17.500. De Voorzitter zegt dat dit hetzeifde bedrag is als voor 1929. De leening zal naar behoeite worden opgenomen bij de Coöp. Boerenleenbank te Ca pelle tegen 43 4 pCt. a pari. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van het vermenigvuldigings- cljfer van de gemeentelijke inkomsten belasting 1929—1930. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor. stellen dit cijfer te bepalen op 1,7, dus gelijk aan het vorige jaar. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de begrooting 1929. De Voorzitter licht toe dat het be treft, de overschrijving van posten die te hoog geschat zijn naar posten waar op vroeger te weinig geraamd is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 6. Mededeelingen. Voorzitter. Blijkens de voorloopige berekening zal de gemeente uit het in te stellen gemeentefonds ontvangen een bedrag van pl.m. f 27.000 waarbij dan nog komt een uitkeering van f 3.000 als vergoeding in de jaarwedden van burgemeester en secretaris. De gemeente zal dus in de toekomst ontvangen een uitkeering van f 30.000 per jaar van het rijk. Hierna krijgt de heer Verheijden de gelegenheid om eenige vragen te stellen omtrent de inrichting van de brand weer. De heer Verheijden zegt, dat hij onlangs bjjj een kleinen brand heeft gezien, dat er in de kom van Capelle slechts een standpijp aanwezig is. Hij wil het dagelijksch bestuur hierop opmerkzaam maken en zou gaarne zien, dat er nog een standpflp bijkwam. Wanneer er rieten daken in den brand betrokken zijn, kan men met standpijpen veel meer bereiken dan met de spuit. De Voorzitter zegt, dat hetzelfde geval zich ook al eens in Sprang heett voorgedaan. Het aantal standpijpen is over de verschillende deelen van de gemeente verdeeld. Wanneer de brand weer actief was, was het toch een kleinigheid om er elders even een te gaan halen, in dit geval b.v. in Nieuwe- vaart. Verheijden. Het is in de kom der gemeente, daar mochten er toch wei twee zijn. Michael. Behalve de standpijp be vindt zich in Capelle ook nog de andere spuit. Bij het begin van brand by Sneep heeft men vroeger kunnen zien, dat die spuit beter werkt dan de standpijp, Maar de brandweerlieden mochten wei eens wat meer activiteit ontwikkelen, velen weten niet eens hoe ze met 't materaal moeten omgaan. Verheijden. Onlangs ben ik maar eigenmachtig opgetreden om het huis van mijn tante te beschermen, maar den volgenden avond zag ik, dat de spuit er nog stond. Zooiets is toch werkelijk treurig. v. d. Willigenburg. Ik geloof niet, dat het noodig is, dat we er in de kom van Capeile nog een standpijp bijnemen. Als de brandweer op haar post Is, zijn de standpijp en de spuit voldoende. Ik 'heb er reeds meermalen opgewezen, dat het personeel van de brandweer niet genoeg van alles op de hoogte is. Ik zou B. en W. willen verzoeken eens in vergadering uit te waarop de instructies nog eens goed worden nagegaan* en gewezen wordt op de verplichtingen, die zij behooren na te komen. Het is noodzakelijk, dat ieder weet wat zijn taak is, waar het materiaal zich bevindt, waar de brand putten liggen, enz. De heer Verheijden zegt, dat men met al het materiaal niets kan uit richten, wanneer er geen volk aanwezig is. Het volk dat in den polder werkt, kan nu dikwijls niet zien of er werke lijk brand is. Wanneer men het kleppen bij brand invoerde zou het volk er direct van op de hoogte zijn. Spr. zegt vervolgens, dat het wenschelijk zou zijn de over den weg liggende slangen door houtblokken te beschermen. Nu komt het soms voor dat net geheele verkeer stil staat, terwijl dit anders gewoon door zou gaan. Weth. Michael meent, dat het be zwaar van den heer Verheijden wat betreft het alarm, reeds ondervangen is door de zgn. ordonnans, die de menschen bij brand moet waarschu wen. Voor de bescherming der slangen zou spr. liever langs den weg liggende steenen nemen, daar de houtblokken toch weer spoedig verdwenen zouden zijn. De heer Kerst hecht aan het alar meeren niet zoo veel belang. Wanneer men enkele mannen heeft die het materiaal kunnen hanteeren, doet men meer dan met 'n hoop volk. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in geheim comité over. SPRANG. We vernemen dat Dr. S- Waardenburg met ingang van 1 juli a.s. zijn practijk; zal over doen aan Dr. Winkelman. Dr. Waardenburg zal zooals bekend, zich dan te Leerbroek vestigen. Naar men ons mededeelt is hier een comité gevormd, om gedurende de Kermis te Kaatsheuvel en Waalwijk met de kinderen der Chr. School ver schillende uitstapjes en fietstochtjes te houden. VRIJH.-CAPELLE. Men deelt ons mede dat op Zondag 29 juni a.s. des morgens half tien en des namiddags half drie in de Geref. Kerk een can- dldaat hoopt op te treden. Vanwege de afd. van de Chr. Bouwvak—arbeidersbond wordt een ledenvergadering gehouden Donderdag 3 Juli a.s. 's avonds 7'/a uur in de vergaderzaal in de Nieuwstraat. Agenda Opening, Notulen, Ingekomen Stukken, Belangrijke besprekingen, Inwisselen vacantie-bonnen, Rondvraag, Sluiting. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J.v.Zeist is bij onderhandsche aanbesteding op gedragen aan de aannemers Kleinoog en van Oversteeg. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half drie op te treden Ds. A. van Willigen. Het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft besloten deel te nemen aan het op Zaterdag 30 Augustus a.s. te Heukelum (ZH) te houden Muziek- en Zangconcours. In verband met de slapte in de schoenindustrie neemt het aantal werkloozen in deze gemeente toe. Was de prijs der nieuwe aard appelen in het begin dezer week nog 50 cent per kop, nu de aanvoer ruimer wordt is de prijs verlaagd tot 35 cent. De Postduivenvereeniging „De Luchtvaart" hield gecombineerd met de Kaatsheuvelsche vereeniging „De Getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit Limoges met den volgenden uitslag: C van Corstanje 1, P Snaphaan 2—9, P v d Velden 3—4, D Hendriks 5—7 —10, W v d Velden 6, M Donders 8, A Snoeren 11 en B van Breukelen 12. A.s. Zondag des namiddags 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a/a Loon- schendljk optreden Ds. Fockema uit Sprang. Met het oog op het 25—jarig ambtsjubileum van onzen geachten geneesheer Dr. Ph. J. Kohier, op 19 Augustus a.s. heeft zich 'n huldigings comité gevormd, waarin naar wij ver nemen, zitting hebben de dames Mevr. Oerlemans de Roon, Mevr. Quirijns Oerlemans, Mevr de Roy van Zuydeweyn Mej. N. de Roon, Mej. N. v. d. Hoeven, en de heeren G. A. S. de Bas, E. Colet. H. Spierings, H. Kerst, Adr. Dekkers en G. J. Heijmans. Op initiatief van de Oranjever— eeniging zal het feest ter viering van den 50sten verjaardag der Koningin in deze gemeente op 1 Sept. a.s. gehou den worden. RAAMSDONK. Sluiting Landbouwhuishoudcursus. Dinsdagmiddag had alhier in het St. Leogebouw de feestelijke sluiting plaats van den door 50 dames uit deze gemeente en de naburige ge meenten Waspik en Hank gevolgden landbouwhuishoudcursus. De groote zaal was voor deze ge legenheid eenigszins feestelijk aange kleed. Op smaakvolle wijze waren de verschillende voorwerpen, kleeding- stukken, borduurwerken, enz., die de dames tijdens den cursus vervaardigd hadden, tentoongesteld. Er waren keurige werkjes bij, gewoonweg om j

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6