Nieuws uit Kaatsheuvel, VERHUISD STATIONSSTRAAT 4 geopend een ril 1 Dames- en Heeren- Mode-artikelen. yrallal, MonsM 13, kil de Mailt, Th. Löwenthal 1 Doorzitten Kunst en Letteren. Bij Examens Marktberichten. PUROL A. M. VERHOEVEN F a. A. v. d.Wee-CooIs Ontvangen voor de a.s. kermis: RODENT Goverts van Gamerenom half tien en om 5 uur in de Geref. Kerk Ds. T. de Vries. /CAPELLE, Dezer dagen circuleerde in onze gemeente een lijst, waarop AVRO vrienden ais blijk van sympathie hun handteekening plaatsten. L)e dames Mevr. Oerlemans-van den Heuvel en Mevr. Sneep-van der Giessen, die zich hiermede belast hadden, verzonden deze lijst met circa f85,— aan vrij willige bijdragen aan den heer W. Vogt, die hiervoor zijn hartelijken dank be tuigde. J Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de verjaardag van H. M. de Ko ningin te dezer plaatse met een kin derfeest voor de schoolkinderen gevierd worden. Een sub-comifé, dat zich met de organisatie van dit feest beiast en waarin zitting hebben de heeren G. A. S de Bas, A, van den Hoek, D. Schuiler, H. Kerst, J. G. Addink en J Huljsman, benevens het onderwijzend personeel, is reeds gevormd. J De bakkerij der coöperatieve productie- en consumptievereeniging .Ons Belang" zal a.s. Maandag 7 dezer geopend worden. Tot broodbezorgers zijn aangesteld de heeren H. van der Have en Spuijbroek. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente alhier des voorm. half tien en des avonds zes uur op te treden Ds. A. van Willigen. Gedurende de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor te dezer plaatse ingelegd f 10920 25 en terugbetaald f 5179 01. Het aantal inlagen bedroeg 76, dat der terugbetalingen 42. Aan de O. L. School in de kom dezer gemeente is met ingang van 1 juli 11. als volontair in functie getreden mej. D. Benjaminse, pas geslaagde rnderwijzeres. Ter opluistering van den 9 Augustus a. s. te houden landdag van Ned. Herv. Jongeiingsver. zijn, naar we vernemen, uitgenoodigd het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" alhier en de Cr. gemengde zangverenigingen „Excelsior" uit Sprang, „Excelsior" uit 's Gravenmoer en „Hallelujah" uit Besoyen. Tot bestuursleden der onlangs opgerichte Coöperatieve Productie en consumptievereeniging „Ons Belang" zijn gekozen de heeren H. Boer, J Blom, C. Rosenbrand, Paaps en K Karsten, die hunne benoeming hebben aangenomen. Ds. B. Moorrees, eertijds predi kant bij de Ned. Herv. gem a d. Loonschendijk, thans te ljselstetn, heeft na een 34-jarige ambtsbediening om gezondheidsredenen zijn emeritaat aangevraagd. A.s. Zondag des nam 2 uur zal in de Ned. Herv, kerka.d Loonschen dijk optreden Ds. A. v. Willigen uit 's Capeile. Bij het regiment Onbereden Veld- Artillerie te 'sGravenhage is op 4 dezer ingelijfd de heer C. Verhoeven Bzn., milicien der lichting 1930. Mej. D. C. van Campen, onder wijzeres te Capeile Kom is benoemd als assistente a.d. bijzondere lagere school aan de Nieuwstraat te Ca peile. Aan den heer F. Braber, onder wijzer aan de Chr. School te Loon schendijk, is in verband met zijn be noeming als zoodanig te Rekum, met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend uit zijn tegenwoordige be trekking verleend. Donderdagavond hield de afd. van den Chr. Bouwvakarbeidersbond een ledenvergadering in de vergader- zaai in de Nieuwstraat. welke zeer druk bezocht was. Aangezien de functie van voorzitter vacant is, werd aan een der bestuursleden de leiding op gedragen, die de vergadering op ge bruikelijke wijze opende en een kort openingswoord sprak, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette en er zijn verheuging over uitsprak dat thans zoovelen waren opgekomen ter bijwoning dezer vergadering, hopende dat een trouw bezoek in de toekomst zal mogen blijven. Hierna worden door den secretaris den heer J. Haverhals de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd wor den goedgekeurd Mededeeling werd gedaan dat het bestuur besloot om in verband met den groei der afdeeling, het ledental is reeds de 70 genaderd het bestuur met 2 leden uit te breiden, hetwelk door de vergadering werd goedgekeurd en overgegaan tot stem men. Daar bij de eerste stemming niemand een volstrekte meerderheid behaalde, werd een tweede vrije stem ming gehouden welke het resultaat had, dat gekozen werden de heeren Jac de Jong en J. Heurter, die onder dankzegging voor 't in hen gestelde vertrouwen de benoeming aannamen, zoodat het bestuur thans uit 7 leden bestaat. Daar door verschillende om standigheden de voorzitter reeds ge- ruimen tijd geleden bedankt heeft, en in de vorige vergadering in deze vacature niet kon worden voorzien, wordt aan de orde gesteld verkiezing van een voorzitter uit de 7 bestuur ders door de leden, dit had tot gevolg dat de heer jac. de Jong met bijna algemeene stemmen voor deze functie werd gekozen, en zijn benoeming aan nam, onder daverend applaus der aanwezigen. De penningmeester deelde dan mede. dat de leden bij eventueele werkloosheid, zich strikt aan de regle mentaire bepalingen moeten houden, en dat aan bonnen voor de Chr. feestdagen een bedrag van bijna 1000 gulden door hem is uitgekeerd een bewijs dat het bonnenstelsel de arbei ders belangrijke voordeelen biedt. Hier na is aan de orde het inwisselen der bonnen voor de vacantidagen, waarvan ongeveer 800 stuks worden ingeleverd. Nadat nog enkele punten van onder, geschikt belang besproken zijn, wordt met een woord van dank voor de opkomst en dankgebed de vergadering gesloten. VRIJHOEVE—CAPELLE. Zondag 6 Juli a.s. des morgens half tien en 's middags half drie hoopt in de Geref, Kerk op te treden Ds. Snoeij. De onlangs opgerichte voetbal vereniging heeft tot naam gekozen „Sparta" terwfll tot secr.-penningmees- ter is benoemd de heer M. Vos. Men deelt ons mede, dat de ge houden collecte voor het aanbieden van een huldeblijk aan Dr. P. Kohier, in verband met zijn 25-jarig ambtsju bileum in de gemeente Sprang-Capeile heeft opgebacht ruim f850 MADE EN DR1MMELEN. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 28 Juni v.m. 8'/2 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer v. Gils. Afwezig het lid Ligtvoet. Een verzoek om subsidie van de stichting „Moederheil" wordt afgewe zen, terwijl het verslag der Waterlei ding Mij. West—Brabant ter inzage zal worden gelegd. Bij de voorstellen van B. en. W. in gevolge de wet tot herziening der flnantieele verhouding tusschen rijk en gemeente wordi d x>r dt n voorzitter een ioelichting gegeven. Vooral de kleinere en middelmatige inkomens zullen bij de nieuwe tarie ven gebaat zijn. in totaal is er voor de ingezetenen een voordeel van f 12.000 Ds bedoeling is de gemeente in de derde klasse te rangschikken, de belasting die hierdoor meer wordt opgebracht komt rechtstreeks aan de gemeente ten goede. Van den Min. van Financifin is later nog een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat waarschijnlijk nog een hooger bedrag kan worden uitgekeerd, zoodat dan ook de 40 op centen op de fondsbelasting zouden kunnen vervallen. De Heer de Wijs is het er niet mee eens dat Made de eenige gemeente is in de Langstraat die geen opcenten op de vermogensbelasting heft. De Voorzitter zegt dat het bedrag niet de moeite waard zou zijn. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het erfpacht van een perceel te verkoopen voor f 35. De Voorzitter zegt nog, dat binnen kort de Dreef zal worden bestraat, de begrooting der werkzaamheden volgt nog. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering. Doorzitten bij wieirljden verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Nap. de la Mar f Gisterochtend is te den Dolder, waar hij den laatsten tijd verpleegd werd, de tooneelspeler Nap. de la Mar overleden. Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgenU PRIMA WERK aan BILLIjKEN PRIJS NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 3 Juli 1930. Met ingang van 1 October is benoemd tot directeur van het P., T. en T.kantoor alhier de adjunct- referendaris der P. T. en T. de heer H. J. Schouten te 's Hage. Zaterdagavond geeft de Heusden- sche Fanfare een concert op de Visch- markt. De Heusdensche Hengelsport- vereeniging besloot deel te nemen aan den uit te schrijven wedstrijd te Vlijmen Vanwege de Heusdensche Win keliersvereniging wordt van 30 Aug, tot 6 Sept. een winkelweek georgani- i seerd. Kaatsheuvel, 4 Juli 1930. Kermis. Met 'n echt zomerweertje is onze kermis Ingezet. In tegenstelling met kermis 1929 konden deuren en ramen niet ver genoeg open. Voor de kaste leins en de verfrisschingsgelegenheden een uitstekend weertje. Met de tradi- tioneele matinées van Euphonia en Apollo begon de Donderdagmorgen. Euphonia had een goed bezette zaal. die van Apollo zat tot berstens toe volgestopt. De atmosfeer was er nu juist niet zoo fijn, dan de muziek en de humoristen, 't Was voor de muzi kanten nu juist geen ontspanning om de zware nummers van 't muzikale gedeelte te doorworstelen en we kon den de executanten, die voor dergelijke gelegenheden 'n licht amusant pro gramma met 'n potpourri en wals prefereeren, niet geheel en al ongelijk geven, 't Was de respectieve directeu ren, toen ze van hun directie home afkwamen ook aan te zien, dat het niet behoeft te regenen om druipnat te worden. Des ondanks werd er uit stekend gemusiceerd. Natuurlijk was 't leeuwenaandeel van 't programma weggelegd voor de humoristen, die zich op onverbeterlijke wijze van hun taak kweten. Het duo Jeffranso oogstte welver diende successen in Euphonia. 't Is 'n tweetal, dat op onnavolg bare wijze de kunst verstaat het pu bliek te doen lachen. Duo Smink met den heer Droppert vierden in Apoilo hoogtij en ais steeds met gevolg een bulderend lachsalvo, zoolang het drietal, of ook maar één hunner op de planken staat, 't Is 'n oerkomisch stel, dat niet verveelt, hoe vaak men het ook hoort. De danszalen trokken vanzelfspre kend in den namiddag en avond hun publiek, terwijl ook de dansgelegen heden in de café's niet over gemis aan belangstelling te klagen hadden. De orde bleef uitstekend bewaard. Alleen eenige dronken vreemdelingen moesten door de Politie voor den nacht opgeborgen worden. Vaandel. De liedertafel „Bel Canto" beschikt nog niet over een drapeau. De finan- tieele toestand der kas liet het niet toe, om iets, de vereeniging waardig aan te schaffen. Dezer dagen mocht de jeugdige vereeniging van iemand die „Bel Canto" 'n warm hart toedraagt 'n schenking van f 50 ontvangen, als eerste storting in het vaandelfonds. Bij de mededeeling hiervan aan de leden volgde direct een tweede gift van f 10, zoodat de grondslag voor een vaandelfonds gevormd is, dat naar we vertrouwen „Bel Canto" in staat zal stellen, om zich in den kortst mogelijken tijd van 'n prachtig vaandjel te voorzien. BOEKBESPREKING. Oude\Pybus, door Warwick Deeping. De oude John Pybus, van zijn eigen zoons vervreemd door hun laag-bij- den-gronds materialisme en liefde voor den mammon, vindt in zijn kleinzoon de hoogere levensidealen die hij bij zijn eigen kinderen altijd gemist heeft en tusschen die twee, grootvader en kleinzoon ontstaat een vriendschap, die haar oorsprong en voedsel vindt in de zuivere zielsgemeenschap van die bei den. Dit is de groote lijn waarlangs het geheele werk is opgebouwd, maar het raakt intusschen vele intense levens problemen, die de schrijver met zijn omvangrijke levens-visie tot een bij zonderen roman heeft verwerkt. Deeping is een opmerkelijk karakter- teekenaar. Hij heeft zijn personen, als de regisseur zijn spelers, om zich ge schaard en schildert ze in minutieus fijne doch rake trekken, zonder ze voor de gelegenheid een extra verfje ter opfleuring te geven. Mede hier door is het een werk geworden rijk aan inhoud en diepte. Uitgave N V. van Holkema Watendoiff's Uitg. Mij. Amsterdam. „Daer slae gheluck thoe Een verhaal uit den tachtig jarigen oorlog, door Lettice U Cooper. Dat bijschrift: Een verhaal uit den tachtigjarigen oorlog, zal menigeen er wellicht huiverig van doen zijn dezen roman te lezen. Wij zijn ook op onze lagere en middelbare scholen al zooveel geplaagd met den 80 jarigen en andere oorlogen en wat dies meer zij, dat we er niet zoo heel veel voor voelen later onze kennis dienaangaande nog eens op te frisschen en evenmin happig te zijn op verhalen met details daaruit. Het is deze Engelsche, Lettice Cooper, echter gelukt in dezen roman weer te geven de geschiedenis van een Hollandsche familie uit de 16e eeuw, uit den tijd, dat Holland zijn felsten strijd voerde tegen de Spaansche ver drukking,; op een frissche, levendige wijze, in den geest en atmosfeer van den tijd waarin het speelt, spanning als een echte roman. En wat het werk bovendien, uit ge schiedkundig oogpunt zeer belangrijk maakt is de beschrijving van het En gelsche gilde der Cooplieden—aven- turiers en van den overwegenden in vloed die dit koopmansgilde in die dagen had op de buiteniandsche politiek. Een vlot geschreven roman, ommeer dan een reden aanbevelenswaardig. Uitgave N.V. van Holkema <S Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam. Palle /armer, door Morten Korch. Falie Jarmer is een jonge man, die zijn leven wil wijden aan de instand houding van een ouden watermolen, die reeds van oudsher aan het geslacht der Jarmers heeft behoord. Hij zal de vloek, die reeds langen tijd op den molen rust, opheffen. Het werk schil dert zijn strijd voor den ouden ring. molen en voor zijn geluk beide; het is degelijk opgebouwd met stijgende spanning, maar is tegelijk doorweven met symboliek door de legende der molenvrouw, die sinds lange tijden ongeluk er. rampspoed over den molen heeft gebracht. Het is een aardige roman uit het volksleven, die zich beweegt om de verschillende levens-conflicten tot de draden van de handeling zich vereeni gen in de laatste groote catastrophe De vertaling (uit het Deensch) had hier en daar iets vrijer kunnen zijn N.V. van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. van GROOTESTRAAT 168 naar met ingang van 10 JULI a.s. Verloskundige. Met ingang van 1 JULI heeft ondergeteekende te Vrijhoeve-Capelle. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Waalwijk, 4 Juli 1930. Eieren 5—6 ct. Varkens f 18—f21. en met een avonturen- WAALWIJK AGENDA'S. Zaterdag 5—6uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Het Gevangenisschip". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Kit Carson". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12'/4U. Repetitie Liedertafei „Oeiening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafei „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 uur. Witte Bioscoop, „Het Gevangenisschip". Zondag 6 en 8'u, Luxor Bioscoop, „Kit Carson". GEMENGD NIEUWS. Twee jongetjes te Rotterdam overreden en gedood. Gistermorgen hebben 2 vreeselijke ongelukken plaats gevonden, waarvan 2 jongetjes van 7 jaar het slachtoffer geworden zijn. De 7-jarige J. v. A. gewoond hebbende op den Feyenoorddflk, ging gisterochtend met zijn 6 jarig broertje naar schooi, in de Oranjeboomstraat bij den Steven Hoogerdijkstraat staken zij plotseling zonder uit te kijken de tramrails over. De jongen werd ge grepen door een motorwagen van lijn 3, bestuurd door T. j. v. G. van de 2e Reserveboesemdwarsstr., en hoewel de bestuurder krachtig remde en het broertje nc g pogingen deed den jongen weg te trekken, werd hij meegesleurd en op slag gedood. Het vreeseljjk verminkte lijkje is naar het politie bureau aan de Nassaukade gebracht. Het andere doodeltjke ongeval had plaats in de Agniesestraat. De 28 jarige chauffeur J. den O. uit Capeile aan den ljssel was daar bezig geweest aardappelen ie storten in een keider van pand 40. De jeugd had den auto tot haar speelterrein uitgeko zen en toen de chauffeur wilde weg rijden moest hij de jongens eerst van den auto wegjagen. Een ontsnapte er aan zijn aandacnt de 7 jarige E. C. de G., die aan den zijkant van den wagen was gaan hangen tusschen de wielen. Toen de auto zich in beweging stelde viel de jongen eraf en kreeg het achterwiel over het lichaam, waardoor ook hij op slag gedood werd. Het lijkje is door den Geneeskundi gen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Verdronken. Te Lonneker is de 15-jarige K. Raspe in het zwembad „De Toekomst" dood uit het bad opgehaald. Ofschoon hij slechts hoogstens drie minuten onder water was geweest mochten pogingen om de levensgeesten op te wekken niet meer baten. Gisterenmorgen werd uit het Wilheimina kanaal te Tilburg opge haald het tijk van de 28-jarige mej. v. d. M. Dinsdagnacht omstreeks drie uur is de 22-jarige matroos N. B. bij het aan boord gaan op het in de Waal haven te Rotterdam liggende stoom schip „Victo" overboord geslagen en verdronken. Het lijk is naar de Algemeene Be graafplaats „Crooswijk" overgebracht. PLUIMVEETEELT. Waaraan zijn de haantjes te kennen Dat is een vraag, die de broeder en opfokker zich nog al 'ns stellen. Geen wonder het zijn maar opeters, die niet veel geld in het laadje brengen. En nu zijn er een paar middelen of liever kenmerken, waaraan men al vrij spoe dig kan zien of men met een haantje dan wel een hennetje te maken heeft. Dat zijn De hanen loopen steeds vlug en met opgeheven kop. Wordt er voer gestrooid, dan zijn ze er het eerst bij. De stem van de hanen is scherp, die der hennen is een meer piepend ge luid. Bij de lichte rassen is bovendien als kenmerk op te geven, dat de kam metjes bij de haantjes al heel vlug rood getint zijn, terwijl het staartje meer in de hoogte steekt. Bij de zwaardere rassen daarente gen ontwikkelt zich de staart vrij laat in elk geval heel wat later dan bij de hennetjes. Ook op de vleugels ont wikkelen zich de veeren zeer lang zaam, ze blijven lang kaal. De pooten zijn meestal wat grover dan die der hennen. Bij de meerkleurige rassen zijn d& hanen en hennen vlugger van elkaar te onderscheiden. Bij de koekoek en gestreepte rassen zijn de hanen lich ter geteekend, de hennen donkerder. Wie scheikuikens fokt weet direct, wat de hanen en wat de hennen zijn. De hanen hebben de kleur van de hen en de hennen die van den haan. Voor het gewone bedrijf is dit echter niet aan te bevelen. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. 44869 Minzaam aanbevelend. J. DE MAN. Gemakkelijk verplaatsbar R IJWIELSTELLI NGEl Golfplaatijzeren loodsen en garaji. levert in den kortst mogelijken levertijd P. A. SOMERS, Telef. No. 132 WAALWi|| DAMES- EN HEEREN MODE MAGAZIJN. Wij ontvingen voor het a.s. seizoen een PRACHTIGE COLLECTIE ZIET DE ETALAGE. naar een concert, dat U in 'n handomdraai te voorschijn roept - dat genot verschaft U het Philips Ontvangtoestel No. 2514. In combinatie met Philips Luidspreker No. 2007 (Philips „Standaard Combinatie) geniet U van een prachtige weergave. Alle Philips-artikelen zijn verkrijgbaar bij WAALWIJK. Betaling naar keuze. a Een 'reuzenpartij GRAMAPHOONPLATEN, de nieuwste en beste nummers van het seizoen. Dansplaten Duo's Solo's Orgelplaten Harmonicaplaten. Koffergramaphoons vanaf 15 gulden. Pathéfoons vanaf f 57,50. - Ruime sorteering MONDORGELS, de nieuwste Hohner modellen, dus eerste klas fabrikaat, in prijzen vanaf 15 cents tot f5 - Wij ruimen op een groote partij Gramaphoonplaten. Nieuwe en gebruikte voor 25 cent, 50 cent, f 1f 1.25, f 1.50, VOOR PIANO DE LAATSTE NIEUWTJES VOORRADIO KOMT KIJKEN EN U KOOPT.J Beleefd aanbevelend, Stationsstraat 13 bij de Markt WAALWIJK. RATTEN ÉÉN DUBBELTJE. Gisti gemeei een, 1 EdtlAt Aiw De worde Aan 1. I a. dedeel Mei 1 bij ra£ yastge van b wijk. b. lands voor tribul der b slicht c. 1 drijf. Oc gevin Verzc door lijnvc De meen goed neer de i een klein den voor derd W. li kund van's de b e. keui tot van f. perc g- perc voir h gem vooi V* noir i. nigi van in 1 fim V last j var wij ïin me i te hel 19; he hie we do m< te sir dr do ha 19 ui 01 d e1 d b k b n o b, g< 1! hi si 0| w 91 v< ei 1! V ■■■■■■■mm ■■■■■■■■■■ai H. de Boni-van Hullen •**£53» Een gebruiker schrijft: „Zelfs overdag wemelde het bij ons van ratten. Ik kocht een doosje RODENT van f 1.- tn gebruikte er de helft van. Gevolg: Den eersten nacht 61 doode ratten en de twee volgende nachten samen 39." RODENT werkt betooverend en ver nietigend op ratten en muizen. Eén doosje kan U tientallen guldens besparen. Doosjes van 50 ct. en f 1 Imp.. Fa. B. MEINDERSMA, Den Haag. Fabr. t TH. HAR LEY, Apoth., Perth. 14 aai sli ee r^si o V

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10