Owwnüiï SS No. 54. Zaterdag 5 Juli '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. 7 Voorstel van B en W om de verschuldigde premie ingevolge de ziektewet geheel voor rekening van de gemeente te nemen. Met algemeene stemmen wordt be sloten de geheele premie, die slechts enkele guldens per jaar beloopt door de gemeente te doen betalen. 8. Voorstel van B en'W tot het geven van straatnamen. De Voorzitter zegt dat op het einde van dit jaar de tienjaarlijksche volks telling zal worden gehouden en dat het in verband daarmede noodig is nieuwe straatnamen en nummering der perceelen in te voeren. In den loop der jaren zijn verschillende nieuwe woningen tusschen de be staande in gebouwd die men om de nummering der volgende huizen niet te behoeven te veranderen met A, B, C. enz. heeft gemerkt. Op sommige punten zijn er dat zooveel dat men in het alphabet letters te kort komt. Daarin moet verandering komen. Op de eerste plaats is het noodig dat j iedere straat een naam krijgt. In den j volksmond hebben alle. ook de nieuwe straten wel een naam, doch deze zijn vaak verwarringstichtend. De bedoeling is de straten die reeds een naam- plaatje dragen en die dus door den i raad reads vroeger zoodanig genoemd zijn onveranderd te laten. Voorgesteld wordt de tegenwoordige PNEM straat te noemen Gasthuisstraat, het Verlengde van de Branderstraat zal met de Branderstraat een geheel vormen en dus ook Branderstraat ge noemd worden. Wat men thans de Rooierokkenstraat noemt zai veranderd worden in Waterpoortstraat. Van de oude Wacht tot aan de scheepswerf van van Dongen heet het Buiten haven. De naam Elisabethstraat is reeds zoo ingeburgerd dat voorgesteld wordt deze zoo te laten. De meest Oostelijke dwarsstraat van de Elisabethstraat zal Vestingstraat, de tweede Classisstraat, de derde Dijkstraat genoemd worden. Het stuk vanaf den heer L. van Diem tot aan den grooten weg waar nieuwe huisjes staan krijgt den n3am van Leenhouwersstraat. Vanaf de gebouwen der godshuizen tot aan den steiger van de Thor heet voortaan Battiljonstraat. Het Papestraatje krijgt den naam van Spoorstraat en vanaf de Rolbrug tot aan den hoek van de Spoorstraat tot en met café Jansen, zal nu Stations weg genoemd worden. Het stations gebouw en de huizen daar tegenover krijgen den naam van Wilhelminaplein, de straat die daarop uilkomt vanaf de Gasfabriek julianastraat en het gedeelte tot aan wachtpost 12 Emmaplein. Vanaf deze wachtpost tot aan de Statendam heet het Centraleweg. De naam Stadsweg blijft behouden en den weg langs de spoorsloot zal als overal Parallelweg worden genoemd. De Voorzitter vreesde dat dit punt nog al discussie zou meebrengen te meer waar men erbij B en W. ook lang en breed over gesproken heeft eer men het over de meest geschikte namen eens was, doch de raad bleek zich in het algemeen goed met de voorgestelde straatnamen te kunnen vereenigen, alleen had de heer Sassen voor het verlengde der Branderstraat dat nu voortaan Branderstraat zal heelen liever een andere naam gezien. De heer Timmermans adviseert dit gedeelte Plantsoen te noemen waar mede de raad zich kan vereenigen. De heer Sassen geeft nog in over weging op verschillende punten banken te plaatsen. De Voorzitter voelt wel iets voor 't idee en zal het nader overwegen. Ten behoeve van het aanbrengen van nieuwe huisnummers vragen B en W. een crediet van f 250.— en voor het aanschaffen van emailie naambor den van straten f 100 Het is de bedoeling aan den eenen kant even en aan den anderen kant oneven nummers aan te brengen. Indien het opschilde ren van de nummers niet duurder is prefereert de voorzitter zulks boven emailie nummerplaatjes die gemakkelijk door de jeugd vernield kunnen worden. De raad gaat hiermede accoord. De voorzitter zegt dat de volkstelling veel werk meebrengt. Dit zal moeten gebeuren door tijdelijke krachten die daarvoor een vergoeding krijgen of door het bestaande secretariepersoneei dat beter voor zulk werk geschikt is, doch er langen tijd 's avonds voor zal moeten overwerken. Spr. vindt het billijk dat hiervoor een vergoeding wordt gegeven en stelt voor f300.--, hiervoor beschikbaar te stellen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 9 Ingtkotpen stukken. De v'Oizitier zegt dat Ged. Staten er mee accoord zijn gegaan dat de opbrengst der boomenverkooping voor stratenverbetering zai worden aange wend op voorwaarde dat in 15 jaar dit bedrag uit de gewone middelen Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Onwetend bewaard. De torenklok had zijn zeven pracht volle slagen doen hooren, maar niet één van de spelende jeugd, had er naar geluisterd, noch veel minder maar even zij aandacht geschonken aan die prachtige klanken En als de ouders niet wijzer waren, dan zouden deze kinderen blijven spe len, totdat er geen mensch meer was te zien. Maar de drie kleintjes van boer Harmsen, die hielden hun oogjes tel kens op de deur van hun woning ge richt. Hoe komt dat zoo 1 Wel, ze mochten na het eten va.) Moeder nog even buiten spelen, maar denkt er om had Moeder gezegd, je weet het hé |a Moe. en weg renden ze alle drie. Ze hadden fijn met heel veel andere vriendinnetjes touwtje gesprongen, en nu moe van het spelen, stonden ze even te raadplegen, wat ze nu zouden gaan spelen, en daar hoorden wie het hooren wilden de torenklok zijn zeven slagen dreunen. Maar al was het nu ook nog zoo duidelijk, de jeugd blijft met hun troepje raadplegen, wat ze nu zouden gaan doen. Maar op eens loopen drie meisjes van tien, acht en vijf jaar het groepje uit, en zeggen als uit één mond, Wij moeten naar bed. Zouden nu deze drie gehoorzame kinderljes de prachtige, mooie slagen gehoord hebben Mis. Allen kijken het drietal na, en zij gaan verder naar de woning waar hun vriendinnetjes wonen, en wat zien ze daar Daar staat Vader heel rustig naar zijn komend drietal te kijken en rookt welbehaaglijk zijn pijpje in de deur, geleund tegen de post, zijn beenen over eikander. Dit was het, wat ze wisten toen ze gingen spelen. Als Vader in de deur kwam staan dan moesten ze binnen komen. Dag Pa Dag me lieve kindertjes, hé zei de kleine Miep, moeten wij nu al binnen komen Ja kindje zei Vader, dat weet je het is zeven uur. Moeder begon hem gauw uit te kleeden en vertelde hem van heele lieve gehoorzame kindertjes enz. enz) En nu werd Vader goeden nacht gekust en Moeder ging met haar kin dertjes naar boven. Toen ze hun avondgebedje opge zegd hadden stopte Moeder hen lekker onder de dekens en ging daarna weer naar beneden waar Vader heel rustig de courant zat te lezen. Nu werd het Vaders lijd die ook van avond 'n vergadering had van de kiesvereeniging waar hij Voorzitter van was, en dus beslist gaan moest, en nu het al kwart voor acht was geworden, en ook Moeder goeden dag gekust had, was Moeder alleen, en was fijn in de waranda gaan zitten naaien. Ziezoo, wat heb ik het nu fijn rus tig dacht Moeder, maar op eens werd weer is teruggestort. Het totaalbedrag was f4.000,— Spr. zegt dat het de bedoeling van B. en W. was om na de kermis met de vernieuwing der Branderstaat te beginnen en met de uitkomende steenen andere straten waarover gesproken is te herstellen. Sassen. Ik wil hier een woord van hulde brengen aan B. en W. dat ze de Koestraat zoo schitterend in orde hebben gemaakt. Nog zijn van Ged. Staten verschil lende goedkeuringen ontvangen op genomen raadsbesluiten terwijl de Koninklijke goedkeuring is verkregen op den vastgestelden vermenigvuldi gingsfactor voor de Inkomstenbelasting van 2°/0 Een verzoek Is ingekomen van den heer J. M. de Jong om vermindering van de recognitie van f30,— die hij nu betalen moet voor het mogen aan brengen van een plancher voor zijn stoep. B. en W. hebben geen voorstel en willen den raad vrij iaten. De heer Timmermans stelt voor deze vergoeding op f 15,— terug te brengen. De heer Fuldauer wii het op f20,— stellen. Het voorstel van den heer Timmer mans wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer Fuldauer stemde tegen. Schrijven van den N.C.B. Kring Breda inzake de vernietiging van af gekeurd vieesch Vermoedelijk zal bij het slachthuis te Breda een inrienting tot vernietiging van afgekeurd vieesch gevestigd worden en daarom wordt aan de gemeente geadviseerd om met geen andere in stelling te dezer zake een overeen komst aan te gaan. Wordt in principe besloten bij den N.C B. aan te sluiten. Van de minister is een schrijven ingekomen waarin er op gewezen wordt dat het aansluiten aan de waterleiding door de ingezetenen te wenschen overlaat en aangedrongen dat de gemeente maatregelen zal nemen tot naleving der verordening waarbij aansluiting verplichtend is gesteld en waartoe de gemeente zich ook ver plicht heeft. Voorzitter, ik herhaal dat ik zoo lang mogelijk gewacht heb met het nemen van dwangmaatregelen. De laatste week is 't aantal aansluitingen weer achteruit gegaan, ik kan echter niet bleven wachten en ben genood zaakt mijn plicht *e doen, dat moesten de ingezetenen ook inzien. Ik zal dus tot dwangmaatregelen moeten over gaan als de menschen niet goedschiks willen. Sassen. Het kan voorkomen dat de menschen het onmogelijk kunnen be er heel hard aan de bel getrokken, en toen moeder de deur open deed zag ze een angstig gezicht van 'n Heer voor haar staan, die zei Mevrouw I U mag wel eens even naar Uw klein meisje gaan want anders valt ze nog uit het raam. O, dank U wel Mijnheer zei Moe, ik zal direct gaan, toen de deur dicht was, rende Moeder de trappen op en was in een ommezien bij haar kleinste lieveling, die met haar bovenlfchaampje uit het raam van de 2de etage hing. Toen ze net zich terugtrekken wilde en zich omkeerde, keek ze in Moeders verschrikte oogen, en die zei haar vast grijpend Wat doe je daar nou Je had wel dood kunnen vallen. Dood kunnen vallen Ja, dood kunnen vallen, want een Heer komt Moeder waarschuwen, en ais dat niet gebeurd was dan had ik geen klein meisje meer gehad, en dan was je nu dood geweest en je weet dat de Heere Jezus nooit geen ondeu gende kinderljes in zijn Hemel neemt. Toen begon ze te huilen en zei, o Moe ik zal het nooit weer doen. Toen Moe zag het groote verdriet dat haar kindje had, zei ze Nu zal ik je eens wat vertellen dat heusch gebeurd is. Er was eens een heel lief klein meisje, net als jij, en die was op vi site bij haar Opa en Opoe, en ze had den heel den morgen met het kindje gespeeld. Toen Opa even weg ging om zijn pijpje te stoppen en Opoe even naar het eten moest kijken. En ons kleine meisje zag' dat ze alleen in de kamer was, toen ging ze stille tjes op de tafel zitten die voor het open raam stond en wilde even naar buiten kuiken, en.... en.... toen ging ze te ver voorover, en daar viel ze boven uit de 2de etage naar beneden en was dood, en vervolgde Moeder, nu had het met mijn kindje precies eender kunnen wezen. Nu begon ze weer te huilen en zei snikkend, ik... zal... het... het heusch nooit meer doen Moe. Toen ging Moe haar troosten en stopte haar lekker toe, en niet lang daarna sliep ons kleine meisje in, en toen ze den anderen dag wakker werd, vroeg ze of Moe altijd het raam wilde open houden want ik zal het heusch nooit meer doen. En dat is gebeurd, en ze heeft het nooit meer gedaan. J. T. de H. talen, en wat dan? Voorzitter. Er zijn er genoeg die zeggen dat ze het niet kunnen betalen maar om naar de bioscoop of andere vermakelijkheden te gaan daarvoor heeft men allicht geld. Als er eens iemand is die het werkelijk niet beta len kan, dan zuilen wij wel wat soepe Ier zijn met het toepassen der ver. ordening en zoo noodig moeten die menschen van andere zijde geholpen worden. De heer Sassen zegt er iets onge zonds in te zien dat de eert tot aan. sluiting verplicht moet worden terwijl anderen die wat verder af wonen het niet kunnen krijgen. Hij vraagt of iemand die over goed drinkwater be schikt ook verplicht is aan te sluiten. De voorzitter wijst er op dat op afgelegen plaatsen het drinkwater ge woonlijk beter is dan in het centrum der gemeente met het oog op de pri- vaatputten. Wanneer iemand over ander drinkwater beschikt dat wordt goed gekeurd behoeft hij niet aan te sluiten, maar de kosten die aan het regelmatig onderzoeken van dat water verbonden zijn beloopen net zooveel als de kos ten van aansluiting. De Voorzitter doet hierna nog enkele mededeelingen, o.a. dat de verpachting van de groote kermisvermakelijkheden f950 heeft opgebracht tegen f870 het vorige jaar, en dat het gemeentebestuur verleden Zaterdag bij gelegenheid van het 90—jarig bestaan der harmonie Apollo aanwezig is geweest en namens de gemeente een bloemstuk heeft aan geboden als erkentelijkheid voor het geen de harmonie voor de gemeente heeft gedaan. Alvorens hierna tot de rondvraag over te gaan, wenscht de Voorzitter een kort woord hierover te zeggen. De wijze waarop in de laatste verga deringen van de rondvraag is gebruik gemaakt, is, aldus spr. niet bevorderlijk geweest aan een goeden gang van zaken in onze gemeente en het prestige van den raad naar buiten. Meermalen heb ik medewerking gevraagd om onze besprekingeij op een hoog peil te houden, maar het verloop der laatste vergadering noopt mij nogmaals een dringend beroep op allen te doen, anders zou ik genoodzaakt zijn een voorstel in te dienen om de rondvraag af te schaffen en voortaan alleen die onderwerpen te doen behandelen die tevoren schriftelijk zijn ingediend. Laten we alleen op zakelijke wijze de ge meentebelangen behartigen en andere algemeene particuliere aangelegenheden hier niet naar voren brengen. Laten we verder over hetgeen gebeurd is niet meer spreken. Moge het aanleiding zijn de vergaderingen op hooger peil te brengen en de aangename samen- Hartelijk dank voor uw inzending. Verwacht nog gaarne meer. Tot m'n spijt, heb ik het bewuste artikeltje niet bewaard, 't Is toch niet erg hoop ik. 't Spijt me wel hoor! Vriendjes en vriendinnetjes neem een goed voorbeeld aan dit mede werkstertje en laat eens wat van je hooren 1 OOM WIM. DE SLIMME FIDEL. Angstig keek hij om zich henen Of er moog'lljk iemand kwam, Maar geen was er in den omtrek Die zijn hulpgeschrei vernam. Slechts Fidel, zijn makker was er Keek zijn baasje droevig aan En, had hij hem kunnen helpen Ach, wat had hij 't graag gedaan. D'arme jongen riep steeds harder Beurtiings werd hij rood en bleek, Zag hij daar Fidel niet vluchten Liet zijn hond hem tn den steek? Ja, Fidel liep eensklaps henen Daar verdween hijvliegensvlug, Rende hij naar de woning Van zijn baasje weer terug. Spoedig kwam hij bij het huisje Van zijn jonge meester aan, En daar zag hij Johan's moeder Bij de keukendeur al staan. Hé, dacht zij, waar is mijn jongen .Zeg Fidel, waar is Johan Waarom toch die hond zoo blafte. .Nu Fidel, wat is er dan?" Laat toch los, Fidel, wat moet je Koest, je trekt mijn schort nog stuk! Sprak zij, maar Fidel bleef trekken, Telkens weer een nieuwe ruk. .Laat toch los, Fidel, wat wil je?" Pratend liep ze een eindje mee En dat was 't wat Fidel wilde, En hij jankte heel tevreê. Al verder gingen nu de twee En kwamen weldra bij de sloot, Toen dacht de vrouw opeens: o,wee Moog'lijk is mijn kind in nood 1 Vol angst en schrik keek zij nu rond Of ze haar Johan ook zag, Hoe vrees'l*k zou het zijn als hij Ergens in het water lag. (Wordt vervolgd). werking te bevorderen. De heer Timmermans vraagt hoe het staat met het bouwen van arbei derswoningen, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. binnenkort voorsteilen in den raad zullen brengen tot het bouwen van 10 woningen. De heer Sassen vestigt de aandacht op een schrijven door de geestelijkheid gericht tot de Katholieke raadsleden, aangaande buitensporigheden bij het dansen. Er wordt gewezen op den zeer slechten invloed, die het vele dansen heeft, vooral voor jeugdige personen. Spr. zou maatregelen willen nemen om het vele dansen tegen te gaan. De Voorzitter zegt, dat het hem ten zeerste bevreemdt, dat de heer Sassen nu met zulke voorstellen komt, daar hij er verleden jaar op heeft aange- drongen in deze niet te nauwkeurig te zijn. Dat de geestelijkheid hier tegen wil optreden, kan hij zich echter zeer goed indenken. De heer Sassen antwoordt, dat hij eerst niet gedacht had, dat 't gevaar zoo groot zou zijn. nu hijzelf echter ook inziet, dat het zoo den verkeerden kant opgaat, acht hij ingrijpen noodzakelijk. De Voorzitter zegt dat, ofschoon hij zelf ook tegen het dansen is en zelfs al maatregelen heeft genomen, er bij algeheel verbod van dansen een ander gevaar bestaat, n.l. dat de jongelui naar een andere plaats gaan en dan 's avonds laat thuis komen. Men zou kunnen beginnen met het dansen tijdens de kermis te verbieden, daar het dan toch zeker gevaar oplevert. De heer Sassen is meer voor een geleidelijke beperking. De Voorzitter zegt met den burge meester van Raamsdonksveer overleg te zullen plegen, daar men, wanneer er in die gemeente ook geen verbod komt niet veel zou opschieten, of Oplossingen van de vorige week. 1 Beter een half ei dan een ieege dop. 2 oostenrijk ooievaar saartje tollen eiber neen ros ijs k 3 Voetbalwedstrijd. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 26 letters 4—516—7—71 plaats in Overijse! 18—23—14 plaats in België 22—23—21 hemellichaam 24—25 19—26 groote waterplas 6—8—13—20 Friesche jongensnaam 9—11—15—17 deel van het gezicht 10-12-13 niet .wild*. 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik het land, waar in men geboren is. x medeklinker xxx voorzetsel xxxxx vergiftige slang xxxxxxx rivier in België xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx geluid, dat een leeuw maakt xxxxx vertelt ons het dagelljksch nieuws xxx verkorte meisjesnaam x medeklinker 3 Van links naar rechts en vanboven naar beneden ben ik iets, waarvan bij warm weer veei gebruik gemaakt wordt, xxxxxxx het gevraagde woord xxxxxx een windstreek xxxxx jongensnaam xxxx rivier in ons land xxx vrucht xx ander woord voor .reeds" x medeklinker GEERTRUIDENBERG. (Vervolg). Snel groeiende kuikens. Gezond, sterk en in 5 weken zoo groot als anders in 8. Géén sterfte, géén poot- zeer of andere groei-belemmerende kwalen. Binnen 6 maanden aan den leg! Dat is 't schitterende resultaat van 't nieuw uitge vonden bij-voeder, het vitaminen-rijke UALLA. Goedkoop in gebruik! Prijs f 1.60. Vraag gratis Pluimvee-Handboek aan N.V. Verkoop kantoor Preparaten Dierenarts Domicent. Rotterdam. Te BAARDWIJK: A. Verheijden, Hoogeinde DRUNEN, Gez. Sikkers ELSROUT, D. Vermeulen, Drogist; GEERTRUIDENBERG, Wed. G. Weterings, Markt; KAATSHEUVEL, H. v. Amelsvoort-de Vries, Markt 259; LOON-OP-ZAND, J. Mols, Drogist; RAA MSDONKSVEER, A. Th. W. Tan Hulst, Heere plein 33; WAALWIJK, Orie-DumoulinWASPIK, J. C. Beaters, A 138.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5