1.1. mm „Jt \m Kilennnen" Hoeden en Petten Marktbefrchten. H. VERHULST, VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagaztjn. Markt 5. - DEN BOSCH Telefoon 841. 4 exposeerd verschillende diploma's, be haald op de tentoonstelling te Ostende in April 1930. Loierij.vereetiiging. In het café „Hof van Holland" bij den heer C. Smolders, is een loterij" vereeniging opgericht, welke in de eerste algemeene vergadering de naam „De Vriendenkring" heeft aangenomen. Zij telt 21 leden. Biljarten, Zondag behaaide de biljartclub» Amu sement" gevestigd in Ca?é „Hof van Holland" bij den heer C. Smolders op het groot Nationaal Concours te Dussen, in hotel Heessels den eersten corps- pr^s zijnde een prachiigen zilveren beker. Het 4-tai dat aan hei concours deel nam, behaalde dien prijs met 257 punten in de 15 series. Tevens werd door den heer J. Rt us de spil van .Amusement" de tweede personeele prijs behaald, zijnde f 10- Salamander Schoenfabrieken. Door de Salamander schoenfabrieken fa J. Slgie en Cie. A. G. ie Kornwest- heim. zal over het aandeelenkapitaai van 14 müiioen Mark 16 pCt. (v. j 14 pCtdividend worden uligekeerd uit een netto winst (tncl. saldo vorig jaar) van 4117000 Mk (v. j, 3622000 Mk.). Gereserveerd werd (evenais vorig jaar 1000000 Mk. en voorts 628000 Mk. op nieuwe rekening ge bracht. Er zal een fusie aangegaan worden met de beide dochsermaal schappijen, de Salamander Schub— geseilschaft m. b H. ie Beriljn en A Lehne G. m. b. H. te Turkneim in Beieren (Melvo- en cartonfabriek) en wel door oprichting yan een nieuwe Salamanderrnaatschappij met 'n kapitaal van 32 müiioen Mk. een reserve vars 3 2 millioen en een pensioenfonds van 2 millioen Mk,daar zuilen dan de 3 fusionecrende firma's in opgaan. C. F. Bally A.G. De C. F. Bal'y A G te Schö .ewerd Zwitserland, zal de slgemeene verga dering voorstellen voor 1929/30 uit 4 05 (4 34) mill. frs. netto winst 7 (8) pCt. dividend uit te kecren. In de reservefondsen zal 0 7 mili, frs. gestort worden. Op nieuwe rekening overge boekl wordt 0 55 (0 44) mill. frs. De winst der Ba! y—schoenfabrieken A G. welker aandeelen geheel In het bezit der C. F. Bai'y A.G. zijn, laat geen dividend toe- V. v. d. S. Voorjaarsvergadering Bosschen Dtocesanen Bond, voor Molenaars. Graan- en Meelhandelaren In Hotel Noord Brabant te 's Bosch werd Donderdagmiddag deze verga dering gehouden, die zeer druk be zocht was. In zijn openingsrede wees de voor zitter de heer F. J. v.d. Reijt uit Made er op dat er in het bisdom een zeer sterke actie voor den bor<d gevoerd wordt, hetgeen wel biijkt uit de veie nieuwe afdeelingen dfe opgericht zijn. Voorts zei den voorzitter dat hef be stuur gemeend had om een nieuwe regeling in te moeten voeren voor de sa- mensteüing van het hoofdbestuur. Een bijzonder woord van dank bracht de voorzitter aan den heer W. Sassen te Geertruidenberg, die zulk een ruim aandeel heeft gehad in den groei van den bond. Na de behandeling der Statuien voerde de heer Sassen het woord over Middensfand?prob!emen. Hij wees op de groote problemen van dezen tijd, ook voor de midden stand, nu de materialistische geest overal te conslateeren is. De eenige manier om hieraan weerstand te bie den vtndt spr. in de katholieke ge meenschap- Hij zeiden dai de men- schen zich gaarne buiten het mat schappelijk gebeuren hielden om zoo doende geenerlei verantwoordelijkheid te dragen, maar deze opvatting is ab soluut onchristelijk Vervolgens wees hij op het feit dat de groote trusts bezig zijn alles te over woekeren, en dat daardoor de mid denstanders uitgebuit en in den hoek geduwd worden. Spr. zei dat de katholieke solidari teit in gevaar kwam, wanneer men de stoffelijke belangen aiieen in eigen kring bezien. De heer Sassen besloot z'n enthou siaste redevoering met een aansporing om lid te worden van de stands— organisatie. De heer v. d Reiji, uit Made, werd met groote meerderheid van stemmen tot algemeen bondsvoorzitter herkozen. De najaarsvergadering zal wederom in den Bosch worden gehouden. HERPT. Bij het toelatingsexamen voor de R.K. Bijzondere kweekschool voor onderwijzers slaagde de jongeheer Frans van den Broek alhier, die daar voor onderricht genoot van den heer G. C. Carp2y hoofd der R K. Bijzondere School te Heusden. V VRIJHOEVE—CAPELLE. Door de leden van de Koieninkoopvereeniging van den Chr. Besturenbond zijn voor de winterprovisie bestelt 60 ton eier kolen, 45 ton nootjeskolen en 10 ton stukkolen, te samen ongeveer, 1550 H. L een aantal dat vorige jaren nog nimmer werd geboekt. \J— De 9-jarige W. B. klom in een ijzeren paal van de etecirische leiding, waarbij hij mei zijn hoofd op een vooruitstekende punt stootte, waardoor een diepe wonde ontstond, welke door dr. W. moest gehecht worden. In een onbewaakt oogenblik be ging het 3—jarig dochtertje van M. P. aan den Loonschendijk de onvoor zichtigheid petroleum te drinken, zoo. dat geneeskundige hulp van dr. K moest worden ingeroepen. In de Geref. kerk hoopt a s. Zon dag 13 juli des's morgens half tienen des namiddags half drie een candidaat op-de treden. Naar we vernemen is aan de Chr. School in de Nieuwstraai alhier, tot assistente benoemd mej. D. van Campen. vj— Nu de oprichting der Coop bak kerij haar beslag heeft gekregen en Maandag j.l. is begonnen met brood verkoopen, hebben de plaatselijke bak kers besloten het brood met 1 cent te veriagen en een bonrenstelsel in te voeren, om indien mogelijk, dividend uit te keeren. VRIJHOEVE.CAPELLE. Dezer dagen slaagde de heer Jos van Vuren voor 't eindexamen van 't Rijksinsti tuut voor opleiding van teekenleeraren te Amsterdam. - Op het hulppostkantoor te Vrij hoeve Capelle werd gedurende de maand Juni in de Rijkspostspaarbank ingelegd een som van f 4249.77 terug betaald f1927. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a s. Zondag des namiddags half drie op te treden ds. Fokkema uit Sprang, 's Morgens half tien leesdtensi. Het muziekgezelschap „Kunstna Arbeid" maakte j.l. Dinsdagavond, be gunsligd door goed weer, een muzi kale wandeling vanaf het repetitie lokaal over den Winterdijk en de Hoogevaart en door de Nieuwstraat terug, hetgeen een groot aan'.al be larsgsieltenden op de been bracht. Een dezer dagen had onze dorps genoot P. N werkzaam op een steen oven in de omgeving van Tilburg, het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij zijn schouder ont wrichtte, zoodai hij zich onder ge. neeskundige behandeling moest stellen De prettigste ontspanning. 't Mooiste zitje. zaken welke niet hebben deelgenomen eene aansporing zijn, dat zij allen zon der uitzondering zullen deelnemen en zullen trachten aan den spits ie komen, wat zal strekken tot groei en bloei van Waalwijk en van hunne eigen zaken, EEN WAALWIjKER. in de Schansstraat is men bezig de klinkers uit den weg te breken en ze te vervangen door nieuwe, Aan weerszijden van den we* wordt een rijwielpad aangelegd. Met de bestrating van de Putstraat is men gereed, deze straat ziet er nu keurig uit. RAAMSDONKSVEER. Ds. Ewoldi treedt Zondag om half tien op in de Dorpsche Herv. Kerk: des middagsom 2 uur leesdienst in de kerk op 't Veer; Ds. T. de Vries om 9'/2 en om 5 uur in de Gerf. Kerk. Mej. Voor de Poorte tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school werd benoemd te Langerak en nam die benoeming aan. Donderdag maakten ongeveer tachtig kinderen onder leiding van het personeel der Chr. school op 't Veer een uitstapje naar den Roestel- berg. Dat de leerlingen genoten heb ben, behoeft natuurlijk niet gezegd. Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond te houden 6 en 7 Aug. werden gekozen de heeren H. van Rosmalen, Adr. Pols en als plaats vervanger den heer D. J. de Rooij. In de vacature hoofdbestuurslid C. N. W. Bond werd door de afdeeling Raamsdonk en Willemstad gecandi- deerd de heer Sneep, voorzitter der Veersche afdeeling. DUSSEN, Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 15 Juli 1930 des nammiddags ten 3 uur (Zomertijd). Agenda 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Goedkeuring rekening en be grooting Burgerlijk Armbestuur. 3. Vaststelling klasseindeeling Fondsbelasting. 4. Vaststelling klasseindeeling Per soneele belasting. 5. Verordening tot heffing en in vordering van opcenten op de Grond belasting. 6. Verordening tot heffing en in vordering van opcenten op de Ver mogensbelasting. Wij kunnen den geachten inzender mededeelen dat de diploma's direct na den uitslag zijn vervaardigd en door het bestuur van W B. ingevuld en Ier teekening opgezonden naar de juty Daarvan zijn ze nog niei terug omvangen ondanks een herhaald ver zoek. De ziekte en doed van een der juiy leden zal hiervan zeker mede oorzaak geweest zijn. Het bestuur hoopt ze spoedig te mogen ontvan gen en den prijswinnaars toezenden Red INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. A s. Maandag 14 dezer hoopt de heer J. Zwari den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar werkzaam is in het bedrijf der Ftrma Kerst en Oerie- tnans, stoomschoenfabrUk alhier. Aan belangstelling zal het den jubilaris dien dag zeker niet ontbreken. As. Zondag des namiddags 2 uur hoopt voor dc Ned Herv. ge meente a. d. Loonschendijk op te treden ds. Ewoldt uit Raamsdor ksveer. Mej A. C Berwald, onderwijze- res aan de Chr. School in de Niéuw- straat te dezer plaatse, heeft haar be noeming als zoodanig te Woerden aangenomen. Volgende week Donderdag zullen de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. school in de Kom onder leiding van het personeel dezer school een pleizierreisje maken naar Amster dam en Zandvoort. Bij hel hooitijden had G. H. het ongeluk van een wagen te vallen met het noodlottig gevolg dat hij zich der mate bezeerde, dat geneeskundige hulp gewenscht was. Nu het bestuur van de afdeeling van den Chr Bouwvakarbeisersbond met 2 leden is uitgebreid is dit thans samengesteld als volgtJac. de |ong, A Snijders, M Maridemakers, C. Ro- senbrand, J. Haverhals, J Heurter en P. Faro Woensdagavond trad in de Ned. Herv. kerk a. d Loonschendijk op de heer A Vroegindewei, candidaat tot den H. D, te Middelharnis Als uitgangs punt zijner predikatie nam spreker Ps. 103: 11. verdeelt in drie punten: le de Goedertierenheid Gods, 2e de kracht der Goedertierenheid en ten 3e voor wie die Goedertierenheid be stemd is De aanwezigen volgden de boeiende predikatie met de meeste aandacht. 4- De Gsm. Zangvereeniging het „Rozenknopje" zal op Vrijdag 15 Aug een pleizierreisje maken naar Antwer pen om de wereld-tentoonstelling te bezoeken. RAAMSDONK. De datum, waarop de Rijvereeniging „JuHana" 't Nationaal Concours Hlpn'que zal geven, is vast gesteld op 15 Augustus a.s. Het wordt gehouden evenais andere jaren op het terrein langs den Parallelweg. Waalwijk 27 Mei 1930 Mijnheer de Redacteur. Als geboren Waaiwljker, moet nier, ook zijn plaats hooghouden en aller doen tot groei en bloei van ons Groot Waalwijk. Met genoegen kan ik dar, ook cor.stateeren, dat er met hand er tand gewerkt wordt, veie vreemde lingen naar onze plaats te trekken, door 't geven van concerten, festivi teiten en winkelweken. Over dit laatste punt, heb ik onlangs een ondeihoud gehad, ja laai ik maar zeggen, met enkele der grootste win keliers van Waalwijk, zaken die ten ailen tijde bij winkelweker, en etaiage wedstrijden aan den spits slaan In verband met enkele mededeelin gen in het .Nieuwsblad van Kaats heuvel" over de Kaatsheuvelsche win kelweek, kregen wij een onderhoud over de 11 gehouden Waalwijksch?.» winkelweek, waarover zij zeer goed tevreden waren. De tijd en organi salie was zeer goed en zij sympathiseert erg met een onpartijdige ju y, welke haar zware taak op 'n sctiitferende wijze heeft vervuld. Zoo iets is voor de deelnemers, die van hun etalages 193.500.— B. en W. boekten op 1929 (8 m.) 96.750. B. en W. raamden op 1930 (4 m.) 56.106.— 152.856.— zoo veel wetk gemaakt hebben zeer aangenaam gemest en was 't zooals B. en W. de opbrengst der Gemeentelijke ik vmam voor vele winkeliers een Inkomstenbelasting 1929—1930 over de V a u tu maanden Januari tot en met April 1930 verrassing, toen zij ten k(iart thuis j Qp ƒ50106.terwijl toen al bekend ontvingen waarop vermeid stondwas dat die opbrengst niet 56106. Goed voor Gouden-of Zilveren me-doch 84250.zou zijn. Het cijfer van Ssiiu» nf iets rieroeliiks. Zoo iets is B- en W. was dus 28144.—te laag. datlle" of iets dergelijks. Zoo iets is voor 'n zaak een groote teciame er- zoodra dat voor 't publiek bekend is, trekt zoo'n etalage volk en heeft df winkelier daardoor de vruchten vat z'n onvermoeid werk wat hij voor z'n etaiage gedaan heeft. Doch een ding is jammer, en speet het mij ook te moeten hooren Deze zaken welke noch arbeid noch kosten hebben ge spaard, hebben ook niets meer ont vangen als een bedrukte kaart Zou het voor de winkeliers niet aangenamer zijn geweest, als zij direct voor etalage met een medaille of diplo ma hadden kunnen prijken, dat zijn dingen waaraan men toch waarde hecht en is voor'n zaak een vereeuwi ging van den lof, welke zij eenmaal behaald hebben. Nu I, he« ongeveer een hallJaar geleden en hebben zij tot mijn spijt, jaar 9291930 was geweest. Als die ja ik geloof dat ik niet te veel zeg. mededeeling van den wethouder juist als ik Uit naam van alle Waalwijkers kan worden geacht, dan is de staat on- Ree" dip!oma-; 3 of medailles ontvangen. Laten vvij j j 82.000.aan belasting (zooals in den ons eens indenken, als onze winkeliers I staat is vermeld) doch 193.500. eens niet zouden mede werken. Ik en nog vele anderen mogen het zoo graag zien als de winkeliers met hunne mooie etalages naar voren komen, dat inkomstenbelasting 19291930 met den is toch werkelijk iets waarop Waal wijk irotsch mag gaan Laten wij ho pen, dat spoedig onze prijswinnaars met hunne behaalde diploma's in hunne zaken kunnen prijken laat hel voor hen eene beloonlng- en voor de Waalwijk, II Juli 1930. Eieren 6- 7 ct. Varkens f 18-f23 SPORT. VOETBAL. SPRANG. Onze voetbalvereniging SDO speel de j I. Donderdagavond een vriend- schappelijke wedstrijd tegen RWB III Waalwijk Het was een m rdstrfid. Rust ging in met 1 0 voor SCO Eind stand 3-0 voor SDO. HEUSDEN. Zaterdag wordt een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld door onze voetbalclubsJuliana en Longa. i JUISTE CIJFERS, en nog wat. De vergadering door den Raad onzer gemeente gehouden op 4 dezer heb ik gedeeltelijk bijgewoond. Ik kan niet na laten mijn groote verbazing uit te spre ken over de gemakkelijke wijze waarop de leiding dezer vergadering, die toch bij B. en W. berust, zich afmaakt van het beantwoorden van sprekers die cri- tiek oefenen op de voorstellen van B. en W. Het is b.v. wel zéér gemakkelijk te beweren dat de toon waarop die cri- tiek naar voren wordt gebracht, niet aangenaam aandoet en dat men zich daarom niet verwaardigt op de aange voerde bezwaren te antwoorden. Ook de bewering van den 2en Wet houder, dat de cijfers etc. die de heer v. d. Waerden te berde brengt en criti- seert, wel wéér niet juist zullen zijn, omdat hij zich vroeger ook al eens zou hebben vergist, vind ik al te oppervlak kig om zich van een zaak van belang af te maken. En dat alles omdat de heer v. d. W. zich destijds zou hebben ge waagd aan een voorspelling omtrent de opbrengst der gemeente-belasting die achteraf niet uitkwam. Komen de voor spellingen van B. en W. in dit opzicht dan zoo goed uit? Voorspelden zij ons niet dat de belasting 1929-1930 zou op brengen 152500.Die opbrengst is 193.500.geworden, zoodat de voor spelling van B. en W. 41.000.zegge EEN EN VEERTIG DUIZEND te laag was. In hun advies van 25 Mei 1929, door B. en W. wederom aangehaald in Octo ber 1929, in hun Memorie beantwoor dende het rapport van de commissie tot onderzoek van de ontwerp-begrooting 1930, vergelijken B. en W. het inkomen over 1929 in onze gemeente met dat over 1926 (zie Echo 30 October 1929 eerste blad pagina 2 onder post 305) en ver wachten B. en W. (niet het raadslid van der Waerden, zooals de 2e Wethouder in de raadsvergadering van 4 Juli meen de te moeten beweren) bij factor 3.1 belasting-opbrengst van 144.305. voor het belastingjaar 1930-1931. Die schatting van B. en W. komt al heel slecht uit, want bij factor 3.1 zou de be lastingopbrengst 19301931 minstens 200.000.bedragen, zoodat het cijfer van B. en W. achteraf 55.695.te, laag blijkt. B. en W. voorspelden in October 1929 dat er als men den factor voor 19301931 t.z.t. op 3.1 zou willen hand haven geput zou moeten worden uit de reserve, die uit vroegere overschot ten is gevormd. Wat is er van die voor spelling van B. en W. uitgekomen? Niets immers de factor behoefde niet eens op 3.1 te worden gehandhaafd, werd zelfs op voorstel van B. en W. verlaagd tot 2.7, terwijl er in 1931 niet geput be hoeft te worden uit de reserve. Integen deel, thans kan men voorspellen dat er in 1931 wederom een belasting-overschot zal verschijnen. Over het feit dat het moeilijk is deze voorspellingen juist te doen, kunnen we het eens zijn. Het is echter niet correct een ander de onjuist gebleken voorspel lingen van B. en W. in de schoenen te schuiven en dan nog van den hoogen toren te blazen over de onjuiste voor spellingen van dien ander, zonder daar bij aan eigen mistastingen te denken. JUISTE CIJFERS le. B. en W. berekenden de opbrengst der fondsbelasting in hoofdsom aan de hand van de kohieren der rijksinkom stenbelasting 19291930 op 86642. Mij is gebleken dat die berekening on juist is. De opbrengst der fondsbelasting bedraagt tenminste 98157. 2e. Bij het maken der ontwerp-be grooting 1930 in October 1929 raamden 112037.—. 7e. In het verslag van het gedeelte der vergadering van 4 Juli, dat ik niet bijwoonde, voorkomende in de Echo van 5 Juli, lees ik dat de Voorzitter van den Raad mededeelt: „Dat het B. en W. niet te doen is het fonds voor bizondere doeleinden geheel met het belasting overschot te verhoogen, blijkt wel hier uit dat zij het belastingoverschot van 30.000.van vorig jaar, allereerst heb ben aangewend om belastingverlaging voor te stellen, waardoor 24.000. minder wordt verkregen". Deze mededeeling is van a tot z on- „uist. Van het overschot van het vorige aar wordt geen cent aangewend voor belastingverlaging. Dat overschot is ver der geen 30.000.doch ruim 40.000, enkel op de Gemeentelijke Inkomsten belasting: Opbrengst Gemeentelijke Inkomsten belasting 19291930 over Januari t.m. April 1930 193500 f 96750) 96750. Opbrengst Gem. Ink. Bel. 19301931 over Mei t.m. Dec. 1930 door B. en W. genomen 108.894. Totaal boeken B. en W. op 1930 205.644.—. Noodig en geraamd was 165.000. Over 40644. Of anders berekend: De Gem. Ink. Bel. 1929-'30 brengt op 3e. Bij het maken der ontwerp-be- grooting 1930 raamden B. en W. de kwade posten inkomstenbelasting op pl.m. 14.500.Bij berekening van het verlies der Gemeentelijke Inkomstenbe lasting, welke Gemeentelijke Inkomsten belasting bij de nieuwe financieele re geling geheel vervalt, bedragen deze kwade posten volgens B. en W. ƒ10.000. Welk cijfer is nu juist? 4e. Bjj de onder 3e bedoelde becijfe ring van het verlies aan Gemeentelijke Inkomstenbelasting gaan B. en W. uit van een bruto-verlies van 182.000. Dat cijfer is in ieder geval onjuist. In de vergadering van den Raad op 4 Juli deelde de jongste wethouder mede, dat deze globale berekening van het verlies niet moest voorstellen wat de gemeente in het vervolg van haar belastingbetalers zou binnenhalen, doch dat die globale berekening enkel was verstrekt om een beeld te geven van den belastingdruk onder de werking van de nieuwe rege- hoog Overschot 40.644.- waarvan geen cent voor belastingverla ging wordt gebruikt, doch die met de verdere overschotten wegens vermoede lijk te hooge raming der onvoorziene uitgaven 1930 en der kwade posten 1930 in het fonds voor bizondere doeleinden zullen verdwijnen. Zoo zou ik door kunnen gaan met het opsporen en signaleeren van onjuiste cijfers, die van de zijde van B. en W. werden gegeven. Dat is echter niet het doel van dit ingezonden stuk. Ik wilde mijn opmerking motiveeren, dat B.. en W. eerst de hand in eigen boezem had den moeten steken, alvorens zich van 't weerleggen van de bezwaren van den heer v. d. W. af te maken, o.a. met de veronderstelling dat diens cijfers on juist zouden zijn, zooals de jongste wet houder op 4 Juli j.l. deed. De bewerin gen van dezen wethouder in de verga dering van 4 Juli doen in dit verband wel zeer zonderling aan. Er zal wel niemand in onze gemeente te vinden zijn die twijfelt aan de demo cratische gezindheid van den heer v. d. Waerden. Als de meer genoemde wet houder zich dan ook dezelfde moeite die hij nu deed, om met veel gepraat en veel cijfers, die niet ter zake deden, de aandacht van de voorstellen van den heer v. d. W. af te leiden, ik zeg, als die wethouder zich eens dezelfde moeite had gegeven om zich in te denken in hetgeen de heer v. d. W. zooal voor stelde, dan zou die wethouder waar schijnlijk tot het inzicht zijn gekomen dat de voorstellen v. d. W. zeer logisch waren. En dan had zich in dezen Raad waarschijnlijk een behoorlijk debat kun nen ontwikkelen, dat nu achterwege bleef, omdat B. en W. zich niet de min ste moeite gaven te begrijpen wat de heer v. d. W. naar voren bracht. Evenbedaelde wethouder wijst er b.v. op dat de heer v. d. W. bij vroegere ge legenheden B. en W. het verwijt maakte dat zij door factorverlaging de belas tingvermindering in dé zakken van en kele - de hooge inkomens lieten glijden, terwijl de heer v. d. W. nu voor stander is van een lageren factor dan B. en W. voorstellen. Die Wethouder ver geet daarbij, dat de heer v. d. W. ook nu voorstelde in de eerste plaats den aftrek voor levensonderhoud op te voe ren en de rest van de beschikbare 40.000.— die anders in „het fonds" zouden komen, te gebruiken voor fac tor-verlaging. Die Wethouder vergeet verder dat de omstandigheden thans geheel anders zijn dan vroeger. Hij vergeet dat een gezins hoofd met b.v. 800.inkomen per jaar, ook 6.30 heeft bijgedragen aan de 193.500.— die de belasting 1929-1930 opbracht, terwijl datzelfde gezinshoofd in de fondsbelasting t.z.t. slechts 1.- aan hoofdsom heeft te betalen, zoodat dat gezinshoofd méér belang heeft bij verlaging van den factor tot 1.9 gepaard aan opvoering van den aftrek voor le vensonderhoud, dan bij het storten van 40.000.in „het fonds", waarvan het gevolg is dat t.z.t. misschien met min der opcenten op de fondsbelasting kan worden volstaan. Waar die fondsbelas ting voor de kleine inkomens lang zoo zwaar niet drukt als de Gemeentelijke Inkomstenbelasting zulks doet, hadden vooral die kleine inkomens belang bij de voorstellen die de heer v. d. W. deed. Hetzelfde geldt voor de regeling der personeele belasting die de heer v. d. W. voorstond. Dat het onlogisch is niet enkel de klassen-indeeling der perso neele belasting te regelen, doch ook reeds de op die belasting te heffen op centen vast te stellen, zonder dat de Raad eenig idee heeft van de benoodig- de opcenten op de fondsbelasting zal wel geen verder betoog behoeven. Ook zal het duidelijk zijn dat vrijwel alle ge zinshoofden méér belang hadden bij 't zoo laag mogelijk stellen van de opcen ten op de personeele belasting, dan bij het heffen van het uiterste maximum aantal opcenten op deze belasting, ge paard aan een nog nader vast te stellen laag aantal opcenten op de fondsbelas ting. Het onlogische hiervan drong blijk baar tot het meerendeel onzer vroede vaderen niet door. STEEGMANS. 5e. Zooals de heer v. d. Waerden in de vergadering van 4 Juli opmerkte, za ten in de door B. en W. gegeven verge lijking van den druk der Gemeentelijke - 1 druk der fondsbelasting, vele fouten, 'n Groot gedeelte van de in die vergelij king door B. en W. opgenomen cijfers was dan ook onjuist. 6e. In de globale berekening lees ik dat 65% van 172364.47 is 112637.—. Dit laatste cijfer is onjuist en moet zijn

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10