flililfli DÉ ies. ureesl neen Examen Bile liccountanMziaiiMii i H ttUijr_ ES Houdt Uw taal hoog KER MIS. i fjo. 56. Zaterdag 12 Juli '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD 40, /erd. iN Nederlanders, Wilt bij uw bezoeken aan het Vlaam9Ch gedeelte van België, in het bijzonder aan Antwerpen en Brussel, U uitsluitend van de Nederlandsche taal bedienen. Doet dit uit eerbied voor u zelf, voor uw volk, voor uw land uitliefde „ooi uw eigen taal, die ook de taal der Vlamingen is. Het Algemeen Nederlandsch Verbond. De kermis is heel oud. Ten tijde van de Romeinen werden er reeds kermissen of liever week- en jaar markten gehouden, die in dezelfde mate toenamen als de uitbreiding van het Romeinsche rijk. De ruil- en de koophandel werden in hoofdzaak op de markten gedreven, die doorgaans gehouden werden tijdens de inwij dingsfeesten van nieuw gestichte ker ken en de jaarlijks terugkeerende herdenkingsfeesten daarvan. Bij die gelegenheden kwamen de kooplieden uit binnen- en buitenland om er hun waren te slijten. Speellie den, potsenmakers en goochelaars verhoogden de vreugde onder de sa mengestroomde menigte. Voor het houden van kermissen was de toestemming noodig van de keizers, de koningen of de graven, die doorgaans spoedig geneigd waren het verlof te geven, in het belang van den handel, want al die kooplieden moesten heel wat tolgelden betalen, die den graaf, den koning of den kei zer ten goede kwamen. In de 15de eeuw was er bijna geen stad of dorp, die niet een of meer jaarmarkten hadden, met de daaraan verbonden kermisvermakelijkheden. De toeloop naar die kermissen was soms zoo groot, dat er buiten de stad houten tenten en bij-herbergen opge slagen moesten worden en dat de stadsregeering extra maatregelen moest nemen voor de voedselvoorzie ning. Vreemdelingen uit alle landen wer den er vaak gezien: Italianen, Duit schers, Polen, Savoyaards, Lombar- dijers, enz. De burgers hadden hun woningen met bloemen versierd, op bevel van de overheid reeds dagen tevoren stra ten en pleinen van alle „vuylnis gerei nigd en gevaagd". De poorten en de herbergen werden vroeger geopend en later gesloten dan gewoonlijk. Er werd scherp toezicht gehouden, dat er niet gevochten werd en de koop lieden niet lastig werden gevallen. Zware boeten stonden er op „buur- gekijfdroncke drincken, moorderijen en seditieuse conventiculen". Toch ging het er dikwijls zeer ruw toe vooral op de boerenkermissen, waar vechten en snijden schering en inslag vormden. Het vechten was vrij beweerden de boeren, waarvoor nie mand gestraft mocht worden als er maar geen man doodgeslagen werd. Het ging de overheid niets aan of zij elkaar kwetsten of verminkten. En het snijden? Dat was een spel. Zooals de edelen hun steekspel of tournooi hadden, zoo vermaakten de boeren zich met hun snijspel. 't Was een kunst met eigen wetten en rege len. De knapste bekkensnijder van 't dorp te zijn, was een groote eer, de rang van voorvechter of „haneveer" kwam hem toe. De vrouwen moesten niets hebben van een man, die geen litteekens in zijn gezicht had; ja, hoe meer gekerfd het was hoe begeerens- waardiger hij werd als bruidegom. De voorvechter hing gedurende de kermis zijn mes in de herberg aan den balk met een uitdaging aan ieder om het tegen hem op te nemen in 't snijden ofdrinken. Dit laatste kon er gevoeglijk bij, want de voor vechter was ook doorgaans de knap ste drinker. Wie het met hem wilde probeeren, had dus de keuze glas en mes. Gewoonlijk durfde niemand de proef nemen. Maar dan hing de her bergier een mes met zilveren hecht, omstrikt met roode linten uit, dat met snijden te verdienen was. De liefheb bers van het edele spel verdrongen el kaar, om de eersten te zijn. En dan werd er lustig menig snijpartijtje ge houden ten aanschouwe van vele boe ren en stedelingen. De herbergier voer er wel bij. Natuurlijk werd er ernstig ge klaagd over de ongebondenheid op de kermissen. „Des avonds zijn er speel huizen, of plaatsen voor ongebonden heid van 't gemeenste volk. Somwij len gaan daar ook lieden van eenig aanzien, om die ongebondenen te zien dansen, met een deftig gelaat en de pijp in den mond en met een stem migheid, die eerder zou doen zeggen, dat ze hun gebeden gaan uitstorten, instede van voor hen een meisje te zoeken". In de 17de eeuw was de Haagsche kermis het beroemdst. Van den Haag werd geschreven, dat het was, „de sonne die haere straelen uytschiet over het gansche lant, het juweel van Nederland, een werelts lusthof, een cypres onder de lage doornen, de woonstede van 's lants hoogste op- perwaerdigheyts oversten, het woon- huys van 't huyshoude van staet, de lustplaets van al wat hoog is en naer hoogheid janckt, de plaetse waer de jeugt tot grootsheit des levens wort opgeleit, en de jonghelingschap wort bedorven; waer de kruyper en vleyer zijn weergae niet en heeft; waer list kruiperij, slimme streken, huichela ren en ftatterij en ander adderge- broedsel haere holen heeft; waer een yder bedrogh vint, maer gekleet in 't cleet der waerheit". „De Haeg, de hoofsche Haeg en is één groote logen", zei de dichter. Men kleedde, zich op zijn prachtigst, maar volgens Huygens, „ten koste van zijn buik". want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. En van Someren spint dit uit: pliment. Als het ergens bijzonder vroolijk toeging, sprak men van een Haagsche kermis. Bovenstaande karakteristiek van Den Haag, zooals dr. Schotel die geeft, wekt geen hoogen dunk van 't Haagsche leven. De Haagsche kermis trok veel be zoekers en vooral ook vele, die aan opschik hechtten en gaarne de Haag sche mode volgden. Want de nieuw ste snufjes waren er te krijgen. Spe ciaal 's Donderdags was het er ont zettend druk; dan was ook het bof gewoon de kramen te bezoeken. In 't begin der 17e eeuw had men er twee kermissen, waarvan de eene in Mei de hofkermis werd genoemd. De an dere werd in September gehouden. In 1643 is de Septemberkermis afge schaft. De Meikermis bleef dus over. Het recht om de kramen en spellen te stellen of te doen zetten" was aan den prins-stadhouder. De regeling van de kermis behoorde aan het hof •en de regeering. Op het Binnen- en het Buitenhof werden de kramen en de spellen opgeslagen. Dames en heeren met hun beste kleeren aan paradeerden voorbij de kramen, om te koopen wat van hun gading was. Een Haagsche dichter bezong de kermis aldus: „Hier hebt ghij nu haer mart, hier siet ghij groote hopen, Van joffers, uyt en in de kramers winkels lopen, En haer voorsien van al hetgeen dat dienen kan, om haere waer te doen behagen aen een man. Hier vindt men alle ding, hier staet men noyt verlegen En selden soekt men yet, of 't wordt voor geit gekregen: Want al wat Brussel maekt, al wat Parijs verzint 't Is wonder, zoo ghij 't hier na acht daegh niet en vint; Maar alle joffers, die haer nae de mode dragen, Die komen hier uyt veel nabij gelegen steen, Haer geit, met groot vermaeck, in sottigheyt besteen: Want was 't niet in den Haegh gemaekt, geboort, gesneden Gestrickt en toegestelt, ghij kreeg 't niet aen haar leden, Al stont het qualijck, en al was 't niet welgevoeght, Komt hel maar uyPkifiii- Haegh, sij zijn terstont vernoeght. mis gewoonlijk duurde. f Op de dorpen werd vaak een vette kermis-os geslacht en verslonden. Het dier werd eerst op de markt rondge leid, geheel met kransen omwonden en met bloemen versierd. In bijna alle gezinnen kwam de kermis-harst op tafel. Stapels be schuiten, grauwe erwten met rozij nen at men er bij, de mosterd en de suiker werden niet vergeten. Wijn met suiker of brandewijn met suiker waren de gewilde dranken. Men slurp te ze met lepels uit een kopje of kom, die bij het gezelschap rondging. Zoo ging het in huis en in de herbergen. De kermis was in vroeger eeuwen het vermaak bij uitnemendheid voor velen de eenige ontspanning. A. UIT HET DAGBOEK PIETER POR. VAN BUITENLAND. De onrust in Brltsch-Indië. Achtduizend vrijwilligers, die het eerste gedeelte vormen van een geheel leger van overtreders van de bosch wet zijn Zondag naar Poesad vertrok, ken. Er had een openbaar afscheid van de vrijwilligers plaatsdeze zijn volledig uitgerust en hebben zoowel bijlen als ambulances en voorraden medicijnen bij zich. Ook gaat er een dokter mee. Een groote optocht heeft Zaterdag te Poona getracht zich naar de gevan genis van Jeranda te begeven om hulde te brengen aan Gandhi bij he einde van de tweede maand, die de leider in de gevangenis doorbrengt. De politie hield den optocht tegen, waarop de deelnemers aan den kant van den weg gingen zitten en bleven zitten tot Zondagochtend. Toen ver klaarde de politie, dat de menigte, die intusschen tot eenige duizenden was aangegroeid, 'n onwettige vergadering vormde en uiteen moest gaan. In stede daarvan begon de menigte de politie te gooien met steenen en met bloem potten uit de tuinen langs den weg, zoodat de politie eindelijk met de lathis op de menigte in moest gaan. Tien gewonden, onder wie 'n majoor van de politie, zijn in het ziekenhuis gebracht moeten worden. De Engelsche regeering haalt met drie stemmen de meerderheid. „Wat gaet ze fier op straet, Net soo als een pauwe gaet, Wat een rommel aen haer lijf, Van clinlanck en ongerijf, Van kwasten en canten, En clinck aen alle canten. Maer 's middags is de taefel kael, En watersop het avontmael. Al is men noch zoo kaal en scrap, Men draeght er toch een goude cap". Een Haagsche pronker, een Haag sche madam, een Haagsche mamsel a la mode, een Haagsche Pronkepink, waren veelgebruikte uitdrukkingen. Een kroeglooper werd een Haagsche Zwierbol genoemd, een diplomatiek antwoord was een Haagsche leugen, een oprisping een Haagsch thee-com- Naast de kramen met allerlei lekke re spullen, mooie kleedingstukken en sieraden volgens de laatste mode, wa ren er zoogenaamde rijfelkramen, waar men een gokje kon maken. Het mocht wel niet hazardspelen en dus ook het rijfelen waren door de overheid verboden maar men zag wat door de vingers. Zeer kostbare voorwerpen werden verdobbeld of verrijfeld. Voorts kwamen er waarzeggers, I planeetlezers, koorddansers, zwaard dansers, goochelaars, Jan Potage, Hansworst, Punch, Jan Klaassen, kramen met marionetten, kwakzal vers en zigeuners. Allerlei volk trok er op af. En men at en dronk, maak te plezier voor het geheele jaar, ge durende de twee weken, dat de ker- Blj de behandeling van de belasting- ontwerpen uit, Snowdens begrooting is Woensdagavond in het Lagerhuis het liberale amendement behandeld om gereserveerde winsten van naamlooze vennootschappen of fabrieken, die bestemd zouden zijn om te dienen tot verbetering van de technische inrich ting, aanschaffing van nieuwe machines enz. van de verhooging der inkomsten belasting vrij te stellen. Onder groote spanning werd toen tot de stemming overgegaan en het amendement bleek verworpen te zijn met 278 tegen 275 stemmen. Tegen stemden 270 leden der arbei derspartij, benevens 4 liberalen en 4 onafhankelijkende aanwezige 250 conservatieven stemden allen voor, maar van de liberalen stemden slechts 25 voor en 12 anderen stemden blanco. De uitslag werd met hoongelach door de conservatieven ontvangen. De Anti-Separatisten relletjes. In een der voorsteden van Wiesba den is het Zaterdagavond weer tot i anti separatistische opstootjes gekomen. I Een groote menigte verzamelde zich voor het huis van een persoon, die I verdacht werd, tijdens de bezetting met de Franschen te hebben geheuld. De ruilen werden ingeworpen, waarop 7 Juli. Buurman was niet bijzonder te spreken over laatste raadsver gadering. Ellenlange debatten. Hij vraagt wat het voor zin heeft volle vellen papier aflezen, 10 en meer, met cijfers en statengeen enkel raadslid kan 't volgen of verwer- ken, of kan op die manier over tuigd worden. Waar dient 't dan voor voor de bühne, voor de courant? Een beetje beperking zou ook hier goed staan Voorzitter, als altijd slagvaardig, hoewel minder uitvoerig in het debatschoon gelijktoch altijd critiek. Was voorstel B en W. inzake belasting nog democrati scher, dan kwam er van den anderen kant toch een ander voor stel. Dat ligt zoo in de lijn. Veel belangstelling was er van „belas ting"—zijde. Zwakst was voorzitter in verde diging 50 opcenten Vermogens belasting; volgt men altijd zoo andere plaatsen na en wat was dat gevoels argument. Ben nleuws- gierig. Dat voorstel Van Loon in den raad van Waalwijk nog niet de eer had in omvraag te kunnen komen, vond Buurman wel teekenend. Hij had ook graag ten deze meening van Wethouder—industriëel ge hoord en b.v. van 't oudste ra<kds- lid. Wethouder—werkman heeft zich niet onbetuigd gelaten. 8 Juli. Belangrijke lezing Bongaerts. Kamer van Koophandel niet stil zitten. doorwerken 1 Komt meer belangstelling voor waterstaatkun dige toestanden. Ook tegen ver ontreiniging Binnen, en Buiten polder is men op den goeden weg, nu Tilburg is gevonden. Breng hier hulde aan Klerkx en Nieuwkoop die de zaak aan bet rollen brachten, aan pers en In gezonden Stukkenschrljvers die ze warm hielden. 9 Juli. Lees dat er onder de geslaag den van de R K. Middelbare Han delsdagschool te Hulst 3 meisjes waren. Wanneer brengen we het hier zoo ver, vroeg Buurman mij. 10 Juli. Hoor dat het nu ook in de bedoeling ligt Stationsstraat te ver beteren met hoogovenslak. Aller noodzakelijkst werk! 't Is maar goed dat we een polje maakten voor bijzondere werken. Wat zijn de heeren daar toch bang van. A propos, hoe zit 't met het Raad huis. Buurman dacht dat het nieuwe plan een paar maanden zou duren en het is al langer, 'k Word nieuwsgierig en'tis drin gend. Buurman en ik gaan binnenkort voor een paar weken lekker op reisniet om te porren, maar om te rusten KANTOREN: TI L B U R Q Boerhaavestraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2 A. Telephoon 3717. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Een episode van het vliegveld (Vertaald uit het Duitsch) door T. DE HAAS. De piloot stijgt in den eendekker. „Snel, luitenant", roept hij, .mijn num mer is afgeroepen Ik moet starten 1" „Eén oogenblik." antwoordt de lui tenant, terwijl hij den bril over den helm trekt. „Ik moet nog even mijn handschoenen uit de hangar halen!" Qauw loopt hij weg. De bestuurder zit, gereed tot vertrek, in het vliegtuig. Een monteur heeft den propeller gegrepen en wacht op het bevel om hem aan te zetten. Eén minuut gaat voorbij, twee minuten. „ik moet weg," roept de piloot. „Ik kan niet langer wachten. Wil iemand anders mee Daar springt reeds een monteur bij en in het volgende oogen blik zat deze in het toestel. „Los De propeller wordt aangezet. Een kort oogenblik nog tot het volle toe rental bereikt is. Het vliegtuig stormt vooruit. Het verheft zich, maakt een ronde over het vliegveld en heeft spoedig een hoogte van 200 Meter bereikt, Daar lekt een vlam aan het toestel 1 Wat is dat? Een honderdvoudige schreeuw stijgt ten hemel. Het vlieg tuig brandtNu maakt het een schuine bocht; verschrikkelijk! Een lichaam maakt zich van het toestel los en suist als een pijl uit den boog naar beneden. Daar komt een draagvlak aanvliegen en bijna een seconde later volgt het heele toestel. Huiverend, met ingehouden adem, stomme ontzetting op de gezichten, staan de toeschou wers daar, Plotseling komt de luitenant uit de hangar geijld, in de handen de lange vlieghandschoenen. „In orde!" roept nij, en rent naa voren. Daar ziet hij de menschen, met angstige gelaatstrekken naar de lucht kijkend. Hij kijkt over het veld e/i in de verte ziet hij nog het laatste, aller laatste oogenblik van het vreeselijk drama. Hij blijft als aan den grond genageld staan, wil iets zeggen, maar de woorden blijven hem in de keel steken Er komt leven in de menigte. Een auto met een paar doctoren raast over het vejd. „Vreeselijk, er Is niets meer te redden De luitenant staat daar en staart Een heer loopt op hem toe, grijpt zijn hand, en drukt die in stommen gelukwensch. Als verslagen kijkt de luitenant naar zijn handschoenen. „God zij hun zielen genadig 1" fluistert hij met vreeze en ontzetting. Wankelend loopt hij daarna naar de hangar terug DE SLIMME FIDEL. (Slot.) Daar hoorde zij op eens hem roepen Zijn hulpgeschrei klonk haar in 't oor, Zoo snel ze kon ging ze er henen En geen minuut zij meer verloor. Gelukkig lag hij niet in 't water I Hield vast zich aan den waterkant, En toen zijn moeder hem bemerkte Hij zwaaide even met de hand. 't Was juist bijtijds, dat moeder kwam Niet langer hij zich houden kon, Maar moeder was er onmiddellijk Zij met het reddingswerk begon. Vlug bukte zij zich wat voorover Greep toen haar jongen bij één hand, j En toen ook de ander. Weldra stond nu De drenkeling weer op den kant. „Gered hoor jongen sprak demoeder „Gered gelukkig uit den nood." O, ais je daar eens was verdronken 1 En bevend ze hem in d'armen sloot. Fidel, zijn blijdschap nu ook toonend Sprong vroolijk tegen 't baasje op, En duwde tegen Johan's wangen Heel vriendelijk zijn ruigen kop. „En nu naar huis, zoo vlug we kunnen" Sprak Johan's moeder en heel snel, Zij stapten huiswaarts, links de moeder Johan in 't midden, rechts Fidel. Johan vertelde aan zijn moeder Hoe hij in 't water was geraakt, En hoe hij, toen Fidel ging vluchten Zich o zoo angstig had gemaakt. Maar nu zei hij, heb 'k begrepen, Hij vluchtte niet, zooals ik dacht, De trouwe hond kon mij niet helpen Toen heeft hij U hierheen gebracht. Zoolang hij leeft, zal 'k voor hem zorgen Zeg moe, heeft hij dat niet verdiend, „Wel zeker jongen, nimmer mag je Vergeten zulk een trouwen vriend!" zwembad westen evert maas bes al d Oplossingen van de vorige week. 1 Een zwaluw maakt nog geen zomer. 2 v aan adder schelde vaderland brullen krant ans d Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 25 letters. 3—11—12—13 oud geldstuk 16—20—22—23 winterverblijfplaats voor het vee 5—1—2—14 „niet warm" 21—18—17 verblijfplaats onder den grond 10-4—7—25 ontkenning 9—8 komt van de kip 5—6—24 herkauwend dier 15—10 voegwoord 19 uitroep 2 Op de kruisjes van links naar rechts en op de diagonale kruisjes komt de naam van een eenhoevig dier te staan, xxxxx het gevraagde woord .x een riviervisch x kruipend dier x een riviervisch x roofvogel 3 Vul de ontbrekende woorden aan tot een spreekwoord. tusschenzeggen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5