lasting niet kon torsen. Alle personen die zich op de brug bevonden, stortten in het water, waarbij velen door neerstortende bal ken of omslaande pontons werden getroffen. Slechts zij die vlak bij den oever in het water kwamen, wisten zichzelf te redden. Verschillende an dere personen konden nog uit het water worden gehaald, doch velen van hen bleken zware verwondingen te hebben opgeloopen. Het grootste deel der in het water gestorten is echter verdronken. De Moezel is daar ter plaatse 6 M. diep, en de oevers zijn zeer steil, wat, als mede de duisternis, het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Zoodra de onge lukstijding in de stad bekend werd, stroomden duizenden naar de plaats des onheils, waar zich begrijpelijker wijs hartroerende tooneelen afspeel den. Het reddingswerk heeft den gehee- len nacht door geduurd. De slachtoffers zijn meest meisjes en vrouwen, terwijl er ook enkele mannelijke personen onder zijn. Alle kinderen van een pensionaat, die zich op de pontonbrug bevonden, zijn omgekomen, De non, die de meis jes begeleidde, kon uit het water worden getrokken. Het pensionaat is gevestigd te Rheinwallen bij Broth. Bij de redding hebben zich twee personen speciaal onderscheiden. De wachtmeester der Schupo Klein, uit Metternich, sprong in volle uniform te water en redde 10 personen, ter wijl ook de postconducteur Kirch, verscheiden keeren zijn leven waag de. Toen het ongeluk op het station te Coblenz bekend werd, ontstond hier een ware paniek, zoodat de po litie genoodzaakt was verschillende perrons af te zetten. Woensdag berichtte men: De be volking der stad is volkomen terneer geslagen door het ontzettende onge luk, dat de feestvreugde in rouw heeft doen verkeeren. Een dichte me nigte verdringt zich in de nabijheid van de plaats, waar gisteravond zoo- velen den dood hebben gevonden. De toegang tot de kade zelf is afgezet. Politie en brandweer zijn nog altijd aan het dreggen, aangezien verschei den personen, die het noodlottig vuurwerk moeten hebben bijgewoond, als vermist zijn opgegeven, terwijl hun lijken zich niet onder de gebor gen slachtoffers bevinden. Het lijkt uitgesloten, dat slachtof fers uit dezen stillen arm van de Moezel, die tijdens den winter als vluchthaven voor de Rijnscheepvaart dient, in den Rijn zijn gedreven. Daar men derhalve kan aannemen, dat de lijken der nog vermisten zich op den bodem der rivier bevinden, heeft men heden in die richting een nauwkeu rig onderzoek ingesteld, zonder hier mede echter resultaten te bereiken. Het aantal der vermisten bedraagt nog steeds zes, zoodat bij de ramp Neen lieve jongen, je weet, zus heeft een heele groote hekel aan liegen, dat ben je niet geweest. Ik zal zeggen dat je buiten gespeeld hebt en dat je mij toen bent komen helpen om de tafel te dekken. O ja zei Johan, dat gaan wij dan gauw doen hé Ja want Moeder is over 'n half uurtje thuis en dan is alles gereed als de visite meekomt. En dat ge schiedde. johan hielp trouw mee en haalde de boodschappen die zus zei dat hij doen moest, en toen Moeder en tante Cor later thuis kwamen met de boodschappen en wat lekkers voor d'r heele zoete kindertjes zei Moeder En Truus, hebben ze allen het lek kers verdiend dat ik meegebracht heb O, ja Moe, allemaal, en kleine Johan heeft bulten gespeeld, ongeveer 'n uur en toen is hij binnen gekomen en heeft mij met het klaar maken van het eten geholpen. Toen allen aan tafel zaten, moesten Moeder en tante Cor vertellen, en na het eten zou zus even van avond kleine Johan in bed brengen. Toen hij zijn avondgebedje opgezegd had vroeg hij ook of onze Lieve Heertje hem helpen wilde niet zoo gauw te vechten, want dan deed hij Hem en zijn Moeder zooveel verdriet aan. Toen hij zus welterusten wenschte sloeg hij zijn armpjes om haar hals en vroeg of zus hem ook altijd helpen wilde, en dat werd beloofd. Niet lang daarna was hij in het land der droomen. in totaal 42 personen het leven moe ten hebben verloren. Onder de dooden bevindt zich een 6-jarig jongetje uit Akron in den staat Ohio. Hij logeerde hij zijn grootvader te Coblenz en is met dezen omgeko men. Bij de identificatie der dooden speelden zich hartverscheurende too neelen af. Telkens weer zag men in de met rouwfloers behangen zaai mannen en vrouwen binnenwankelen, om onder de vele dooden het stoffe lijk overschot van een familielid te herkennen. Nog altijd is de oorzaak van de ramp niet vastgesteld. Niet juist is de meening, dat de brug slechts wei nig begaan werd. Zij werd in elk ge val geregeld benut door de arbeiders van de werf der Gebrüder Stumm en door de bezoekers der badinrichting. Ook tijdens de bevrijdingsfeesten van December j.l. ter gelegenheid van de ontruiming der stad, zijn honderden personen de brug gepasseerd. Nimmer heeft zich daarbij een ongeluk voor gedaan. Een vertegenwoordiger van het Pruisische ministerie van Ver keerswezen zal morgen te Coblenz ar- riveeren, ten einde het onderzoek naar de oorzaak te leiden. Naar de eerste burgemeester dei- stad, dr. Rusell, verklaarde, zal nauw keurig worden onderzocht, wie even tueel voor de ramp verantwoordelijk moet worden geacht. Begrijpelijkerwijs zijn de feestelijk heden tot viering van de ontruiming, onmiddellijk afgelast. In Coblenz wer den alle café's gesloten, terwijl van de openbare gebouwen de vlag half stok werd geheschen. De reis van president Hindenburg is ook afgelast. Te Trier, waar Woensdag de pre sident een bezoek zou brengen, wer den alle feestelijkheden afgezegd, ver schillende extra-treinen naar deze stad zijn niet vertrokken, en velen die zich reeds naar de stad hadden begeven, zijn teruggekeerd. Ook in de andere Rijnlandsehe ste den heerscht natuurlijk diepe versla genheid. Plechtige rouwzitting. In de raadzaal had Woensdag de rouwzitting plaats naar aanleiding van de ramp, die de stad heeft ge troffen. De zaal was met rouwfloers behangen, de gordijnen waren neer gelaten en slechts de omfloerste lich ten verspreidden 'n zwak en gedempt licht. Aan den muur hing een groot met crêpe gedrapeerd crucifix, ge flankeerd door twee kandelabres. Toen de Rijkspresident aan het stadhuis arriveerde, bewaarde de me nigte, die gisteren het hoofd van den staat vroolijk had verwelkomd, een ernstig stilzwijgen. In de zaal waren o.a. aanwezig ministers van het rijk en van Pruisen en de leden van het gevolg van den president. Bij de opening maakte de burge aardbeien aalsmeer raderen daatje beesd ezel ier en n 3 Schiermonnikoog. J. T. D. H. Oplossingen van de vorige week. 1 Spreken is zilver, Zwijgen is goud. Nieuwe Raadsels. 1 Het geheel bestaat uit 26 letters en is een bekend spreekwoord. 8—9—14 is een vrucht 15—16—26 is een afsluiting 4—1—2—3 beteekent „niet een" 18-5—6—7 is een hoofddeksel 10—11—24—25 is een roofvogel 12—22—20 meisjesnaam 23-13-17 kleur 19—17 verleden tijd van eten 21-11—1-25 getal 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden kan men ons nu in eiken tuin vinden, xxxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxxx een Z.—Holl. eiland xxxxxxxxxx plaats op Walcheren xxxxxxxxx plaats in N.—Brabant xxxxxxxx gele bloem die in het wild groeit xxxxxxx plaats aan de Geld. IJssel xxxxxx tegenovergestelde van „kortst" xxxxx ioofboomen xxxx meisjesnaam xxx beteekent „verkeerd" xx voegwoord x medeklinker 3 Op de kruisjeslijn komt de naam van een kleur te staan, x het gevraagde woord x jongensnaam x lentemaand x oud verlichtingsmiddel x beteekent „spoed" meester, Rusell, melding van het ont zettende ongeluk, dat aan bijna 50 menschen het leven heeft gekost. Zeer onder den indruk nam ver volgens president von Hindenburg, als eereburger van de stad Cobl?nz, het woord. Nadat de burgemeester den presi dent voor zijn woorden had gedankt, verhieven de aanwezigen zich van hun zetels, om aldus de nagedachtenis van de omgekomenen te huldigen. Vervolgens werd de zitting opgehe ven en vertrok de president naar Ber lijn; voor de nagelaten betrekkingen heeft hij 10.000 mark beschikbaar ge steld. De Minister van Verkeer, von Gue- rard, heeft een commissaris naar Co blenz gezonden, om een onderzoek naar het ongeluk in te stellen. Hevige aardbeving nabij Napels. Een hevige aardbeving, die bijna een minuut duurde, heeft Woensdag nacht om 6 minuten over 1 uur Zuid- Italië en Napeis geteisterd. Onder de bevolking heerschte een ontzettende paniek. Allen vluchtten op straat en brachten daar den nacht door. Volgens voorlcopige berichten bedraagt het aantal dooden tweehonderd, waarvan het meerendeel te Meifi (prov. Potenza). In deze plaats alieen, die vrijwei ver woest is, moeten 100 personen om het leven zijn gekomente Rionero zijn 11 dooden en 50 gewonden te betreu ren. Bijr.a alle huizen in't aardbevings- gebied zijn zoodanig beschadigd, dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Nader wordt gemeld, dat Napels in duisternis is gehuld. De meeste huizen in de armenwijk der stad zijn bescha digd. Om 2 uur 's nachts werden de eerste gewonden in de ziekenhuizen opgenomen. Voor zoover men kan nagaan, was dit de ergste aardbeving die ooit in de geschiedenis der stad is voorgekomen. De telegrafische en telefonische verbindingen zijn ver broken. De Casanovabrug is ingestort, even als talrijke gebouwen in de voorsteden, vooral te Capo di Monte. Ook in de andere plaatsen tusschen Rome en Calabrië heeft de ramp vele slachtoffers gemaakt. Te Rapolla zijn 20 dooden en 30 gewonden, té Barila 10 dooden en te Ateia 6 dooden. Verschillende gebouwen zijn in puin gestort, de schade is overal enorm. De bevolking van Napels, die, door de schokken gewekt, de straat op snelde, stroomde naar den zeekant, waar de meesten den geheelen nacht bleven vertoeven. Zóó hevig waren de schokken, dat de klokken begonnen Ie luiden. Vele electrische geleidingen vielen op straat en verscheiden voet gangers liepen dientengevolge brand wonden op. Te Napels kwamen de meeste slacht offers om ten gevolge van de onbe schrijfelijke paniek. In de nauwe steeg jes der oude stad ontstond een ont zettend gedrang, waardoor talrijke personen onder den voet geloopen en vertrapt werden, In de gevangenissen drongen de gevangenen stormachtig op hun vrij lating aan toen dit verzoek niet werd ingewilligd, kwam het evenwel niet tot ordeverstoringen. De aardbeving werd te Napels voorafgegaan door hevige herhaalde bliksemschichten. Velen dachten, daar door, dat een ontzettend onweer op komst was in plaats van een aard beving. De bliksem ging echter wel gepaard met een somber gerommel. Het schijnt; dat Napels zelf slechts op het kantje af voor een nog veel ernstiger catastrofe gespaard gebleven is. Deskundigen verklaren nameip, dat indien de verticale schokken slechts een paar seconden langer hadden ge duurd en iets sterker waren geweest, geen gebouw te Napels overeind zou zijn gebleven. De in de Golf van Napels gelegen eilanden Ischia en Capri zijn gespaard gebleven. De regeering heeft onverwijld hulp- treinen naar het geteisterde gebied gezonden. De pas eenige maanden geleden gereed gekomen speciale trein voor aardbevingscatastrofes zal thans voor de eerste maal zijn nut bewijzen. Er bestaat echter nog geen zekerheid over de vraag, of de spoorlijn Benevento—Foggia gespaard gebleven is. Blijkt dit niet het geval te zijn, dan zou de hulpactie daardoor groote vertraging ondervinden. De lijst van het aantal dooden, dat bij de aardbeving is omgekomen, stijgt voortdurend naarmate de officieele rapporten worden ontvangen. Het is echter onmogelijk nauwkeurig het juiste aantal op te geven, daar in sommige berichten dooden worden opgegeven, die reeds vroeger gemeld zijn. Men gelooft echter, dat het totaal de 200 zal overschrijden. Volgens de oificieele berichten werden te Monte- caido 50 personen gedood en ver- scheidene gewond, te Sannetoala 14 dooden en 100 gewonden, te Beronia 10 dooden en 10 gewonden, te Aronia 3 dooden en 2 gewonden. Het bericht van de ramp verspreidde zich in den ioop van den morgen over geheel Italië Alle telefoonlijnen zijn overbelast, daar personen uit'tgeheeie land trachten telefonisch inlichtingen in te winnen omtrent hun familieleden. DE RAMP IN ITALIë. Een stad met 3000 inwoners bedolven. De „United" Press"-correspondent te Benevento meldt aan de Telegraaf, dat 3000 bewoners levend begraven zijn bij de aardbeving, welke in de provincie Benevento plaats heeft ge had. De geheele stad Villa Nova Al banese is volkomen verwoest; twee tot drie duizend bewoners zijn onder de puinhoopen bedolven. Het is on mogelijk vast te stellen, hoeveel men schen vermist worden, daar alle open bare gebouwen vernietigd zijn. De dooden worden door de soldaten op gedolven en op draagbaren wegge voerd. Velen zijn onherkenbaar ver minkt en de lichamen der kinderen zijn totaal verpletterd. De dooden worden, zoodra zij uit de puinhoopen te voorschijn zijn gehaald, begraven, terwijl de overlevenden in de kerk rouwdiensten houden. Vele honder den zijn reeds opgegraven en ter aar de besteld op het kerkhof, terwijl nog honderden lijken op draagbaren wach ten op begraving. Villa Nova del Bat- tista, de voorstad van Villa Nova Al banese, bestaat niet meer. Een nader telegram van Stefani liet de mogelijkheid open, dat het aantal slachtoffers nog grooter zou zijn, dan thans wordt aangenomen, omdat de aardbeving tal van kleine dorpen ge troffen heeft, die ver van de hoofd verkeerswegen afliggen en vanwaar men nog geen duidelijk overzicht heeft ontvangen van het aantal slacht offers. Stefani voegde daar evenwel nog eens uitdrukkelijk aan toe, dat de berichten van enkele buitenland- sche bladen over het aantal dooden overdreven zijn. Wellicht moet men daartoe ook het bericht rekenen van den correspondent van de United Press te Benevento, dat in het dorp Villanova del Battista van de onge veer 2500 inwoners ten hoogste 500 de ramp overleefd hebben. Dat dit plaatsje een van de afgelegen dor pen voornoemd zwaar geleden heeft, staat echter wel. vast. Te Rome heeft Donderdag het persagentschap Stefani nader de vol gende officieele cijfers bekend ge maakt: dooden 1778; gewonden 4264 waarvan 15 tot 20 procent ernstig; volkomen vernielde huizen, woningen en op zich zelf staande keet-en op het land 3188; gedeeltelijk verwoeste of ernstig beschadigde huizen 2550. Het aantal vermisten zal naar men hoopt niet meer dan 1000 bedragen, maar is op het oogenblik nog zeer moeilijk betrouwbaar te schatten. De B. Z.' am Mittag" meldt uit Rome, dat officieus wordt toegegeven dat het totaal aantal slachtoffers, dat bij de aardbevingsramp om 't leven is gekomen, omstreeks 2500 bedraagt en dat dit aantal vermoedelijk nog wel zal stijgen. Alleen reeds te Villa nova, een dorp van ongeveer 3000 in woners, schat men, dat ongeveer 1500 inwoners, dus de helft van de bevol king, om het leven is gekomen. Het aantal gewonden zou ongeveer even gx-oot zijn als het aantal dooden. Alleen reeds in de omgeving van La- cedonië en Aquilonia wordt melding gemaakt van achthonderd gewonden, van wie velen ernstig. Volgens de Donderdagmorgen' te Rome binnengekomen berichten blijft het aantal dooden nog steeds stijgen. Doordat de telegraaf- en telefoonver bindingen op vele plaatsen zijn ver broken, heeft men eerst vrij laat be richt gekregen van de gevolgen van de aardbeving in een aantal dichtbe volkte doi-pen en steden. Terwijl tot heden toe werd aangenomen, dat Mol- fi in de provincie Potenza het zwaarst getroffen was, blijkt- thans, dat het Zuid-Oostelijk deel van de provincie Avellino, dus Villanova en Aquilonia en omstreken er het ergst aan toe zijn. De geruchten, die van verschei dene duizenden dooden spreken, zijn waarschijnlijk wel overdreven, doch voor Vrijdag is zeker geen nauwkeu rig overzicht te verwachten. Volgens voorschrift in geval van natuurram pen heeft het ministerie voor lucht vaart een militair verkenningsvlieg tuig naar de geteisterde streek ge stuurd om de situatie op te nemen en luchtfoto's te maken. Uit deze ver kenning bleek, dat de vele plaatsen in het centrum van het aardbevings- gebied de ramp nog tamelijk goed hadden doorstaan. Het bergingswerk wordt inmiddels met alle ter beschikking staande krachten voortgezet. Het blijkt ech ter, dat men nog niet over voldoende manschappen beschikt. De schade en de omvang van de ramp blijken veel grooter te zijn, dan men oor spronkelijk dacht. De wegen zijn vol met autocolonnes en andere transpor ten. Op de kruispunten kampeert de daklooze bevolking, meestal stom ge- slagen door de ellende. Op sommige plaatsen ziet men de menschen als waanzinnig in de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, gra ven, in de hoop het reddingswerk te kunnen bespoedigen. Natuurlijk speel den zich hierbij allerlei dramatische tooneelen af. De nieuwe hulpcolonnes, die in 't gebied van de aardbeving aankomen, zijn voorzien van water, levensmidde len en radio-installaties. Mussolini laat zich voortdurend van den toe stand op de hoogte houden. Reeds be gint men op vele plaatsen met het organiseeren van collectes ter leni ging van den nood. GEMENGD NIEUWS. Een onaangenaam reisavontuur in Italië. Het correspondentie-bureau Vaz Dias te Amsterdam schrijft ons Een zeer onaangename ervaring be. leefde in het begin van deze maand een Nederiandsch echtpaar tijdens een reis door Italië. De te Amsterdam woonachtige publicist en acteur Johan Schmidt en zijn onder den naam van Tula di Vista optredende echtgenoote maakten in het einde van Juni een studie- en vacantiereis door Frankrijk en Italië. Het reisplan wasBrussel, Parijs, Nizza, Livorno via Rome, Flo rence en Milaan door Zwitserland en Duitschland terug naar Nederland, en was geheel, met inbegrip van hotels en reisgelegenheid, in orde gemaakt door Cook's Reisbureau. Van Nizza ging het echtpaar Schmidt naar Corsica en vandaar, van Bastia uit, met een Italiaansche boot naar Livorno. Aan boord van dit schip wa ren de heer en mevrouw Schmidt de eenige niet-Italianen. De overige pas sagiers toonden groote belangstelling voor de vreemdelingen, vooral eenige naar schatting 18-jarige jongelui, die zich na eenigen tijd voorstelden als te behooren tot de geheime politie en die het echtpaar meedeelden, dat zij te Livorno het schip niet mochten ver laten. Te Livorno werden de paspoor ten aan boord aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Men stelde den heer Schmidt verschillende vragen, of hij politieke relaties in Italië had en tenslotte zocht men in een lijvig register, waarin den naam Schmidt ge vonden werd. Men vertelde den Neder landers, dat dit aanleiding was om een nader onderzoek in te stellen en dat zij zich daarvoor, naar keuze wande lende of per rijtuig, doch in ieder geval in gezelschap van geheime po litie, hadden te begeven naar de Car- ceri Oiudiziarie, Groot was de ont steltenis van het echtpaar, dat ver wachtte naar een of ander gerechtelijk administratiegebouw te worden geleid, toen het merkte, bij een strafgevange nis, althans iets als een huis van be- waring, te zijn aangekomen. Nog erger werd het evenwel, toen de heer en mevrouw Schmidt geschei den werden, de een naar de mannen- afdeeling en de ander naar de vrou. wenafdeeling werd gevoerd, daar aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen, en nadat hun alies wat zij bij zich hadden was afgenomen, naar een cel werden gevoerd. De heer Schmidt kwam terecht in een uiterst smerige cel, waarin reeds drie mannen verbleven, en in de cel, waarin me vrouw Schmidt opgesloten werd, be vonden zich twee vrouwen, die den volgenden dag wegens moord resp. tot 20 en tot 30 jaar gevangenisstraf ver oordeeld werden. Prolesten baatten niet. Den volgenden dag mocht de heer Schmidt een brief schrijven aan den Nederlandschen consul te Livorno, een Italiaan, die op 5 Juli antwoordde, dat hij de Nederlandsche legatie te Rome van de aanhouding op de hoogte had gesteld. Na twee dagen water en brood te hebben gehad, kreeg de heer Schmidt zijn geld terug en werd hem meege deeld, dat hij en zijn vrouw hun voed sel uit een restaurant mochten betrek ken. Bijna eiken dag werd de heer Schmidt op het commissariaat verhoord, waarbij men steeds informeerde, of hij anti fascistische relaties had, en of hij bekend was met Turati en of hij Matteotti gekend had. Na zeven dagen arrest op 7 Juli, werd mevrouw Schmidt in vrijheid gesteld. Zij kreeg op het commissa riaat reeds vage aanwijzingen, dat men waarschijnlijk den verkeerden Schmidt voor had. Inmiddels had men echter van haar echtgenoot politiefoto's en vingerafdrukken genomen. Het vervoer van de Caceri naar het com missariaat geschiedde steeds per dtevenwagen. Toevalligerwijze had mevrouw Schmidt het contract bij zich, hetwelk het echtpaar Schmidt verplichte op 16 Juli te Waalwijk (op het concert van „St. Crispljn" 1,1. Woens dag Red op te treden. Op het com missariaat legde zij den nadruk erop, dat een langere aanhouding contract breuk tengevolge zou hebben, en dat zjj de Italiaansche autoriteiten voor de

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6