(ECHO HII MIEN GEMEENTERAAD. No. 6k Zaterdag 2 Aug. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD Boycol van Duitsche goederen in Nederland. Als verweer tegen de Duitsche Handelspolitiek. Ook in het jongste nummer van het Aigem. Zuivel— en Melkhygiëaisch Weekblad, het officieel orgaan der Ver. voor Zuivelindustrie en de Ned. Ver. van Kaashandelaren, gaan stem men op om zich te weer te stellen legen de maatregelen van Duitschland inzake den invoer van Ned. zuivel producten. De redactie wijst er op, dat men er niet te lang over moet praten, Want dan komt men vermoedelijk te laat, en dat geen tegenweer beter is dan een gebrekkige. De mogelijkheid om ons te weer te stellen illustreert het biad met de volgende cijfers Aan haar beloog laat het biad het volgend overzicht voorafgaan, dat duidelijk demonstreert hoe de pro ducten van de Nederlandsche Zuivel industrie door Duitschland worden geweerd. In Juli van het vorige jaar is het Duitsche autonomie invoerrecht op boter verhoogd van 30 Mk. op 50 Mk. per 100 K G., Finland had bij han delsverdrag een voorkeurtarief bedon gen van 27,50 Mk per 100 K G. Nederland had dus als meest begun stigde natie eveneens een voorkeurs- larief van 27.50 Mk. Dit bleef zoo zoolang het Duitsch— Finsche handelsverdrag onveranderd van kracht was Onderhandelingen met Finland tot wijziging van het handels verdrag hadden aanvankelijk geen resultaat. Voor enkele weken kwam men echter tot overeenstemming en alles hing nu nog slechts af van ratificatie der ontworpen overeenkomst door de Duitsche en Finsche Rijks dagen. De Finsche Rijksdag keurde het eerst deze overeenkomst goed. De Duitsche Rijksdag volgde dit voorbeeld de vorige week nog juist voordat hij ontbonden werd Aangenomen wordt, dat thans het Duitsche Invoerrecht op boter op 1 Augustus of daaromtrent ook voor hei Nederlandsche product verhoogd wordt van 27.50 Mk. op 50 Mk. per 100 K.G., een verhooging dus van 22.50 Mk. per 100 K G. of 13 5 cent per K.G. Het op Nederlandsche boter in Duitschland te betalen invoer recht bedraagt dus voortaan 30 cent per K.G. Nederland voerde in 1929 naar Duitschland uit ruim 36 millioen K.G. boter. Indien deze uitvoer zich onver anderd handhaafde, zou daarop dus In de toekomst jaarlijks aan invoerrecht komen te drukken f 10.800.000de nieuwste verhooging zou in totaal komen op f4.860.000 ?Deze verhooging van hel Duitsche invoerrecht op boter zat dus Nederland geld kosten. Maar er is meer. Zij zal lot gevolg hebben, dat de Nederland sche uitvoer van boter naar Duitschland daalt. En niet alleen de Nederlandsche uitvoer, doch ook die van Denemarken en andere landen. Nedetland, Dene marken en die andere tanden zullen voor dit overschot elders plaatsing moeien zoeken. Maar er is niet veel plaats. En om die beschikbare plaats indien er ten minste nog plaats is, zal dus tusschen Nederland, Dene marken en die andere landen gevoch ten moeten worden. Wat zal daarvan 't einde zijn Bovendien is er róg meer. Volgens officieuze berichten heeft Duitschland zich verbonden om van Finland jaar- lijks bepaalde hoeveelheden boter ten minste af te nemen. En dit minimum Is meer dan Duitschiand vroeger van Finland afnam. Hiervoor zullen dus andere landen moeten boeten En ook daarmee is het nog niet uit. Want de kaas blijft nog over. De invoer van vreemde kaas In Duitsch land en daaronder in de eerste plaats die van Nederlandsche kaas heeft reeds langen tijd de aandacht getrokken. Ook daarop houdt de Duitsche politiek het oog gevestigd En dil beteekent in de taal van 1930, dat men het invoerrecht wil verhoogen. Het is nog niet zoovermen zij echter op zijn hoede. Inmiddels schijnt Duitschland zich reeds te hebben verbonden om van Finland ook bepaalde hoeveelheden kaas af te nemen en wel grootere hoeveelheden dan Finland vroeger aan Duitschland leverde. Zoodat ook op dit terrein andere landen zullen moeten bloeden. En ook hiermede zijn wij nog niet aan hat einde van onzen klaagzang. Want er wordt bovendien nog gewerkt aan een centralisatie van de voorzie ning van Duitschland met melk en zuivelproducten Inclusief prijsregeling. Dit beteekent centralisatie ook van den invoer met invoervergunningen, uit schakeling van den vrijen handel, enz. Het-is nog niet zoover, maar mocht het eens zoover komen, dan begint dus opnieuw het gekonkel om invoer- consenten en het geknoei dat uit den oorlogstijd nog versch in de herinne ring ligt. Als men dan bovendien nog met invoercontingenten gaat werken ais object bij het afsluiten van han delsverdragen en bij het nieuwe j Duitsch Finsche verdrag schijnt dit reeds te zijn gebeurd dan wordt de toestand wel zeer pijnlijk En ten slotte is wel het meest pijnlijke bij al dit gedoe, dat het uitgesproken doel voorzit om de buiteKlandsche zuivelproducten buiten Duitschland te houden Men zal dus op den eens ingeslagen weg voortgaan, totdat men dit doet naar wensch be reikt heeft en daarmee In de eerste en voornaamste plaats Nederland heeft getroffen. In 1929 voerde Nederland in totaal aan zuivelproducten uit voor een statistiekwaarde van f221.560.000, waarvan voor f 105.068 000 naar Duitschland ging. ELSHOUT. Vergadei'ing van den gemeenteraad op Donderdag 31 Juli, 's namiddags half 3 uur. Voorzitter den Edelachtb. Heer Mr. Loeff, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer v. Liernpt secretaris der gemeen te, zijn verzoek om verlaging van huur heeft teruggetrokken, zoodat dit Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. UIT WANDELEN. En heel dapper stapt het meisje Langs het hek, dat open stond. Kijkend naar de mooie bloemen, Die in overvloed zij vond. Telkens plukte zij er eentje, Tot de wagen vol haast lag. En zij van haar beide poppen Niets meer dan de mutsjes zag. Moeder zal wel blij zijn dacht ze Als ze al die bloemen ziet. Zulke bloemen als ik meebreng Staan in onzen tuin toch niet. Plotseling hoorde 't kleine meisje Een gerommel in de lucht Echoot een lichtstraal door de wolken, En opeens, van schrik beducht, Keek zij angstig om zich henen Niemand zag zij in het bosch, Heel alleen stond daar Marietje En het onweer barstte los. punt van de agenda komt te verval len. Aan de orde: 1Ingekomen stukken. a. Rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie te Heusden. Dit stuk heeft ter visie gelegen te Vlijmen. b. Besluit van Gedeputeerde Sta ten, waarbij goedkeuring wordt ver leend aan het besluit tot het aangaan van een geldleening; De voorzitter zegt, dat het betreft de leening van 1800.voor den aanleg van brandweerpu11en en de ranschaffing van ander brandweer materiaal. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van het hoofdbestuur van den N.C.B., betreffende destruc tie van afgekeurd vee en vleesch. Op voorstel van B. en W. wordt besloten in principe de medewerking te verleenen aan den N.C.B. d. Mededeeling van het proces verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger. Er is nog een schuld. Het stuk wordt voor kennisgeving aangeno men. e. Verzoekschrift van Th. van den Akker, om vergoeding van 25. per jaar, voor onderhoud van een rij wiel.. De gemeenteveldwachter verricht voor de gemeente ook bodediensten, waardoor hij zijn fiets mede verslijt. De vroegere veldwachter verrichtte geen bodediensten en kreeg toch een vergoeding; het is dus zeer billijk den heer v. d. Akker de gevraagde som toe te staan, temeer daar hij het on derhoud niet van zijn salaris kan be talen. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de gevraagde vergoeding van 25.te verleenen. f. Schrijven van den Minister be treffende de verordening op de leges heffing. De Minister maakt bezwaren tegen deze verordening, vooral omdat de bepaling ontbreekt wie die legesgelden schuldig zijn. Er wordt besloten de verordening nog eens na te zien, sommige artike len aan te vullen en andere te schrap pen, en ze daarna weer terug te zen den. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van een subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur. De Voorzitter zegt, dat het Burger lijk Armbestuur nog niet kan toeko men. Tot nu toe heeft het bestuur al tijd nog slechts een kleine subsidie gehad, de volgende jaren zal dit ech ter wel beter worden Er moeten nu enkele doktersrekeningen betaald worden, tot een bedrag van 180. en er is geen geld meer. De heer Sprengers zou het wen- schelijk vinden, dat het bestuur tijdi- ger kwam met zijn rekeningen, dan konden die zaken een j^eter overzicht hebben. De Voorzitter zegt, dat het niet on mogelijk is, dat die rekeningen pas een week geleden bij het Armbestuur zijn ingekomen, dit kon daar dus ook niets aan doen. Het is de bedoeling om de volgende jaren een flinkere subsidie te geven, dan kan het bestuur zelf rondkomen. Ook de heer De Baay is van oordeel, dat het niet mogelijk is de rekeningen op tijd in te zenden, het gebeurt dik wijls, dat de notarisrekening pas in Juli binnenkomt. Dikke droppels vielen neder Angstig keek Marietje rond. Of er ergens in den omtrek Ook misschien een huisje stond. Maar geen enk'le woning zag ze O, wat werd Marietje bang, Dan maar vlug naar huls geloopen Ach, wat leek die weg haar lang. Angstig klopte haar het hartje Want, waar dacht Marietje aan? Dat zij, door zoo ver te loopen Eigenlijk iets had gedaan Dat door moeder was verboden Wat een spijt Marietje had 1 En zij dacht ook aan haar moeder Die daar nu te wachten zat. Nog wat harder zou ze loopen O, daar zag ze 't hek alweer. Nog een heel klein eindje, dacht ze En daar viel Marietje neerl Wordt vervolgd. De voorzitter zou het logischer vin den, als de rekeningen tegelijk met de gemeenterekening werden afgesloten. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het nemen van een besluit, waar bij B. en W. gemachtigd worden bur gerlijke rechtshandelingen namens de gemeente te verrichten; De Voorzitter zegt, dat B. en W. enkele maanden geleden voor de ge meente een geldleening hebben aan gegaan. Nu heeft de Hooge Raad een uitspraak gedaan, dat B. en W. niet bevoegd zijn om zonder speciale machtiging van den Raad leeningen aan te gaan. Nu heeft de geldschieter graag, dat de Raad alsnog de machtiging aan B. en W. geeft. Het is een zuivere kwes tie van administratieven aard, naar later zou het eens tot moeilijkheden kunnen leiden. De Raad kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. 4. Behandeling der gemeente-re kening over 1929. De voorzitter vraagt of de indertijd samengestelde commissie, bestaande uit de heeren Klijn, Sprengers en de Baay, die deze rekening heeft nage zien, rapport wil uitbrengen. Namens de commissie zegt de heer Sprengers, dat er nog verschillende punten onder de oogen moeten wor den gezien. Zoo moet er nog een bedrag van 20.aan schoolgeld worden ge- irid. De heer Sprengers zegt, dat het niet door den beugel kan, daar dit be drag te vorderen is van iemand, die het best kan betalen. De pachters die er toch al slecht voor zitten, moeten ook wel betalen, dus iemand die kan betalen, moet zeker geen uitstel krij gen. Wanneer die man werkelijk kan betalen, dan moeten we met hem den- zelfden weg bewandelen als we met anderen zouden doen. Dan is er nog iemand, die nog een kwitantie moet betalen. De Voorzitter zegt, dat deze posten beter in besloten vergadering kunnen worden behandeld. Zooals de commissie zal hebben op gemerkt, is er op het oogenblik nog maar een zeer kleine achterstand, we zijn nog slechts zeer weinig achter in vergelijking met andere jaren. Maar met die slechte betalers moeten we niet te goedschiks zijn, daar moet streng de hand aan gehouden worden. We beschikken hier niet over ons eigen geld, maar over dat van de ge meente. Aan sommigen kan op ver zoek wel eens kwijtschelding worden verleend, maar dat moet niet te dik wijls voorkomen. Overigens niogen we wel zeggen, dat er dit jaar zeer goed is betaald. De heer Sprengers zegt, dat hij juist daarom zijn opmerking maakte; hij meent dat er kwaadwilligheid in het spel is. Dan maakt hij nog een op merking, over de groote post, die al tijd voor drukwerken is betaald. Voorzitter. Toen ik hier gekomen ben, zijn we tot de ontdekking geko men, cïat er een groote achterstand was. Voor dit bedrag, 4000.—, is toen met machtiging van Ged. Staten een geldleening aangegaan. Bij deze achterstand was ook een groote post voor drukwerken. De heer Sprengers zegt vroeger al tijd gewezen te hebben op de groote post voor drukwerken. Hij meent hier bij de behandeling van de rekening nog eens op te moeten wijzen. De Voorzitter zegt dat er, toen hij burgemeester werd, nog verschillende rekeningen betaald moesten worden, sindsdien zijn er echter geen onnoo- dige uitgaven meer gedaan op het ge bied van administratie. De rekenin gen worden onmiddellijk betaald, er wordt een lijst bijgehouden van druk kers en leveranciers van schrijfbe hoeften, die krijgen op hun beurt be stellingen, en alles wordt bijgehouden en geregistreerd. De ƒ4000.zijn in dertijd geleend op korten termijn, n.l. 5 jaar. De gemeente komt er in de volgende jaren goed voor te staan, daarom hebben Ged. Staten toestem ming verleend tot het aangaan van die leening. De heer Sprengers wijst nog op de kwestie met J. Snelders. Hij zegt, dat er geen bezwaar tegen is om deze kwestie in het openbaar te behande len. De Voorzitter licht nader toe, hoe deze kwestie in elkaar zit. Snelders is jaren pacht ten achter geweest, nooit heeft hij op tijd betaald. Dit duurt nu al wel 10 jaar aan een stuk. Volgens de boeken van den ontvan ger was hij in 1928 weer pacht ten achter. Hij heeft toen een brief gekre gen, dat de pacht moest betaald wor den in December, maar in Augustus 1929 was het nog niet betaald. In Oc tober kwam hij eindelijk af, hij be taalde toen ook hout, dat hij in 1929 had gehad, dus betaalde hij de beide bedragen, voor pacht en voor hout, tegelijk. De gemeente-ontvanger heeft toen de bedragen goed ingeschreven in zijn boeken, hij heeft echter de fout begaan voor beide bedragen een kwi tantie voor 1929 af te geven. Nu wordt Snelders aangesproken om z'n pacht over 1929 te voldoen, en hij toont de kwitantie van '29. Nu zou hij dus plotseling 2 maanden te vroeg hebben betaald. Snelders is ook bij anderen pacht achter, wat ook zeer tegen hem pleit. Wij hebben hem gevraagd om de kwitantie van 1928, maar die had hij natuurlijk niet, en hij wist ook niet te zeggen wanneer hij betaald had. U ziet dus, dat zijn verklaringen in 't geheel niet geloofwaardig zijn. De ge meente-ontvanger heeft de boeken goed bijgehouden, hij heeft de beta ling geboekt als pacht voor 1928. Wij zullen de laatsten zijn om in dezen slechten tijd pacht langs gerechtelij ken weg te laten invorderen, maar dit is een geheel andere kwestie: hij zegt dat hij het niet schuldig is, nu moet de rechter dat maar uitmaken. B. en W. vragen aan den Raad mach tiging om de pacht langs gerechtelij ken weg in te vorderen. Wij hebben hem ook al eens ge schreven, maar hij heeft daarop geen antwoord gegeven. Mocht het zijn, dat hij na gerech telijk onderzoek vrij uit gaat, wat op formeele gronden best zou kunnen gebeuren, dan zullen we ons natuur lijk moeten verhalen op den ouden ge meente-ontvanger, omdat de schade aan diens fout te wijten is. Spr. legt er vooral den nadruk op, dat het niet de bedoeling is achter stallige pacht in te vorderen, maar om uit te maken, wie hier gelijk heeft. Wij kunnen dat best doen, temeer daar hij ons a.h.w. heeft uitgedaagd om een vervolging in te stellen. De heer Sprengers wijst er op, dat de gemeente-ontvanger het risico moest loopen, hij heeft toch de fout begaan. Hij vindt, dat men niet zoo gauw mag aannemen, dat Snelders niet betaald heeft, men moet daar voor eerst bewijzen hebben. «Ongeduld Alberts's vader werkte op een kan toor in het drukste gedeelte van de stad en nu wilde het toeval dat hij op zekeren dag een pakje vergeten had mede te nemen, dat hij noodzakelijk hebben moest. Goede raad was duur. Hij kon niet meer van kantoor weg, hij wist ook, dat zijn vrouw naar tante Anna moest, die ernstig ziek was en toch kon hij het pakje niet missen. Dan moest Albert maar helpen. En zoo kwam het dat Albert's moe der haastig aan den telefoon geroepen werd In den winkel van Jansen, op het hoekje en daar sprak zij met vader, die haar vroeg dadelijk even Albert te willen sturen met het pakje. Het was wel heel ver, maar dan moest hij maar met de tram gaan dat kon hij wel En moeder snelde naar huis terug en riep haar zoontje bij zich Luister eens even, Albert. Hier is een pakje, dat moet dadelijk naar vaders kantoor gebracht wordenhij wacht er op l Maar wees nu heet voor zichtig en blijf onderweg nergens staan voor je je boodschap goed en wel gedaan hebt. Je moet maar even met de tram gaan, je weet dan kun je hier in de straat instappen en bij vader in de straat weer uitstappen, 't Is dus gemakkelijk genoeg en zoo klein ben je nu werkelijk niet meer. Albert keek haar verrast aan. Dat was nog eens een kolfje naar zijn hand om zoo in zijn eentje de stad door te trammen. Te klein? Wat dacht moe der nu wel? Hij was toch zeker wel groot groot genoeg voor zulke bood schappen. Ha, ha, dat wist moeder ook wel, anders zou zij hem het pakje niet laten brengen al was er nog zooveel haast bij. lntusschen zocht moeder in haar beursje Hier, Albert, hier is een kwartje. Voor de heenrit en voor de terugrit heb je een dubbeltje noodig, dus er blijven nog vijf centen over, die mag jij hebben. En zeg dan aan vader dat ik nu meteen naar tante Anna ga, dus dat ik niet meer thuis ben. Ga nu maar gauw en let goed op, hoor jongen. Zij duwde hem het pakje onder den arm en gaf hem een zoen mee op weg. En Albert stapte zoo trotsch als een pauw naar buiten. Ach, het was wel niet de allereerste maal, dat hij alleen in de tram ging, maar het ge beurde toch maar hoogst zelden en dan, zoover was hij nog nooit geweest. Met moeder samen had hij al dikwijls vader van kantoor gehaald, maar aireen was hij er nog nooit geweest. En be halve het pietje zelf verdiende hij nu. nog vijf centen ook. Als vader er nu nog wat bijgaf Vader wist dat hij zoo graag een nieuw vischsnoer wilde koopen. Dat kostte in het winkeltje bij Jansen op den hoek een kwartje. Twee dubbeltjes moest hij er dus bij hebben. Zooveel zou vader wel niet geven, maar toch, misschien. J»r. 1924 1925 1926 1927 Totale uitvoer uit Nederland naar Duitschland, f 496.383.866 f471.679.367 f 389.625.497 f 466.323.852 f 468.703.827 f456.134.561 Totale invoer Saldo uit Duitschland invoer uit. in Nederland. Duitschland in Nederland. f 576.657.850 f 594.386.924 f 667.954.223 f654.378.119 f 730.247.932 f 852.273.186 f 80.273.934 f 122.707.557 f 278.328.726 f 188.054.267 f261.544.105 f396.138.625 ,»flS

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5