De Voorzitter acht het toch wel teekenend, dat Snelders altijd achter stallig is geweest. De vergissing van den gemeente-ontvanger is zeer goed te begrijpen. Het staat vast, dat Snel ders altijd te laat heeft betaald en nu zou hij ineens 2 maanden te vroeg hebben betaald. Spr. hecht meer ge loof aan den gemeente-ontvanger dan aan Snelders. De heer Sprengers vraagt, of het bedrag over 1928 even hoog was als over 1929. Hij vindt dat de oude ge meente-ontvanger hier de schade moest lijden, de gemeente behoeft dat niet op te knappen. De Voorzitter antwoordt dat het pachtbedrag beide jaren gelijk was, in '29 was er echter nog hout bij inbe grepen. Wanneer de vordering der gemeen te in rechte wordt afgewezen dan zal de ontvanger de schade lijden. Spr. meent zich slechts te houden te hebben aan de rekening die de ont vanger heeft overgelegd. Hij zou eerst aan Snelders een formeel schrijven willen richten, waarin hem wordt aan gezegd de pacht over '29 te voldoen. Op voorstel van den voorzitter wordt de rekening voorloopig vastge steld. De voorzitter richt een woord van dank tot de commissieleden, die zoo spoedig deze zaak hebben afgewerkt, zoodat de rekening nu al klaar is, ter wijl ze pas 15 Aug. bij de Ged. Staten behoeft te zijn. V. Voorstel van Burg. en Weth. in zake nieuw belastingstelsel. In het prae-advies hebben B. en W. uitvoerig deze nieuwe belasting-rege ling uiteengezet. Hierin zijn ook om schreven de resultaten voor de ge meente en de belastingbetalers, die voor beiden gunstig zijn. De gemeente zal over 5000.meer kunnen be schikken, terwijl de belastingbetalers er ook op vooruitgaan. Die 5000.zullen aangewend kunnen worden voor hoogere subsi dies, en voor andere doeleinden, zoo als b.v. de verlichting - in Oud-Heus- den. i Het prae-advies is in een zeer over zichtelijken vorm opgesteld, op dezelf de wijze als dit ook in andere ge meenten is geschied. Nadat de voorzitter de 8 verorde ningen die in het prae-advies zijn neergelegd nog kort heeft toegelicht, worden deze door den raad vastge steld. De voornaamste bepalingen zijn dat de gemeente Oud-Heusden wordt ingedeeld in de 9e klasse voor de per- soneele belasting en dat de gemeente evenveel opcenten zal heffen als er tot nu toe door gemeente, provincie en rijk samen geheven zijn. VI. Bespreking electrificatie van het dorp Oudheusden. De Voorzitter heeft zich tot de P.N.E.M. gericht om eenige opgaven te doen betreffende de electrificatie. Nu heeft de P.N.E.M. plannen doen toekomen. Er zal voor iedereen, dus voor alle 32 woningen die er staan, gelegenheid zijn om electriciteit af te nemen. De PNEM had dit aanbod ge daan, maar de gemeente moest een afname van minstens 1600 K.W.U. ga randeeren en bovendien 3850.bij dragen in de kosten van de aanleg van het net, plus nog 500 voor de straat verlichting en 80.voor iedere lantaarn. In de vorige vergadering is de zaak uitvoerig besproken, het garantiebe drag werd toen nogal hoog geacht. B. en W. hebben toen gezegd zich nog eens met de maatschappij in ver- Ting, ting, daar kwam achter hem in de straat de tram aangereden. Al bert zette er een drafje in om op tijd bij de halte te zijn Even moest hij nog wachten tot een oude dame de tram verlaten had en dan stapte hij in Hij vond een fijn plaatsje bij het raam en met een gelukkig gevoel ging hij zitten, terwijl hij het pakje naast zich neerlegde. Na een poosje kwam de conducteur en Albert betaalde met zijn kwartje. Hij kreeg zijn kaartje en vijf centen met een dubbeltje terug. Wacht, dacht hij, nu steek ik het dubbeltje in dezen en de vijf centen in den anderen zak, dan heb ik het tramgeld en mijn eigen geld apart. Met een vaartje reed de tram verder en na een goed kwartiertje zag Albert de straat waarin zijn vader's kantoor was Het was een mooie straat, in het hartje van de stad, vol mooie winkels en reclame-zuilen. Het krioelde er van menschen, die het allemaal even druk schenen te hebben en Albert had geen oogen genoeg om vanuit zijn raampje alles te bekijken. Maar hij moest nu goed opletten, als hij bij de halte kwam waar hij er uit moest. Het was vlak bij een groot gebouw met een zwart hek er omheen, dat wist hij nog wel. Maar het duurde nog heel lang eer hij het gebouw zag. Er scheen geen einde te komen aan de straat en reeds stond Albert op het punt er maar uit te stappen omdat hij dacht, dat hij er a yoorblj was Het een hoogroode kleur van verlegenheid stond hij naast zijn bankje om te wachten tot de tram weer stilstond en toen opeens daar was het groote gebouw. Nu kon hij dus veilig uitstappen, het was de goede halte. Dag conducteur, fluisterde Albert terwijl hij op den treeplank stond maar de conducteur had het veel te binding te stellen om te bewerken dat de PNEM met een lagere garantie ge noegen zou nemen. Verschillende keeren heeft spr. een onderhoud gehad met de PNEM, en tenslotte heeft hij bewerkt dat de ga rantie werd teruggebracht op 850 K.W.U.maar de bijdrage in de kosten werd verhoogd tot 5000. Men heeft toen een lijst laten cir- culeeren onder de bevolking van Oud- Heusden, waarop 24 personen voor aansluiting hebben geteekend; wan neer deze 24 werkelijk aansluiten, wat zeker verwacht mag worden, dan wordt de garantie zeker overschreden en loopt de gemeente hierover dus geen risico. De totaalkosten zouden dus komen op 5000 en 500 en 480 (voor 6 lantaarns), is ongeveer 6000. Hier voor kan de gemeente 'n leening aan-' gaan a 41/2 aflosbaar in 30 jaar, wat dan de eerste jaren zal uitkomen op een bedrag van 470 per jaar. Gezien de gunstige toestand waar in de gemeente komt te verkeeren, kan dit geen bezwaar zijn. Spr. verheugt zich thans ook iets in het belang van Oud-Heusden te kun nen doen, daar deze plaats door haar afgezonderde ligging niet altijd even sterk profiteert van het gemeente werk. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. De heer Sprengers brengt zijn dank aan den voorzitter en aan (den raad voor de wijze waarop zij getoond heb ben ook de belangen van Oud-Heus den te willen behartigen. De voorzitter zegt dat nog 'n schrij ven is ingekomen van den N.C.B. Deze verhuurt brandbluschapparaten aan particulieren; deze zijn zeer doelmatig daar zij ingeval van brand direct bij de hand zijn. De bond wil de appara ten ook in deze gemeente plaatsen, tegen een huurprijs van 3.per jaar. De gewoonte is, dat de gemeente in deze kosten 1.bijdraagt, waar door deze dan het recht krijgt de ap paraten bij brand te gebruiken. Voor den particulier is het dus nog slechts een huurprijs van 2.per jaar. Wie thans een apparaat laat plaatsen, krijgt gedurende 10 jaar de bijdrage van de gemeente. Het kan slechts een gering bedrag per-Jaar uitmaken voor de gemeente; de raad kan zich dan ook zonder stemming met het voorstel om hierop in te gaan, vereenigen. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. DRUNEN. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 31 Juli, 's namiddags 7'/2 uur. Voorzitter Edeiachsb Heer Mr. Lotff Afwezig het lid Pijnenburg. Aan de orde f. Ingekomen stukken; 2. Proces-verbaal kasopneming. 3. Goedkeuringsbesluit van Gede puteerde Staten verkoop voormalige schoenfabriek. Deze beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen 4. Goedkeuring rekening 1929 Ge zondheidscommissie. 5. Goedkeuring begrooting 1931 Ge zondheidscommissie. 6. Goedkeuring rekening 1929 Bur gerlijk Armbestuur. 7. Goedkeuring begrooting 1931 Bur gerlijk Armbestuur. Deze s'ukken worden goedgekeurd 8. Voorloopige vaststelling gemeen terekening met rekening G.h .B. dienst- druk om op hem te letten. Nu dat kon hem ook niet schelen. Hij sprong op straat en liep vlug naar den stoep. Nu moest hij langs het gebouw en dan even een steegje in en daar was dan vader's kantoor. Het ging allemaal prachtig en weldra klopte Albert aan de deur van het vertrek waarin hij wist dat zijn vader zat. Vader deed lachend open: Zoo, jongen, ben je daar. Gelukkig hoor want lk zat al een paar minuien op dat pakje te wachten. Geef maar gauw hier. Ziezoo, dank je. Nu, zeg nu heb je wel wat verdiend, hoor. Hier, daar heb je een kwartje, dan kun je dat vischsnoer koopen, weet je wel. Dank U, zei Albert, maar ik heb van moeder al vijf centen gekregen dus het geheele kwartje heb ik niet meer noodig Nu, dan mag je die vijf centen van moeder ook nog houden hoor. En ga nu maar gauw terug naar tante Anna's huis anders wordt moeder ongerust. Dag En Albert ging weer het trapje af en het steegje in. jonge, jonge, dat was een bof je. Nu had hij dertig cen ten. Nu gauw terug naar huis en dan eerst even naar het winkeltje van Jansen om het snoer te koopen en dan naar tante Anna. Eigenlijk had moeder niet gezegd, dat hij naar tante Anna moest komen, dat was iets van vader. Moeder verwachtte hem daar heele- maal niet. En terwijl hij dit bedacht en eens langs de prachtige breede straat keek met de vele winkels vond hij, dat hij best een eindje de straat af kon loopen, dan kon hij nog wat winkels zien en aan het eind van de straat was immers weer een halte, waar hij op de tram kon stappen. En moeder zou in het geheel niet ongerust zijn... hij bleef ook niet jaar 1929. De rekeningen zijn onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren v. Drunen, Pijnenburg en W. v. d. Wiel. De heer v. Drunen zegt, dat de commissie de rekeningen in orde be vonden heeft en hij brengt een woord van dank aan den Secretaris en den Gemeente-ontvanger, die zulk een duidelijke rekening hebben opgesteld. De Voorzitter dankt de commissie voor de moeite die zij zich gegeven heeft om de rekeningen te onderzoeken De rekeningen worden hierna vast gesteld. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaa rverkla ring van perceel C 41 in de Wolfshoek. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel wordt gedaan op advies van de Gezond heidscommissie. De heer Muskens zegt, dat de muren zeer bouwvallig zijn, zoodat ze gevaar opleveren voor de voorbijgangers. Hij zou de woning willen laten afbreken. De Voorzitter zegt dat de woning binnenkort voor afbraak zal worden verkocht. Hij zai den eigenaar een aanzegging doen om nu al yast de noodige maatregelen te nemen. De raad kan zich met het voorstel van B. en W. vereenieen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om 't voorste gedeelte der voormalige schoenfabriek „Brabantia" te bestemmen voor noodslachtplaats en uithalplaats c.a. en het achterste ge deelte voor bergplaats der gemeente. De Voorzitter zegt dat door den architect een begrooting en bestek zal worden opgemaakt voor de verbouwing, dit zal dan later in den raad worden gebracht, Een bergplaats heeft de ge meente zeer noodig, op het oogenbiik heeft men een partij steenen onder het raadhuis moeten bergen, wat daarvoor toch eigenlijk geen geschikte plaats is. Het achterste deel der fabriek leent zich bijzonder goed voor opslagplaats. De heer W. v. d. Wiel vraagt of de bergplaats zal worden gebruikt voor de veiling of voor de gemeente, daar er op het oogenbiik kisten der veiling zijn geborgen. De Voorzitter zegt dat de bergplaats uitsluitend door de gemeente zal worden gebruikt, nu heeft men de veilingvereenigtng verlof gegeven om daar zoolang kisten op te slaan. De heer W. v. d. Wiel vindt het beter het gebouw te verkoopen, hij zegt zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. In omvraag gebracht wordt het voor stel aangenomen met 7 tegen 2 stem men, tegen stemden de heeren W. v. d. Wiel en v. d Sanden. 11. Verzoek van C. van Helvoirt om van gemeentewege voorschot op eerste hypotheek te mogen ontvangen voor den bouw van een arbeiderswoning in de Stationsstraat. De Voorzitter zegt, dat dit is Inge- komen naar aanleiding der in de vorige vergadering vastgestelde verordening. Wanneer de aanvrager niet in aan merking komt voor een crediei van 90°/0 dan zal hij genoegen nemen met 85°/0 Spr. had graag gezien, dat de aan vrager een uitvoerige begrooiing had ingediend, hij heeft wei de totaalprijs genoemd, maar daaraan heeft de raad niet veel. Verder acht spr. het punt niet geschikt om in openbare verga dering te worden behandeld, het zal daarom in geheim comité worden besproken. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van het be lastingstelsel ingevolge de wet-de Geer met vaststelling der noodige verorde- lang. Eventjes maar een paar winkels kijken. Welgemoed liep Albert langzaam verder. Bijna elk huis was een winkel en zonder uitzondering waren de eta lages mooi. Een speelgoed—winkel was erbij, waar men een geheele spoor baan gemaakt had, door de etalage. De trein reed vlak langs de ramen en stopte dan even in een klein station om daarna de reis voor te zetten om eerst over een brug en daarna door een tunnel te gaan. Aan het eind van de etalage was een berg gemaakt en daar kroop de trein met een tandrad langzaam tegenop om dan weer even langzaam aan den anderen kant te dalen op in het station terug te keeren,... Wordt vervolgd. ningeri. De leden hebben hierover een uit voerig prae-advies gehad, waaruit zij hebben kunnen zien, dat de inwerking treding der nieuwe wet gunstig zal zijn, zoowel voor de gemeente als voor de belastingbetalers. De gemeente neemt toch al een gunstige positie in, in het district der Kamer van Koophandel voor de Lang straat is zij zelfs een der gemeenten, waar het minste belasiing betaald hoeft te worden. De belastingplichtigen worden er nu nog beter op, vooral de groote gezinnen. Uit de staten die bij het prae-advies zijn gevoegd heeft men kunnen zien, dat er de meeste inkomens beter op worden, als de voorstellen van B. en W. worden aan genomen. De vorm van het prae-advies is overgenomen uit boeken en van andere gemeenten, die reeds advies hadden uitgebracht. Voor de fondsbelasting zal onze gemeente worden ingedeeld in de derde klasse, het minimum belastbaar inkomen is dan f 600 Het is van belang, dat ook de laagste inkomens iets bijdragen, al is het dan alleen maar om hun moreel gevoel te ver sterken. Wanneer de gemeente gerangschikt wordt in een hoogere klasse, dan zullen er opcenten op de fondsbelas ting moeten worden geheven, want het geld moet er toch komen. Voor een gemeente als Drunen is het beter geen opcenten te heffen, mochten later de toestanden verande ren dan kan men altijd nog in een andere klasse gaan. Men moet in dezen crisistijd toch voorzichtig zijn, en niet het risico loopen om er het volgend jaar nog ongunstiger voor te komen staan Wanneer men de zaak nauwkeurig bekijkt dan ziet men dat de lage in komens sterk profitearen. Het voorstel van B. en W. is dus om te gaan in de 3e klasse, en geen opcenten te heffen op de fondsbelas- ting. De personeele—belasting zal voor de belastingbetalers hetzelfde worden gelaten als vroeger. Tot nog toe heb ben de gemeente, de provincie en het rijk hierop opcenten geheven. Deze opcenten zullen nu voortaan uitsluitend door de gemeente worden geheven, zoodat deze er beter op wordt. Ook de schoolgeldheffing zal worden gereduceerd. Tot nu toe begon bij inkomens van f 800 de heffing en werd verder geen reductie toegepast. Volgens de nieuwe voorstellen heeft voor eik kind dat men meer heefi dan één, telkens een reductie plaats van 5 pCf. De opbrengst van het schoolgeld zal voor de gemeente ongeveer 30 pCt. minder zijn, maar de toestand is zoo dat men dat wel kan lijden. Spr. noemt nog enkele cijfers waar uit kan worden opgemaakt hoe billijk deze nieuwe regeling zal zijn. Vervolgens brengt spr. nog een woord van dank aan het secretarie- personeel en de verschillende ambte naren die ertoe hebben meegewerkt het prae-advies van B. en W. in zulk 'n uitstekenden vorm aan de leden te doen toekomen. De heer van Drunen zegt dat hij tot zijn spijt het prae-advies nog niet heeft kunnen inzien, hij zou het voorstel graag nog tot de volgende vergadering aanhouden. De tijd is veel te kort geweest om zoo'n lang advies grondig te bestudeeren. De Voorzitter zegt dat hij, wanneer de raad het wenschelijk zou achten, „Moeder zal het maken!" Jantje is een aardig ventje, Doch heel dikwijls wat te wild Soms dan lijkt hij wei een aapje, Dat eens noodig moest gedrild Nu vandaag weer, was 't zijn broek, Die het zwaar ontgelden moest 1 Bij het rennen om een hoek, Was ons Jantje weer te woest 1 Rrrrt, daar gleed hij uit en viel. En de smak kwam duchtig aan. Maar zijn moeder d'arme ziel.... Kon weer aan het naaien gaan „Een, twee, drie," zoo telde zij, Gaten in het kleedingstuk .Hè," sprak zij, „'k heb nooit eens vrij, Altijd werk en altijd druk Jan, die bleef beteuterd slaan, Ach, het deed hem nu wel leed 1 Vol verdriet zag hij haar aan, Zei haar, dat het hem zoo speet! „Ja, daar heb ik wel wat aan 1" Bromde moesje wel wat boos .lij blijft altijd voort maar gaan, Hoeveel zuchten ik ook loos!" .Neen, moes, nu beloof ik vast, Dat het uit zal zijn voor goed. Nooit meer doe 'k U overlast, 'k Vind dat U genoeg reeds doet! Oplossingen van de vorige week. 1 Een goed begin is het halve werk. 2 zomerbloemen oveifhkkee middelburg eindhoven ratelaar brummen langst olmen elly mis en n 3 zwart eivout maart kaars haasf hiertegen geen bezwaar heeft. Nogmaals zegt voorzitier het billijk te vinden dat ook de kleine inkomens iets bijdragen, daar de kinder—aftrek steeds verhoogd wordt vindt hij hierin dan ook geen bezwaar. Spr. zegt zich te kunnen indenken dat het vraagstuk voor een gewoon dorpsraadslid vrij ingewikkeld is. Daar spr. zelf in een commissie heeft ge- zeten voor de bestudeering van de nieuwe wet is hij zeer goed in deze zaken ingewerkt. De heer W. v. d. Wiel is er ook voor het voorstel aan te houden. Hij betwijfelt het of er voor de groote gezinnen wel genoeg gedaan is, de grootere inkomens profiteeren volgens hem veel sterker. Op de schoolgeld regeling heeft hij niets aan te merken, maar wat de fondsbelasting aangaat meent hij dat de gemeente er niet bij zonder mooi voor staat. De heer Verhoeven zegt, dat men schen met een inkomen van f 2000.— vrij zijn van belasting hij vindt dit wel wat al te mooi, dat kan beter aan de kleine lui ten goede komen. De heer v. Drunen wijst spreker er echter op, dat hij vergeet dat dit geldt voor personen met 7 kinderen, wat een heel verschil uitmaakt. De heer Muskens zegt er niets op tegen te hebben dat de zaak wordt aangehouden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is eens een bijeenkomst te houden, waarop de ontvanger de zaken neg eens goed uitlegt. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. heel graag bereid zijn om de noodige inlichtingen ie verschaffen. Wat de opmerking van den heer W. v. d. Wiel betreft, deze is geheel onjuist. De heer v. d. Wiel heeft zich vergist. De fondsbelasting staat vast, de ge meente kan daaraan niets doen dan zichzelf in een bepaalde klasse rang schikken. De bedoeling is altijd geweest dat de groote gemeenten in de hoogere en de kleinere gemeenten in de lagere klassen zouden komen. Het standpunt waarop men zich moet stellen iswat is voor de plaats billijk als aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. Het Is dus rechtvaardig dat er in de stad een grootere aftrek plaats heeft dan op het platteland. Men ziet dan ook dat de meeste andere gemeenten zich ook op dit standpunt hebben gesteld. Dat er velen zijn die geen belasting betalen, acht spr. verkeerd, bovendien vervalt de plicht voor de laagste inkomens als men kinderen heeft. De heer W. v. d. Wiel zegt dat er maar enkele inkomens zijn boven f 7000.— De Voorzitter zegt, dat daarover niet gesproken mag worden, hij wil graag de zaak behandelen, maar dan moet men geen onwaarheden verkondigen, Spr. wil het punt gaarne aanhouden maar dan moeten de leden zich ook de moeite geven het voorstel te be studeeren. De raad moet zelf beslissen. B. en W. willen hem niet in een be paalde richting drijven, maar zij wenschen alleen leiding te geven. Nogmaals zegt spr. het op prijs te stellen, dat de kleinste inkomens ook Nieuwe Raadsels. S 1 Ik ben een spreekwoord van 26 letters. 1—15—16-17 is een lastdier 22—4—5—6—19—20 ademhalings organen 3—2—8 verkorte meisjesnaam 23—24—25—26 verkorte meisjesnaam 14—7—9—3 jongensnaam 10 12 verkorte jongensnaam 13—21—11 tegenovergesteld van wild" 18—19 lidwoord 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een sport die veel beoefend wordt, x medeklinker xxx lidwoord xxxxx wordt metde post verzonden xxxxxxx doen leeuwen xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx post die met zeebooten verzonden wordt xxxxx riviervisch xxx vaartuig x medeklinker Op de kruisjeslljn komt de naam van een kleur te staan, x het gevraagde woord x kleur van 't hoofdhaar x ander woord voor „ziek" x Indisch vaartuig x is de lucht bij regenweer OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6