streeks naar zijn opslagplaats moet vervoeren. De Voorzitter zegt, dat het ook on plezierig is voor de menschen die daar wonen, zij zitten altijd tegen sta pels tonnen aan te kijken en hun hee- le uitzicht wordt bedorven. De heer v. d. Rijken meent, dat men den man zooveel mogelijk ter wille moet zijn, daar het een drukke za- kentijd is. Misschien bestaat de mo gelijkheid, dat hij de werf van De Graaff huurt om daar zijn tonnen te plaatsen. Spr. zou willen aanraden om de zaak met De Hond te bespre ken. De heer Verschure zou een uitzon dering willen maken voor de maand October. Dan is er veel bieten- en pulp-aanvoer, en wanneer die goede ren dan op de kade liggen, zou de Hond het recht hebben om ze te la ten wegnemen. Voor October zou spr. in geen geval toestemming geven. De heer Pruijssers vindt temeer 'n bezwaar, dat de tonnen geplaatst wor den waar altijd bieten gelost worden De heer Brokx zou den man ter wille zijn. De beste oplossing was ech ter dat hij de werf van de Graaft huurde. De heer v. d. Rijken stelt voor om een zekere lengte op te geven, waar over de tonnen mogen worden ge plaatst, dan is het niet zoo bezwaar lijk. De Voorzitter wil ook nog de be perking maken, dat er geen toestem ming wordt verleend voor den tijd van Oct. tot half November. De heer Verschure vestigt er de aandacht op, dat er dikwijls meer dere schepen tegelijk in de haven ko men, die zullen dan niet zoo gemak kelijk kunnen lossen. De heer v. d. Rijken acht het 't bes te, dat B. en W. in overleg treden met den aanvrager, men kent nu toch het gevoelen van den Raad. 6. Voorschot bouwkosten voor bouw van eigen woningen. Verder is nog een schrijven inge komen van De Hoogh, met een aan vraag om een voorschot voor het bou wen van een eigen woning. De man wil zoo spoedig mogelijk een nieuwe woning hebben, daar hij den winter niet graag meer zou in gaan met zijn oud huis. B. en W. stellen nu voor een be sluit te nemen, dat niet alleen voor De Hoog, maar in het algemeen geldt Het besluit dat B. en W. willen ne men bepaalt, dat aan aanvragers, die aan bepaalde eischen voldoen, op aanvraag voorschotten kunnen wor den verstrekt voor den bouw van eigen woningen. Met dergelijke besluiten moet men voorzichtig zijn, iedere aanvraag zal dan ook afzonderlijk in den Raad worden behandeld. De heer Pruijssers zou het bedrag, waarvoor men crediet geeft, nog wil len verhoogen. Er trekken den laatsten tijd toch al zooveel gezinnen naar Tilburg, dat moet men zooveel moge lijk tegengaan. De heer Brokx wil al deze gevallen in besloten vergadering behandelen, anders zou men er dikwijls verkeer de gevolgtrekkingen uit kunnen ma ken. Raad behandeld zal worden. Men moet natuurlijk weten, dat men met menschen te doen heeft, die men kan vertrouwen. Er kunnen gevallen ko men dat er leden zijn die erop tegen hebben, daarom is het het beste om alle gevallen in geheime vergadering te behandelen. De heer v. d. Rijken vraagt of bij andere gemeenten wel inlichtingen zijn ingewonnen, dit zou zeer goed geweest zijn. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen goed gekeurd. Het geval De Hoog wordt in gehei me vergadering besproken. Hierna gaat de raad over in geheim comité. De Voorzitter zegt nog, dat geen hooger crediet kan worden verleend, dan 500.voor den grond en ƒ3000 voor de woning. Voor rente wordt hetzelfde bedrag geëischt als de ge meente zelf moet betalen voor de op te nemen gelden. De 20% die de aanvrager moet storten, zijn voor administratiekosten. De aflossing moet geschieden in ten hoogste 30 jaar. Voor zekerheid krijgt de gemeente hypotheek op de wo ning. De kosten der hypotheek (in schrijving en royeering) zijn ook we der voor rekening van den aanvra ger. Verkooping of verhuring mag niet plaats hebben, en de woning moet behoorlijk tegen brandschade verzekerd zijn. De voorschotten kunnen slechts worden verleend aan personen met een inkomen van 1500.of minder, iedere aanvraag wordt in den Raad beslist. De heer Brokx zou ook in deze be palingen willen opnemen, dat de Raad over het percentage waarvoor voorschot kan worden verleend, voor ieder geval afzonderlijk kan beslissen De heer v. d. Rijken zou ook nog op willen nemen, dat bij iedere aan vraag moet worden, gezegd, waar g bouwd wordt. De Voorzitter antwoordt, dat dit vanzelf het geval is, de gemeenteraad krijgt zelfs bestek en teekening ter inzage. De heer Brokx zegt, dat in Dussen de gemeente bouwterrein heeft ge kocht en dit dan zelf weer verkoopt aan de bouwers. De heer Ruijtenberg acht het zeer gevaarlijk, wanneer iemand na enke le jaren het huis verlaat, zit de ge meente er mee te kijken. De heer Brokx antwoordt dat daar om ieder geval afzonderlijk door den HEUSDEN. Openbare vergadering van den ge- meenteraad op 1 Aug. j.l. De Raad was volledig. 1. Nolulen der vorige vergadering Deze werden onveranderd goedge keurd. 2. Mededeeüng van Ingekomen stukken. a. Proces—verbaal van kasopne ming bij den Gem -Ontvanger, tevens administrateur van den Vleeschkeu- ringsdienst op 2 Juni. Hierbij was alles in orde gebleken. b besluit van Ged. Staten, goed keurend de nieuwe regeling met Oud- Heusden betreffende schoolgeldbeta ling van leerlingen uit die gemeente, die de openbare school te Heusden bezoeken. c. besluit van Ged. Staten, goed keurend de wijziging der Gemeente begrooting voor 1930. 3 Aanbieding der gemeente- rekening over 1929. Met goedvinden wees de Voorzitter als commissie van onderzoek aan de leden de Mol, Maassen en Metselaar die de benoeming aanvaardden. 4. Verzoekschrift van de R. K Militaire Vereeniging te Venlo om subsidie. B. en W. het nut dier instelling erkennend stelden voor afwijzend te beschikken, waarmee men accoord g'ng- 5. Verzoekschrift van de stichting „Moederheil" te Breda om subsidie Na voorlezing van het rekest door den voorzitter werd besloten alsvoor. 6. Verzoekschrift van de Oranje- vereeniging om voor dit jaar verhoogde subsidie te mogen ontvangen. De Voorzitter zei, dat het comité met het oog op den 50sten verjaardag van H.M de Koningin besloten had deze gebeurtenis meer luisterrijk te vierer, waarmee B. en W het eens waren en daarom stelde hij voor dezen keer f 100 toe te staan in plaats van f 50 zooals gebruikelijk, waartegen niemand bezwaar opperde. 7. Bezwaarschrift van J. de Kok, tegen diens aanslag in de riooibeias ting. De zaak is, dat adressant tot heden was aangeslagen, alsof ook zijn pri vaat uitkwam in 't riool, terwijl hij daarin alleen zijn afvalwater loost. De voorzitter erkende de juistheid en stelde voor den aanslag van f 3 terug te brengen op f 2, waarmee allen het eens waren. 8. Rekening over 1929 en begroe ting voor 1931 van de alhier zetelende Gezondheidscommissie De Voorzitter constateerde, dat er over 1929 een goed slot was van f 67 11, wat nog hooger had kunnen zijn, zoo alle gemeenten hare verplich tingen waren nagekomen. Voor 1931 wordt per inwoner voor Heusden ge. vraagd f 0 05 of in totaal f 91.40, welk bedrag zal worden gebracht op de gemeente—begrooting van 1931 Allen waren het met den voorzitter eens, zoodat deze begrooting werd aangenomen. 9. Brief van den Commissaris der Koningin, houdende aanbeveling om toe ie treden tot den provincialen Brandweerbond. De Voorzitter vond de contributie a f 8 per jaar geen bezwaar, doch zag tevens de noodzakelijkheid voor deze gemeente niet in, te meer waar de brandweer hier goed geregeld was. De Raad bleek het met hem eens te zijn, wat zal worden bericht aan den Heer Commissaris. 10 Verzoek C. J. Vermolen te Orthen ('s Bosch) om een standplaats op de kermis voor 3 jaren te pachten. Van den Voorzitter vernamen we. dat Vermolen reeds pachtte, dat hij een geschikte man bleek en dat de geboden pachtsom voor een luchtschom mei, bedragende f 78 hem aanneme lijk voorkwam, weshalve hij adviseer de in te gaan op 't aanbod, wat dan ook geschiedde. 11. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening van f 24500 voor den bouw der R.K. bij zondere Jongenschool. Hoewel de kosten meer bedragen den genoemde som, vond de Voorz. dat bedrag voldoende in verband met de storting van 15% als waarborgsom door 't schoolbestuur. Hij stelde voor de leening aan te gaan bij de fa. Lent- jes en Drossaerts te 's Bosch, die bereid was te leenen tegen den koers van 99%% op een rente vast van 4Bij informatie was dit het voordeeligst adres gebleken de Bank van Nederl Gemeenten, waarbij Heus den is aangesloten, vroeg b.v 4 Leent men bij L. en D,, zoo bespaart men zich bovendien veel onkosten. Bedoeling is, dat zoo wordt afgelost, dat over 20 jaar de schuld voldaan is. Daar niemand een tegenwerping maak te, werd het voorstel van B en W. aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der Gem. begrooting 1930. De Voorz. noemde de posten, die er moesten worden opgebracht. Zoo was er een tegenvaller van f 830.395 voor te weinig betaald pensioen voor de gem. ambtenaren Van Kuijk, gem.- opzichterden secr. der huurcommis- sie, veldwachter van der Wiel etc. Voorts moest de post; onderhoud gemeentehuis worden verhoogd met f 300 ten gevolge van de electr. instal latie evenzoo de post onderhoud van het huis verhuurd aan dhr. Meijer met f 174. Verder moest f 32.15% bijbe taald worden voor leerlingen, die Bossche scholen bezoeken, alsmede de kosten der geldleening a f 198 40 en nog eenige kleinere bedragen. Met alg. stemmen werd het voorstel aan genomen. 13. Voorstellen van B. en W. tot wijziging van het plaatselijk belasting stelsel tengevolge van de wet tot regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De leden hadden de voorsteilen toegezonden gekregen, doch de Voorz. achtte het niet overbodig e e.a. nog eens zakelijk toe te lichten. Uitvoerig belichtte hij den nieuwen toestand, die voor onze gemeente niet zoo'n groote verandering zou brengen, als verwacht werd. Na zijn uiteenzetting van de voor- en de nadeelen adviseer de hij Heusden te doen opnemen in de 7e kl. der personeele belasting en in de 3de klasse van de gem. fonds belasting. Allen bleken met den Voorz accoord te gaan, zoodat zijn voorstel werd aangenomen. 14. Wijziging der alg. politie—ver ordening. Hoewel dit punt niet op het con vocatie—biljet stond, vertrouwde de Voorz., dat er tegen behandeling geen bezwaar zou bestaan. Het ging er om, maatregelen „te nemen tegen de z.g. „snordlS'nsten", die een gevaar opleveren voor de autobus onderne mingen, waarom aan «snorders" ver boden wordt post te vatten met de bedoeling reizigers op te pikken. Evenzoo werd naar aanleiding van klachten met betrekking tot varkens hokken vastgesteld, dat in voorkomen de gevallen door B. en W. zal worden beslist, of zij al of niet hinderlijk zijn voor de omgeving. Bij de rondvraag sprak het lid Met selaar zijn verwondering uit, dat er nabij de RK Begraafplaats een lan- taarn was aangebracht, waarop de Voorz. een uiteenzetting van de zaak gaf. Het lid Stap vroeg, hoe het met de waterleiding gesteld was. Volgens den Voorz. goed, al zal het nog wel een tijd duren voor er een begin mee gemaakt wordt. Maar komen doet ze wel. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. ALMKERK. BUITENLAND. De 1 Augustus—betoogingen. De 1 Augustus—betoogingen hebben over het algemeen een rustig verloop gehad, dank zij het optreden der over heid, die in dfr meeste plaatsen de demonstraties in de kiem smoorde. Te Parijs werden 98 personen in hechtenis genomen, meerendeels voor het verspreiden van vlugschriften. Te Straatsburg werd een optocht gehouden, waarbij het tot kleine inci denten kwam. In Lyon trachtten 100 communisten een openluchtyergadering in de war te sturen, doch zij werden spoedig gearresteerd. In Boekarest werden 200 commu nisten ingerekend. Overigens is het niet tot betoogingen gekomen, en hebben de fabrieken geregeld gewerkt Een te New York gehouden demon stratie werd door de politie uiteen gejaagd, hierbij werden 25 personen gewond. In Polen had de politie reeds dagen te voren krachtige maatregelen geno men, zoo werden 40 personen gear resteerd. De dag is dan ook rustig verloopen. In japan zijn de demonstraties in de kiem gesmoord. Verspreiders van vlugschriften werden gearresteerd. De stakingen in Frankrijk. Te Rijsel is de stakingsbeweging verscherpt, nu de werkgevers in de metaal—industrie besloten hebben geen onderhandelingen meer met de vak verenigingen te voeren om tot een overeenstemming te komen. Zij ver langen thans, dat hel werk onvoor waardelijk hervat wordt De vakvereenigingen protesteeren in een verklaring tegen de bewering, dat de staking zich tegen de sociale ver zekering kani. De arbeiders willen echter slechts een loonsverhooging in verband met de toenemende duurte. Algemeene staking in het Rijsselsche. De vakbonden der texiiel-arbeiders, die bij de C.G.T. zijn aangesloten, en die Zondagochtend te Roubaix, Tour- coing, Lannoy en Halluln hebben ver gaderd, hebben besloten Maandag ochtend tot de algemeene staking over te gaanhierbij zijn 100.000 arbeiders betrokken, Br land's federatieplan. De „Ere Nouvelle" meldt, dat Briand voornemens is het vraagstuk van de federatieve organisatie van Europa ter sprake te brengen op de September— vergadering van den Volkenbond. Hij is van plan een memorandum op te stellen, waarin de antwoorden der verschillende Europeesche regeeringen worden behandeld. Men zal dan, volgens het blad, aan de regeeringen der Europeesche staten verzoeken in beraadslaging te treden over de middelen waardoor het plan van Briand verwezenlijkt zou kunnen worden. De communisten.actie in China. Zes andere spinnerijen zullen, naar bekend gemaakt werd, op 1 Septem- ber a.s. gesloten worden. Zes nationalistische leiders, onder wie Vallabhai, Patel en Paudit malar- ya, werden gearresteerd. Naar de bladen uit Bombay melden, heeft de boycott van buitenlandsche weefgoederen een nieuwen vorm aan genomen. Vrijwilligers van het Indische Natio. naai Congres staan voor de goederen- loodsen van het spoorwegstation, om de verzending buitenlandsche weel goederen uit Bombay naar in het Noorden gelegen plaatsen te verhin deren. Uit Bombay wordt gemeld, dat 'tin den afgeloopen nacht wederom tot botsingen is gekomen tusschen Indi sche vrijwilligers en politie. De politie arresteerde 180 personen, waaronder, zooals gemeld, eenige leiders der Indische nationalisten. Naar het N.T.A. meldt werden 200 personen gewond. Volgens een Reuter-telegram zou het aantal gewonden 275 bedragen, waarvan er 171 in het hospitaal zijn opgenomen. Invoer van Russische waren in de Vereenigde Staten. De staatssecretaris van handel heeft toegelaten den Invoer in Amerika van die houtpulp uit Rusland, die reeds op schepen in de Amerikaansche havens l^g, reeds op zee was of in de haven van Archangel reeds is ingeladen. Het schijnt dat de bedreiging van de Internationale Paper Company niet veel uitwerkt. De president had er n.l. op gewezen, dat hij zijn bedrijf zou moeten sluiten, wanneer de invoer van Russische hout pulp niet was toegelaten. Door de beperkte invoervergunning mogen thans twintig schepen in Amerikaansche havens gelost worden. Het Amerikaansche departement van handel heeft het invoerverbod voor Russische cellulose opgeheven, daar volgens het ingestelde onderzoek de juistheid van de bewering, dat de verlading met behulp van dwang arbeiders heeit plaats gehad, niet kon worden bewezen. De Amerikaansche papier fabrikanien hadden reeds tegen het invoerverbod geprotesteerd en met een sluiting der fabrieken gedreigd onder voorgeven, dat zij de Russische cellulose niet kunnen missen, aangezien Canada, noch wat betreft de hoeveelheid, noch wat betreft de kwaliteit, in bevredi gende mate kan leveren. In het geheel zijn op het oogenbllk 79 schepen gecharterd voor 't vervoer van cellulose van Rusland naar de Vereenigde Staten. Zes ladingen zijn reeds naar de Vereenigde Staten aan gekomen, terwijl er elf onderweg zijn en de overige reeds bevracht zijn. Al déze ladingen zullen thans, volgens de beslissing van het departement van handel, toegelaten worden. Raadsvergadering, 1 Aug j 1. onder voorzitterschap van den heer H. Blok. Notulen vastgesteld. Enkele stukken voor notificatie aan genomen, Tot aankoop van 'n gravure van ons vorstelijk huis wordt niet dadelijk overgegaan. Deze zaak aan gehouden. Enkele wijzigingen in de instructie der aan te stellen vroedvrouw op advies der Ged, St aangebracht. De proeftuin te Gorcum, op voorstel van den heer Burghout, gesubsidieerd met f 50. Het verzoek van den amb tenaar ter Secretarie, den heer A Geu- deke, voor prae-advies in handen ge steld van B. en W., waarna tot lid van het burg. armbestuur de heer G Dekker werd benoemd. De gemeente rekening voorloopig hierna vastgesteld. Belangrijke kwestieherziening van 't plaatselijk belastingstelsel, in verband met de nieuwe wet. De gemeente op voorstel van B en W. geplaatst in de 2e klasse, komt, financieel gesproken er beter voor te staan, waarna de Raad besluit de hooge prijzen van het electrisch licht te reduceeren en te brengen van 50 op 35 cent en voor krachtstroom van 25 op 20 cent de K W. De voorstellen die aangenomen werden luiden40 opcenten op de gemeentefondsbelasting. 50 op de personeele en 25 op de vermogens belasting. Enkele zaken nog ter rondvraag, waarvan de belangrijkste, de informa tie naar den aanleg van de waterleiding van den heer B. Koekoek. De voor zitter zegt daarop dat voorbereidende plannen dienaangaande gemaakt wor den. De communistische hoofdmacht heeft Tsjangsja verlatenmen neemt aan, dat zij naar Hankau oprukt, dat dus zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden zou worden bedreigd. Het regeerings—pers—agentschap meldt, dat 6 bataijons uit Hoenan, die Nan king trouw zijn gebleven, naar Tsjang sja opmarcheeren ten einde de com munisten aan te vallen. Twee Hoenan brigades hebben Ringkiang ten Noor den van tsjangsja bezet. Te Hankau bevinden zich nog slechts eenige buitenlandsche consu laire ambtenaren en eenige employés van buitenlandsche ondernemingen, die voorloopig aan boord van een kannonneerboot zijn ondergebracht. De kannonneesboot Aphis" is gisteren met 49 vluchtelingen, waarvan twee Amerikanen, 9 Franschen. 12 Engel schen en 14 Duifschers uit Tsjansja te Hankau aangekomen. Uit Sjanghai wordt vernomen, dat 't communistische hoofdkwartier aldaar bevel heeft gegeven tot 'n algemeenen opstand der communisten in de pro vincies Hoepeh, Honan en Kiangsi, hetgeen da inneming van Hankau moet vergemakkelijken. Buitenlandsche troepen naar China. Wegens den gevaarlijken toestand aan den boven—|angtse hebben vier Japansche torpedobooten en twee honderd mariniers bevel gekregen zich gereed te maken, om direct naar China te v rtrekken. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat Japan, handelende in over eenstemming met de andere mogend heden, China zou kunnen aanraden den burgeroorlog direct te staken, om gemeene zaak te maken tegen de communisten. Uit Washington wordt gemeld, dat ook de Amerikaansche detachementen in China versterkt zullen worden. Indie's verzet.actie. Te Bombay zijn zes katoenspinne rijen gesloten, waardoor 13.000 werk lieden op straat komen. De R 100 te Montreal. Het luchtschip R 100, hetwelk thans te Montreal aan de mast is gemeerd, vertoont volgens een mededeeüng van het ministerie van luchtvaart, geen fouten in de structuur, maar over een groote uitgestrektheid is er een scheur in de huid ontstaan, aan den onderkant van de horizontale vin. Het materiaal voor de reparatie is voorradig. Het is waarschijnlijk, dat in Canada geen groote vluchten zullen worden onder nomen De tocht over Ottawa, welke voor den vijfden Augustus vastgesteld was, heeft men in elk geval moeten uitstellen. De commandant van het luchtschip is niet zoo bijzonder tevreden over de reis. Wel heeft het luchtschip z.i. de bruikbaarheid bewezen van het dikke type luchtschip met bollen kop, maat hij en al zijn officieren zijn toch van oordeel, dat het luchtschip niet voldoet aan de vereischten voor een geregelden transatlantischen dienst. Sir Dennistown Bursey, in wiens fabriek het luchtschip was gebouwd, acht het voor een zoodanigen dienst noodig, dai luchtschepen dubbel zoo groot als de R 100, die een snelheid van 85 knoop kunnen bereiken, won den gebouwd, De ontslagen In de Duitsche metaalindustrie. Naar verluidt zijn door de opzeg' gingen in de Berlijnsche metaalindustrie volgens de schattingen der vakbonden in totaal 4000 employés werkloos geworden. BINNENLAND, Cycloon teistert ons land. Zondagmiddag woedde boven vel schillende deelen van ons land eet zwaar onweer, vergezeld van een he vige cycloon. Eerst heeft de cycloon! Brabant duchtig huisgehouden, daarn trok hij naar Voorne en Putten, va hier kwam hij naar Heenvliet. Via ne eiland Rozenburg trok de storm w Maasland.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2