illen, naat 1 Septem- Iers, onder idit malar- »ay melden, enlandsche vorm aan- sche Natlo. 2 goederen, tation, om sche weef- aar in hel te verhin- ld, dat 'tin ederom tot scher. Indi- De politie waaronder, eiders der 'erden 200 egram zou 5 bedragen, spilaal zijn ren in de r. landel heeft tmerika van iie reeds op che havens in de haven geladen, reiging van jmpany niet ap gewezen, eten sluiten, sische hou). :n. Door de nogen thans isrikaansche utement van /erbod voor heven, daar aderzoek de ing, dat de an dwarig- ad, niet kon n fabrikanten iivoerverbod sluiting der voorgeven ellulose niet en Canada, :eiheid, noch in bevredl et oogenblik or 't vervoer and naar de adingen zijn Staten aam rderweg zijn acht zijn. lans, volgens artementvan treat. ïetwelk thans is gemeerd, ledeeling van htvaart, geen aar over een er een scheur len onderkant -Iet materiaal radig. Het is Canada geen orden onder >ttawa, welke s vasige geval moeten et luchtschip eden over de iSchlp z.i. de an het dikke en kop, maat zijn toch van p niet voldoet en geregèlden ey, in wiens ras gebouwd, anigen dienst n dubbel zoo een snelheid ereiken, wor Duitsche ie. or de opzeg' letaalindustrif Ier vakbondet fés werkloos Boven West—Brabant. Boven Oud—Qasiel waar het juist W, s land. t boven ver ons land eet van een tir de cycloon it ouden, daarna n Putten, vat nvliet. Via kt' e storm naat kermis was ontlastte zich plotseling een hagelbui. Reuzenhagelsteenen be dekten in een ommezien de wegen met een laag van 30—60 c.M. Aan de gewassen werd zeer groote schade toegebracht. Tegelijkertijd stak een heftige storm i,p die spoedig aangroeide tot een ware cycloon. Van verschillende boer- derijen werden de pannen afgerukt, hoornen knapten af, of werden met wortel en al uit den grond gezogen. Van het fruit in de omgeving is zoo «oed als niets meer over. In een café kwam een orgel onder stroom en vatte plotseling vlam, er ontstond een pa niek, doch het vuur kon gelukkig ge doofd worden. Hoewel pannen en baiken in de straat regende is niemand gewond. Te Kruisland en Made werd aan de gewassen groote schade toegebracht, de straten werden in een zee her schapen. Boven Zuid—Holland. Te Heenvliet (op Voorne) heeft de cycloon geweldig buisgehouden. Ver schillende personen werden omverge worpen, koeien werden van de dijken geblazen. Eenige tramwagens werden uit de rails gelicht, terwijl een zware woonwagen omver geworpen werd. Gelukkig is de windhoos juist langs het dorp afgegaan zoodat slechts twee boerderijen werden aangetast, maar deze werden dan ook bijna geheel vernield. Er ontstond een ware pan- nenregen, en het mag een wonder heeten dat dit alles zonder persoon lijke ongelnkken is afgeloopen. Na tuurlijk werd aan de gewassen reus achtige schade berokkend, de hooi bergen werden eenvoudig in de lucht gezogen. In de Nieuwe Maas werd het water huizenhoog opgezogen. De schade wordt geraamd op 18 a 20 ton, enkele gezinnen zijn totaal geruïneerd. Duidelijk was te zien waar de cy cloon was gepasseerd, over een lijn van ongev. 20 c.M. breedie, de buiten die lijn gelegen gebieden bleef de schade meer beperkt. Ook Maandag nog stormen. Maandagmiddag brak boven Arnhem een hevige storm los, die verschillende boomen ontwortelde en de pannen van de daken rukte. Maandagavond werd in alle plaat sen die eiectriciteit van de P.E.G.n.M. betrekken de voorziening gestoord Deze storing werd veroorzaakt door een windhoos in de buurt van Tiel; men wist echter spoedig de situatie weer meester te worden. Ook in het Oostelijk deel der Betuwe richtte de storm groote schade aan. Verschillende boomen werden ontwor teld en het te veld staande koren werd opgenomen.De temperatuur was zoo sterk gedaald dat de hagelsteenen, die grooter waren dan duiveneieren, lan gen tijd bleven liggen. Hier wordt de schade op 20 30 duizend gulden ge schat. Te Amersfoort werd 'n groote muur omgeworpen. In vele boomgaarden en tuinen is het fruit zoo goed als ge heel afgewaaid en dus vrijwel waar deloos. Laag water op de Zuiderzee. Tengevolge van den lagen water stand in de Zuiderzee zijn twee booten op reis van Marken naar Volendam aan den grond geraakt. Eerst toen het water hooger werd, konden de booten weer vertrekken. In den avond kwam het water weer sterk op. Kingsford Smith geopereerd. Toen Kingsford Smith Vrijdag in Amsterdam aankwam, voelde hij zich niet wel. Op aanraden van zijn vrien den ging hij enkele dagen naar het rustige oude stadje Veere. Hij klaagde over pijn in den rug en zijn dokter vond het raadzaam om hem in het zie kenhuis te Middelburg op te nemen. Het bleek dat Smith een acute blinden- darm-ontsteking had. Hij is Maandag avond met goed gevolg geopereerd. Van zijn vlucht naar Australië zal natuurlijk voorloopig niets kunnen komen. plaats voor de Bekerwedstrijden met de volgende uitslagen Kaatsh. Boys—R.W.B, 2 5 1 H.E.C.—Eensgezind, 's Bosch. Eens gezind was niet opgekomen en daar door plaatste H.E C.2 zich in de finale. Zondag 10 Augustus de finale en worden de volgende wedstrijden ge speeld H.E, C. 2-Vlijmen. Kaatsh. Boys—Wilhelmina, Wijk. HEUSDEN. Voetbal. Zaterdag speelde Longa een vriend schappelijken wedstrijd tegen de ver eeniging Sparta te Andel. Beide clubs bleken aan elkaar gewaagd; 't spel eindigde dan ook met 0—0 SPRANG. J.L Zaterdag nam onze voetbalver eeniging SDO deel aan de finale van de seriewedstrijden uitgeschreven door de voetbalvereen. DVOK te Kaats heuvel. SDO speelde de eerste wedstrijd tegen RWBIII utt Waalwijk, welke wedstrijd door SDO met 1—0 werd gewonnen. In deze wedstrijd waren beide partijen even sterk, zoodat SDO met ietwat geluk mocht winnen. Daarna kwam SDO tegen Geel zwart, Berkdijk. Dit was een span nende match. De leiding van den scheidsrechter liet hierbij te wenschen over. De Geel—Zwartpartlj was ook versterkt met enkele goede spelers van DVOK, Na een kwartier verlenging won SDO met 1 0 en kwam daar door In het bezit van den eersten prijs, een mooie beker. CAPELLE. Door omstandigheden kon het concert op de kiosk Zaterdagavond door de R.K. Fanfare daar niet worden gegeven. Ter compensatie hield zij daarom een muzikale wandeling door de stad, die veler belangstelling gaande maakte C Zondag Vlijmen. Ze verwierf daarmee twee korpsprtjzen en een drietal personeele Door een motor overreden. welljks had de brandweerman de 6 'vandewedinve ^cSS^Ön.^oLrwaa; bij het oversteken van de 1 Tm elaVaan Sef hooM werd °P™ en beduidde de arbeiders dat at) dat zeer ernstig aan net nooia we,a grond moesten gaan sakte. i gewond, werd naar het Antoniu3 en zich heen en weer moesten De Hengelsportvereeniging nam ziekenhuis overgebracht, waar het des Qm hyn brandendê kleeren te rndag deel aan het vischconconrs te avonds aan de B"ol8e11 ls dooven. De arbeiders volgden dezen Tegen den motorrijder i»proces verbaal tn>b*eb* Y® doch renden met opgemaakt. 1 Vrouw onder een auto geraakt en gedood. Maandagochtend te negen uur heeft te Amstelveen een ernstig ongeluk plaats gehad. De vrouw van C T. wilde per fiets een stilstaanden auto passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde van den tegenovergestelden kant een zware vrachtauto van de firma D. uit Amsterdam. De vrouw stapte af en kwam te vallen, waardoor zij onder de vrachtauto geraakte. Een der wielen ging haar over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Den chauffeur. C. H. K. treft volgens oog getuigen geen schuld. GEMENGD NIEUWS. Twee-jarige Oceaanvlieger. De heer Jan P. Strijbos schrijft aan J.l. Zaterdag werd op het voet balterrein alhier een match gespeeld lusschen de Waspiksche en onze voetbalvereeniging. De eindbeslissing was in het voordeel der Capelsche vereeniging. Voorwaar een mooie prestatie voor de pas opgerichte ver eeniging. De heer Kips gaat aftreden. Naar wij vernemen, koestert de voorzitter van den Kon. Nederl. Voet halbond, de heer ir. J. W. Kips, thans definitief het reeds eerder geuite voor nemen nog dit jaar zijn bestuursfunctie neer te leggen. DUIVENSPORT. U DRUNEN. Zondag hield de postduivenvereeni ging „de Postduif" gevestigd in het Caté van der Geld, een wedvlucht vanuit Neuffilles, afstand 156 K M De prijzen werden behaald als volgt le 3 6 7 en 10e gebr. van Ravensieijn- van Loon, Stiphout. 2 5 12 en 15 H. Bergmans-Vrljhoeven. 4 11 en 14 W. Viveen. 8 13 A. van Loon van Huiten. Scheerweg: Qebr. van Ravensteijn- van Loon. Koningspoulele H. Bergmans, Vrijhoeven. idem2e Qebr. van Ravensteijn— van Loon. le duif bereikte de laatste duif de Tel. Dit voorjaar schoot de heer Streef- land te St. Pauls in Minesota (U.S.A.) op een meer daar in de buurt een aalscholver. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Toen de schutter den vogel echter eens nader bekeek, ontdekte hij aan een der pooten een aluminium ringetje, waarin gegrift stond59616. Museum Nat. Hist. Leiden. Holland. De heer Streefland. een Nederlander en geboren in de Lekstreek kende de soort heel goed uit de eendenkool „Lekzicht" te Lekkerkerk en zond den ring naar een zoon van den vroegeren kooier. In Juni bezocht ik de aalschol ver-kolonie te Lekkerkerk en ontving toen den voetring welken ik onmid- delijk doorzond aan prof. dr. E. D. van Oort, den directeur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Daar bleek, dat de geschoten aalscholver in Juli 1928 als nestjong in de aalscholver-kolonie te Lekker kerk geringd was door den heer Fr. Haverschmidt te Utrecht. Hiermede is dus bewezen, dat de aalscholver den geheeien Atlantischen Oceaan over gevlogen is, een prestatie waarvoor we niet anders dan respect kunnen hebben. Ook voor andere vogelsoor ten o.a. voor kapmeeuw en vischdief heeft het ringonderzoek bewezen, dat zij den Oceaan overtrekken, maar van den aalscholver was het tot dus verre nog niet bekend. Dit merkwaar dige geval moge tevens nog eens de aandacht vestigen op de belangwek kende resultaten van het experimen teel ringonderzoek, zooals dat thans in tal van landen plaats heeft, een onderzoek, dat voor het bestudeeren van den onbegrepen vogeltrek on schatbare waarde beeft en waaraan iedereen kan medewerken door eiken ring welken men bij een wilden vogel aantreft, onmiddellijk toe te zenden aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, met vermelding van vindplaats en datum en als het moge lijke is ook de vogelsoort. Ohio Duiven los: 8 uur. het hok 9 uur 29 39 9 uur 49-29. HEUSDEN. Zondag hield de duivenvereeniging „De Reisduif" een wedvlucht met jonge duiven vanuit Qulévrain (Fr.). De prijzen werden behaald ais volgt Q. Sluijmers 1-2-10, Qebr. Ver haren 3 en 6, O, van Balgooijen 4 en 11, J. van Tilborg 5-9—12 en O. Verheij 7 8 13. De eerste duif was thuis om 9— 52—12. Mijnongeluk in Gisteren werd te Tiltonville in den staat Ohio de kolenmijn Redbird grootendeels door noodweer verwoest. Er werden 10 arbeiders zwaar gewond, erwijl er acht vermist worden. Schilder van een schip gevallen. Bij het te water .aten van een schip van de werf van de N V, Scheeps werven v.h. Qebr. O. en H. Bodewes te Hasselt, werd de scheepsschilder libers van Zwartsluis, staande op het achterdek van het schip, getroffen door een slag van het roer. waardoor lij van het schip op de helling stortte. De ongelukkige werd bewusteloos opgenomen en is na eenige oogen- blikken overleden, zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn. E. was. 40 jaren oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Hevige regenval In Japan. Noodweer boven Agram en omgeving. Naar gemeld wordt zijn Agram en omgeving heden door een ongewoon zwaar onweder geteisterd, dat in het bijzonder in de streek van Jaska en Velita Qerica in de velden en wijn bergen groote schade aanrichtte. Twee duizend morgen wijnbergen werden voor een groot deel verwoest, terwijl de raaisoogst voor de helft verloren ging. De totale schade wordt op 25 millioen Dinar geschat. Treinbotsing in Rusland talrijke slachtoffers. Uit Moskou wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag op het traject Moskou- Rybinks een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gevonden. Een rangeer- iocomotief raakte los van een goede rentrein, en kwam terecht op een per sonentrein, die juist naderde. Machi nist en stoker konden van de loco motief springen, maar van den per sonentrein werden een goederenwa gen entwee personenrijtuigen versplin terd, waarbij zeven personen werden gedood en 21 zwaar gewond. Twee kinderen verdronken. Twee kieine meisjes uit Londen, de zusjes Elsie en Eileen Caiaghan, resp. 5 en 7 jaren oud, zijn bij het spelen op het strand te Margate (Kent) in een door andere kinderen gegraven kuil geraakt en jammerlijk verdronken, ter wijl duizenden vacantiegangers in de nabijheid er niets van hebben be merkt. NIEUWS UIT HEUSDEN. SPORT. WAALWIJK. Ondernemingsvoetbal. A.s. Zaterdag 9 Aug. zal een elftal van de firma de Oreeff-Verwiel tegen het 2de elftal van H E.C. een wed strijd spelen. Het elftal der firma de Qreeff-Ver- wiel is saamgesteld als volgt: A. v. Assen, F. van Bokhoven, A. Pennings, A. Hurkmans, Th. Henkelman. H. de Vaan, A. Westerburger, A. Hesselbert, N. Beerens, P. Lammers, P. v. Eeten. Reserves P. Schoenmans, L. Massuger. Heusden, 6 Aug. 1930 Dank zij mild'e bijdragen en het lid worden van meerderen van de Oranje- vereeniging is het Comité voor de Oranjefeesten op 30 Aug. in staat zijn programma uit te breiden en ook ge legenheid te geven aan de oudere jongelui ons deel te nemen aan de wedstrijden. De winkeliersvereeniging heef de vereischte toestemming verkregen tot het houden eener verloting gedu- i rende de Winkelweek (30 Aug.-6 Sept.). Mej. C. Friedli, slaagde Donder- dag voor de akte Engelsch L O. De verpachtingen van het nagras (om te beweiden) zijn behonr.en, doch de prijzen zijn exorbitant laag. Voor een schaar werd slechts besteed van 8 tot 12 gulden ('t vorig jaar van 30— 35 gulden), terwijl er thans volop Is en toen niet. Zondag en Maandag was er ten- toonstelling op de Modevakschool bij de Eerw. Zusters. Van alles en nog wat was er en alles was in de puntjes afgewerkt, dank zij goede zorgen van de Directrice, de Eerw. Zuster Ar.iceta. Weer een keer te meer is de belang rijkheid dezer nuttige instelling voor deze streek gedemonstreerde en'tis te JULIANA. Zondag j.l. had de tweede ronde J hopen dat die door velen wordt ingezien, Te Foesjimi bij Kioto werden riaar uit Tokio gemeld wordt 2000 huizen tengevolge van den hevigen regenval onder water gezet. Duizenden inwoners zijn in school lokalen tijdelijk ondergebracht. Hon derden vierkante K.M. rijstvelden staan onder water. Op verschillende plaatsen vonden aardverschuivingen plaats, waardoor eenige personen werden gedood. Troepen zijn naar de plaats des on heils vertrokken om hulp te verleenen Autobus door .brugleuning. Uit Leningrad wordt gemeld, dat gisterenavond een autobus door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak in ("e Newa is gevallen. In volle vaart brak de auto door een brugleuning en stortte in de rivier, waarbij elf perso nen verdronken. Slechts de bestuurder die bijtijds van den wagen sprong, bracht er het leven af. Bergbeklimmers verongelukt. In Tirol hebben Zondag een tweetal toeristen den dood gevonden. Bij het beklimmen van een berg stortte een Duitsche student omlaag, terwijl in een ander geval een dame in den afgrond stortte, doordat het touw, waarmede zij aan den gids was vastgebonden brak. De lijken der verongelukten zijn nog niet gevonden. Ernstige autobotsing; 4 dooden. Te Genck bij Hasselt zijn twee vrachtauto's, die een aantal mijnwer kers vervoerden, met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan 4 arbei ders werden gedood en 13 gewond, waarvan zes ernstig. Vliegtuig stort als een brandende fakkel neer. Gisterenavond tegen 6 uur, vloog een vliegtuig op groote hoogte boven Wontpeilier, toen de bewoners tot ïun schrik plotseling zagen, dat hei vliegtuig als een brandende fakkel naar beneden stortte. De tweedekker kwam terecht op een buiten de stad gelegen stuk land, waar landarbeiders onmiddellijk te hulp schoten. Het was echter ónmogelijk de in volle vlam staande machine te naderen. Toen het eindelijk gelukte het vuur te bluscben, konden uit de resten nog slechts de lijken der beide inzittenden, twee ingenieurs van de militaire lucht vaartgroep. te voorschijn worden ge bracht. Geheim Communistisch Koerier gearresteerd. Naar uit Wilna wordt gemeld heeft de Poolsche grenspoliiie aan de grens van sovjet-Rusland en Polen 'n geheim koerier van de communistische partij in Polen gearresteerd, die met belangrijke stukken en rapporten naar Moskou onderweg was. De arrestatie geschiedde, toen de man op het punt stond de grens te overschrijden. HIJ is in het huis van bewaring te Wilna opgesloten. Noodlottige ontploffing. Naar de Kölnische Zeitung meldt waren in den nacht van Dinsdag op Woensdag eenige arbeiders van de maatschappij voor stikstofmeststoffen te Knapsack bezig in het daarvoor ingerichte lokaal de dichtheid te be- proeven van hun door de fabriek aan alle arbeiders verstrekte beschermende gasmaskers. De arbeiders waren onder leiding van een brandweerman het lokaal binnengegaan, hadden de gas maskers voorgedaan en wachten op 't aansteken van den patroon, die een prikkelend gas bevat hetwelk op de i slijmvliezen van het oog werkt. Nau- brandende kleeren naar buiten. Een man liep bijvoorbeeld 200 M ver. In het ziekenhuis deelde hij mee dai hij een naburig waterreservoir had willen bereiken om zich daar in te werpen. Met ernstige brandwonden werden vijf arbeiders naar het ziekenhuis te Keulen gebracht. Twee hunner zijn er overleden, de drie anderen verkeeren nog in levensgevaar. Over de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend daar het onderzoek nog voortduurt. Men vermoedt dat in de naast het lokaal gelegen closet voor de proef neming gerookt is Het gas zou dan door de reten van de deur in de closet zijn binnengedrongen en daar door 'n brandende cigaret tot ontploffing zijn gebracht. Ontzettende brand op Borneo. In het Chineesche kamp Pemoesian, Tarakan, is de geheele passar ver brand. Daardoor zijn 150 personen dakloos geworden. De schade bedraagt meer dan een millioen gulden. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Onder de afgebrande gebouwen zijn de opiumverkoopplaatsen en het Pandhuis. Voedsel is in voldoende mate aanwezig, terwijl de loodsen van de Bataafsche Petroleum Maatschappij voldoende onderdak leveren voor hen, wier huizen verbrand zijn. Dit is de grootste ramp, die bij menschen— heugenis Borneo getroffen heeft. De installatie van de Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft geen schade gele- den. De oorzaak is gelegen in de ontploffing van een gasolielamp. Het eilandje Tarakan behoort tot het landschap Boeloengan, afdeeling Samarinda, residentie Zuid- en Oost- afdeeling van Borneo Er liggen daar petroleumhoudende terreinen. De Ba taafsche Petroleum Maatschappij heeft er een belangrijke vesiiglng. Familiedrama. In St. Egidien werden heden de 40—jarige chemicus en huiseigenaar Hartig en zijn beide kinderen een tienjarig jongetje en een zevenjarig meisje, dood gevonden. Uit het politieonderzoek bleek, dat Hartig het jongetje en het meisje ge stoken en geworgd had. Hartog zelf heeft daarna een dosis vergif ingeno men en zich aan het raam opgehan gen. Zij vrouw was sinds eenige dagen op reis. Men meent, dat financieels moeilijk heden de aanleiding waren tot deze bloeddaad. Knaap door zandafschuiving gedood. Een tragisch ongeluk is Vrijdag te Bloemendaal gebeurd. De eifjarige - H. V., afkomstig uit Den Haag, die te Bloemendaal logeerde, speelde in de duinen achter het Prov. Ziekenhuis. Toen hij tegen etenstijd nog met thuis was, werden de ouders ongerust en gingen zij met enkele omwonenden zoeken. Nadat zij hiermede een uur bezig waren geweest, vonden zij helaas het "lijk van hun zoontje. Het lag bedolven onder een zandmassa, die van de duinen gestort was. Het genees kundig onderzoek wees uit, dat de knaap door verstikking was gestorven. Geen Cow—Boys naar Huize Doorn. De Amerikaansche studenten, de Cow—Boyband, die de laatste weken in de hoofdstad en vooral door hun optreden in den stoet van Kingsford Smith een zekere populariteit hebben verworven, hadden vóór hun vertrek van den Gouverneur van Texas de opdracht gekregen om in Europa bij den ex—keizer te Doorn een beleefd heidsbezoek te brengen Deze week hebben de heeren hun bezoek bij den ex-keizer aangekondigd met de complete band van 45 Wild—West- menschen, de zweepenknaliers en den lassowerper incluis, zouden zij op bezoek komen. Of het aangekondigde bezoek den ex—keizer ietwat te luid ruchtig voorkwam, meldt 't antwoord, dat de heeren kregen niet De aanbie ding stelde de ex-keizer zeer op prijs, doch de heeren kon hij tot zijn spijt in verband met feestelijkheden op huize Doorn niet ontvangen. Volle autobus in Portugal door trein vernield. Door onachtzaamheid van 'n vrouwe lijke overwegwachter heeft bij Braga in het noorden van Portugal een ernstig ongeluk plaats gehad. De vrouw die bezig was de wasch op te hangen, vergat de boomen te sluiten, toen de trein voorbijreed. Een autobus met 19 personen, die juist de raüs wilde oversteken, werd gegrepen, 100 meter meegesleurd eng.heel yernield Vijf personen werden gedood, acht zwaar en vier liclit gewond.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3