Wasch Uw haar Marktberichten. worden goedgekeurd door Qed. Staten, zoolang moet nog worden afgewacht. Spr. heeft een onderhoud gehad met de PNEM. De straatverlichting was oorspronkelijk exclusief, deze zal nu echter ook worden opgenomen in de totate afname, waardoor de garantie- afname spoediger overschreden zal zijn. Wat de transformatorhuisjes betreft hiervoor behoeft de gemeente slechts den grond beschikbaar te stellen, bouw en inrichting worden geheel door de PNEM betaald. De aanleg van den afzonderlijken draad voor de straatverlichting zal hosten f 100 per K.M., terwijl voor eiken lantaarn f 17,50 moet worden betaald. De heer van Hemert vraagt of een request door de bewoners, niet van invloed kon zijn op een vluggere af wikkeling. In andere gemeenten is het toch ook vroeger geschied, op den duur worden de menschen teleurgesteld ais er geen doorzicht in komt. De Voorzitter zegt dat B. en W. indertijd een advies hebben gezonden aan Ged. Staten, hij heeft toen direct gezegd, dat Ged. Staten daar niet op in zouden gaan, en zijn meening is bewaarheid geworden, Spr. heeft er echter niets van geweten dat dit advies gezonden was. De Secretaris zegt dat dit van den loco-burgemeester is uitgegaan. De heer Dobbelsteen zegt dat hij vernomen heeft dat de PNEM of het ie storten bedrag, of de garantie hooger voorstellen. De Voorzitter zegt, dat het eerste voorstel van de PNÈM was een bij drage van f 11.400— en een garantie van 2300 K.W.U. Nu heeft de PNEM een ander voorstel gedaan, nl. f15000 en 1500 K.W.U. Dat scheelt dus een garantie van 800 K.W.U, waarvan dan de straat verlichting, geschat op 200 KWU en de afname van Herpt, geschat op 100 K W.U. kan worden afgetrokken. De kosten verbonden aan de ver meerdering van het kapitaal zijn on geveer dezelfde als die welke men voor het te weinig afgenomen bedrag zou moeten betalen. De heer van Hemert is van meen ng dat wanneer men nu weer tot het eerste voorstel teruggaat, de zaak onnoodig verlengd wordt. Daarom prefereert hij het tweede. De heer Dobbelsteen zegt dat de stemming niet meer optimistisch is, men spreekt hier en daar reeds van een strop voor de gemeente. De heer v. d. Water zegt dat er geen woorden over gevallen zouden zijn, wanneer Hedikhuizen hetzelfde stand punt had ingenomen ais Lutteiherpt, dit wou n.l. zelf garant blijven. De heer Winkel zegt dat dit vroeger met Haarsteeg ook het geval is geweest. De heer van Hemert vindt het beter dat de gemeente zelf garant blijft, zooals dat in de andere plaatsen ook gebeurt. De heer Winkel schat het aantal aansluitingen op 50 of 60, zoodat zeker een voldoend bedrag zal werden af genomen. De Voorzitter vindt het beter om de garantie hooger te laten zijn, daar in de toekomst wel meer aansluitingen zuilen komen. Wanneer men nu echter een hooger bedrag stort, dan is men dat onherroepelijk kwijt. De heer v. Vrede zegt dat er van de inteekeningslijst een druk gebruik wordt gemaakt, en dat deze zoo spoedig mogelijk ten raadhuize zal worden overhandigd. Verder vraagt spr. nog hoeveel straatlantaarns men denkt te plaatsen. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling lag er 15 te plaatsen, het komt er echter niet op een op aan, bovendien is dit een kwestie van later zorg. De heer Dobbelsteen vraagt hoe of het staat met de overname van het net in Haarsteeg door de PNEM. De Voorzitter zegt dat de directie de tijd daarvoor nog niet gekomen acht, hij wil geen kosten maken zonder verzekerd te zijn van succes. Voor zoover spr. kan beoordeelen is het stroomverbruik hier veel grooter als noodig, dit kan verschillende oorzaken bebben, b.v. slecht net, slechte aan sluiting of meters. Spr. heeft al eens gedacht om eens een onderzoek te laten instellen, om te zien of het niet voordeeliger uitkomt om het net zelf op te laten knappen. De heer Dobbelsteen zegt dat dat niet veel zal uithalen, daar het net dan wel geheel zal worden afgekeurd. De heer v. d. Heijden vraagt nog of er niets gedaan kan worden tegen groole firma's uit de stad die hier hun waren verkoopen. De Voorzitter zegt dat de politie daar niets aan kan doen, daarin is men geheel vrij, net zoo goed als in bet oprichten van filialen. De K. v. K. beeft zich ook al eens met deze zaak bemoeid, de afd. Kleinbedrijf verzette zich er toen tegen, maar de leden van de afd. Grootbedrijf zagen er geen bezwaar in. Hierna sluit de Voorzitter de ver- Nering, om over te gaan tot een feestelijke bijeenkomst, aangeboden door den burgemeester als dank voor de hem bereide ontvangst. BUITENLAND. PRINSES ASTRID KATHOLIEK GEWORDEN. Gisteren is de hertogin van Brabant, prinses Astrid, in de katholieke kerk opgenomen door kardinaal Van Roey. De plechtigheid had plaats in de ka pel van het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen, in tegenwoordigheid van den hertog van Brabant, kanunnik Dessain en den particulieren secreta ris van den kardinaal, Leclef. DE WERELDTENTOONSTELLING TE LUIK. Bij een nieuw officieus bezoek, door koning Albert aan de tentoonstellng te Luik gebracht, heeft hij ook het Ne- derlandsche paviljoen bezichtigd. In de afdeeling rondgeleid, liet de koning zich door den heer Regout bij den stand van de Maaskanalisatie uit leg verstrekken omtrent dit groote werk. Ook legde de hooge bezoeker veel belangstelling aan den dag voor den grooten stand der Nederlandsche steenkolenmijnen en voor de weten schappelijke afdeeling, alsmede voor het zaaltje der Nederlandsche Nobel prijzen en de afdeeling voor muziek. De koning feliciteerde het uitvoerend comité in hartelijke bewoordingen met het te* Luik door Nederland bereikte resultaat en noemde het Nederland sche paviljoen 'n der belangwekkend ste van deze wereldtentoonstelling. "uitbreiding der haven van ANTWERPEN. De dienst der Antwerpsche haven werken heeft thans een nieuwe reeks plannen tot uitbreiding van de haven in studie genomen. De studie zal gaan over het graven van een kanaal A, dat gelijk zal loopen met het verlengd Kanaaldok, en waarop de havenkom men B, C, D, E, F, zullen vertakt zijn. Het A-kanaal zal 25 M. breed wor den en 10 M. -f-, 4 onder peil diep. De havenkommen zouden 90 M. breed zijn en 10 M. diep. De havenkom E zou het verlengd Kanaaldok en het A- kanaal verbinden. Rondom de verbin dingshaven E zouden massieve kade muren worden gebouwd, terwijl rond de andere kommen metalen damwan- den zouden worden aangebracht. Verder zou het plan bestaan om op het A-kanaal de vertakkingen G, H, I, J, K en D, alle met 90 M. breedte en 10 M. diepte aan te leggen. De scheep vaart zou aldus in totaal over 1.470 M. nieuwen kademuur en 8.300 M. damwand beschikken. Door de uit voering van deze uitbreidingswerken zouden de omliggende gronden met 5%h millioen M3 aarde worden opge hoogd. De kosten tot uitvoering van deze werken worden op circa 200 millioen francs geraamd, waarin ook begrepen de uitgaven voor den aanleg van twee bruggen aan het verbindingskanaal E. HET FEDERATIEF EUROPA-PLAN. De „Petit Parisien" meldt, dat de opstelling van het rapport, inzake de vorming van den federatieven staten bond in Europa, dat Briand aan de volkenbondsvergadering zal voorleg gen, thans nagenoeg gereed is. Op den Quai d'Orsay heeft men reeds eenige ontwerpen uitgewerkt, die op het oogenblik door Briand onder zocht worden. Als de besprekingen met de te Parijs geaccrediteerde ver tegenwoordigers der Europeesche sta ten beëindigd zijn, zal Briand een nieuw memorandum opstellen, dat aan alle betrokken landen zal worden toegezonden, opdat zij het nogl vóór de bijeenkomst van den volkenbond, waarop het plan van Briand zal wor den behandeld, kunnen onderzoeken. UITBREIDING DER STAKING IN NOORD-FRANKRIJK. Havas meldt over den stand van de staking in Noord-Frankrijk, dat van daag in het district Roubaix-Tour- coing opnieuw 9000 arbeiders in sta king zijn gegaan. Het totale aantal voor dit district bedraagt thans 73.000. Alleen te Roubaix zijn thans 117 fa brieken bij de staking betrokken; bij deze fabrieken zijn 29.500 arbeiders in staking. Ongeveer 13.000 arbeiders zijn aan het werk, daar hun eischen zijn ingewilligd. Te Tourcoing is het aantal stakers, vergeleken met giste ren, van 22.150 tot 29.500 gestegen. De toeneming van het aantal stakers in het district Roubaix-Tourcoing is deels het gevolg van het feit, dat op Franschj grondgebied werkende Bel gische arbeiders door de stakende Fransche arbeiders verhinderd wor den, zich naar de fabrieken in Frank rijk te begeven. Het aantal stakers in de textielindu strie te Rijssel blijft stationnair en be draagt 17.000. Daarentegen is het aan tal stakers in de metaalindustrie in deze stad gedaald van 12 tot 10.000. In Halluin-Meenen en omgeving staken 22.000 arbeiders in 122 bedrij ven. ONGELUKKENSTATISTIEK VOOR FRANKRIJK. Uit de verkeersstatistiek voor Frank rijk over het jaar 1929 blijkt, dat het autoverkeer in Frankrijk gemiddeld ongeveer tien doodelijke ongevallen per dag veroorzaakt. In totaal zijn in het jaar 1929 in Frankrijk 3717 personen door auto ongevallen gedood. De secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken en chef van den veiligheidsdienst heeft zich met een rapport gewend tot minis ter-president Tardieu, met het ver zoek, scherpere maatregelen ten aan zien van het verkeer te willen treffen. Tardieu heeft thans een circulaire gezonden aan alle plaatselijke politie autoriteiten met het verzoek, strengere verkeersmaatregelen te willen treffen. DUITSCH INVOERRECHT OP ERWTEN. De Rijksdag had op 5 April j.l. de Rijksregeering gemachtigd, verschil lende invoerrechten te verhoogen, w.o. dat op erwten. Naar thans gemeld wordt, is minister Schiele voornemens van deze machtiging gebruik te maken door het invoerrecht op erwten van 4 op 20 mark te brengen, dus een ver hooging met 400 DE BEVOLKING. Een voorloopige uitslag. Volgens de tot nu toe binnengeko men cijfers van de volkstelling, woon den er dezen zomer in de Vereenigde Staten en in de Amerikaansche kolo niën in totaal 137,501,561 menschen. Op het vasteland (de Ver. Staten met inbegrip van Alaska en de Pana ma-zone) bedroeg het bevolkingscij fer 122,728,873 zielen. DE COMMUNISTISCHE OPSTAND IN CHINA. Naar gemeld wordt, heeft de Brit- sche regeering het afzenden van Brit- sche oorlogsschepen naar Hankau goed gekeurd, daar de Chineesche autori teiten daar een communistischen op stand vreezen. De Times verneemt uit Sjanghai dat de Britsche autoriteiten in China alle maatregelen hebben getroffen voor de bescherming van leven en eigendom der Britsche onderdanen in China. Al le voorstellen van het Britsche vloot- station in China zijn door de regeering te Londen goedgekeurd. Omtrent de gebeurtenissen te Tsjangs- ja wordt door een te Sjanghai aange komen vluchteling medegedeeld, dat de communisten beschikken over 60 duizend man, die uitstekend zijn uit gerust met regeeringsuniformen, re- geeringswapens en -munitie. In totaal zouden bij den burgerstrijd van de laatste dagen 2000 Chineezen zijn ge dood, terwijl 4000 Chineezen, regee- ringsambtenaren en leden der Kwo Min Tang, worden vermist. BINNENLAND, Kingsford Smith gaat vooruit. Kingsford Smith maakt 't uitstekend en heeft een volkomen rustigen nacht gehad. De patiënt is reeds weer in staat om te lezen. De geneesheeren zijn van meening, dat hij over een week net ziekenhuis weer zal kunnen ver laten. Hij zal dan nog eenigen tijd bij den Hollandsch-Amerikaanschen publi cist dr. H. W. van Loon te Veere doorbrengen, om weer gc-heel op krachten te komen. Hierna zal hij waarschijnlijk weer naar Amsterdam komen. VAOERL ANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, 601 tegen beurskoers JL lo OBLIGATIEN €8 lUU met jaarlijksche uitloting. Van Dijk en Stannage te Eindhoven. Woensdag bracht de Oceaanvlieger Evert van Dijk alsmede mevrouw Van Dijk en de marconist Stannage, een bezoek aan de N.V. Philips Radio. Op het Stationsplein had zich een dichte menigte verzameld, doch toen het ge zelschap, dat op het perron verwel komd was door de heeren Castendijk en Musquetier, naar buiten trad, bleek, dat Van Dp niet meegekomen was Niettemin steeg een donderend ge. juich op, dat Stannage met beschei denheid in ontvangst nam. Vergezeld van genoemde heeren en den heer Smits, van de Fokkerfabrieken, reed hij naar het kantoorgebouw van de N.V. Philips. Ongeveer een half uur later arriveerden ook de heer en me vrouw Van Dijk. Nadat hun op het perron bloemen waren aangeboden gingen zij langs een dichte haag nieuwsgierigen naar den uitgang, waar het echtpaar met een luid gejube werd begroet. Men reed vervolgens naar het Philipsgebouw. waar in de commissarissenkamer de ontvangst na mens de directie plaats had. Daarna ging het gezelschap naar Hotel Royal waar de lunch gebruikt werd. De Philips—Harmonie bracht het een aubade. In den namiddag werden de 3hilipsfabrieken bezichtigd en te circa vijf uur vertrok het gezelschap weder uit Eindhoven. De Alg. Ned. Zuivelbond verzoekt de jaarbeurs, geen standruimte af te staan voor Duitsche goederen. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft aan iet bestuur van de Ned. Jaarbeurs te Jirecht een brief gezonden, waarin hij wijst op de manier, waarop Juitschland de clausule van meestbe- gunstiging in het Ned. Duitsche han delsverdrag wil ontduiken, teneinde het invoerrecht op boter te kunnen verhougen van 27'/2 tot 50 mark per 100 KG, Verder wordt in dezen brief dan gewezen op de boycot actie, ngezet door den Alg. Ned. Zuivelbond, waarbij 433 fabrieken met 130.000 veehouders zijn aangesloten. Kinderverlamming in ons land. Den iaatsten tijd werd onze aan dacht voortdurend gevestigd op het toenemend aantal gevallen van kinder, verlamming hier te lande. Zoo zijn er in de week van 27 Juli tot en met 2 Aug. j.l. volgens een opgave in de St.—Crt. van gisteren weer 38 geval len aangegeven en wel 3 te Amster dam en 2 te Rotterdam. Van andere besmettelijke ziekten bedroeg het to taal: buikiyphus 26 (A'dam 1, R'dam 3), roodvonk 220 (A'dam 34, R'dam 38, den Haag 8)diptherie 115 (A'dam 7, R'dam 25, den Haag 1)meningitis 3, encephalitis 2ziekte van Weil 2 (te R'dam). De DO Xnaar Amsterdam In tegenspraak met de loopende geruchten kunnen wij mededeelen, dat het bezoek van het groote vliegtuig de Do X kan Amsterdam dat zou zijn bepaald op 15 Augustus, nog in het geheel niet is vastgesteld. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Do X binnen afzienbaren tijd een groote vlucht over Europa zal maken, doch wanneer dit zal geschieden is nog niet bekend, noch of op deze vlucht Amsterdam zal worden aangedaan. Vorstelijk bezoek aan Spakenburg. Gistermiddag bracht H,M. de Ko ningin, vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek aan haar petekind Wilhel- mina Aartje Vedder, te Spakenburg. Dit meisje werd onder zeer moeilijke omstandigheden juist op denzelfden dag geboren, toen de Koningin tijdens den grooten watersnood in 1916, van de geteisterde streken ook deze ge meente, die zwaar was getroffen, be zocht. Hare Majesteit heeft het meisje, dat naar haar genoemd is, toen als pete kind beschouwd. Zooals begrijpelijk, trok dit onver wachte hooge bezoek, in het eenvou dige visschersdorp veel belangstelling, te meer, daar de Koningin en de Prinses in hei midden van het dorp uit het rijtuig stapten en zich verder te voet naar de eenvoudige woning van de moeder van het meisje be gaven, waar ze zich als heel goede bekenden geruimen tijd ophielden. Langs de Zuiderzee en denEemdijk reed het hooge gezelschap weer naar Soestdijk terug. Vice—Admiraal Quant eere—burger van Oud—België. Vice—admiraal Quant, de comman dant van het Nederlandsch eskader, dat op het oogenblik ter eere van de Nederlandsche week de Scheldestad bezoekt, is eere—burger van Oud België geworden. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Gornelia G. M. d.v. J. H. Berkelmans en Joh. C v d Leur. Cornelis Hen- drikus Joseph z.v. P. Z. Pullens en F. Chr. van Hilst. Adriana Elisabeth Maria d.v. H. v. Helvort en A. G. van Gelder. Overleden Maria Th van den Houdt 4 mnd. Geertruida Kuijsten 61 jaar. Huwelijken: B. Treffers oud 25 jaar en T. C Schaap oud 19 jaar. Ingekomen J. G. Timmermans van Drunen. M. J. A. v. d. Linden van Heerlen. M. H. C A. Hoffmans van Nijmegen H. J. v d Sanden van Engelen. C. Vriends van 's Bosch J. C. v. d Hoven van Drunen A. A. van Don gen van Vlijmen. Helena Walter Kamen D. Herta Else Rose van Kamen D. A. J. M. Melis van Vught K. J. A. Dijkink en gezin van Oir schot. A. M. A. Horvers van Til burg. M. J. Pennings van Gilze Rijen. Vertrokken: Ferd. Braber naar Renkum. P. H J. van den Heuvel naar Geleen. Th H. van Mierlo en gezin naar Waalre M. Aarts naar Waalre. D. J Mathijsen en gezin naar Kaatsheuvel G. W. A. Houkes naar Nijmegen M. A. van Heijst naar Voorburg C. H. v. d. Staak naar Amsterdam esns met Purolzeep. li zult dan zien hpe mooi, zacht ©n roosvri) UW haar wordt. PuroliMp evenals Paral verkrijgbaar bij Apotb. en Drogisten. SPRANG—CAPELLE. Over de maand Juli 1930. Geboorten: Jacobus Johannes z.v. A. J. de Roon en M. M. van Uythoven. Pieternella Cornelia d.v. J. W. Nieuwenhuizen en C. Verbeek. Gerda Hendrika d.v. H. Zwart en G. Mandemakers. Cor nelis z.v. H. v. Zeist en P. Daansen. Cornelia d.v. H. Rijken en A. M. v. Peer. Johanna Alida Aletta d.v. J. de Jong en W. C. B. Snijders. Ma- chiel Adrianus z.v. J. Verhagen en A. Paans. Maria Hendrika dv G. Bax en J. Spierings. Aria Martyna d.v. A. Wagemakers en G. de Ruiter. Adrianus z.v. G. A. Stam en S. J. Kerst. Willem z.v. G. A. Stam en S. J. Kerst. Cornelia Hendrika Dingena d.v. P. v. d. Poorte en W. J. v, Vuuren Antonia d.v. M. C. Wervers. Ja cobus z.v. M. Boeser en J. Faro. Huwelijken: W. M. de Bie oud 27 j. en A. G. v. Zeist oud 25 j. Al. de Visser oud 40 j. en J. van Tilborgh oud 35 j. J. de Jong oud 30 j„ en D. de Roon oud 20 j. C. G. v. d. Hoven oud 29 jaar en A. E. Rijkers oud 25 jaar. Overlijden: N. v. d. Beek oud 35 jaar echtg. van H. v. d. Kolk J. H. Oerlemans oud 10 md. z.v. J. H. Oerlemans en M. M. de Lint. A. v. d. Schans oud 9 mnd. z.v. E. v. d. Schans en C. Kruyf. LOON-OP-ZAND. Van 15—31 Juli 1930. Geboren: Adriana Gertruda Gerdina d.v. P. M. Schoenmakers en Wa. van Beers. Adriaan Jacobus z.v. A. Zijlmans en Ja. J. Vos. Elisabeth Jeanette Coleta dv W. A. Hesselmans en J. C. v. Dun. Johanna d.v. G Grootswagers en Ja. M. van Dongen. Helena Maria d.v. W. J. Kooien en Aa. W. Aussems. Petrus Henricus z.v. W. van der Vel den en Fa. Schapendonk. Maria Theresia d.v. C. H. van Boxtel en Ca. van Gooi. Henricus Adrianus Maria z.v. H. Kleysen en Ca. M. IJpelaar. Josephina Maria Anna d.v. J. Broeders en Ja. G. Kops. Overleden Waltherus Marinus Johannes van Dijk oud 24 jaren. Anna Kemmeren echtg. van W. de Jong oud 71 jaren. Cornelis van der. Wee oud 73 jaren. Huwelijken: Gerardus Petrus Lambertus Snoe ren oud 44 jaren en Wilhelmina van Corstanje oud 31 jaren. Petrus Grootswagers oud 34 jaren en Johan na Adriana Couwenberg oud 30 jaren. Martien van Herpen oud 24 jaren en Anna Engelina Stubbe oud 24 ja ren. Cornelis Martinus van Wan- rooij oud 28 j. en Maria Josephina Francisca Laros oud 23 jaren. Lam bertus Cornelis van Cromvoirt oud 30 jaren en Jacoba Joanna Kemmeren oud 26 jaren. Wilhelmus van Esch oud 30 jaren en Johanna van Beers oud 32 jaren. Hendrikus Emmers oud 25 jaren en Johanna Arnolda de Man oud 21 jaren. Theodorus Pe trus Hendriks oud 26 jaren en Johan na Adriana Dingemans oud 26 jaren. RAAMSDONK. Van 26 Juli—1 Aug. 1930. Geboorten: Cornelis A. z.v. M. W. A. Zijlmans- Aerts. Nicolaas J. z.v. J. J. van Schijndel-Schouten. Franciscus z.v. P. Pruijssers-Pols. Petrus J. z.v. P. J. van Seeters-van Diem. Huwelijken: A. C. Broeders oud 27 jaar en C. J. van Beek oud 28 jaar. Waalwijk, 8 Aug. 1930. Eieren 6—7 ct. Varkens f 18 - f 20 DRUNEN. Veilingvereeniging „De Langstraat". Prijsnoteering van 7 Aug. 1930. Zwarte bessen 46 c. Roode bessen 313 c., Witte bessen 37 c., Kruis bessen 14 c., Frambozen 17 c„ Ap pelen 131 c„ Peren 118 ct., Snijboo- nen 1014 c., Dubbele boonen 25 c., Stokprincesboonen m. dr. 1316 c., Wagenaars Vü—2 c„ Stamboonen id., Aardappelen blauwputten 34 c., Ei genheimers id., Erwten 68 c., Peen 1 3 c., Tomaten 6-16 c., Tomaten 2e soort 26 c., Reinische spekboonen 3 5V2 c., Pruimen 215 c., Witte prui men 10—26 c., Juin 3—4 c., Sjalotten 1012 c., alles per K.G. Roode kool 16 c., Witte kool 13 c., Savoiekool 18 c., Bloemkool 8 17 c., 2e soort 1—7 c„ Spitskool 1—4 c., Meloenen 10—35 ct.; Andijvie 1— 31/» c., Sla 14 c„ Komkommers 12 e., 2e soort Va1 c., Witte komkom mers 13 c„ 2e soort Va1 c., Augur ken 2035 c., alles per stuk. Kroten 13 c,, Peen 12 Va c., Sel derij ValVs c., alles per bos. J

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7