sVk a Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. kOODE ROZEh. m FEUILLETON NUMMER 64. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 53e JAARGANG. ^0>ZOttN' DM) btad TOINSDIO IAJT11D16, grtoTMt, X**«soaden otvkkaa, caUe*. (Cmbco te madam Ma dam ült»»Tar. iykoDBamatiitepefs par maaadem IJS. Truco per poet dom k«t geboete rjto f 1.481, WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telafoea Jim. 8ft. yalagr.-Adrea; ICHO. M CMt par regal; ntataia f l.M. Bf contract flink rabat. BaeUuaaa éO eaat paar regaL Adrertentl*n moe ton Woensdag Trfdaf daa morgens on aitvlfk aag lm oma bag|t DIT NUMMER BESTAAT JJIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De droogte in de Ver. Staten. In het midden der westelijke staten van Amerika stijgt de temperatuur wederom tot over de 100 gr. F. Te Baltimore heeft het gisteren voor het eerst sedert 43 dagen geregend: de regen hield echter slechts 11/2 minuut aan. in sommige deeien der Ver. Staten Is naar schatting 50 tot 75°/0 van den oogst vernield. Uit de verklaring van president Hoover blijkt, dat 1.000 000 boeren gezinnen door den ramp worden ge- Iroffen en een twaalfde van den vee- itapel reeds gevaar loopt. Op ver schillende plaatsen is het veevoeder reeds geheel verdord. De voedselvoorziening van de be volking loopt nog geen gevaar, hoe wel men een sterke stijging van de prezen verwacht. De noteeringen op te graanbeurs te Chicago «iepen gis- leren steeds sterk op. Het aantal typhusgevallen in het Vesten is door gebrek aan goed drinkwater de laatste dagen aanmer kelijk toegenomen en de gezondheids dienst waarschuwt overal de bevol king om geen ongezuiverd water te drinken. Ook in Canada, Irak en Noorwegen woedt een hittegolf. Inmiddels is gisteren de eerste regen in de Vereenigde Staten gevallen. De onrust in Briisch Indië Naar Reuter uit Peshawar meldt, hebben een bende Afridi's 'n millitai- ren post aangevallen ten Zuiden van Parachinar, dat 80 miji ten Westen van Peshawar ligt. Uit dezen aanval ijkt welk een ernstige uitbreiding de oproerige beweging aan de Noord westelijke grens genomen heeft. Een draadloos bericht uit Londen van „De Echo van het Zuiden." door hedwig COURTHS-MAHLER. Voor Rainer was die opmerking fet noodig geweest. Hij zag immers <elf, hoe Josta opleefde. »Het is natuurlijk, Gerlinde, dat zij op zijn opwekkend gezelschap Wieugt. Wij zijn te ernstig", zei hij, Schijnbaar kalm. Dat maakte de gravin ongeduldig. Is hij dan blind, dat hij steeds niets fenerkt? dacht zij. Of wil hij niets Merken? Zij had geen vermoeden, in welken ®gst Rainer leefde, hoe meer de kerstdagen naderden. Menigmaal 'ond hij op het punt om Henning te drijven: „Kom niet op Ramberg", ®aar hij deed het toch niet. Zijn onderzoek naar kinderen uit M tweede huwelijk van Josta's va- er had tot nog toe geen resultaat ge- Maar eens op een zekeren dag tS|l hij met een brief in zijn hand 0sta's kamer binnen. Zij zat aan haar schrijftafel en jweef in haar dagboek. Toen hij 'inentrad, sloeg zij het blozend 'cht en legde het haastig in de lade. bemerkte haar verlegenheid. Hij lïlst, dat zij een dagboek had. Een meldt, dat er weinig nader nieuws uit Peshawar is ingekomen. Men schrijft aan de aanwezigheid van troepen, welke tegen de situatie zijn opgewassen toe, dat de bevolking der stad zich rustig heeft gehouden. Door de lucht macht getroffen maatregelen hebben concentratie van manschappen van vijandige stammen belet en zij, die op Britsch gebied verblijf houden, zijn in kleine groepen gesplitst en worden door de troepen in bedwang gehouden. Het was bekend geworden, dat de hoofdtroep der Laskaren in den nacht van den 8en een aanval zou doen. Maar er is in het geheel geen aanval op de stad gedaan, noch op de kan- tonementen. Hoewel de verliezen aan den kant der Afridi's als zwaar worden be schouwd, maken de omstandigheden het moeilijk deze eenigermate nauw keurig te schatten. Onder de Britsche troepen zijn geen gesneuvelden gemeld en de verliezen onder de Indische troepen zijn zeer gering geweest. Te Sind is de rust op ernstige wijze verstoord. De wanordelijkheden be gonnen te Sukkur en sloegen over naar Rohri en de dorpen in de buurt. De oorsprong schijnt 'n godsdienstige twist te zijn. Er schijnen veel menschen te zijn gedood en volgens de laatste berichten is men den toestand nog niet geheel meester. De burgerkrijg in China. Terwijl de jongste telegrammen uit China bij herhaling melding maakten van overwinningen der Nanking troe pen onder aanvoering van TsjangKai Shek, luidt het allerjongste N.T.A. telegram uit Shanghai Naar gemeld wordt, hebben de Noord—Chineesche opstandelingen 'n groote overwinning behaald op de regeeringstroepen van Nanking. Uit het hoofdkwartier der Noord Chineesche opstandelingen wordt ge meld. dat in 't zeer bloedig gevecht, dat heeft plaats gehad tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen anderen keer was hij ook plotseling binnengekomen en had haar in de groote verlegenheid gebracht. Er was dus iets, dat zij hem trachtte te verbergen Zij sloot haar ziel voor hem, zooals zij dit dagboek voor hem sloot. Hoe smartte hem dit Maar hij deed, alsof hij niets bemerkte.. „Eindelijk kan ik je bericht bren gen over onze onderzoekingen in Amerika, lieve Josta. Hier is het schriftelijk bericht van mijn zaak waarnemer. Daarin staat, dat de tweede vrouw van je vader, Vrouwe Leonore von Waldow, die als zange res onder haar eigen naam optrad, zich dadelijk na den dood van je va der van het tooneel teruggetrokken heeft, omdat zij haar stem had verlo ren. Kort daarop is zij voor de tweede maal gehuwd met een veel ouderen, maar zeer rijken Amerikaan, Mr. Robert Dunby. Uit haar eerste huwe lijk had zij een dochterje. Met dit dochtertje is zij Mr. Robert Dunby naar Canada gevolgd, waar zij twee jaar geleden gestorven is. Of haar dochtertje nog leeft, heeft mijn zaak waarnemer niet te weten kunnen ko men. Uit haar tweede huwelijk had zij geen kinderen, maar Dunby bezat uit zijn eerste huwelijk twee zonen, die nu vier- en zes en dertig jaar oud en met rijke Amerikaansche vrou wen getrouwd zijn. Mr. Dunby is eenigen tijd geleden ook gestorven en moet een groot fortuin hebben na gelaten. Dat is alles, wat ik tot dus ver heb kunnen te weten komen, maar het zal wel mogelijk zijn, uit te vorschen, of de dochter ook nog leeft. Ik zal dadelijk de noodige ver dere stappen doen. Zoo Josta, en onder bevel van generaal Feng, aan beide zijden in totaal ruim 10 000 dooden en gewonden gevallen zijn. De opstandige troepen behaalden echter de overwinning, bezetten twee steden en dwongen de regeeringstroe pen tot een algemeenen terugtocht. Een groote opslagplaats van munitie viel in hun handen. De werkloosheid in Engeland. De bond van Engelsche kamers van koophandel heeft in verband met 't sterk toegenomen aantal werkloozen dat, naar gemeld, net einde van de vorige maand wederom de 2 millioen heeft gepasseerd, aan de Britsche regeering ingrijpende voorstellen ge daan. De bond verklaart, dat de moeilijke toestand in de Engelsche industrie niet alleen het gevolg is van den wereld oorlog, doch ook daarvan, dat de Engelsche handel een groot deel van zijn markten in het buitenland aan andere landen heeft moeten afstaan. Hij verlangt groote spaarzaamheid bij de uitvoering van openbare werken hier is de brief, waarin je alles kunt lezen." Josta had oplettend geluisterd. Zij keek Rainer met stralende oogen aan. „Dus in elk geval had ik een zus ter, Rainer. En ik heb het gevoel, alsof zij nog leeft. Nu denk ik even als jij, nu breng ik het jonge meisje, dat Henning gezien heeft, met haar in verband. Maar, Rainer, stel je voor dat zij mijn zuster is en dat zij kwam om papa en mij op te zoeken en dat zij toen is weggestuurdWat vreese- lijk zou het zijn, als zij nu naar Ame rika is teruggekeerd zonder dat ik haar gezien heb!" „Dat geloof ik niet, Josta. Wie een reis van Amerika naar Duitschland maakt, doet het bijna nooit voor een paar weken. Ik heb het gevoel dat zij zeker nog wel eens terug zal komen, als zij het plan heeft gehad". Zij nam vertrouwelijk en in blijde ontroering zijn hand en keek hem smeekend aan. „En zou je me veroorloven, haar op Ramberg te nemen, als ze hier kwam?" Hij glimlachte goedig en streelde haar hand. „Twijfel je daaraan?" „Ik bedoel omdat haar moeder een zangeres was". „Zulke vooroordeelen heb ik niet. Dat vind ik onrechtvaardig. En bo vendien zou je zuster hier in elk geval op een vriendelijke ontvangst mogen rekenen". „Denk je, dat je zaakwaarnemer nog iets van haar zal hooren?" „Zeker. En in elk geval is het goed, dat wij Gerlinde en ook de Ritt en stelt voor steun te verleenen aan die jongemannen, die bereid zijn naar andere deelen van het Britsche Rijk te emigreeren. Verder wordt de regeering aanbe volen de bevoegdheden van de arbeids- bonden te beperken, daar deze in vele gevallen oorzaak waren dat de produc tiekosten zijn vermeerderd. Bovendien is het, volgens de kamers van koop handel noodig. dat de wet tot be scherming der industrie wordt uitge breid. De stakingsbeweging in Rijssel aan het luwen. De stakingsbeweging in Noord- Frankrijk is eenigszins aan 't luwen. Te Rijssel is de arbeid in sommige fabrieken, zoowel in de textiel— als in de metaalindustrie, weer hervat. In totaal zijn in de textielindustrie 3000 arbeiders in de fabrieken teruggekeerd in de metaalindustrie 1200. Te Roubaix en Tourcoing hebben ongeveer 100 Belgische arbeiders het werk hervat zij verklaarden zich bereid, de andere Belgische arbeiders op te wekken eveneens in de fabrieken terug te keeren, mits voldoende maatregelen ter handhaving van de orde worden gewaarborgd. De verwachte ongeregeldheden heb ben zich Maandag roet uitzondering van La Rochelle, niet voorgedaan. In laatstgenoemde plaats is 't tot ernstige incidenten gekomen. De bouwvak arbeiders die gedurende een week staken hebben verschillende ver woestingen aangericht in nieuwe werken en ook andere beschadigingen veroorzaakt. Militairen enpolitietroepen moesten ingrijpen om de orde te handhaven. De „R 100- Het luchtschip R 100 is Zondag vertrokken voor een rondvlucht over het Zuia Oosten van Canada. Bij het vertrek van Montreal was een groote menigre aanwezig. De vlucht zal ongeveer 24 uur duren. Na den terug- bergs vertellen, dat je aangenomen dochter van je ouders bent. Mocht dan eens op den dag je zuster hier verschijnen, dan wekt dat geen verba zing". Josta knikte levendig. „Ja, dat is goed. En Henning moet het ook weten. Ik kan den tijd, dat hij komt nauwelijks afwachten. Hij moet me precies alles, wat hij van mijn dubbelgangster weet, vertellen. Wanneer komt hij?" „Ik heb nog geen bericht, Josta". „Maar hij komt toch zeker?" vroeg zij onrustig. Deze onschuldige vraag verontrust te Rainer ten zeerste. „Dat was toch afgesproken. Hen ning heeft me helaas al dien tijd zoo weinig geschreven, slechts nu en dan een kaart. Maar ik wacht iederen dag bericht, dat hij komt." Zij knikte. Haar gedachten waren reeds weer bij haar onbekende zuster. „Ja, ja, hij komt vast, hij heeft het me immers beloofd", zei ze vol ver- i trouwen. Rainer kon niet langer in haar blij gezichtje kijken en ging met een haas tige verontschuldiging heen. Toen Josta alleen was, las zij den brief, dien Rainer haar gebracht had, oplettend. Toen nam zij haar dagboek en schreef: „Hoe zonderling voel ik me. Rai ner bracht me zooeven het bericht, dat ik een zuster heb, tenminste als ze niet jong gestorven is. Maar daar aan wil ik in het geheel niet denken. Ik ben zoo blij, wanneer ik denk, dat het waar is. Misschien is het werke lijk het jonge meisje, dat Henning op mij vond gelijken. O, wat zou ik haar keer te Montreal zal het luchtschip de terugreis naar Engeland aanvaarden. De verwachting is dat dit Woensdag zal plaats vinden. BINNENLAND. Nieuwe brug over de Waal. Naar wij vernemen zal 11 Septem ber de lang verwachte brug over de Waal te Zaftbommel worden aanbe steed. De kosten van dit belangrijke werk worden op f 1,300 000 geraamd. Nederlanders te Antwerpen Uit een telling blijkt, dat er op 1 Juli 1930 ie Antwerpen 9740 Neder landers van meer dan 15 Jaar op de bevolkingsregisters waren ingeschre ven. Er moet een lichte achteruitgang in het aantal worden vastgesteld, want op 1 October 1928 kwamen er 10.156 Nederlanders voor op de Antwerpsche bevolkingsregisters. De Nederlandsche kolonie is de grootste te Antwerpen. De tweede plaats neemt Polen in met 5877; daarna volgen: de Russen met 1636; de Engelschen met 1423de Fran- schen met 1271 en de Duiischers met 922. De Boycot—actie tegen Duitschland. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (FNZ) meldt: De herhaalde pogingen om tusschen Duitschland en Finland tot het sluiten van een particuliere boter- en kaas overeenkomst te komen, teneinde den invoer van deze artikelen in Duitsch land verder te bemoeilijken, zijn thans definitief opgegeven Daarmede wordt de onmiddellijke aanleiding tot onze boycot-actie tegen Duitsche artikelen, de inbreuk op de meest—begunstigingsclausule in ons handelsverdrag met Duitschland. weg. genomen. Wij staken daarom voor— loopig onze actie tegen het koopen van Duitsche goederen. In de thans geschapen situatie zijn liefhebben! Zij zou bij mij moeten ko men en altijd bij mij blijven. Dan zou ik toch eindelijk iemand hebben, die van mij zou zijn. Misschien zou het kalmer in mijn hart worden, wanneer ik mijn rijkdom aan liefde kon ge ven. Nu verlangt niemand immers naar' mijn liefde. Rainer heeft nau welijks nog tijd voor mij en hij doet zoo vreemd en terughoudend, dat ik op mijn tanden moet bijten, om niet in tranen uit te barsten. Menigmaal ben ik angstig, dat hij berouw heeft, dat hij met mij getrouwd is. Als ik dat eens zou te weten komen, o mijn hemel, dan liever dadelijk sterven. Eiken dag worden mijn kwellingen grooter. Nu ben ik zelfs jaloersch op Gerlinde. Zij heeft Rainer lief, dat weet ik zeker en daarom haat zij mij. Och, als zij wist, hoe weinig re den er voor haar is om mij te haten. Zij is weer aiui mijn schrijftafel ge weest, trots het briefje dat Henning erin heeft gelegd. Wat zoekt ze bij mij? Ik vind het zoo vreeselijk in dat bewustzijn naast haar te leven, maar wat moet ik doen? Haar bij Rainer aanklagen? Neen, het zou hem pijn doen, hij houdt zoo van haar. O, hoe zwaar is mijn hart! Ik heb geen hoop meer, Rainer's liefde voor mij te winnen. Menigmaal drijft mijn trots me ertoe om er een einde aan te maken. Ik kom me zelf zoo klein, zoo deemoedig voor, dat ik ondanks alles aan zijn zijde blijf. Maar ik vind niet de kracht om van hem weg te gaan. Zou hij treuren, als ik dood"zou zijn? O ja, een weinig toch. Arme kleine Josta, zou hij zeggen. Wordt vervolgd. Iwybsclie en Langstraatsclie Conrant, Prfa jiar JdrartMtUa:

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1