H. Kolsteren-Lagarde, Grooteslraat, Waalwijk t Sigaren, Sigaretten en Tabak SPINES! NETTE WERKSTER Jan Verhoeven herval 18 Augustus Gebrs. ion - tilburg Waarom Deze «aopdeelen ban u neen enhel Ramo Hanflelaar oeuen Ma - da - liteM - Ems - MM Enz. Enz. 11. r Radio-Brabant zoekt werkhuizen. Dr. Van Mens 123! ver Aanbesteding. aanbesteden T van de meest bekende merken. Neemt eens proef met onze De fijnste sigaar voor haar prijs. zijn lessen in Waalwijk. afwezig. liotaris van Ham PENSION SERIE A. No. 0066. B Huis c.a. en Nanadaboomen. Het bouwen van een woonhuis met schuur op diens 21 van het Perzische antwoord op de jongste nota van Turkije, welk antwoord absoluut onbevredigend werd geacht. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Afdeellng Machinale Schoenmakerij. De cursus van de Mach. Schoenmakerij- afdeeling aan de Rijksvakschool loopt ten einde en de oproeping voor de nieuwe cursusssen heeft wederom plaats. Wij ma ken van deze gelegenheid gebruik om het onderwijs aan ons Instituut eenigszins uit voerig toe te lichten, omreden wij nog herhaaldelijk constateeren dat belangheb benden niet of altans slecht op de hoogte zijn van de mogelijkheden, welke ons Instituut biedt Tot onze spijt kunnen we niet ontken nen, dat de dagcursussen voor de Mach. Schoenmakerij-afdeeling tot heden niet die belangstelling van belanghebbenden der Nederlandsche Schoenindustrie hebben ge vonden, waarop zij recht hebben, al ont veinzen wij ons niet, dat de mogelijkheden op dit gebied in een klein land als het onze uiteraard beperkt zijn. Wie echter den polsslag voelt van onzen tijd, die zal moeten toegeven dat meer dan ooit, de industrie behoefte heeft aan goed geschoold personeel, zoowel lager als hoo- ger, wil zij zich steeds verder ontwikkelen en vervolmaken, om daardoor den con currentiestrijd met het buitenland succes vol te kunnen voeren. Op het gebied van de wetenschappelijke bedrijfsleiding, normalisatie etc. staat de schoenindustrie tot op zekere hoogte nog in haar kinderschoenen en de ontwikkeling van dit proces gaat zeer geleidelijk, het eene groeit n.l. uit het andere doch wil men dit alles gemakkelijk kunnen aan voelen, wil men het kunnen begrijpen, wil men het kunnen analyseeren, wil men het kunnen omvatten, dan moet een breede grondslag gelegd zijn, waarvoor ons Insti tuut op de allereerste plaats in aanmerking komt. Immers de taak van de Rijksvakschool is, om het vak, zoowel practisch als theo retisch, in al zijn veelzijdigheid grondig te leeren, zoodat een uitstekende basis ver kregen wordt, waarop in de praktijk kan worden verder gebouwd. Van verschillende zijden is trouwens reeds herhaaldelijk betoogd, dat in de fa briek het vak niet meer geleerd kan wor den daar moet een maximum geproduceerd worden in een minimum van tijd en daarom is daar voor opleiding, die nooit systema tisch, altijd onvolledig en minder weten schappelijk zou zijn, geen plaats. Het kan zijn nut hebben in dit verband erop te wijzen, dat, wil het onderwijs aan ons Instituut met vrucht gevolgd kunnen worden, het wenschelijk is, dat de leerlingen een behoorlijke algemeene ontwikkeling bezitten, b v. het einddiploma M.U.L.O., 3-jarige Handelsschool of H.B.S. Is dit niet het geval, dan kunnen slechts zij, die over een meer dan middelmatigen aanleg be schikken, en dan met inspanning van alle krachten het onderwijs afdoende volgen. De leerstof is n.l. de laatste jaren, zoowel practisch als theoretisch zoo uitgebreid ge worden, dat niet 2 doch gemakkelijk 3 leerjaren daarmede te vullen zouden zijn, zoodat alleen hij, die een behoorlijke voor opleidinggenoten heeft en verderzijn uiterste best doet, het tempo kan bijhouden. Op de Rijksvakschool wordt den leerlin gen het geheele vak, dus praktisch en theoretisch grondig onderwezen, waartoe 4 praktijkleeraren en 1 ook theoretisch volkomen op de hoogte zijnde leeraar aan het Instituut verbonden zijn. die den ge- heelen dag het hoe en het waarom van de bewerkingen verklaren. Hiertoe is de leerstof zeer methodisch ingedeeld, zoodat begonnen wordt met het eenvoudige, ter wijl geleidelijk de meer gecompliceerde fabricage-systemen worden doorgenomen. Het doel van het onderwijs is dus uit sluitend, te zorgen dat de leerlingen iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan, zelf technisch juist kunnen uitvoeren, ter wijl bij het onderwijs zeer veel zorg be steed wordt aan het oeconomisch verbruik van de grondstoffen. Nu de groote reorganisatie van de Mach, Schoenmakerij-afdeeling nagenoeg geheel voltooid is, mogen wij van onze school getuigen, dat zij op het gebied van de schoenindustrie voor zoover het onderwijs dat toestaat, voorzien is van het allernieuwste en als zoodanig een modelinrichting van den eersten rang genoemd mag worden Wij hebben dan ook kosten noch moei ten gespaard om de outilage van ons Instituut geheel te doen aanpassen aan de moderne opvattingen van de industrie, waardoor natuurlijk de kwaliteit van het onderwijs aanmerkelijk zal stijgen. Het onderwijs aan de Rijksvakschoo! is geplitst in twee gedeelten n.l. BOVEN WERK en ONDERWERK, zoodat beide afdeelingen ieder een jaar duren. In de BOVENWERK-AFDEELING wordt practisch het volgende uitgeoefend Modelleeren van onderwerk. Leestenmaken. Modelleeren van bovenwerk. Snijden van overleder. Vaststellen netto voetenmaat der modellen. Voorbereiding stikken. Stikken der schachten. Terwijl theorie gegeven wordt over: Modelleeren van onderwerk. Algemeene Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerk. Snijderij-afdeeling O verleder-calculatie. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Alsmede het eerste gedeelte over: Warenkennis. Bedrijfsinrichting. Bedrijfsorganisatie. Algemeene kostprijsberekening. In de ONDERWERK-AF DEELING worden door de leerlingen de schoenen onder leiding van de leeraren geheel zelf standig gemaakt, dus vanaf stanzen tot het afmaken toe. De fabricage-systemen, die hierbij wor den toegepast, zijn de volgende: Handwerk. Handzwikken en machinaal houtgepend afwerken. Mc. Kay met rand en tusschenzool (Heeren en Dames). Mc. Kay (Dames Cuba-hak). Me. Kay-Welt met rand en tusschenzool. Goodyear-Welt, (uitsluitend Heerenwerk). Ago (uitsluitend Dameswerk L XV hak). Terwijl theorie gegeven wordt over Stanzerij-afdeeling. Zoolleer-calculatie. Zwikkerij-afdeeling. Goodyear-afdeeling. Ago-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoetserij-afdeeling. Alsmede het 2de gedeelte over Waren-kennis. Bedrijfsinrichting. Bedrijfsorganisatie. Algemeene kostprijsberekening. Aansluitende aan het technische onder wijs in de Machinale Schoenmakerij-afdee ling wordt onderwijs gegeven, voor zoover dat voor de Machinale Schoenmakerij van belang is, in lederbereiding, teekenen, boekhouden en machineleer. Zooals uit het voorgaande moge blijken, wordt aan onze school de meest mogelijke veelzijdigheid en volledigheid betracht. De cursussen beginnen den eersten Maandag in September, terwijl aan belang hebbenden, zoowel mondeling als schrif telijk, nadere inlichtingen worden verstrekt en het prospectus op aanvrage gaarne wordt toegezonden. Af deeling Looierij. De tijden zijn voorbij, dat de zoon een voudig de looierij van zijn vader overnam en het bedrijf kalm doorzette met de on dervinding, d e hij geleidelijk in het be drijf opdeed. Wil men zich tegenwoordig handhaven, zijn bedrijf tot bloei brengen, of de bakens zoo noodig kunnen verzetten, dan is degelijke kennis van het vak, zoo- wel theoretiséh. als praktisch, noodig. lederen dag kan de looier van thans voor moeilijkheden komen te staan, die slechts op te lossen zijn door hem, die op de hoogte is van de nieuwste werk wijzen en den gang van het bedrijt weten schappelijk beoordeelen kan. Een behoorlijke vooropleiding is dus niet alleen nuttig, maar ook absoluut noo dig voor allen die een leidende positie willen innemen en die vooropleiding is nergens beter te halen dan aan de Rijks vakschool te Waalwijk. Aan deze School wordt een dagcursus gegeven voor looiers, welke cursus met September begiet en waaraan dagelijks gewerkt wordt van 8.30—-12 en van 1.30-5 uur. Op dien cursus worden alle bakende looiprocédés geregeld toegepast, hetgeen een veelzijdige kijk op het vak bevordert, want de kennis van het eene looiproces komt aan het andere dikwijls ten goede. Boven dien geeft de dagcursus naast de dagelijk- sche praktijk de noodige theorie, waardoor het „waarom" van de wijze van werken duidelijker wordt. Maar niet alleen voor hen, die later in de looierij gaan werken, maar ook voor hen, die in den leerhandel of de schoen- fabricage komen, verdient het aanbeveling om hunne kennis van de grondstoffen, waarmede zij handelen of werken te ver meerderen door zich aan onze school te komen bekwamen. De tijd aan ons instituut besteed, om in het looiersvak te worden opgeleid is wel is waar kort, maar toch voldoende om een goeden grondslag te leggen, waarop later in de praktijk kan worden voortgebouwd. Noodig is dus het dagelijksch werken in de looierij van onze school gedurende minstens een jaar, onder voortdurend toe zicht, waarbij steeds weer de uit te voeren bewerkingen worden voorgedaan en ver klaard, waarbij de theorie met de praktijk hand in hand gaat, waarbij zoowel de theorie van het looien als de chemie, de bedrijfsboekhouding, oeconomie en machine- leer onderwezen worden. Aan belanghebbenden worden zoowel mondeling als schriftelijk, nadere inlichtingen verstrekt, terwijl het prospectus op aanvrage gaarne wordt toegezonden door den Di- recteur. De Directeur VAN DER WAERDEN. „Mi. dan deld Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 45037 Klavierïeeraar, Wm, Buijtewechstr.149A Oor-, Neus-, Keelaris, is tot 31 Augustus te Kaatsheuvel, zal 21 Augustus 1930,'savor.ds 8 uur, voor de kinderen van wijlen den heer A van de Mierden in hef café van den Heer W VAN BERKEL 45023 aan de Vaartstraat te Kaatsheuvel, Ingezet op f 1240.— Ondergeieekende zal op Zater dag 23 Augustus, des n. m. 3 uur, in het café van Mej de Wed. C. VERHAGEN te Vrijh.- Capelie, namens den heer M. van Pelt kweekerij. Bestek en teekening zijn vanaf Zaterdag 16 Aug. verkrijgbaar ad f2.30 bij j. M1CHAËL, Architect, Capelle (N. Br45029 gevraagd In de gemeente Waalwp m. Zit* Slaapkamer disponibel. 45038 Brieven onder No. der adv] Bureau van dit blad. 'T 1 'T 1 TERRAZZO BETON- en HOUTGRANIET VLOEREN, TERRAZZO QOOTSTEENEN, Alle maten uit voorraad leverbaar. BETONSCHUTTINGEN aan concurreerende prijzen. Voor soiled werk alleen: Korte Schijfstraat No. 12. li 'T li n 1 1 Wij verzoeken den houder van onderstaand PE1LNUMMER binnen drie dagen zijn PE1LKAART op fe zenden, onder vermelding van het EXTRA CADEAU, dat hij wenscht te ontvangen en van den naam vari den winkelier, waar hij gewoonlijk zijn LETTERS-ARTiKELEN betrekt. Hij ontvangt dan geheel gratis een EXTRA CADEAU. verh wij Bezi 45039 N V. v.h, M RAVENSWAAY ZONEN, G0RINCHEM. wanneer ge kunt zeggen mijn radio-toestel IS OF WORDT door Radio-Brabant geleverd. Gij zijt dan verzekerd dat ge nooit met Uw toestel sukkelt. Door de technische opleiding die wij krijgen, zijn wij in staat U ©en blijvende service te geven U kunt zich bij ons abonneeren op garantie wanneer da fabrieksgarantie ten einde is. Wij de monstreeren U vrijblijvend 3419' Plaatsing door geheel Noord-Brabant. i mjumli luim lanmoBUBwacxaaHm ■aHüMMMnBBüHMMM■MMBMMMMMnMMMMMBMM 15 tl »T i» 1 i »T 'S-! Gij zjjt een verstandig man :-y, 4••>- v-

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2